Vyhľadávanie zájazdu

Južná India - maximálne poznanieTermíny a ceny

Južná India - maximálne poznanie

Tamil Nadu, Kerala, Karnataka, Maharaštra. Exotické názvy juhoindických štátov. Poďte s nami do južnej Indie, je celkom iná než severná. Nájdete tu najstaršie hinduistické chrámy, zelenú prírodu a kuchyňu s množstvom kokosového mlieka. Cesta pre ľudí, ktorých neuveriteľná India neprestáva fascinovať.

deň 1 - 1 -

Odlet z Viedne.

deň 2 - 2 -

Prílet do piateho najväčšieho mesta Indie Chennai, transfer do Mahabalipuramu. Mahabalipuram – prímorské mestečko a významný prístav už v období narodenia Krista, známe svätyňami vytesanými z jedného kusu kameňa, ktoré patria k najkrajším na svete. Sú najkrajšie tie voľne položené alebo tá pri morskom brehu, čo vydržala tsunami v 2004, zaradená do svetového dedičstva UNESCO? Priblížime si históriu tohto významného prístavného a obchodného mesta. Osviežime sa čerstvým kokosom alebo prelisovanou cukrovou trstinou. Program je v CK perfektne nastavený a my môžeme pokračovať v objavovaní.

Stojíme pri najväčšom granitovom bas-reliéfe na svete, ktorý zobrazuje starodávny príbeh o zostupe posvätnej rieky Ganga na Zem. Sme ubytovaní kúsok od pláže v bengálskom zálive, chcete si na úvod cesty zaplávať, ochutnať čerstvo ulovené, morské špeciality v miestnych reštauráciách? CK Vám odporúča overenú reštauráciu. Zlatý západ slnka si pozrieme v parku, kde sa nachádza aj maják z 19. storočia, neďaleko si vychutnáme pohľad na palmami posiate okolie. Prehliadka by nebola kompletná bez ikony mesta, ktorou je gigantický 250 tonový balvan, zdá sa, že v dôsledku optickej ilúzie sotva vydrží na svahu kopca. India si nás už od začiatku podmanila.

deň 3 - 3 -

Pokračujeme do mesta Kanchipuram. Jedno zo siedmych svätých miest Indie, jediné zasvätené Šivovi aj Višnovi. Magické miesto nazývané aj mestom tisícich chrámov. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši zo siedmeho storočia, ohromia detailnou architektúrou a prejdeme cez jednu z najvyšších gopuram (60m) - vstupných chrámových brán. Prejdeme sa chrámom tisícich stĺpov, kde sa každodenne konajú pooja rituály, na ktorých sa mladomanželia nechávajú požehnať. Neopakovateľná atmosféra a silný prejav viery. Pestrofarebné hodvábne sári, ktoré patria k najkrajším v celej Indii. Nazrieme do tkáčskych dielní, kde sa toto tradičné indické oblečenie vyrába, na vyše storočných krosnách. Ochutnáme naše prvé, originálne, chutné a rozmanité thali. Nefalšovaná exotika.

deň 4 - 4 -

Tiruvanamalai priťahujúci státisíce indických pútnikov. Prečo? Vysvetlíme si. Zažijeme silu tohto miesta aj my? Prejdeme sa gigantickým chrámovým komplexom a svoje myšlienky upokojíme v jednom z ašrámov. Pondicherry: bývalá francúzska kolónia s nezvyčajnou atmosférou kombinácie európskej kultúry a indických tradícií. Trikolóra na Hôtel de Ville a architektúra francúzskeho 18. storočia nech Vás nemýlia. Stále sme v Indii s jej plnými ulicami, rikšami a pouličnými trhmi. Návšteva ášramu v Auroville – malej komunite vytvorenej kedysi okolo duchovného vodcu Šrí Auróbinda Ghóša, kde sa stále vyučuje joga. Stihneme lekciu? Niet rituálov, ani meditácie, stačí sa len oddať božiemu princípu a sile. Zistíme ako žije komunita v indickom nezávislom území, s vlastnou menou a prejdeme pod mohutným banyanom. CK vám ukáže epicentrum komunity. Dych berúce prekvapenie nás len čaká, zlatá guľovitá stavba - Matrimandir, akoby z vesmíru. Svätyňa určená k meditácii, na jednu z 12 atribút, ktoré tu miestny dodržiavajú. Pochopíme, ktoré to sú a nie jednu si "zoberiem" so sebou. Princípy meditácie už stačí len praktizovať.

deň 5 - 5 -

Dáme si ranný jogging s Indami a Indkami? Asi jediné mesto v Indii, kde ich uvidíte v kraťasoch. Z pobrežného Pondicherry sa presúvame do vnútrozemia. Z okien autobusu pozorujeme rušný dedinský život a vysvetľujeme si ako hlboko viera ovplyvňuje indických ľudí. Zastavujeme sa v známej reštaurácii a vychutnáme si Tandoori chicken s naanom. Tandžávúr (Tanjore): mesto, kde v roku 1010 vybudovali z jedného kusu kameňa úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) ako večnú pamiatku slávy ríše, ktorá odtiaľto siahala až po brehy Gangy. My na vrchole "veľkého chrámu" pozorujeme 81 tonovú kupolu v svetle zapadajúceho slnka. Ako to len v tých časoch mohli postaviť? Upúta nás aj monolitný 25 tonový býk Nandi, jeden z tých najväčších, čo môžete v Indii nájsť. Tandžavúr je známy svojimi maľbami a bronzovými odliatkami sôch. Zoberieme Vás do domácej fabriky, kde si môžete pozrieť a vyskúšať odliať sošku tancujúceho boha Šivu. Tieto suveníry sú originálom a toto umenie pochádza práve odtiaľto.

deň 6 - 6 -

Trichy, ktoré spomína už Ptolemaios v druhom storočí pred naším letopočtom, uprostred ktorého sa vo výške 84 metrov vypína skala s chrámom boha Ganeša. Za výhľadom z jej vrcholu musíme zdolať 437 kamenných schodov! Dovidíme aj na neďaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, ktorý si vzápätí pôjdeme aj pozrieť. Stavalo ho mnoho dynastií od 10. do 20. storočia a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektárov, čo ho robí najväčším hinduistickým, funkčným chrámom na svete. CK sprievodca Vás prevedie týmto labyrintom a zoberie Vás aj na vyhliadku, kde si tento rozsiahly komplex lepšie predstavíme. Význame sa a ukážeme Vám aj sanctum sanctorum, najposvätnejšie miesto chrámu, kam môžu vstúpiť iba hinduisti. Pokračujeme ku ghátu, schodiskám posvätnej rieky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály miestnych ľudí. Presun do Madurai, do mesta božieho nektáru, mesta pútnikov, žobrákov, biznismenov, volských záprahov a rikší. Večeru si vychutnajte v jednej z mnohých reštaurácií na streche s výhľadom na gópury – nádherne zdobené veže chrámov. Slovenský sprievodca je neustále s Vami.

deň 7 - 7 -

Sme v Madurai, druhom najväčšom meste štátu Tamil Nadu, ktorého pôdorys pripomína nákres lotosu. Najstaršie osídlené miesto na indickom subkontinente, mesto chrámov a festivalov. Obrovský zážitok. Hneď ráno navštívime chrám Meenakshi, okolo ktorého sa 2500 rokov točila história mesta. Množstvo úchvatných zobrazení bohov, bohýň a mýtických stvorení. Bude sa tadiaľ túlať aj chrámový slon? Chrám bol nominovaný na jeden z divov sveta. Toto musíme vidieť! Za pohľad určite stojí aj monumentálny palác Tirumala Nájaka. Jeho vnútorné nádvorie s rozmermi 75x52 metrov nádherne dopĺňa hustá spleť stĺpov po obvode. Monumentálne! Opúšťame štát Tamil nadu a scénickou cestou cez plantáže kaučukovníkov, kardamomu, kakaovníkov, zeleného korenia a paliem sa dostávame do prírodnej rezervácie Periyar v štáte Kerala. Organické ubytovanie a oddych od ruchu miest v zelenej prírode. Samota a stav blaženosti, dýchajte a relaxujte uprostred najzelenších miest južnej Indie.

 

deň 8 - 8 -

Rezervácia Periyar, najnavštevovanejšia v Južnej Indii. Potešíte sa návšteve záhrad korenia (zopakujeme si, čo nás naučila Srí Lanka?) a porovnáte si indický čaj s cejlónskym. Rezervácia Periyar pod vrcholom Anamudi (2695 m), najnavštevovanejšia v Južnej Indii, zaberá plochu 777 štvorcových kilometrov a poskytuje domov divým byvolom, diviakom, makakom, tisícke slonov, pár desiatkam tigrov a viac než dvesto druhom vtákov. Plavba po jazere Periyar je unikátnou príležitosťou na pozorovanie divokej zveri, pre neúnavných ponúkame trek v džungli s miestnym sprievodcom. Potešíte sa aj návšteve záhrad korenia (vedeli ste, ako rastie napríklad vanilka či čierne korenie?) a spoznáte tajomstvo výroby miestneho čaju. Cez sýtozelené čajové plantáže transfer do prístavu a nalodenie sa na prenajatý hausbót. Ďalší vrchol našej cesty. Plavíme sa v tichom prostredí nádherných kanálov. Kormidlujeme a z paluby nášho hausbótu sledujeme život obyčajných miestnych ľudí v nádhernej indickej prírody. Aj toto je India! Zakotvíme pod palmami. Otvoríme si čerstvé kokosové orechy, opečieme len pred malou chvíľou chytené rybky a pri západe slnka si povieme viac o neuveriteľnej Indii. Vzrušujúca noc na hausbóte.

deň 9 - 9 -

Kochi v štáte Kerala. Znova na pobreží, Indiu sme prešli naskrz, z východu sme sa presunuli na západ. Kochi je jedným z mála miest v Indii, kde väčšinu obyvateľov netvoria hinduisti. Zasa iný svet. Ako prístav korenia ho poznali Gréci, Rimania, Arabi, Židia aj Číňania, preto má prívlastok "kráľovná arabského mora". Ďalší dôkaz neskutočnej indickej histórie. Kochi je mestečkom s najstarším kostolom v Indii (Kostol svätého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou pápežom Pavol IV.), mešitami a židovskou synagógou (najstaršou v celom Commonwealthe). Je zmesou portugalskej, holandskej a anglickej vidieckej osady na tropickom Malabarskom pobreží. Chutnú kávičku si vychutnáme v jednej z urbanistických kaviarní. Sme naozaj v Indii?

deň 10 - 10 -

Sme iba v 2/3 zájazdu a už sme toho toľko zažili. Vedeli ste, že Vasco de Gama bol pochovaný práve tu? Okúpeme sa, pomôžeme rybárom vyťahovať staré čínske siete a večer navštívime úchvatné predstavenie Kathákali, kde Vám herci a speváci s dokonalým mejkapom a prepracovanými kostýmami za sprievodu bubnov predstavia najkrajšie hinduistické eposy. Záporné postavy si pod viečka dávajú trošku korenia, aby mali bielka zafarbené na krvavočerveno! Kochi je známe svojimi pôvabnými uličkami, kde filmový štáb nakrúca zábery do bollywoodských romantických trhákov. Podarí sa nám počas obeda vidieť vyskakujúce delfíny? Čaká nás ďalší indický štát. Transfer na stanicu a odchod ležadlovým vlakom do Bangalore, hlavného mesta štátu Karnataka. Ďalší zážitok pred nami, vo vlaku stretávame Indov cestujúcich z rôznych kútov Indie. Podelia sa s nami o životné príbehy a spravíme si aj pamätné foto. Indii sa dostávame pod kožu.

deň 11 - 11 -

Bangalore. Príchod do piateho najväčšieho mesta Indie, mnohými považovaného za to najvyspelejšie. Obrovský skok a zasa celkom nové dojmy. Mesto, zaradené medzi takzvané globálne mestá na úrovni Berlínu, či Bostonu. Silicon Valley Indie. Mohli ste Indiu precestovať celú, toto ste ešte nevideli. Pokračujeme na pútnické miesto džinistov Shravanabelagola. Jeho sedemnásťmetrový monolit (možno najvyšší na svete) bol v roku 2007 samotnými Indmi vyhodnotený za najväčší zo siedmych novodobých divov Indie! Absolvujeme ľahký výstup po schodoch vytesaných do skaly. Ten výhľad bude stáť za to. Príchod do mestečka Hassan, pomenovanom po vnukovi Mohameda. 927 metrov nad morom, príjemné podnebie a (na Indiu) komorná atmosféra. Zbehneme do kina na bollywoodsku klasiku, alebo si radšej užijete procedúru vo wellness?

deň 12 - 12 -

Naša cesta pokračuje. Tu stretávame Indov, ktorí v živote nevideli bielu tvár. Belur a Halebid – nádherná ukážka architektúry ríše Hoysala, ktorej moc vrcholila v 13. storočí. Fascinujúci stredoveký hinduizmus. Takúto prepracovanosť sme na chrámoch ešte počas našej cesty nevideli. Z toľkej dekoratívnosti sme v úžase. Výstavba chrámu v Belur trvala vyše 100 rokov. Impresívny chrám Hoysaleswara v Halebidu je zas unikátny tým, že z jeho vyrezávaných súsoší na stenách, sa dajú čítať starodávne hinduistické príbehy, legendy zo života a kultúry Indie. Cez nefalšovaný indický vidiek smerujeme do vychýreného a na svoju dobu, najväčšieho a najbohatšieho mesta sveta, Hampi.

deň 13 - 13 -

Hampi. Obrovský zážitok z celodenného prechádzania ruinami sídla posledného veľkého hinduistického kráľovstva južnej Indie Vidžajanagara (UNESCO). Ruiny palácov, rozvrátených po krvavej bitke so sultánmi zo severu v roku 1565, sú tichými svedkami niekdajšej slávy a neuveriteľného bohatstva jej panovníkov. Hampi, chrám Virupakša, ako aj okolitý komplex sú naozaj výnimočným miestom. Prechádzame sa pomedzi poroztrusované obrovské balvany, položené, tak ako by ich tam nechal akýsi obor. Fantázia a predstavy, čias minulých funguje naplno. Na brehu rieky Tungabhadra, nastupujeme do pletenej loďky, ľahneme si a necháme sa silou pádla unášať k ikonickej pamiatke, ktorou je kamenný voz, vo Vitthala chráme. Zavítame aj do kráľovskej časti s lotosovým chrámom, kúpeľmi, sloními stajňami a nezvyčajne stavanou studňou. Zakončíme to na kráľovskej vyhliadke, pri sýtočervenom západe slnka si ukazujeme rozlohu poslednej ríše.

deň 14 - 14 -

Virupakša, Vithala, kamenný povoz, ktorého kolesá sa skutočne točia. Možno si nebudete pamätať mená všetkých chrámov, no Hampi si zaradíte medzi Vaše indické perly. "Zablúdime" na miestnych trhoch a na cestu si nakupujeme čerstvé ovocie a nejakú tú maškrtu. Transfer na železničnú stanicu a odchod vlakom do Mumbaja. Naša cesta vrcholí.

deň 15 - 15 -

Ranný príchod do najväčšieho mesta Indie - Bombaju: úplne iná atmosféra pri Arabskom mori. Slávna Chowpatty Beach, kde sa stále niečo deje a výhľady pripomínajú Rio. Nákupy v uličkách Colaby, ale aj v moderných nákupných centrách. Veže mlčania, visuté záhrady a koloniálna architektúra. Ukážeme si proces prania v najväčšej otvorenej práčovni sveta. Nádherná železničná stanica Victoria (UNESCO), luxusný hotel Taj a Brána do Indie, cez ktorú z Indie odišli poslední britskí vojaci. Možnosť navštíviť ostrov Elephanta, hodinku plavby od Bombaja (UNESCO). Večer pre záujemcov rozlúčková zábava na skvelých bombajských diskotékach. Transfer na letisko a odlet domov.

deň 16 - 16 - Prílet domov.


Cena zahŕňa

ubytovanie v hoteloch strednej triedy v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

plnú penziu na houseboatoch

-sprievodcu, miestnych sprievodcov podľa potreby

transfery počas celého pobytu prenajatým mikrobusom alebo vlakom

dva presuny nočným ležadlovým vlakom

všetky prehliadky, výlety

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, inú stravu, vstupné, víza, poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -