Vyhľadávanie zájazdu

Ekvádor, Galapágy a Peru - krajina InkovTermíny a ceny

Ekvádor, Galapágy a Peru - krajina Inkov

Latinskoamerický mix prírody, kultúry a otvoreného oceánu. Na tejto ceste sa nadýchnete sviežeho vzduchu Pacifiku na Galapágoch, pri pozorovaní leguánov a korytnačiek. Je toto posledný raj na zemi? Viete, že je to najbližšie miesto k Mesiacu? Potom sa presunieme do sveta Inkov a majestátnych Ánd. Program rozšírený o Dúhové hory a kaňon Colca a ešte viac poznania. Dve krajiny, oceán a more, káva a pisco, špičková gastronómia a desiatky fantastických zážitkov na jednej rýchlej ceste!

deň 1 - 1 -

Odlet z Viedne. Prílet do Ekvádoru a hlavné mesto Quito. Mesto na úpätí sopky Pichincha vo výške 2 800 m n. m.

deň 2 - 2 -

Celodenná prehliadka jedného z najpokojnejších juhoamerických miest. Námestie nezávislosti, katedrála, kostoly San Francisco a Santo Domingo, La Mercet, miestne gurmánske špeciality. MITAD DEL MUNDO – stred sveta. Áno, stojíte priamo na rovníku!

deň 3 - 3 -

Odlietame 1000 km do hĺbky Tichého oceánu. Vzdialenosť, ktorú iné živočíchy nevedeli prekonať a preto Galapágy ostali takým výnimočným miestom. Na novom letisku v Quito, vybavíme vstupnú kartu na Galapágy, kartu INGALA. Vybavenie aj poplatok je už v základnej cene zájazdu. Následne náš partner zachekuje batožinu, lebo toto je v prípade Galapág zložitejšie- musíte prejsť špeciálnou kontrolou (viac informácií dostanete v pokynoch k zájazdu) a dostanete špeciálnu svorku, aby ste batožinu už nemohli otvoriť. Na letisku kupujeme posledné fľaše rumu (za nižšiu cenu) a odlietame. 6 tisíc metrov vysoké sopky vystriedajú nedozerné vody Tichého oceánu.

Pod nami sa z tmavomodrého oceánu vynorí čierny vulkanický ostrov Baltra a my pristávame. Psy nám oňuchajú batožinu, prejdeme zložitými colnými procedúrami, zoznámime sa so zákonmi, ktoré budeme dodržiavať, aby sme unikátne prostredie zachovali aj pre ďalšie generácie. Vydáme sa expedičným autobusom krížom cez Baltru (15minút). Nasadneme na domorodú lodičku a cez kanál Itabaca sa preplavíme na hlavný ostrov Santa Cruz a aj toto je super zážitok. Takýto transfer z letiska je vskutku unikátny a je hneď jasné, že sme na unikátnom mieste. Nasadneme na naše prenajaté džípy, batožinu naložíme dozadu a naši šoféri po prekvapivo dobrých cestách stúpajú hore na sopku. Okolo nás je zrazu zeleň a my dávame pozor, aby sme nezrazili korytnačku obrovskú – na tomto ostrove sa ich nachádza najviac na celých Galapágoch. Následne po hodine zbehneme opäť dolu k moru a ubytujeme sa v našom hoteli v hlavnom meste ostrova v Puerto Ayora 5 minút od absolútneho centra. Naobedujeme sa v najlepšej reštaurácii mesta, kde máme rezervovaný stôl hneď pri okne. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džús či caipirinha. Večer sa prejdeme suvenírovými obchodíkmi, zastavíme v bare a nafotíme si z vtáčej perspektívy húf žralokov, ktorí lovia malé rybičky v nasvietenom prístave.

deň 4 - 4 -

Po raňajkách ihneď vyrážame do Darwinovho centra. Kamenným chodníkom medzi stovkami obrovských kaktusov prichádzame na miesto, ktoré nás uvedie do problematiky ostrovov. Prečo sú Galapágy také známe? Život Charlesa Darwina a čo ho na Galapágoch uchvátilo. Kde žila najslávnejšia korytnačka sveta Osamelý George? Naozaj mal 150 rokov? Dnes chceme vidieť minimálne tucet korytnačiek a zároveň viac druhov. Chceme si pozrieť kostru veľryby a celé múzeum v Darwinovom centre. Chceme vidieť uškatce, loviace pelikány a potom skočiť na pláž. Hodinová prechádzka po najkrajšej pláži ostrova a zrejme aj celých Galapág. Bielučký piesok a modré more..no čo je absolútne unikátne, tak v mori môžete vidieť plávať jaštery – leguány morské. Keď Charles Darwin uvidel plávajúce leguány a všimol si že chvost týchto prajašterov nemá okrúhly priemer ako je bežné, ale je plochý aby sa ním dalo manipulovať ako kormidlom. Keď si všimol, že tieto leguány nozdrami vysmrkujú prebytočnú soľ, ktorú do svojho tela dostali tým, že sa živia morskými riasami. Keď si všimol, že majú silné pazúry prispôsobené tomu, aby sa vedeli zachytiť pri plávaní na skalu. Že na rozdiel od farebných suchozemských leguánov sú tieto čierne, prispôsobené prostrediu kde sa pohybujú. … Doplo mu, že tieto zvieratá sa prispôsobili okolitým podmienkam, ktoré sú na Galapágoch unikátne. No keď to takto zreteľne vidieť na odľahlých Galapágoch, tak to musí platiť aj inde – dovolil si zauvažovať Darwin.

“Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť”

Dnes vedci tvrdia, že sa evolučne živočíchy a teda aj ľudia nemenia iba z generácie na generáciu. Ale všeobecne sa verí, že evolúcia prebieha u nás každodenne. Každým dňom sa prispôsobujeme okolitým podmienkam. Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť okolitým podmienkam.  Berieme si plavky a okuliare a ak budeme mať šťastie, tak si s leguánmi zaplávame.

deň 5 - 5 -

Tortuga Bay sa skladá z dvoch pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pre odvážnych surfistov, kde sú častými návštevníkmi žraloky. Tu sa nebudeme kúpať. Po nádhernej bielej pláži sa vydáme vpravo a asi 15 minút idú naše bosé nohy vo vode, topánky v ruke. Ideme stredom a nie hore na dunu. Tam totižto korytnačky kladú vajíčka. Tie miesta sú označené a je tam páska, ktorá hniezdo ohraničuje. Najväčšími nepriateľmi korytnačiek sú novodovezené živočíchy ako mačky, prasce, ktoré korytnačie vajíčka nájdu a zjedia. Prídeme až k malému zelenému mangrovníkového lesíku pod ktorým sa vždy (čo sem 10 rokov chodíme) vyhrievajú morské leguány. Do vody chodia 2x za deň na 10 až 15 minút, ale je ich tu toľko, že šanca je značná. Uvidíte leguány vystrekovať soľ z nozdier. Všímajte si ich chvosty prispôsobené plávaniu. Naučíte sa rozlišovať samca s veľkými ostňami na chrbte a hlave od samičiek. Na bielučkom piesku sa čierne leguány vynímajú a budete mať ohromný zážitok. Potom sa vydajte ešte 3 minúty krížom a prídete k pokojnej lagúne na Playa Manda kde môžete kajakovať či si v bezpečí zaplávať, šnorchlovať v pokojnej vodičke. Často tu vidieť morské korytnačky či plávať raje a zvláštne vtáky, ktoré máme v CK radi- volajú sa Booby (čítaj Bubi - sula modronohá). Alternatívny fakultatívny výlet.

deň 6 - 6 -

Odlet z oceánu a prelet do Quita. Lety z Galapág často meškajú, ak však pôjde všetko načas, tak okolo 14:00 by sme mali byť už v Quite. Presun do koloniálnej ekvádorskej dedinky Nono, ktorá sa nachádza približne 30-45 minút od Quita. Ubytujeme sa v rozprávkovom domčeku Villa Doris ďaleko od veľkomesta v zelenom srdci Ánd, kam CK chodí už dlhé roky. Pôvabná usadlosť umiestnená do prekrásne rozkvitnutej záhradky, v ktorej lietajú kolibríky a o ktorú sa stará naša vynikajúca dlhoročná priateľka a miestna partnerka Lorena, ktorá CK klientov už veľmi dobre pozná, Vás očarí a príjemne prekvapí. Lorena sa stará aj o propagáciu miestneho hmlového lesa, do ktorého Vás vezmeme. Stretnutie s domácimi, suveníry od miestnych remeselníkov, varia pre nás lokálni kuchári, spoločnosť nám robia miestni sprievodcovia, ubytovanie čistých a útulných v izbách, kde sa nachádza prastarý (zrekonštruovaný, ošetrený) nábytok, kde sa používajú bio čistiace prostriedky vyrobené na prírodnej báze nás spojí s duchom Ekvádora.

deň 7 - 7 -

Prebudenie sviežim ekvádorským vánkom z exotickej záhrady. Načerpáme energiu, naladíme sa na začiatok programu v prebúdzajúcej sa prírode a tešíme sa na dnešné zážitky.

Dnes nás čaká ľahká turistika v okolí dedinky Nono, ktorá je ešte z koloniálnych čias s ekologickým cítením a zaujímavým ekosystémom. Je to miesto, kde sa hmla spúšťa po vysokých kopcoch dolu do údolia a dodáva tejto scenérii neuveriteľné tajomno. Kvôli tomu je toto prostredie tak zelené, svieže a bujné. Sme v oblasti, kde sa Andy stretávajú s regiónom džungle a pobrežia. Porasty sú husté a väčšie. Andské svahy tu zachytávajú vlhký vzduch prichádzajúci od pobrežia a preto sa to tu volá hmlový les. Len Vy a príroda, o ktorej ste tak dlho snívali. Na tieto nevšedné fotografie sa budete po zájazde ešte dlho pozerať a spomínať. Máte pocit, že sem musia utekať všetci obyvatelia hlavného mesta, ak sa chcú nachvíľu zresetovať a vyčistiť si hlavu. Ecoturizmus je s dedinkou Nono úzko spätý. Na koňoch tu jazdia približne od roku 1500, keď sa sem dostali španielski dobyvatelia a predstavili tieto vznešené zvieratá domácemu obyvateľstvu. Od tých čias sa táto oblasť uberala smerom k rančérskému spôsobu života a my veríme, že to tak ostane aj naďalej.

Toto miesto navštevujeme už niekoľko rokov a vždy odchádzame nadšení. Turisti väčšinou ostávajú v centre Quita a takmer nikto nehľadá niečo tak unikátne ako je príroda v tomto okolí. Tu v Nono sme to unikátne našli. Stretnutie s domácimi, ktorý Vás privítajú a pohostia s čistým a otvoreným srdcom. Aj introverti sa do tohto miesta zamilujú. Všade je prekrásne rozkvitnutá zelená príroda, neskrotné vrchy Ánd, ľudia žijú v pokojnom tempe a my získavame pravdivý obraz o krajine.

deň 8 - 8 -

Vrátime sa do hlavného mesta a podvečer preletíme do Limy, hlavného mesta Peru a druhého najväčšieho mesta Južnej Ameriky (10 miliónov obyvateľov). Pristávame na modernom letisku Jorge Chávez v časti Callao a súkromným transferom sa presunieme do centra mesta. Meníme Nuevos soles (v preklade Nové slnko), miestnu menu, ktorou budeme v najbližších dňoch platiť. Naši sprievodcovia sem cestujú niekoľkokrát do roka a miesto tak dokonale poznajú. Už po prílete Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a šoféri, ktorí vďaka svojej obratnosti určite patria k najlepším na svete. Bienvenidos al Peru! Ochutnáte už tento večer známe pivo Cusqueña (v preklade „dievča z Cusca“)? 

deň 9 - 9 -

Kde inde začať ako v majestátnom Meste kráľov. Väčšina turistov Limu obchádza (čo je veľká škoda), ale my v CK chceme tomuto mestu venovať čas a pochopiť tak súvislosti. Bývalá metropola španielskeho miestokráľovstva v Južnej Amerike a centrum Nového sveta. Práve odtiaľto vyrážali španielski conquistadori na ďalšie výpravy smerom na juh kontinentu. Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecké vyrezávané skvosty. Prehliadku začíname v kláštore San Francisco, ktorý patrí k najkrajším v Novom svete, aj vďaka originálnym zachovaným kachličkám azulejos. Máte zrazu pocit, že sa nachádzate v čarovnej Andalúzii? Španieli priviezli okrem svojej kultúry aj originálne azulejos práve z tohto španielskeho regiónu. Po prehliadke kláštora nemôžeme vynechať vzrušujúce katakomby, ktoré patria k najzachovalejším na kontinente. V neďalekom parku si pozrieme jedinú sochu Francisca Pizzara v meste a z tohto miesta uvidíme aj rozsiahle štvrte chudobných , tzv. „pueblos jovenes“. Lima, to je kontrast bohatých a chudobných štvrtí. Prečo ich je toľko a kedy vznikli? Pokračujeme uličkami Limy, až prídeme k najstaršej univerzite v Novom svete, Universidad San Marcos. Medzi jej absolventov patria napr. známy predstaviteľ avantgardy César Vallejo alebo držiteľ Nobelovej ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvieženie si na ulici kúpime čerstvé ovocné šťavy za pár soles a prídeme na námestie Plaza San Martín. Kto bol tento známy libertador („osloboditeľ“) a prečo má v strede námestia sochu? Magické námestie, kde koloniálne budovy vystriedali tie republikové z 19.storočia, má úžasnú atmosféru, hlavne večer po zotmení a je to priam ideálne miesto na vychutnanie si najznámejšieho peruánskeho drinku, Pisco sour. Po obchodnej ulici Jirón de la Unión sa opäť dostávame do koloniálneho centra priamo na najznámejšie námestie, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v ktorej sú uložené pozostatky Francisca Pizarra, pokoriteľa ríše Inkov a prvého miestokráľa. Donedávna sa tu nachádzala aj jeho socha. Obed v TOP reštaurácii doslova pár metrov od námestia. Málokto vie, že peruánska kuchyňa patrí k najlepším na svete a Peru získalo niekoľkokrát za sebou ocenenie TOP gastronomická destinácia sveta. Ochutnáte „peruánske sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkovom náleve), alebo dáte prednosť typickému jedlu Lomo saltado? Hladovať určite v Peru nebudete. Poobede presun púštnou krajinou na juhovýchod po známej diaľnici Panamericana. Po ceste ochutnáme asi najznámejší rýchly pokrm Južnej ameriky, empanadas, kapsy plnené mäsom, šunkou, syrom a pod. Za tmy prichádzame do mestečka Paracas. Posledný drink dnešného dňa a nadšení ľahneme do postele. Intenzívny deň a lá CK.

deň 10 - 10 -

Budíme sa v najkrajšom hoteli celej oblasti, s výhľadom na oceán. Áno, sme pri Tichom oceáne. Všade naokolo peruánska púšť a my ideme na miesto, ktoré navštívi minimum turistov. Neďaleko poloostrova Paracas, oblasti, kde žila známa predkolumbovská kultúra Paracas, sa nachádzajú ostrovy ISLAS BALLESTAS, vďaka svojej jedinečnej faune a flóre nazývané aj Malé Galapágy. Na ostrovoch je jedna z najväčších koncentrácií morských vtákov na pobreží Južnej Ameriky. Uvidíte druhy ako pelikán peruánsky, sula guánová aj kormorán červenoplutvý. Do objektívov nám ale zapózujú aj uškatce a tulene. Prístav sa nachádza iba pár metrov od nášho hotela. Unikátny výlet na lodi, ktorý si dokonale užijeme. Ako to vlastne bolo s Pacifickou vojnou a ako súvisí práve s touto oblasťou? Dôvod vojny sme mali možnosť cítiť už na ostrovoch a povieme si o tom viac. Na obed nastupujeme do nášho autobusu a odchádzame do legendárnej Nazcy. Práve tu sa nachádza jedno z najväčších tajomstiev Južnej Ameriky – záhadné línie a obrazce Nazca v pobrežnej púšti. Diela málo známej kultúry Nazca vznikli pred dvetisíc rokmi a ktorých význam sa dodnes nepodarilo uspokojivo objasniť. Ku ktorej z mnohých teórií sa prikloníte? Najkrajší pohľad na obrazce je z vtáčej perspektívy. Po príchode do mesta Nazca sa presúvame na miestne letisko Maria Reiche (nemecká archeologička, ktorá zasvätila svoj život skúmaniu obrazcov Nazca), odkiaľ odletíme malým lietadlom ponad obrovské obrazce (fakultatívne - odporúčame). Uvidíte psa, opicu, kozmonauta? Unavení, ale nadšení sa presunieme do hotela v centre Nazca. Tým, ktorí vládzu, ešte odporúčame na večeru výbornú peruánsku reštauráciu v pešej dostupnosti od hotela.

deň 11 - 11 -

Prebúdzame sa na náhornej plošine v peruánskej púšti, s pocitom úžasného zážitku zo včerajšieho preletu nad obrazcami (ktorý si vždy objedná takmer 100% klientov), dnes nás čaká skorý odchod do najväčšieho mesta oblasti a zároveň druhého najväčšieho mesta Peru, Arequipy. Dnes to bude zase prudko fotogenický deň a preto odpájame z prúdu všetky mobily, externé batérie a foťáky a môžeme vyraziť. Z náhornej plošiny sa presúvame znovu na pobrežie Tichého oceánu a pokračujeme po známej Panamericane, autostráde, ktorá spája po pobreží celú Južnú Ameriku, od Kolumbie až po Chile. Zastavíme sa aj na pláži, kde budeme úplne sami. Neskutočný pocit, ktorý treba zažiť! Nájdu sa odvážlivci, ktorí sa namočia v oceánskych vlnách? Alebo aspoň sa dotknúť a namočiť ruky? My ostatní si zatiaľ dáme pivo Cusqueña a užívame si ten pohľad. Pokračujeme popri oceáne, uvidíme desiatky kamiónov, ktoré sa presúvajú medzi Chile, Arequipou a Limou. Občas sa cesta stočí viac do vnútrozemia a ideme serpentínami doslova vysekanými v skale. Z čoho tu ľudia žijú? Čo sa tu pestuje? Povieme si viac. Podvečer sa odkláňame od pobrežia a začíname stúpať na sever, do Arequipy. Z výšky 0m (oceán) postupne do výšky 2 335m, takže do výšky slovenských Tatier. Bývame v absolútnom centre mesta. Ste unavení, ale spať nejdete. Neviete sa totiž odtrhnúť od pohľadu na vysvietené hlavné námestie Plaza de Armas, ktoré určite patrí k tých najkrajším, aké ste kedy videli. Cítite sa ako princ z Arequipy.

deň 12 - 12 -

Dnes si na tanier naservírujeme prehliadku bieleho mesta Arequipa, 2. najväčšieho mesta Peru. Učupené medzi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani, zapísané v zoznamoch UNESCO, ktoré Vám bude pripomínať španielske mestá. Počas nadvlády španielov La ciudad muy leal (verné mesto), v revolučnom 19.storočí ohnisko odboja a v 20.storočí centrum umelcov a spisovateľov. My našu prehliadku začíname na centrálnom Plaza de Armas, kde si hneď všimneme, odkiaľ vznikla prezývka Biele mesto. Pri budovaní centra použili bielu sopečnú horninu, ktorá sa ťaží v okolí mesta, Sillar. Pokračujeme k miestnemu trhovisku San Camillo. Opäť sme tu jediní turisti. Okrem nás veľa miestnych, ktorí si vybavujú svoje klasické denné nákupy. Kúpite tu takmer všetko. Zastavujeme sa v uličke klobúkov. Sú ich tu stovky. Nie, tisícky. Arequipa ako aj celá oblasť južného Peru má dostatok slnka a preto sa klobúk stal symbol celej tejto oblasti. Kúpite si Panamák alebo Western? Je čas sa osviežiť čerstvou šťavou, ktorú pripravia priamo pred nami a pokračujeme. Čaká nás známa Juanita, dáma z Ampato, najzachovalejšia múmia Južnej Ameriky, ktorú magazín Time vybral medzi TOP10 objavov. Pomaly je čas obeda a my máme pre Vás nachystanú špecialitku – reštauráciu s výhľadom na celé námestie. Už nás tu poznajú a preto máme prichystané najlepšie stoly. Ochutnajte Rocoto relleno – miestnu špecialitu, ktorá pripomína našu plnenú papriku (rocoto je druh papriky). Je trošku pikantná, ale práve kvôli tomu si objednáme miestne  pivo Arequipeña (v preklade „dievča z Arequipy“) a následný pivný súboj Arequipeña versus Cusqueña môže začať. Postupne stúpame do hôr a koncentrácia alpák a lám a hlavne výrobkov z nich sa zvyšuje. Budete mať priestor aj na prvé nákupy. Odporúčame ale ešte navštíviť Montasterio Santa Catalina, unikátny ženský kláštor, doslova mesto v meste, ktorý sa rozprestiera na ploche viac ako 20 tisíc m2. Niečo podobné len tak neuvidíte. Blíži sa večer a pre gurmánov vieme zabezpečiť stôl v reštaurácii Chicha, ktorej majiteľ je  svetoznámy peruánsky šéfkuchár Gastón Acurio. TOP gurmánsky zážitok garantovaný. Arequipu si skrátka musíte zamilovať, tak ako sme si ju zamilovali my v CK.

deň 13 - 13 -

Dnes nás čaká deň v peruánskej prírode. Tam hore nad Arequipou, v Andách pramení rieka Colca, ktorej sa podarilo vďaka erózii vytvoriť jeden z najhlbších kaňonov na našej planéte. Pripravte sa na úchvatné zábery, kde v niektorých miestach dosahuje kaňón hĺbku neuveriteľných 3200 metrov. O dĺžke viac ako 100 km pôsobí majestáte, tajomne a okamžite si každého podmaní. Vďaka svojmu vzhľadu si vyslúžil mnoho pomenovaný, Údolie divov, Údolie kondorov...či dokonca jeden zo 7 prírodných divov sveta. Kto bol na Grand Canyon, tak vedzte, že toto je omnoho lepšie. Colca je dva krát tak hlbší. Tieto miesta v Peru sú stále obývané a uvidel ich aj sám Francisco Pizarro. Odvtedy sa tu toho veľa nezmenilo. Andské kostolíky, domčeky a políčka, ktoré sa obrábajú od dávnych čias budú terčom Vaších fotoaparátov.

deň 14 - 14 -

Máme na programe ďalší presun. Znovu stúpame do výšin. Arequipu opúšťame neradi ale chceme vidieť viac a ísť ďalej. Presun cez majestátne Andy do kolísky významných andských civilizácií, k jazeru Titicaca. Vydávame sa na sever a pomaly za nami nechávame púštne Peru, o ktorom väčšina ľudí ani netuší. My sme ho prešli a ulovili unikátne zábery. Pred nami je Národná prírodná rezervácia Salinas, kde uvidíme prvé vicuñe. Žijú vo vysokých nadmorských výškach 4 000m n.m. a vyššie a z diaľky nám budú pripomínať naše srnky. Viete, aký je rozdiel medzi vicuñou, alpakou a lamou? Naši sprievodcovia to jasne vysvetlia a razom ich každý bubák bez problému rozozná. Zároveň sa dozviete, ktorá vlna je najlepšia na šál, či sveter. Odísť z Peru bez svetra s lamou by bol hriech. Prechádzame najvyšším bodom tejto cesty, vo výške 4550m n.m. a postupne schádzame. Nadmorskú výšku už postupne cítime, ale dáme vám rady, ako tento pobyt prežiť bez problémov. Naši klienti to bez ťažkostí zvládnu. Pre bližšie info si prečítajte pokyny k zájazdu. Prechádzame mesto Juliaca, najväčšie mesto oblasti s nelichotivou prezývkou Najškaredšie mesto Peru. Pokračujeme do Puna, najväčšieho peruánskeho mesta na brehu jazera. Smerujeme priamo do prístavu, aby sme navštívili unikátne plávajúce ostrovy vyrobené z rákosia totora, na ktorých prežívajú zvyšky miznúcej populácie pôvodných Indiánov Los Uros. Započúvame sa do miestneho, zvláštneho indiánskeho jazyka Aymara, a naučíme sa aspoň pozdrav. Ideme predsa na návštevu a pozdraviť je základná slušnosť: „Kamisaraki“. Neuveriteľne fotogenické miesta, vysvetlíme si, ako sa taký ostrov poskladá, a kde chodia mladí, ak chcú mať troch súkromia pre seba. Postupne sa zvečerieva a my už cítime nastupujúci chlad z jazera. Vraciame sa do prístavu a presúvame sa do hotela. Bývame v centre a všetko máme v pešej dostupnosti od hotela. Vítame možnosť dať si čaj z koky, ktorý tu podávajú v každom hoteli. Rozmýšľate, čo si dať na večeru? Je takmer povinnosť si dať rybu s názvom trucha (čítaj truča - pstruh) z jazera Titicaca. Po večeri ešte krátka prechádzka k hotelu. Príjemná, takmer prímorská atmosféra, to všetko Vám ponúka Puno. Spomínate si ešte, že sme ráno vyrazili z Arequipy? Ďalší intenzívny deň v podaní CK.

deň 15 - 15 -

Dnes máme na programe presun. Vzdiaľuje sa nám jazero Titicaca a vychutnáme si posledné výhľady v celej jeho kráse. Nestačíme sa vynadívať a zároveň robiť panorámy. Voda má iba 9°C. V jazere sú chovné stanice, kde dochovávajú pstruhy. Áno, tie, ktoré Vám včera tak chutili. Nebojte sa, my určite nezamrzneme. Za zahriatie máme predsa so sebou Pisco! Pár kvapiek na zem pre Pacha Mamu, Matku Zem, a hneď je nám teplejšie. Jedli ste už hamburger z Alpaky? Budete mať možnosť ho ochutnať. Púšte z južného Peru vystriedali zelené scenérie, lamy, alpaky a ovce. Pomaly sa blížime k najvyššiemu bodu dnešného presunu – priesmyk La Raya. Sme vo výške 4 335m n.m. Povinná fotka s tabuľou musí byť. Okolo nás 5 tisícové vrcholce a zopár peruánskych indiánov, ktorí stoja pri svojich stánkoch. Peruánske mestečká po ceste, život indiánskych obyvateľov. Aké majú postavenie v spoločnosti? Čo ich trápi? Všetko sa dozviete. Peruánsky vidiek je skutočne zaujímavý, tehlové domy bez omietky, všade naokolo nápisy z minulých, alebo nasledujúcich volieb.
Cesta ubieha rýchlo, žiadne ostré zákruty, len relatívne rovná cesta. Už sa stmieva a pomaly sa približujeme, tam kdesi pred nami už sa nachádza hlavné mesto ríše Inkov. Mesto, ktoré vyrástlo na inkských základoch, rozložené po okolitých údoliach a z ktorého si Španieli urobili základňu pre ďalšie objavy. Prichádzame do mesta a mierime rovno do centra. Sme ubytovaní v absolútnom centre, v hoteli koloniálneho štýlu, doslova niekoľko metrov od hlavného námestia, Plaza Mayor. Možnosť objednať si z ponuky luxusných boutique hotelov, ktoré preferujú princezné a rockové hviezdy či celebrity z Holywoodu. Odporúčame! Záver zájazdu o úroveň vyššie.

deň 16 - 16 -

Dnes nás čaká prehliadka, na ktorú sa všetci tešíme. Cusco, v preklade pupok sveta, bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Práve tu v meste a okolí sa nachádzajú najkrajšie pozostatky stavieb, ktoré nám Inkovia zanechali. Prezrieme si štyri najznámejšie z nich, ktoré sa nazývajú Cuatro ruinas (štyri ruiny). Prehliadku štyroch ruín už máte v cene. Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátna stavba, o ktorej Španieli vyhlásili, že to musí byť dielo diabla. Odfotíte sa s lamou? Ale pozor, keď budete robiť selfie – keď sa priveľmi priblížite, tak pľujú. Nasleduje posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj jaskyne a tunely pod skalou. Máte chuť na niečo malé? Dáme si Choclo con queso (čítaj čoklo kon keso), veľkozrnnú andskú kukuricu, ktorá sa zvykne jesť s ovčím, alebo iným syrom. Pokračujeme k spirituálnym kúpeľom Tambo Machay, kde Inka prichádzal s celým svojim sprievodom, keď sa potreboval poradiť s bohmi o problémoch súvisiacich s ríšou. Neďaleko sa ešte zastavíme pri pevnosti Puca Pucara, červenej pevnosti, ktorá strážila okolie, ako aj cestu do Cusca. Poobede pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compañía de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej) a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Večer určite odporúčame ochutnať gurmánsku špecialitu z Ánd, morské prasiatko Cuy. Ideme do kvalitnej a overenej reštaurácie. Garantujeme TOP gurmánsky zážitok. 

 

deň 17 - 17 -

Montaña de Siete Colores, resp. Vinicunca, Winikunka. Toľkými názvami je pomenované unikátne dielo prírody v Andách v nadmorskej výške 5200 metrov nad morom. Ako Vinicunca ich pomenovali miestni Indiáni a v preklade znamená to isté "Hory farby dúhy". Bude to najvyššia nadmorská výška, do ktorej ste sa vo svojom živote dostali, ak nerátame lietanie? Prekročte svoje limity s CK a budete mať ďalšiu ohromnú skúsenosť. Čaká nás 2 hodinová cesta z Cusca na juhovýchod do mestečka Pitumarca (ďalšia trasa hore vedie aj z mestečka Cusipata) a potom výstup na vrch, kde cestou budete míňať posledné horské komunity. Vyhradíme si dostatok času a uspôsobime tempo. V týchto výškach budeme kráčať pomalšie a dýchať rýchlejšie. Dopĺňajte tekutiny (vodu). Majte oblečenie s dlhým rukávom, bundu a čiapku, môže tu byť trochu viac zima. Vo výškach sa môže počasie zmeniť a pokúsi sa nás prekvapiť aj vietor. Vy idete s CK a tak sme všetci perfektne pripravení. Kedysi dávno boli tieto hory pokryté počas celého roka snehom a až vplyvom globálneho otepľovania odhalili svoje farebné tajomstvo. Ak ste snívali prejsť sa po dúhe, tak teraz je tá možnosť. Hory hrajú farbami dúhy a to zapríčinila tisícky rokov dlhá erózia. Pre miestnych je Vinikunka posvätná a môžete tu zažiť tradičné procesie. Unikátne dielo prírody hlboko v krajine Peru patrí medzi naše ďalšie ulovené zážitky.

deň 18 - 18 -

Kufre nechávame v hoteli a berieme si batohy. Prichádza deň, na ktorý sme sa všetci tešili. Na jednu noc opúšťame Cusco a vyrážame smer Machu Picchu, jeden z vrcholných okamžikov nášho putovania. Cez údolie rieky Urubamba sa presunieme do mesta Ollantaytambo (možnosť fakultatívneho výletu cez magické posvätné údolie Inkov). V Ollantaytambe začína naša bájna cesta vláčikom do mestečka Machu Picchu Pueblo. Táto cesta je vždy zážitok. Vlak je jediná možnosť, ako sa na k Machu Picchu prepraviť. Na mieste lístky nekúpite, ale my už ich máme niekoľko dní vopred zabezpečené. 100% kvalitný servis CK. Prichádzame do malebného mestečka, ktoré nám bude pripomínať lyžiarske stredisko. Vysoké štíty sú všade okolo nás. Oproti Cuscu sme zišli o vyše tisíc výškových metrov a tak sa dýcha dobre. Vyskúšate aj termálne pramene? Plavky sme si pribalili. Mestu sa hovorí aj Aguas Calientes, kvôli termálnym prameňom, ktoré veľmi dobre padnú po celom dni. Očakávania narastajú a naša cesta graduje. Jeden pohárik pred spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, na druhý deň zabezpečila pekné počasie. Tam kdesi, nad nami, je Machu Picchu a od vzrušenia sa ani nedá zaspať. Nezabudnite si premazať fotky, uvoľniť pamäť a dobiť batérie!

deň 19 - 19 -

Dnes nás čaká vyvrcholenie našej cesty, slávne MACHU PICCHU! Zabudnuté inkské mesto. Odchádzame skoro ráno z hotela. Pre tých aktívnych je možnosť pešieho výstupu po Ceste Inkov až k samotným ruinám. Prípadne možno zvolíte radšej pohodlnejšiu alternatívu a vyveziete sa autobusom za malý príplatok 12 USD (odporúčame). Nezabudnuteľná panoráma so štítom hory Huayna Picchu v pozadí. Môžete to vidieť 100x na fotkách, ale nedá sa to porovnať s pocitom, keď to človek uvidí naživo. Miesto, kde človek cíti energiu starobylej kultúry Inkov a až odmieta uveriť, v akom dobrom stave a zachovalo. Prečo nebolo nikdy dobyté? A na aké účely slúžilo? Naši top sprievodcovia Vám tieto otázky zodpovedajú. Prehliadka mesta pri ktorej urobíte desiatky fotiek. Kto najlepšie zachytí výraz pózujúcej lamy? Pohybu chtiví majú ešte možnosť absolvovať jeden z dvoch nenáročných trekov, ktoré môžete v okolí ruín absolvovať. Alebo dáte prednosť rozjímaniu na tomto magickom mieste? Poobede vyrážame vláčikom späť do Ollantaytamba a a následný presun späť do Cusca. Machu Picchu bolo vyhlásené za novodobý div sveta a verte, že Vás nesklame ani na sekundu! Vyvrcholenie zájazdu ako sa patrí (https://ck.sk/forum/pod-intiho-slnkom).

deň 20 - 20 -

Ešte stále máme v hlave včerajší TOP zážitok a pomaly ho spracovávame. Využijeme ešte pár posledných hodín v Cuscu, a vychutnávame si atmosféru, ktorá tu vládne. Ak ste doteraz ešte nekúpili šál, rukavice, alebo sveter, teraz je ten správny čas! A čo tak špičkový obed? Hneď vedľa hotela máme špičkovú reštauráciu, ktorej majiteľ je ..áno, uhádli ste, špičkový šéfkuchár Gastón Acurio. Poobede nás čaká odlet z Cusca do Limy, kde si počkáme na let do Európy. Miniete posledné nuevos soles a stále nemôžete uveriť, koľko zážitkov ste ulovili za posledné dni. Pred sebou máme prelet ponad celý Atlantik a dostávame sa domov.

deň 21 - 21 -

Prílet do Európy. Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.


Cena zahŕňa

kompletnú dopravu počas pobytu autobusmi

ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v izbách pre dve osoby s raňajkami Viac o ubytovaní - tu.

miestneho anglicky hovoriaceho sprievodcu počas pobytu v Ekvádore a na Galapágoch

ingala card

vstupné na Galapágy

prelet Cuzco - Lima

kompletnú dopravu autobusom a mikrobusmi

loďku na Islas Ballestas a jazero Titicaca

sprievodcu pri pozemnom servise v Peru

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, vstupné do historických pamiatok a vláčik na Machu Picchu, vreckové, ostatnú stravu, 3 miestne lety (spiatočná letenka na Galapágy a Quito – Lima), osobné výdaje.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -