Vyhľadávanie zájazdu

JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, ZambiaTermíny a ceny

JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia

Zájazd po miestach, kadiaľ chodievali iba bušmeni a hotentoti. Cesta po slobodných krajinách s nekonečnými scenériami, farebnou prírodou, kde sa stretne oceán, púšť, hory a africká zeleň v jednom. Najlepšie safari. V žiadnej inej časti Afriky takúto kombináciu nenájdete. Cesta, z ktorej sa vrátite osviežení, slobodní duchom s novým pohľadom na Afriku a s istotou predátora rozoznáte impalu od springboka.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy, prelet ponad celú Afriku až na jej koniec.

deň 2 - 2 -

Pristávame takmer na najjužnejšom bode afrického kontinentu. KAPSKÉ MESTO: jedno z najkrajších miest na svete, porovnajte ho s Vancouverom, Riom alebo Sydney. Kozmopolitný mix, naše prvé steaky a naša prvá party. Castle Lager, Savanna a no problem alebo hakuna matata. Stolová hora TABLE MOUNTAIN. Dominanta mesta, symbol juhu, symbol námorníkov a legenda. Vyvezieme sa rotačnou lanovkou na vrchol, alebo ak chcete, môžete to skúsiť po svojich. Pohľady na široké okolie, Kapský záliv, falošná zátoka. Viete, ktoré zvieratko je najbližším genetickým príbuzným slona? Aj to sa tu dozviete.

deň 3 - 3 -

Návšteva Mysu dobrej nádeje, vyhliadková jazda pobrežím Atlantiku, ktoré brázdil aj legendárny Bludný Holanďan, maják, pláže a doslovný koniec Afriky. Ďalej je už len Antarktída. Namočíte sa? Špecifická fauna a flóra, kolónia tučniakov v Simon´s Town, okruh mestom, ktoré má prezývku materské mesto. Legendárne pláže mesta, kde sa slnia hviezdy juhoafrického showbiznisu. Uvidíme možno prvé opice, nádhernú vyhliadkovú cestu cez Chapmans Peak a 12 apoštolov.

deň 4 - 4 -

Ruch veľkomesta nechávame ďaleko za sebou a smerujeme do skutočnej Afriky, tiene sú stále dlhšie, ľudí je menej, domy ustupujú prírode a scenéria začína pripomínať divoký západ. NAMAQUALAND: jediná časť krajiny, kde ešte žijú potomkovia bušmenov. Vedeli ste, že ani černosi ani belosi nie sú pôvodnými obyvateľmi? Medovo sfarbených potomkov bušmenov a hotentotov tieto dve farby vytlačili úplne na okraj spoločnosti. Prichádzame k Orange river kde prespíme a pred nami je už iba Namíbia.

deň 5 - 5 -

Raňajky a cez hraničný prechod Noordoewer vstupujeme do Namíbie (na Raňajky a cez hraničný prechod Noordoewer vstupujeme do Namíbie (na hranici nefoťte!). Čaká nás ešte 90km asfaltu a potom sa s ním už nadobro rozlúčime. FISH RIVER CANYON: druhý najhlbší kaňon na svete. Pozrieme sa naň z vyhliadky Hobas. Ak všetko dobre pôjde tak ku kaňonu sa dostaneme okolo 13:00. Po vstupe do národného parku máme možnosť vidieť priamorožce (gemsbok), vzácne zebry horské alebo pštrosy. Po vyhliadke nás čaká posledných 140 km a nocľah. Scenéria je polopúšť. Pripravte sa na to, pohodlne sa usaďte a sledujte krajinu, ktorá pripomína americký stredozápad. Stále mierne stúpame.

deň 6 - 6 -

Ráno ešte príjemné počasie a vyrážame na prašné cesty. Smerujeme na severozápad, cez suchý a vyprahnutý región Hardap. Dnes prejdeme okolo 380 km a ak nám bude priať šťastie a obchádzať defekty tak do cieľa dorazíme okolo 16:00. Naším cieľom je okraj národného parku Namib Naukluft park, kde nás čakajú legendárne pieskové duny púšte Namib. Budeme prechádzať fantastickou krajinou. Oblasť Hardap je suchá, na prvý pohľad bez života. Ak budeme mať šťastie, uvidíme niektorých z obyvateľov tohto vyprahnutého regiónu. S určitosťou však uvidíme obrovské hniezda malého vtáčika družníka vrabcovitého. Niektoré vážia viac ako 400kg a žije v ňom až 300 párov.

deň 7 - 7 -

Oblasť SOSSUSVLEI: najväčšie piesočné duny na svete v národnom parku Namib Naukluft, priamorožce, springboky, pštrosy a horúca Namíbia. Zdoláme niektoré duny, vychutnáme si ticho púšte, horúci piesok, stopy gemsboka, naučíme sa niečo o zvieratách, ktoré nás budú sprevádzať do konca pobytu a porozprávame si o bušmenoch - pôvodných obyvateľoch juhu. Od skorého rána program v národnom parku, zdoláme dunu Big Daddy, spravíme si fotky osamelých vyschnutých stromov v Deadvlei, ktoré odolávajú času, budeme sledovať malého skarabea a plnými dúškami vnímať atmosféru púšte. Červená mení farbu neustále. O týchto dunách sa vraví, že sú najväčšími fosílnymi pieskovými dunami na svete. Nemenia svoj tvar a dá sa podľa nich aj orientovať. Okolo 14:30 začneme presun do Windhoeku hlavného mesta Namíbie, kde aj prenocujeme. Príchod do mesta okolo 20:00.

deň 8 - 8 -

WINDHOEK: maličké hlavné mesto tejto púštnej krajiny, ležiace na okraji pohoria Khomas Highlands. Mesto založili Nemci necelých 130 rokov dozadu. Mesto je jediným skutočným mestom v krajine a 12 namíbijských kmeňov sa riadi odtiaľto. Po prehliadke sa presunieme k Atlantickému oceánu. Vzdialená oblačnosť ukazuje smer, kde je oceán. Na konci nás čakajú tisícky kilometrov pieskových pláží a výletné nemecké mestečko Swakopmund. Vo Windhoeku  vyzdvihneme ďalších ľudí (ak sa pripájajú) a všetci spolu pokračujeme na 363 kilometrov dlhú cestu do Swakopmundu na pobrežie Atlantického oceánu. Oddych a relax.

deň 9 - 9 -

Sme na pobreží kostier, legendárnom nehostinnom 2500 km dlhom pobreží, ktoré bolo postrachom pre moreplavcov. Studený Atlantik, rozpálená púšť bez známky života znamenali smrť bez ohľadu na to, či loď skončila v mori alebo na súši. Mys CAPE CROSS, okrem toho, že je prvým miestom v Namíbii kde sa Portugalcom podarilo pristáť tak je aj domovom desiatok tisícov uškatcov, ktoré sa tu vyvaľujú na slnku, chytajú ryby, bláznia vo vode, súperia o samice... Jeden samec má 20-30 samíc a vydávajú neskutočné zvuky. Ozaj zabudli sme... smrad.... Ak Vám vadí rybací/prasací smrad, tak si určite zoberte šatku na ústa. Nenechajte si však tým pokaziť dojem. Mys Cape Cross je 120 km od Swakopmundu po slanej ceste. Prevezieme sa do mestečka WALVIS BAY a do zátoky, ktorú sezónne obývajú tisícky ružových plameniakov. Nocovať budeme v mestečku SWAKOPMUND, ktoré je nemeckejšie ako Nemecko s vyslovene nemeckou atmosférou z obdobia Kaisera Wilhelma. Vynikajúce reštaurácie, more, skvelé nákupy, morský vzduch nám spríjemnia pobyt. Odvážlivci sa okúpu v oceáne, a ak bude čas tak záujemcovia absolvujú fakultatívnu jazdu na terénnych motocykloch quadbikoch po dunách. Niečo čo stojí naozaj zato, aj pre tých, čo nemajú vodičák!

deň 10 - 10 -

Opúšťame Swakopmund a  scenéria sa zmenila ako švihnutím čarovného prútika, obrami naváľané skaly sa zdajú, akoby tu ani nemali byť, a červený pieskovec skrýva TWYFFELFONTEIN, bušmenské skalné maľby, ktoré sú staršie ako egyptské pyramídy, šamanské symboly a mapy. Geologicky zaujímavý SKAMENELÝ LES. Spolu s miestnymi tu sem tam zhliadnete aj majestátne ženy kmeňa Herero. Vychádzka k skalným maľbám Twyfelfontein trvá 1 hod. Odporúčame pevnejšiu obuv, ktorá dobre drží na nohách. Nocovať budeme niekde v okolí Twyfelfountein alebo Kamanjab. Ak bude čas, tak po ceste navštívime „skanzen“ kmeňa Damarov. Damarovia sú pôvodnými obyvateľmi tohto regiónu a patria do skupiny takzvaných krovákov – bušmenov. Náš dnešný prídel kilometrov je cca 450 km. Ani nebudete vedieť, že sme ich prešli toľko.

deň 11 - 11 -

Pokračujeme odľahlými oblasťami a z Damaralandu sa dostaneme do Kaokolandu a do jeho hlavného mesta Opuwo, presun cca 470 km. Tento úsek cesty je z veľkej časti asfaltový. V jeho okolí sa vydáme na návštevu najzaujímavejšieho kmeňa na juhu Afriky. Himba alebo Owahimba. Ženy sa maľujú červenou hlinkou, chodia hore bez a dodnes sa ich vonkajšok a spôsob života len málo zmenil oproti posledným 200-300 rokom. Navštívime Himba dedinu, pozrieme si ich príbytky, chatrče, zoznámime sa s ich spôsobom života. Himbov je už iba necelých 50 tisíc a aj týchto sa vláda snaží usadiť. Veľmi ťažko prežívajú kontakt s modernou dobou. Zatiaľ odolávajú. Zmysel peňazí však už prišiel aj k nim a očakávajte, že budú chcieť nejaké peniaze alebo darčeky. Stojí to však za všetky drobné. Obývajú najnehostinnejšiu časť Namíbie známu ako Kaokoland a južnú Angolu. Nocľah v Opuwe, najväčšom meste široko ďaleko, kde polonahé Himby tankujú na pumpe, nakupujú v supermarkete a je jedinečným miestom, kde možno vidieť interakciu medzi pôvodným a súčasným životným štýlom.  Okolitú krajinu tvoria akácie, vysoké termitiská a za Opuwom začína vegetácia ubúdať.

deň 12 - 12 -

Dnešný deň je určený na presun k národnému parku Etosha, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Tento národný park má rozlohu 22.300km2 a patrí medzi najpopulárnejšie safari v Afrike. Presunieme sa k dnešnému ubytovaniu a podľa aktuálnych možností národného parku vstúpime dnu a začneme naše prvé veľké safari. Podľa toho sa bude odvíjať aj počet dnes najazdených kilometrov (420-550km).

deň 13 - 13 -

Dlho očakávané safari. Arabský výmysel, ktorý si dosýta užijete iba v Afrike. Africká fauna je legendárna a národný park ETOSHA Vám ukáže svoje tajomstvá. Rozľahlá savana a buš ukrýva tisíce antilop, zebier, žiráf, dik dikov. Budeme hľadať gepardy a počúvať škrekot afrických vtákov. Etosha je jedným z najlepších safari v Afrike. Slané jazerá, zelená savana, rozľahlé akácie, zvuky zvierat a vôňa červenej a bielej africkej zeme. ETOSHA je známa množstvom antilop, zebier, žiráf, leopardov, levov a nosorožcov. Slonov je tu málo ale zato sú najväčšie, hrochy, byvoly a krokodíly žiadne. Z antilop si všímajte nádherného priamorožca, ktorý je symbolom suchých púští Kalahari a Namib. Jeho iný názov je oryx alebo gemsbok. Úsmev na tvári Vám vylúdi antilopa skákavá. Zo šeliem je najväčšia šanca na levov. Gepard je plachá malá mačka, ktorú pomerne ťažko spozorovať. Hľadajte šakalov, hyeny, pštrosy, hady, varany, korytnačky, orly, supy, karakaly, impaly a mnoho ďalších. Počas obeda a najväčšej horúčavy si dáte pauzu na obed.

Etoshu tvorí jedna obrovská nehostinná biela plocha s rozlohou cca 5000km2, ktorá sa v období dažďov naplní vodou do výšky 25cm, inak je to oblasť s minimom vody. Porovnáte faunu a flóru Etoshy a Chobe a uvidíte ten rozdiel, ktorý so sebou prináša voda. Nocľah podľa dostupnosti v blízkosti alebo vo vnútri Etoshe.

Je zakázané jazdiť mimo vyznačených ciest, kričať na zvieratá, hádzať do nich predmety, aby Vám zapózovali. Ste u nich doma.

deň 14 - 14 -

Dnešné ráno sa nikam neponáhľame a máme možnosť si trochu odpočinúť. Doobeda sa posunieme smerom na juh a to k najväčšiemu meteoritu na svete. HOBA meteorite. 50 tonový kus takmer čistého železa, ktorý tu našiel miestny farmár keď v roku 1920 oral svoje pole pluhom ťahaným volmi, je stále na svojom pôvodnom mieste. Pozor na hlavu! Búrske mesto GROOTFONTEIN a my pokračujeme ďalej na sever k Angolskej hranici. Prichádzame do mesta Rundu, ktoré je na začiatku Kapriviho pásu. Tu strávime dnešnú noc.

deň 15 - 15 -

Opustíme centrálnu Namíbiu a vydáme sa na sever. Celkovo nás čaká 800 km po kvalitnej a prázdnej ceste. Cestou prejdeme okolo miest Rundu a rieky Kavango, ktorá sa v Botswane rozlieva do Kalahari a tvorí deltu Okavango. Ocitneme sa pri hranici s Angolou v zelenej husto zaľudnenej oblasti, ktorá sa nazýva Caprivi. Úzky pás Namíbie, dlhý 570 km a široký 15-25 km jej zabezpečuje spojenie so Zambiou a prístup k nerastným bohatstvám tejto krajiny. Caprivi je najľudnatejšou časťou krajiny a zároveň najzelenšou. Angolské rieky sem prinášajú vlahu, stromy sú väčšie, listy zelenšie a drevo častejšie. Je to aj migračná zóna slonov a psov hyenovitých, tak majte oči na stopkách. Príchod do Katima Mulilo okolo 19:00.

deň 16 - 16 -

Hranice s Botswanou. Prekročíme hraničný prechod Ngoma Bridge a sme v Botswane. Najdemokratickejšia krajina Afriky, ktorá je politicky vyspelejšia ako Slovensko. Poobede nás čaká plavba po rieke Chobe. Chobe national park je jedným z najlepších národných parkov na svete a živým dôkazom, že Afrika si svoje prírodné bohatstvo dokáže efektívne chrániť. Budeme sa plaviť po rieke a pozorovať zvieratá z iného uhla. Dostaneme sa bližšie k hrochom, krokodílom a ostatným zvieratám, ktoré sú úzko naviazané na vodné prostredie. Jedinečný zážitok je umocnený zapadajúcim africkým slnkom. Hovorí sa, že v Afrike sú západy slnka najkrajšie. Budete s týmto tvrdením súhlasiť? My veríme, že áno.

deň 17 - 17 -

Dnes nás čaká doobedňajšie safari v Chobe. Vyrazíme skoro ráno. Chobe je úplne iný typ parku ako Etosha. Vďaka celoročne tečúcej rieke Chobe je tu život. Hrochy, krokodíly ale predovšetkým slony a slony. V Chobe žije najväčší počet slonov na svete. Nenajazdíte tu toľko kilometrov ako v Etoshi, keďže väčšina zvierat sa koncentruje na 30km dlhom brehu rieky Chobe a tu ich budeme hľadať aj my. Platí to isté čo v Etoshi, že síce tu žije 90 tisíc slonov, ale môže sa stať, že neuvidíte ani jedného. Majte oči na stopkách. V rieke hľadajte niekoľko tonové hrochy, varany, mrchožrútov marabu a v hustých kríkoch aj byvoly africké. Dominantnou je tu impala. Hravé paviány a maličké zvedavé a prešibané mačiaky budú zasa zástupcami opíc. Park je domovom aj vzácnym antilop vraných a konských. Po safari odchod smer hranice so Zimbabwe 10 km, na hraniciach si kúpime víza do Zimbabwe v hodnote 30/45/50 USD. Každý si ich platí v hotovosti. Dĺžku čakania ťažko odhadnúť ale počítajte s cca 1,5 hod. Po prechode hraníc nás čaká posledných 70 km po dobrej asfaltke do mesta Victoria Falls. Sme na VIKTÓRIINYCH VODOPÁDOCH, jeden z prírodných divov sveta, trhlina široká takmer dva kilometre a Dym, ktorý hrmí. Dážď, padajúci celý rok, hrmenie main falls, 111 metrov hlboká priepasť sú magnetom.

deň 18 - 18 -

Voľný deň na vodopádoch, počas ktorého môžete absolvovať rôzne fakultatívne aktivity.

Ak ste aktívni a nemáte radi oddych keď ste na cestách, zvoľte si 3 v 1. Absolvujete vzhliadkový let vrtuľníkom ponad vodopády, prechádzku s levmi v súkromnej rezervácií a budete sa pri západe slnka plaviť po rieke Zambezi v národnom parku na kľudnej rieke nad vodopádmi. Tu máte šancu vidieť slony, žirafy, antilopy, hrochy a krokodíly na brehu alebo vo vode.

Let vrtuľníkom nezaberie veľa času. Viktóriine vodopády boli v roku 2008 zapísané na zoznam 7 prírodných divov. Preleťte sa ponad tento zázrak a užite si pohľad na „Dym ktorý hrmí“ z výšky 600m. Za 12 minút spravíte nad vodopádmi dve „osmičky“ a každý tak má šancu sa spravodlivo pokochať. Celá aktivita trvá približne 1,5 hodinu, odlety sú každých 30 minút. Poletíte nad horným tokom rieky pred vodopádmi a ponad samotné vodopády k miestu, kde začína úžasný kaňonový systém rieky Zambezi. Vstupné do národného parku sa hradí priamo na mieste.

Venčili ste už psa? Poďte sa prejsť s levmi. Strávite s nimi približne 50 minút, v rámci malej skupinky sa budete striedať pri chodení a fotení sa a každý sa pri levoch ocitne na chvíľu sám. Už 10 mesačný lev má výšku dospelého, menšie levíčatá sú zasa neuveriteľne roztomilé. Celá aktivita zaberie približne 3,5 hodiny z Vášho dňa. Okrem jedinečného zážitku podporíte program na vypúšťanie týchto ohrozených šeliem do voľnej prírody v Zimbabwe. Viac sa dozviete priamo na mieste. Táto aktivita je určená pre osoby staršie ako 15 rokov a  výškou nad 150cm.

Splavovanie rieky Zambezi je považované za najdivokejší komerčný rafting na svete. To znamená, že je určený takmer pre každého. Množstvo perejí a kilometrov prejdených za jeden deň určuje hladina rieky. Zážitok je však garantovaný, či prejdete perejí 14 alebo 17. Táto poldenná aktivita býva najsilnejším zážitkom na zájazde vôbec. Bežne zdatný človek bez strachu z vody ho zvládne. Zažite pocit splavu teplej ale dravej vody, a spravte takto Vašu dovolenku viac adrenalínovou. Cena zahŕňa: dopravu, rafting, výstroj. Poplatok za vstup do národného parku platí každý osobne priamo na mieste.

Ak chcete zažiť ďalšiu krajinu, vydajte sa na poldenný výlet do Zambie. Navštívite mestečko Livingstone a rovnomenné múzeum, ktoré sa venuje prírode a histórii tejto oblasti. Neďaleko sa nachádza ukážková tradičná dedina, kde naživo uvidíte, ako kedysi žili ľudia pri Victoria Falls. Cestou sa môžete pozrieť aj na vodopády zo Zambijskej strany. Z ktorej sú krajšie? Na to asi odpoveď neexistuje, z každej sú iné, ani lepšie, ani horšie.

Ešte nemáte dosť a máte radi veľa adrenalínu? Skočte si bungee do 111 metrovej rokliny, kde sa takmer dotknete vody v Zambezi. A ak chcete adrenalínu ešte viac, dajte si kombo. Na zipline prekonajte kaňon Zambezi a naviac sa zhúpnite na húpačke z mosta. Urobte krok do neznáma a pohúpajte sa na lane kúsok nad hladinou vody.

Jazdili ste v Thajsku, Indii alebo na Srí Lanke na indických slonoch? Vyskúšajte afrického. Nie je to tak bežné, nakoľko africké slony neboli používané ako pracovné a chýba tu táto histŕia. O to je tento zážitok unikátnejší.

Potápali ste sa so žralokmi? Čo takto krokodíl? V malom nákupnom centre Elephant walk toto môžete zažiť. Ponorte sa do bazéna s obrovskými krokodílmi nílskymi.

Máte radi nákupy? Na miestnom trhu alebo v obchodíkoch na hlavnej ulici si užijete. Tu dokúpite to, čo Vám ešte chýba. Hľadajte a zjednávajte.

Koniec koncov, Victoria Falls je najlepšie miesto v Afrike na tieto aktivity. Vyberte si.

deň 19 - 19 -

Posledný pohľad na africkú oblohu a odlet z Victoria Falls cez Johannesburg domov.

deň 20 - 20 - Prílet.


Cena zahŕňa

prelet Victoria Falls - Johannesburg

17 x ubytovanie v 3*-4* hoteloch a lodges v  izbách pre dve osoby

17 x raňajky

dopravu počas celého pobytu mikrobusom

sprievodcu

všetky cestné a hraničné poplatky

safari program

plavbu po rieke Chobe

všetky letiskové transfery na mieste pobytu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby 

pitný režim 17 x balenú pitnú vodu 1l denne/1 osoba

Cena nezahŕňa

Letiskové poplatky, víza, vstupné do pamiatok a atrakcií,  vreckové a fakultatívne aktivity, ostatnú stravu


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -