Vyhľadávanie zájazdu

Grécko a CyprusTermíny a ceny

Grécko a Cyprus

Krásna Afrodita spojila v staroveku Cyprus a Grécko do jedného mytologického príbehu. dnes spojí poznávanie Grécka s oddychom na Cypre do jednej dokonalej cesty. Zažite slávne kláštory v Meteore, legendárnu Olympiu aj aténsku Akropolu, grécke víno a najlepšiu kuchyňu sveta! Oddýchnete si na Cypre na najkrajších plážach ostrova a domov sa vrátite plní zážitkov.

deň 1 - 1 -

Odletíme z Viedne do Grécka. Lietadlo smeruje na sever do známeho Solúnu, ktorý pozná svet aj ako Thessaloniki. Krátky dvojhodinový let a začíname loviť zážitky v krajine, ktorá dala svetu demokraciu, filozofiu, kalokagatiu a antiku. Práve do Grécka smeroval aj náš prvý zájazd v časoch, kedy sa CK iba rozbiehalo na svoju dráhu a chceme, aby tradícia pokračovala ďalej. Teraz sme ho vylepšili, vybrúsili hrany a už vieme, čo je v krajine najkrajšie a čo vám chceme ukázať. Najprv spoznáte Grécko a napokon si oddýchnete na cyperských plážach! Sme na severe Grécka a hneď od začiatku pocítime energiu Solúnu so svojou promenádou, študentským životom a svojimi kaviarničkami. Najviac kávy v Grécku sa vypije určite tu medzi živou promenádou a byzantskými pamiatkami mesta roztrúsenými v modernej zástavbe. Vedeli ste, že Solún si obľúbili Rimania natoľko až si tu cisár Galérius nechal postaviť svoju okázalú rezidenciu? Dáte si svoje prvé grilované sovulaki alebo gyros v tieni byzantskej Rotundy? Objavíme krásny rímsky oblúk za aký by sa nemusel hanbiť ani samotný Rím a na vlastnej koži pocítite závan gréckej histórie. Prvá noc v Grécku.

Prečítajte si o Solúne blog v našom článku zo severného Grécka

deň 2 - 2 -

Po raňajkách opustíme Solún a vydáme sa hľadať unikátne staroveké zážitky a najkrajšie kláštory Grécka. Kráčame po stopách starovekej Macedónie, aby sme sa ocitli v tieni Alexandra Veľkého. V CK milujeme jeho príbeh a stopujeme ho takmer všade kam sa pohol. To preto sa teraz zastavíme v starovekej Pelle, kde sa mal v 4.storočí pr.Kr. Alexander Veľký narodiť. Poznáte niekoho kto tu bol? Grécko dokonalo poznáme a tak vás vezmeme na miesta o ktorých iní ani netušia. Druhým unikátnym mestom nášho dňa je Vergína, hlavné mesto Alexandrovho otca Filipa II. Ako našli hrobku plnú zlata? Tutanchamóna s jeho pokladmi pozná každý, ale objaviť hrobku Filipa II., bola rovnaká senzácia. Mal tu byť pochovaný aj Alexander Veľký? Ďalšie UNESCO do našej zbierky. Počítajte ich a budete prekvapení koľko ich na konci našej cesty budete mať! Ak si myslíte, že po Pelle a Vergine na dnes končíme, tak to nás ešte nepoznáte. Naša dramaturgia šliape dokonalo a pred nami je jeden z prvých vrcholov gréckej cesty. Kláštory Meteora ste už videli na obrázkoch sto krát. Teraz budete stáť zoči voči! Symbol severného Grécka si predstavíme do detailov. Koľko kláštorov tu dnes stále stojí? Ako ich stavali? Ako do nich chodili mnísi? Na všetko máme odpovede, aby ste mali z tohto miesta najdokonalejší zážitok! Majte nabitý mobil či fotoaparát, pretože tu dostanú rozhodne zabrať. Noc v blízkosti Meteory.

deň 3 - 3 -

Viete, kde leží pupok starovekého sveta? Tak presne tam sa dnes po gréckych raňajkách vyberieme. Ešte posledný pohľad na starobylú krajinu Tesálie a vyrazíme na juh pevniny za ďalšími zážitkami. Cestou sme si pre vás pripravili príbehy grécko-perzských vojen o ktorých ste sa učili ešte na základnej škole. Spomeniete si na slávne mená ako Xerxés, Dáreois alebo Leonidasa? Nemusíte, radi vás zorientujeme, no nielen to. Zastavíme sa na mieste najslávnejšej bitky v Thermopylách. Vďaka tomu si všetko zapamätáte. Nikdy tu neboli davy turistov a tak si ho vychutnáme na vlastné oči. Dedinka Arachova by v Grécku pokojne mohla vyhrať titul najkrajšej dedinky krajiny. Neveríte? Počkajte kým zastavíme na mieste, odkiaľ si pozrieme jej panorámu. Dramatická poloha na vrchole kopca nás dostane. Už len zopár kilometrov a staroveké Delfy nás pozvú k sebe na návštevu. Pupok sveta. Slávna veštiareň. Delfský vozataj a príbehy ukryté do kamenných stavieb. Prečo boli práve Delfy tak dôležité? Aké veštby tajomnej Pýthie zmenili dejiny sveta? Stretnete tu ešte aj dnes Apolóna? Sadneme si do divadla a pred očami sa objaví zvlnená krajina Fokáje s pohorím Parnasos. Musíme pokračovať ďalej? Nezostaneme tu? Po našej dokonalej prehliadke budete v Delfách poznať každý kameň, veď našu cestu pripravovali vyštudovaní archeológovia so zameraním na staroveké dejiny. Vybrali ste si skutočne dobre! Po prehliadke Delf sa vyberieme na Peloponéz. Prejdeme takmer trojkilometrový most, ktorý pripomína zahájenie aténskych Olympijských hier v roku 2004. Ako zakončíte dnešný deň? Bude to musaka, stifado alebo gemista s pohárikom ouza? Noc v Patrase.

deň 4 - 4 -

Včera sme kráčali Delfami a dnes ráno sa ocitneme v slávnej a legendárnej Olympii. Kedysi to boli len príbehy v knihách či cestopisoch, no dnes si v gréckych dejinách listujeme s ľahkosťou a spoznávame jedno známe miesto za druhým. Olympia v sebe nesie príbeh Olympijských hier a každý tu bude nadšený. Tradícia svetových hier sa tu začala písať už v roku 776 pr.Kr. a ukážeme si miesta, kde to všetko začalo. Kde horí pred Olympiádou posvätný plameň? Spojíme vám drobnosti do zaujímavého celku. Ocitneme sa na starovekom štadióne. Odbehnete si celú jeho dĺžku tak ako naše CK skupinky pred vami a ako stovky starovekých športovcov? Takýto zážitok bude patriť k unikátnym spomienkam! Prehliadka Olympie pokračuje. Objavíme miesto, kde stál jeden zo siedmych starovekých divov sveta. Poznáte aj tie ďalšie? Krátka zastávka v starovekej Mesénii s ruinami zaujímavého mesta a z taverny sa rovno vydáme do fantastickej Mystri. Podľa nás patrí k neobjaveným perlám Peloponézu a tak je veľká šanca, že tu budeme úplne sami. Počuli ste niekedy o tomto mieste? Mystra je dokonalým prekvapením. V 15.storočí niesla žezlo strácajúcej sa Byzancie a keď uvidíte na vlastné oči kopec posiaty ruinami vzácnych kláštorov nad ktorými tróni obrovská pevnosť, pomyslíte si, že sledujete namaľovaný obraz. Tichá krajina posiata stromami je len naša. V kláštoroch pohľadáme najkrajšie fresky, osviežime sa zo studničky, odkiaľ pijú vodu aj mníšky a prehliadku si užijete. Fotky, ktoré si odtiaľto prinesiete vám doma budú závidieť. Večer si vychutnajte peloponézske víno alebo ochutnajte Rakomelo. Ouzo už poznáte, no určite nepohrdnete ďalším pohárikom.

deň 5 - 5 -

Dnešný deň sa bude niesť v znamení najznámejších starovekých miest Grécka. Legendárna Sparta s ktorej príbehom sme sa stretli už pri Termopylách. Konečne sa prejdeme jej ruinami a posedíme si s výhľadom na divadlo a mohutný Taygetos. Prečo majú Atény tak veľa starovekých pamiatok a Sparta sa takmer stratila z máp? Prečo nemala Sparta žiadne hradby a ako to v meste vyzeralo počas jej najväčšej slávy? Toto je lepšie, než dejepis v škole, pretože tu sa tých miest môžete dotknúť! Po Sparte nás čaká severný Peloponéz a najdokonalejšie antické divadlo krajiny. Epidauros! Vitajte v meste, rodisku boha Asklépia, ktoré poznalo najznámejšie grécke tragédie či komédie. Za liečbou sme prichádzali ľudia z celého starovekého sveta. Vysvetlíme si prečo. Naozaj počujete spadnúť špendlík, ak sedíte na najvrchnejších sedadlách divadla? Argolida v sebe skrýva aj ďalšie prekvapenia a tak pokračujeme smer Mykény. Všetky miesta sú od seba vzdialené len krátke presuny mikrobusom, no budeme lietať medzi stáročiami. Takýto deň ste si nevedeli ani predstaviť. Bájne Mykény a zlatá maska kráľa Agamemnóna. Kam sa podela? To, že Heinrich Schliemann vykopal Tróju ste vedeli, ale viete, že svoju stopu zanechal aj tu? Prejdeme sa mestom kráľa Agamemnóna, ktorý sa stal nesmrteľným v Trójskej vojne. Levia brána, Atreova pokladnica aj slávne šachtové hroby. Je čas vybrať sa do Atén, no na to, aby sme sa do nich dostali musíme prejsť Korintom. Zastavíme sa pri Apolónovom chráme, no rovnako nás nadchne aj unikátny Korintský prieplav, ktorý si vychutnáme z vyhliadky. Budeme mať šťastie na trajekt, ktorý sa pomaličky plaví úzkym prieplavom? To budú fotografie! Pred tým ako splynieme s Aténami zastavíme pri byzantskom kláštore Daphni, ktorý sa dostal aj na zoznam UNESCO. Bude to už naša 9.UNESCO pamiatka na celej ceste a to máme pred sebou ešte aténsku Akropolu! Ubytujeme sa v Aténach a prvá prechádzka týmto zaujímavým mestom. Večera v gréckej taverne, ťahavé melódie gréckej hudby, souvlaki a aténska atmosféra. Noc v Aténach.

Ak chcete zažiť ešte viac vyberte si náš elitný hotel Grande Bretagne v Aténach. Nádherná historická budova priamo oproti parlamentu s najlepšou polohou v meste. Elizabeth Taylor, Sean Connery, Greta Garbo, Jay-Z, Maria Callas či Winston Churchil. Zoznam osobností je nekonečný a rovnako exkluzívna je hotelová história.

deň 6 - 6 -

Aké je to prebudiť sa v Aténach? Už máme za sebou toľko unikátnych miest, no ešte ani zďaleka nekončíme. Atény spoznáme dokonalo no po raňajkách sa vyberieme na malý výbežok Sunion južne od hlavného mesta. Z jednej strany ho lemuje ostrov Aigina z druhej Kea a tak sa môžete tešiť na nádherné scenérie. Tu sú pláže kam chodia za oddychom Aténčania a na nás tu čaká samotný Poseidon. Bol to on kto súperil s Aténou o tom, kto dostane mesto do rúk a ako napovedá dnešný názov mesta, síce Poseidon nevyhral, no patrili mu všetky moria sveta. Ohromná ruina chrámu vás dostane tak ako nás, keď sme ju pred viac než 25 rokmi videli na vlastné oči. Po prehliadke chrámu sa vrátime do Atén a skočíme do víru starého mesta oboma nohami. Akropolu si necháme na zajtra, aby sme sa na ňu viac tešili a dnes spoznáme svet pod ňou. Rušná, večne živá štvrť Monastiraki so svojim blším trhom, kaviarničkami aj skvelými tavernami. Najeme sa v jednej z najstarších, ktorá víta svojich hostí už od roku 1879. Gyros aj souvlaki ste už ochutnali niekoľko krát, ale čo poviete na domáce jedlá akým je soutzoukakia alebo pastitsio? Ako dezert tu majú vynikajúci grécky jogurt s medom a chalvou. Budete sa zalizovať natoľko, že sa sem možno ešte zajtra počas voľna vrátite! Atény sa nám spájajú so starovekými Grékmi, ale nazrieme aj za oponu rímskych pamiatok na Agoru s Vežou vetrov. Kerameikos so svojimi náhrobkami a grécka Agora s najkrajším chrámom Atén v podobe Theseionu. Medzi najkrajšie zážitky dnešného dňa bude patriť pahorok Filoppapos, odkiaľ je na Atény ten najkrajší výhľad. Táto panoráme vám na chvíľku vezme slová. Len si sadnete a budete sledovať ako sa nad mestom dvíha Akropola. Tam pod ňou pulzuje život malebnej Plaky. Využijete večerné voľno na posedenie v taverne pri lokálnom víne? Plaka sa dostáva do žíl a vy Atény milujete.

deň 7 - 7 -

Na tento deň ste už dlho čakali. Dnes nám otvorí svoje brány slávna Akropola, najznámejšie miesto celého Grécka! Ranná káva Ellinikos je za nami a tak môžeme vyšliapať niekoľko mramorových schodov až k ohromnej bráne Propylae. To je ono! Monumentálny chrám bohyne Athény sa objaví pred našimi očami. Prečo ho postavili? Čo všetko prežil a prečo z neho dnes časť chýba? Pred vami je Parthenon, vedľa Erechteion so zvodnými a krásnymi Karyatídami a pod nohami sa z pahorku rozlieva obrovské divadlo Heroda Attika. Spravte si niekoľko krátkych videí, aby ste si toto miesto vedeli kedykoľvek doma pripomenúť. Dôkladná prehliadka Akropoly a po nej sa vrátime do živých ulíc Atén. Veď toto mesto poznal Perikles, Sokrates, Platón a dnes ho poznáte vy.

Ako strávite poobedné voľno? Budete si len užívať atmosféru aténskych ulíc a užívať život alebo sa vyberiete do Národného archeologického múzea? Je známe svojou obrovskou a vzácnou zbierkou, no ak máte histórie už dosť, nasadnite na zubačku, odvezte sa na pahorok Lykavittos a dajte si posledný pohárik ouza alebo kávu s výhľadom na Atény. Zajtra už budete oddychovať na cyperských plážach! Posledná noc v meste, ktoré dalo svetu demokraciu.

deň 8 - 8 -

Máme za sebou fantastickú cestu Gréckom. Čo sa vám najviac páčilo? Aký zážitok bol ten najsilnejší? Nechajte si toto rozmýšľanie na čas, kedy budete ležať na pláži Stredozemného mora a relaxovať. Už len krátky prelet Atén do cyperskej Larnaky a vás zaslúžený relax začína! Cyprus. Ostrov bohyne Afrodity, ostrov lásky, sladkého vína a skvelého jedla. Je to priam dokonalé miesto na záver našej cesty. Cyprus si vás získa a jeho atmosféra vás rozhodne dostane. Z letiska sa presuniete na juhozápad ostrova do okolia historického mesta Paphos, kde sa ubytujete vo svojom rezorte na najkrajších plážach v okolí. Najbližšie 4 noci strávite oddychom, lehátkami na pláži, pri bazéne s miešanými drinkami. Máte radi luxusné a kvalitné rezorty? Vyberte si 5* rezort Elysium, ktorý nájdete v doplnkových službách.

deň 9 - 9 -

Ráno sa zobudíte vo svojom rezorte a kúsok od vás počujete šum Stredozemného mora. Už tento malý detail vám napovie, že to dnes bude krásny deň. Po skvelých raňajkách si ešte poseďte na káve alebo na čaji, vychutnávajte si výhľad na nekonečný horizont a potom sa prepnite do relaxačného módu. Vyberte sa k moru, zaplávajte si, oddýchnite si pri bazéne, prejdite sa rezortom a ak budete mať chuť, nechajte sa nahovoriť na podmanivý wellnes. Takýto deň pri mori ste už dlho potrebovali, však? Večer pred západom slnka si dajte biele, cyperské víno Petritis s nádychom citrusov a sledujte krásne prírodné divadlo. V akom znamení sa bude niesť vaša večera? Dary mora, grilované ryby alebo lahodné, mäkké jahňacieho mäso, ktoré pripravujú priam božsky?

deň 10 - 10 -

Relax na pláži.

deň 11 - 11 -

Začnite deň kontinentálnymi raňajkami alebo skúste lokálne chute v podobe bieleho jogurtu, bieleho syru Anari či s kúskami grilovaného halloumi? Pláž, piesok, šum mora. Oddych, ktorý dnes nebude mať konca kraja. Relaxujte pri dobrej knihe, no podvečer sa vyberte na prechádzku. Prešli ste sa už slávnou promenádou pod palmami? Ochutnali ste už pohárik Zivanie v miestnom bare? Ešte to dnes viete dobehnúť. Posledný deň na Cypre si treba užiť, aby ste ešte aj na záver ulovili krásne zážitky.

deň 12 - 12 -

Je čas vybrať sa na letisko do Larnaky a odletieť domov. Koľko sa toho víri v hlave? Pamätáte si ešte na to ako sme hľadali najkrajšie kláštory v Meteore? Ako ste sedeli v starovekých Delfách, zabehli si ovál v Olympii a popíjali frappé s výhľadom na Akropolu? Stretli ste Alexandra Veľkého, Dia, Apolóna, poznáte príbeh Perikla a na Cypre ste dokonca videli miesto, kde sa narodila Afrodita. Krajina bohov, ostrov lásky. Táto cesta nebola obyčajnou a zážitky z nej vám budú doma všetci závidieť. Opálení a oddýchnutí nasadneme do lietadla a ponad Stredozemné more a juh Európy smerujeme domov. Prílet a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.


Cena zahŕňa

23 kg batožinu 

ubytovanie v 3*-4* hoteloch v izbách pre dve osoby

11 x raňajky

all inclusive v základnom rezorte na Cypre

privátnu klimatizovanú VIP dopravu počas celého pobytu

všetky letiskové transfery

prelet Atény - Larnaka

Kláštory v Meteore

Rodisko Alexandra Veľkého

Staroveká Olympia, Delfy aj Korint

1 zo 7 starovekých divov sveta

výlet na Cypre

všetky cestné poplatky a lokálne dane

sprievodcu počas poznávacej časti dni 1-7

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, miestne mestské dane / taxes hradené priamo v hoteli pri check ine


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -