Vyhľadávanie zájazdu

Ľadoborcom na severný pólTermíny a ceny

Ľadoborcom na severný pól

deň 1 - PRAHA (VIEDEŇ) - MURMANSK: Odlet z Prahy (Viedne) do Murmansk, transfer do hotela, ubytovanie. Nocľah.

deň 2 - MURMANSK - VYPLÁVANIE: Raňajky. Transfer do prístavu, nalodenie na atómový ľadoborec 50 Years of Victory, zoznámenie s loďou, vyplávanie na sever.

deň 3 - BARENTSOVO MORE: Plavba Barentsovým morom, odborné prednášky o arktickej prírode, pozorovanie veľrýb a vtáctva. Postupne sa začínajú objavovať prvé plávajúce kryhy, až sa hladina oceánu uzavrie ľadovým príkrovom a ľadoborec nastúpi svoju plavbu k pólu zamrznutým oceánom.

deň 4 - PLAVBA NA SEVER: Plavba v kurze 0° a prebíjanie sa zamrznutým Severným ľadovým oceánom. Počas plavby sa konajú polárne prednášky. Organizované sú aj prieskumné lety vrtuľníkom k obhliadke zamrznutého oceánu z vtáčej perspektívy, trhlín v ľade a morfológie ľadového poľa. Čas k pozorovaniu meniacej sa ľadovej štruktúry, polynijí - trhlín v súvislom ľade s voľným morom. Na ľadových planinách sa môžu vyskytnúť tulene a ľadové medvede.

deň 7 - SEVERNÝ PÓL 90°00’00”: A je to tu! Magický vrchol našej planéty, sen mnohých dobrodruhov a odvážlivcov, ktorí vo veľkej miere za svoju túžbu zaplatili životom. To bolo kedysi. Ešte pred iba sto rokmi neprebádané a úplne nedostupné miesto. Magické miesto, ktorého tajomná krása akoby pochádzala z iných svetov. Bod, okolo ktorého sa doslova otáča celý svet. Bod, kde v tichej nehybnosti stoja aj hviezdy a kde všetky cesty vedú na juh. Nie je veľa vyvolených, ktorí mali tú možnosť stáť na severnom zemepisnom póle. A my sa dnes priraďujeme k tej hŕstke šťastlivcov! Vystupujeme z ľadoborca ​​na ľadovú pláň, na bode so súradnicami 90 ° 0'0 '' je vztýčený polárny ukazovateľ a potom nasleduje fotografovanie a vychutnávanie si onoho okamihu. Sme tu! Na oslavu sa nám pripravuje pravé polárne barbecue, a hoci je to nezvyčajné, tak pokyn pred výstupom znie plavky so sebou. Najsevernejšie kúpalisko sveta sa nám zrovna otvára len pre ten dnešný deň, hoci je určené hlavne pre otužilcov. Ale kto by neskúsil pár temp v chladnej priezračnej vode na vrchole planéty? A ako náš ľadoborec zamieri späť na juh, tak sa ešte dosýta nabažíme tohto miesta uprostred premenlivej ľadovej pláne. Zajtra a kedykoľvek v budúcnosti to už tu bude iné, vďaka oceánskemu driftu sa ľady v tomto zemepisnom bode neustále posúvajú, náš severný pól, ten náš dnešný pól, ktorý si odvážame v spomienkach, nám ale už zostane navždy tým, čím bol dnes. Životným zážitkom. Ale dobrodružstvo ešte nekončí, veď nás čakajú ešte tajomné polárne ostrovy!

deň 8 - ZEM FRANTIŠKA JOSEFA: Blížime sa k jednej z najopustenejších a najmenej dostupných oblastí našej planéty, tajomná Zem Františka Jozefa. Názov nám znie trochu povedome, vybaví sa staručký mocnár s bokombradami a viedenský valčík, sacher torta a žemľa so salámou od Hawelku. Kdeže, žiadna viedenská uhladenosť, vetrom bičované skaliská, rozorvané vulkanické krajiny ostrovov, ďaleké obzory a divočina, ako má byť. Ostrovy nie sú s výnimkou niekoľkých málo pohraničníkov a vedcov nikým trvale obývané a do roku 1990 boli cudzincom spoza hraníc Sovietskeho zväzu úplne neprístupné. Tu bol vskutku málokto. Zem Františka Jozefa nesie navyše veľmi výraznú českú stopu. Súostrovie bolo objavené v lete 1873 súkromnou rakúsko-uhorskou expedíciou. Jedným z dvoch veliteľov expedície bol uznávaný polárnik Julius von Payer, rodák zo severočeského Šenova (dnes súčasť Teplíc). Nájdeme tu preto Payerov ostrov, Teplický záliv a ďalej tiež Stoličkov ostrov pomenovaný po geológovi, paleontológi a prírodovedcovi svetového významu Ferdinandovi Stoličkovi, ktorý sa narodil pri Kroměříži. Žijú tu ľadové medvede, na štrkových plážach sa vyvaľujú tučné mrože a na skaliskách hniezdia desaťtisíce arktických vtákov. Vďaka stálemu polárnemu dňu máme dosť času na výsadky na pevnú zem na gumových člnoch zodiac a na zoznámenie sa s arktickou faunou aj so skromnou flórou. Ohromia nás tiež kamenné gule na Champovom ostrove, o ktorých pôvode geológovia vedú spory a ktorých nevšedný vzhľad dáva dosť podnetov rozličným úvahám.

deň 11 - BARENTSOVO MORE: Opúšťame Zem Františka Jozefa a plavíme sa opäť cez Barentsovo more. Ľadové kryhy pozvoľna miznú a tak máme čas leňošiť v pohodlí našej lodi. Veď ako sa hovorí, aj sama cesta je cieľom.

deň 13 - MURMANSK – PRAHA (VIEDEŇ): Prichádzame do Murmansk a lúčime sa s vysokou Arktídou. Bola to cesta do iného sveta. Po raňajkách mierime na letisko a vraciame sa domov, do Prahy (Viedne).Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -