Vyhľadávanie zájazdu

Južná Etiópia + Džibutsko komfortneTermíny a ceny

Južná Etiópia + Džibutsko komfortne

Komfortná cesta do doby kamennej. Ocitnite sa medzi poslednými kmeňmi povodia rieky Omo, ktoré si zachovali pôvodný spôsob života. Zakončite túto cestu v minimálne navštevovanej krajine - Džibutsku. Postavte sa na najnižšie položenom mieste Afriky a okúpte sa v korálovom mori.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy

deň 2 - 2 -

Prilietame do krajiny Abe Bikilu a Haile Selassieho. Po ubytovaní sa vyrazíme na prehliadku mesta. Pozrieme sa do národného múzea, kde sú uložené nálezy slávnej Lucy, Ardi a Selam. Vyvezieme sa na vyhliadku na mesto z kopca Entoto, navštívime kostol Sv.Trojice a zažijeme najväčší africký otvorený trh – Merkato. V hoteli si dáme večeru a pripravíme sa na dobrodružstvo, ktoré nás čaká nasledujúce dni na juhu Etiópie.

deň 3 - 3 -

Skoro ráno odchádzame z hlavného mesta a prechádzame regiónom Oromia. Z vysokých polôh schádzame do nižšie položených miest a citeľne sa otepľuje. Prechádzame oblasťou Awash, ktorá je známa antropologickými nálezmi. Po ceste zastavíme na obed a pokračujeme v jazde smerom na juh. V okrese mesta Soddo sa zastavíme na stélovom poli v Tiya. Tieto stély tu stoja nad hrobmi od 13.storočia a boli taktiež zapísané na zoznam UNESCO. Večer prídeme do našej lodge v meste Arba Minch, ktoré je považované za vstupnú bránu do údolia rieky Omo.

deň 4 - 4 -

Ráno sa vydáme od jazera Abaya do hôr. Dedina kmeňa Dorze je z mesta vzdialená približne 45min jazdy. Výrazne sa zníži teplota a aj to je dôvod, prečo si tento kmeň stavia takzvané Slonie domy. Dozvieme sa, ako a čo sa dá vyrobiť z falošného banánu enset a ochutnáme miestny alkohol. Po obede sadneme na loďku a prevezieme sa po jazere Chamo. Je jedným z jazier nachádzajúcich sa vo Veľkej priekopovej prepadline. Orly krikľavé, pelikány, anhingy a kormorány. To je len časť vodného vtáctva, ktoré tu môžete vidieť. Cestou k Božiemu mostu, ako sa nazýva horský predel medzi jazerom Chamo a Abaya, uvidíme rodiny hrochov a na mieste zvanom krokodílí raj snáď aj tieto prehistorické jaštery. V tomto jazere vďaka výdatnej potrave dorastajú do 5 metrovej dĺžky.

deň 5 - 5 -

Konso, miesto kde navštívime tradičnú dedinu, ktorá je zapísaná na zoznam UNESCO. Konsovia tu za posledné milénium vytvorili dômyselný systém terás pre svoje dediny a políčka. Samotná dedina pripomína pevnosť a spleť uličiek mala zmiasť nepriateľa. My sa touto spleťou prejdeme a zažijeme tak časy etiópskeho stredoveku. Prekračujeme rieku Weito a dostávame sa do regiónu Dolného Omo. Akonáhle zídeme z hôr na pláne, vstupujeme na územie kmeňa Banna. Títo sú príbuzní Hamarov a už tu uvidíme prvé tradičné odevy a doplnky. Tam, kde sa miešajú tieto dva kmene sa nachádza dedina Dimeka, ktorá je 2x do týždňa trhovým miestom. Ak budeme mať šťastie, zastavíme na trhu. Hamarské ženy sú známe tým, že si do vlasov vtierajú zmes hlinky (rozdrvený červeno-hnedý kameň) a masla. Tradične si obliekajú iba bedrové rúška z kozej alebo ovčej kože. Po ceste zastavíme na prvé exotické fotografie, až sa dostaneme do Turmi, kde navštívime hamarskú dedinu.

deň 6 - 6 -

Ráno odchádzame viac na juh po novovybudovanej asfaltovej ceste. V mestečku Omorate vystúpime na imigračnom úrade a zaregistrujeme sa. Vchádzame do pohraničného pásma s Keňou. Na tradičných loďkách sa preplavíme cez rieku Omo a na druhom brehu sa prejdeme za doprovodu miestnych detí až do dediny kmeňa Daasanesh. Títo ľudia žijú v polopúštnej a púštnej krajine a ich územie siaha až k jazeru Turkana s rovnomenným kmeňom. Muži Daasaneshov si zaujímavo zdobia vlasy a ženy zasa majú radi korálky. Všetci vyzerajú exoticky, rovnako ako krajina, kde žijú. Po tejto návšteve sa presunieme do Jinky, mestečka na okraji národného parku Mago.

deň 7 - 7 -

Skoro ráno opúšťame našu lodge a vstupujeme do národného parku Mago. Po ceste máme šancu vidieť niektorých z obyvateľov. Najčastejšie to bývajú menšie druhy antilop, šakaly a množstvo vtákov. Hlavným cieľom dnešného dňa je návšteva kmeňa Mursi. Mladí muži chodia nahí a maľujú sa bielym ílom. Dospelí muži sa vyzdobujú perím a na tele im časom pribúdajú jazvy, ktoré označujú množstvo zabitých nebezpečných zvierat, alebo nepriateľov. Ženy si rozťahujú spodnú peru a vkladajú si do nej labrety – tanieriky vyrobené z dreva, alebo vypálenej hliny. Okrem toho si vyrábajú atraktívne ozdoby z rôznych predmetov, ako napríklad kly prasaťa bradavičnatého, rohy antilop a podobne. Tento kmeň je z tohto pohľadu zaručene najfotogenickejší. Z národného parku Mago odchádzame smerom do Konso a ďalej do Arba Minch, kde prenocujeme.

deň 8 - 8 -

V tento záverečný deň nás čaká presun do Addis Abeba. Opúšťame jedinečnú exotiku. Po príchode do Addis Abeba nakúpime v kaviarni kávu, vychutnáme si posledný ceremoniál prípravy tradičnej kávy (bunna) a oddýchneme si na hoteli pred záverom našej cesty. Alebo večer zakončíte na diskotéke v centre Addis?

deň 9 - 9 -

Ranným letom odlietame do málo navštevovanej krajiny Afrického rohu. Do Džibuti chodia prevažne rodinní príslušníci vojakov, ktorí tu slúžia. My sa ubytujeme v našom hoteli a vyrazíme na cestu na najnižšie položené miesto v Afrike - Lake Asal. Prechádzame neuveriteľnou krajinou, ktorú obývajú len divé zvieratá a zopár nomádov kmeňa Afar. Pri jazere so šťastím uvidíme pripravené karavány tiav, aby odtiaľto odviezli soľ na obchodné miesta v Džibuti, alebo v Etiópii.

deň 10 - 10 -

Dnešný deň strávime na mori. Pár kilometrov od pobrežia mesta sa nachádza ostrov Moucha, kde sú pekne zachované korálové útesy, kam sa dá ísť šnorchlovať. Ak budeme mať šťastie a domáci nám potvrdia informáciu, môžeme sa vydať na plavbu po zálive Tadjoura, kde na určitých miestach sa radi zdržiavajú žraloky veľrybie. Je to jedno z najlepších miest na pozorovanie týchto obrov na svete. Sú to ale divé zvieratá a nikto nám nezaručí, že ich uvidíme. Šanca tu ale je. Po tomto zážitku už len pôjdeme na hotel, kde sa pripravíme na odlet domov. Večer odchod na letisko.

deň 11 - 11 - Prílet domov


Cena zahŕňa

ubytovanie v izbách pre dve osoby v 3* - 4* hoteloch a lodges Viac o ubytovaní - tu.

africké all inclusive (plná penzia a neobmedzené množstvo balenej vody)

dopravu malým, 24 miestnym autobusom

všetky vstupné poplatky

miestne poplatky

sprievodcu

všetky dane a poplatky

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, víza (kúpite ich priamo na letisku, cca 50 USD), vreckové , inú stravu a nápoje


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -