Vyhľadávanie zájazdu

Expedícia - najvyšší vrch Brazílie s Ľ. FellneromTermíny a ceny

Expedícia - najvyšší vrch Brazílie s Ľ. Fellnerom

Výstup na Pico Neblina je historicky najlepšia slovenská expedícia do Amazonskej džungle. Našim vyšším cieľom je však preniknúť do teritória Indiánov hlbšie.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy do Južnej Ameriky. Pristávame v meste Manaus, je horúco a vlhko. Sme hlboko v Brazílii, na mieste kde sa čierna rieka Rio Negro vlieva do gigantickej Amazonky. Skúsený sprievodca Vás víta na letisku a prenajatým transferom sa presuniete do najlepšieho hotela mesta. Začína sa najväčšie dobrodružstvo Vášho života.

Ľuboš Fellne je garantom výpravy. V Amazonskej džugli bol po prvý raz začiatkom roka 1999. Plavili sa vtedy po riekach, kde pozorovali kapibary a tapíre. Kúpali sa v jazierku plnom krokodílov a okolo svojej lodže hľadali stopy jaguára. Potom bol v Amazónii ešte viac razy. Najlepšie výpravy zrealizoval vo Francúzskej Guyane, Britskej Guyane a vošiel taktiež hlboko dovnútra džungle v Suriname. Tu spali v hamakoch, chytali pirane a varili z nich vynikajúce halaszle.

Od počiatku, od prvého vstupu do džungle bolo jeho snom vidieť pravých indiánov, tých, ktorí prišli s civilizáciou do kontaktu najmenej. A to je skutočný problém, musíte ísť totižto ďaleko. Indiáni neprijímajú na svojom území cudzincov, chcú žiť tak ako kedysi. K cudzincom nemajú dobrý vzťah, lebo ide často o zlatokopov, prospechárov, ktorí nikdy nepriniesli týmto ľuďom nič dobrého.

V roku 2022 viedol prvú cestu zo sveta na najvyšší vrch Brazílie. Dotiahol detaily a teraz ponúka tento výnimočný zážitok aj Vám.

To, že ideme ďaleko je zrejmé. Z hlavného mesta Amazónie z Manausu totižto odletíme ďalej do džungle. Už tu je to omnoho lepšie. No následne malými loďkami smerujeme proti prúdu rieky dovnútra Amazónie a postupne sa dostávame tam, kde sa dostal málokto. A potom už ideme iba peši .... Ide o značne technicky aj logisticky náročnú expedíciu. Máme však nosičov, máme loďky (s motorom), máme jedlo, hamaky, indiánskych sprievodcov. A hlavne máme povolenie od náčelníka. V našom termíne budeme určite v danej oblasti samy. Ale aj o týždeň dva tu nikto nebude. Výstup na vrch šamani dlho zakazovali a až v roku 2022, po troch rokoch čakania sme dostali povolenie. Išlo o skupinu 10 statočných.

Pozor: cesta je fyzicky náročná. Budeme sa musieť brodiť v bahne, spíme v hamakoch. Mnohí si siahnu na dno svojich síl.

Tým, že zaplatíme túto cestu zároveň podporíme domorodé indiánske komunity a pomôžeme až 800 indiánom. 10% z ceny ide totiž indiánom.

deň 2 - 2 -

Tento deň si rezervujeme navyše ak by sme mali problém s príletom. Kontrola výbavy, prebaľovanie sa. Tu vo veľkomeste si môžeme dokúpiť veci, ak nám niečo chýba. Zároveň máme čas pozrieť si mesto. Manaus si svoju moc upevnil až na prelome 19. a 20. storočia, keď sa v regióne rozmáhal priemysel s kaučukom - prírodným pokladom z džungle. Možno sa to ani nezdá, ale Manaus bol v tom čase vskutku bohaté mesto. V uliciach sa prechádzali páni a dámy v elegantných šatách najnovšej francúzskej módy a mesto si získalo prezývku Tropický Paríž. Teatro Amazonas a trh Adolpho Lisboa Municipal. Cachaça (lepšia než rum) s expedičnými spolucestovateľmi. CK pozýva.

deň 3 - 3 -

Po raňajkách v hoteli sa zbalíme a presunieme sa opäť na letisko. Čaká nás krátky 1,5 hodinový let do São Gabriel da Cachoeira. Náš let kopíruje rieku Rio Negro. Približne v polovici cesty prelietavame ponad mestečko Barcelos. Do tohto bodu chodia ešte výletné plavby pre turistov z Manausu. Ďalej však už nie je takmer nič, teda nič turistické, iba maximálna divočina. Ideme za hranice bežných trás a po pravej strane v smere letu, ak sa dobre zadívame do diaľky, uvidíme zelený národný park Parque Nacional do Pico da Neblina, ktorý hraničí s Venezuelou. Ešte pár minút a v bujnom poraste pod nami sa zrazu objaví krátka pristávacia dráha. Nastáva rachot a naše lietadlo pristáva a naša skutočná expedícia práve začína. Sme na miestach, kde potrebujete mať spoľahlivého partnera so skúsenosťami, aby ste týmto regiónom prešli v zdraví. CK ním samozrejme je.

Toto je najsevernejšie mesto v brazílskom štáte Amazonas, to najbližšie k rovníku. Zrealizujeme niečo čomu by sa v civilizovanom svete hovorilo prehliadka mesta a zamierime k nášmu hotelíku (najlepší v meste). Tu si rozdelíme našu batožinu, elegantné veci nechávame tu v „civilizácii.“ Jeden duffle bag nabalíme a ponesú nám ho indiáni. My máme jeden nepremokavý batoh iba s fľašou na vodu a ochranou proti dažďu.

Máme dohovorené stretnutie s ľuďmi Baniwa, z komunity Itacoatiara-mirim. Ide o indiánsku uvítaciu ceremóniu a požehnanie našej expedície. Indiáni veria, že je to dôležité. Pre nás ide o predstavenie duchovných tradícii a mystických príbehov, ktoré ukončíme spoločnou obradnou večerou.

deň 4 - 4 -

Sme takmer priamo na rovníku! Slnko tu vychádza o šiestej ráno a zapadá taktiež o šiestej. Každý deň. Každý deň v roku je taktiež rovnako horúco, otrasne dusno a každý deň v dažďovom pralese prší. Najvyššia hora Brazílie je od nás vzdialená ešte 140 km vzdušnou čiarou. Po raňajkách odchod zo São Gabriel da Cachoeira džípmi 4 × 4 blatistou cestou krížom cez džungľu (85 km/ 3h). Keď cesta skončí nalodíme sa na kanoe a pol hodinku ideme proti prúdu obrovskej rieky a následne odbočíme na rieku Lá. Kto sa tu má vyznať? Našťastie sú s nami indiáni, ktorých náčelník nám dovolil vstup do ich kráľovstva. Výška hladiny riek kolíše +/- desať metrov a preto máme deň rezervu na prípadné čakanie. Hladina kolíše počas celého roka, tu nejde o dobrú či zlú sezónu. Po 1,5 hodine sa dostaneme k rieke Cauaburi a po ďalších 3 hodinách jazdy prichádzame ku Maturacá, kde zakotvíme. Z tejto vzdialenej dedinky najexotickejšieho kmeňa Yanomami zoberieme nosičov. Skočíte do rieky a osviežite sa? Pirane sú až za zákrutou, dvadsať metrov. Náš čas využívame naplno. Spánok v hamake.

deň 5 - 5 -

Ešte sa krátko poplavíme a po obede už vyrážame peši. Teraz to ešte len začne! Naša expedícia zažije neuveriteľné, keď sa stretne s nedotknutým a neskrotným tropickým dažďovým pralesom, s jeho obrovským spektrom druhov fauny a flóry a doslova komplexnou formou života. K prírodným zaujímavostiam patria igapós, zatopené dažďové pralesy nížin, les várzea s úrodnou pôdou, terra firme s obrovskou biodiverzitou (napríklad 215 druhov stromov z tvrdého dreva). Región je úplne izolovaná oblasť s ťažkým prístupom. Prevažná neexistencia ľudských činností ako je poľnohospodárstvo, chov dobytka, drevo, ťažba atď., zaručuje nedotknutú prírodu a nepoškodený ekosystém. Ponárame sa do života etnických skupín Baniwa, Tukano, Wanano, Cubeu, Siriano, Desana... 23 etník, 23 rozličných jazykov, 23 rozličných správaní sa. Ako pestujú svoje liečivé rastlinky, ako sa zabávajú, akú majú hudbu, ako maľujú, aké sú ich tradície...to sa postupne dozvieme. V celom regióne, ktorým prechádzame o rozlohe vyše 100 000 km2 žije až 43 000 indiánov. Toto je dôvod prečo sme tu. Noc v hamakoch. Keď bude pršať indiáni nám postavia z rákosia prístrešok.

deň 6 - 6 -

Po raňajkách vyrazíme ďalej. Dnes 12 km trekking, čo vyzerá málo, ale v týchto podmienkach je to vskutku dosť. Ideme postupne do vyššej nadmorskej výšky. 8,5 hodinový trek strmou cestou Pirambeira (doslova znamená hrboľatý/krkolomný svah). Miestni indiáni Sateré-Mawé prví pestovali guaranu ako stimulans. Dnes sa nám zíde. Sme pri pekných kaskádach, ideálne na kúpanie. Indiáni zapália oheň a uvaria nám večeru. My máme dosť. Pico Neblina sa pred nami otvoril ako na dlani. Noc vo výške 866 m v hamakoch, alebo stanoch.

 

deň 7 - 7 -

Po raňajkách 5,5 hodinový trek do kempu 3. Dych berúce výhľady na džungľu pod nami.  Stúpame 5-6 hodín po ťažkom teréne do nadmorskej výšky 1619 metrov. Podarí sa nám na spestrenie jedálneho lístka uloviť kapibaru? Presvedčíme našich sprievodcov, aby nám pripravili halucinogénny rituál? To až na ceste späť, však. Tábor, preskúmanie okolia, hygiena v riečke, večera na ohni. Noc v hamakoch.

deň 8 - 8 -

Ako obvykle makáme v priemere 6-7 hodín. Teplota klesá a vegetácia sa mení. Aby sme sa tam dostali, budeme musieť zvládnuť okrem množstva iných prírodných prekážok, ako sú klzké korene a obchádzanie obrovských stromov, ešte skaly, brodiť rieky, bažinatú trávnatú plošinu, kde sa každým krokom prepadáme až po kolená. S pomocou mačety sa prebíjame ďalej. Keď nevládzete, sú tu vaši expediční druhovia. Naše vzájomné vzťahy sa utužujú, tu musíme držať spolu! Odmenou je spánok vo výške 2022 m. Sme na rovníku, ale v noci bude doslova zima a kto podcení spacák spať nebude. Dnes nemáme okolo kempu žiaden program, oddychujeme, šetríme sily.

 

deň 9 - 9 -

Dnes je deň D.  Dnes máme iný program, skoro ráno vyrážame na najťažšiu časť, 4 hodinový výšvih. Používame laná, ale nemusíte byť skúsený horolezec, lana máme pre istotu ako istenie. Zrejme bude fúkať silný vietor. Prvý známejší výstup na vrchol zrealizovali v roku 1965 vojaci brazílskej armády. Dlho bol kopec tabu a bolo sem zakázané chodiť. Dnes náčelník Yanomami dáva povolenie iba skupinám maximálne 8 osôb a za mesiac maximálne dvom. Posledné tri roky nedali nikomu. Výstup musíte mať objednaný dlho vopred. Ide vskutku o svetovú exkluzivitku!!!

Sme na vrchole najvyššej hory Brazílie (2994 m). Na vrchole zavlaje po prvý raz slovenská vlajka. Ostatní po nás budú už iba druhí. Pico do Neblina, čo v preklade znamená Hmlová hora je teraz najkrajším vrchom sveta. Jeho severné svahy ochraňuje venezuelský národný park Serranía de la Neblina. Tieto dva národné parky sú akoby "dvojičky" a ak k ním pridružíme susedný národný park Parima Tapirapecó vo Venezuele, tak by sme mohli kľudne tvrdiť, že sa nachádzame v najväčšom systéme parku tropického dažďového pralesa na svete. Na vyklčovávanie Amazónie sa pozrieme z nadhľadu. No až sem, takto ďaleko nezájde nikto a les je nedotknutý. Sme na posvätnom vrchu indiánov a okolo sídlia ich bohovia. Teplota tu môže byť pod nulou. Užívame si to!

deň 10 - 10 -

Zbiehame dole až do výšky 866 m. Teraz nám je už hej a pozeráme sa po okolí. Špalier cez hmlový prales nám robia bromélie a prekrásne orchideí čo je priam úchvatné. Pozorujeme vtáky ako Ara modrá, žltá či zelená. Lietajú po dvojiciach. Nájdeme najväčšieho pavúka na svete? Theraposa leblondi sa dožíva až dvadsať rokov. Nie je jedovatý. No hady jedovaté sú a my vieme, že chodíme za našimi sprievodcami, ktorí vidia hady a počujú opice dlho dlho pred nami. Oni sú tu doma a my „vyspelejšia civilizácia“ sme úplne mimo.

Malá oslava v kempe. Nájdeme zatúlaného garimpeiro (zlatokopa)? Mal dnes šťastie? Mali sme šťastie dnes my? Toto je najväčšia slovenská výprava v srdci Amazónie a ako vieme šťastie praje odvážnym.

deň 11 - 11 -

Dnes sa presúvame dole do Irokae. Sme opäť pri veľkých riekach v domove kapybár, tapírov, vydier obrovských, počujeme zreteľne vrešťana čierneho, vidíme opice titi, leňochodov a ak budeme mať šťastie tak krokodíla, anakondu a riečne delfíny. Indiáni vedia anakondu poľahky chytiť...je neuveriteľne ťažká. Urobíme si na večeru halaszle z piraní? Spanie v hamakoch či stanoch vo výške 101 m.

deň 12 - 12 -

Práve na miesto kam zamierime sa nachádza aj najväčšia indiánska rezervácia Yanomami v Brazílii. Už sme sa spriatelili s miestnymi sprievodcami, preskúmame okolie, spoznáme ľudí žijúcich v okolí. V týchto horách žijú tapíry a jaguáre a určite začujeme aj vrešťana. Tu v národnom parku rastie aj kaučukovník, vďaka ktorému Manaus bohatol a takisto aj najkrajšie kvitnúce stromy v dažďových pralesoch (Eperua purpurea). Chceme sa dostať ku kempu dole v horúcej nížine. S pomocou našich indiánskych sprievodcov postavíme tábor, zapálime oheň. Už sme poloviční indiáni. Posledný spánok v hamake.

deň 13 - 13 -

Na kanoe vedenej našimi priateľmi indiánmi mierime dole do mestečka, ktoré teraz pokladáme paradoxne za civilizáciu. Ak budeme mať šťastie uvidíme v rieke kajmana a riečnych delfínov. Už sa vyznáme a vieme kam môžeme a kam nemôžeme pchať ruky. Príchod do São Gabriel da Cachoeira, teplá sprcha, reštaurácia, pivko, posteľ.

deň 14 - 14 -

Tento deň je rezervný v prípade zlého počasia počas výstupu. Voľný program.

deň 15 - 15 -

Raňajky a presun na letisko. Noc v hoteli v Manaus. Tým, že sme zrealizovali túto cestu sme si nielen zadovážili unikátny zážitok a boli sme v srdci Amazónie prví Slováci, ale sme aj pomohli indiánskej komunite (až 800 indiánom). CK realizuje udržateľný turizmus od svojho vzniku a aj v tejto oblasti dobývame píky. Niekto predsa prví byť musí. Ďakujeme Vám za štedrosť. Indiánsky šaman sa za nás modlí.

deň 16 - 16 -

Raňajky, check-out a odlet domov. Alebo predĺžite si s nami o Sao Paolo "V koži brazílskeho miliardára?" V Sao Paulo lietame do hotelov vrtuľníkmi a aj mestská džungľa je v CK podaní skutočným zážitkom. Viac informácii Vám podá Ľuboš Fellner.

deň 17 - 17 -

Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali.


Cena zahŕňa

spoľahlivých horských vodcov

nosič osobnej batožiny počas výstupu (do 12 kg/osoba)

návšteva indiánskej komunity

kvalitné ubytovanie v Manaus, v São Gabriel

expedičné nocľahy v kempoch v poskytnutých kvalitných hamakoch

permit na vstup do národného parku Pico da Neblina

chutné vyvážené raňajky

11x obed/obedový balíček, 8x večera, voda, káva/čaj

záverečná slávnostná večera

powerbanky počas výstupu

úschovňa nepotrebnej batožiny v São Gabriel

služby miestneho partnera

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

Medzinárodnú letenku a letiskové poplatky, miestny prelet do/z São Gabriel da Cachoeira, poistenie extrémneho športu, stravu mimo uvedenej.  


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -