Vyhľadávanie zájazdu

Dva oceány a tri civilizácie MexikaTermíny a ceny

Dva oceány a tri civilizácie Mexika

Úvod - 15-dňový letecký zájazd

Perex - Pridajte sa k nám a poďte s nami objavovať krásy Mexika. Na našej ceste spoznáte nielen to najtypickejšie, čo Mexiko môže svetu ukázať a to v podobe pyramíd, ale navštívime aj kakaové a kávové plantáže vysoko v horách, vodopády, koloniálne mestá a vysoké kaňony, či indiánske komunity, ukryté v drsných chiapaskych horách. Spoznajte s nami dovedna 2 prímorské oblasti Mexika; Tichý oceán či romantikmi ospevovaný Karibik a 3 dávne civilizácie - aztécku, mayskú a olmécku. Toto všetko okrem iného zažijeme a spoznáme na našom dobrodružstve, ktoré sa začne príchodom do najväčšieho a najvyššie položeného hlavného mesta na svete Mexico City a skončí oddychom v jednom romantickom a kľudnom letovisku v Karibiku

Ubytovanie - 3*/4* hotely

Stravovanie - raňajky, all inclusive

Doprava - Letecká z Viedne alebo z Budapešti.

1. deň - Odlet z Viedne alebo z Budapešti do Mexico City. Stretneme sa so sprievodcom na letisku. Ubytovanie v hoteli v centre mesta.

2. deň - Raňajky. Teotihuacan, názov tohto mesta v preklade z indiánskeho nárečia náhuatl znamená - miesto, kde boli stvorení bohovia, Mesto bohov. Toto mesto bolo jedným z najdôležitejších aztéckych miest v celej oblasti mesoameriky počas prehispánského obdobia a my budeme mať možnosť sa do tohto “Mesta bohov“ pozrieť. Dominantami tohto mesta sú pyramídy Slnka a Mesiaca, sú vysoké 63 a 45 m a v súčasnosti je možné na obidve tieto pyramídy vystúpiť a pozorovať okolitú krajinu. Počas našej návštevy absolvujeme prechádzku Uličkou mŕtvych či navštívime miestnu citadelu. Touto prehliadkou si priblížime život a kultúru prvej z troch dávnych civilizácií a to mocnú ríšu Aztékov. Po prehliadke mesta nás čaká návšteva fabriky na spracovanie obsidiánu (minerál najdôležitejší pre všetky mesoamerické kmene), či spracovanie mageya. Bazilika panny Marie Guadalupskej – pozrieme sa na súčasných obyvateľov Mexika z pohľadu ich náboženstva. Panna Maria Guadalupská je stále najdôležitejšou patrónkou všetkých Mexičanov, zobrazuje sa v každom kostole, kaplnke i dome po celej krajine. Aj keď bola za patrónku Mexika vnútená Španielmi, paradoxne sa stala symbolom boja za nezávislosť voči španielskym kolonizátorom. Baziliku v skutočnosti tvorí celý rad kostolov a kaplniek obklopujúcich obrovské námestie. Súčasťou areálu sú aj schody, na konci ktorých sa mali odohrať slávne zázraky. Vo večerných hodinách návrat späť do hotela.

3. deň - Raňajky. Zócalo – námestie o ktorom sa hovorí, že po Červenom námestí je to druhé najväčšie námestie na svete. Je kultúrnym, spoločenským a politickým centrom celého Mexika. Zvláštnosťou tohto námestia je každovečerné sťahovanie viac ako 10 m dlhej štátnej zástavy. V odpoludňajších hodinách presun na letisko v Mexiko City a pred nami je letecký presun na juhozápad Mexika, do kávových oblastí v spolkovom štáte Chiapas. Prílet do mesta Tapachula a prejazd do hotela na kávových plantážach.

4. deň - V regióne Soconusco Chiapas sa ukrýva rad prírodných scén, ktoré ponúkajú návštevníkom turistické ciele plné mágie, prírody, vrátane kávovej cesty, prostredníctvom kávovej plantáže, ktorá vám umožni spoznať proces výroby tohto nápoja a ktorá priťahuje veľké množstvo turistov na juh krajiny. Navštívime kávové plantáže a vysvetlíme si proces spracovania tohto plodu od jeho zasiatia až po konečnú konzumáciu. Ubytovanie na kávovej plantáži.

5. deň - Po raňajkách opustíme hotel a presunieme sa na pobrežie Tichého oceánu. Možnosť oddychu, kúpania sa alebo čas na meditáciu a relax. Návšteva pláže a teda aj prvej zastávky na našom dobrodružstve za poznaním 2 oceánov Mexika. Ubytovanie v prírodnej rezervácii.

6. deň - Raňajky. Cañon Sumidero, týmto krásnym kañonom, ktorý miestami dosahuje výšku takmer 1000 m, sa budeme plaviť po rieke Rio Grijalva. Azda najznámejším prírodným bohatstvom je tzv. Vianočný stromček. Tento zvláštny útvar vytvorený prírodou z travertínu z diaľky pripomína práve tento symbol Vianoc. Počas našej plavby po kañone uvidíme veľa krokodílov, opíc a mnoho druhov vodného vtáctva. V odpoludňajších hodinách príchod do mesta San Cristobal de las Casas, mesta s koloniálnym šarmom, ktoré v r. 2015 navštívil aj pápež. Typické sú malé domčeky s červenou strechou, ktoré sa túlia k sebe, aby tak bránili toto španielske koloniálne mesto pred útokmi indiánov. Ubytovanie v hoteli v San Cristobal de las Casas.

7. deň - Raňajky. Pyramídy Tonina – lokalita je síce rozsiahla, ale je tam prekvapivo málo turistov. V dobe svojej najväčšej slávy Tonina kontrolovala rozsiahle územia dnešného Chiapasu a Guatemaly. V 8. stor. padla pod vplyv Palenque a začala pomaly upadať. V tomto meste máte možnosť vidieť najneskorší dátum tzv. Dlhého cyklu datovaného na rok 909 n.l. Onedlho po tom dátume mesto upadlo do zabudnutia. Podujmite sa na znovuobjavenie tohto miesta spolu s nami a objavujte krásu chiapaskej krajiny z vrcholu pyramíd. Cestou do srdca druhej, nami navštívenej a to mayskej civilizácie sa zastavíme na vodopádoch Agua Azul a Misol-Ha. Kaskádovité vodopády Agua Azul sú zvláštne tým, že sa počas dňa vplyvom vysokého stupňa vápenatosti vody, mení farba vody z tyrkysovo modrej až po tmavomodro-zelenú farbu. Zvláštnosťou vodopádov Misol – Ha je, že v útrobách vodopádu sa nachádza vstup do jaskyne, v ktorej sa nachádza ďalší menší vodopád. Vo večerných hodinách príjazd do hotela v Palenque.

8. deň - Raňajky. Ráno odchod na pyramídy Palenque. Palenque patrí nepochybne medzi najväčšie a najkrásnejšie mestá mayského sveta. V dobe svojej najväčšej slávy, počas neskoro - klasického obdobia, to bolo centrum politickej, vojenskej a náboženskej moci v širokom okolí a siahalo až do južných oblastí rieky Usumacinty, ktorá dnes tvorí prírodnú hranicu medzi mexickým Chiapasom a Guatemalou. Miesto má zvláštnu atmosféru, pretože je situované na úpätí horského masívu a je obklopené bujnou vegetáciou tropickej džungle. Odchod do mesta Villahermosa. V meste sa nachádza park, ktorý dostal pomenovanie Parque La Venta. Toto pomenovanie dostal po archeologickom nálezisku, ktoré sa nachádza niekoľko kilometrov od tohto hlavného mesta spolkového štátu Tabasco. Žiaľ, toto archeologické nálezisko bolo sčasti zničené rozširujúcim sa petrochemickým priemyslom a tak najväčšie skvosty nami vyhľadanej tretej civilizácie - Olméckej kultúry nájdeme práve v tomto parku. V parku sa nachádza skvele múzeum La Venta, v ktorom sú vystavené vari najznámejšie znaky olméckej kultúry - niekoľko metrov vysoké olmécke hlavy, z ktorých každá vyzerá, akoby mala na hlave prilbu.

9. deň - Raňajky. Kakaová plantáž – Mayska civilizácia po sebe zanechala nápoj bohov, ktorý sa nám podaril zachovať a v súčasnosti je to najobľúbenejší nápoj pre deti. Spoznajte jeho spracovanie a výrobu do podoby nápoja, spolu s výrobou tabuľkovej čokolády. Západné pobrežie polostrova dopĺňa klenot medzi koloniálnymi mestami, mesto Campeche, ktoré je jedno z najvýznamnejších španielskych miest v Mexiku. Odtiaľ sa plavili lode do Španielska, naplnené drahocennými surovinami ako zlato, striebro, jadeit, kakao medzi inými, vďaka čomu sa stalo vďačným terčom pirátov. Po opakovanom spustošení mesta začali stavať Španieli dômyselný systém hradieb a bášt, ktoré mali tento prístav uchrániť pred pirátmi.

10. deň - Raňajky. Asi 20 km južne od Uxmalu sa nachádza malé, ale o to krajšie archeologické nálezisko Kabah, čo v mayskom jazyku znamená “Mocná ruka”. Veľká časť tohto mesta zatiaľ nebola preskúmaná, jednou z nich je Palác Masiek, na ktorom sa nachádza spolu 250 masiek boha dažďa. Jedno z najdôležitejších miest tzv. klasického obdobia je Uxmal. Počas prehliadky tohto náleziska budete môcť pozorovať konštrukciu pyramíd v tzv. Puuckom štýle, pre ktorý bolo typické, že sa dbalo na to ako objekt vyzerá navonok, ale na kultúru bývania vo vnútri sa nekládol veľký dôraz. Počas našej prehliadky budete mať možnosť uvidieť kúzelníkovu pyramídu, ktorá vďaka mayskému „storočiu“ bola dovedna 5x prestavaná. Potom sa pozrieme na Chrám mníšok, budeme pokračovať vystúpením na pyramídu Gran Pyramide a rozhodne nemôže chýbať výstup na kráľovský palác, odkiaľ je krásny výhľad na celé archeologické nálezisko. Ubytovanie v hoteli v Meride.

11. deň - Raňajky. Jedným zo siedmich novodobých divov sveta je mystická Chichen Itza. Spoznáme Kukulkanov chrám, na ktorom počas jarnej a jesennej rovnodennosti je možné pozorovať prírodný fenomén, zostup opereného hada, neskôr si pozrieme a vysvetlíme princíp rituálnej hry Pelota a taktiež sa pozrieme na Chrám Bojovníkov. V minulosti toto archeologické nálezisko bolo veľkým kráľovským mestom, z tohto dôvodu nemôže chýbať ani návšteva Chrámu Mníšek medzi inými. Ďalšou zastávkou bude návšteva cenotu, v ktorom je možné plávať. Pre Mayov boli cenoty posvätným miestom, pretože verili že je to vstup do podsvetia. Obed. Jedným y hlavných produktov krajiny je tequila a aj z tohto dôvodu zakončíme naše dobrodružstvo práve návštevou fabriky na výrobu tohto nápoja tradičnou cestou. Vo fabrike budete môcť pozorovať proces vzniku tequily, od zasadenia rastliny až po finálnu degustáciu rôznych typov. Ubytovanie v hoteli v Playa del Carmen.

12. deň - Ubytovanie na Maysekj Riviére v hoteli s all inclusive programom. Kúpanie a relax po nádhernom okruhu.

13. deň - Ubytovanie na Maysekj Riviére v hoteli s all inclusive programom. Kúpanie a relax po nádhernom okruhu.

14. deň - Voľno do odletu. Transfer na letisko. Odlet.

15. deň - Prílet do Viedne alebo Budapešti.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu z Viedne alebo z Budapešti s prestupom vrátane letiskových a servisných poplatkov. Transfery BA - letisko - BA. Miestne transfery. 13x ubytovanie v 3*/4* hoteloch s raňajkami, all inclusive počas pobytu. Vstup do archeologických nálezísk a prírodných krás počas okruhu. Vstup na kávové a kakaové plantáže. Plavba člnom po Cañone Sumidero. Letecký prelet Mexico City – Tapachula. Maximálna váha odbavenej batožiny 23kg za jednu batožinu na klienta + 10kg príručná batožina. Služby slovenského sprievodcu žijúceho v Mexiku.

Celková cena nezahŕňa - Doplatok za jednolôžkovú izbu. Stravu okrem uvedenej. Miestnu ekologickú daň cca 1 USD/osoba (platí sa na mieste). Miestny ubytovací poplatok cca 350 pesos/osoba/pobyt. Cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -