Vyhľadávanie zájazdu

LibanonTermíny a ceny


Čarokrásny Libanon, kde sa hory, more a kultúra stretávajú v úžasnej symbióze. Suniti, šiíti, starodávne kresťanské komunity budú po našom boku po celý čas a dozviete sa viac o ich spolužití. Spoločne sa prejdeme miestami, kde vznikla abeceda a boli položené základy dnešnej civilizácie. Nikde inde neuvidíte ich interakciu lepšie.

deň 1 - 1 -

Odlet na pobrežie Stredozemného mora. Prílet do Bejrútu. Libanon je krajina, ktorá vás uchváti. Dlho sa o tejto krásnej krajine hovorilo v súvislosti s vojnou, ale Libanon má chuť žiť a táto chuť je nákazlivá. Dnes nás prichýli Bejrút a hneď v prvých momentoch pochopíte, že toto je iný Blízky Východ ako ten aký poznáte z televízie. Libanon má v sebe orientálnu dušu aj vznešenosť, ktorú tu po sebe nechali snáď všetky kultúry Stredomoria. Toto nikde inde nezažijete.

deň 2 - 2 -

Presun cez libanonské hory do údolia Bikáa. Údolie, ktoré bolo obilnicou Ríma a dodnes má obrovský strategický význam. Hneď za ním ležia Antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie a potom už len nekonečná sýrska púšť. A v strede údolia je BAALBEK: jeden z najväčších magnetov, monumentálny Jupiterov chrám, pri ktorom ostanete stáť v nemom úžase, ôsmy div sveta, triáda Jupiter, Bakchus a Venuša, hexagonálne nádvorie. Turbulentná história moderného Libanonu sa nezaprie ani tu. Krajina, ktorá je rozdelená podľa náboženských línií je práve tu v Bikáa pevne pod kontrolou Hizballáhu. ANJAR: nádherne zachovalé mestečko z obdobia dynastie Umajjovcov (UNESCO), kde stojí čas a bez turistov a tlačenice si vysvetlíte rozdiel medzi Cardo maximus a Decamanus. Mestečko plné Arménov, ktorí museli ujsť v 1915 z Turecka a nebola by to arménska komunita, ak by neponúkala arménske vínko a koňak samozrejme z libanonských viníc! Keďže sme v údolí kde bola jedla skutočne hojnosť, tak tu prebiehali aj slávne bakchanálie, ničím neriadená zábava. Nuž a práve tu je Chateau Ksara, ktoré sa pyšne označuje ako miesto kde vznikol pôžitok. Na tradíciu Bakcha a Rimanov nadviazali jezuiti, ktorí tu založili dnešný vinohrad a vyprodukovali prvé suché červené víno. Odporúčame La Prieure k jahňaciemu a bielemu mäsu. Ochutnávka špičkového libanonského vína a silne anízového araku Ksarak v oblasti kde sa víno dorába už vyše 2000 rokov. Večerný návrat do ulíc Bejrútu a ďalší hummus s ľahkým olivovým olejom.

deň 3 - 3 -

BYBLOS: druhé najstaršie mesto na svete, fenický prístav, legenda o Adonisovi, sladká stredomorská atmosféra, pomarančovníky a divadlo, aké ste zaručene ešte nikde nevideli. Viete, kde vznikla abeceda? Tu či v Ugarite? Tá z Byblosu sa označuje za druhú najstaršiu na svete. Najstaršie kasíno v arabskom svete a lanovka k chrámu ochrankyne Libanonu Panne Márii z Harissy. Unikátne maronitské kostoly. Kresťanská maronitská cirkev, ktorá svoj pôvod odvádza od roku 410 patrí medzi najstaršie kresťanské cirkvi na svete. Od nepamäti je spojená s Libanonom a Sýriou a práve v Libanone hrá aj dôležitú politickú rolu.

JEITA: prírodná perla Libanonu vo forme jaskynného komplexu, ktorý sa tiahne viac ako 9 km. V jednej z jaskýň sa poplavíme na loďke, v druhej si zblízka pozrieme svetové, viac ako 6 miliónov staré útvary. Viete, že Jeita bola kedysi kandidátom na jeden z nových prírodných divov sveta?

Návrat do Bejrútu po pobrežnej diaľnici a večerná zábava na Corniche. Vodná fajka, oriešky, čaj či chladený libanonský ležiak?

deň 4 - 4 -

Vydávame sa na juh od Bejrútu, smerom k zasneženým kopcom pohoria Chouf, hlbšie do oblasti Drúzov. Táto uzavretá nábožensko-etnická komunita sa nachádza prevažne na území Libanonu a Sýrie a svoje učenie zdieľajú iba medzi sebou. Nedá sa k nim konvertovať, Drúzom sa musíte narodiť.

Prečo dal emir Bashir II. vybudovať palác Beit El Din a presťahoval som hlavné sídlo oblasti Mount Lebanon? Okolie a architektúra je taká úchvatná, že časť paláca slúži dodnes ako letné sídlo prezidenta.

Al SHOUF : najväčšia prírodná rezervácia v Libanone zameraná na ochranu Cédra libanonského. Národný symbol, ktorý sa nachádza aj na vlajke Libanonu a rastie v nadmorskej výške od 1 400 m.n.m. Jeho vzácne drevo sa použilo aj pri stavbe Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme. Dnes sa snažia o jeho záchranu 

Deir Al-Qamar: kedysi hlavné mesto autonómnej oblasti počas Osmanskej ríše. Typické kamenné domy v kopcoch s červenými škridlovými strechami. Na hlavnom námestí sa nachádza najstaršia mešita v Libanone, hneď vedľa židovská synagóga a o kúsok nižšie maronitský kresťanský kostol zo 16. storočia. Kedysi mesto husto obývané Drúzmi odjakživa spájalo rôzne kultúry a náboženstvá – tak ako celý Libanon. Návrat do Bejrútu a pešia prechádzka cez jeho centrum.

BEJRÚT: mesto, ktoré vstalo z popola už toľko krát, že vám na počítanie nevystačia ani všetky prsty na rukách, Corniche a legendárna promenáda, nové mesto, západný a východný Bejrút, kedysi oddelený zelenou líniou. Mesto, ktoré svojou polohou pripomína Nice, ale svojou históriou stvorenie sveta. Svojim spôsobom je Libanon najdemokratickejšou krajinou sveta s fantastickou históriou, jedinečnou polohou a azda najlepším jedlom na svete. Trblietavé Stredozemné more nás už letiska láka na promenádu. Okolo voňavých stánkov s pečenými mandľami, plnou, čokoládovo silnou kávou, behajúcich miestnych mačov a zabávajúcich sa rodín prejdeme okolo Americkej univerzity, hotela Phoenicia, miesta kde zabili Rafíka Haríriho až do nového Bejrútu nazvaného Solidere podľa firmy, ktorá ho postavila. Hlavná nákupná tepna mesta, ulica Al Hamra (rovnako sa volá hlavný nákupný boulevard aj v Damasku), pistáciová zmrzlina a večer výborné libanonské víno.

deň 5 - 5 -

Cestujeme na dramatický juh Libanonu. TYROS: fenické mesto, pôvodne postavené na ostrove, cez ktoré sa prehnali snáď všetky civilizácie sveta. Dnes sú ruiny Tyrosu súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ako to, že je toto miesto u nás tak neznáme? SIDON: mesto, ktoré je trvalo obývané už vyše osemtisíc rokov. Viete si to predstaviť? Po tomto mieste prechádzali ešte neolitickí lovci a zberači, Asýrčania, Križiaci, moslimovia, Maroniti a dnes vy. V meste kázal aj Ježiš. Dominantou je majestátny križiacky hrad, vypínajúci sa nad prístavom, ktorý dôkladne prelezieme, aby sme si užili najkrajšiu panorámu mesta. Kúpite si na miestnom bazáre slávne levantské mydlá?

Naša posledná zastávka v tento deň bude len 2 km od Sidon. Pozostatky chrámového komplexu Eshmun, kde Feničania kedysi uctievali a prinášali dary ich bohovi liečenia. Dodnes sú bylinky z tejto oblasti považované miestnymi za účinnejšie pri uzdravovaní. Návštevou jednej z najzachovalejších fenických pamiatok sa lúčime s Južným Libanonom, ktorý je úplne iný ako Bejrút či severné pobrežie. Pomalší, slnečnejší, a je zároveň domovom najlepších bojovníkov na svete. Neskoro večer transfer na letisko.

 

deň 6 - 6 -

Naša cesta sa končí. Bol to jeden zážitok za druhým. Je čas podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi a plánovať ďalšiu cestu. Vitajte doma.


Cena zahŕňa

4 x ubytovanie v hoteloch strednej triedy 3* v  izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

4 x raňajky 

privátnu dopravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu

prehliadku Bejrútu a Byblosu

prehliadku Baalbaku a Anjaru

ochutnávka vína a araku

sprievodcu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

miestnych sprievodcov podľa potreby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií  (exkluzívna cena iba pre a zahŕňa vstupné : Baalbek, Byblos, Sidon, Anjar, Týros)


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -