Vyhľadávanie zájazdu

Aljaškou od oceánu po oceánTermíny a ceny

Aljaškou od oceánu po oceán

Krátka a intenzívna cesta Aljaškou, kde počas jednej cesty budete stáť na brehoch dvoch oceánov. V národnom parku Kenai sa budeme popri ľadovcoch plaviť Tichým oceánom, v Utqiagvik (Barrow) budeme hľadať veľryby a ľadové medvede na brehoch Severného ľadového oceánu. Cesta do aljašskej divočiny pre tých, ktorí za krátku dobu chcú zažiť niečo jedinečné.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy, prílet do ANCHORAGE, hlavného mesta všetkých outdoorových nadšencov a najväčšie mesto krajiny, ktoré leží v tieni ľadovcov a zasnežených hôr. Preto sa o ňom aj hovorí, že je to mesto najbližšie k Aljaške. Skutočné mesto divočiny a zároveň hlavná letecká križovatka krajiny. Pristaneme na letisku, ktorého súčasťou je najväčšie letisko pre hydroplány. Sadneme do nášho auta a odvezieme sa do hotela. Ubytujeme sa a začneme s aklimatizáciou. Od najstaršieho zachovalého domu Oscara Andersona, cez Resolution park so sochou kapitána Cooka po železničnú stanicu. Neďaleko stanice je most cez riečku Ship Creek, kde si môžete požičať rybárske náčinie a skúsiť uloviť lososa (v závislosti od obdobia a prílivu). Na križovatke 4.avenue a D.ulice nájdete sochu psa, ktorá označuje miesto štartu najznámejšieho preteku psích záprahov – Iditarod. Na stenách budov je po celom meste množstvo nástenných malieb, populárne sú veľryby na obchodnom dome J.C.Penney pri Town Square Park. Prejdeme sa Downtownom, podľa chuti si môžeme dať večeru v Hard Rock Café, alebo v inej reštaurácií.

deň 2 - 2 -

Dnes nás čaká prehliadka Anchorage, čo sme nestihli v prvý deň po prílete. Či už to bude iba prechádzka centrom mesta, od najstaršieho zachovalého domu Oscara Andersona, cez Resolution park so sochou kapitána Cooka po železničnú stanicu. Neďaleko stanice je most cez riečku Ship Creek, kde si môžete požičať rybárske náčinie a skúsiť uloviť lososa (v závislosti od obdobia a prílivu). Na križovatke 4.avenue a D.ulice nájdete sochu psa, ktorá označuje miesto štartu najznámejšieho preteku psích záprahov – Iditarod. Na stenách budov je po celom meste množstvo nástenných malieb, populárne sú veľryby na obchodnom dome J.C.Penney pri Town Square Park. Neďaleko sa nachádza Anchorage musem, ktoré má úžasnú zbierku umenia a predmetov dennej potreby pôvodných obyvateľov všetkých častí Aljašky. Je veľmi moderne zrekonštruované a aj krátka návšteva Vám dá veľa. Poobedie môžete stráviť návštevou miestnej ZOO, ktorá bola založená ako záchranná stanica pre zranené a osirelé aljašské zvieratá. Zo začiatku to boli iba stajne miestneho obchodníka, ktorý v roku 1966 vyhral v rozhlasovej súťaži slona. Mal na výber 3000 US dolárov, alebo mláďa slona. Rozhlasovú stanicu zaskočil a vybral si tohto chobotnáča. Annabelle tu žila do roku 1997. Ak ste aktívnejší, požičajte si bicykle a prevezte sa až po Kincaid park, kde sa nachádza bežkárske športové stredisko. Cestou máte možnosť stretnúť divé zvieratá, treba sa mať na pozore. Aj deň v Anchorage dokážete stráviť pobytom v prírode.

Pripravte sa na Anchorage vopred a nájdite inšpiráciu vo výbornom blogu brána k dobrodružstvám.

deň 3 - 3 -

Pokračujeme do pobrežného mesta SEWARD, obklopeného zaľadnenými horami a hlbokými fjordmi. Po diaľnici sa dostaneme na cestu, ktorá vedie na juh od Anchorage. Pozdĺž zálivu s názvom Turnagain Arm sa dostaneme na jeho koniec. Z vyhliadok na záliv býva občas vidieť bieluhy, zaujímavý druh veľrýb. Na mieste, kde záliv ustupuje riekam stekajúcim z hôr hľadajte symbol USA, orliaka bielohlavého. Chodí sem loviť ryby podobne ako aj miestni obyvatelia. Pri dedine Portage sa nachádza záchranná stanica pre divú zver. Tie, ktoré je možné opäť vypustiť tu nachádzajú prechodný domov, sú tu ale aj zvieratá, ktoré už do voľnej prírody nie je možné vypustiť. Môžete tu tak vidieť zvieratá, ktoré inak v divočine ťažko uvidíte. Či už sú to pižmone, bizóny lesné – menšie príbuzné ich prériových príbuzných z plání južnej Kanady a USA. Tu sa naučíte rozoznávať medveďa grizly od baribala, čo je pre miestnych ľudí žijúcich v divočine veľmi dôležité. Pokračujeme smerom do Sewardu a prechádzame údoliami s nádhernými výhľadmi. Vstupujeme do národného parku Kenai. Pár kilometrov pred mestom je zachádzka k ľahko dostupnému ľadovcu Exit. Prejdeme sa na niektorú z vyhliadok podľa možností a schopností skupiny. Ľadovec Exit je jedným z najľahšie dostupných ľadovcov vôbec a na vyhliadky vedú jednoduché turistické chodníky.

deň 4 - 4 -

Dnešný deň je venovaný hlavnej fakultatívnej aktivite a tou je plavba po národnom parku KENAI. Doteraz si ju objednali všetci naši klienti a všetci sa vrátili nadšení. Loď vyráža ráno z prístavu v Sewarde a plaví sa zálivom Resurrection Bay. Už tu budeme hľadať vydry morské (kalany) a sviňuchy bieloplutvé (dalls porpoise) a sviňuchy obyčajné (harbour porpoise), ktoré často sprevádzajú lode po ceste. Na skalách a na pobreží budeme hľadať tulene obyčajné a uškatce stellerove (lachtany). Tu si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi týmito dvomi skupinami zvierat. Na otvorenom mori oboplávame skaly oddeľujúce záliv Aialik, v ktorom sa nachádzajú konce dvoch ľadovcov. K jednému z nich sa loď priblíži a budeme chvíľu čakať, či budeme mať šťastie a podarí sa nám natočiť ako sa kus ľadovca utrhne a s hukotom zrúti do zálivu. Práve tu je možné vidieť „neohrabané“ alky – mníšiky vlasaté (papuchalky), kedysi známe ako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátime sa na otvorené more a vydáme sa na cestu späť. Hory s ľadovcami, padajúce do more tvoria dokonalú kulisu. Budeme mať šťastie na veľryby? Na leto sa sem chodia nakŕmiť viaceré druhy veľrýb. Najčastejšie stretávame vráskavca dlhoplutvého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Vráskavce dlhoplutvé sú známe svojimi výskokmi a my len budeme dúfať, že sa nám tento moment podarí zachytiť. V tejto oblasti sa často objavujú aj kosatky dravé. Niekoľko členné rodiny tu lovia ryby, uškatce a tulene. Uvidíme, čo nám dnes príroda ponúkne, v každom prípade bude táto plavba jedna z tých, na ktoré sa nezabúda. Tí, čo nepôjdu na plavbu budú mať individuálny a oddychový program.

Po návrate do Sewardu máme ešte stále čas na nejakú aktivitu. Môžeme sa len tak prejsť po nábreží, dať si chutnú večeru, alebo ísť pozrieť do miestneho akvária. Slúži aj ako záchranná stanica morských živočíchov a tu sa pozrieme zblízka na mníšiky, tulene a  ďalších obyvateľov miestnej prírody. Alebo sa odvezieme až takmer na koniec cesty na Miller´s Landing. Tu je miesto, kde spracúvajú čerstvé úlovky a ak budeme mať šťastie, uvidíme aj  päťdesiat kilového lososa. Pre tých aktívnejších je možnosť sa ísť v letných mesiacoch kajakovať po zálive pri „polnočnom slnku“. Sme dostatočne na severe, aby tu slnko takmer nezapadlo a o 11 večer je tu ako na sklonku bieleho dňa.

deň 5 - 5 -

Vraciame sa späť do Anchorage rovnakou cestou. Po tom, ako sme vnímali krajinu z lode, sa nám aj táto cesta bude javiť inak. Okolo najväčšieho aljašského mesta len prejdeme a vydáme sa na sever. Aglomerácia mesta ustupuje a divočina sa približuje. Tabule popri ceste informujú, koľko divých zvierat bolo od začiatku roka zrazených na cestách. Aljaška je plná zveri a treba sa mať na pozore. Cestou si môžeme na niektorom z parkovísk dopriať výborné espresso alebo capuccino. Jednoducho vyzerajúce „búdy“ ponúkajú top kvalitu. Po cca 200 kilometroch by sa nám za dobrého počasia mohol otvoriť prvý pohľad na Denali, najvyššiu horu severnej Ameriky. Prichádzame na okraj národného parku, kde prenocujeme, aby sme ráno mohli vstúpiť na jeho územie.

deň 6 - 6 -

V reči pôvodných obyvateľov DENALI znamená VEĽKÝ. Dáme im v každom zmysle tohto slova za pravdu. Lokálny autobus nás vyzdvihne skoro ráno a zavezie dovnútra tohto obrovského národného parku. Vlastným autom sa sem dostať nedá. Práve tu je najväčšia šanca na to, že uvidíte svojho prvého a vzápätí aj druhého či tretieho grizlyho v živote. Hľadajte aj ďalších obyvateľov. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflónom.  Pri dobrom počasí sa nám v celej svojej nádhere ukáže zasnežený masív Denali/Mount McKinley a na ten pohľad v živote nezabudnete. Celá táto aktivita trvá pol dňa a po návrate si už len dáme obed, aby sme pri dobrom jedle spracovali tento zážitok. Pozdĺž hranice národného parku odchádzame ďalej na severovýchod. Na okraji parku je ešte stále veľká šanca vidieť divú zver ako soby a medvede. Treba mať oči na stopkách. Opúšťame túto nespútanú divočinu až sa dostaneme do Fairbanks, mesta uprostred Aljašky...

deň 7 - 7 -

Preletíme na úplný sever USA. V lietadle sú iba zarastení chlapi s vibramkami na nohách a všetci vystupujú v meste s čudným názvom DEADHORSE. Miesto obrovských ropných polí v arktickej oblasti, ktoré sú súčasťou oblasti North Slope. Do lietadla fúkne chlad a v okolí vidíme iba nekonečnú plochú tundru. Lietadlo sa zdvihne zo zeme a o ďalších 30 minút pristane v najsevernejšom meste USA, BARROW. Barrow je izolovaný od zvyšku Aljašky a nie je spojený so zvyškom žiadnou cestou. Väčšinu obyvateľov tvoria Eskimáci. Eskimáci, ktorí sa živia lovom veľrýb alebo prácou na ropných poliach či Dalton Highway. Barrow je izolovaný a budete to hneď vidieť. V 60. rokoch práve tu začali Američania študovať Arktídu a v maličkej dedinke si postavili svoj tábor. Na obrovskom území je dnes 8 eskimáckych dedín a zopár malých usadlostí. S objavom ropy, ktorá je necelých 100 km východne, sa oblasti začalo dariť a dnes je Barrow napriek drsnému a chladnému vzhľadu úspešným mestom. Domy postavené na permafroste, chladničky na veľrybie mäso a čierne pláže Čukotského mora. Najprv si zložíme veci v hoteli s názvom Top of the World a vyrazíme na prehliadku. NUVUK: najsevernejší bod USA. Miesto večného chladu a mrazu. Miesto, kde predstava o konci sveta začína byť celkom reálna. Uvidíme veľryby? Možnosť zaplávať si v ľadovom Čukotskom mori. Obranný systém z čias studenej vojny, obydlia dávnych Eskimákov a múzeum, ktoré sa venuje tisícročnej tradícii lovu veľrýb. O tých sa tu dozviete viac. Prečo je Barrow najdrahším mestom USA? Nocľah.

deň 8 - 8 -

Celý deň až do odletu strávime v meste Inuitov, kedysi známych ako Eskimáci. Návrat do Anchorage a pri troške šťastia budeme vidieť vrchol najvyššieho vrchu USA, legendárna hora Denali, zasnežené pláne a ľadovce. Prílet do Anchorage.

deň 9 - 9 -

Posledný deň na Aljaške. Podľa dostupnosti letov budeme mať ešte čas na niektoré z aktivít. Pomaly sa poberieme na letisko k odletu. Odlietame z Anchorage a v lietadle spomíname na túto neskutočnú cestu.

deň 10 - 10 -

Prílet do Európy po dlhom lete.


Cena zahŕňa

sprievodcu deň 1-6

Sever Aljašky mesto Barrow je bez sprievodcu

prenajatý klimatizovaný mikrobus

rozsiahly program

8 x ubytovanie v hoteloch a moteloch v izbách pre 2 osoby Viac o ubytovaní - tu.

autobusová výprava do divočiny v Denali

poldenný výlet na najsevernejší bod USA a okolie mesta Barrow

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ESTA, fakultatívne výlety, strava, ostatné vstupné do pamiatok a atrakcií, vreckové


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -