Vyhľadávanie zájazdu

Aljaška a ČukotkaTermíny a ceny


To, čo politici nedokážu, to vie. Spojíme dva najmocnejšie štáty sveta v jednom zájazde, obletíme zemeguľu, prekročíme dátumovú hranicu. Cesta, akú nerobí na Slovensku nikto. Dá sa to? Najsevernejší bod USA, chladné Čukotské a Beringove more, zlatokopecká horúčka v Nome a ostrov medveďov Kodiaki. Preletíme dátumovú hranicu nad Beringovým morom a pristaneme v krajine skutočných ľudí. Čukotka. Porovnáme aljašských a čukotských jupikov a pocítime skutočnú slobodu.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy, prílet do ANCHORAGE, hlavného mesta všetkých outdoorových nadšencov a najväčšie mesto krajiny, ktoré leží v tieni ľadovcov a zasnežených hôr. Preto sa o ňom aj hovorí, že je to mesto najbližšie k Aljaške. Skutočné mesto divočiny a zároveň hlavná letecká križovatka krajiny. Pristaneme na letisku, ktorého súčasťou je najväčšie letisko pre hydroplány. Sadneme do nášho auta a odvezieme sa do hotela. Ubytujeme sa a začneme s aklimatizáciou. Od najstaršieho zachovalého domu Oscara Andersona, cez Resolution park so sochou kapitána Cooka po železničnú stanicu. Neďaleko stanice je most cez riečku Ship Creek, kde si môžete požičať rybárske náčinie a skúsiť uloviť lososa (v závislosti od obdobia a prílivu). Na križovatke 4.avenue a D.ulice nájdete sochu psa, ktorá označuje miesto štartu najznámejšieho preteku psích záprahov – Iditarod. Na stenách budov je po celom meste množstvo nástenných malieb, populárne sú veľryby na obchodnom dome J.C.Penney pri Town Square Park. Prejdeme sa Downtownom, podľa chuti si môžeme dať večeru v Hard Rock Café, alebo v inej reštaurácií.

deň 2 - 2 -

Dnes nás čaká prehliadka Anchorage, čo sme nestihli v prvý deň po prílete. Či už to bude iba prechádzka centrom mesta, od najstaršieho zachovalého domu Oscara Andersona, cez Resolution park so sochou kapitána Cooka po železničnú stanicu. Neďaleko stanice je most cez riečku Ship Creek, kde si môžete požičať rybárske náčinie a skúsiť uloviť lososa (v závislosti od obdobia a prílivu). Na križovatke 4.avenue a D.ulice nájdete sochu psa, ktorá označuje miesto štartu najznámejšieho preteku psích záprahov – Iditarod. Na stenách budov je po celom meste množstvo nástenných malieb, populárne sú veľryby na obchodnom dome J.C.Penney pri Town Square Park. Neďaleko sa nachádza Anchorage musem, ktoré má úžasnú zbierku umenia a predmetov dennej potreby pôvodných obyvateľov všetkých častí Aljašky. Je veľmi moderne zrekonštruované a aj krátka návšteva Vám dá veľa. Poobedie môžete stráviť návštevou miestnej ZOO, ktorá bola založená ako záchranná stanica pre zranené a osirelé aljašské zvieratá. Zo začiatku to boli iba stajne miestneho obchodníka, ktorý v roku 1966 vyhral v rozhlasovej súťaži slona. Mal na výber 3000 US dolárov, alebo mláďa slona. Rozhlasovú stanicu zaskočil a vybral si tohto chobotnáča. Annabelle tu žila do roku 1997. Ak ste aktívnejší, požičajte si bicykle a prevezte sa až po Kincaid park, kde sa nachádza bežkárske športové stredisko. Cestou máte možnosť stretnúť divé zvieratá, treba sa mať na pozore. Aj deň v Anchorage dokážete stráviť pobytom v prírode.

Pripavte sa na Anchorage vopred a nájdite inšpiráciu vo výbornom blogu brána k dobrodružstvám.

Alternatívou tohto dňa je fakultatívny výlet na poyorovaie medveďov grizly do národného parku Lake Clark. Ponuku nájdete v Doplnkových službách tohto zájazdu.

deň 3 - 3 -

Pokračujeme do pobrežného mesta SEWARD, obklopeného zaľadnenými horami a hlbokými fjordmi. Po diaľnici sa dostaneme na cestu, ktorá vedie na juh od Anchorage. Pozdĺž zálivu s názvom Turnagain Arm sa dostaneme na jeho koniec. Z vyhliadok na záliv býva občas vidieť bieluhy, zaujímavý druh veľrýb. Na mieste, kde záliv ustupuje riekam stekajúcim z hôr hľadajte symbol USA, orliaka bielohlavého. Chodí sem loviť ryby podobne ako aj miestni obyvatelia. Pri dedine Portage sa nachádza záchranná stanica pre divú zver. Tie, ktoré je možné opäť vypustiť tu nachádzajú prechodný domov, sú tu ale aj zvieratá, ktoré už do voľnej prírody nie je možné vypustiť. Môžete tu tak vidieť zvieratá, ktoré inak v divočine ťažko uvidíte. Či už sú to pižmone, bizóny lesné – menšie príbuzné ich prériových príbuzných z plání južnej Kanady a USA. Tu sa naučíte rozoznávať medveďa grizly od baribala, čo je pre miestnych ľudí žijúcich v divočine veľmi dôležité. Pokračujeme smerom do Sewardu a prechádzame údoliami s nádhernými výhľadmi. Vstupujeme do národného parku Kenai. Pár kilometrov pred mestom je zachádzka k ľahko dostupnému ľadovcu Exit. Prejdeme sa na niektorú z vyhliadok podľa možností a schopností skupiny. Ľadovec Exit je jedným z najľahšie dostupných ľadovcov vôbec a na vyhliadky vedú jednoduché turistické chodníky.

deň 4 - 4 -

Dnešný deň je venovaný hlavnej fakultatívnej aktivite a tou je plavba po národnom parku KENAI. Doteraz si ju objednali všetci naši klienti a všetci sa vrátili nadšení. Loď vyráža ráno z prístavu v Sewarde a plaví sa zálivom Resurrection Bay. Už tu budeme hľadať vydry morské (kalany) a sviňuchy bieloplutvé (dalls porpoise) a sviňuchy obyčajné (harbour porpoise), ktoré často sprevádzajú lode po ceste. Na skalách a na pobreží budeme hľadať tulene obyčajné a uškatce stellerove (lachtany). Tu si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi týmito dvomi skupinami zvierat. Na otvorenom mori oboplávame skaly oddeľujúce záliv Aialik, v ktorom sa nachádzajú konce dvoch ľadovcov. K jednému z nich sa loď priblíži a budeme chvíľu čakať, či budeme mať šťastie a podarí sa nám natočiť ako sa kus ľadovca utrhne a s hukotom zrúti do zálivu. Práve tu je možné vidieť „neohrabané“ alky – mníšiky vlasaté (papuchalky), kedysi známe ako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátime sa na otvorené more a vydáme sa na cestu späť. Hory s ľadovcami, padajúce do more tvoria dokonalú kulisu. Budeme mať šťastie na veľryby? Na leto sa sem chodia nakŕmiť viaceré druhy veľrýb. Najčastejšie stretávame vráskavca dlhoplutvého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Vráskavce dlhoplutvé sú známe svojimi výskokmi a my len budeme dúfať, že sa nám tento moment podarí zachytiť. V tejto oblasti sa často objavujú aj kosatky dravé. Niekoľko členné rodiny tu lovia ryby, uškatce a tulene. Uvidíme, čo nám dnes príroda ponúkne, v každom prípade bude táto plavba jedna z tých, na ktoré sa nezabúda. Tí, čo nepôjdu na plavbu budú mať individuálny a oddychový program.

Po návrate do Sewardu máme ešte stále čas na nejakú aktivitu. Môžeme sa len tak prejsť po nábreží, dať si chutnú večeru, alebo ísť pozrieť do miestneho akvária. Slúži aj ako záchranná stanica morských živočíchov a tu sa pozrieme zblízka na mníšiky, tulene a  ďalších obyvateľov miestnej prírody. Alebo sa odvezieme až takmer na koniec cesty na Miller´s Landing. Tu je miesto, kde spracúvajú čerstvé úlovky a ak budeme mať šťastie, uvidíme aj  päťdesiat kilového lososa. Pre tých aktívnejších je možnosť sa ísť v letných mesiacoch kajakovať po zálive pri „polnočnom slnku“. Sme dostatočne na severe, aby tu slnko takmer nezapadlo a o 11 večer je tu ako na sklonku bieleho dňa.

deň 5 - 5 -

Vraciame sa späť do Anchorage rovnakou cestou. Po tom, ako sme vnímali krajinu z lode, sa nám aj táto cesta bude javiť inak. Okolo najväčšieho aljašského mesta len prejdeme a vydáme sa na sever. Aglomerácia mesta ustupuje a divočina sa približuje. Tabule popri ceste informujú, koľko divých zvierat bolo od začiatku roka zrazených na cestách. Aljaška je plná zveri a treba sa mať na pozore. Cestou si môžme na niektorom z parkovísk dopriať výborné espresso alebo capuccino. Jednoducho vyzerajúce „búdy“ ponúkajú top kvalitu. Po cca 200 kilometroch by sa nám za dobrého počasia mohol otvoriť prvý pohľad na Denali, najvyššiu horu severnej Ameriky. Prichádzame na okraj národného parku, kde prenocujeme, aby sme ráno mohli vstúpiť na jeho územie.

deň 6 - 6 -

V reči pôvodných obyvateľov DENALI znamená VEĽKÝ. Dáme im v každom zmysle tohto slova za pravdu. Autobus s miestnym sprievodcom nás vyzdvihne skoro ráno a zavezie hlboko dovnútra tohto obrovského národného parku. Vlastným autom sa sem dostať nedá. Práve tu je najväčšia šanca na to, že uvidíte svojho prvého a vzápätí aj druhého či tretieho grizlyho v živote. Hľadajte aj ďalších obyvateľov. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflónom. Pri dobrom počasí sa nám v celej svojej nádhere ukáže zasnežený masív Denali/Mount McKinley a na ten pohľad v živote nezabudnete. Celá táto aktivita trvá pol dňa a po návrate si už len dáme obed, aby sme pri dobrom jedle spracovali tento zážitok. Pozdĺž hranice národného parku odchádzame ďalej na severovýchod. Na okraji parku je ešte stále veľká šanca vidieť divú zver ako soby a medvede. Treba mať oči na stopkách. Opúšťame túto nespútanú divočinu až sa dostaneme do Fairbanks, mesta uprostred Aljašky...

deň 7 - 7 -

Preletíme na úplný sever USA. V lietadle sú iba zarastení chlapi s vibramkami na nohách a všetci vystupujú v meste s čudným názvom DEADHORSE. Miesto obrovských ropných polí v arktickej oblasti, ktoré sú súčasťou oblasti North Slope. Do lietadla fúkne chlad a v okolí vidíme iba nekonečnú plochú tundru. Lietadlo sa zdvihne zo zeme a o ďalších 30 minút pristane v najsevernejšom meste USA, BARROW. Barrow je izolovaný od zvyšku Aljašky a nie je spojený so zvyškom žiadnou cestou. Väčšinu obyvateľov tvoria eskimáci. Eskimáci, ktorí sa živia lovom veľrýb alebo prácou na ropných poliach či Dalton Highway. Barrow je izolovaný a budete to hneď vidieť. V 60. rokoch práve tu začali Američania študovať Arktídu a v maličkej dedinke si postavili svoj tábor. Na obrovskom území je dnes 8 eskimáckych dedín a zopár malých usadlostí. S objavom ropy, ktorá je necelých 100 km východne, sa oblasti začalo dariť a dnes je Barrow napriek drsnému a chladnému vzhľadu úspešným mestom. Domy postavené na permafroste, chladničky na veľrybie mäso a čierne pláže Čukotského mora. Najprv si zložíme veci v hoteli s názvom Top of the World a vyrazíme na prehliadku. NUVUK: najsevernejší bod USA. Miesto večného chladu a mrazu. Miesto, kde predstava o konci sveta začína byť celkom reálna. Uvidíme veľryby? Možnosť zaplávať si v ľadovom Čukotskom mori. Obranný systém z čias studenej vojny, obydlia dávnych Eskimákov a múzeum, ktoré sa venuje tisícročnej tradícii lovu veľrýb. O tých sa tu dozviete viac. Prečo je Barrow najdrahším mestom USA? Nocľah.

deň 8 - 8 -

Celý deň až do odletu strávime v meste Inuitov, kedysi známych ako eskimáci. Návrat do Anchorage a pri troške šťastia budeme vidieť vrchol najvyššieho vrchu USA, legendárna hora Denali, zasnežené pláne a ľadovce. Prílet do Anchorage.

deň 9 - 9 -

Opäť nás čaká krátky 1,5 - hodinový let a preletíme ponad ľudoprázdnu východnú Aljašku a pristaneme na brehu Beringovho mora v meste NOME. Atmosféra izolácie, divokého západu sa nesie už z príletovej haly. 5- minútový presun do hotela Aurora Inn. Nome bolo kedysi najväčším mestom Aljašky. Práve tu na prelome 19. a 20. storočia vypukla šialená zlatá horúčka, keď sa na miestnych plážach našlo zlato. Horúčka pominula, zlata ubudlo, ale stále je možné ho nájsť. Aj preto vidíte pred sebou ťažobné zariadenia v Beringovom mori, ktoré obsluhuje zopár dobrodruhov vo viere, že nájdu nugget svojho života. Prejdeme sa Front street okolo tradičných barov a prázdnotou zívajúcich obchodov až na Beringovu ulicu a odfotíme sa v centrálnom parku, ktorý pripomína zlatokopeckú minulosť Nome. Nezabudneme ani na fotku s radnicou, pod ktorou sa končí každoročne najslávnejší pretek psích záprahov Itidarod. Individuálna prechádzka po pláži do stratena. Trošku viac Vám Nome a Barrow priblíži aj náš blog https://www.ck.sk/forum/miesto-ke-a-rusko-dotyka-usa

deň 10 - 10 -

Okolie Nome je úplne bez stromov, to však neznamená, že bez života. Stáda pižmoňov, kŕdle vtákov a osamelé losy nám dávajú najavo, že sme v Aljaške, kde vládne divočina a nikdy tomu nebude inak. Takmer každý dom v Nome má nad vchodom nejakú trofej a lov je tu rovnakou súčasťou života ako u nás nakupovanie. Vypadneme z mesta, ktoré má veľmi obmedzenú cestnú sieť a navštívime malé usadlosti ako TELLER, obývané Yupik Eskimákmi. Až tu pochopíte, čo je to izolácia. Na Sahare sa človek necíti tak sám ako tu. Ľudia, ktorí tu žijú, sú príbuznými s obyvateľmi Čukotky, s podobnou kultúrou, akurát politika je odlišná. Večer si môžete kúpiť suveníry v USA Chukotka obchode.

deň 11 - 11 -

Je tu deň D. Nastúpime do malého lietadla a tým preletíme ponad šedé Beringove more. Prekonáme dátumovú hranicu a hneď máme o deň navyše. Prílet skupiny na letisko Providenija. Obec sa nachádza na druhej strane zátoky Emma, ktorú treba obísť autom po ceste asi 9km. Už tu sa môžeme kochať malebnou scenériou. Po príchode do obce Providenija sa ubytujeme v školskom internáte a zájdeme na tradičný ruský obed do neďalekej kaviarne. Obec je malá, tak sa po nej prejdeme pešo. Po obede navštívime miestne krajinské múzea o histórii a živote v obci, prejdeme sa po sídlisku, podebatujeme s miestnymi ľudmi. Urobíme si krátky výlet k pamätníku Vitusa Beringa, slávneho dánskeho moreplavca. V roku 1725 viedol expedíciu Prvá kamčatská výprava s cieľom preskúmať východné zeme Ruska. A to sa mu aj poradilo, preplávam z Azie do Ameriky a dokázal, že tieto dva kontinenty nie sú spojené. Preto je aj prieliv medzi Ruskom a USA nazvaný po ňom. Taktiež ostrov a more. Večeru si dáme v miestnej kaviarni a so sprievodcom sa pripravíme na expedíciu po Čukotke.

deň 12 - 12 -

Preletom ponad dátumovú hranicu sme v priebehu hodiny zmenili čas o 22 hodín. Vysvetlíme na mieste :)

deň 13 - 13 -

Po ľahkých raňajkách si naložíme veci do vozidla typu 6 WD „URAL“, ktorý potrebujeme kvôli jeho vysokej priechodnosti v teréne. Zamierime do dediny Novoje Čaplino (cca 25 km, 420 obyvateľov). Tu sa zoznámime s miestnymi obyvateľmi – Sibírsky Jupiky (alebo azijskí eskimáci). Pre zaujímavosť, časť tohto národa žije na Aliaške. Jupiky je národ lovcov, lovia ryby, veľryby , tulene, mrože, morské vtáky a soby. Prejdeme na základňu lovcov Inachpak, ktorá je vzdialená 12km. Tu budeme nerušene pozorovať veľryby sivé a veľa druhov morských vtákov pri prielive Senjavina. Pri dobrom počasí sa preplavíme člnom RIB 720 do tábora v oblasti lagúny Gilmimiľ. Tu sa nachádzajú aj Seňjavinské horúce pramene. Čln RIB 720 je vybavený, civilnou vysielačkou, navigátorom, echolokátorom, záchrannými vestami a pršiplášťami. Počas plavby (cca 1 hodina) je možné pozorovať sivé veľryby, mrože, tulene, morské vtáky. Ubytovanie v skromnom domčeku alebo obytnom prívese, prípadne v stanoch. Večeru si uvaríme namieste. V prípade zlého počasia na mori ostaneme na noc v stredisku Inachpak.

deň 14 - 14 -

Po spoločných raňajkách sa preplavíme na ostrov Yttygran (cca 20 km). Navštívime kultový pamätník eskimáckej kultúry "Alej Veľrýb". Je to miesto, kde sú pozostatky kostí veľryby a tvoria „alej“ po ktorej sa prejdete a máte pocit, že ste vo veľrybe. Naobedujeme sa v prírode, ľahký tundrový obed. V plavbe pokračujeme okolo neobývaného ostrova Nunengan (cca 9 km), kde budeme pozorovať kolóniu morských vtákov. Kurz nasmerujeme k juhozápadnej časti ostrova Arakamčečen, kde navštívime hrob námorníka Egora Purina z plachetnice «Gajdamak», ktorý tu bol pochovaný v roku 1875. Návrat do tábora v oblasti lagúny Gilmimiľ. Chvíle si spríjemníme v termálnych prameňoch a pochutíme si na miestnych bobulách, hubách a kaviáre.

deň 15 - 15 -

Pokračujeme v expedícii na ostrov Merkinkan, na ktorom hniezdi najväčšia kolónia vtáka mníšika vlasého na Čukotke. Ďalej zamierime do delty rieky Pescova (cca 15 km.), kde uvidíme typické dreviny tundry (topoľ balzamický, kalina červena,...) a staré opustené stanovisko chovateľov sobov. Nakoniec dorazíme do čukotskej dediny Janrakynnot (cca 42 km) s počtom obyvateľstvom okolo 360. Miestny obyvatelia Čukči si obstráravajú na živobytie lovom rýb a sobov. Spoznáme ich každodenný život, navštívime školu, nemocnicu, obchod a farmy. Ubytujeme sa v škole.

deň 16 - 16 -

Na piaty deň začneme cestu návratu do Providenija. Z Janrakynnot sa vrátime do tábora. Prejdeme sa pozdĺž pobrežia záliva Gilmimiľ a záliva Abolešova (cca 5km) a navštívime pamätník "harpún" veľrybárskej flotily "Slava", ktorá tu pôsobila v rokoch 60-70. Pred večerom sa zrelaxujeme v termálnych prameňoch.

deň 17 - 17 -

Preplavíme sa cez Seňjavinský prieliv do strediska lovcov Inachpak. Miestny lovci nám ukážu, ako sa pripravujú zbrane na lov veľrýb a podiskutujeme s nimi na tému lovu veľrýb a obživy miestnych obyvateľov a kvót na lov veľrýb. Po obede sa presunieme do usadlosti Novoje Čaplino. Tu prespíme.

deň 18 - 18 -

Rezervný deň na prípad zlého počasia.

deň 19 - 19 - Transfer na letisko Providenija. Odlet do Anadyru a odtiaľ pokračovanie domov.

deň 20 - 20 - Prílet domov z fantastickej polárnej cesty.


Cena zahŕňa

7 x ubytovanie v 3* hoteli

8 x jednoduché ubytovanie na Čukotke ( škola, miestne domy) Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

prelet Anchorage - Barrow- Anchorage

prelet Anchorage – Kodiak - Anchorage

prelet Anchorage – Nome

prelet Nome Providenija

prelet Providenija Anadyr

transfer po Čukotke vozidlom 6 WD Ural

sprievodcu

výlety a program podľa popisu

vstupné do pamiatok a atrakcií

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

jedinečný zážitok

kúpanie na ľadovej pláži Čukotského mora

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, stravu, vreckové, ESTA do USA, víza, ostatné vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -