Vyhľadávanie zájazdu

Island, GrónskoTermíny a ceny

Island, Grónsko

Na minútu prepracovaný program na Islande a v Grónsku. Famózne Dúhové hory, gejzíry, vodopády, kontinentálna trhlina. Krásne čierne pobrežie najjužnejšieho Islandu, Eyjafjallajokull, kúpanie sa v termálnych vodách. Zábavné príbehy o krajine, ktorá verí na elfov a kde bolo zakázané piť pivo. Cestovateľskou čerešničkou je predĺženie cesty a spoznanie nezabudnuteľného polárneho Grónska.

deň 1 - 1 -

Transfer na letisko a odlet na Island. Pristávame na letisku Keflavik, ktoré počas druhej svetovej vojny vybudovali americké vojská. Posledný lacný alkohol v letiskovom duty free. Transfer z letiska mesačnou krajinou do centra mesta. Ubytovanie v jednom z najpokojnejších hlavných miest Európy. Alebo je piatok a Reykjavík žije? Inak,kto je Jon Gnarr?

deň 2 - 2 -

Zlatý islandský trojuholník. Známy zlatý vodopád GULLFOSS, aktívny gejzír STROKKUR a slávny GEYSIR, ktorý dal meno všetkým gejzírom. THINGVELLIR a kontinentálna trhlina ALMANNAGIA, kde sa Európa a Amerika od seba neúprosne vzďaľujú. Miesto najstaršieho fungujúceho parlamentu na svete. Ako mohla pred tisíc rokmi existovať krajina, kde namiesto kráľa a šľachty vládol ľud? REYKJAVÍK: prehliadka hlavného mesta ostrova. Panoráme mesta dominuje Hallgrimov kostol, ktorý nemôžeme obísť.Budeme si rozprávať o tradíciách kultúry žijúcej na konci sveta, o najstaršom parlamente na svete, založenom v roku 930, o krajine, ktorej prezident verí na elfov a kde sa cestná sieť prispôsobuje prianiam trollov. O krajine, kde sa v roku 2009 tretina obyvateľstva chcela vysťahovať z krajiny. Ako vnímajú svoju krajinu teraz? A inak, vedeli ste, že na Islande sa pestuje najviac banánov v Európe? Kupujú si ich Grónčania.

deň 3 - 3 -

Veľké rozšírenie programu bez zvýšenia ceny! Čakajú nás slávne LANDMANNALAUGAR. Terénnym vozidlom smerujeme do vnútrozemia údolím Þjórsárdalur so zástavkou pri vodopáde HJALPARFOSS. Rieka Fossa sa tu krásne štiepi na bazaltových stĺpoch a padá do hĺbky 20 metrov. Kaňony, údolia, nespevnené prechody riek, polia čiernej lávy a na obzore majestátna sopka HEKLA, ktorú stredovekí Islanďania považovali za bránu do pekla. Jazero FROSTASTADAVATN obklopené farebnými horami a krátermi. Rímsa krátera LJOTIPOLLUR a jazero v kráteri, v ktorom žijú pstruhy. Okolo nás zrejme najpestrejšie a najfarebnejšie scenérie Islandu. Čas na túru (Laugahraun alebo Blahnukur) v očarujúcom prostredí. Pohodlnejší sa zatiaľ okúpu v prírodných horúcich prameňoch. Návrat do Reykjaviku večer s láskou k Islandu v srdci. (Tento výlet sa v termínoch od októbra do júna nekoná z dôvodu neprejazdných ciest a je nahradený iným výletom).

deň 4 - 4 -

Celodenný výlet na južné pobrežie Islandu. Dva fantastické vodopády SELJALANDSFOSS a SKOGAFOSS. Magická čierna pláž a výhľad na známy skalný útvar DYRHOLAEY s množstvom hniezdiacich vtákov. Prídeme až do dedinky VIK, ktorá pri ktoromkoľvek výbuchu sopky Katla môže zaniknúť pod masou vody z ľadovca. Prečo tu ľudia žijú? Fascinujúce čadičové skaly na najjužnejších miestach Islandu. Aký je najbližší kontinent smerom na juh? Že by Antarktída? Sopka EYJAFJALLAJOKULL preslávila Island na celom svete. My ju pri dobrom počasí aj uvidíme. Na tento deň si máte možnosť doobjednať v doplnkových službách zájazdu aj FAKULTATÍVNU NÁVŠTEVU ĽADOVCA S  JAZDOU NA SKÚTROCH, či FAKULTATÍVNU PRECHÁDZKU PO ISLANDSKOM ĽADOVCI. Výber je len na vás. Návrat do Reykjaviku. Pre záujemcov návšteva v jednej z top-reštaurácií mesta. Najmä milovníci rýb a jahňaciny si prídu na svoje, no ochutnať môžete aj veľrybu, či koňa. Reykjavík je malý, no kvalitou reštaurácií patrí medzi európsku špičku. Ochutnáte. Pochopíte.

deň 5 - 5 -

Dnešný deň si môžete spestriť nákupmi, návštevou zaujímavých múzeí a budete mať čas na rozličné aktivity. Verte nám, v Reykjavíku je ich požehnane a nudiť sa určite nebudete. Pre záujemcov máme pripravený FAKULTATÍVNY VÝLET ZA POZOROVANÍM VEĽRÝB, JAZDU NA ISLANDSKÝCH KOŇOCH VULKANICKOU KRAJINOU, či FAKULTATÍVNY VÝLET DO ÚTROB SPOKY. Ak máte záujem o niektorý z týchto fakultatívnych výletov, stačí si ho dopredu objednať v doplnkových službách zájazdu. V prístave Reykjavíku môžete zájsť na obed do jednej z príjemných reštaurácií, kde si pochutíte na čerstvých rybích úlovkoch. Jedli ste už polievku z homárov? Bude vám zaručene chutiť. Poobede sa okolo sídla islandského prezidenta BESSASTADIR presunieme k najnavštevovanejšiemu miestu Islandu. MODRÁ LAGÚNA a nezabudnuteľné kúpanie sa v termálnej vode bohatej na minerály. Návrat do Reykjavíku.

deň 6 - 6 -

Dnešný deň si ešte užijeme v najsevernejšom hlavnom meste sveta. Sprievodca Vám poradí s možnosťami fakultatívnych výletov. REYKJAVIK je domovom niekoľkých naozaj unikátnych múzeí - falologické múzeum vystavuje približne 280 reprodukčných orgánov cicavcov žijúcich na Islande – cca 93 živočíšnych druhov. Alebo si radšej pôjdete zaplávať do termálnej lagúny s domácimi? Neskoro popoludní transfer na letisko a odlet do Grónska. Po prílete sa presunieme do nášho hotela v centre mesta, ubytovanie v NUUK. 

deň 7 - 7 -

NUUK, hlavné mesto Grónska, je malé mesto na juhozápadnom pobreží krajiny. Jeho veľký fjordový systém je známy vodopádmi, vráskavcami a ľadovcami. Nábrežie je posiate pestrofarebnými domami na pozadí hory Sermitsiaq. Grónske národné múzeum vystavuje unikátne exponáty - napríklad aj neuveriteľne zachované múmie Inuitov, zatiaľ čo Múzeum umenia Nuuk vystavuje miestne diela. Našu prehliadku začneme práve v Grónskom národnom múzeu. Pokračujeme do koloniálneho prístavu, je ťažké uveriť, že domy tu odolávajú drsným zimným podmienkam už vyše 300 rokov. Prejdeme sa okolo starého zariadenia na spracovanie rybieho tuku (kedysi sa tu spracovával aj veľrybí tuk) a dozvieme sa o hrdinovi a uznávanom apoštolovi Grónska Hansovi Egedeovi. Bol to on, kto začal misijné cesty do Grónska, založil úspešnú misiu medzi Inuitmi a pripisuje sa mu revitalizácia dánsko-nórskeho záujmu o ostrov po prerušení kontaktu na približne 300 rokov. A hlavne - po ulicach mesta Nuuk sa dnes môžeme prechádzať práve vďaka nemu - bol jeho zakladateľom. Určite nevynecháme trh pod holým nebom, kde sa predávajú čerstvo ulovené ryby, ale tiež tulenie a sobie mäso. Kde inde ochutnať gurmánske delikatesy ak nie práve tu? Naša prehliadka končí v kaviarni v KATUAQ, Cafétuaq, kde sa podávajú grónske tapas. Ak budete chcieť, na tanieri tu nájdete ochutnávky rôznych druhov sušených rýb a mäsa, ako aj krevety, mušle a ďalšie miestne špeciality. Popoludní ostane voľno na poznávanie malebného mesta a na večeru v niektorej z miestnych reštaurácii - obľúbenou je napríklad reštaurácia s nádherným výhľadom Sarfalik, ktorú odporúčame. Nocľah v hoteli v Nuuk. 

deň 8 - 8 -

Najväčším pokladom NUUKU je okolitá drsná príroda s obrovskými ľadovcami, veľryby, tulene. Dnes sa vyberieme na celodenný výlet zahrnutý v cene zájazdu do ľadovcového fjordu ICEFIORD severne od Nuuku. Nalodíme sa na pohodlnú rybársku loď a skúsený kapitán, ktorý pozná cestu pomedzi kusy plávajúceho ľadu sa pomalým tempom plavíme za majestátnymi výhľadmi. Ľadovec tu hrá všetkými odtieňmi modrej farby a keď sa neho oprú slnečné lúče, je počuť jeho hlasné praskanie. Pocit ľadového kráľovstva je naozaj unikátny zážitok. Keď budeme mať trochu šťastia, uvidíme počas plavby veľryby a doprovod našej lodi budú robiť tulene a delfíny. V čase obeda kapitán zakotví v pokojnej zátoke a vychutnáme si obed na palube lode - je zahrnutý v cene výletu. Popoludní pokračujeme v plavbe do izolovaného kempu KANGIUSAQ. Miesto je úplne mimo signál, vychutnáme si ticho miestnej prírody. Spolu so sprievodcom sa prejdeme oblasťou okolo kempu a dozvite sa o ťažkom živote miestnych rybárov. Za doplatok na mieste je v prípade záujmu možné prenajať si kajak alebo paddleboard, obliecť sa do neoprénu a plaviť sa po malom fotogenickom fjorde ku blokom ľadu priam na dosah. Nasýtení výhľadmi a zážitkami sa nalodíme nazad na našu rybársku loď a v podvečerných hodinách sa vrátime nazad do NUUKU. Presunieme sa na náš hotel. Ochutnáte STEAK z tuleňa práve dnes? Ak radi skúšate nové neznáme gurmánske špeciality, Nuuk je naozaj ideálnym miestom. 

deň 9 - 9 -

Dnešný deň hneď po raňajkách spoznáte Nuuk a jeho okolie vo vlastnom tempe. Deň je vyhradený na poznávanie, prípadne nákup autentických suvenírov v niektorom z miestnych lokálnych obchodíkov. Hráte GOLF? Jedným z najexotickejších miest sveta, kde si golf môžete zahrať je práve Nuuk. V hlavnom meste Grónska nájdete krásne deväťjamkové golfové ihrisko s dĺžkou vyše 2 kilometrov - informujte sa u sprievodcu, pomôže Vám s rezerváciou. Dnes popoludní nás čaká naozaj krásny zážitok, ktorý je navyše miestnou dlhoročnou tradíciou - KAFFEMIK. Spolu so sprievodcom navštívime lokálnu rodinu priamo u nich doma. Miestni pre nás pripravia tradičné koláče podľa pôvodných receptúr a pri pohári kávy alebo čaju sa porozprávame o živote v krajine ľadu. Vedeli ste, že Inuitský bozk nie je ako eskimácky bozk? Eskimáci si k sebe pritlačia špičky nosa. V Grónsku prejavujú lásku položením tváre na krk druhého a nasledujúci hlboký nádych. Prečo je to tak? Cestovanie po Grónsku je plné zaujímavých tradícií, budeme mať možnosť ich dokonale spoznať. Neskoro v noci sa presunieme na letisko a letíme nazad do Reykjaviku, kde prestúpime na let do Viedne. 

deň 10 - 10 -

Podľa dostupných letov odlietame z Nuuku do Reykjaviku a následne do Viedne. 


Cena zahŕňa

ubytovanie v hoteloch strednej triedy v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky na Islande a v Grónsku

všetky transfery a výlety na Islande

-sprievodcu počas programu na Islande

vstupné do Modrej lagúny

celodennú plavbu po fjorde Isafiord v Grónsku

návštevu domácich s občerstvením v Grónsku

cestné poplatky

informačný materiál

najlepšie poistenie proti insolventnosti

prelet Island - Grónsko - Island v economy class

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, poistenie, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla,  extra fakultatívne výlety uvedené v doplnkových službách prípadne fakultatívne výlety objednané na mieste, letiskové transfery v Grónsku


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -