Vyhľadávanie zájazdu

India, Himaláje, LadakhTermíny a ceny

India, Himaláje, Ladakh

Skutočná lahôdka pre ľudí, ktorí hľadajú viac. Na koňoch k himalájskemu ľadovcu, na rikšiach rušnými uličkami Dillí. Prejdeme sa svetom hinduizmu, sikhizmu, budhizmu aj islamu. Cez Kašmír vstúpime do indického Tibetu a započúvame sa do modlitieb v budhistických kláštoroch. Nezabudnuteľná cesta.

Rôznorodosť Indie sa nedá zažiť ani za rok. Juro Ondrejčík túto krajinu navštívil mnohokrát a stále ho niečím prekvapuje. Na poslednej expedícii cez Himaláje zažili ceremóniu vlajok na indo-pakistanskej hranici, noc v najposvätnejšom chráme sikhizmu, plavili sa po jazerách v kašmírskom údolí, opäť vyšli na poníkoch na vyhliadku k ľadovcu Thajwas, prešli horskými sedlami ako Zoji-La, Fatu-La, Namika-La a dostali sa aj do najvyššieho sedla v Indii, do Khardung-La. Festival v Lehu opäť zaujal. Kto vyhral zápas pólo? Tím Animal Husbandry Leh, alebo Leh Scouts?  India je fascinujúca krajina a o jej severnej, neturistickej časti Ladakhu a Kašmíre bude premietať Juro Ondrejčík, ktorý sa vrátil z Indie ani nie pred mesiacom. Ako písal priamo z tejto cesty: „...ocitli sme sa 3500 metrov nad morom a užili sme si spektakulárny prejazd zo zelených himalájskych predhorí do Ladakhu. Opravovali cestu, aj zápchu Indovia vyrobili takú, že 130 kilometrov sme šli 11 hodín. Ale s absolútnym nadšením a bohatší sme o fotografie interiérov indických kamiónov, videli sme v praxi riadenie dopravného kolapsu na jednosmerke a keď sme sa dostali do budhistického sveta, do Lamayuru, naše nadšenie ešte vzrástlo. Nádherné výhľady a scenérie, ktorých krásu pochopia iba tí, ktorí touto národnou diaľnicou NH1 prešli.“

deň 1 - 1 -

Odlet do Indie.

deň 2 - 2 - Zvítanie sa s našim dlhoročným partnerom, krátka aklimatizácia, presun vlakom a rikšami do AMRITSARU, do centra Sikhov. Prvý dotyk s Indiou bude pre Vás šokom, neskôr budete na prvý deň spomínať ako na pobyt v takmer európskom meste.

deň 3 - 3 - Zlatý chrám, kde denne dostane zadarmo najesť 30 000 pútnikov. Dáte si aj Vy trochu dhalu a kúsok čapati? Najlacnejšie fľaškové nápoje na celom kontinente, dotované výrobcom iba pre zlatý chrám. Ochutnáme ThumsUp za 6 centov.

deň 4 - 4 - Toto miesto má atmosféru ako Mekka pre moslimov a Jeruzalem pre kresťanov. Zároveň je to dejisko pohnutých udalostí. Cesta miestnym autobusom do JAMMU.

deň 5 - 5 - Z Jammu (zimného hlavného mesta) sa presunieme do SRINAGARU, letného hlavného mesta Kašmíru. Ako sa cestuje v Indii? Únik z civilizácie, všetko sa mení. Strava v pouličných stánkoch, miestne obyvateľstvo, aj naše nároky. Vitajte v štáte Jammu & Kašmír. Ubytovanie na luxusných (na miestne pomery) houseboatoch na jazere NAGIN. Toto miesto si obľúbili indickí maharadžovia, veľkí mughali, aj britskí guvernéri.

deň 6 - 6 - Príjemná klíma mesta na jazere z neho skutočne robí raj na zemi. Pravé kašmírske koberce, kvetinové mughalské záhrady a život na jazere.

deň 7 - 7 -

Záujemcovia vstanú skoro ráno a vyplávajú na jazero v šikarách – v tradičných lodičkách ešte za tmy. Správna rozlúčka s rajom na zemi. Kašmírci sú najtvrdší obchodníci na svete a presvedčia Vás o tom na lokálnom trhu priamo na vode. Korenia, pašmínové šály, kašmírsky čaj, šafrán amed, ktorý tu vraj kupoval aj futbalista Roberto Baggio či Mick Jagger. Presun do Himalájí do SONNAMARGU.

deň 8 - 8 - Zlaté lúky a treking na koňoch k ľadovcu Thajwas. Tu žijú kočovní Gudžari. Spektakulárny prejazd cez sedlo Zoji La a Himaláje menia tvár: ubúda zelená a na pozadí už čnejú snehom pokryté vrcholy sedemtisícoviek.

deň 9 - 9 - Cez sedlo Fotu La sa ako v rozprávke prehupneme z moslimského do budhistického sveta. Raňajky pod 9 metrov vysokým impresívnym kamenným Budhom z raných storočí nášho letopočtu (bez turistov- jedna z CK špecialít). LADAKH: tibetskejší ako samotný Tibet. Tento rok sme tu predĺžili pobyt o ďalší deň! Budhistické kláštory, jaky, obrovské hory a Tibeťania. Pomodlíme sa spolu s mníchmi magické lamaistické modlitby, v našej známej rodine nám navaria tibetský čaj s jačím maslom a vykúpeme sa v studenom Induse. LAMAYURU je jedinečné miesto. Výhľady zo strechy kláštora, ktorý postavil známy budhistický mních – staviteľ Rinchen Zangpo.

deň 10 - 10 - Náš prenajatý autobus zastaví, kde chceme, a tak uvidíme naozaj veľa! LEH: hlavné mesto oblasti, ležiace vo výške cez 3 000 m. Komunity tibetských utečencov, ktorí tu nachádzajú slobodu, a vyznávačov hnutia hippies, ktorí tu nachádzajú lacnú marihuanu. Zažijeme opäť festival, streľbu z luku, hru polo, alebo tance?

deň 11 - 11 -

Nad mestom sa týči Shanti stupa a bývalý kráľovský palác. Nazrieme dnu. Treking do SABU – nenáročný prechod dvoma sedlami a zostup mesačným údolím. Možností, ako sa obohatiť zážitkami a spoznať Ladakh je neúrekom, vyberiete si na mieste: Raftovanie na Induse, najvýznamnejšie kláštory Tikse a Hemis, alebo s nami zavítate na návštevu do sídla Dalajlámu.

deň 12 - 12 - Mimoriadne náročná jazda autobusom, krajinou ako z rozprávky cez sedlo vo výške 5 328 m. n. m. (druhá najvyššie položená cesta sveta) s prespaním v nocľahárni.

deň 13 - 13 - Smerujeme opäť do civilizácie, hinduistické MANALI: indický Smokovec. Nočný prejazd do DILLÍ. Odporúčame Vám nad Himalájami preletieť a čas v okolí Lehu (12. a 13. deň) strávite účelnejšie: môžete si užívať unikátnu atmosféru „Malého Tibetu“, či vydať sa na výlet do najvyššieho sedla Khardung –La (5 600 m. n.m.).

deň 14 - 14 - DILLÍ: Staré Dillí, trhy, kravy, fascinujúca Chandni Chowk, mešita Jama Masjid. Veľkomesto plné kontrastov, ktoré Vám ukážeme inak ako len z kaviarní na Connaught Place a povinnej zastávky pri India Gate. Staré a nové, chudoba a bohatstvo, parkovo upravené, čisté ulice ale aj špina a žobráci. Luxus obchodných centier a stánky v spletitých uličkách. Navštívime Qutab Minar, najvyšší tehlový minaret na svete a pozrieme sa zblízka na Chandraguptov železný stĺp, o ktorom Erich von Däniken tvrdil, že nie je z tejto planéty.

deň 15 - 15 - Veľkolepý Aksardham je vznešené dielo indických architektov. Stará pevnosť Purana Qila, alebo Humayunova hrobka taktiež pod patronátom UNESCO. Pôjdeme na miesta, kam si chodia oddýchnuť lokálni obyvatelia Dillí. Toto mesto pochopíte, až keď ho prejdete celé. Posledné trhy a pietna pamiatka na Gándhího na Rajghate. Transfer na letisko a odlet do Európy.

deň 16 - 16 - Prílet domov.


Cena zahŕňa

sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby

dopravu medzi jednotlivými mestami podľa programu

ubytovanie v jednoduchých hoteloch Viac o ubytovaní - tu.

polpenziu na houseboatoch

trekking na koňoch k ľadovcu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

vreckové (najmä na nádherné kašmírske a tibetské suveníry), vstupné do pamiatok a atrakcií, fakultatívne výlety a aktivity, víza, letiskové poplatky


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -