Vyhľadávanie zájazdu

MarokoTermíny a ceny


Len kúsok od Španielska sa rozprestiera svet, ktorý formoval dnešnú Európu a dal život mestám, ako sú Granada, Córdoba, rozšíril v zaostalej Európe vzdelanosť a my o ňom ani nevieme. Okruh krajinou, ktorá má more, oceán, vysoký Atlas, lyžiarske strediská, horúcu púšť s najväčšími pieskovými dunami na svete a rozprávkovú kultúru Berberov. Vitajte v krajine Tisíc a jednej noci. Je hneď vedľa nás.

Maroko je magická krajina "tu za rohom", ktorá prekvapí aj skúseného cestovateľa. Vstupná brána do Afriky, v minulosti cieľ tisícok karaván čierneho kontinentu a najmocnejších národov Stredomoria. Vonia korením, chutí ako sladký mätový čaj a vyzerá ako z rozprávky. Neprístupná Sahara, najvyššie vrchy pohoria Atlas, malebné berberské dediny, púštne opevnenia ľudí, ktorí túto časť sveta obývajú odpradávna a nemajú v úmysle to meniť. Nekompromisní obchodníci vo Feze, krotitelia hadov v Marrákeši, elegantní Casablančania, ale aj kultúra púštnych nomádov. Za 10 dní zažijete viac, ako si viete predstaviť. Prvá z krajín, do ktorých sa dalo vybrať s , nestratila za 25 rokov ani štipku krásy!

deň 1 - 1 -

Odlet a prílet do Maroka. Maroko je susedom Európy a je našou najbližšou exotickou destináciou. CASABLANCA: najväčšie mesto Maroka je miestom, kde sa zarábajú peniaze, kde vrčí ekonomický motor Maroka a kde cítiť akúsi krásnu nostalgiu 20.storočia, kedy sa tu miešali francúzske vplyvy s tými arabskými. Náš prvý dotyk s krajinou nás zavedie k mešite Hasana II., ktorá kraľuje atlantickému pobrežiu a je nádhernou dominantou mesta. Povieme si prvé príbehy o Almohádovcoch a Almorávidovcoch a vyskúšame prvé chuťovky marockej kuchyne.

deň 2 - 2 -

Opustíme Casablancu a smerujeme do vnútrozemia, kde nás čaká mesto plné dojmov, zážitkov a mágie. Smerujeme k pohoriu Atlas do mesta Berberov, do mesta rozprávok, do MARAKÉŠA. Večer na námestí Jemaa al-Fna (UNESCO) patrí medzi najväčšie zážitky. Ľudoví rozprávači, akrobati, predavači, zaklínači hadov akoby sa čas nikdy nepohol. Horúca africká noc tu má svoje obrovské čaro. Potom nás úplne pohltí stredoveký souk, ktorý nemá obdobu v marockom svete. Toto mravenisko pestrofarebných obchodíkov, plných vôní, zvukov a farieb, toto srdce každého marockého mesta je pre Európana neodolateľným pokušením pustiť sa nakupovať a vymieňať prosto obchodovať na arabský spôsob. Je to vzrušujúca hra, pri ktorej si často posedíte pri šálke sladkého mätového čaju, dohodnete sa na cene alebo len sa tak priateľsky porozprávate s domácimi - prevažne berberskými obyvateľmi.

deň 3 - 3 -

Dnes sa prejdeme pamiatkami mesta, mešita Koutubia, hrobky Saadovcov, palác El Badi, nákupy u farebne oblečených Berberov, ktorých porovnáme s Arabmi, čerstvé džúsy a ostré slnko Sahary. Ochutnali ste už slimáky? Kúpite si modré turbany Tuarégov? Spoločne zamierime k palácu El Badi, ktorý nemal obdoby v celej veľkej stredovekej ríši. Keď ho stavali, kráľ si povzdychol, že to raz bude jedna nádherná ruina. Dáme mu za pravdu? Vo veľkolepom priestore múrov paláca je však stále cítiť luxus a majestátnosť aj napriek tomu, že ho jeden z prvých sultánov dynastie Alaouitov, slávny Moulay Ismail, za jedno desaťročie úplne vydrancoval a ponechal napospas času. Marrákeš spoznáme do poslednej uličky. Na sklonku dňa si pohľadáme strechu, z ktorej budeme môcť sledovať krásu a chaos fascinujúceho námestia Jemma el-Fna. Na stole pohár čaju s vetvičkou mäty alebo arabská káva a pod nami ruch, aký si pamätali stredovekí návštevníci mesta. 

Prečítajte si náš blog z marockého Marakéša a uvidíte, na čo všetko sa tu môžete tešiť!

deň 4 - 4 -

Medzi nami a púšťou Sahara stojí pohorie Atlas. Kľukatými cestami zdoláme toto pohorie, ktoré sa tiahne celou severnou Afrikou. Pohorie podľa legendy podopiera titan Atlas. Najvyšší vrchol je vo výške 4 165 metrov a pohorie chráni západnú časť Maroka pred dotierajúcou Saharou. Pripravte sa na nádherné výhľady na okolité kopce, berberské dedinky aj hlboké údolia a zastavíme sa aj na najvyššom priesmyku Tizi n´Tichka (2 260 m.n.m.) odkiaľ si spravíme fotografie s ikonickou tabuľou. Keď prekročíme hory čaká nás mesto s príznačným názvom „Brána do púšte“ alebo OUARZAZATE. Mesto vo výške viac než 1 000 metrov stojí na rozhraní Atlasu a Sahary. Našim cieľom bude unikátne miesto zvané AIT BEN HADDOU. Hneď ako ho uvidíte bude Vám povedomé. Kde ste ho len mohli vidieť? Prezradíme vám, že sa tu natáčali veľkofilmy ako Múmia, Kráľovstvo nebeské, Hanna, Gladiátor alebo Hra o tróny. Tak už viete, kde ste sa s ním stretli? Po prehliadke pokračujeme do centra Ouarzazatu a v ňom strávime noc. 

deň 5 - 5 -

Chladný vzduch Atlasu nám ohreje púšť Sahara. Skôr než k nej prídeme, zastavíme sa v malom raji. Kaňon TODRA. Obrovské rieky, ktoré kedysi týmto územím pretekali pripomínajú už iba kaňony, ktoré vyryli do skál. Príjemná prechádzka kaňonom, ktorý patrí medzi najkrajšie miesta krajiny. Prejdeme romantickou cestou s viacerými oázami, a tak sa môžete tešiť na mimoriadne zaujímavú krajinu. Čoraz viac máme okolo seba prázdnu púštnu krajinu, a to znamená, že sa blížime do cieľa, ktorým je mesto Erfoud. ERFOUD: oáza v saharskej púšti, ktorej okolie pripomína krajinu na Marse. Nie nadarmo sa práve tu simulujú podmienky života na tejto planéte.

deň 6 - 6 -

MERZOUGA: necelých 55 km z Erfoudu leží v tieni obrovských pieskových dún maličká dedinka, ktorá má najväčší podzemný zdroj pitnej vody v Maroku. Irónia, ale aj dôkaz, že Sahara nebola vždy pieskovým morom. Naším cieľom však sú vyše 150 metrov vysoké pieskové duny, ktoré spaľuje neľútostné slnko. Modré turbany Tuaregov ovládajú túto nehostinnú časť nášho sveta. Kto chce vybehne na dunu zlyžuje ju alebo si zajazdí na ťave. Deň v prírode, kde nevládne voda, ale piesok. SAHARA a ERG CHEBBI.

deň 7 - 7 -

Opustíme Saharu a vydáme sa sever cez neustále sa meniacu krajinu. Tento deň si vychutnáme aj napriek tomu, že sa musíme presunúť zo Sahary až do legendárneho Fezu, a to nám potrvá niekoľko hodín. Za oknami sa púštna krajina premení na okázalé kopce a neskôr ju ozdobia vzácne cédrové lesy Stredného Atlasu, kde dodnes žijú opice makaky. Zastavíme sa v mestečku IFRANE, ktoré bude vyzerať úplne inak ako všetky marocké miesta, ktorými sme dosiaľ prechádzali. Dáte si kvalitnú kávu s koláčikom alebo sa len prejdete ulicami a pozriete ako mestečko žije? Už o chvíľku sa všetci ocitneme v legendárnom meste FEZ. Ďalšie kráľovské mesto na našej marockej ceste a čoskoro sa mu dostaneme hlboko pod kožu!

deň 8 - 8 -

Fantastická a jedinečná medina (UNESCO) v centre mesta, kde čas stojí ako nikde inde. FEZ je marockým unikátom a návšteva tejto krajiny by nikdy nebola kompletná, ak by ste sa neocitli v jeho starom meste, kde cestujeme v čase. Úzke uličky, ktoré dodnes prekvitajú tradičnými remeslami ako výroba keramiky, kobercov a spracovanie koží. Viac než 9 000 kľukatých uličiek, niektoré z nich sú na šírku jedného človeka, robia z Fezu stredoveké bludisko. Navštívime miestne dielne, fabričku na kožené výrobky s najznámejším výhľadom na mesto. Ochutnali ste už tradičnú pastillu? Vieme, kde ju robia najlepšiu v meste! Keď sa z labyrintu vynoríme, pozrieme si Kráľovský palác s najkrajšou bránou Maroka a vychutnáme si vyhliadku na toto mravenisko pod nami. Fez je skutočným srdcom krajiny, kde to stále žije. Porovnáme si Fez a Marrákeš. Berberskú atmosféru nahradí arabská a vo Feze sa uvidí, kto vie zjednávať. Čaká Vás tvrdý boj.

deň 9 - 9 -

Hluk, hrmot, vône starého Fezu vystrieda pokoj a ticho vo VOLUBILISE. Volubilis (UNESCO) – antické mesto, súčasť rímskej provincie Mauretania Tingitana, ktoré si pamätá ešte zlaté časy Rímskej ríše a ešte staršie obdobie fenickej nadvlády. Krásne zachované cardo maximus a decumanus, kúpele či sklady svedčia o tom, že sa mestu nevídane darilo. Krajšie mozaiky, než uvidíte tu, by ste v celom Maroku nenašli. Viete o tom, že najkrajšie pamiatky z obdobia Rímskej ríše ležia v severnej Afrike? Cestu Marokom zakončíme v hlavnom meste RABAT. Jedno zo štyroch kráľovských miest je pokojným veľkomestom v ostrom kontraste oproti zvyšku Maroka. Veža Tour Hasan, staré mesto a modrobiely Kasbah. Noc v Rabate.

deň 10 - 10 -

Pohľadom z mediny na vlny Atlantiku obmývajúce starý pirátsky prístav Sale sa s Marokom rozlúčime a odletíme domov. Odlet zo severnej Afriky a prílet domov, kde si uvedomíte koľko krásnych zážitkov sme počas nášho marockého putovania zažili.


Cena zahŕňa

8 x ubytovanie v 3* hoteloch v izbách pre 2 osoby Viac o ubytovaní - tu.

8 x raňajky

prenajatú dopravu klimatizovaným autobusom

výlet 4x4 na pieskové duny Merzougy

sprievodca

dokonalú prehliadku stredovekého Fezu s miestnym sprievodcom

prehliadka berberského Marrakéšu

prehliadka Casablanky a Rabatu

asistenčné služby 

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, vstupné do pamiatok a atrakcií, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla 


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -