Vyhľadávanie zájazdu

Lovci ľudožrútovTermíny a ceny

Lovci ľudožrútov

Tento zájazd sa dá nazvať aj cestou do krajiny fantázie. Opačný koniec sveta, zelené hory, husté lesy, tyrkysové moria, aktívne sopky a farební ľudia. Kmene Papuy si dodnes uchovali pôvodnú kultúru: lovci lebiek, silní muži, bahenní muži, ohňoví muži a v menovaní môžeme len pokračovať. Každý ostrov je úplne iný s inými kmeňmi. To čo uvidíte tu, garantovane neuvidíte nikde inde na svete. Kombinácia o ktorej ste nepočuli a o mnohých miestach ani nevedeli. Vydajte sa sem za hranice všedného cestovania. PNG je farebná, voňavá a magická krajina.

deň 1 - 1 -

Boarding completed a letíte na rovník v modernom Airbuse s usmievavou posádkou a najlepšou leteckou spoločnosťou na svete podľa CK.

deň 2 - 2 -

Pristávame v luxusnom Singapure. Luxus, ktorý funguje. Dáte nám za pravdu, že aj my by sme boli radi keby to u nás bolo rovnako. Príchod do luxusného hotela Marina Bay Sand. To čo je pre Paríž Eiffelova veža, je dnes pre Singapur tento hotel – ikona! Leží v absolútnom centre a všetko sa točí okolo neho. Raňajky začnete v druhej veži na 57 poschodí vajíčkom Benedikt (druhé najlepšie na svete). Potom skočíte do bazéna s najkrajším výhľadom na panorámu mesta. Ak sa zveziete rýchlovýťahom dole ocitnete sa v najluxusnejšom obchodnom centre štátu a ceny sú pri nízkej DPH veľmi priaznivé (lacnejšie než v Dubaji). Po check ine vyjdite von a prejdite sa k soche striekajúceho Merliona s historickým hotelom Fullerton v pozadí. Počkajte si na svetelnú show, ktorá sa odohráva priamo na Vašom hoteli a jednoduchú večeru vo forme street food (najlepší na svete) si dáte hneď tu, alebo vyskúšajte celebritné reštaurácie vášho hotela.

deň 3 - 3 -

Príjemný deň v tropickej metropole. Začnite ho rannými tempami v bazéne s vyhliadkou na celé mesto, ochutnajte skvelé raňajky, celý deň je pred Vami. Stojíte na mieste, kde ešte donedávna bol oceán. Dnes, moderné a životaschopné mesto. Prejdite sa popod gigantické stromy, navštívte mega skleník s flórou celého sveta. Hneď oproti hotelu máte luxusné nákupné centrum, kde slovo zľava nepoznajú. Po moste v tvare DNA sa dostanete cez Marina square až do Suntec city k Fontáne bohatstva, najväčšej fontáne na svete. Príďte tam večer a absolvujte rituál, ktorý by Vám mal zabezpečiť peniaze. Navečer transfer na letisko a odlet do úplne iného sveta.

deň 4 - 4 -

Ranný prílet do Port Moresby. Welcome to Papua New Guinea alias PNG. Pristáli sme neďaleko 6.dištriktu na Jacksonovom letisku. Exotická pasová kontrola, prvý dotyk s pevninou a zaujímavou Oceániou. Do obeda sa aklimatizujeme a poobede začíname. Centrálne Moresby, lokálna pláž Ela beach a vyhliadka na mesto. Izolované hlavné mesto, ktoré nie je spojené so zvyškom krajiny žiadnou cestou iba lietadlom. Už dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórie tejto krajiny, ktorú drancovali bieli austrálski imigranti a vzťahy ani dnes nie sú ružové. 857 rozličných jazykov, stovky kmeňov považujú túto krajinu za svoj domov už tisícky rokov. S kultúrou aspoň niektorých miestnych národov sa zoznámime priamo na mieste v múzeu s množstvom nádherných sôch a totemov. Tradičný parlament a trhovisko Bokoro budú patriť takisto medzi naše zastavenia. Fakultatívna návšteva dedinky Hanuabada kmeňa Motu je pre fotografov rajom. Domov sa domorodci dostanú iba lodičkou, alebo po drevených visutých chodníkoch, ktorým chýbajú dosky a tak sa viete ľahko prepadnúť. Z ich jazyka vznikol štátny jazyk Hiri Motu. Hiri sú známe obchodné cesty, ktoré ľudia kmeňa Motu realizovali každoročne od pradávna. Tisíce rokov vyvážali hlinené hrnce a dovážali sago. Najstaršia časť mesta, ale aj moderné Vision city a Harbour city vedľa Kenedobu. Rugbyový štadión a úlovky na rybacom trhu Koki, kde si vysvetlíme kto to je Tkačenko.

deň 5 - 5 -

Presun na domáci terminál, odkiaľ nás čaká prelet do Mount Hagen. Air Niugini ešte raz vzlietne hore a ponad tyrkysový oceán a papuánsku džungľu sa dostane až do oblakov na hranici vysočiny, spustí sa dole a pristane v srdci PNG. Sme vo výške cca 1700 metrov v krajine silných mužov! Až v 30-tich rokoch 20. storočia vstúpili Huliovia na mapu sveta. Dovtedy žili svoj ničím nedotknutý život vo vysočine PNG. Ich farebné, pomaľované tváre sú symbolom PNG a zároveň úžasným dôkazom, že tradičné kultúry sú tu živé a darí sa im. Dozvieme sa odkiaľ pochádza žltá hlinka, kde žijú, ako bojujú, ako sa starajú o svoje manželky a prečo ich volajú „veľkí muži“. Tradičné tance, rituály, každodenný život. Nič nevynecháme a nič nebude pre nás tabu. Vedeli ste, že poľnohospodárska tradícia tohto regiónu má vyše 10 000 rokov? A Huliovia sú jej potomkami. Týmito odľahlými oblasťami cestujeme už roky s našimi najlepšími partnermi. Vieme sa dostať ďalej a vy zrealizujete krajšie fotografie. Večerný západ slnka nad vysočinou a jemný, ticho padajúci dážď. 

deň 6 - 6 -

Nachádzame sa blízko údolia Wahgi, ktoré je biblickou mekkou kmeňov. Nie rieka Omo, ale toto údolie skrýva azda najväčšiu koncentráciu kmeňov na svete. Veď posúdite sami. Vyhasnutý vulkán Mt. Hagen chráni mesto a údolie na jednej strane, Mt. Rondon na druhej a otvorené brány smerujú do horúceho Sepiku a do Lae. Úrodná pôda odjakživa lákala ľudí, aby sa tu usadili. Azda čokoľvek čo tu hodíte na zem tak zapustí korene a vyrastie. Babylon kmeňov spoznáme cez ich rozličné vzory, odevy, masky, totemy. Chimbu, Mt.Hagen, Huli, každý je iný, každý nosí inú masku, rozpráva iným jazykom a má iné pomaľovanie. Tisíce rokov títo ľudia nemohli cestovať a žili v maximálnej izolácii a kmeňovom nepriateľstve. PNG je veľkou antropologickou živou štúdiou. Viete aký je rozdiel medzi kanibalom a lovcom lebiek? Papua Nová Guinea leží na 2. najväčšom ostrove sveta, kde si domorodci z iných kmeňov nerozumejú často ani slovo. Tajomstvá PNG dodnes nie sú objavené. Ide o svet, ktorý skončil včera. No tu akosi stále pokračuje. Papua je úžasná v tom, že práve tu sa pôvodné zvyky udržali dlhšie než inde a mnohé sa udržiavajú až do dnešných čias. 

deň 7 - 7 -

Po vysokohorskej diaľnici pokračujeme v smere do Lae. Územím Chimbu sa dostaneme do Kundiawy skrytej v tieni najvyššej hory krajiny Mt. Wilhelm. Cesty v PNG sú zlé, ale majú svoje čaro. Celú cestu pôjdeme naprieč hustými papuánskymi tropickými lesmi, cez ktoré sa tiahne jedna rozbitá cesta. Goroka, Asaro domov slávnych "bahenných mužov". Nahé telá potreté blatom, ktoré zaschnuté zanecháva biely odtieň na tmavom tele a na hlavách ťažké hlinené masky. Príbeh, ktorý sa nesie celou históriou "mudmanov" si pozriete na vlastné oči. Slabý proti silnému, zlo vs. dobro a víťazí ľudská vynaliezavosť. Ochutnáme takisto jedinečnú lokálnu kávu, ktorú tu začali pestovať nemeckí kolonialisti. Pravá arabica padne vhod. Na tomto úseku budeme hľadať aj kmeň jedného z najzaujímavejších papuánskych kmeňov. Ide o kmeň kostier. Telá títo chlapi majú pomaľované tak, aby vyzerali ako kostry.

deň 8 - 8 -

Dnes máme v pláne prísť do prístavného mesta Lae, ktoré je najdôležitejším prístavom v krajine a druhým najväčším mestom. Zbehneme z vysočiny dole a zrazu sú okolo nás tisíce arekových a kokosových paliem a rieky sú širokánske. Ochutnáte betelový orech? Príroda aj ľudia sa totálne zmenili. Je úžasné pozorovať architektúru prútených domčekov, ktoré majú teraz kruhový tvar. Toto vidíte už málokde na svete. Cesta sa zlepšuje ale priamo v Lae sme opäť ako na tankodrome. Koniec “diaľnice” ktorú sme prešli od prvého kilometra asfaltu po posledný a teraz poznáme ostrov ako málokto.

deň 9 - 9 -

Odlietam z Lae cez Port Moresby na ostrov Nové Írsko do najväčšieho mesta Kavieng, ktoré sídli doslova na konci krajiny, kúsok od rovníka. Práve tu, pod zelenými palmami, na krehkom piesku, v teplom vetre žije najviac zelenookých blondiakov. Nové Írsko (Latangai) je podľa CK rajom na zemi. Slováci, ktorí tu boli, boli iba s CK, takže vás stále spočítame na prstoch rúk. Nové Írsko je veľmi dlhý ostrov, vyše 360km, no tu na severe je šírka od 40 do 10km, ostrov je veľmi uzučký. Chrbticu ostrova tvoria hory (najvyššia 2380m), na jednej strane Bismarckovo more a na druhej Tichý oceán. Toto je exotika, ktorú ste inde mohli vidieť pred 20 rokmi. Teraz je ten čas pre dobrodružne ladených cestovateľov, ktorí chcú skutočne objavovať. Na tomto ostrove máte miesta, kde budete prví a budete mať čas na vlastné objavovanie.

deň 10 - 10 -

Najkrajšie cesta naprieč Novým Írskom sa volá Boluminski Highway a na nej strávime celý deň. Čo nás čaká? Najväčší stromový dom na svete, fantastické výhľady a zastávka u majstra rezbára v dedinke Libba. Ide o unikátnu kultúru Malangan. Budete prekvapení, že ostrov je čistejší než Island. Zastaneme v dedinke a Vy sa budete cítiť ako objavitelia. Odfotíme exotických domorodcov v pozadí s morom? Všade kokosovníkové palmy, obrovské stromy chlebovníkov a statné mangovníky, zopár druhov banánovníkov, arekové a ságové palmy. Všetko je tu akési väčšie než inde a zelenšie. V dedinkách potom stromy frangipani s bielučkými kvetmi a farebné guganvílie. Čistejšie riečky ste nevideli ani na Aljaške. Medzi tým presvitá modrý oceán a modrá obloha s bielymi hutnými mrakmi. Oceán je na uzučkom ostrove vždy veľmi veľmi blízko. More je miestnym rajom, do mora odchádzajú duše nebožtíkov a hroby sú na pobreží. Všetko je nádherne upravené. Večer opäť chladený PNG lager v Kaviengu, kde môžeme ochutnať preslávené homáre, ktoré sú v čistých vodách vraj najlepšie na svete.

deň 11 - 11 -

Dnes máme voľný deň, ktorý strávime na panenských plážach. Buď pôjdete na pláž veľkého ostrova - 5 minút pešo od hotela. Alebo sa vyberieme na malilinké ostrovčeky v okolí. Vieme požičať šnorchlovaciu výstroj. V tejto oblasti je 5x toľko koralov ako v Karibiku. Poznáme tu jeden ostrov 40 x 50m s dvoma kokosovníkovými palmami, obrovitánskym pandamusom a okolo s nedotknutým koralovým rífom. Nič krajšie nie je. Tyrkysová, modrá, zelená, najpriesvitnejšie more aké ste kedy zažili. Domorodci žijú v šťastí a láske a ich svet sa tu riadi jasnými tisícročnými pravidlami. Ulovíš homára, zapiješ ho kokosovým mliekom, zatancuješ si. Je to raj na zemi so spústou veľkookých detí. Takto žili naši predkovia desaťtisíce rokov len namiesto homárov jedli jelene. Keď tu ste, cítite, že toto je tá správna cesta životom. U nás zvyknú boháči hovoriť “ťažko sa žije ľahko”. Tu by sa dalo povedať: “tu sa ľahko žije dobre”.

deň 12 - 12 -

Počuli ste už niekedy o Novej Británii či Novom Írsku? Takmer isto nie. PNG to nie je iba obrovský ostrov, ale stovky menších ostrovov, ktoré patria pod jednu vlajku. Odletíme k Bismarckovmu moru a preskúmame bývalú Nemeckú Novú Guineu. Pristáli sme v Neu-Pommern v Herbertshöhe, meste mangrovníkov. Nemeckí misionári po návšteve Novej Británie tvrdili, že to bolo jediné miesto, kde videli ľudí zatvorených v klietkach a pripravených na konzumáciu. Ostrov pravých ľudožrútov už na túto tradíciu zabudol, ale je dobré neprovokovať. Už z diaľky vidno vulkán Tavurvur, ktorý patrí medzi najaktívnejšie. Máme know how ako ho zdolať a pre záujemcov to máme v pláne aj teraz. Záleží od príletu, keďže čas na ostrovoch je gumený. Okolo Simpsonhafen mierime do nášho hotela.

deň 13 - 13 -

Tento ostrov je väčší než Taiwan. Keďže ho poznáme a máme tu partnera, ktorý všetko pripraví vopred, uvidíme za krátky čas veľmi veľa. Dnes rátajte každopádne s dlhým dňom. Vojenský poldeň na polostrove Gazelle. Kokopo bolo miesto, kde sa spojenci stretli s brutálnym odporom Japoncov a Nemcov. Bunker admirála Yamamota, podzemné chodby, ktoré merali neuveriteľných 600 km. Staré japonské mapy, nápisy, delá, tanky a všetko čo ostalo z japonskej armády. Kde dal prezident Roosevelt Yamamota zabiť? Obrovským zážitkom je “termálne more”, ktoré má teplotu nad 38 stupňov. Transfer do mesta Rabaul, ktoré zničila erupcia Tavurvur. Rabaul bol od roku 1910 hlavným centrom Nemeckej Novej Guinei, najdôležitejším mestom obrovskej plochy oceánu, kde sa platilo zlatou nemeckou markou. Počas prvej svetovej vojny sa stal Rabaul hlavným mestom Austrálskeho mandátneho územia Nová Guinea. Hneď po napadnutí Pearl Harboru (7.decembra 1941) Japonci napadli Rabaul 23. januára 1942 a veľmi skoro sa toto mesto stalo hlavnou japonskou vojenskou bázou Južného Pacifiku. Tavurvur ho zničil v roku 1994. Je to čerstvé. Mango avenue a miesto, kde bolo divadlo, banka, kino a celé nádherné mesto. Teraz je tu čierny sopečný prach. Červené fotogenické termálne jazierko. Na ostrove žije prevažne kmeň Tolai. Domáci boli ešte nedávno ľudožrúti. Misionárov hodili do mumu (domáca pec horúcich kameňov) aj s topánkami, nevedeli, že to nie je súčasť tela. Keď boli topánky tvrdé, tak ich hodili do ohňa na dlhšie….” Tolaiovia aj dnes používajú ako platidlo peniaze z mušlí, Vy ich kúpite za peniaze, šnúru mušličiek za 5 kina. Trhovisko s najlacnejšími kokosovými orechmi sveta a 4 druhy manga. Zahráte si exotický golf na prekvapivo dobrom ihrisku, alebo pôjdete šnorchlovať? 

deň 14 - 14 -

Odlet z Rabaul, Nová Británia do Port Moresby a pokračovanie na Šalamúnove ostrovy. Meno dostali tieto ostrovy omylom. Dal im ho koncom 16 storočia španielsky moreplavec plaviaci sa z Peru. Myslel si, že získa veľké zisky ako biblický kráľ Šalamún. No stretol sa s komunitou kanibalov a lovcov lebiek. Prílet do hlavného mesta Honiara. Honiara v miestnom jazyku znamená “ Tvár vystavená juhovýchodnému vetru” a dnes v nej žije 85 000 ľudí čo je 13% populácie štátu. Krajina je kresťanská s predominantnou melanézskou populáciou. Lovenie zážitkov v hlavnom meste. Vojenský memoriál na Hendersonovom poli, Kukum highway, prístav, centrálne trhovisko, čínska štvrť, ale aj netradičné filatelistické úlovky a ďalšia magnetka nového exotické štátu. Budete potrebovať ďalšiu chladničku. Ak by ste sa chceli v tento deň už odpojiť a na druhý priletieť domov t.j bez Šalamúnových ostrov, potom kontaktujte kanceláriu.

deň 15 - 15 -

Celodenná prehliadka hlavného mesta a blízkeho okolia. Najprv vyjdeme hore na kopec k pamätníku II. svetovej vojny s názvom Guadalcanal Memorial. Z kopčeka je pekný výhľad na Honiaru a je to teda dobrý začiatok. Pod nami je rieka Matankau, o ktorú USA s Japonskom dlho bojovali. Bitka o Guadalcanal a operácia Watchtower bola jedným z najdôležitejších momentov II. svetovej vojny v Pacifiku. Po tom ako Spojenci 7. februára 1943 na ostrovoch Tulagi a Guadalcanal vyhrali, rozhodli sa vybojovať víťazstvo aj v Rabaule na ostrove Nová Británia. Následne zbehneme dole do centra a smerujeme do národného múzea s množstvom ľudožrútskych hintov. Simplexná botanická záhrada vedľa múrov najväčšej väznice. Trh s domorodým umením, kde kúpite bustu ľudožrúta zo Západných provincií, tzv. Muzu Muzu z čierneho ebenu a perlorodky. Následne prekročíme rieku White River a všetko sa mení, mesto razom skončilo a nasledujú sympatické drevené dedinky a obchodíky s betelom. Popri ceste sa opekajú ryby, kurence…Hygienické podmienky nebudú vyhovovať každému, ale je to čerstvé, dobré a fotogenické. Prichádzame na pláž číslo II, kde je potopený vrak japonskej lode a ten trčí nad hladinu tak 30m od brehu. Ide zároveň o úžasné šnorchlovanie, loď je obrastená korálmi, pláva tu slušné množstvo "akváriových" rybičiek, proste nádhera. Prežili sme neuveriteľnú cestu!

deň 16 - 16 -

Tu vaša cesta končí, opúšťate Honiaru a začína dlhý let domov. Radi Vám vybavíme let v business class.

deň 17 - 17 - Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.


Cena zahŕňa

prelet Port Moresby - Mt.Hagen, Lae - Port Moresby

Port Moresby – Kavieng – Kokopo – Port Moresby – Honiara

12 x ubytovanie v izbách pre 2 osoby v miestnych 3* štandardoch PNG

1 noc v hoteli Marina Bay Sands v Singapure Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

sprievodcu

privátnu dopravu počas celého zájazdu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

vstupné do pamiatok a atrakcií

Cena nezahŕňa

Letiskové poplatky, víza, ostatnú stravu, drobné bakšišné za fotenie, osobné výdaje


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -