Vyhľadávanie zájazdu

Jordánsko: prekvapenie ArábieTermíny a ceny

Jordánsko: prekvapenie Arábie

Hľadáte destináciu, ktorá je do 3,5 hodiny letu z Viedne, je bezpečná, teplá, atraktívna a má čo povedať každému? Spravte si jordánsky týždeň a navštívte Jordánske hášimovské kráľovstvo. Týždeň ubehne ako voda a uvidíte novodobý div sveta, okúpete sa na najnižšie položenom mieste planéty Zem, budete stáť na rovnakom mieste ako Mojžiš a prejdete sa parádnym rímskym Cardom v Jarashi. Neváhajte!

deň 1 - 1 -

Odlet a prílet do Ammánu. Púštne kráľovstvo s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Pokračujeme do legendárneho mesta Petra cca 3 hodiny po púštnej diaľnici až prídeme k Mojžišovmu prameňu, keďže tu podľa príbehu udrel palicou do skaly a vytryskla voda. Nocľah Petra.

deň 2 - 2 -

Jeden z divov sveta... PETRA. Švajčiarsky cestovateľ Burckhardt objavil toto mesto v prestrojení v roku 1812. Tajomnú, ba priam magickú atmosféru, si mesto udržalo dodnes. Splnený sen. Celodenná prehliadka Petry, ktorá je ukrytá hlboko v horách, ktorým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžišovho brata. Samotná cestička do Petry je dlhá takmer 2 kilometre, miestami je široká len niekoľko metrov a hlboká až do 80 metrov. Celkovú neuveriteľnú atmosféru dotvára pomerne rušný život. Na každom kroku vás míňajú oslíky a koče, ktoré odvezú za  poplatok  aj  unavených turistov. Stretnete beduínske deti,  ktoré sa snažia predať rôzne drobnosti, ale aj  unavené túlavé psy, ktoré hľadajú kúsok chládku v tienistých miestach. Všetko to vytvára jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru, a to najlepšie vás ešte stále len čaká.

Cez legendárny kaňon sa dostaneme pred červenú pokladnicu Khazneh - známu z filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. Celá pokladnica je vytesaná do skaly tak dômyselne, že je prakticky nepoškodená eróziou alebo inými poveternostnými výkyvmi. Kultúra antického kmeňa Nabatejcov sa nám ukáže v celej kráse. Mesto mŕtvych, kolonády, divadlo a do toho hra svetla na červenom pieskovci sa postarajú o nádherné zábery. Aktívnejší vystúpia až na úplný koniec k najväčšej pamiatke - ku kláštoru Ad Deir. Ku kláštoru sa dostanete úžasnou kolonádovou ulicou, následne magickými 800 schodmi,  ktoré vás dovedú až k monumentálnemu kláštoru postavenom na náhornej plošine, odkiaľ je úžasný výhľad na okolitú púšť. Vo vstupných dverách, ktoré sú vysoké 8 metrov, sa budete cítiť ako mravec. Cez Siq sa vrátime späť a zatvoríme za Petrou dvere. Ostane skrytá v týchto tichých, červených horách.

Prečítajte si o Petre viac Novodobý div sveta a pripravte sa už vopred cez skvelý blog Prehliadka Petry

deň 3 - 3 -

Z Wadi Musa, mesta v tesnej blízkosti Petry, sa presunieme (cca 1,5 hod.) na najjužnejší bod našej cesty po stopách Mojžiša - do údolia Wadi Rum s nádhernou púštnou scenériou. Práve tu, v období prvej svetovej vojny pôsobil aj britský vojak, cestovateľ a arabista T. E. Lawrence, ktorého príbeh poznáte z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Pozrite si film a budete toto miesto spoznávať. Wadi Rum prekvapí svojou farebnosťou, bizarnými skalnými útvarmi, ale aj petroglyfmi, ukrytými na skalách či v kaňonoch a obrovitánske pieskové duny. Pripomína vám táto púšť Mars? Nie, ste ďaleko od pravdy, práve tu totiž simulujú jeho podmienky a aj film Mars sa natáčal práve v týchto končinách.

Povozíme sa na džípoch 4x4 po púšti a navštívime pôvodných obyvateľov krutej púšte - Beduínov. Dáte si beduínsky čajík v príbytku nomádov púšte? Okrem dobrodružnej cesty džípom bude čas na vozenie sa na ťave. Na okolí nie sú pieskovce, ale granitové nádherné hory. Saudská Arábia je tu za rohom. Ďalšie dobrodružstvo a lá CK – sandboardovanie na obrovskej pieskovej dune. Vyskúšate? Po celom dni na púšti vyrážame púštnou diaľnicou k biblickej hore NEBO, kde je pochovaný prorok Mojžiš, 40 rokov putovania z Egypta po púšti ho priviedlo priamo sem, kde zahliadol vytúženú Zasľúbenú zem.  Viete, prečo mu nebolo umožnené do nej vkročiť? Vyhliadka na zem zasľúbenú z hory Nebo. Uvidíme aj ďalekú Olivovú horu? Opálení opúšťame horu Nebo a prichádzame na najnižšie položené miesto našej planéty - k Mŕtvemu moru. Doprajte si vyššiu úroveň ubytovania v hoteli Kempinski Ishtar a zažite nevídaný luxus na brehu Mŕtveho mora. Nocľah pri Mŕtvom mori.

Prečítajte si náš blog z púšte Wadi Rum plnej zážitkov

deň 4 - 4 -

Po raňajkách sa presunieme na sever do najzachovalejšieho antického mesta v krajine. JARASH: antické mesto, v ktorom je odkrytých len necelých 20 percent jeho tajomstiev. Určite o ňom ešte budeme počuť. Jarash prezývajú aj za „Pompeje Blízkeho východu.“ Prejdeme toto antické mesto od Hadriánovho oblúku, ktorý je jeho vstupnou bránou, cez hippodrom – miesto, kde sa konali jazdecké preteky a kde dodnes pobehujú rímski vojaci. Chrám bohyne Artemis s nádhernými korintskými stĺpmi Vás ohúria. Pozrieme sa aj na dokonale zachované Cardo Maximus s vyjazdenými stopami od rímskych kočov, množstvo byzantských mozaík, najzachovalejšie antické divadlo či tetrapylón.

Mestu na križovatke karavánnych ciest sa darilo. Uvidíte sami. Úrodná okolitá krajina s olivovými sadmi a drobným poľnohospodárstvom. Po návšteve Jarashu sa vraciame do nášho hotela pri Mŕtvom mori. V údolí Mŕtveho mora sa okúpeme v najslanšom mori na svete a uvidíme, že nie je voda ako voda a niekde sa plávať naozaj nedá. Na vlastnej koži si vyskúšame nemožné. Zoberte si noviny, naozaj sa dajú čítať ležiac na vode!

Prečítajte si náš blog z rímskeho Jarashu

deň 5 - 5 -

Relax, oddych a liečebné procedúry v Mŕtvom mori. Výborný hotel, strava a fantastické miesto, ste predsa na najnižšie položenom mieste na svete! Mŕtve more je jedinečný fenomén, ktorý Vám pripraví nezabudnuteľný zážitok. Má rozlohu 1 050 km2 a je najnižšie položenou vodnou plochou na zemeguli. Voda v Mŕtvom mori obsahuje 10x viac solí ako obyčajná morská voda. Na pobreží sú nánosy bahna, ktoré majú takisto ako voda významné liečebné účinky na ľudský organizmus. Na nervový systém pôsobí kombinácia vody, vzduchu a bahna s veľkým množstvom jódu a brómu, ďalej síra a horčík pomáhajú liečiť kožné choroby a draslík pôsobí na artritídu a reumu. Pri príchode k morskému brehu môžete zabudnúť na prirodzené nutkanie nás stredozemcov z krajiny bez mora, kedy sa s radosťou malého dieťaťa vrháme do vôd aby sme sa čo najrýchlejšie ponorili pod hladinu.

Odhliadnuc od toho, že pri Mŕtvom mori sa Vám to pre vysokú hustotu tak ľahko nepodarí, tak by ste súčasne zažili silu koncentrácie solí a minerálov v podobe niekoľko hodín intenzívneho štípania očí a ostatných otvorov na hlave, do ktorých by sa voda z Mŕtveho mora dostala. Aby ste naplno využili potenciál liečebnej sily Mŕtveho mora, dodržujte nasledujúce pravidlá: 1. plávajte, lepšie povedané, nadnášajte sa vo vode Mŕtveho mora 10-15 minút. Nesnažte sa ponárať hlavu pod vodu, nerobte prudké pohyby, aby ste nešpliechali na seba, alebo iného človeka, 2. vyjdite na breh a ponatierajte sa bahnom. Bahno nedávajte do tesnej blízkosti očí, úst, nosa a uší, 3. počkajte na brehu 15 až 20 minút, kým bahno dokonale uschne na Vašom tele, 4. vráťte sa do mora a zmyte zo seba všetko bahno. Zostaňte vo vode maximálne ďalších 10 minút, 5. vyjdite na breh a použite sprchu na brehu na starostlivé osprchovanie celého tela. Túto procedúru urobte ideálne 2x denne. Pokiaľ sa Vám žiada viac kúpania, využite širokú škálu bazénov s menej slanou morskou vodou alebo aj sladkou vodou na brehu.

deň 6 - 6 -

Opustíme zvodnú Arábiu a je čas odletieť domov. Skvele využitých 6 dní, nemyslíte? 


Cena zahŕňa

4 x  ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3* - 4* v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

4 x raňajky

privátnu dopravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu 

poznávací program podľa popisu

sprievodcu počas dní 1-4 tj. počas poznávacej časti

2 x večera

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

miestnych sprievodcov podľa potreby

jordánske víza a ich vybavenie

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií (Jarash, Mt. Nebo, Mŕtve more,  Petra, Wadi Rum),  cestovné poistenie a individuálne výdaje


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -