Vyhľadávanie zájazdu

Balkán na jeden vrzTermíny a ceny

Balkán na jeden vrz

Na Balkáne sa stretáva Východ so Západom, katolicizmus, ortodoxia s moslimami, a to vždy veštilo výbuch. Toto už nie je Juhoslávia. Chorvátsko poznáte, ale kto pozná Bosnu a Hercegovinu, Macedónsko, Čiernu Horu? Kosovo a Albánsko už vôbec. Krajiny sa rapídne menia: smartfóny verzus káričky ťahané somármi. Matka Tereza, Alexander Macedónsky, ale hlavne priateľskí Balkánci s otvorenými srdcami a rakijou. Vyvážený okruh medzi kultúrou a nedotknutou prírodou. Za krátky čas uvidíme maximum, a to v kvalite.

deň 1 - 1 -

Stretnutie v Bratislave a odchod neskoro večer naším luxusným autobusom s firmou, s ktorou spolupracujeme vyše 20 rokov. Kusturicov film a slivovica nám predstavia, ako to na Balkáne chodí. Spomenieme si na Tita, na Juhosláviu a konflikty, z ktorých sa doteraz spamätáva. Poznajú vôbec naše ratolesti, ako to všetko bolo? Tušíte ako sa tu teraz žije? Všetko si vysvetlíme!

deň 2 - 2 -

Ráno nás už víta hlavné mesto Srbska. Z nepokorenej pevnosti Kalemegdan nad sútokom riek Dunaja a Sávy sa nám ponúka nádherný výhľad na BELEHRAD. Mesto, ktoré sa po útrapách z 20. storočia opäť znovuzrodilo. Obed v bohémskej štvrti, kde vieme odporučiť reštauráciu, kde jedol napr. taký Gerard Depardieu či Jamie Olivier. Prechádzka európskou metropolou po najstarších uličkách, v ktorých ešte cítiť orientálny nádych. Pamätáte si ešte na rok 1999? Pozrieme sa aj na zbombardované torzá budov, ktoré tu ostali ako tichá spomienka na bombardovanie vojskami NATO. Mesto i ľudia si vytrpeli, no dvíhajú hlavy spolu s Novakom Djokovicom, ktorý sa tu narodil. A idú ďalej a my tiež... Presun cez Niš a po novej ceste do Prištiny.

deň 3 - 3 -

Z príbehu krajiny, ktorá bojuje o svoje miesto na mape Európy, nám naskočia zimomriavky. Sme v Kosove, najmladšom štáte Európy. Prehliadka hlavného mesta PRIŠTINA. Kosovo masovým turizmom rozhodne netrpí a môžeme tak nerušene pokračovať v spoznávaní pravej duše Balkánu a nasávať jeho atmosféru. Pozrieme sa na symbol Kosova, monument Newborn, ktorý reprezentuje zrodenie novej krajiny, prejdeme hlavnou triedou okolo novej budovy parlamentu až do autentickej starej štvrte s množstvom ornamentálnych mešít. Hovorí sa, že práve tu v Kosove robia najlepšie macchiato na svete a my to vyskúšame. Pripomenieme si známu bitku na Kosovom poli, ktorá ovplyvnila Európu. Z vyhliadkovej veže si vysvetlíme priebeh vojny, aby sme pochopili všetky súvislosti. Práve tu mal k 600 ročnému výročiu bitky známy prejav Slobodan MIloševič, vtedajší prezident Juhoslávie, a potom sa TO udialo... Prechádzame krajinou, v ktorej čas plynie inak, kde každý dom má na dvore miešačku a kadibudku, ženy po 40tke sú odeté do čierneho, ľudia sú vysokí a stromy sú nízke. Za hranicami Severného Macedónska sa príroda neuveriteľne mení a my smerujeme do hlavného mesta SKOPJE, kde sa križovali stredoveké obchodné cesty z Belehradu, Dubrovníku, Konštantinopolu a Solúnu. Pred vstupom doň nás víta na kopci najväčší kríž sveta, ktorý je len prvým z mnohých prekvapení. Obrovská socha Alexandra Macedónskeho a Matky Terezy. Kto z nich je z tejto krajiny? Sú Macedónci Gréci či Albánci? Hustá balkánska zmrzlina a gýčové paláce v centre mesta. Najstarším kamenným mostom krajiny k najväčšej fontáne Balkánu, víťazný oblúk, miesto domu, kde sa narodila Matka Tereza a múzeum tejto malej veľkej ženy.

deň 4 - 4 -

OCHRID: Prechádzka romantickými uličkami, všetko okolo nás je pod patronátom UNESCO. Tu by sa žilo! Pôsobil tu Kliment, žiak sv. Cyrila a Metoda. Ochrid je nazývaný aj Jeruzalemom Balkánu. Kedysi ste tu vraj mohli nájsť presne 365 kostolov, na každý deň jeden. Po stopách antiky sa vydáme k amfiteátru, ktorý postavili ešte starovekí Gréci, a neskôr ho Rimania zmenili na účely gladiátorských hier, vystúpime na Samuilovu pevnosť odkiaľ sa nám naskytne nádherný výhľad na jazero a dovidíme až do Albánska, ktoré sa oň delí so Severným Macedónskom. OCHRIDSKÉ JAZERO, jedno z najstarších jazier sveta (3 - 4 mil. rokov), vo vodách ktorého žijú endemické živočíchy a jeho priezračne čistá voda Vás zaručene očarí. Okúpeme sa na pláži, kde sa cítite ako pri mori a odídeme smerom do krajiny mercedesov, orlov alebo bunkrov, pretože tým je Albánsko charakteristické. Je to neuveriteľná krajina kontrastov. Z novej diaľnice na rozbitú cestu. Čo je retardér a čo je len zakrytá jama? Z krásnej prírody do šedej reality, vila pri chatrči, voz pri mercedese, husi na ceste, divoké vnútrozemie v kombinácii s rozvíjajúcim sa pobrežím Jadranu. To je balkánsky svet, z ktorého sa budete ešte dlho spamätávať. Albánsko už dlho neostane bielym miestom na mape Európy. Lonely Planet určila Albánsko za krajinu, ktorú treba navštíviť práve teraz! TIRANA a stopy po komunistickom Enverovi Hodžovi, ktorý vyhlásil, že jeho krajania budú radšej jesť trávu, než by z Albánska spravili zájazdový hostinec pre cudzincov. Prejdeme sa najväčším bulvárom Dëshmorët e Kombit, kde budeme obdivovať veľkolepú urbanistickú prestavbu s talianskym vplyvom. Monumentálna budova univerzity, Palác Kongresov, sídlo premiéra a mauzóleum v tvare pyramídy, ktoré bolo vyhlásené za najškaredšiu budovu sveta. To nie je všetko, prejdeme cez obrovské námestie Skanderbega s rozlohou 40 000 m² a kto chce, môže vojsť do betónového bunkru, ktorých nájdeme v Albánsku tisícky. Viete, že tu môžete ísť za ohováranie do väzenia? Alebo, že Albánsko bolo prvým ateistickým štátom sveta? Je toho mnoho čo si o tejto neslovanskej zemi musíme povedať. Z Tirany pokračujeme k magickému horskému mestečku KRUJE. Dominuje mu hrad národného hrdinu Skanderberga, ktorý statočne odolával tureckým výbojom.

deň 5 - 5 -

Ak má Albánsko krásne hory, ukážeme Vám ich esá. Milovníci prírody budú jednoznačne spokojní. Fakultatívny výlet na jazero KOMAN, dobrodružný prechod tmavým tunelom popod horu s čelovkami a plavba loďou po fotogenickej krajine. Pobudneme aj pri rieke Shala, v ktorej každý hriešnik môže zmyť svoje hriechy. Ukážeme Vám aj druhý najhlbší kaňon v Európe a budeme sa plaviť pod “prekliatymi” horami vysokými cez 1 000 metrov. Obed v roztomilom domorodom domčeku nad riekou, kde nám domáci pripravia to najlepšie lokálne jedlo a na posilnenie samozrejme rakiju. Bude to tá najlepšia, čo ste v živote ochutnali? Návrat do SHENGJINU, vychýreného Albánskeho letoviska. Malebné prímorské mesto s dlhou promenádou medzi krásnymi horami. Hotel máme kúsok od pláže a Váš jediný problém bude či si dáte divokú rybu, čierne či červené rizoto s plodmi mora a aký nápoj si k tomu zvolíte. Relax, oddych a kúpanie.

deň 6 - 6 -

Prehliadka mesta ŠKODRA pri Skadarskom jazere, o ktoré sa Albánsko delí s Čiernou Horou. Katedrála, pravoslávny kostol či mešita. Čo to tu všetko robí pokope? Miestne trhy a pevnosť Rozafa s nekonečným výhľadom. Povieme si prečo je v hradbách zamurované dievča a voda vyvierajúca z toho miesta je liečivá, vojdeme do podzemných tunelov pevnosti a rozlúčime sa s Albánskom tak, že si spravíme dobyvateľskú fotku na hradbách s obrovskou vlajkou. Prejdeme do Čiernej Hory, ktorú vyhlásili za ekologický štát. Cenovo to je aj tu ešte stále priaznivé. V minulosti bola taktiež zapletená do niekoľkých balkánskych konfliktov a bola to práve ona, ktorá dala bodku dejinám Juhoslávie. Cestovatelia si nevedia vynachváliť cestu cez kaňon Morača. Budeme mať rovnaký názor? Návšteva kláštora (z 12. storočia) rovnomenného názvu a prejazd mostom vysokým 170 metrov, z ktorého sa skáče bungee jumping. Cestujeme po prekrásnej prírode a pozeráme sa na južné výbežky pohoria Dináre. Národný park DURMITOR a rieka TARA si zaslúžili miesto na zozname UNESCO. Miesto ako stvorené na turistiku a náš rafting!

deň 7 - 7 -

Výstup na najvyšší vrch Čiernej Hory v Národnom parku Durmitor. Bobotov Kuk 2 523 metrov nad morom alebo pre menej zdatných pleso Zeleni Vir. Krásu panenskej prírody podčiarkujú práve horské jazierka, ktoré vytvorili roztápajúce sa ľadovce. Budete sa cítiť ako v talianskych Dolomitoch, len je to tu krajšie. Výstup nie je ľahký, no v roku 2015 ho s CK zvládli aj deväťročné deti (tie aktívnejšie typy). Myslíte na dobrú obuv! Vhodný typ vibram. Menej zdatný sa nemá čoho obávať, lebo Váš sprievodca bude mať po ruke aj alternatívu a poradí Vám. Večer presun do raftového centra a ubytovanie v dreveniciach pod čiernohorským nebom. Ak Vám doteraz chutilo, tu prídu na rad tie najväčšie špeciality pripravované na veľkom grile priamo pred vami. Čaká nás ďalšie dobrodružstvo, a tak treba načerpať síl. Dobré jedlo, čerstvý horský vzduch a do toho zvuky gitary nám nedovolia ísť spať, no zajtra zabojujeme o život na divokej Tare! Je taktiež pod patronátom UNESCO.

deň 8 - 8 -

Ešte pred samotným raftingom sa posilníme miestnymi dobrotami. V ponuke bude domáci pršut, domáci syr, bryndza, pita plnená so špenátom či syrom... forma švédskych stolov a výber je len na Vás. Po raňajkách nasadneme do džípov, vyrazíme drsnou prírodou až k hraniciam s Bosnou. Máme najlepšiu spoločnosť, ktorá tu rafting rozbiehala a má najkvalitnejší výstroj. Každý dostane neoprén, neoprénové topánky, vestu, prilbu a k dispozícii bude aj GoPro kamera či podvodný fotoaparát. Výška hôr nad Tarou dosahuje v určitých miestach až 1300 metrov. Neuveriteľné výhľady. Adrenalín. Zážitky. Rafting pre deti aj starších, skúsených i neskúsených... všetci v sebe objavia dobrodruha! A strachopudom pomôžeme! Ste smädní? Stačí sa iba nakloniť z člna a napijete sa. Čistejšiu rieku ste nikdy v živote nevideli. Cestou budeme vysadať na tých najkrajších miestach či už na strane Čiernej Hory odkiaľ môžeme skákať z 10-metrových skál, alebo na druhej strane v Bosne, pri malých plážach alebo skrytých vodopádoch. Tí, ktorí nie sú fanúšikmi raftingu, môžu ísť objavovať krásne zákutia krajiny na džípoch vrátane sútoku riek Tara a Piva (taktiež fakultatívna aktivita). Koho nebude lákať rafting alebo off road s džípmi, môže doobedie stráviť príjemnými prechádzkami v okolí raftového centra. Po obede sa presúvame ďalej a našim cieľom je kúpiť si preslávené čiernohorské víno Vranac, ale aj autochtónne biele víno Krstač priamo zo zdroja. Stihneme si pozrieť aj hlavné mesto Podgorica (prehliadka z autobusu), kde sa 60 % obyvateľov volá Ivanovič a povieme si, kam si ženy schovávajú peniaze pred mužom alebo prečo nemôžete darovať Čiernohorcovi lyžičku. Zvládneme aj vyhliadkovú cestu cez 655 metrov vysoký priesmyk odkiaľ dovidíme až na Prekliate hory.

deň 9 - 9 -

Precestovali sme 5 krajín, čas na načerpanie síl, oddych pri mori a ochutnávanie toho najlepšieho z balkánskej kuchyne! 

deň 10 - 10 -

Tí, čo už boli v Škandinávii, budú mať pocit déjà vu. Objavíme jedno z najlepšie ukrývaných miest v celej Európe. KOTORSKÝ ZÁLIV, najväčší na pobreží Jadranu a jeho klenot - staré mesto KOTOR. Katedrála, ktorú dali postaviť Benátčania, takmer 5 km hradieb, ktoré sú v niektorých miestach až 15m široké a perfektné výhľady na záliv sem lákajú čoraz viac zvedavcov. O niekoľko kilometrov ďalej sa nachádza PERAST. Kedysi to bolo hlavné námorné mesto celého Jadranu, dnes je to pokojné mestečko so stredovekým nádychom. Krásna kaplnka uprostred ostrova kúsok od pevniny. Viete čo ukrýva? Plavba okolo dvoch ostrovov. Na jednom vystúpime. Miestni námorníci tu mali povinnú zastávku a my musíme rozhodne nakuknúť! 2 500 rokov staré mesto BUDVA, okupované Grékmi, Rimanmi, Benátčanmi, ktorí zanechali na meste najsilnejší rukopis a možno stihneme ešte aj PORTO MONTENEGRO, mesto s najdrahšími jachtami v najluxusnejšom prístave na celom pobreží Jadranského mora. Budeme mať šťastie na Abramovičovu jachtu, ktorá kotví často práve tu? Počuli ste už o Svetom Stefane? Na krásnej pláži pri tomto malom kúsku luxusného raja sa kúpali už aj hollywoodske hviezdy ako Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Ingemar Stenmark, králi a princovia a v novšej dobe Silvester Stalone. V roku 2014 mal práve tu svadbu Novak Djokovic.

deň 11 - 11 -

Dáme zbohom Čiernohorcom, ktorí hrdo hovoria, že „hrdinovia nepracujú“ a smerujeme do Chorvátskeho DUBROVNÍKU (UNESCO). Kedysi Dubrovnícka republika nie je doteraz spojená so zvyšným pevninským Chorvátskom. Prejdeme Stradum krížom-krážom a potúlame sa romantickými uličkami. V roku 2010 tu hral Goran Ivaniševič exhibíciu s Johnom Mc Enroeom. Povieme si zaujímavé legendy o tomto bojmi skúšanom klenote Jadranu. Piráti, Turci, Benátčania... všetci prehrali pri snahe dostať sa za opevnenie. Aké bolo tajomstvo Dubrovníka? Kedysi tu bola jedna z najstarších lekární v Európe. Aký bol ich prvý liek? Zase tá rakija? Mladí pôjdu po stopách Game of Thrones a rodičia budú zatiaľ vychutnávať ustrice zo Stonu a zapíjať ich vínom Pošip. Jahňacinu si dáte v paláci Pučič a CK k nej odporúča Dingač od Grgiča. Z Chorvátska sa prehupneme do posledného štátu na našej ceste - Bosna a Hercegovina a ubytujeme sa v meste TREBINJE, ktoré leží v enkláve Republika Srpska.

deň 12 - 12 -

Predposledný deň nášho putovania, no program bude stále bohatý. Skorý ranný budíček a vyrážame do MOSTARU s orientálnym nádychom, kde uvidíme legendárny most, ktorého pôvodné kusy ležia na dne rieky. Ako sa tam dostali? História mesta Vás nadchne a nielen preto patrí na zoznam UNESCO. Dnes je most opäť akoby vystrihnutý zo starých fotografií, no stále sa nevie či viac spája, či rozdeľuje. Naše putovanie zakončíme v SARAJAVE. Ulica Baščaršija s tureckým trhom či ulica Maršala Tita, kde vyrástla mešita vedľa katedrály, pravoslávny chrám vedľa židovského múzea. Náboženská tolerancia je tu vrodená. Veď predsa všetci trpeli rovnako! Zatúlame sa k rieke Miljacka a k mostu Latin. Cez toto miesto len omylom prevážali Františka Ferdinanda d´Este, čo ho stálo život. Postavíte sa na miesto, z ktorého Gavrilo Princip zapríčinil štart prvej svetovej vojny? To nebolo jediné, čím si Sarajevo prešlo. Kto boli snajperi a prečo bolo mesto ešte aj v 90. rokoch 1 492 dní obliehané? Ubytujeme sa a večer si zaspomíname na všetko čo sa nám prihodilo. Balkánu sme sa dostali pod kožu či Balkán sa dostal pod kožu nám? Rozlúčka.

deň 13 - 13 -

Ráno odchod domov. Za chrbtom ponechávame neuveriteľné zážitky nazbierané zo siedmich krajín úžasného Balkánu. Príchod do Bratislavy neskoro poobede resp. vo večerných hodinách.


Cena zahŕňa

cestné, hraničné aj parkovné poplatky

11 x ubytovanie v cestovateľských hoteloch podľa programu v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

11 x raňajky

prehliadku 6 hlavných miest Balkánu, no aj iný rozsiahly program

kompu v Montenegro

sprievodcu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

ostatnú stravu, vstupné, fakultatívne výlety resp. aktivity ako napr. rafting s plnou penziou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), celodenný výlet do hôr a na jazero Koman s obedom + plavba loďou (deti do 12 r. za zľavnený poplatok), prípadne náhradný program za rafting - off road).


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -