Vyhľadávanie zájazdu

Irán - Khorasan a Perzský zálivTermíny a ceny

Irán - Khorasan a Perzský záliv

Úvod - 10-dňový letecký zájazd.

Perex - Irán pre tých, ktorí už v Iráne boli, ale chcú ho spoznať viac. Z Teheránu až po ostrov Qeshm, kde strávime nejaký čas pri mori na prírodných plážach, kam noha turistov zavíta len sporadicky. S našou sprievodkyňou a znalkyňou Iránu Tatianou Bukovou.

Ubytovanie - 4*/5* hotely.

Stravovanie - Raňajky.

Poznámka - Pas nesmie obsahovat izraelskú pečiatku.

Doprava - Letecká z Viedne.

1. deň - Odlet z Viedne do Iránu. Prílet podľa letových časov v noci alebo v skorých ranných hodinách.

2. deň - Teherán, druhé najväčšie hlavného mesto na Blízkom Východe. Po krátkom oddychu začneme s prehliadkou tohto nádherného a tajomného mesta. Navštívime sever Teheránu, palác Niavaran, rezidenciu posledného shaha, prejdeme sa bazárom Tajrish, zavítame aj do novej štvrti Teheránu k jazeru Chitgar.

3. deň - V ranných hodinách máme pred sebou miestny prelet do Mashadu, druhého najväčšieho iránskeho mesta, kde budeme spoznávať provinciu Khorasan. Po prílete navštivíme hrobku Nader Shaha, miesto odpočinku jedného z najsilnejších vládcov Perzie, prejdeme aj do Tusu, kde sa v 10. st. narodil geniálny perzský básnik Fedowsi, autor slávnej„knihy kráľov“.

4. deň - V tento deň navštívime pútnické miesto v Mashade, komplex Imam Reza, ktorý je prekrásnou súhrou islamskej architektúry od 12. st. Nekonečné hodiny sa dajú obdivovať ornamenty a kaligrafie na mozaikách budov na nádvoriach. Tento komplex je najposvätnejším pútnickým miestom pre šítských moslimov v Iráne. Následne sa presunieme do Nishapuru, miesta kadiaľ v minulosti putovali karavány po hodvábnej ceste. Nishapur je známy ťažbou tyrkysu, perzsky „firouzeh“, narodil sa tu aj slávny básnik, astronóm a matemaik Omar Khajam, ako aj Attari Nishapuri. 

5. deň - Z Mashadu nás čaká miestny prelet do Bandar Abbas, najväčšieho iránskeho prístavu. Vďaka vynikajúcej strategickej polohe mesto prospelovalo z hľadiska obchodu, ako to spomína aj Marco Polo. V minulosti ste tu mohli nájsť perly z Bahrainu, hodváb z Indočíny, drahokamy a slonovinu. Krátka panoramatická prehliadka mesta s Hindu chrámom, presun trajektom na ostrov Qeshm, kde nám začne zaslúžené voľno s možnosťou kúpania.

6. deň - Ostrov Qeshm bol UNESCOm vyhlásený za Geopark s chránenou pobrežnou zónou, s množstvom soľných jaskýň, unikátnou prírodou, faunou a flórou. Pozrieme si les Hara s mangrovníkmi, údolie hviezd a ostrov Hengam. Prenocovanie v Qeshm.

7. deň - Voľno na oddych a možnosť kúpania na ostrove.

8. deň - Odlet do Teheránu,  v závisloti od času príletu dokončenie prehliadky. Pozrieme si most Tabyiat s unikátnou architektúrou, za ktorú získal niekoľko ocenení a prejdeme sa parkom Nowruz.

9. deň - Na koniec zavítame do múzea Resa Abbasi, kde sa nachádza historická zbierka perzského umenia od 2. tis. p.n.l až po 20. st. Zvonku si pozrieme i palác Sadabad, ktorý postavili shahovia qadžárovskej dynastie v 19. st., a nachádza sa tam aj rezidencia súčasného prezidenta.

10. deň - V závislosti od letových časov transfer na letisko a odlet do Viedne. 


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu z Viedne. Servisné poplatky. Transfer BA–letisko–BA. Miestne transfery. 3 miestne prelety. 9 x ubytovanie v 4*/5* hoteloch s raňajkami. Vstupy a výlety podľa programu. Pozývací list. Sprievodcu CK SATUR. Vstupné vízum 95 EUR.

Celková cena nezahŕňa - Povinné doplatky: prepitné pre miestnych vodičov a sprievodcov 50 EUR (vyberie na mieste sprievodca). Ostatné doplatky: stravu a nápoje nezahrnuté v programe, fakultatívne aktivity, príplatok za jednolôžkovú izbu 350 EUR a cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -