Vyhľadávanie zájazdu

Čína pre znalcov (UNESCO)Termíny a ceny

Čína pre znalcov (UNESCO)

Čína nie je iba Veľký múr. Táto cesta po menej známych južných provinciách Vás presvedčí o tom, že aj keď je Čína najznámejšia svojimi kultúrnymi pamiatkami tak jej príroda je rovnako na najvyššej svetovej úrovni. Hory ako z Avatara, stovky kilometrov kamenného lesa, alebo dokonalá scenéria vápencových krasov. Uvidíte miesta o ktorých ste ani nesnívali.

deň 1 - 1 - Odlet do hlavného mesta provincie Yunnan.

deň 2 - 2 -

Yunnan je niekedy pokladaný za najkrajšiu provinciu Číny a jeho hlavné mesto KUNMING za najlepšie mesto krajiny pre život. Nikdy ste o ňom nepočuli? Veď má iba 6 miliónov obyvateľov... Vďaka príjemnému podnebiu tu nikdy nie je príliš teplo, ale ani príliš zima a v krajine stredu je Kunming známy aj ako mesto večnej jari. Mesto zároveň prešlo rapídnym rozvojom a z poľnohospodárskeho centra sa stalo modernou metropolou juhu krajiny. Tento kontrast si vychutnáme  keď porovnáme moderné centrum mesta, s jeho najviac historickou pamiatkou, slávnym Zlatým chrámom. Nie je síce naozaj zlatý, ale na stavbu jeho centrálnej siene cisári dynastie Čching použili neuveriteľných 250 ton bronzu a je najväčším chrámom svojho druhu v krajine. Vedeli ste, že z Yunnanu pochádza čaj? Doprajeme si kvalitnú šálku a začneme si vychutnávať krajinu stredu naplno.

deň 3 - 3 -

Návšteva KAMENNÉHO LESA Shilin (UNESCO). Počuli ste niekedy o čínskych krasových útvaroch? Nie? Nevadí, väčšina našincov o nich nikdy nepočula. Pritom je južná Čína jednou z najkrajších a najväčších krasových zón planéty. Nájdeme tu vodopády, rieky a skaly, ktoré tisícročia inšpirovali kreativitu orientálcov a stáročia dráždili fantáziu európskych cestovateľov. Mnohé z nich sú pritom dodnes v západnom svete prakticky neznáme. Začíname neďaleko od Kunmingu v preslávenom Kamennom lese Shilin (UNESCO).  Štyristo kilometrov štvorcových čarovných tvarov nezabudnuteľného čínskeho vápenca ponúka scenériu akú nikde v Európe nenájdete. Prejdeme sa jeho zákutiami a užijeme si mágiu tohto nezabudnuteľného miesta. Podarí sa nám vyhnúť davom čínskych turistov, ktorí pokladajú Shilin za jedno z najkrajších miest svojej domoviny? Poznáme cesty a zákutia, ktoré nenavštevuje každý a preto si kamenný les užijeme tak ako málokto.

deň 4 - 4 -

Presun komfortným rýchlovlakom do šarmantného mestečka DALI. Už toto je dôkazom neustáleho rozvoja Číny – keď sme sem prichádzali prvý krát, v roku 2015, vlakov trať ešte ani nestavali a cesta nám trvala 6 hodín autobusom. Dnes cesta trvá 2 hodiny a 21 minút vlakom aký by ste tu nečakali. Pred nami sa rozprestiera jazero Erhai (Ucho v preklade z Čínštiny) a jeho historické údolie. Poplávame po jeho vodách a užijeme si pokoj čínskeho vidieka, vzdialeného od najslávnejších turistických atrakcií. Dali je krásne historické mestečko, bývalé hlavné mesto kráľovstva Nanzhao ktorého história siaha do obdobia dynastie Tang (zlaté obdobie Číny). Navštívime slávne tri pagody, ktorých odraz v jazere je symbolom mesta. Historické centrum Dali podľa niektorých pripomína Káthmandu spred tridsiatich rokov. Zaspomínate si?

deň 5 - 5 -

Krátky presun autobusom do mesta LIJIANG (2400 m.n.m.). Pod štítmi slávnej hory Yulong sa rozkladá  horské mesto Lijiang a dediny desiatok etnických skupín, ktoré pochádzajú z odľahlých čínskych horských regiónov. Tento úžasný farebný vidiek je perlou južnej Číny, ktorý je pre väčšinu Európanov dodnes úplnou neznámou. Pozrieme si ľudové umenie, remeslá a chrámy v dedine Baisha, neďaleko Lijiangu a porozprávame si o zvyklostiach etnika Naxi, ktorého je domovom. Ukáže sa nám medzi mrakmi aj  samotná Hora Yulong, ktorá je ich božstvom? Večer sa prejdeme romantickými ulicami starobylého Lijiangu (UNESCO). Toto je Čína ako ju chcete vidieť. Domčeky so šindľovým strechami sú kulisou pre trhy a malé reštaurácie, ktoré všetky musia zachovávať miestnu architektúru. Výnimku nemá ani KFC. Doprajeme si kvalitnú večeru v niektorej z miestnych reštaurácii roztrúsených medzi mestskými kanálmi a na trhoch vyskúšame sušené jačie mäso alebo kvalitný čaj. Zážitok ako z čínskej rozprávky.

deň 6 - 6 -

Asi dve hodiny cesty od Lijiangu, priamo na úpätí hory Yulong, nájdeme opäť jeden z divov Číny. Skrýva sa tu nezabudnuteľná ROKLINA SKÁKAJÚCEHO TIGRA (UNESCO). Práve v nej sa rieka Yangtze zužuje na 37 metrov a podľa tradície práve tu ju preskočil tiger utekajúci pred poľovníkom a dal tak rokline jej meno. Pereje, ktoré tu vznikajú sú jednými z najväčších na svete a dodnes sa ich nikomu nepodarilo splaviť. A pokusy boli. Trúfli by ste si? Pozrieme sa na ne naozaj zblízka a vychutnáme si surovú silu prírody doslova na dosah ruky. Presun na vlakovú stanicu v Lijiang a veľká cesta vlakom najskôr do Kunmingu a odtiaľ lôžkovým vlakom do mesta Anshun v susednej provincii Guizhou. Čína je veľká a miestny lôžkový vlak bude zaručene zážitok na ktorý budete spomínať.

 

deň 7 - 7 -

Príchod do Anshunu. Sme v regióne kde prichádza minimum Európanov a je to poznať. Na stanici nás sprevádzajú prekvapené pohľady miestnych, a inak ako po čínsky sa tu nedohovoríte. Aj tu nás čaká overený partner, ktorý nám pomôže prekonať úskalia čínskeho vidieka. Naším cieľom je najväčší vodopád ríše stredu Huangguoshu. Je vysoký 78 metrov, široký 100 metrov a patrí k najkrajším (pre západ neznámym) prírodným atrakciám Číny. Odvážite sa k nemu na dotyk? V srdci vodopádu je skrytá jaskyňa kde sa reálne dostanete k jeho vodám tak blízko, že sa ich takmer môžete dotknúť. Ak nám budú nebesá naklonené a nebude priveľa vody tak si ju prejdeme a garantujeme, že na Huangguoshu budete spomínať do konca života. Poobede sa presunieme do hlavného mesta provincie, Guiyang, kde nasadneme na najmodernejší rýchlovlak a srdcom juhočínskeho krasu sa presunieme do slávneho subtropického mesta Guilin za najkrajšími scenériami Číny.

deň 8 - 8 -

Guilin (UNESCO) je ďalším z vrcholov našej cesty. Počítate ich ešte? Toto mesto je zároveň aj najznámejším miestom nášho zájazdu. Práve tu nájdeme stereotypnú čínsku prírodu. Predstavte si krásne skalné homole Thajska, alebo dračie zuby vo vietnamskej zátoke Halong. Máte? Teraz ich umiestnite pozdĺž jednej romanticky sa hadiacej rieky a v hlave sa Vám vytvára obraz toho, čo priťahuje do Guilinu milióny turistov z celého sveta. Čaká nás 4 hodiny dlhá plavba po legendárnej rieke Li do srdca vápencového krasu, mestečka Yangshuo. Staré čínske príslovie hovorí: scenérie Guillinu sú najkrajšie na svete, ale scenérie v Yangshuo sú najkrajšie v Guilline. Budeme sa kochať stovkami skalných útvarov ktoré nájdete naozaj len tu, v Thajsku a vo Vietname. Rozoznáte v skalách slávnych 9 koní? Táto krajina je v Krajine stredu tak vážená, že je vyobrazená aj na čínskych bankovkách. Yangshuo je turistickým centrom regiónu, kde nájdete najviac suvenírových trhov a v tieni vápencových masívov malé krčmičky s talianskou kávou, austrálskym vínom, alebo nemecký pivom. Neveríte? Uveríte.

deň 9 - 9 -

Žiaden zájazd do čínskej prírody by nebol kompletný bez návštevy ryžových terás. My sa vydáme na slávne terasy Longsheng Longji – ryžové terasy na dračom chrbte. Ako sa vlastne pestuje ryža a prečo sú polia na terasách? Vysvetlíme si. Čaká nás ľahká túra po miestnych dedinách priamo medzi poliami a nádherné výhľady. Tento kraj je úžasný v každom ročnom období. Na jar terasy naplnené vodou pripomínajú šupiny draka podľa ktorých má kraj názov. V lete sa zas zmenia na najhustejší zelený trávnik aký ste kedy videli. A na jeseň, pred žatvou, sa premenia na obrovské pole zlata. Zážitok na celý život. Večer pre záujemcov možnosť ukážky lovu rýb s kormoránom. Ako tieto vtáky vycvičia aby ryby nehltali? Všetko si ukážeme. V Guilinskom Irish pube nad čapovaným Guinessom alebo miestnym Tsingtao porovnávame naše dojmy - dáte si tradičnú rybu podliatu pivom, alebo vyskúšate opečeného psa? Takýto Irish pub môže byť len v Číne.

deň 10 - 10 -

Blíži sa veľké finále našej cesty. Na obed odlietame z Guilinu a prelietame do srdca Ríše stredu, do Zhangjiajie (UNESCO). Tento let ide iba tri krát do týždňa a bez neho by sme nevedeli tento zájazd spraviť. Vlakom je to 23 hodín po mestách, kde zriedkavo uvidíte európskeho turistu. Ideme do najčínskejšej Číny za národným parkom, ktorý bol vôbec prvou prírodnou pamiatkou v krajine zapísanou do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Už z lietadla vidíme, že ide o zaujímavý kraj – všade je zeleň a okolo mesta sa vypínajú skalnaté masívy. Toto je príroda, ktorú nikde inde na svete neuvidíte. Po prílete sa presúvame do mestečka Wulingyuan priamo pri bránach národného parku. Pred pár rokmi to bola len obyčajná dedina. Dnes tu už ale nájdete všetko čo turista potrebuje. Prejdeme sa po promenáde pri rieke a doprajeme si kvalitnú čínsku večeru. Zaspievate si karaoke? Prekvapivo čulý nočný život uprostred tých najkrajších hôr Číny.

deň 11 - 11 -

Ráno vyrážame skoro a pripájame sa k miestnym turistom. Národný park Zhangjiajie má najvyšší stupeň ochrany a súkromné dopravné prostriedky sú tu prísne zakázané. Čaká nás deň plný nenáročnej turistiky a nádherných scenérii. Vedeli ste, že James Cameron sa práve tu inšpiroval pri tvorbe lietajúcich hôr vo svojom Avatarovi? Najvyšším vonkajším výťahom na svete Bailong (328 metrov) sa odvezieme k hore Hallelluja, ktorá je po filme pomenovaná a môžete posúdiť či sa podobá. Všade okolo nás zo zeme vystupujú skalné piliere vysoké stovky metrov, ktoré vytvárajú pocit gigantickej katedrály. Ako ich príroda vôbec vytvorila? Vysvetlíme si. Unikneme z ruchu najpopulárnejšej časti národného parku a prejdeme sa v menej navštevovanom regióne Laowuchang. Miestni sem nechodia, lebo tu nie je tak vybudovaná infraštruktúra, ale výhľady sú tu o to krajšie. O 5 rokov práve toto bude zrejme najnavštevovanejšia časť Zhangjiajie. Príroda v tomto regióne Číne nadelila plnými priehrštiami a v národnom parku by sme pokojne vedeli stráviť aj 5 dní. My pre Vás ale vyberáme len to najlepšie a Zhangjiajie s nami sa Vám bude páčiť.

deň 12 - 12 -

Zo zážitkov sa Vám možno už točí hlava, ale ešte nekončíme. Na záver sme si pre Vás pripravili to najlepšie, slávnu horu Tianmen. Vyvezieme sa sem najdlhšou lanovkou na svete (7 kilometrov, 28 minút jazdy). Hore nás čaká príjemná prechádzka s výhľadmi, ktoré Vám vyrazia dych. Máte strach z výšok? Tu ho prekonáte. Tento prírodný div sa za posledné roky preslávil najmä presklenými mostami, ktorými sa tu vo výške stoviek metrov nad okolím môžete prejsť po obvode hory. Dá sa im vyhnúť, ale určite odporúčame. Toto nikde inde nezažijete. Z vrcholu hory sa zvezieme eskalátormi vytesanými priamo do skaly pod slávnu jaskyňu Tianmen (nebeská brána). Je to 100 metrov vysoká diera ktorú akoby neviditeľné baranidlo vyrazilo priamo v hore. Odtiaľto zídeme 999 schodov na úpätie hory a odfotíme si efekt schodov do neba, ktorú vytvára schodisko s jaskyňou. Do mesta sa vraciame autobusom (súkromná doprava je tu opäť zakázaná) cez 99 zákrut, najslávnejšie serpentíny Číny. Až do konca zájazdu ideme na plno a na horu Tianmen zaručene nikdy nezabudnete. Večer transfer na letisko a odlet do Šanghaja.

deň 13 - 13 -

Krátky presun do mesta Hangzhou s okúzľujúcou atmosférou, vraj najkrajšou polohou v cele Číne. Žijú práve tu tie najkrajšie zeny? Kvôli ich kráse sem čínski cisári dali predĺžiť Veľký kanál, stavbu, ktorú právom prirovnávajú k Veľkému čínskemu múru. Západné jazero ( UNESCO), čajové plantáže a jeden z najvýznamnejších buddhistických chrámov celej Číny. Pokračujeme do Suzhou, mesta vody, záhrad a hodvábu. Tigrí kopec s pagodou, ktorú volajú aj šikmou vežou Číny. Plavba po Veľkom kanáli a uličkách sterého vodného mesta. Záhrada majstra sietí a technika výroby hodvábu - najvzácnejšieho artiklu, ktorý do Číny priťahoval už Starý svet.

deň 14 - 14 -

Rozlúčka s Ríšou stredu v jej najmodernejšom meste. Šok a neuveriteľný kontrast po prírode čo sme za posledné dni videli. Sme v tej istej krajine? Čína je krajina mnohých tvári a zoznámili sme sa s jej najzelenšou v južných provinciách. Dovidenia Čína. Prelet do Európy.


Cena zahŕňa

ubytovanie v izbách pre dve osoby vo vybraných hoteloch strednej triedy 3* Viac o ubytovaní - tu.

dopravu prenajatými autobusmi a štandardnými vlakmi podľa itineráru

1 x nočný vlak

–sprievodcu a miestnych sprievodcov

množstvo prehliadok a výletov

geniálny program

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

víza, miestny prelet, vstupné, letiskové poplatky.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -