Vyhľadávanie zájazdu

Mexiko, Guatemala, BelizéTermíny a ceny

Mexiko, Guatemala, Belizé

Úvod - 13/14-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie - 3*/4* hotely, indiánska dedinka

Stravovanie - raňajky

Poznámka - Zmena programu vyhradená.

Doprava - Letecká.

1. deň - Odlet z Viedne do Mexika.

2. deň - Po prílete do letoviska Cancún sa presunieme do hotela v Playa del Carmen. Oddych po ceste.

3. deň - Jedným zo siedmich novodobých divov sveta je mystická Chichen Itza. Spoznáme Kukulkanov chrám, na ktorom je možné, počas jarnej a jesennej rovnodennosti, pozorovať prírodný fenomén, zostup opereného hada, neskôr si pozrieme a vysvetlíme princíp rituálnej hry Pelota a taktiež sa pozrieme na Chrám Bojovníkov. V minulosti bolo toto archeologické nálezisko veľkým kráľovským mestom, z tohto dôvodu nemôže chýbať ani návšteva Chrámu Mníšok. Ďalšou zastávkou bude návšteva cenotu, v ktorom je možné plávať. Pre Máyov boli cenoty posvätným miestom, pretože verili že je to vstup do podsvetia. Obed. Krásna a romantická Merida. Toto mesto je od minulosti až do prítomnosti kultúrnym, ekonomickým a spoločenským centrom celého spolkového štátu Yucatán. Počas koloniálnej epochy v nej našli svoj domov vlastníci sisalových plantáži. Vďaka tomu malo toto miesto čulé obchodné spojenie nie len s ostatnými časťami Mexika aj so samotnou Európou, pretože z neďalekého prístavu Sisal sa vyvážali sisalové laná do Európy. Počas prehliadky navštívime dom zakladateľa Meridy Francisca Monteja, ktorý až do 80. rokov minulého storočia patril jeho priamym potomkom. Potom sa pôjdeme pozrieť na miestnu katedrálu o ktorej sa traduje, že je to najstaršia katedrála na Americkom kontinente. Vďaka sisalovému boomu si Meridská smotánka postavila vlastné „ Champs –Elysées “ Paseo de Montejo na ktorej sa do súčasnosti nachádzajú rezidenčné vily. Pozrieme sa do Múzea Mayskej kultúry a prejdeme sa miestnymi trhmi, kde je možné ochutnať rôzne druhy tropického ovocia alebo kúpiť miestne pánske oblečenie Guayabera.

4. deň - Jedno z najdôležitejších miest tzv. klasického obdobia je Uxmal. Počas prehliadky tohto náleziska, budeme môcť pozorovať konštrukciu pyramíd v tzv. Puuckom štýle, pre ktorý bolo typické, že sa dbalo na to ako objekt vyzerá navonok ale na kultúru bývania vo vnútri sa nekládol veľký dôraz. Počas našej prehliadky uvidíme kúzelníkovu pyramídu, ktorá vďaka mayskému „storočiu“ bola 5x prestavaná. Potom sa pozrieme na Chrám mníšok, budeme pokračovať vystúpením na pyramídu Gran Pyramide a rozhodne nemôže chýbať výstup na kráľovský palác odkiaľ je krásny výhľad na celé archeologické nálezisko. Asi 20 km južne od Uxmalu sa nachádza malé, ale o to krajšie archeologické nálezisko Kabah, čo v mayskom jazyku znamená “Mocná ruka”. Veľká časť tohto mesta zatiaľ nebola preskúmaná, jednou z nich je Palác Masiek, na ktorom sa nachádza spolu 250 masiek boha dažďa.

5. deň - Po raňajkách odchod do Palenque. Palenque je považované za najkrajšie mayské mesto klasického obdobia. Nález zachovalej hrobky kráľa Pakala v krypte pod "Chrámom nápisov", v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, urobil z Palenque kultové miesto. Na úpätí hôr a obklopené bujnou džungľou, vytvára toto miesto atmosféru tajomna. Medzi ďalšie významné stavby patrí Chrám slnka, Chrám kríža či Kráľovský palác. Prehliadka múzea so sarkofágom kráľa Pakala, nasleduje transfer a návšteva tyrkysových vodopádov Misol Ha, kde sa natáčal film Predátor.

6. deň - Skoro ráno vyrazíme na cestu do srdca Chiapas. Na ceste sú štýlové raňajky v indiánskej reštaurácii. Najprv prídeme do Bonampaku, kde si prezrieme toto významné mayské kráľovstvo a slávne nástenné maľby. Nasleduje príchod do indiánskej dedinky, ubytovanie a obed. Potom absolvujeme krátky trek džungľou, ktorý bude určite zaujímavým zážitkom. Naším sprievodcom bude miestny indián z kmeňa Lacandoncov, ktorí žijú v dokonalej symbióze s prírodou, večera a noc v rezervácii Lacanha v Cabaňas.

7. deň - Raňajky a odchod z rezervácie Lacanha až k rieke Usumacinte, plavba loďou po prúde rieky do Yaxchilánu. Toto kedysi slávne a mocné mesto je ukryté v džungli a je prístupné iba touto vodnou cestou. Poplavíme sa loďou po prúde rieky až do guatemalského Bethel, transfer vanom do Isla Flores, romantického mestečka, ktoré je situované uprostred čarokrásneho jazera Petén Itzá, ubytujeme sa, voľný program, kúpanie v jazere, návšteva štýlových krčmičiek na nábreží s výhľadom na západ slnka nad jazerom.

8. deň - Raňajky v hoteli, odchod z Flores a návšteva "Parque Nacional Tikal", jedného z najväčších a najznámejších centier mayskej kultúry v klasickom období. Pozrieme si Centrálnu a Severnú akropolu, chrám "Veľkého jaguára" a "Chrám masiek", ako aj najvyšší mayský chrám v celej Mesoamerike, ktorým je "Templo IV" s výškou takmer 70 m, opice a tukany v korunách stromov dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru.

9. deň - Skoro ráno odchod z Flores do Belize. Do Belize City dorazíme po obede, loďou sa preplavíme na ostrov San Pedro. Ostrovček nie je veľmi veľký, za hodinu a pol ho obídeme a budeme očarení jeho zvláštnou atmosférou. Dýchne na nás reggae štýl, ospalá atmosféra, nikam neponáhľajúci sa, usmievaví "Rastamani" a lokálne štýlové krčmičky a bary. Mottom ostrova je "go slow".

10. deň - Pobyt na ostrove. Možnosť fakultatívnych výletov po okolí. Možnosť potápania alebo šnorchlovania na korálových útesoch, so žralokmi alebo v slávnej Blue Hole. Jedná sa o dieru skoro v dokonalom kruhu. Priemer tejto diery dosahuje 305m v priemere a 125m na hĺbku. Vytvoril sa pred miliónmi rokov keď sa strop tejto jaskyne prepadol.

11. deň - Skoro ráno odchod z ostrova San Pedro a príchod do mexického hraničného mesta Chetumal. Nasleduje transfer do Playa del Carmen. Ubytujeme sa v hoteli a pred nami je zaslúžený relax.

12. deň - Voľný deň.

13. deň - Voľný deň.

14. deň - Transfer na letisko, odlet do Viedne.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu z Viedne s prestupom vrátane letiskových a servisných poplatkov. Transfery BA - letisko - BA. Miestne transfery. 12x ubytovanie v 3*/4* hoteloch s raňajkami vrátane ubytovania v indiánskej dedine Lacanha v Cabaňas s plnou penziou (počas okruhu), all inclusive počas pobytu. Dopravu na člne Frontera Corozal - Yaxchilán - Frontera Corozal - Bethel. Transfer z Belize do hraničného mesta Chetumal (Mexiko), lodný alebo kombinovaný s prestupom v Belize City. Vstupy do všetkých archeologických nálezísk + lokálny sprievodca (Tikal). Sprievodca CK žijúci v Mexiku počas celého pobytu.

Celková cena nezahŕňa - Doplatok za jednolôžkovú izbu. Stravu okrem uvedenej. Imigračné poplatky pri vstupe / výstupe z Mexika, Guatemaly a Belize cca 80 USD (platia sa na mieste). Miestnu ekologickú daň cca 1 USD/osoba v hoteli Grand Princess, miestny ubytovací poplatok 228 pesos/osoba/pobyt. Fakultatívne výlety do Blue Hole a na korálové ostrovy. Cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -