Vyhľadávanie zájazdu

Metropoly ŠkandinávieTermíny a ceny

Metropoly Škandinávie

5 najkrajších miest Škandinávie na jednej ceste. Andersenova Kodaň, Štokholm postavený na ostrovoch, klasicistické Helsinki, stredoveký Tallin, secesná Riga. Plavba cez Fínsky aj Botnický záliv. A množstvo gurmánskych špecialít.

deň 1 - 1 -

Prílet do Dánska. Začína sa najluxusnejší okruh Škandináviou na slovenskom trhu pod vedením vyštudovaných škandinavistov. Aj o poznanie je postarané. KODAŇ: príchod do mesta, ktoré preslávil Hans Christian Andersen a výborné pivo. Radničné námestie, najdlhšia pešia zóna na svete, ulička Nyhavn, kde najznámejší Dán býval. Kráľovský palác s čudnou čestnou strážou. Prečo majú Dáni svoju Margarétu tak radi? Pred sídlom dánskeho parlamentu si povieme niečo viac o modernej Škandinávii. Okrúhla veža, na ktorú sa kočom nechal vyviezť aj Peter Veľký. Kto bude mať chuť, večer si zájde do štvrte hippies v Kristianii. Alebo dáte prednosť zábavnému parku Tivoli? Skúsime Vám rezervovať reštauráciu Noma, ktorá bola tri roky najlepšou reštauráciou našej planéty (rezervácia minimálne tri mesiace vopred).

Skôr než vyrazíte si naštudujte toto najšťastnejšie mesto sveta

deň 2 - 2 -

Cez Öresundský prieliv smerujeme do MALMÖ, krátka prehliadka tretieho najväčšieho mesta Švédska, ktoré za posledné roky neuveriteľne skrásnelo. Rozdiely medzi Dánskom a Švédskom. Turning Torso (190 m, dielo Santiaga Calatravu) patrí k najvyšším obytným domom v Európskej únii. LUND: švédsky Oxford, ktorý bol kedysi najväčším mestom Škandinávie. Prekrásna katedrála, ktorú by ste tu nečakali. Rozprávanie o študentskom živote v Škandinávii. Presun švédskou krajinou na východne pobrežie. ABBA, švédsky model alebo kto vynašiel bezpečnostné zápalky. Noc v Štokholme.

deň 3 - 3 -

Je ŠTOKHOLM najkrajším hlavným mestom v Európe? Mnohí to tvrdia, Vy to uvidíte na vlastné oči. V Starom meste tu zastal čas. Úzke uličky, ktorými auto neprejde, porozprávame si o Štokholmskom krvavom kúpeli, ale ukážeme si aj najväčší Kráľovský palác na svete, sídlo švédskeho parlamentu (s najväčším zastúpením žien na svete), Radnicu, kde sa každý rok koná ples pri príležitosti udeľovania Nobelových cien. Viete, kde majú v Štokholme najlepšiu zmrzlinu? Viete, čo je snus? Vyhliadka zo slávneho Mosebacke, trilógia Stiega Larssona, ukrutne bohatá Strandvägen. Inšpiráciou lúpežníckeho príbehu boli výpovede skutočných lupičov z chudobnej štvrte v Štokholme. Pre záujemcov návšteva múzea lode Wasa, ktorá sa v 17. storočí potopila na svojej prvej platbe a zostala perfektne zachovaná. Suveníry na obchodnej ulici Drottninggatan, pivko v bohémskej štvrti Södermalm.

deň 4 - 4 -

UPPSALA: konkurent Lundu s najväčšou katedrálou Švédska. Prvý švédsky kráľ Gustav Vasa a Strieborná Biblia, ktorú Švédi ukradli Čechom počas tridsaťročnej vojny a aj Václav Havel sa ju pokúšal získať späť márne. Naspäť v Štokholme: moderná Drottninggatan, socialistické námestie Sergels Torg a miesto, kde zastrelili Olafa Palmeho. Prečo? Vysvetlíme si. Nalodenie sa na trajekt do Helsínk, ubytovanie v kajutách a opúšťame Švédsko prechádzajúc typické šéry na pobreží - 1 700 štvorcových kilometrov a 35 000 ostrovčekov. Večerná zastávka na ostrove Āland.

deň 5 - 5 -

HELSINKI: príchod do mesta. Fínsko dlho žilo v tieni a strachu zo sovietskeho suseda a až pád Berlínskeho múru a príchod Nokie spravil zázrak. Helsinki sú krásne. Skvelá rybia tržnica, pravoslávna Uspenská katedrála, trieda Esplanaden, Skalný chrám, vytesaný do kameňa. Viete, aké problémy trápia Fínov, ktorí majú všetko? Olympijský štadión, na ktorom slávil úspechy Emil Zátopek. Ochutnáte soba? Pre tých, ktorí chcete mať nabitý program, fakultatívne výlet na ostrov Suomenlinna (UNESCO). Trajekt do Estónska cez Fínsky záliv. Voda, ktorá kedysi Európu rozdeľovala ako Berlínsky múr. Dnes z blízkosti Fínska Estónsko veľmi profituje. Ubytovanie.

deň 6 - 6 -

TALLINN: stredoveké mesto, aké ste tu nečakali (UNESCO)! Stredoveké uličky, dôkladná prehliadka čarovného mesta, ktoré Vás určite prekvapí. Krásne zachované mesto hanzových obchodníkov, lekáreň Petra Veľkého, pravoslávny chrám, radnica, ktorú navštívil aj Dalajláma. Pohoda pri pohári chladeného pivka Saku s vyhliadkou na mesto.

deň 7 - 7 -

Rýchly presun po Via Baltica do Lotyšska. Hlavné mesto RIGA bude tým správnym vyvrcholením našej cesty. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Mesto secesie (UNESCO), mohutných katedrál a unikátnej kombinácie nemeckých, ruských a pobaltských vplyvov. Chrám svätého Petra s prekrásnou vyhliadkou na mesto. Pochutíme si na pelmenoch a pri Pamätníku slobody si porozprávame o boji pobaltských národov proti sovietskej okupácii.

deň 8 - 8 -

Posledné nákupy, posledné fotografie, rozlúčka so severnou Európou a odlet.


Cena zahŕňa

trajekt Štokholm-Helsinki

trajekt Helsinki-Tallinn

ubytovanie v izbách pre dve osoby v 3* a 4* hoteloch Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

ubytovanie v kajutách počas nočnej plavby

-sprievodcu na mieste pobytu

všetky cestné poplatky

informačný materiál

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, poistenie, strava (mimo uvedenej), batožina prepravovaná v batožinovom priestore lietadla, vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -