Vyhľadávanie zájazdu

Etiópia na maximum + DžibutskoTermíny a ceny

Etiópia na maximum + Džibutsko

To najdôležitejšie z Etiópie + Džibutsko na jednej ceste. Kresťanský sever s fantastickými historickými pamiatkami bude konkurovať kultúrnemu juhu, kde navštívite atraktívne kmene, ktoré aj v 20.storočí žijú veľmi jednoduchým životom. Okrem toho uvidíme nádhernú prírodu a zvieratá. V Simienskych horách budeme hľadať dželady, endemické opice a na záver cesty sa prejdeme v Džibutsku po najnižšie položenom mieste Afriky a po fascinujúcom Dalole uprostred známeho Danakilu. Neváhajte a poďte s nami na maximum.

deň 1 - 1 - Večerný odlet z Viedne do Addis Ababa

deň 2 - 2 - Pristávame v hlavnom meste Etiópie v nadmorskej výške 2.334 m.n.m. Po vybavení imigračných náležitostí odchádzame na náš hotel v centre mesta. Po krátkom oddychu odchádzame spoznávať toto rušné veľkomesto. Prehliadku mesta začneme v Etnologickom múzeu, ktoré sa nachádza v bývalom paláci posledného panovníka Haile Selassieho. Nájdete tu artefakty z celej krajiny a múzeum sa venuje kultúrnym a náboženským tradíciam Etiópie. Po návšteve múzea ochutnáme prvé typické jedlá tejto krajiny, nech vieme, čo nás čaká. Po obede sa vyvezieme na kopec Entoto, odkiaľ sa nám naskytne pohľad na celé mesto. Prehliadka pokračuje návštevou katedrály sv.Juraja, železničnou stanicou a sochou Júdskeho leva – symbolu Etiópie. Večera a skorá večierka.

deň 3 - 3 - Skoro ráno odlietame na severozápad do esta Bahir Dar. Po prílete zložíme veci v našej lodge a odchádzame 35km južne od mesta. Tu sa na Modrom Níle nachádzajú vodopády Tis Abay. Od roku 2003 je popri vodopádoch vybudovaná elektráreň a väčšina vody tečie mimo ne. Aj napriek tomu je toto miesto atraktívne. Prejdeme sa popri Níle a zrelaxujeme v prírode po rušnej Addis Abebe. Po obede v meste sadneme na loďku a budeme sa plaviť po najväčšom etiópskom jazere, jazere Tana. Toto jazero je aj hlavným zdrojom vody Modrého Nílu a tu je aj jeho počiatok. Na poloostrove Azwa navštívime jeden z kláštorov, Azwa Maryam. Tirto kláštory a kostoly majú tradičný kruhový pôdorys a zachovali sa tu nádherné maľby na stenách. Mnoho z nich pochádza z obdobia budovania kláštorov v 14.storočí. na jazere budeme hľadať tradičné papyrusové člny miestnych rybárov a pelikány loviace miestne ryby.

deň 4 - 4 - Ráno odchádzame z Bahir Dar po kvalitnej ceste do mesta Gondar. Vystúpame do hôr, odkiaľ sa nám naskytne pohľad na okolitú kultivovanú krajinu. Po 170km a približne 4,5h jazdy sa ocitneme v Gondare. Opäť zložíme veci v našom hoteli a po obede vyrazíme na prehliadku miestnych zaujímavostí. Palácový komplex Fasil Ghebbi (UNESCO) je pamiatkou na etiópskych cisárov zo 16. a 17. Storočia, ktorí tu vybudovali neuveriteľné, až nepatričné stavby. Nenadarmo si údajne toto miesto vybral pre svoj opis Gondoru z kníh o Stredozemi slávny spisovateľ J.R.R.Tolkien. Neďaleko sa nachádza jeden z unikátov spomedzi kostolov etiópskej ortodoxnej tehawedo cirkvi. Kostol Debre Berhan Selassie, tiež nazývaný kostol Cherubínov, je považovaný za najkrajšie vyzdobený kostol v Etiópii. Na jeho strope sa nachádza 80 hláv Cherubínov, každý s trošku odlišným výrazom. Poslednou zastávkou v meste budú Fasilidove kúpele. Tu sa každoročne oslavuje najväčšia slávnosť Timkat. Prichádza sem počas jedného týždňa viac ako 100.000 veriacich, ktorí tu podstúpia rituál „znovupokrstenia“. Za mestom sa nachádza jedna z dedín, ktorú obývali takzvaní „falašskí židia“, známy aj ako Bete Israel. Nahliadneme do jednej z posledných pôvodných synagog, ktoré sa v Etiópii zachovali. Večeru si dáme v kultúrnej reštaurácii s tradičnou hudbou. Pôjdete večer do baru, kam sa chodia miestni baviť v amharskom štýle?

deň 5 - 5 - Dnes nás čaká celodenný výlet do Simienskych hôr. Po cca 3 hodinovej jazde prichádzame na okraj národného parku, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Vstupujeme do krajiny neskutočných skalných útvarov a budeme zastavovať na krátke prechádzky a vyhliadky, kde sa naskytnú nádherné fotografické príležitosti. Budeme hľadať paviány dželada, ktoré žijú vo veľkých skupinách a nenájdete ich nikde inde, iba v týchto horách. So šťastím môžme vidieť aj vzácneho vĺčika etiópskeho, alebo kozorožca etiópskeho. Oba druhy sa vyskytujú iba v etiópskych horách a majú iba niekoľko sto jedincov. Sledujte aj rozmanité vtáky, ktorých v Etiópii žije približne 680 druhov. Po jedinečnom dni v tomto horskom prostredí sa vrátime späť do Gondaru.

deň 6 - 6 - Ráno odlietame do Lalibely a do mesta sa presunieme údolím pohoria Lasta pomedzi políčka teffu. Po príchode do Lalibely zložíme veci na hoteli a po obede začíname prehliadkou severnej skupiny kostolov vytesaných do skaly (UNESCO). Tieto kostoly pochádzajú z 12. a 13. storočia, kedy sa toto miesto volalo Roha. Dnes nás čaká 6 kostolov. Všetky sú neďaleko seba, niektoré doslova pár metrov. Každý z nich je však iný. Rozdeľujú sa na monolitické (vytesané z jedného kusa skaly), semi-monilitické (vytesané z jedného kusa a dobudované z iného materiálu) a jaskynného typu (vytesaný, alebo dobudovaný kostol v skalnom previse). Taktiež sa líšia výzdobou. Sami posúdite, ktorý je najkrajší, alebo najzaujímavejší.

deň 7 - 7 - Autobus nás vyvezie najposlednejšie miesto, kam sa vyviezť dá. Odtiaľto už budeme museť sľapať po vlastných až k najvyššie položenému kláštoru v okolí. Asheton Mariam sa nachádza vo výške cca 3.000 m.n.m. Samotný výstup už nie je príliš náročný. Čaká nás tu niekoľko krátkych, strmších úsekov a pár schodov. Väčšinu z približne 1km dlhej prechádzky vedie chodníkom popod skalu po rovinke. Cez 40m dlhú skalnú medzeru prejdeme k samotnému kostolu. Tento patrí medzi semi-monolitické a miestni kňazi ochotne vynesú na svetlo postupne staré knihy, kríže a iné artefakty. Vyhliadka na okolité pohorie Lasta a jej údolia je dychberúci. Zídeme späť k autobusu a zvezieme sa do mesta. Po obede navštívime južnú skupinu kostolov. Podľa aktuálnej situácie si samozrejme nenecháme ujsť najfotografovanejší kostol v Etiópii, kostol sv.Juraja – Bete Giyorgis. Tento monolitický kostol je symbolom severnej Etiópie a nachádza sa vo všetkých materiáloch o tejto krajine. Úžasný a aktívny deň.

deň 8 - 8 - V doobedných hodinách odlietame do Axumu. po check ine v hoteli ideme preskúmať jedninečné stélové pole (UNESCO). Tieto obelisky tu stoja od 4. storočia, väčšina z nich pochádza ešte z predkresťanských čias Axumskej ríše. Pod každou stélou je hrobka, ktoré taktiež navštívime. V areáli je aj múzeum nálezov z tohto miesta. V tesnom susedstve sa nachádzajú dva kostoly Panny Márie. Do staršieho z nich nemajú ženy prístup a preto cisár Haile Selassie nechal postaviť druhý, prístupný všetkým. Medzi týmito dvoma kostolmi je učupená malá kaplnka. O nej sa hovorí, že je tu ukrytá Archa Zmluvy, v ktorej je ukryté Desatoro božích prikázaní. Archu mal priniesť do dnešnej Etiópie Menelik I., syn kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby. Keď sa postavíte pred túto kaplnku, zamyslite sa, kde to vlastne stojíte. Ak tu Archa skutočne je uložená, ste na najdôležitejšom mieste pre celý kresťanský, židovský a moslimský svet. Malé múzeum obsahuje zaujímavú zbierku artefaktov týkajúcich sa týchto kostolov. Za mestom je palác, kde pravdepodobne žila kráľovna zo Sáby a ďalšie stélové pole, staré možno až 4000 rokov. Nad mestom sú zaujímavé hrobky a pod nimi na úpätí malý domček, ktorý skrýva niečo ako etiópsku rossetskú dosku. Text o víťazstve nad nepriateľom je tu napísané v sabaenskom jazyku, v jazyku ge´ez a v gréčtine. Axum, málo známe mesto, ktoré ale skrýva veľa zaujímavostí.

deň 9 - 9 - Prelietame späť do Addis Abeby, aby sme sa pripravili na cestu na juh. Po obede si pozrieme Národné múzeum, kde sú uložené ostatky asi najslávnejšieho predka človeka, Lucy. Okrem Lucy sú tu aj ďalšie nálezy z celej krajiny. Pozrieme sa aj do kostola sv.Trojice, kde je hrobka cisára Haile Selassieho a poobedie zakončíme na najväčšom otovrenom trhu v Afrike s názvom Mercato. Tu uvidíme a zažijeme tú skutočnú Afriku. Trh je rozdelený do jednotlivých sekcii, kde uvidíme trh s korením, sedlárov, kováčov a miesto, kde sa recykluje čokoľvek. Večer pôjdeme do reštaurácie Habesha 2000. Tu pri večeri uvidíme folklórne vystúpenia z celej krajiny a budeme tak mať možnosť na jednom mieste porovnať jednotlivé tance a piesne. Príjemný večer na záver cesty po severe.

deň 10 - 10 - Dnes nás čaká dlhý presun na juh, do kotla kmeňov. Vstupujeme do regiónu Oromia a prichádzame do oblasti Awash. Celá oblasť je vďaka antropologickým nálezom zapísaná v UNESCO. Prejdeme cez rovnomennú rieku a zastavíme sa pri ďalšej UNESCO pamiatke. Stélové pole Tiya je jedným z miest, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. 42 obeliskov rôznych tvarov a veľkostí sú tu na jednom mieste. Ich dekorácia je zaujímavo vysvetľovaná a priamo na mieste si povieme viac. Cestou sa zastavíme v jednej z dediniek kmeňa Salt´e. majú jednoduché kruhové domčeky, ktorých fasády si pekne vyzdobujú. Vpodvečer prídeme do našej lodge v Arba Minch a užijeme si pohody pri večeri.

deň 11 - 11 - Po raňajkách naložíme batožinu a autobus nás vyvezie do hôr do dediny Dorze. Miestny kmeň, podľa ktorého je aj hlavná dedina pomenovaná, si stavia zaujímavé, takzvané “slonie” domy. Tieto pripomínajú sloniu hlavu. Okrem zaujímavej architektúry sa venujú tkaniu látok a výroby zmesi na tradičný chlieb “kocho”. Toto cesto pripravujú z falošného banánu “enset” a nechajú ho v zemi fermentovať až 7 mesiacov. Obrovské hrudy tohto cesta sme videli na trhu v Addis Abeba. Ochutnáme kocho a miestny alcohol a vydáme sa späť do nížiny k jazeru Chamo. Nasadneme na loďku a budeme na jazere hľadať rodiny hrochov a vyhrievajúce sa krokodíly. Okrem týchto obyvateľov je tu množstvo vodného vtáctva a domácich rybárov. Po plavbe na jazere na dne Priekopovej prepadliny sa presunieme do mestečka Konso.

deň 12 - 12 - Deň začneme prehliadkou tradičnej dediny Konso (UNESCO). Konsovia za posledné milénium vybudovali v tejto oblasti system terás, na ktorým majú svoje dediny a polia. Pestujú všetky plodiny, ktorým sat u darí. Ich dedina je veľmi zaujímavá. Skladá sa z mohutného kamenného valu, ku ktorému sa pristaví ďalší, ak dedina presiahne kapacitu. Každá rodina si z obrovských kusov dreva vybuduje svoju dedinku. Na centrálnom “námestí” je stĺp, ktorý sa skladá z viacero kmeňov stromov. Čo to znamená? Dozviete san a mieste. Tieto dediny by pokojne mohli byť použité ako kulisy vo fantasy filmoch. Z Konso schádzame nižšie a po prekročení rieky Woito vstupujeme do oblasti Dolného Omo (UNESCO). Za touto dedinou začína územie kmeňa Banna a následne ich príbuzní Hamari. Po príchode do Turmi pôjdeme navštíviť dedinu Hamarov. Jednoduché domčeky, ohrady pre dobytok a exoticky vyzerajúce ženy, ktoré si do vlasov vtierajú zmes hlinky a masla. Prvé exotické fotografie a prvý skutočne exotický kmeň.

deň 13 - 13 - Z Turmi vedie nova asfaltová cesta do Omorate. Na miestnom imigračnom úrade sa zaregistrujeme a vstupujeme do pohraničného pásma s Keňou, ktoré je domovom pre kmeň Daasanesh. Aby sme sa k nim dostali, musíme sa v tradičných člnoch preplaviť cez legendárnu rieku Omo. Na druhom brehu navštívime tíchto ľudí, ktorí žijú v nehostinných podmienkach polopúšte a púšte rozkladajúcej sa na brehoch jazera Turkana. Muži majú zaujímavo tradične upravené vlasy a polonahé ženy sa rady zdobia korálkami. Pozrieme sa do ich jednoduchých príbytkov a spravíme niekoľko desiatok fotografii. Opustíme Daasaneshov a vezieme sa späť cez územie Hamarov a Banna. S príchodom do Jinky vstupujeme na územie kmeňa Ari. Títo už opustili tradičný spôsob života a chodia oblečení v európskom type oblečenia. Zajtra nás však čaká atraktívny kmeň.

deň 14 - 14 - Skoro ráno vstupujeme do národného parku Mago. So šťastím uvidíme niektorých z jeho obyvateľov. Antilopy, šakaly a množstvo vtákov sú tí, ktorých tu ešte napriek novej prašnej ceste moôžeme vidieť. Vystúpame do hôr a objavujú sa prvé nahé a pomaľované telá mladíkov kmeňa Mursi. V dedine sú prevažne ženy, muži sú s dobytkom na pastvinách a pri vode. Ženy si narežú spodnú peru a vkladajú si do nej labrety – drevenné alebo hlinenné tanieriky. Telá si ženy aj muži zdobia skarifikáciou. Ženy pre krásu a muži aby ukázali svoju mužnosť. Za každé zabité nebezpečné zviera alebo nepriateľa si spravia novú jazvu. Ženy si na hlavy vyrábajú ozdoby z rôznych rohov a klov divých zvierat. Mursi sú asi najfotogenickejším a v tomto ohľade najatraktívnejším kmeňom povodia Omo. Po tejto návšteve opúšťame Dolné Omo a vraciame sa späť do Arba Minch. Nechávame za sebou kotol kmeňov, ktorý už pomaly mizne z nášho sveta. Nenechajte si ho ujsť.

deň 15 - 15 - Z Arba Minch sa presunieme do Addis Abeba. Tu nakúpime posledné darčeky v podobe Etiópskej kávy a čaju. Po večeri a občerstvení sa odvezieme na letisko a odlietame smer Európa. Opúšťame krajinu s prezývkou “Kolíska ľudstva” s úžasnými zážitkami. Dva neporovnateľné svety tu sú neďaleko od seba. Kresťanský svet s neuveriteľnými pamiatkami na severe a tradične žijúci a exoticky vyzerajúci ľudia rôznych kmeňov na juhu. Posledná noc v Addis Ababa.

deň 16 - 16 - Ranným letom odlietame do málo navštevovanej krajiny Afrického rohu. Do Džibuti chodia prevažne rodinní príslušníci vojakov, ktorí tu slúžia. My sa ubytujeme v našom hoteli a vyrazíme na cestu na najnižšie položené miesto v Afrike - Lake Asal. Prechádzame neuveriteľnou krajinou, ktorú obývajú len divé zvieratá a zopár nomádov kmeňa Afar. Pri jazere so šťastím uvidíme pripravené karavány tiav, aby odtiaľto odviezli soľ na obchodné miesta v Džibuti, alebo v Etiópii.

deň 17 - 17 -

Dnešný deň strávime na mori. Pár kilometrov od pobrežia mesta sa nachádza ostrov Moucha, kde sú pekne zachované korálové útesy, kam sa dá ísť šnorchlovať. Ak budeme mať šťastie a domáci nám potvrdia informáciu, môžme sa vydať na plavbu po zálive Tadjoura, kde na určitých miestach sa radi zdržiavajú žraloky veľrybie. Je to jedno z najepších miest na pozorovanie týchto obrov na svete. Sú to ale divé zvieratá a nikto nám nezaručí, že ich uvidíme. Šanca tu ale je. Po tomto zážitku už len pôjdeme na hotel, kde sa pripravíme na odlet späť do Addis Abeba, kde strávime noc.

deň 18 - 18 -

Skoro ráno presun na vnútroštátny terminál a odlet do Mekele. Po prílete do Mekele začíname jazdou z Mekele do Dodomu, k základni sopky Erta Ale, čo znamená „Dymová hora“ v jazyku Afarov. Erta Ale patrí medzi najpútavejšie prírodné zaujímavosti v Etiópii. Je to aktívna sopka, vysoká 613 metrov, s priemerom základne 30 km a kalderou s rozlohou 1km2. Erta Ale má vo svojich útrobách lávové jazierko a patrí tak k svetovým unikátom. S lávovým jazerom na svojom vrchole patrí medzi 5 obdobných sopiek na svete. Je pozoruhodná tým, že je najdlhšie existujúcim lávovým jazerom, ktoré sa tu vyskytuje od začiatku 20. storočia. Jeho aktivita pomaly slabne, za ideálnych podmienok je to však neustále jedinečný pohľad. Cesta do Dodomu môže byť jedna z najdrsnejších ciest na svete. Vzdialenosť 80 km môže trvať aj 6 hodín, cesta prechádza meniacou sa krajinou stuhnutej lávy, fascinujúcich skalných útvarov, piesku a občas zazrieme palmové oázy. Po prejdení niekoľkých malých osád roztrúsených sem a tam v tejto opustenej krajine, dorazíme do kempingu Dodom vzdialeného asi 17 km od Erta Ale. Večera sa podáva okolo 17:00. Po krátkej prestávke vyrazíme o 20:00 k Erta Ale. Ťavy budú prepravovať všetku kempingovú výbavu (matrace, spacie vaky), jedlo, vodu a podobný materiál. Noc budete tráviť na vrchole hory, na okraji sopky s nezabudnuteľným pohľadom do útrob.

deň 19 - 19 -

Východ slnka na najhorúcejšom mieste Afriky a na jednom z najodľahlejších miest na svete. Toto je známo nikdy nepochopia. Prejdeme sa po okraji krátera a nahliadneme „jám“, žijú aktívne, existuje už nie. Hlavný kráter má priemer cca 350m a hĺbku 200m, Menší, južný kráter má priemer cca 65m a hĺbku výšky 100 metrov. Zídeme z Erty Ale hľadáme v kempe v Askoma nasadíme do auta a ideme na jazere v Afrike, žiješ aj ako Giulietti. Toto miesto môže byť v správe obdobiach (prevažne v lete). Toto je slané slané jazero, ktoré sa nachádza 100 metrov po dosiahnutí hranice mora, na jednom z vyššie položených miest na svete. Je najbežnejšou z miest, kde miestni obyvatelia sú vzdialení od diaľky. „Soľné očakávky“ uvidíme na brehoch jazere. Voda je z jazera schopná vystreliť sa z vrstvy vrstvy, ktoré môžu zasielať a pripravovať na prepravu. Z tejto oblasti sa presuniete na sever do osady Hamede Ela, blízko Dalol.

deň 20 - 20 -

Ráno odchádzame do Ragadu, miesta, kde sa ťaží soľ. Vieme kam ísť a poznáme miesta, kde budete mať najlepšie fotografie. Koľko stojí soľ? Vyskúšate si ju vydolovať? Nikde na svete ste nevideli toľko tiav ako práve tu. Karavány tu kvôli horúčave nie sú od júla do začiatku septembra, ojedinele sa však ťavy s nákladom objavia aj v týchto najhorúcejších týždňov. Pokračujeme džípmi do Dallolu (-116 metrov) a čakajú nás neskutočné pohľady na farebnú krajinu akoby z inej planéty. Horúce pramene a sírové jazierka, rôzne sopečné útvary a úžasné farby. Toto ste ešte nevideli. Navštívime lake Assal a stretneme ďalších Afarov. Z tejto unikátnej oblasti prejdeme späť do Hamede Ela a do Mekele. V Mekele nás čaká zaslúžená posteľ a sprcha.

deň 21 - 21 -

Prelietame späť do Addis Abeby. Strávime v Etiópií záverečný deň a večer sa presunieme na letisko a odlietame domov. Máme za sebou neskutočnú cestu fascinujúcou krajinou.

deň 22 - 22 - Prílet domov


Cena zahŕňa

ubytovanie v izbách pre dve osoby v 3* - 4* hoteloch, lodges Viac o ubytovaní - tu.

africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody) okrem Džibutska

dopravu malým, 24 miestnym autobusom, v Danakile 4x4 džípmi

miestne prelety

všetky vstupné poplatky

miestne poplatky

sprievodcu

všetky dane a poplatky

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, víza do Etiópie (kúpite ich priamo na letisku, cca 50 USD) a Džibutska (vybavuje ), vreckové, iné vstupy ako v programe, fakultatívne aktivity, inú stravu a nápoje, výdaje osobného charakteru, prepitné šoférom a miestnym sprievodcom


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -