Vyhľadávanie zájazdu

Faerské ostrovyTermíny a ceny

Faerské ostrovy

Súostrovie oviec a farebných vtáčikov ukryté v Atlantickom oceáne niekde na polceste medzi Škótskom a Islandom. Jedno z najmenej navštevovaných miest v Európe, ktoré nadchne každého milovníka divokej prírody a severskej kultúry. Majestátne útesy, najkrajšie vodopády a strechy domčekov porastené trávou. Množstvo príležitostí na turistiku pre tých najaktívnejších.

deň 1 - 1 -

Odlet z Viedne a prílet na Faerské ostrovy. Priamo z letiska vyrážame autobusom na západ ostrova Vágar a smerujeme do dedinky Bøur. Pohľad na ostrovček Tindhólmur s jeho 5-timi vrcholmi. V minulosti obývaný ostrov farmárom Rasmusom a jeho rodinou. Prečo je dnes ostrovček opustený, nám rozpovie jeho legenda. Medzi ostrovmi Vágar a Tidhólmur je viditeľný Drangarnir, skalný útvar ktorý sa prezýva ako morská brána. V Bøur nekončíme a pokračujeme ďaľej na západ do najzápadnejšej dedinky ostrova Vágar. Gásadalur bola ešte do roku 2004 odrezaná od sveta a je považovaná za najizolovanejšiu dedinku Faerských ostrovov (kým ju so svetom nespojili tunelom). “Cesta poštára” ako sa prezýva pôvodná 3,5 km dlhá pešia cesta je dnes už iba turistickou atrakciou. Návšteva najkrajšieho faerského vodopádu Mulafossur. Smerom k vodopádu nás čaká asi tridsať minútová prechádzka, naspäť nás odvezie autobus. Samozrejme, pohodlnejší môžu ísť obe cesty autobusom, jeden smer peši však určite odporúčame. Zo západu smerujeme na východ a nad dedinkou Miðvágur začíname 6 km dlhý okruh na slávnu vyhliadku Trælanípan, z ktorej vikingovia hádzali do mora neposlušných otrokov. Troj hodinová prechádzka kráľovstvom ovcí pri najväčšiom jazere Faerských ostrovov Sorvagsvatn. Z vrchola slávnych útesov zídeme k vodopádu Bøsdalafossur a pohľad, kde jazero vyzerá akoby položené na útesoch nad búrlivým Atlantikom. Ak by ste pre Faerské ostrovy mali vybrať jednu fotografiu, toto je ona. Fascinujúca severská príroda s výhľadmi na ďalšie skalnaté útesy ako je prst trollej čarodejnice - Trøllkonufingur. Magický faerský deň. Ubytovanie v Torshavn - exotické hlavné mesto tohto fascinujúceho súostrovia, ktoré navštevuje minimum turistov. O to viac si ho užijeme. Večer oslávime tú krásu pri faerských špecialitách. 

deň 2 - 2 -

Ráno využijeme čas na prehliadku centra hlavného mesta Thorhavn. Príjemný prístav s reštauráciami, kaviarňami a drobnými obchodíkmi. Námestie spojené s hlavnou katedrálou mesta za ktorou sa prejdeme príjemnými historickými uličkami. Tie nás popri malebných drevených domoch privedú až k najstaršiemu parlamentu sveta - Tinganes. Veslárska lodenica, tie najlepšie reštaurácie v Torshavne a pevnosť Skansin s majákom, ktorý stráži vstup do historického prístavu.

Dnes vyrážame objavovať krásy najväčšieho z faerských ostrovov. Smerujeme do najsevernejšej dedinky Tjørnuvík, ktorá má len šesťdesiat obyvateľov. Výhľady na severné pobrežie ostrova, čierna pláž a ikonické skalné útvary v podobe skameneného obra s čarodejnicou (Risin og Kellingin) nám vyrozprávajú príbeh ako chceli tieto severské bytosti odtiahnuť krásu Faerských ostrovov až na Island. Cestou sa zastavíme pri ďalšom známom vodopáde Fossá. Krásnou vyhliadkovou cestou pokračujeme až do dedinky Saksun (10 obyvateľov), severská krajina, impozantné hory, ovce a kde-tu osamelý domček pokrytý trávnatou strechou. Biely kostolík, ktorý sem bol prenesený horskou cestou až zo 7 km vzdialeného Tjørnuvíku. Na záver dňa náš čaká Kirkjubøur, duchovné centrum krajiny a najjužnejšia dedinka ostrova Streymoy (50 obyvateľov). Večer zábava v Torshavne alebo zaslúžený oddych.

deň 3 - 3 -

Smerujeme na najvyšší vrch Faerských ostrovov Slættaratindur. Čaká nás trojhodinová túra na 880 metrov vysoký vrchol, pri ktorej sa trochu zapotíte, ale najmä si užijete ten pocit stáť na streche exotického súostrovia. Názov hory znamená v preklade "plochý vrchol" a možno si na ňom dáte aj exotický futbalový zápas. Budete zaslúžene a príjemne unavení. 

Náš deň nekončí a čaká nás ešte bohatý program. Obed si vychutnáme v najsevernejšej dedinke ostrova Eysturoy, Gjógv. Dedinka získala svoje meno na základe 200 metrov vysokej rokliny, ktorá leží severne od jej centra a ak budeme mať šťastie okrem krásnych výhľadov možno narazíme na jednu z kolónií mníšikov bielobradých. Vyrážame ďalej a naše spoznávanie ostrova Eysturoy ešte nekončí. Kľukatou scénickou cestou zostupujeme do strmého údolia na konci ktorého je pri fjorde plnom lososov situovaná dedinka Funningur. Jedná sa o údajne najstaršie osídlené miesto na ostrovoch.

Mostom cez Atlantik sa opäť vrátime na ostrov Streymoy a do hlavného mesta. Po dnešnom dni budete zaslúžene a príjemne unavení. Večer odporúčame ísť do reštaurácie Áarstova, ktorá stojí na vrchole faerského rebríčka. Náš jednoznačný favorit je lokálne jahňacie mäso.

deň 4 - 4 -

Voľný program v Torshavne alebo skvelý fakultatívny výlet na Mykines.

Celodenný výlet na Mykines, prezývaný aj vtáčí ostrov, hniezdisko slávnych mníšikov  bielobradých (puffin). Jedná sa o najznámejší z faerských ostrovov a my sem prichádzame v najvyššej sezóne. Neuveriteľný zážitok. Ráno vyrazíme do malého prístavu Sørvágur na ostrove Vágar odkiaľ nás trajekt za 45 minút prevezie na Mykines. Samotná plavba Atlantikom zo zeleného ostrova na ešte zelenší, je sama o sebe zážitkom. Po vylodení sa občerstvíme v jedinej dedinke, ktorú tu nájdete. V súčasnosti tu žije iba 14 stálych obyvateľov, my sa zastavíme v miestnej kaviarni, kde si pri konverzácií s miestnymi vychutnáme faerské špeciality v podobe výbornej rybacej polievky a domáceho koláča, ak pani majiteľka napiekla.  

Po nenáročnom turistickom chodníku sa vydáme na naše safari. Celý okruh k slávnemu majáku na ostrovčeku Mykineshólmur má dĺžku 6 km a zaberie nám približne 3 hodiny aj s fotením. Kľudne tu strávime aj viac času, máme na to dostatočnú časovú rezervu. Mníškov s ich nádherným farebným zobákom tu budeme pozorovať v ich prirodzenom prostredí.

Mykines je unikátne miesto, keďže mníšky sa tu schádzajú len v letných mesiacoch, kedy sem prichádzajú hniezdiť. Spolu s nimi sú to aj ďalšie druhy morských vtákov vrátane suly bielej, alky menom norec tenkozobý, čajok. Ostrov je prístupný verejnosti len v lete.

Tisíce, tisíce mníškov budú lietať všade okolo nás. Toto prírodné divadlo budeme pozorovať v nemom úžase. Ak nás omrzí tak si spravíme iné krátke túry po tomto divokom kúsku zeme.

Slnko je ešte vysoko, ale ostrov už musíme opustiť. Trajekt nám odchádza podvečer späť na ostrov Vágar. Ďalší skvelý deň za nami.

Výlet odporúčame milovníkov prírody. Stojí to zato. Realizácia je závislá od počasia. Trajekt na Mykinos v prípade zlého počasia nepremáva a prírodné živly výlet môžu zrušiť. Toto neovplyvníme. Poriadne sa oblečte. Nepremokavá vetrovka, čiapka, pevné topánky a samozrejme fotoaparát nech Vám nechýbajú! Tento výlet sa realizuje v od júna do augusta. Mimo tohto dátumu bude automaticky náhradný program s pobytom v prírode, ale nie na ostrove Mykines.

deň 5 - 5 -

Transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

4 x ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3* v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

všetky transfery a bohatý poznávací program podľa popisu

-sprievodcu

cestné poplatky

informačný materiál

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, poistenie, batožina prepravovaná v batožinovom priestore lietadla, fakultatívne výlety, vstupné na spoplatnených atrakciách  


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -