Vyhľadávanie zájazdu

Mexiko veľký okruh s deťmiTermíny a ceny

Mexiko veľký okruh s deťmi

Mystická história plná pyramíd a šamanizmu, gurmánske špeciality a plodiny, ktoré dobyli celý svet, nádherné pláže na brehoch Tichého oceánu a Karibského mora. Cesta ríšou Olmékov, Zapotékov, Teotihuacáncov, Toltékov, Mayov, Mixtékov a Aztékov od roku 1995. Počas tejto cesty sa vaše deti získajú množstvo skvelých vedomostí a spoznajú úplne iný svet.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy s kvalitnými overenými spoločnosťami a ešte v ten istý deň prílet do absolútneho srdca miliónovej metropoly Mexico City. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu za „veľkú mláku“ chce užiť a využije možnosť doplatenia business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť. Aká je klíma v meste, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 2 200 metrov nad morom (podobne ako náš Gerlachovský štít) na absolútnej rovine bývalého jazera Texcoco? Pripravte si opaľovací krém, pretože ho budete musieť používať už od druhého dňa. Buďte pripravení skloňovať slovo pyramída vo všetkých pádoch. Buďte pripravení na dych vyrážajúce zážitky, na krásne zachovalé pamiatky, katedrály, pyramídy v džungli aj pri mori, na osviežujúce vody Pacifiku, Karibiku, aj na Agua Azul, na šamanske rituály.

Stretnutie s CK sprievodcom na letisku. Spoločne meníme miestnu menu. Vydali Vám novučičké 100 pesos bankovky? Sú vertikálne a vyhrali súťaž o bankovku roka! Vedeli ste takéto unikátne detaily? A to ste ešte nevyšli z letiskovej haly! Vyjdeme von z letiska, prvý nádych letného vánku v najväčšom meste Ameriky! Je také obrovské ako polovica nášho Slovenska. Vitajte v Mexiku, tešili sme sa na Vás! Po ceste do hotela v našom luxusnom klimatizovanom CK autobuse vôbec nestrácame čas a rozprávame si fantastické fakty o tejto unikátnej krajine, ktorá nás nadchýna už od roku 1995 a dodnes nás neprestáva prekvapovať!

Ako randia mladí Mexičania? Ako sa tu zdravia ľudia? Ako tu fungujú sociálne siete? Prečo chce mexický prezident presadiť vlastný Facebookóatl? A bude zavedený aj Twitterlopochtli či Instagratlán? Čo je nové v Mexiku, čo sa preberá v TV a v novinách? Mexiko, krajina bez cenzúry, krajina slobody. Čo môžete robiť a čoho sa máte radšej vyvarovať a mnoho ďalšieho si rozprávame na približne hodinovej ceste do nášho hotela. Je to podmanivá krajina, do náruče ktorej Vás pomaličky vtiahneme cez unikátne zážitky.

Mexiko má všetko, čo hľadáte... Bohatú históriu, pyramídy, unikátnu gastronómiu, pláže, luxusné rezorty i malé koloniálne hotely. Nájdete tu všetko. Check in v hoteli, ktorý sa nachádza v absolútnom centre mesta s najlepšou polohou. Legendárna Corona čaká za rohom, pôjdeme na jednu už dnes večer? Vedeli ste, že firma Corona naplnila vyše stotisíc fliaš čistou pitnou vodou a rozvážala ich po všetkých nemocniciach v čase pandémie? S CK sa dozviete aj to, prečo voda z kohútikov v Mexico City nie je pitná. Má sa tá Corona piť s limetkou alebo nie? A ako sa pije tequila v Mexiku? Všetko si postupne vysvetlíme. Mexiko je fantastická krajina plná farieb, vôni, chuti, ktorá Vás núti objavovať a CK sprievodca je zvyknutý na zvedavé otázky Lovcov zážitkov. Ak niekde začať spoznávať Strednú Ameriku, treba prísť práve tu do Mexika. Vybrali ste si správne!

Vychutnajte si Mexico City o úroveň vyššie a vyberte si ubytovanie v luxusnom hoteli, ktorý sa nachádza priamo na bulvári Paseo de Reforma, uprostred ktorého sa nachádza socha Anjela, Angel de Independencia, známa hlavne z mexických telenoviel, ktorá dominuje celému tomu chaosu nad rušnou ulicou, nikdy nekončiacou dopravou a početnými protestami a v ruke ktorého sa nachádza zlomená reťaz - symbol nezávislosti od Španielska. Krehká socha anjela stráži pulzujúce veľkomesto, v tieni jediného hradu celého Mexika - Chapultepec.

Mexiko si počas covidovej éry uchmatlo jeden dôležitý titul - najnavštevovanejšia turistická destinácia sveta, ktorá dominovala svetovému turizmu a stále v tom pokračuje a robí to perfektne! Dezinfekcia na každom rohu, absolútna hygiena v hoteli aj na pamiatkach! Mexiko nám aj tu opäť raz vyráža dych a neprestáva nás presviedčať o tom, že je pripravené privítať nových lovcov zážitkov! Zatiaľ čo väčšina krajín sa v marci 2020 uzavrela kvôli epidémii, Mexiko ako jediná krajina sveta chápe, ako musí fungovať ďalej, ako sa musí prispôsobiť situácii vo svete, pracovať s ňou a aplikovať nové požiadavky, ktoré sú mu predostreté.

Dobrú noc nad historickou vysvietenou 22 miliónovou metropolou s úsmevom na tvári a ráno nás čaká bájny Teotihuacán a dravé exotické centrum Mexico City. Kontrola bateriek vo fotoaparátoch, prečistenie pamäťovej karty v mobile, príprava opaľovacieho krému a najpohodlnejších topánok, ktoré ste si zbalili do batožiny. Zaspávajte v samotnom srdci Mexico City s myšlienkami na príbehy z dávnych čias, z čias španielskej kolonizácie, z čias Aztékov. My si nič nenecháme ujsť a o niekoľko hodín už lovíme naše prvé zážitky na Ceste mŕtvych.

deň 2 - 2 -

Buenos días! Prebúdzame sa do nového dňa v metropole, ktorá je postavená na jazere Texcoco. Legendy hovoria, že Aztékovia v 14. storočí na príkaz svojho boha Huitzilopochtli putovali zo svojho pôvodného bájneho mesta Aztlánu na miesto vytýčené proroctvom. Majú sa usadiť tam, kde uvidia orla a sedieť na opuncii, ako zápasí s hadom. Keď toto miesto nájdu, stane sa tam z nich obrovský a prosperujúci národ. Tak sa aj stalo! To bájne miesto našli presne 2 km od nášho hotela a tu začali budovať svoje obrovské prosperujúce mesto, do ulíc ktorého sa dnes ponoríme. Sme tak blízko! Dnes nás čaká krásny deň.

Čo jedávajú Mexičania na raňajky? Je tu mnoho tradičných jedál a každé ráno si môžete zvoliť iné a hľadať to svoje obľúbené. Môžete očakávať, že bude v nich veľa syra, vajíčok, fazuliek, avokáda... Zvolíte si sýte Casserole, enchiladas, quesadillas alebo začnete radšej zľahka s vajíčkami Huevos Rancheros? CK sprievodca je pripravený odporúčať Vám postupne všetky gurmánske špeciality. A Vy si nájdete tu svoju.

Mexiko je najväčšia krajina Strednej Ameriky a má neskutočnú iskru. Možno aj preto si v CK stráži miesto v prvej trojke najobľúbenejších ciest našich klientov. Chodíme sem každoročne už od roku 1995 a máme pre Vás perfektný zmysluplný program, ktorý dodá Vašej dovolenke nový rozmer.

Ráno nastúpime do nášho CK autobusu a vyrážame najprv na Teotihuacán, kde sa ľudia stávajú bohmi. Je hneď za bránami tohto obrovského mesta. CK sprievodca nám cestu skracuje zaujímavými faktami, až kým neprídeme na miesto, ktoré bolo v roku 500 n.l. šiestym najväčším mestom na našej planéte a ktoré bolo zrazu, ktovie z akých príčin, náhle opustené. Staroveká civilizácia nás očarí treťou najväčšou pyramídou na svete, Pyramídou slnka, len o niečo menšou Pyramídou mesiaca a Cestou mŕtvych dlhou niekoľko kilometrov. Prečo sa tu nezhoduje magnetický a geografický sever? Prečo práve tu nemá telefón dobrý signál? Prečo sú niektorí ľudia na vrchole pyramídy oblečení v bielom? Cestou mŕtvych nás doprevádzajú zvuky zvláštnej píšťalky, ktorú počuť z každej strany. Čo to symbolizuje? A k tomu navyše máme so sebou aj miestneho CK sprievodcu, ktorý povysvetľuje ďalšie fakty. Ostatní kĺžu po povrchu, ale my v CK ideme skutočne do hĺbky a Teotihuacán spoznáme kompletne.

Tequila, samozrejme, nemôže chýbať. Viete však, ako sa vyrába? Poznali pôvodní Indiáni systém pálenia? Každá z civilizácií, ktorá tu žila, zbohatla na niečom inom a obyvatelia Teotihuacánu bohatli na obsidiáne – vulkanické sklo. Ukážeme si jeho tradičné brúsenie. Vedeli si z neho vyrobiť napr. rôzne sekerky alebo nože, ktoré použili pri opracovaní kože alebo vedeli s nimi aj bojovať. Prvé suveníry, prvá ochutnávka kaktusu a prvé chilli v rámci tradičného obeda (nepovinné).

Po obede vyrazíme na tretie najnavštevovanejšie katolícke pútnické miesto na svete – k Panne Márii Guadalupskej a na hlavné námestie Zócalo, resp. Plaza de la Constitución s Metropolitnou katedrálou, ktorá sa nakláňa do strany. Na Zócalo je napojená hlavná pešia zóna plná rozličných obchodov, a to sme už blízko k nášmu hotelu. Mexiko je krajina, ktorá je kolískou množstva starovekých kultúr a pre archeológov je, doslova, raj na zemi ešte aj dnes. Tieto slová potvrdzuje aj nedávny nález, ktorý vyšiel na svetlo sveta v Mexiko City, keď tu odkryli vzácnu aztécku vežu postavenú z ľudských lebiek. Čo je nové vo svete archeológie v Mexiku, ako sa má mexický prezident a či ho majú Mexičania vôbec radi... Aj o tom si porozprávame na najväčšom námestí Ameriky.

O niekoľko ulíc ďalej je námestie Plaza Garibaldi, kde sa najviac zdržiavajú Mariachis. Prvé tanečky, prvé mexické piesne, prvý rýchlo-kurz španielčiny,  potom sa skúsime pretancovať do CK hotela miestnym metrom, ktoré jazdí na gumených pneumatikách a kde sú jednotlivé stanice značené obrázkami, aby neznevýhodnili tých, čo čítať nevedia. Takto denne prevezie viac ľudí ako ma naše Slovensko. Aj také je Mexico City. Živé, pulzujúce a exotické. Naša komplexná a logická prehliadka bola pripravená na mieru pre Vás, našich klientov - Lovcov zážitkov. Naši CK sprievodcovia chodia do Mexico City pravidelne niekoľkokrát do roka a predstavia Vám ho veľmi dôkladne.

deň 3 - 3 -

Dnes si pôjdeme pozrieť krásny park Chapultepec. Chapultepec - to sú zelené pľúca tohto veľkomesta. Tento park je taký rozsiahly, že sa doňho zmestila aj ZOO, hrad (jediný v Mexiku), jazero, pamätníky a viacero múzeí. Tu môžeme uvidieť Voladores, lietajúcich Indiánov, ktorí sa odvíjajú na lanách dlhých desiatky metrov za sprievodu tradičnej hudby riskujúc svoj život. Prečo to robia? Nie je to nebezpečné? Zranil sa už niekto niekedy? CK sprievodca trpezlivo vysvetľuje všetko, čo Vás zaujíma. Zamýšľame sa nad touto dych vyrážajúcou tradíciou a ideme postupne ďalej.

Pre nás v CK je mexické Múzeum antropológie to najkrajšie a najkvalitnejšie múzeum svojho druhu na celom svete. Zaoberá sa štúdiom predkolumbovského obdobia a kultúry na území Ameriky. Väčšina artefaktov v múzeu sú originály staré niekoľko tisíc rokov! Nenecháme si ho ujsť a pozrieme si tie najdôležitejšie pamiatky vrátane Slnečného kameňa, makety miest, ako vyzerali v minulosti a povieme si ďalšie fakty z histórie Mayov či Aztékov. Kedy mal byť ten koniec sveta? Ako to s ním mysleli? Spravíme si prvý prehľad histórie. Vzácny Kameň slnka pochádza niekedy zo začiatku 16. storočia a s príchodom barbarských Španielov medzi rokmi 1519 až 1521 bol “pochovaný” do útrob mexickej zeme na skoro 300 rokov. Opätovne sa našiel až v roku 1790, kedy ho Mexičania našli a vystavili na bok pri Metropolitnej katedrále, mimochodom najväčšej katedrály v Mexiku, postavenej na ruinách Aztéckeho Templo Mayor. Má neskutočných 24 ton a priemer niečo vyše 3,5 metra. No všetci sa už tešíme na spoznávanie jednotlivých kultúr naživo.

A iba kúsok od múzea je už začiatok dlhého bulváru Paseo de la Reforma, kde sa nachádza socha Anjela nezávislosti, známeho z mexických telenoviel (Anjel je od múzea vzdialený presne 2 km). Posledné fotografie tohto dávneho hlavného mesta Aztékov, ktorí ho nazývali Tenochtitlán. Pomaly dávame zbohom tomuto mestu, ktoré dobyli Španieli na čele s Hernánom Cortézom a premenovali ho na Ciudad de Mexico. Vyberáme sa Cestou slnka a smerujeme do legendárneho Acapulca.

Unikátne Acapulco nám je omnoho bližšie. CK zaradilo Acapulco do programu ako prvé z Československa. Dovtedy tu nikto nechodil, no každý o ňom čosi počul. Nachádzame sa v štáte Guerrero, v jednom z 32 štátov. S Acapulco sa spája mnoho škandálov z minulosti, no dnes je tu pokoj, a tak vieme, že opäť sme prekabátili poplašné médiá, ktoré sem tam pretrasú komplikovaný život miestnych. Romantika, to je Acapulco. Keď čítame svetové časopisy a čo tam píšu o tomto meste, tak sa až pousmejeme. Ale je to hôrky úsmev. Toto mesto si nezaslúži prívlastok nebezpečné a už vôbec si nezaslúži prvé strany nejakých bulvárnych časopisov. Preto sa sem boja Európania chodiť, ale my vieme pravdu a Vy viete, že s CK je na zájazdoch vždy bezpečne. Vieme, čo si môžeme dovoliť. Vieme, čo je autentické a zaujímavé. Acapulco je mesto plné paradoxov a rozdielov. Aztécki bohovia sú nám naklonení a ideme sa kúpať do Acapulskej zátoky, kde voda máva okolo 29 stupňov, kde máme výhľad v diaľke na niekdajšie pompézne haciendy, rovnako sa nám otvára panoráma mrakodrapov, tzv. Prvá avenue, prímorská ulica, ktorá zaváňa ešte stále Amerikou. Je večer, slnko nádherne zapadá nad zálivom. Margarita chutí akosi lepšie, a to jedlo! Gurmánske zážitky v našich tajných tipoch na podniky plávajúce na vlnách Pacifiku. Skvelé ceviche a fantastické morské plody!

deň 4 - 4 -

Budíme sa pri šume oceánu. Šťastne sme sa dostali do najzápadnejšieho bodu našej cesty. Acapulco spomína na svoju slávu z polovice 20. storočia. V 60. až 80. rokoch sa práve tu, v Acapulcu, schádzala smotánka zo Spojených štátov. Kto si mohol dovoliť dovolenku v Acapulcu, tak to bolo už niečo! Tým sa dalo všade pochváliť a každý v tichosti závidel. Stretávali sa tu hviezdy ako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyovci, Belmondo atď., ktorí tu mali svoje kluby, rezidencie a obľúbené reštaurácie. Teraz sme tu my - Lovci zážitkov. Chodíme sem od našich samotných začiatkov v Mexiku a lásku k tomuto mestu si CK sprievodcovia predávajú z generácie na generáciu. Aj dnes Acapulco láka srdce pravého cestovateľa, preto ho nemôžeme obísť. Na našom zájazde sa tak budete kúpať vo vlnách Pacifiku ako aj vo vlnách Karibského mora.

Keď sa miestnych v Acapulcu spýtate, čo je najväčšou atrakciou Acapulca, tak dostane rýchlu a jednoznačnú odpoveď - nočný život, pláže a La Quebradski skokani. Budeme na hlavnom námestí jediní turisti? Povozíte sa na lodi vo vodách Acapulca vo voľnom čase? Vily po útesoch patria bohatým ľuďom. Býva v nich niekto slávny, koho možno poznáme napr. z televízie? Náš CK kapitán to presne vie a prezradí to iba nám. Pozorujeme lietajúce čajky, ktoré hľadajú svoju korisť nad zátokou a s drinkom v ruke si predstavujeme čo si o tomto výhľade myslel Elvis. Je to úplne rovnaké? CK kapitán nám dá odpoveď.

Každopádne to žezlo skutočných hviezd Acapulca "ukradli" slávni skokani z La Quebrada, ktorí sa z úrovne 12. poschodia vrhajú do úzkej zátoky. Je toto vôbec možné? Verili by ste tomu, že títo ľudia skáču pravidelne už od 30. rokov 20. storočia? Samozrejme, nie sú to stále tí istí ľudia. Je to jedna rodina, ktorá sa tomu venuje. Môžete ich tu zazrieť aj dnes, ako skáču do rozbúrených vĺn Pacifiku a následne sa škriabu opäť hore po 30 metrov vysokej skale či je deň, či večer, noc alebo zima. Tichý oceán rozhodne nie je "tichý" a so zatajeným dychom sledujeme, ako riskujú svoj život znova a znova. Odkiaľ je najlepší výhľad? CK sprievodca to vie a vedie Vás rovno na to najlepšie miesto, aby ste si ulovili najlepšie fotografie. Medzi týmito skokanmi bol jednu dobu aj Johnny Weissmüller, ktorý stvárnil postavu prvého filmového Tarzana. Vedeli ste takéto unikátne fakty?

Acapulco vždy bolo veľmi obľúbenou plážovou destináciou, ale dnes je toto mesto už o niečo kľudnejšie. Po hurikáne z roku 1997 investovala vláda vyše milióna dolárov na prebudovanie infraštruktúry, vyčistenie zálivu a vylepšenie lokálnych služieb. Vďaka tomu je v Acapulcu príjemnejšie než kedykoľvek predtým, a preto sem stále chodíme, aj keď ho iné CK vynechávajú. Dosýta sa vykúpeme na slnkom zaliatej pláži, osviežime sa poslednou piňakoládou a ráno sa už vydáme na cestu do exotického a tajomného vnútrozemia. Svojho mexického ducha a zároveň aj rybársku tradíciu si Acapulco zachovalo dodnes. K tomu sa už len pridali rušné nočné kluby a diskotéky, kde sa chodí baviť mexická mládež. My v CK si tu preto doprajeme ešte jednu noc, aby sme Acapulco dokonalo pochopili. Oddýchneme si pred cestou z najzápadnejšieho bodu štátu Guerrero (v španielčine názov znamená "Bojovník") pred prechodom do najvýchodnejšieho bodu našej cesty, Cancúnu. Čakajú nás ďalšie nádherne dni plné zážitkov.

deň 5 - 5 -

Ranný odchod z moderného plážového mesta Acapulco, aby sme dnes stihli čo najviac zážitkov a putujeme do indiánskeho vnútrozemia, kde sa stretneme, akoby zrazu s iným svetom. Tento svet je opradený tradíciami, krásnou mexickou hudbou, chutným jedlom, lákavou históriou a zachovanými remeslami. CK sprievodca Vám tieto zázraky odhaľuje jeden po druhom. Mexiko ma viac ako 2 milióny km² a má všetky podnebné pásma. My už dôkladne poznáme moderné Mexiko a teraz je na rade jeho čarovná história.

Naša prepracovaná trasa po Mexiku pokračuje okolo najslávnejšej sopky v Amerike, Popocatepetl! Vykukne na nás spod oblakov viac ako 4000 metrov vysoký prírodný kolos? Musíme mať dobrú karmu, tak si dajte záležať! Stále činná sopka budí veľký rešpekt, takže ju opatrne obchádzame, aby sme ju nezobudili a blížime sa k našej zastávke, k mestu Cholula. V Cholule sa nachádzajú pozostatky najväčšej pyramídy na svete. Ospravedlňujeme sa milovníkom egyptských pyramíd, ale je to tak! Pyramída v Cholule je väčšia než pyramídy v Egypte. Španieli jej však nič nedarovali a na jej vrchole, po dobytí územia, postavili koloniálny kostol. Iní toto miesto obchádzajú. Verili by ste tomu? My v CK Vám ju dôkladne ukážeme. Prejdeme sa po jej tajomných a dodnes úplne neobjasnených tuneloch a v jej útrobách odhalíme tajomstvá, ktoré ukrýva. Cítime sa ako bádatelia a dotýkate sa dávnej histórie. Aké to tu muselo byť, kým neprišli Španieli? Aj tento príbeh vyrozpráva CK sprievodca, ktorý je stále s Vami.

Na obed vystriedame mystické zážitky za tie gurmánske a vyskúšame tradičnú kuchyňu kombinujúcu mäso a čokoládu. Počujete opäť správne! Tradičná omáčka mole zožala slávu už veľmi dávno a tú musíte ochutnať. CK pozná tie najlepšie reštaurácie regiónu a vy si budete môcť dokonca vybrať svoju najobľúbenejšiu verziu tejto omáčky. Túto mexickú kuchyňu zvláštnosti prekoná vo svete len máločo, a preto sme tu! Kto si kúpi predpripravenú omáčku na mole a vezme si ju domov? Kufre plníme ďalšími suvenírmi.

Po obede prechádzame ďalej legendárnym územím, kde údajne vyčíňa mýtické zviera nazývané Chupacabra. Existuje? Neexistuje? V každom prípade aj 21. storočí sa neraz objaví v miestnych týždenníkoch správa, že farmárom "niečo" ohrozilo dobytok. My prechádzame ďalej mexickou prériou s vyše desať metrov vysokými kaktusmi do Oaxacy, ktorá je považovaná za jedno z najkrajších koloniálnych miest v Mexiku.

Zážitky a intenzívne prežívanie každého dňa nám takmer nedovoľujú dostať sa do styku s modernou civilizáciou. Tá mexická má čosi naviac, CK sprievodca to dávno vie a postupne Vám to ukazuje. Tu Vás pomaly vtiahneme do hlbín doposiaľ nerozlúšteného a mystického, a práve o tom je celé naše Mexiko. Jednoducho, tak to je. Treba sem prísť a zakopnúť do tej mexickej červenej hliny, aby z nej niečo vyšlo. V Oaxace sa staneme pomaly odborníkmi na Mexiko, ale to je stále len zlomok z toho, čo nás čaká do konca našej prepracovanej trasy. Ak nám počasie bude stále priať, naše tváre sa pomaly sfarbia do odtieňu ružovej a hnedej.

deň 6 - 6 -

Budíme sa v našom koloniálnom hoteli v starej Oaxace, ktorá je celá súčasťou UNESCO. Od Mexico City sa líši tak veľmi ako sa líši deň od noci. Slobodný a suverénny mexický štát, ktorý garant Vášho zájazdu prešiel nespočetne mnohokrát a prehliadka je pripravená tak, že budete z toho absolútne nadšení.

Oaxaca, s príjemnou klímou večnej jari, je obklopená pohorím Sierra Madre del Sur, ktoré akoby chránilo jej starobylý indiánskych charakter od ostatného sveta. Krásne domy, postavené v barokovom koloniálnom štýle s použitým veľmi jasných farieb, ulice stavané do pravých uhlov, krásne okenice so starými mrežami. Katedrály a kostoly, na ktorých sa v Novom svete nešetrilo. V tých najkrajších uličkách, do ktorých vás vedie CK sprievodca, stretneme ešte veľké percento potomkov pôvodných obyvateľov Mixtékov a Zapotékov, ktorí ešte aj v 21. storočí stále bojujú za svoje práva, aby mali možnosť dostať sa napr. na lepšie školy, aby im nekonfiškovali pôdu, aby sa ich postavenie v Mexiku mohlo zlepšiť. Stretneme tu ešte domáce žienky, ktoré stále majú zapletené vlasy do vrkočov a nosia tradičné vzorované kroje. Vyzerala by takto Kuba, keby tam neprišla revolúcia? CK sprievodca nás postupne oboznamuje s tým, ako sa tu ľuďom žije. Čo trápi miestnu mládež a čo riešia na Facebooku...Kde pracujú rodičia a či môžu deti poslať do lepších škôl...Vlastnia pôdu? alebo im ju niekto zobral? Vieme všetko.

Na svahoch a v údoliach v okolí Oaxacy sa nachádza mnoho malých usadlostí a dediniek, kde sa dochovalo až 16 rozličných jazykov a kultúrnych skupín. Oaxaca je kultúrna mozaika, ktorá nemá v Mexiku konkurenciu. Kostol Santo Domingo, systém zavodňovania mesta, lúčne koníky – chapulines a trh s koreninami. Využite šancu len tak sa stratiť. Je to náročný program, ale vo voľnom čase bude možnosť navštíviť aj múzeum s expozíciou zlata Zapotékov. CK sprievodca na mieste predostrie všetky možnosti a vy si nenecháte ujsť to, čo Vás zaujíma najviac. Oaxaca je úplná zmena oproti Mexico City či Acapulco a my to intenzívne prežívame. Oaxaca je, jednoducho, čarovná.

Inak, viete odkiaľ pochádza čokoláda? Predpokladáme, že si takmer každý rád pochutná na výbornej čokoláde vyrobenej z kvalitného kakaa. Vedeli ste, že síce kakao pochádza z Amazónie, no boli to práve Mexičania, ktorí túto rastlinu začali pestovať ako prví? Výraz chocolātl pochádza z aztéckeho jazyka náhuatl. V Mexiku sa čokoláda hlavne pije a štandardne patrí k veľmi obľúbeným horúcim, ale aj ľadovým nápojom. Skúsený CK sprievodca Vám dôkladne vysvetlí všetko od kakaových strukov, cez fermentáciu, sušenie, praženie, mletie a prísady. Kde inde ochutnať pravú čokoládu? Napr. 1/2 kg čokoládových bôbov, 15 dkg škorice, 20 mandlí, 1/4 kg trstinového cukru. Všetko pred Vami hodia do mlynčeka, z ktorého vyteká šťava zázračnej chute.

Slnko zapadá nad starobylým mestom, ulice zaplaví tma, rozsvietia sa svetla v starých pouličných lampičkách a my sa poberieme naspäť do nášho hotela, ktorý sa nachádza v pešej dostupnosti z absolútneho centra mesta v sprievode melódie Cielito Lindo.

deň 7 - 7 -

Už tretí deň so zatajeným dychom sledujeme vrcholky hôr v okolí Oaxacy. Tam hore je totižto legendárna pamiatka Monte Alban - „Biele mesto“, ktoré sa spája s Olmékmi a Zapotékmi. Dnes Vás chceme nadchnúť. Je to obrovská hora, vrchol ktorej títo "blázni" zarezali do absolútnej roviny, aby mali dobre podstavce na svoje chrámy, paláce a loptovú hru pelota. Dodnes si nevieme predstaviť, ako odstránili také obrovské množstvo zeminy, no podľa všetkého iba zarovnanie terénu im muselo trvať 300 rokov. Viac si prezradíme na mieste, keď tam budeme! Kto boli Zapotékovia, ktorí prišli aj na to, ako získať farbivo a vytvoriť 40 odtieňov červenej? Aký odtieň červenej vytvorí PH na Vašej ruke? Ako liečitelia, lekári a šamani pôsobia Zapotékovia dodnes. Dôkladná prehliadka kolosálneho mesta a nádherných pyramíd Monte Alban s výhľadmi do údolia Oaxacy, ktoré majú CK sprievodcovia najradšej z celého Mexika, a to hlavne v období dažďov, keď sa celá okolitá príroda zamorí krásnou zelenou farbou a svoje nadšenie prenesú samozrejme aj na Vás.

Klimatizovaným CK autobusom ideme späť a okolo koloniálnej Oaxacy smerujeme do malého mestečka Santa Maria del Tule, aby sme sa pozreli na najväčší strom v Amerike. Čakali by ste, že bude na takomto mieste? Ako vyzerá strom s obvodom 56 metrov? Je vyšší než širší? Počas miestnych osláv a tradičných veselíc sa pod jeho korunu zmestí celá mexická kapela, muzikanti a speváci a aj všetci predstavitelia mestečka. Predstavte si, že tento strom poznal Aztékov, Zapotékov aj Španielov. Keby len vedel rozprávať! CK Vás prevedie aj týmto kútom krajiny, ktoré iní obchádzajú, no my sa mu dostaneme pod kožu. Tento strom zasadili v čase, keď tu bola ešte pyramída! Na jej mieste dnes uvidíte stáť krásny biely koloniálny kostolík.

Ďalej nás čaká výroba mezcalu, tradičného nápoja s červíkom z údolia Oaxacy. Odtiaľto aj pravý Mezcal pochádza! Vyrába sa z rastliny agáve, ktorá pripomína Aloe vera, no je oveľa väčšia. Čím sa odlišuje od tequily, ktorá sa zas vyrába na severe Mexika, v štáte Jalisco? „Para todo mal – mezcal, para toto bien – también“.. na všetko zlo mezcal a na dobro taktiež! Ochutnáme po poháriku na našu šťastnú cestu ku Karibiku?

Ďalej nás čaká návšteva dvora, kde si ukážeme, ako Zapotékovia splynuli so Španielmi a naučili sa využívať ovčiu vlnu. Sadnete si ku kolovrátku a krosnám? Ako si vyrobili svoje vlnené koberce? V prípade dostatku času v nabitom programe bude priestor na extra zážitok navyše, indiánska sauna Temazcal! Tú v minulosti používali všetci zapoteckí králi. Keď mohli oni, tak môžeme aj my CK - lovci zážitkov, a tak šaman "hecuje" teplotu do alarmujúcich čísel a riadne nás vyčistí od hlavy až po päty svojimi bylinkami. Pomaly nám končí intenzívny deň. Alebo ešte toho nemáte dosť? Tak pokračujeme! Kto chce ochutnať tlayudas? Sú to kukuričné tortilly, typické práve pre štát, v ktorom sa pohybujeme. Aj keď je tlayuda jedným z typov kukuričných tortíl, ktoré sú v Mexiku podávané takmer ku všetkým jedlám, jej chuť je úplne odlišná. Počas prípravy získava charakteristickú konzistenciu: od pružnej po polo krehkú, mierne vlhkú, čerstvú, ťažko žuvateľnú. Samotné náplne závisia od reštaurácie či pouličného predajcu, alebo od toho, na čo máte dnes večer chuť vy. Boli to práve tlayudas, ktoré v júli 2020 na Netflixe vyhrali prvé miesto v najlepšom street foode Latinskej Ameriky. Vyhrali tesne nad peruánskym ceviche, od ktorého ich delilo iba pol percenta! Ak ste s CK, tak si nenecháte ujsť ani tento gurmánsky zážitok!

Vždy, keď prídeme do Mexika, tak tu vidíme ľudí, ktorí aj pri tom mále, čo majú, sa vedia úprimne a krásne tešiť zo života. Aj keď nám možno príde, že ich zdroje sú obmedzené, im to veľakrát stačí, a, ako vravia, ku šťastiu nepotrebuješ veľa. A my s nimi musíme opäť súhlasiť. Deň je na svojom konci a my už pomaly ale isto jeme ako Mexičania, milujeme život ako Mexičania, pijeme ako Mexičania a spievame tak ako Mexičania. Nastupujeme do nášho CK autobusu a unavení padáme do našich sedadiel a chystáme sa na nočný presun, jediný na našej trase, do Villa Hermosa.

deň 8 - 8 -

Ráno sme dorazili do Villahermosa. Náš prenajatý autobus zastaví pred našou najobľúbenejšou reštauráciou, kde chodíme už roky a CK tu už veľmi dobre poznajú. Na výber budete mať rôzne druhy mexických, ale aj medzinárodných jedál, napr. v podobe vajíčok, huevo rancheros, avokáda, zdravého a šťavnatého ovocia. Po výživných raňajkách podľa vašej chuti a nárokov si dáme ešte kávičku alebo čaj a pomaly sa naladíme na dnešný nádherný deň, ktorý strávime v tomto meste.

Villahermosa znamená v preklade "Nádherné mesto", aj keď možno pre svoje neusporiadané námestie v centre budete mať pocit, že príliš nerobí česť svojmu menu. Je však hlavným mestom štátu Tabasco a tu sme už veľmi blízko k Mexickému zálivu. Villahermosa má veľmi blízko k vode, rieky Carrizal a Grijalva zdieľajú toto územie spoločne s početnými parkmi roztrúsenými po jej brehoch, kde sú rôzne monumenty a múzea dokumentujúce slávnu históriu Olmékov. Kúpať sa však budeme až neskôr. Dnes nás čaká bohatý program, ktorý sme ušili na mieru pre Vás CK - Lovci zážitkov, lebo v Mexiku je s nami stále čo spoznávať. Naša cesta plná dobrodružstiev pokračuje ďalej za Olmékmi.

Najstaršiu americkú kultúru v parku La Venta objavíme v džungli uprostred tohto mesta. Áno, počujete dobre! Sme stále v meste! Celý tento nádherný park sa delí na zoologickú záhradu, kde môžete stretnúť čierneho jaguára, papagáje či opice, a na archeologický park. Tu spoznáme gigantické hlavy starých Olmékov, ktoré zdobia všetky učebnice dejepisu mexických školákov. Kolosálne hlavy s negroidnými črtami, reliéfové mega kamene, šamanské oltáre... Pred naším letopočtom to tu muselo vyzerať dosť zaujímavo. Práve títo Olmékovia boli akousi pramatičkou všetkých mesoamerických civilizácií, a preto si aj tu musíme spraviť zastávku. No a práve títo Olmékovia vytesali aj tieto gigantické hlavy, na ktoré sa dívame, niekedy okolo roku 1500 pred n.l., ktoré majú zobrazovať bojovníkov a významných panovníkov. Olmékovia zároveň pestovali spomínaný kakaovník ako úplne prví - viac ako 3000 rokov pred n.l. Mayovia v 4. storočí podávali nápoj z kakaa svojim vládcom a Aztékovia používali kakaové bôby dokonca ako platidlo. Keď mohli čokoládu piť oni, tak môžeme čokoládu piť aj my! A nie hocijakú. Ochutnáme šálku pravej čokolády s minimom cukru. CK sprievodca je na mieste a sprostredkuje Vám tieto gurmánske zážitky.

Kakao teda dôverne poznali už prastaré predkolumbovské civilizácie, to už veľmi dobre vieme. Kakaovník bol posvätný strom a čokoláda bola nápojom, ktorý mohli piť iba panovníci. Obyčajní ľudia mali, jednoducho, smolu. Dnes už je všetko úplne inak. A ako už dobre vieme, tak Mexičania neváhajú použiť kakao aj v kuchyni netradičným spôsobom. Pamätáte si na gurmánsku pochúťku Mole poblano z Oaxacy? Bola to tá čokoládová omáčka s mäsom! Stihli ste ochutnať, alebo budete hľadať novú šancu? Jej chuť je sladko-slaná, jemne štipľavá a potvrdzujeme, že mnohým klientom opantala zmysli a pýtali si duplu! A to mexickým babičkám stačilo iba pridať chili papričky do hrnca, a tak začali kuchárske knihy plniť recepty... Bravčové v čokoláde, hovädzie v čokoláde a mnoho iného.

Nekončíme iba pri čokoláde! V miestnej ZOO tu dokonca chovajú jedného z najväčších predátorov na svete, ktorý má svojich príbuzných v kubánskej Zátoke svíň. Nad hlavami nám preletia pestrofarebné papagáje, z vody na nás vycerí zuby nebezpečný aligátor a osladení čokoládou nastupujeme do nášho autobusu a ideme o kúsok ďalej.

Krátky presun do Palenque na okraji pralesa. Príroda sa okolo nás opäť náhle zmenila. Stihli ste to vôbec zaregistrovať? Školený CK sprievodca Vám ako správny milovník Mexika tieto detaily pripomína, aby Vám neunikli! Prešli sme z rovinatej oblasti do oblasti dažďového pralesa. Zažijeme pravý mexický lejak? Zapršať zaprší, veď inač by tu žiadny dažďový prales nebol, na druhej strane prší krátko, nie celý deň. Prichádzame do krásneho historického mestečka Palenque a už sa všetci tešíme na náš pohodlný koloniálny hotel. Čia tvar to na nás hľadí z každého rohu? To je kráľ Pakal, ale o ňom si povieme viac už zajtra. Máme za sebou úspešný deň a už sa len zaregistrujeme v hoteli. V dusnom počasí sa môžete osviežiť v hotelovom bazéne alebo v hotelovom bare. Natrite sa krémom, hoďte sa do plaviek, na bare si vyžiadajte margaritu alebo pinacoladu a vyberte si svoje miesto po bazéne. Bývame v hoteli, v ktorom je zároveň aj výborná reštaurácia, kde odporúčame ochutnať aztécku polievku, rajčinovú polievku s kukuričnými plackami so syrom a avokádom. Táto reštaurácia je otvorená aj na večere. A ak ste ešte nestihli ochutnať to najznámejšie tacos, len niekoľko metrov od hotela sa nachádza malý podnik miestnej rodinky Tacos del Triciclo, kde Vám ich pripravia v skutku výborne. Ktoré si obľúbite? A ktoré bude to najštipľavejšie? Hotel sa nachádza na okraji historického centra. Ak sa vydáte z hotela doľava, do 10 minút ste v srdci mesta, kde môžete zájsť na podvečernú prechádzku a možno si kúpiť aj ďalšie suveníry.

deň 9 - 9 -

Máme pred sebou ďalší nádherný deň. Spomedzi oblakov vykúkajú prvé ranné lúče. Deti v uniforme utekajú po uličke do školy, starší do práce alebo posedávajú v tieni paliem a zablúdení cestovatelia sa tešia na zážitky dnešného dňa! Vzduch sa pomaly zohrieva, z ulice sa k nám nesú vône prvých ranných tacos, do pohárov sa nalieva čerstvá šťava z pomarančov a ananásov a na taniere sa krája šťavnatá papája. Vedeli ste, že v roku 2021 bolo Mexiko vyhlásené za najväčšieho exportéra papáje na svete? Predbehlo tak giganta Brazíliu a aj susedku Guatemalu. Sme v správnom čase na správnom mieste! Kde inde jesť sladučkú papayu ak nie práve tu v Chiapas, lebo práve Chiapas sa hrdo pýši svojím miestom v TOP 3 mexických štátov, ktoré aj najviac papaye vypestuje. Vedeli ste takéto unikátne fakty? CK sprievodca vie omnoho viac! Čerpajte z našich skúsenosti. Zvyšok Vám porozprávame na Vašej mexickej dovolenke snov.

Nastupujeme do nášho CK autobusu a ideme na výlet do bujnej zelenej džungle, v ktorej sa ešte stále pred svetom ukrýva celé kráľovstvo Pakala, ktorého podobizeň sme stretali na každom rohu posledný večer. Prvé, čo nás po príchode do Palenque prekvapí, je vlhká klíma prostredia, a potom majestátnosť okolia, ktorá učarovala nielen nám, ale už v 50. rokoch objaviteľovi Albertovi Ruzovi. Vyrazí Vám dych tak ako jemu? Vchádzame do náruče bujnej prírody a cítime sa ako dávni objavitelia. Aké to muselo byť, keď našli prvé pyramídy? Keď prvýkrát pochopili veľkoleposť tohto miesta? Archeológia je nádherná práca a CK sprievodca Vám prezradí, čo nové tu objavili od jeho poslednej návštevy (veľmi veľa stavieb je ešte pod nánosom horniny) a prezradí Vám aj mnoho ďalších zaujímavých príbehov, legiend a faktov. A, ako vždy, už netrpezlivo očakáva aj otázku, ako vznikol samotný názov palenque a či ma niečo spoločné s našou pálenkou.

Bol to práve Pakal, ktorý bol ten najvýznamnejší panovník predkolumbovskej Ameriky. Vládol 68 rokov v dobe, keď sa ľudia bežne dožívali polovicu, a to z neho spravilo aj najdlhšie vládnuceho panovníka Mayov. Uvidíte tu jeho hrobku a okamžite sa nadchnete stratenou civilizáciou podmanivého Palenque. Kráľovský palác, Chrám nápisov, palisády mestského štátu a množstvo tajomstiev ešte stále ukrytých v hlbokej džungli. Viete koľko ich je? Vyše 1 400. Prečo si Pakala spájajú s kozmonautom? Palenque je kúzelne a budí dojem posvätnosti. Prechádzajúc popri kolosálnym pyramídam sa cítime taký malý a bezmocný oproti múdrosti Mayo - civilizácie, ktorá tu žila. Väčšina turistov z Cancúnu zablúdi maximálne k Chichen Itzá, a tak hlboko do Mexika sa dostane už iba málokto. Krásna pamiatka, ktorá si zaslúži miesto v našom prepracovanom programe a Vy máte to šťastie, že ste ju ešte stihli.

V národnom parku chránenom UNESCO žijú aj ohrozene druhy zvierat, tukani a papagáje. Prechádzame uličkami mayského mesta a dostávame sa k veži, kde nám nad hlavou odrazu preletia farebné papagáje, z priľahlého lesa k nám dolieha ohlušujúci vreskot vrešťanov a ľudia dvíhajú svoj zrak k vysokej veži. My, ako správni Lovci zážitkov, dvíhame náš zrak ešte o kúsok vyššie! K samotnému nebu! Lebo toto je to miesto, z ktorého Mayovia pozorovali a zapisovali si hviezdy. Žeby práve tu stanovili ten predpokladaný koniec mayského kalendára? Je toto to pravé Mexiko v hrdom zapatistickom štáte Chiapas? Chiapas je zároveň aj ten najchudobnejší zo všetkých mexických štátov. Tu najviac pocítime rozdiel medzi moderným a pulzujúcim Mexico City, do ktorého sme prileteli pred pár dňami a jednoduchým životom na juhu krajiny, do ktorého sa zatúlal náš CK zájazd. Dokonalé pochopenie reality. A kto boli tí Zapatisti? Uvidíme nejakých? Budú chcieť od nás nejaké peniaze, mýto či úplatok? Nebojte sa! Skúsený CK sprievodca presne vie, čo môže od Zapatistov očakávať a so svojimi znalosťami sa s vami, samozrejme, podelí.

Po dôkladnej prehliadke Palenque si odskočíme na poobedňajšiu návštevu vodopádov AGUA AZUL, ktoré nám vyčarí atmosféru telenoviel a gýčovej krásy mexických vodných tokov. Kde tu stretávame miestne ženy Mayky s košmi na hlavách, ktoré majú naplnené kukuricou a s hrsťou čerstvých banánov v náruči s očarujúco krásnymi čiernymi očami, ktoré na nás neodolateľne pozerajú a hádajú, kde na mape môže ležať tá naša "Eslovaquia"?! Prišli sme k vodopádom Agua Azul. Ich názov v preklade znamená „Modrá voda“ a my sa na mieste presvedčíme, čím to asi tak bude. Navnaďte sa na to v našej galérii a na vlastné oči sa presvedčíte až na mieste. Ak budeme mať skvelú karmu (opäť si dáme čo najviac záležať), tak počasie nám bude priať a na tomto mieste nás privítajú kaskádové vodopády s oslňujúcou tyrkysovou vodou, ktorá, doslova, láka na kúpanie sa. Sme už veľmi hlboko v džungli Chiapas. Vodopády sú vytvárané riekami Shamuljá a Tulijá, ktoré si razia cestu nedostupným pralesom. Ďalší intenzívny deň plný zážitkov sa chýli k svojmu koncu a my sme za polovicou nášho zájazdu. 

deň 10 - 10 -

Odchod smer Yucatánsky polostrov. Viete, že veľmi málo turistov navštevujúcich Mexiko sa kúpe v Mexickom zálive? A my z CK sme, samozrejme, medzi nimi! Ďalšie unikátne miesta, ktoré všetci obchádzajú, lebo o nich ani len netušia. Kráčame ku krásnej piesočnatej pláži a už cítite to zrýchlenie búšenie srdca? Na tvári sa objaví úsmev, ktorý nám opäť ostane po celý deň. S CK ste prešli naprieč pestrým Mexikom a bolo to intenzívne, čarovné a plné zážitkov. No zďaleka nie sme na úplnom konci. Lákavému osvieženiu neodolá takmer nikto. Neskutočné azúrové more, do ktorého sa vrháme, je takmer bez vĺn. Potom ochutnáme čerstvé morské plody na pláži v našom obľúbenom podniku, do ktorého chodíme už dlhé roky. Spravia Vám tu krevety na všetky spôsoby. Do toho vychladená Corona a snažíme sa sumarizovať, čo sme všetko zažili. Dokonalé osvieženie na ceste na horúci juh.

Príchod do najbezpečnejšieho mesta v Mexiku - Mérida. Krásne hlavné mesto štátu Yucatán a večer trávime na jeho námestí a blízkom okolí. Tu zároveň treba nakupovať ručne tkané závesné siete, hamaky a typické farebné sombréro proti yucatánskemu slnku. Pôvodne koloniálne budovy, ktoré tu ešte stále vidno, sú z čias, kedy sem prišli ešte len vyslanci Španielov a postavili tu svetské obytné budovy a aj katedrály. V Méride je preto najstaršia katedrála na Americkom kontinente. Mérida mala blízko ku Spojeným štátom, Kube aj Európe a v 19. storočí obchodovanie tak prosperovalo, že sa začala nazývať „Paríž Západu“. Vraj tu v tom čase žilo veľké množstvo milionárov. Posilnili si kontakt hlavne s Francúzskom, odkiaľ si nechávali dovážať luxusný tovar. Elegantná Paseo Montejo s palácmi má pripomínať Chámps-Élysées. O Méride sa klebetí, že to je to mesto s najvyššou životnou úrovňou v celej krajine. Toto bude miesto, kde si znenazdajky všimneme početných amerických dôchodcov. Mexiko už pomaly veľmi dobre poznáme, a tak sa sebavedomo, ale stále v sprievode CK sprievodcu vyberáme do ulíc tohto moderného mesta.
Pre labužníkov odporúčame La Parrila, kde pripravujú výborné steaky, výborne hovädzie mäsko, veľké kokteily a nájdete tam dokonca aj mexické farebné sombréra, s ktorými sa môžete odfotiť. Prípadne Pancho´s, na adrese Calle 59 509, Parque Santa Lucia, čo je reštaurácia Fridy. Veľmi príjemné prostredie a varia tu už yucatánsku kuchyňu. CK odporúča citrónovú yucatánsku polievku a grilovanú chobotnicu. Prosto to jedlo tu je jedna báseň!

Blížime sa k vyvrcholeniu našej cesty. Zajtra nás očakáva jeden zo 7. novodobých divov sveta a legendárny Cancún. 

deň 11 - 11 -

Ráno vstaneme a odchádzame do vnútrozemia, do Chichén Itzá. Pred nami je krásny deň. Už na nás čaká jeden zo 7. novodobých divov sveta, Kukulkánova pyramída a jej dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti, ktoré nás nadchýnajú vždy, keď sem prídeme. Naši CK sprievodcovia sú na tomto mieste niekoľko krát do roka a poznajú ho ako vlastnú dlaň. Pri vstupe nás čaká náš miestny CK sprievodca, ktorého berieme navyše, aby povysvetľoval podrobné fakty o živote v meste Chichén Itzá, ktoré patrí medzi najrozsiahlejšie mayské mestské komplexy.

Famózne archeologické nálezisko Chichén Itzá je od roku 1988 uvedené aj na zoznamoch UNESCO. Je to tá najznámejšia stavba slávnej civilizácie Mayov na Yucatánskom polostrove, ktorá predstavuje čerešničku na našej mexickej torte naplnenej tými najkrajšími zážitkami. Mayovia tu vládli už od 6. storočia a neskôr ich vystriedali Toltékovia. Hlavnú pozornosť upriamujeme na El Castillo, čo v preklade znamená „hrad“. Povieme si o ňom všetko. Pyramída slúžila ako veľký kalendár, na základe ktorého Mayovia vedeli určiť, kedy majú zasiať, kedy príde obdobie dažďov a kedy čakať obdobie sucha atď. Okrúhle observatórium Caracol z polovice prvého tisícročia, ihrisko na rituálnu loptovú hru pelota a samozrejmosťou tu je aj cenote. Zároveň tu bude aj možnosť dokúpiť si suveníry, ktoré Vám ešte chýbajú.

Magický dátum 7.7.2007 bol deň, kedy Chichén Itzá úspešne získalo miesto v rebríčku 7. novodobých divov sveta. V roku 2022 tento mexický 7. div sveta otvoril svoju ďalšiu odkrytú časť. Bude sa volať "Chichén Viejo" (Staré Chichén). Tak vidíte! Do Mexika sa stále oplatí ísť aj v dnešnej dobe! Vždy sa tu objaví niečo nové, čo môžete spoznať medzi prvými návštevníkmi a CK Vás tam s radosťou privedie. Táto nová sekcia sa nachádza hlbšie v džungli, približne 900 metrov od legendárnej pyramídy El Castillo. Začali ju odkrývať ešte v roku 2020, no pre pandémiu práce pozastavili. V roku 2021 v nich už budú pokračovať. V plánoch nie je výrub džungle, čo je skvelá správa, nakoľko práve okolitá bujná vegetácia dodáva tomuto miestu neskutočné čaro a tajomno a my v CK toto rozhodnutie chválime. V Mexiku sa snažia zachovať pri archeologickom výskume z pôvodnej vegetácie čo najviac a ochrániť si ju. Ide o akési susedstvo, kde budete obdivovať paláce a chrámy zdobené scénami, ktoré pravdepodobne súvisia s ľudom Mayov-Kičeov. Je to neskutočný zážitok mať ďalší zo 7. divov sveta s CK zvládnutý! K tomu sa v roku 2023 ešte otvorí aj vlaková trať Maya Train Railroad, ktorá bude prechádzať cez štáty Tabasco, Campeche, Yucatán, Quintana Roo a Chiapas a zastávku bude mať aj pri Chichén Itzá. Lovenie zážitkov vo svete Mayov sa tak stáva oveľa viac dostupnejšie a oplatí sa to zažiť!

Večerný príchod do Cancúnu, najväčšieho turistického centra s dokonalou infraštruktúrou a legendárnym morom – modrý Karibik. Relax v hoteli podľa Vášho výberu. Možnosť doplatiť si luxusný all inclusive hotel – všetkým Lovcom zážitkov odporúčame! Toto bude zaslúžený oddych po našom putovaní. Relaxovať budeme na mayskej riviére, ktorá sa tiahne od Cancúnu až po mesto Playa del Carmen. Odporúčame Vám doobjednať si all inclusive hotel v hotelovej zóne na pláži, ktorá sa nachádza približne 15 minút jazdy autobusom od centra Cancúnu alebo výborne 5-hviezdičkové rezorty na Costa Mujeres alebo Playa del Carmen a svoju dovolenku povýšite na najvyššiu úroveň. Našu ponuku nájdete v doplnkových službách k zájazdu. Všetky hotely máme odskúšané a veríme, že si medzi nimi nájdete ten svoj. Rozdelenie do hotelov a aklimatizovanie sa. Včera sme sa kúpali v pokojnej azúrovej vode Mexického zálivu a dnes sa vrháme do tyrkysových vĺn Karibiku.

deň 12 - 12 -

Prešli sme 12 mexických štátov a užívame si zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

deň 13 - 13 -

Relax na pláži.

Ak ste mali objednaný fakultatívny výlet - návšteva mayského mesta Tulum a tajomných podzemných riek cenotes, tak sa tam vyberieme v tento deň. Výlet si môžete objednať a uhradiť ešte pred odletom do Mexika v doplnkových službách k zájazdu. Zabezpečte si svoje miesto vopred. Tulum je jediné mayské mesto postavené pri brehu mora s krásnou plážou. Odchádzame ráno po raňajkách. Cesta do Tulumu nám zaberie približne dve hodiny. Tulum je unikátne miesto. V minulosti tu Mayovia bohatli na obchodovaní s mestami, ktoré ležali južnejšie na pobreží. Tu sa začína, resp. končí 2. najväčšia koralová bariéra na svete a Mayovia presne vedeli, podľa pyramídy, ktorá slúžila ako maják, ako cez bariéru bez stroskotania prejsť. Pod pyramídou sa nachádza krásna pláž s bielym pieskom a tie výhľady na Karibské more, ktoré hrá všetkými odtieňmi modrej, sú neuveriteľné. Zachyťte na jeden záber mayskú pamiatku s Karibským morom, nikde inde tento zážitok neuvidíte a nesiete si domov balík kompletných zážitkov. A dnes ešte nekončíme! Čaká nás ešte kúpanie v cenotes. Nahodíme sa do plaviek a zaplávame si v nich. Vedeli ste, že cenotes tvoria prepojený systém a jednou z teórií je, že ho vytvoril pád meteoritu, ktorý spôsobil dobu ľadovú? Sú nádherné, pozrite si našu fotogalériu. Nám zima pri Karibiku nebude. Návrat do hotela podvečer. Pokračujeme v oddychu.

deň 14 - 14 -

Prešli sme 12 mexických štátov. Zaslúžený odpočinok na bielych plážach Karibského mora.

deň 15 - 15 -

Pomaly sa balíme, no ešte stále využijeme pár hodín na prechádzku po pláži alebo po meste Cancun, prípadne na nákupy posledných darčekov pre blízkych. Minieme posledné pesos a nemôžeme uveriť, koľko zážitkov sme ulovili za posledné dni. Check out z hotela a rozlúčka s Mexikom. Poobede súkromný transfer na letisko a čakáme na svoj odlet. Hasta luego!

deň 16 - 16 -

Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Mexiko poznáte lepšie než ktokoľvek iný. Ak hľadáte dovolenku v Mexiku z Prahy, obráťte sa na cestovnú kanceláriu SEN.


Cena zahŕňa

1 ks veľkej batožiny do podpalubia 

sprievodca počas poznávacieho programu

služby lokálnych sprievodcov

prepravu klimatizovaným autobusom počas celého zájazdu na exkluzívnej báze

13 x ubytovanie v 3*- 4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu. Viac o ubytovaní - tu.

bohatý poznávací program (od moderného Mexico City cez Acapulco až do Cancunu)

vstup do pálenice mezcalu 

tradičná výroba vlnených kobercov

prehliadka dielne na spracovanie obsidiánu a striebra

súkromné vystúpenie Mariachi

všetky cestné poplatky

všetky miestne dane

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

Letiskové poplatky, stravu, Cancún pobytová taxa v plážových hoteloch 10 USD, vstupné do pamiatok, fakultatívne výlety, prepitné


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -