Vyhľadávanie zájazdu

LibanonTermíny a ceny


Čarokrásny Libanon, kde sa hory, more a kultúra stretávajú v úžasnej symbióze. Suniti, šiíti, starodávne kresťanské komunity budú po našom boku po celý čas a dozviete sa viac o ich spolužití. Spoločne sa prejdeme miestami, kde vznikla abeceda a boli položené základy dnešnej civilizácie. Nikde inde neuvidíte ich interakciu lepšie.

deň 1 - 1 -

Odlet na pobrežie Stredozemného mora. Prílet do Bejrútu. Libanon je krajina, ktorá vás uchváti. Dlho sa o tejto krásnej krajine hovorilo v súvislosti s vojnou, ale Libanon má chuť žiť a táto chuť je nákazlivá. Dnes nás prichýli Bejrút a hneď v prvých momentoch pochopíte, že toto je iný Blízky Východ ako ten aký poznáte z televízie. Libanon má v sebe orientálnu dušu aj vznešenosť, ktorú tu po sebe nechali snáď všetky kultúry Stredomoria. Toto nikde inde nezažijete.

deň 2 - 2 -

Kolíska stredomorských civilizácií, voňavý, exotický, chutný Libanon. Čaká nás biblický severný Kanaán a domov Feničanov. BEJRÚT: mesto, ktoré vstalo z popola už toľko krát, že vám na počítanie nevystačia ani všetky prsty na rukách, Corniche a legendárna promenáda, nové mesto, západný a východný Bejrút, kedysi oddelený zelenou líniou. Mesto, ktoré svojou polohou pripomína Nice, ale svojou históriou stvorenie sveta. Svojim spôsobom je Libanon najdemokratickejšou krajinou sveta s fantastickou históriou, jedinečnou polohou a azda najlepším jedlom na svete. Trblietavé Stredozemné more nás už letiska láka na promenádu. Okolo voňavých stánkov s pečenými mandľami, plnou, čokoládovo silnou kávou, behajúcich miestnych mačov a zabávajúcich sa rodín prejdeme okolo Americkej univerzity, hotela Phoenicia, miesta kde zabili Rafíka Haríriho až do nového Bejrútu nazvaného Solidere podľa firmy, ktorá ho postavila. Hlavná nákupná tepna mesta, ulica Al Hamra (rovnako sa volá hlavný nákupný boulevard aj v Damasku), pistáciová zmrzlina a večer výborné libanonské víno.

deň 3 - 3 -

Presun cez libanonské hory do údolia Bikáa. Údolie, ktoré bolo obilnicou Ríma a dodnes má obrovský strategický význam. Hneď za ním ležia Antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie a potom už len nekonečná sýrska púšť. A v strede údolia je BAALBEK: jeden z najväčších magnetov, monumentálny Jupiterov chrám, pri ktorom ostanete stáť v nemom úžase, ôsmy div sveta, triáda Jupiter, Bakchus a Venuša, hexagonálne nádvorie. Turbulentná história moderného Libanonu sa nezaprie ani tu. Krajina, ktorá je rozdelená podľa náboženských línií je práve tu v Bikáa pevne pod kontrolou Hizballáhu. ANJAR: nádherne zachovalé mestečko z obdobia dynastie Umajjovcov (UNESCO), kde stojí čas a bez turistov a tlačenice si vysvetlíte rozdiel medzi Cardo maximus a Decamanus. Mestečko plné Arménov, ktorí museli ujsť v 1915 z Turecka a nebola by to arménska komunita, ak by neponúkala arménske vínko a koňak samozrejme z libanonských viníc! Keďže sme v údolí kde bola jedla skutočne hojnosť, tak tu prebiehali aj slávne bakchanálie, ničím neriadená zábava. Nuž a práve tu je Chateau Ksara, ktoré sa pyšne označuje ako miesto kde vznikol pôžitok. Na tradíciu Bakcha a Rimanov nadviazali jezuiti, ktorí tu založili dnešný vinohrad a vyprodukovali prvé suché červené víno. Odporúčame La Prieure k jahňaciemu a bielemu mäsu. Ochutnávka špičkového libanonského vína a silne anízového araku Ksarak v oblasti kde sa víno dorába už vyše 2000 rokov. Večerný návrat do ulíc Bejrútu a ďalší hummus s ľahkým olivovým olejom.

deň 4 - 4 -

BYBLOS: druhé najstaršie mesto na svete, fenický prístav, legenda o Adonisovi, sladká stredomorská atmosféra, pomarančovníky a divadlo, aké ste zaručene ešte nikde nevideli. Viete, kde vznikla abeceda? Tu či v Ugarite? Tá z Byblosu sa označuje za druhú najstaršiu na svete. Najstaršie kasíno v arabskom svete a lanovka k chrámu ochrankyne Libanonu Panne Márii z Harissy. Unikátne maronitské kostoly. Kresťanská maronitská cirkev, ktorá svoj pôvod odvádza od roku 410 patrí medzi najstaršie kresťanské cirkvi na svete. Od nepamäti je spojená s Libanonom a Sýriou a práve v Libanone hrá aj dôležitú politickú rolu. Návrat do Bejrútu po pobrežnej diaľnici a večerná zábava na Corniche. Vodná fajka, oriešky, čaj či chladený libanonský ležiak?

deň 5 - 5 -

Cestujeme na dramatický juh Libanonu. TYROS: fenické mesto, pôvodne postavené na ostrove, cez ktoré sa prehnali snáď všetky civilizácie sveta. Dnes sú ruiny Tyrosu súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ako to, že je toto miesto u nás tak neznáme? SIDON: mesto, ktoré je trvalo obývané už vyše osemtisíc rokov. Viete si to predstaviť? Po tomto mieste prechádzali ešte neolitickí lovci a zberači, Asýrčania, Križiaci, moslimovia, Maroniti a dnes vy. V meste kázal aj Ježiš. Dominantou je majestátny križiacky hrad, vypínajúci sa nad prístavom, ktorý dôkladne prelezieme, aby sme si užili najkrajšiu panorámu mesta. Kúpite si na miestnom bazáre slávne levantské mydlá? Našou poslednou zastávkou v tento deň bude malá dedina Maghdouché, ktorá ju významným mariánskym pútnickým centrom. V posvätnej jaskyni, kúsok nad dedinou čakala Panna Mária na Ježiša počas jeho kázne v Sidone. Dozviete sa viac o kresťanskej komunite Libanonu, ktorá patrí k najstarším na svete. Južný Libanon je úplne iný ako Bejrút či severné pobrežie. Pomalší, slnečnejší, a je zároveň domovom najlepších bojovníkov na svete.

deň 6 - 6 -

Naša cesta sa končí. Bol to jeden zážitok za druhým. Je čas podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi a plánovať ďalšiu cestu. Vitajte doma.


Cena zahŕňa

5 x ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3* v  izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

5 x raňajky

privátnu dopravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu

ochutnávka vína a araku

sprievodcu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

letiskové transfery v Libanone

miestnych sprievodcov podľa potreby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií  (exkluzívna cena iba pre a zahŕňa vstupné : Baalbek, Byblos, Sidon, Anjar, Týros)


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -