Vyhľadávanie zájazdu

Irak – MezopotámiaTermíny a ceny

Irak – Mezopotámia

Maximalistický prepracovaný okruh Irakom. Uvidíme to, čo sa za posledných 20 rokov nedalo vidieť. Od Mosulu na severe po Basru na juhu. Územie medzi riekami Eufrat na východe po Tigris na západe. Asýriu, Sumerskú ríšu, Babylon a úžasné islamské pamiatky. Neopakovateľná cesta, ktorá sa ide raz za život. Irak sa otvára turizmu a to treba využiť.

deň 1 - 1 -

Odlet do kolísky civilizácie plnej pamiatok UNESCO. Ktoré príbehy sú pravdivé a ako vyzerá Irak dnes? Krajina sa pomaličky po dlhom období otvára a tí prví odvážlivci budú odmenení úžasnými zážitkami. Pozrite si fotografie vo fotogalérii tohto zájazdu, blogy z našich predchádzajúcich ciest po Iraku a naše filmy z Iraku. Takto sa budete môcť ľahšie rozhodnúť. 

deň 2 - 2 -

BAGDAD: Prílet do mesta miest, ktoré pred nami navštívili cestovatelia ako Marco Polo či Ibn Battuta. Počas vlády Abbásovského kalifátu a zlatého veku islamu bol Bagdad najväčším mestom na svete. Ihneď sa ideme na to pozrieť. Najstaršími univerzitami na svete nie sú Bologna, Oxford, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al-Azhar a Al-Mustansiriya škola postavená Abbásovcami na ľavom brehu rieky Tigris. Čo nám povedia v tejto škole, ktorá prežila inváziu Mongolov v roku 1258? Navštívime aj učebne, kde sa vyučovala medicína, právo, matematika či astronómia. Cesta Irakom značne rozšíri naše poznanie sveta. Následne sa presunieme na fotogenický bazár Al-Safafir, kde vymeníme dináre v najlepšom kurze. Irak, ako sme si ho predstavovali, história stále žije. Úžasná ulica Al-Mutanabbi a kávička (arabica) v kaviarni Shabandar Café. Socha najväčšieho arabského básnika z 10. storočia, ktorého verše vám odrecituje aj bagdadský čašník: „Keď vidíš zuby leva, nemysli si, že sa usmieva.“ Atmosféra, kde sa budete cítiť ako v rozprávke tisíc a jednej noci, veď Šeherezáda rozprávala príbehy kalífovi Hárúnovi ar-Rašídovi práve tu. Počas vlády Hárúna ar-Rašída bola v Bagdade založená knižnica a centrum pre učencov Bajt al-Hikma - Dom múdrosti. Tu vznikli preklady Pytagora, Aristotela, Galéna, Hippokrata, indického Brahmaguptu. V kaviarni Shabandar s dreveným stropom  sa stretávajú spisovatelia, básnici a revolucionári vyše storočie, aby si vymieňali nápady a  vy vidíte „moderné“ udalosti na stenách v podobe čiernobielych fotografii. Obdobie konca monarchie, nasledované obdobím Saddáma Husajna, a inváziu USA s následným krvavým chaosom. Hneď prvý deň sa dozvieme v intelektuálnom prostredí od domácej elity, ako vidia tieto udalosti oni.  Navštívime Al-Qishla, osmanské kasárne, kde sa do parku chodí diskutovať o aktuálnych udalostiach a príjemný karavanseraj z obdobia Hodvábnej cesty. Dobrý tradičný obed z čerstvých surovín. O jedlo na tomto zájazde nemusíte mať obavy a problém bude skôr veľmi nepribrať.
 oobede návšteva svätyne Musa Al-Kadhim a Muhammad Al-Džawada – ide o nádhernú stavbu so štyrmi zlatými minaretmi a dvoma zlatými kupolami. Ide o mešitu dvoch imámov: siedmeho a deviateho imáma z dvanástich a my sa začneme dozvedať viac o rozdieloch medzi šiitským (menej známym) a sunnitským islamom. Prvá noc v Bagdade. Dáte si prvú Faridu? Alebo irackú vodku? Alkohol je v Iraku legálny a celkovo ide o otvorenú a liberálnu krajinu.

Prečítajte si kvalitný blog o Bagdade, historickom srdci Mezopotámie.

deň 3 - 3 -

SAMARRA. Klimatizovanou dopravou do mesta Samarra, severne od Bagdadu, kde navštívime historickú mešitu (Abu Delef) a vylezieme na jej slávny špirálový minaret. Nič pre tých, čo nezvládajú výšky... Ak bude čas, následne navštívime svätyňu dvoch vojenských imámov (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari). Samarra to je najznámejší minaret Iraku a možno bude pre vás tým najkrajším, aký ste kedy videli. Ide skutočne o veľký zážitok.

Sen menom MOSUL. Mosul leží 400 kilometrov severozápadne od Bagdadu a 290 kilometrov od Samarry. Päť mostov cez rieku Tigris, kurdskí obyvatelia, ktorých opisuje vo svojej knihe „Milión“ aj Marco Polo, preslávená výroba mramoru a mušelínu, prvá ženská rabínka. Nikto nebude vedieť o ISIS viac než vy. Ministerský predseda Iraku 9. decembra 2017 vyhlásil koniec ISIS (Daeš) v Iraku. Je to pravda? Mosul je tretie najväčšie mesto Iraku po Bagdade a Basre a v dnešnej dobe ide skutočne o cestovateľskú špecialitu. Prejdeme tou najzničenejšou časťou mesta, pozrieme si rozbitú synagógu a mešity. Noc v Mosule kúsok od hrobky biblického proroka Jonáša. Bude sa vám snívať o tom, že plávate v bruchu veľryby?

deň 4 - 4 -

Prejdeme krížom cez rieku Tigris a potom okolo dlhočizných múrov NINIVE až k rieke Kosr. Ninive, opakovane spomínané v Biblii, bolo jedným z najdôležitejších kultúrnych centier starovekého sveta, ktoré sa tešilo významnej úlohe v oblasti severnej Mezopotámie. Tu v najväčšej metropole sa rozvíjala ľudská civilizácia, v ohromnej knižnici sa našlo najviac hlinených doštičiek. Každý, kto sa len trošku venuje histórii, si tu splní ohromný sen. Ninive bolo dlho no-go zónou, ale dnes sa dá opäť navštíviť. Ninive bolo prijaté Asýrčanmi za politické sídlo a vykopávky a UNESCO svorne potvrdzujú, že bolo osídlené od 6000 rokov pred naším letopočtom. Mestský múr Ninive má obvod cez 12 kilometrov a dnes je vykopaných šesť brán. My budeme smerovať k tomu najlepšiemu k Senašeribovmu palácu a zídeme dole do Trónnej sály. Budeme sa dotýkať paláca, nádherne prepracovaného mramoru, ktorý kedysi pokrýval všetkých osemdesiat miestností. Tento rok to ešte ide. Na zemi tu nachádzame čriepky staré tisíce rokov... Priamo na mieste sa dozvieme veľa a tento rok pôjdeme ešte o kúsok ďalej! Vedeli ste, že Šenaserib sa spojil s egyptským faraónom, aby dobyl Babylon? Mnohí vedci sa domnievajú, že Semiramidine záhrady (jeden z divov sveta) boli práve tu v Ninive.

Opäť prekročíme Tigris a ešte raz sa zastavíme v Mosule. Navštívime opäť kostol a podporíme takto našich kresťanských bratov, ktorí počas vlády Islamského štátu veľmi trpeli? Rozlúčime sa s rozstrieľaným mestom a mierime na juh. Opäť rozšírený program. A opäť prví Slováci a Česi po 20 rokoch v úžasnom meste HATRA, ktoré je pod patronátom UNESCO. Hatra je jedným z najvýznamnejších karavanných arabských miest na svete, ktoré prirovnávali k Petre v Jordánsku, Palmýre v Sýrii či Baalbeku v Libanone. Pritom dnes o nej skoro nikto nepočul. Ak sa nám sem opäť podarí dostať, bude to ohromný zážitok. Kráľovstvo Hatra je staršie než Nabatejské kráľovstvo v Petre a odrazilo výboje rímskeho Trajána aj Septima Severa. My si pozrieme všetkých sedem chrámov a budete sa cítiť ako Indiana Jones.

Neskorý obed v blízkosti Tikritu a následne vyrazíme na veľmi náročný presun na juh. Spánok v super hoteli.

deň 5 - 5 -

Po značne náročnom úvode oddychovejší deň v Bagdade. No pre tých, čo chcú poznávať, máme prenajaté auto a sprievodcu na celý deň. Všetci si pozrieme to, čo sme nestihli prvý deň, a nechávame čas na individuálne potulky (ak to bezpečnostná́ situácia dovolí́) mestom. 

Chceme vidieť Al-Mada’in južne od veľkomesta, kde navštívime palác perzského kráľa. Zaujímavá je aj Panorama Building zničená po roku 2003 a helenistická Seleucia na druhej strane rieky. Kedysi obrovské mesto Ctesiphon a Taq Kasra, oblúk, ktorý je považovaný za medzník v histórii architektúry a ide o najväčšiu jednoliatu klenbu nevystuženého muriva na svete. Drží akoby zázrakom. Pokúsime sa dostať do Bagdadského múzea (zatiaľ máme 100% úspešnosť) s prekvapujúco dobrými zbierkami. Pošlete domov exotickú pohľadnicu? Vraj to z Iraku nejde. Námestie Slobody a námestie, kde kedysi stála socha autokratického vládcu Saddáma Husajna. Nabratie síl na ďalší náročný program. Zaplávate si dnes v hotelovom bazéne? Dáme si spolu šišu? Ďalšia noc v Bagdade.

Prečítajte si kvalitný blog o okolí Bagdadu.

deň 6 - 6 -

BABYLON je azda najznámejším irackým mestom. Je to staroveká legenda, jedno z najznámejších miest celého sveta, ktoré svojho času opantalo aj Alexandra Veľkého. Dnes ležia ruiny Babylonu južne od Bagdadu a mesto je pod patronátom UNESCO. Čakajú tu na vás pôsobivé ruiny a ikonická, zrekonštruovaná Ištarina brána, pred ktorou sa každý nafotí.  V Babylone máme veľa času a kvalitného lokálneho sprievodcu. Pôjdeme viac do hĺbky. Najprv si pozrieme múzeum, ktoré nám povie viac o Babylonskej veži a legende o zmeske jazykov. Babylon podľa Biblie založil kráľ Nimrod, no my vieme, že bol hlavným mestom desiatich Mezopotámskych dynastii, neskôr hlavným mestom Perzskej ríše a v roku 331 p.n.l. hlavným mestom ríše Alexandra Veľkého. V 18. storočí p.n.l. za kráľa Chammurapiho bol práve tu kodifikovaný a spísaný zákonník. Tak, ako by mal každý architekt navštíviť raz v živote Taq Kasra, každý právnik by mal vojsť do Babylonu, aby vzdal hold 282 zákonom vtesaným do skaly: „oko za oko, zub za zub“ je jedným z nich. Uvidíme babylonského leva a prejdeme sa krížom mestom, po cestách, kde doteraz nájdeme originálny asfalt – áno – okolo zrekonštruovaných múrov a ohromných palácov, kde uvidíme tehly označené „Saddám Husajn“ Tento diktátor bol magickou mocou Babylonu fascinovaný a na kopčeku nad ním postavil kópiu Nabuchonodozorovho paláca. Prejdeme sa kedysi luxusnou budovou, ktorá je dnes zničená a vystihuje dnešný Irak asi najlepšie. Na záver navštívime sálu, kde najväčší Európan, Alexander Veľký zomrel. Mal 32 a dobyl celý vtedajší svet.
Presun do mesta KARBALA, ktorá u nás  nie je známa, ale v irackom aj islamskom ponímaní má mimoriadny význam. Karbala je vystavaná okolo hrobky imáma Husejna, ktorý práve tu v roku 680 zomrel martýrskou smrťou. Celoročne sem podobne ako do Mekky prúdia státisíce pútnikov a my hneď pôjdeme po ich stopách. Malým autobusom prekľučkujeme cez krivolaké uličky a následne po kontrole vstúpime do starého mesta. Dnes navštívime mešitu al-Abbása, nevlastného brata Husejna a vrcholom bude návšteva hrobky Husejna, vnuka proroka Mohameda.

deň 7 - 7 -

Ranná prehliadka Karbaly a ešte raz tá úžasná atmosféra najväčšieho pútnického mesta na svete, ktorá sa nedá popísať. Vymotáme sa z uzučkých uličiek a vydáme sa na juh do najsvätejšieho mesta. NADŽAF je miliónové mesto postavené okolo veľkej mešity imáma Alího. Bude to tá najkrajšia mešita, akú ste kedy videli? V súdny deň nastane Armagedon a martýr Mahdi spoločne s Ježišom Kristom zachráni svet. Šiiti veria, že prví budú spasení tí, čo sú pochovaní najbližšie k mešite. Cintorín s piatimi miliónmi náhrobkov je najväčším na svete. Vo Wadi Al-Salaam, čo môžeme preložiť ako Údolie mieru, je neustále rušno a nosia sem truhlu za truhlou. Prejdeme sa cintorínom a navštívime aj vnútro mešity, kde je vraj okrem imáma Alího pochovaný aj Noe a náš praotec Adam.

Posledným šiitskym mestom bude KUFA, prastaré mesto, kam Alí presunul hlavné mesto svojho kalifátu zo saudskoarabskej Mediny. Ukážeme si bod, kde vraj vznikla potopa sveta, navštívime dom imáma a kalifa Alího a miesto, kde najväčšieho svätca všetkých šiitov pri rannej modlitbe zavraždili šabľou napustenou jedom. Možno sa vám teraz zdajú veci vzdialené a nudné, ale ide o čosi podobné ako upálenie Jána Husa, hugenotské vojny či vojny Británie so Španielmi za čias kráľovnej Alžbety. S tým rozdielom, že tu v Karbale, Nadžafe a Kufe máme k tomu kulisu pútnikov. Tento program máme prepracovaný a bude vás veľmi baviť!

deň 8 - 8 -

Dnes navštívime najstaršie mesto na svete a miesto, kde vznikla literatúra. Vstupujeme do centra ríše Sumerov a ideme navštíviť prvé mestské štáty na našej planéte. URUK hlboko v púšti je veľkou špecialitou. Je ďaleko, no my máme povolenie. Prejdeme rozľahlou lokalitou až na miesto, kde sa odfotíme so známou ceduľou „Tu vzniklo písmo“. Na Uruk máme špeciálneho sprievodcu a keď si tému naštudujete, získate o najstaršom veľkomeste sveta ešte lepšie informácie. Vládcom Uruku bol Gilgameš a Epos o Gilgamešovi je prvým literárnym dielom našich dejín. Potopa sveta sa napríklad v tomto diele spomína ešte skôr, než bola popísaná v Biblii. Následne sa presunieme do mesta UR, ktoré bolo hlavným kráľovským mestom Sumerskej ríše. Ur bol menší a je mladší než Uruk, ale práve tu nájdeme osem chrámov a šesť palácov. Začiatky mesta siahajú do roku 5000 p.n.l. a ide teda o jedno z najstarších miest na našej planéte. Neskôr sa nazýval Ur Chaldejský. Mocné mesto bolo obchodným centrom, spojené prieplavmi s riekou Eufrat. Ur v dobe rozkvetu obchodoval s oblasťami v dnešnom Afganistane, s Indiou, Tureckom, Ománom či Egyptom. Niektorí archeológovia tvrdia, že keby ho poriadne vykopali, bude dôležitejší než Gíza v Egypte.

CK tu má pre svojich klientov tri ciele: 1. vyjsť hore na zikkurat s výhľadom do nekonečna  2. navštíviť dom proroka Abraháma, ktorý sa tu narodil 3. stáť na mieste, kde predniesol ekumenickú bohoslužbu pápež František v roku 2021. Prečo mal bohoslužbu takto ďaleko v nehostinnej púšti? Uruk a Ur v južnej Mezopotámii budú patriť k najdôležitejším miestam, aké ste na ceste po planéte Zem navštívili! Následne sa presunieme do Nasiriyahu, aby sme sa ubytovali v najlepšom hoteli.

deň 9 - 9 -

Voda v púšti? Mezopotámske močariská majú rozlohu bezmála polovice Slovenska a práve tu ešte stále žijú obyvatelia, ktorí sú podľa DNA tými najpôvodnejšími Sumermi. V CHIBAYIŠ nasadneme na domorodé lodičky a vydáme sa po meandroch objavovať tento neznámy svet. Nádherná príroda a miestna komunita stále žije tradičným spôsobom života. Plávajúce dedinky, kde sa všetko odohráva na riekach, ktorých meno pozná celý svet. Raj pre ornitológov a milovníkov ekologickej dovolenky. Podarí sa nám ešte objaviť domčeky z prútia? Ako tu žijú domáci a ako vyzerá tradičný dedinský parlament?

Rieky Eufrat a Tigris pozná každý a spoločne s Nílom, Indusom, Mekongom patria medzi rieky, pri ktorých vznikali najstaršie civilizácie. Práve medzi týmito riekami sa nachádza MEZOPOTÁMIA – Medziriečie. A my dnes zastaneme na mieste, kde sa stretávajú. Zaplávate si tu? Tento zážitok pred rokom ulovil garant tohto zájazdu Ľuboš Fellner a aj vám to umožníme. Povedzme si pravdu, poznáte ešte nejakého Slováka, kto preplával z Tigrisu do Eufratu? A vy to poľahky a bezpečne zažijete spoločne s lovcami zážitkov z CK. Všetko pripravíme! Naša vášeň pre zážitky a to, že sme na všetkých miestach v tomto programe boli prvá cestovná kancelária na Slovensku a v Čechách, nám aj vám dáva náskok. Uvidíte ale hlavne s CK zažijete omnoho viac!

Následne navštívime blízke miesto QURNA, kde rastie Adamov strom, z ktorého si vraj Eva odtrhla jablko...

deň 10 - 10 -

BASRA je úplne iná než kultivovaný Bagdad. Podobný rozdiel ako medzi Milánom a Neapolom až na to, že Basra je jednoznačne najbohatším mestom Iraku a veľmi rýchlo sa mení. Sme na juhu v prastarom meste s úžasnou históriou. Stará Basra a Al-Shanasheel, čo je tradičný štýl a tvar domov s drevenými balkónmi „visiacimi“ nad ulicu. Popoludní vyrazíme na prehliadku rieky Šatt al-Arab, pozrieme si Saddámove paláce s výhľadom na rieku a pofotíme poškodené lode z čias vojny s USA. Saddám vládol Iraku železnou päsťou 24 rokov. Ako si naňho spomínajú domáci dnes? Po rieke Šatt al-Arab sa aj poplavíme. Iračania tvrdia, že v Basre kúpite najlepšie datle sveta. Čas na nákup suvenírov. Posledné odletové formality a priestor na vlastné spoznávanie Basry. Náš hotel je v najbohatšej časti mesta plnej reštaurácii a obchodov. Lúčime sa s krajinou, kde vzniklo právo, písmo a koleso, a aj my sme na niečo prišli a doteraz nesúrodé informácie sa nám spojili.

deň 11 - 11 -

Irak si väčšina ľudí spája s pojmami Saddám Husajn, ISIS a vojna. Iračania si túto katastrofu nezavinili sami a aj tak tvorí len krátky úsek dlhej histórie. Irak je predsa Mezopotámia, Sumeri, Akádi, Asýrčania. A teraz vidíme, že Irak sú aj kultivovaní ľudia s dobrými spôsobmi, ktorí si v ťažkej dobe upevnili svoju vieru. Irak je krajina, ktorá pôsobí značne exoticky a chce žiť v mieri a opäť prosperovať. Irak je každopádne dôležitou mozaikou pre skutočných milovníkov cestovania


Cena zahŕňa

ubytovanie v 3* až 5* hoteloch s raňajkami v izbách pre dve osoby 

dopravu prenajatým klimatizovaným transferom

skúseného sprievodcu školeného v BCA

domáceho sprievodcu počas celého pobytu

lokálnych sprievodcov v historických lokalitách

povolenia na vstup na miesta podľa programu

asistenčné služby

poistenie proti insolventnosti

poplatky za prechod checkpointov

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, jedlo okrem raňajok, víza (cca 75 USD), airport taxi k tzv. "passengers waiting area" (cca 3 USD/os), vstupy podľa programu, suveníry


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -