Vyhľadávanie zájazdu

Nórsko - Polnočné slnkoTermíny a ceny

Nórsko - Polnočné slnko

Najväčší okruh najkrajšou európskou krajinou. Z Oslo do Bergenu ríšou fjordov, ľadovcov a vodopádov. Prelet do Tromsø a plavba na najkrajšie európske súostrovie Lofoty ďaleko za polárnym kruhom. Nazrieme aj do Švédska, pozdravíme Sámov vo Fínsku, dobyjeme Nordkapp a cestu zakončíme pri ruskej vodke v Murmansku.

deň 1 - 1 -

Odlet do Nórska. Čaká nás krajina fjordov a hneď najnórskejšie mesto na svete. BERGEN: prechádzka mestom, učupeným medzi siedmimi kopcami. Domy drevených obchodníkov ako svedectvo nemeckej histórie Bergenu (UNESCO). Vláčik nás strmým kopcom vyvezie na prekrásnu vyhliadku, odkiaľ budete mať mesto ako na dlani.

deň 2 - 2 -

Okolo tretieho najdlhšieho fjordu planéty HARDANGER (179 km) k nášmu prvému vodopádu STEINSDALSFOSSEN, ktorý patrí k najkrajším v Nórsku. Príchod do historického hotela v srdci nórskej prírody.

deň 3 - 3 -

Po serpentínach najstrmšej cesty Nórska (sklon 18 stupňov) k fjordu NAEROYFJORD. Príchod do mestečka FLAM v srdci krajiny fjordov. Drevené a čipkované mestečko Laerdalsoyri a najdlhší cestný tunel na svete. Trajektom cez najdlhší nórsky fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému drevenému kostolíku v Kaupangeri. Pokračujeme na západ, do mestečka MALOY.

deň 4 - 4 -

Návšteva najzápadnejšieho cípu Nórska. Atmosféra konca sveta. Maják, v ktorom straší. Krásna biela pláž s vodou od trinásť stupňov. Najslávnejší ľadovec Nórska Briksdalsbreen sa každým dňom zmenšuje. Ľahká hodinová prechádzka krásnou nórskou prírodou.

deň 5 - 5 -

Smerujeme k najkrajšiemu nórskemu fjordu GEIRANGER (UNESCO). Raj pre milovníkov prírody, hudba Edvarda Griega a rozprávky o trolloch. Fjord opustíme po Orlej ceste a presunieme sa k výhľadu, ktorý Vám vyrazí dych. Cestou trollov k spánku pri našom poslednom fjorde.

deň 6 - 6 -

Dolina Romsdalen s najvyššími lezeckými stenami v Európe, ktoré budú padať kolmo na nás. Cez známu dolinu GUDBRANDSDALEN. Lillehammer – výhľad zo skokanských mostíkov, kde si povieme všetko o najkrajšej zimnej olympiáde v histórii. Mjosa – najväčšie jazero Nórska. OSLO a jeho famózny Vigelandov park.

deň 7 - 7 -

Ulica Karla Johana, Kráľovský palác, ktorý mestu dominuje a mohutná červená Radnica nad prístavom. Moderná časť prístavu Aker Brygge s krásnymi stavbami od Renza Piana a stredoveká pevnosť Akershus. Pre záujemcov Národná galéria s obrazmi najznámejšieho nórskeho maliara Edvarda Muncha. Výhľad na mesto zo strechy prekrásnej modernej opery.

deň 8 - 8 -

Odlet na sever. Prílet do TROMSO. Prehliadka hlavného mesta severného Nórska ďaleko za polárnym kruhom.

deň 9 - 9 -

Nádherná plavba z najsevernejšieho veľkého mesta Nórska na magické súostrovie. SVOLVAER – hlavné mesto a vstupná brána do Lofot.

deň 10 - 10 -

Stena Lofot dlhá stošesťdesiat kilometrov Vám vyrazí dych. A potom znova. Červené, okrové, biele a modré drevené domčeky dedinky REINE, akoby boli postavené z lega. Rozprávkový NUSFJORD (vstupné máte v cene).

deň 11 - 11 -

Ostrov Vestagoy a dedinka Borge. Romantický HENNINGSVAER. Opäť krásna, do skál vytesaná cesta, ktorú v zimnej tme lemujú rybárske lode a sušené ryby. Poobede pre záujemcov trojhodinová plavba do Trolieho fjordu TROLLFJORD.

deň 12 - 12 -

Prechádzame cez súostrovie Vesterály a smerujeme ďalej na sever. Míňame NARVIK. Môže sa prechodom hraníc krajina naozaj tak zmeniť? Vstupujeme do Švédska. Jazero Torneträsk. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, ktorý nájdete vo všetkých obrázkových knihách o Švédsku. Príchod do hlavného mesta severného Švédska KIRUNA.

deň 13 - 13 -

Dá sa ísť ešte viac na sever? Dá! Prechádzame najsevernejším cípom Fínska a cez dedinku Kautokeino s laponským názvom Guovdageaidnu prichádzame do Alty. Odľahlá ľudoprázdna Európa.

deň 14 - 14 -

Blížime sa na koniec sveta. Cez tunely vysekané v skalách mierime na Severný mys, na NORDKAPP. Najsevernejší bod kontinentálnej Európy, resp. 300 metrov vysoká skala oddeľujúca Atlantický oceán od Severného ľadového oceánu.

deň 15 - 15 -

KARASJOK – sídlo prvého laponského parlamentu na svete, ktorý má chrániť identitu tejto menšiny, dlho v Nórsku utláčanej. Prekročíme nórsko-fínsku hranicu k najväčšiemu jazeru Laponska INARI. Cez nedozernú tundru späť do Nórska. Prichádzame do Kirkenesu.

deň 16 - 16 -

KIRKENES, kde 400 km za polárnym kruhom slnko nezájde za obzor 70 dní. Fakultatívny výlet na člne v Barentsovom mori, kde sa stretneme s jedným z najnebezpečnejších povolaní sveta – sami si vylovíme kráľovské kraby, ťažké až 5 kilogramov. Odporúčame! Následne si vychutnáme čerstvo pripravené klepietka. Poobede opúšťame možno najbohatšiu krajinu sveta, prekračujeme hranicu. Nedozierne lesy, jazerá a ostnaté drôty. Iba tu žijú ruskí Laponci. Príchod do Murmansku, najväčšieho mesta sveta ležiaceho za polárnym kruhom.

deň 17 - 17 -

Prehliadka exotickej metropoly severného Ruska, Prospekt Lenina s veľkou sochou tohto vodcu proletariátu. Svieti slnko, Murmančania posedávajú v parkoch olizujú maroženoje a popíjajú vodku. My popíjame s nimi. Uhráme aspoň remízu? Rozlúčka so severom ako má byť.

deň 18 - 18 - Transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

prelet Bergen - Tromso

dopravu

ubytovanie v hoteloch strednej triedy v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

sprievodcu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ruské víza, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla 


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -