Vyhľadávanie zájazdu

Čína, Tibet, Nepál, IndiaTermíny a ceny

Čína, Tibet, Nepál, India

Túto cestu sme prešli už v minulom tisícročí, keď bola zakázaná. Spolupracujeme s tibetskými partnermi v Tibete, všade podporujeme lokálny ekoturizmus. S milovníkmi Himalájí od mauzólea Maa cez historickú Čínu, duchovný Tibet, šťavnatý Nepál až do neuveriteľnej Indie. Využite 30 rokov našich skúseností.

Dokonale vygradovaná cesta krížom cez celú Čínu na strechu sveta, cez hinduistický Nepál a ázijské safari až do neuveriteľnej Indie. Najobľúbenejšia expedícia a predloha bestselleru Kód 9. Zakázané mesto v Pekingu, Hlinená armáda v Xi-Ane, mrakodrapy v Šanghaji a pandy v Chengdu. Budhistický Tibet uprostred Himalájí. Čo sa za posledné roky zmenilo v Lhase? Aká je tradičná tibetská kuchyňa a čo jedia turisti v Tibete dnes? Kto je to Dalajláma a prečo je dôležitý Pančenláma? Leteckou spoločnosťou Buddha Air až k magickému Mt. Everestu. Krásne ženy v Káthmandu a pastierky jakov v sedlách cez 5000 m.n.m. Taj Mahal - najkrajšia stavba z lásky a jeden z nových siedmich divov sveta. A záver v Dillí. 

deň 1 - 1 - Odlet z Európy.

deň 2 - 2 -

Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovým mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Poprechádzame sa v Zakázanom meste v sídle cisárskych dynastií.

deň 3 - 3 -

Ráno vystúpime na VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR a poobede ochutnáme pekinskú kačku. V Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN. Symbolom olympijského areálu je slávne VTÁČIE HNIEZDO s diváckou kapacitou 91000 ľudí. Areál s menami víťazov dokumentujúci najväčšie letné olympijské hry histórie je priestorom, ktorý sa oplatí vidieť, keď ste na návšteve Pekingu. Všetko s miestnym sprievodcom a prenajatou dopravou!

deň 4 - 4 -

Po tom ako sme strávili v Pekingu a v okolí niekoľko dní sa môžeme vybrať na super modernú železničnú stanicu a nasadnúť na rýchlovlak, aby nás odviezol do Šanghaja. Pred nami je 1318 kilometrov, ale bude to iba niekoľko hodín cesty! Tu pochopíme ako veľmi je Čína, čo sa týka dopravy pred nami. Vlak spojí dve ikonické mestá. Peking vs. Šanghaj. Na tejto ceste si obe vychutnáme a porovnáme. Sú rozdielne a kým v Pekingu bije srdce cisárskej Číny a príbehy sa ukrývajú do chrámov či palácových miestností, Šanghaj sa zaobalil do modernej krásy, kde vás uchváti mrakodrapmi a futuristickými víziami. Večerný príchod do Šanghaja a prvá prechádzka mestom. Vyberieme sa do oblastí, kde leží koloniálny Bund so svojimi nádhernými budovami. Čo vám tieto miesta pripomínajú? Cez rieku Huangpu sa dvíhajú ikony moderného mesta. Práve tam za riekou leží Pudong so svojimi mrakodrapmi. Hneď spoznáte Oriental Pearl Tower so svojimi obrovskými guľami aj Jin Mao Tower pripomínajúcu ceruzku. Večer všetko krásne svieti a vy cítite to nadšenie z toho, kde ste sa ocitli. Takéto kontrasty ste nečakali, však? Prechádzka nábrežím a napokon aj rušnou ulicou Nanjing Road, ktorou sa prišiel prejsť celý Šanghaj. Dajte si niečo pod zub v miestnych stánkoch či podnikoch a zajtra si Šanghaj užijeme ešte viac!

deň 5 - 5 -

ŠANGHAJ. Po raňajkách sa pustíme do spoznávania tohto unikátneho mesta, kde sa mieša európsky vplyv a čínska duša. Boli roky, kedy sa o Číne hovorilo ako o zaostalej krajine, no Šanghaj je odpoveďou na to, kde je moderná Čína dnes. Tam, kde kedysi rástla ryža dnes stoja štvrte posiate mrakodrapmi a Šanghaj sa dnes stal najbohatším a najdrahším mestom v miliardovej krajine. Už z okna nášho prenajatého autobusu sledujeme nejednu zaujímavosť. V spleti modernej zástavby pohľadáme oázu oddychu – záhrady Yu, ktoré sú zapísané v UNESCO. Toto miesto ste tu nečakali! Záhrada zapustila svoje korene už v 16.storočí počas vlády slávnej dynastie Ming. Bola miestom nekonečného oddychu, stretávania elít a odohrávali sa tu aj mnohé kultúrne predstavenia. Dnes si budete pripadať ako v inom svete. Malé, rozprávkové pavilóny, jazierka s vodou, stromy, kríky aj kvety a do toho to ticho a pokoj. Tieto atribúty sú v Šanghaji vzácne. Nadýchneme sa atmosféry starého Šanghaja a vyberieme sa za rieku Huangpu, aby sme sa pozreli na svet z výšky. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne - Shanghai Tower. Výťah nás za 50 sekúnd vynesie na 118. poschodie do výšky 546 metrov. Schodmi sa dá vyjsť o poschodie vyššie do výšky 552 metrov. Je to len o tri metre nižšie ako najvyššia vyhliadka na Burj Khalife v Dubaji. Zo záhrad rovno do nebies. Po vyhliadke nás čaká obed. Ešte nekončíme, pretože si chceme vychutnať britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Promenáda popri rieke, lemovaná nádhernými koloniálnymi budovami z prelomu 19. a 20. storočia. Do doby, kým sa zo Šanghaja nestalo mesto mrakodrapov, bola to práve panoráma Bundu, ktorá symbolizovala toto mesto. Budete mať čas na prechádzky, aj na nákupy alebo si len sadnete niekde na dobrú kávu a budete sledovať ako sa týmito miestami prelieva život. Nanjing Road má obrovskú atmosféru, ktorá vás doslova zhltne. Na konci dňa opúšťame bohaté východné pobrežie a nočným vlakom smerujeme do srdca krajiny.

deň 6 - 6 -

Vitajte v Xi'Ane, hlavnom meste provincie Shaanxi, jednom zo štyroch starobylých hlavných miest, v súčasnosti kultúrnom a ekonomickom centre severozápadnej Číny. Mesto Xian má za sebou zaujímavú a bohatú históriu. Tu začínala slávna Hodvábna cesta, mesto bolo tiež sídlom prvého cisára Qina, ktorý pred viac než 2000 rokmi túto veľmi rozsiahlu a rôznorodú krajinu po prvýkrát zjednotil. Práve vďaka nemu prúdia do Xianu denne tisíce turistov, ktorí chcú na vlastné oči vidieť (podľa Číňanov) najväčší archeologický objav 20. storočia – známu Terakotovú armádu, ktorá sa nachádza hodinu cesty severovýchodne od mesta. Keď cisár pochopil, že večne žiť sa mu asi nepodarí, dal túto armádu vybudovať na svoju ochranu po smrti. Približne po hodine cesty zastavujeme v továrni na výrobu terakotových vojakov, ktorí sa tu vyrábajú podobne ako tí pôvodní. Zriadenci nám vysvetľujú postup, od ťažby miestnej hliny tzv. terakoty, formovanie, schnutie, až po vypaľovanie v peci. Dnešní vojaci sa vyrábajú v sadrových formách. Tí pôvodný boli že vraj všetci robení ručne. Na tú dobu neskutočné umelecké dielo. V továrni taktiež obdivujeme nádherný čínsky nábytok, keramiku, či koberce. Samotný areál armády je obrovský, stále sa rozrastajúci turistický komplex, plný reštaurácií, obchodov a suvenírov. Samotní vojaci sa nachádzajú v troch zakrytých jamách, tzv. pitoch. Po prehliadke vojakov sa vraciame do Xianu. Prejdeme sa po moslimskej štvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočných trhov o akej sa vám ani nesnívalo. Sú to veľkí gurmáni a radi sa o svoje kulinárske umenie delia s ostatnými. Ulica Chuejov alebo Huiminjie je spleť ulíc a uličiek, plných pouličného jedla a suvenírov, farieb, chutí a vôní. Je súčasťou starej moslimskej štvrte a je to aj najpopulárnejšia turistická destinácia. Návšteva Xianu by bez nej nebola kompletná. Toľko farieb, vôní, zvukov a chutí po kope ste ešte nezažili.

deň 7 - 7 -

Smerujeme na najlepšie zachované mestské hradby v Číne. Na dôkladnú prehliadku hradieb budeme potrebovať približne dve a pol hodiny. Vyjdeme hore po schodoch na hradby, kde sa nám naskytne krásny výhľad na mesto. Z jednej strany nízke domčeky a historické budovy, z druhej vysoké paneláky a mrakodrapy. Rozdiel je obrovský, výhľad nám odhaľuje pôsobivé kontrasty mesta. Ideálne je byť na hradbách už pred deviatou ráno. Vtedy je tam ešte minimum ľudí a my si užívame nádhernú oázu pokoja nad rušným veľkomestom. Mestské hradby sú pýchou Xianu a ľudia sú na ne právom hrdí. Dôsledne sa o ne starajú a veľká časť mestského rozpočtu ide na ich opravu a údržbu. Väčšina zástavby mimo hradieb sa už postavila za komunistov. Každých stodvadsať metrov bola postavená strážna veža, lebo šípy mali dostrel šesťdesiat metrov, takže mesto bolo dokonale chránené. Dohromady sa ich na hradbách nachádzalo až 98. Momentálne ich tam stojí väčšina a niektoré sa rekonštruujú. Práve vďaka týmto hradbám mesto nikdy nikto nedobyl.

Po nádherne strávenom čase na hradbách sa presúvame na obed. V Xiane zažijete veľký výber lokálnej kuchyne, ktorá je známa po celej Číne. Je čas vydať sa ďalej. To čo sa ešte do roku 2017 išlo vŕzgajúcim, nočným vlakom 17 hodín, dávame teraz za necelé štyri! Pripravte sa na množstvo mostov a tunelov a vitajte v CHENGDU.

deň 8 - 8 -

Chengdu: Brokátové mesto, Ibištekové mesto alebo Korytnačie mesto. Toto je len zopár mien pre jedno z najzaujímavejších miest Ríše Stredu. Kolíska čínskeho čaju, geniálne štipľavé jedlo, nádherné zelené parky, krásne ženy a ikonické kontrasty medzi starým a novým vás čakajú v tejto dynamickej ale zároveň veľmi uvoľnenej metropole strednej Číny. Sme v horách, kde nás čakajú rozkošné pandy (väčšina pánd sveta žije práve v provincii SICHUAN). Panda je medveďovitá šelma tradične žijúca v zahmlených sichuánskych horách. Nedostupné a vlhké lesy na podhorí Tibetskej plošiny plné bambusu sú pre ne ideálnym domovom. S rastúcou ľudskou populáciou bohužiaľ prichádza o prirodzené životné prostredie a jej počet v prírode prudko klesal až do bodu blízkemu vyhynutiu. Denne potrebujú zjesť až 15 percent svojej váhy, čo je pri 160 kg pande cez dvadsať kíl bambusu. A nie hocijakého. Pandy sú vyberavé a uspokoja sa iba tými najmladšími, najsladšími výhonkami. Zvyšok bambusu je odpad a okolo každej hodujúcej pandy je zakaždým pekné smetisko. Čiernobiele pandy nie sú jedinými obyvateľmi tohto záchranného parku. Určite si nenechajte ujsť návštevu pavilónu pre Červené pandy - menšieho príbuzného, ktorý tiež pochádza z horských oblastí juhozápadnej Číny a taktiež je na zozname ohrozených zvierat. Zakúpime si posledné pandie suveníry a vyrážame do menšieho mesta Leshanu.

V LESHANE nás uchváti najväčší kamenný Budha sveta, väčší ako boli tí afganskí. Legenda hovorí, že nápad vytesať do červeného pieskovca obrovskú sochu Budhu dostal niekedy koncom siedmeho storočia mních menom Hai Tong. Hlavný dôvod boli nebezpečné víry, ktoré sa tvorili na sútoku troch riek Min, Qingyi a Dadu. Veľa ľudí stroskotalo a mnoho ľudí prišlo o život. Obrovský Budha mal spacifikovať vodného ducha, ktorý to údajne mal celé na svedomí a bdieť nad námorníkmi pri bezpečnom prechode cez tento riskantný úsek. Doteraz najväčší sediaci Budha na svete je vysoký 71 metrov a keby sa postavil, mohol by s ľahkosťou sfúknuť pochodeň Soche Slobody. Po náročnom dni nás za odmenu čaká  gurmánsky zážitok. Ideme na tradičný Hot Pot - horúci kotlík, ktorým je Sichuan známy po celej Číne. Kotlikární je plné mesto, sú na každom kroku. Čím hlučnejšia, zaparenejšia a teplejšia, tým autentickejšia. Čína je neskutočná. 

Viac informácií o celom dni na zájazde si prečítajte v blogu: https://ck.sk/blog/chengdu

deň 9 - 9 -

Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Dnes sa nikam neponáhľame, máme aklimatizačný deň. Po krátkom oddychu vyrážame na prechádzku do historického centra. Historické centrum Lhasy dýcha silnou atmosférou, prechádzame úzkymi uličkami s typickými bielymi domami s čiernym náterom okolo okien a modlitebnými vlajočkami, vlajúcimi na strechách. Blížime sa k Barkoru, okolo chrámu Džókhang krúžia v smere hodinových ručičiek davy veriacich aj turistov, pútnikov z celého sveta. Vo vzduchu cítiť vôňu kadidla a zvláštnej posvätnosti, Tibeťania zvierajú v rukách svoje modlitebné mlynčeky a ružence. Sme na Barkorskom námestí, mieste, kde sa uskutočnila väčšina tibetských povstaní. No ešte predtým, než sa aj my bližšie dotkneme tunajších posvätných miest, vychutnáme si obed na námestí. Po obede nás už čaká prehliadka kláštora Džókhang. Džókhang  patrí medzi najvýznamnejšie tibetské chrámy a centrá budhizmu. Nechal ho postaviť v 7. storočí prvý tibetský kráľ Songcan Gampo. Povieme si niečo o architektúre, vzácnych budhistických znakoch  a sochách, ktoré sa tu nachádzajú. Tá atmosféra Vás uchváti! Magické miesto, kde si pri sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu.

deň 10 - 10 -

Palác Potala – sídlo Dalajlámov a pýcha a sláva Tibetu bol budovaná ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejšia ako na fotografiách. Palác bol od 17. storočia dlom dalajlámov, až do roku 1959, keď súčasný 14. dalajláma po povstaní v Lhase bol nútený utiecť cez Himaláje do exilu v Indii, kde žije dnes. Celá stavba je vysoká 117 metrov, vyšliapať po schodoch celkom nahor v tejto nadmorskej výške dá poriadne zabrať. Prejdeme sa cez sprístupnenú časť, tu si pozrieme aj miesto, kde žil súčasný dalajláma, uvidíme tróny a hrobky predchádzajúcich dalajlámov, prejdeme množstvo miestností so vzácnymi relikviami. Potalu si prezrieme dôkladne a môžete porovnať či je krajšia cez deň alebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letné sídlo Dalajlámov. Je to najväčšia záhrada v meste, s mnohými jazierkami, kvetinovými záhonmi, kde si skvele oddýchnete uprostred zelene. Pri paláci toho posledného Dalajlámu si vysvetlíme, prečo v ňom už viac než polstoročie neprebýva.

deň 11 - 11 -

Ganden bol prvým kláštorom v okolí Lhasy a Sera dodnes žije ako škola. Kláštor pochádza ešte z 15. storočia, je funkčný dodnes, počet mníchov tu kontroluje a stanovuje čínska vláda. Prehliadka a stretnutie s mníchmi. Kláštor je veľkým komplexom viacerých budov, uličiek, nádvorí, akési malé mestečko v meste. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou "Óm mani padme hum".

deň 12 - 12 -

Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE – Mesta hrdinov. Zastavíme sa pri krásnom jazere Yamdrok, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Prechádzame dych berúcimi priesmykmi a po prvý krát stúpame nad 5000m! Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných alebo Game of Thrones. Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Na záver vyhliadka na mesto pri západe slnka a vysvietenú pevnosť.

deň 13 - 13 -

Krátky presun do SHIGATSE, ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Pokračujeme ďalej na západ a obdivujeme jedinečnú, ale drsnú tibetskú prírodu. Obdivujeme vynaliezavosť a pracovitosť miestnych, míňame stany nomádov so solárnymi článkami. Na čom sa to tie ovce a jaky vôbec pasú?

deň 14 - 14 -

Tibet sa s nami lúči veľkolepo. Nachádzame sa v národnom parku Qomolangma a Himaláje sú na dohľad. Postupne sa nám ukáže jedna osemtisícovka za druhou. Uvidíme aj tento rok Mt. Everest? Zdolávame najvyšší priesmyk a smelo prekonávame majestátne Himaláje. Nocľah v pohraničnom mestečku Kyrong, ktoré sa pripravuje na nával turistov. Zatiaľ sme tu sami. Začína sa nám lepšie dýchať a po dlhom čase vidíme stromy. Sme naozaj ešte v Tibete?

deň 15 - 15 -

Rozdiel medzi čínskou a nepálskou stranou nemôže byť väčší a symbolickejší. Pripravte sa na najhoršie cesty, ale najkrajšie výhľady. Nepál vás uchváti od začiatku a na náročný presun do KATHMANDU budete spomínať ešte dlho.

deň 16 - 16 -

Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu.

deň 17 - 17 -

Budhistický Bodnath so vše vidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Buddhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych. Nádherné historické mesto BHAKTAPUR (UNESCO) s nezameniteľnou architektúrou a uvoľnenou atmosférou.

deň 18 - 18 -

Presúvame sa do kráľovského národného parku Chitwan (UNESCO). Kratší presun okorenený možnosťou raftingu na himalájskej rieke Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitok je zaručený! Podvečer sa zvítavame s chitwanskou prírodou aj naším domáckym rodinným ubytovaním. Spíme v lodge nášho dlhoročného partnera, ktorý sa stal našou, a teda i vašou rodinou. Budete tu počuť welcome to národný park, či who wants pivo? Pár metrov od nášho ubytovania tečie riečka, v ktorej plávajú krokodíly.

deň 19 - 19 -

Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Na tradičnom člne sa plavíme vedľa krokodílov, vychádzame do divej nepálskej prírody a zajazdíme si aj na slonoch. Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia v cene.

deň 20 - 20 -

Dnešný deň bude presunový. Čaká nás cesta z Chitwanu naspäť do Kathmandu, kde nasadneme na lietadlo a presunieme sa do novej krajiny, do Indie. Keď ste si mysleli, že vás už po Nepále nemá čo prekvapiť, prichádza vytriezvenie. India je útok na všetky zmysly. Po prílete do Dilí, nás na letisku vyzdvihne náš lokálny partner, presunieme sa do hotela a čaká nás oddychový večer.

deň 21 - 21 -

Atmosféra Dillí vás dostane od prvého momentu, kedy sa v tomto fascinujúcom meste ocitnete. Kvalitná CK prehliadka Dillí nás na začiatku zavedie do starého Dillí. Nič podobné ste nikdy predtým nevideli! Staré Dillí to sú prvé dotyky s hinduizmom, islamom aj málo známym náboženstvom Sikhov. Uvidíme najkrajšiu aj najväčšiu mešitu obrovskej Indie – Jama Masjid zo 17.storočia. ktorá sa stala symbolom Mugalovcov. Obrovské nádvorie, desiatky veriacich a výhľady do plných ulíc okolitého bazáru. Rozpovieme si prvé príbehy dynastie, ktorá ozdobila Indiu najkrajšími stavbami.
Nasadnete na cyklorikšu a vydáte sa objavovať labyrint starého mesta. Bazárové štvrte rozlievajúce sa pod milióny káblov budú náporom na fotoaparáty. Všetko kričí exotikou a vy sediac v rikši vnímate vône, cinkajúce zvončeky, zvolávanie predavačov a úsmevy ľudí. Bazár tu v starom Dillí bude obrovským zážitkom. Doma vám tieto fotky nebudú chcieť uveriť. Prejdeme na koreninový bazár, kde sa nadýchneme exotických vôní od kardamónu, cez klinčeky, až po škoricu a každý z nás nakúpi koreniny od výmyslu sveta. Skúste kašmírske čili alebo garam masalu, ktorá vám aj doma vyčarí spomienky na túto cestu.
Zastavíme sa v Gurudware, teda v Sikhskom chráme so zaujímavou atmosférou. Čo o Sikhoch viete? Nosia turbany, mnohí si ich mýlia s moslimami, no pravda je niekde úplne inde a vás jeho myšlienky očaria. Prečo sem chodí toľko dobrovoľníkov? Indickú bránu poznáte z dokumentov a uvidíte ju aj počas našej prehliadky. Patrí k symbolom modernej Indie a domáci turisti zo všetkých kútov Indie si práve sem prídu spraviť ikonickú fotografiu na pamiatku.
Medzi najunikátnejšie pamiatky celého Dillí patrí Qutub Minar (UNESCO). Začali ho stavať už v roku 1193 a jeho výška sa zastavila na 73 metroch. Ide o najvyšší tehlový minaret sveta a jeden z prvých vrcholov našej indickej cesty. Nečakali ste, že vás Dillí takto nadchne, však? Prvá indická večera a spoznávanie jednej z najlepších kuchýň sveta. Dáte si Palak Paneer, Chicken Tandoori alebo skúsite jednoduchý, no dokonalý Dhál? Pohárik čaju s mliekom alebo vychladeného Kingfishera? India sa začína dostávať pod kožu.

deň 22 - 22 -

Po raňajkách opustíme Dillí a vyrazíme spoznávať zlatý trojuholník Indie. Našou najbližšou zastávkou sa stane farebný Jaipur ležiaci v príťažlivom Rajastane. Krajina púští, starých pevností, tradícií a unikátnych miest nasiaknutých rozprávkami sa vám bude páčiť! Hneď na prvý pohľad zistíte, že Rajastan je totálne odlišnou Indiou, než tou akú ste zažívali v Dillí. Kto si prvý všimne za oknom autobusu slona alebo ťavy?

Jaipur má prezývku "ružové mesto" a vy hneď pochopíte, odkiaľ toto meno prišlo. Mestom sa tiahne bazár, no nás zlákajú príbehy zabudnutých a dokonca aj súčasných maharadžov, ktoré poletujú v okázalom Maharadžovom paláci. Vedeli ste, že jaipurský maharadža miluje konské pólo, nemá ešte ani tridsať rokov a je rozprávkovo bohatý? Spravte si fotku s krásne oblečenými strážnikmi paláca a prejdeme spoločne všetky otvorené nádvoria. Tento palác je o detailoch a s nami vám neujdú. Na čo slúžili obrovitánske džbány? Budete prekvapení!

Neďaleko paláca si prezrieme unikátne observatórium Jantar Mantar. Maharadža Jai Singh v 18.storočí investoval peniaze do výstavby tohto komplexu a v časoch najväčšej slávny zamestnával Jaipur viac než dvadsiatku astronómov. Toto vás bude baviť.

Ako vyzerá centrum ružového mesta? Ešte je pred nami prechádzka bazárovými obchodíkmi a pohľad na Palác vetrov, symbol dnešného Jaipuru. Palác je z ulice nádhernou a fotogenickou stavbou. Odkiaľ je na palác najkrajší pohľad? Poradíme vám. Dajte si čerstvý kokosový orech, počkajte, kým po ulici prejde záprah s naloženou ťavou a budete očarení farbami sárí, ktoré nosia miestne ženy. Čo by ste povedali na indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Jaipure.

deň 23 - 23 -

Dnešný presun z Jaipuru do Agry má len okolo 240 kilometrov, no opäť sa okolo nás tak krásne zmenia kulisy. Rajastan vymeníme za indický štát Uttarpradéš. Žije v ňom takmer 200 miliónov obyvateľov (to je ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko dokopy), má v sebe posvätnú rieku Gangu, sväté Váránasí, dotýka sa Himalájí a ukrýva v sebe drahokam akým je Tádž Mahál.
Blížime sa k Agre, no zídeme z hlavnej cesty, pretože len pár kilometrov od nej leží Fatehpur Sikri (UNESCO), ktoré by bol hriech obísť. Mughalský panovník Akbar (patrí k najväčším panovníkom Indie pred britskou nadvládou) ho postavil ako ukážkové mesto, no história sa k nemu obrátila chrbtom. Nás Fatehpur Sikri už roky fascinuje a Vám ukážeme prečo. Obrovská mešita s hrobkou miestneho svätca s tajomným mramorovým oknom, kam prichádzajú ľudia viazať uzlíky. Perfektne zachované paláce, kde sa miešajú islamské aj hinduistické elementy, päťposchodový palác Pandž Mahal a spomienky na Mugalovcov. Prečo napokon toto mesto ľudia opustili? Príchod do Agry. Indickú kuchyňu už poznáte, tak čo si vyberiete dnes? Noc v Agre.

deň 24 - 24 -

Prebudíme sa v meste Agra, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Mughalskej ríše. Na tento deň, na tento moment sme všetci čakali, pretože práve dnes nás čaká vrchol indickej cesty. Mnohí do Indie cestujú len preto, aby ich zrak spočinul na nádhernej stavbe menom Tádž Mahál (UNESCO), no kým ste k nej prišli, zažili ste toho už poriadne veľa.

Tádž Mahál je magnetom a niet divu, že dnes patrí medzi sedem novodobých divov sveta. Kráčame bližšie a bližšie a pred nami sa vynárajú minarety a špička obrovskej kupoly. Cítite to jemné vzrušenie? Takto chutí splnený sen! Vojdeme do prítmia vstupnej brány a za ňou sa otvorí najkrajší pohľad na Tádž Mahál. Tu si spravíte fotky, ktoré vám čoskoro budú doma visieť na stene. Tádž Mahál je unikátna stavba. Je krásna z kilometra, nádherná z piatich centimetrov (všimnite si drahokamy a polodrahokamy zapustené do stien!) a kamkoľvek sa pohnete, bude vás sledovať. Prečo sa jej minarety jemne nakláňajú a prečo sem v piatok prúdia davy domácich? Čo pre Šáha Džahána znamenala Mumtaz Mahal? Príbeh lásky, ktorý stál na počiatku najkrajšej stavby sveta.

Po tom ako si vychutnáme Tádž Mahál sa presunieme k Červenej pevnosti, symbolu moci mughalských panovníkov. Obrovské múry, hlboké priekopy, okázalé brány a nádvoria ukryté medzi palácové steny. Kde bol hárem a odkiaľ sa uväznený Šáh Džahán díval na Tádž Mahál? Pod pevnosťou tečie rieka Jamuna a vy odtiaľto nechcete odísť. Pred nami je však cesta nazad do Dillí, aby sme uzatvorili zlatý trojuholník. Posledný indický čaj, mangové lassi, posledná indická večera a s hlavou plnou zážitkov odchádzame z tejto fascinujúcej krajiny. Transfer na letisko v Dillí.

deň 25 - 25 -

Naša cesta bola dlhá, ale naplnená množstvom zážitkov. Ešte dlho budeme spracovávať naše dobrodružstvo. Prílet domov.


Cena zahŕňa

prenajatú dopravu po celý čas

presuny vlakmi

polpenziu v Číne

plnú penziu v národnom parku Chitwan

raňajky v Indii

sprievodcu – znalca oblasti a miestnych sprievodcov podľa potreby

všetky povolenia a vstupy do Tibetu

prehliadku Pekingu, Šanghaja, Chengdu

prehliadku Kathmandu, Dillí

ubytovanie v hoteloch strednej kategórie 2*-3* v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

stravu (je lacnejšia ako u nás), víza, letiskové poplatky, fakultatívne výlety, miestny let (Chengdu- Lhasa), a vstupné do pamiatok a atrakcií počas celého zájazdu Čína, Tibet, Nepál, India   V cene vstupného je zahrnuté: - vstupné ČÍNA (Hutong tour, Veľký čínsky múr, Letný palác, Zakázané mesto, Yuanské záhrady, Terakotová armáda, Xi Anské hradby, Pandy, Budha v Leshane) - vstupné TIBET (najposvätnejší chrám Jokhang, palác Potala, kláštor Ganden, Norbulinka, kláštor Pelkor Chode, kamenný Budha, chrám Tashilhumpo, jazero Yamdrok, priesmyk Karola) - vstupné NEPÁL (Durbar square, historické mesto Bhaktapur, budhistický Bodnath, chrám Pashupatinath) - vstupné INDIA (pútnické miesto Sarnath, červená pevnosť Agra Fort, Taj Mahal, minaret Qutub Minar, rikše)


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -