Vyhľadávanie zájazdu

Nórsko v krajine trollovTermíny a ceny

Nórsko v krajine trollov

Úvod - 8-dňový letecký zájazd

Perex - Severskú dokonalosť vzbudzuje ríša Vikingov, fjordov, ľadovcov, vodopádov a farebných mestečiek, kam môžete nahliadnuť aj vy. Nórska prehliadka začína v hlavnom meste Oslo, ktoré je úhľadné, plné múzeí, parkov a sôch, pokračuje do Gjoviku pri jazere Mjosa a hokejovou halou vytesanou do skaly, olympijským Lillehamemrom, dramatickými údoliami, po Veľkej ceste trollov, ku najkrajšiemu fjordu Geiranger a najväčšiemu ľadovcu európskej pevniny, najdlhšiemu fjordu Sognefjorden, až po vyskakujúce lososy, cesty cez príkre svahy, železnicu a magický Bergen.

Ubytovanie - 7x v hoteli 3*

Stravovanie - 7x polpenzia

Poznámka - Zmena letových časov, odletových miest a programu vyhradená.

Doprava - Letecká

1. deň - Transfer z Bratislavy na letisko Schwechat, odlet do Osla. Po prílete nás čaká krátka autobusová prehliadka najdôležitejších pamiatok mesta, ktoré je obklopené početnými ostrovmi a lesnatými kopcami. Ubytovanie a večera.

2. deň - Po raňajkách sa bližšie oboznámime s malebným hlavným mestom Nórskeho kráľovstva. Oslo, to je Edvard Munch, Henrik Ibsen či Vikingovia. Prejdeme sa po pešej zóne a pozrieme si historické budovy – katedrálu, parlament, národné divadlo, knižnicu a na jej konci Kráľovský palác. Vo Vigeland parku sa poprechádzame medzi viac ako 200 sochami z bronzu, žuly či železa. Vytvoril ich vynikajúci sochár Gustav Vigeland a predstavujú jeho celoživotné dielo. Ďalej smerujeme na polostrov múzeí Bygdoy. Vďaka expozíciám Vikingského múzea si prezrieme 1100 rokov staré plavidlá úplne zblízka. Na ostrove si možno pozrieť aj polárnu loď FRAM, najsilnejšiu na svete, ktorá doplávala k južnému aj severnému pólu. Pred odchodom na ubytovanie si vychutnáme atmosféru mesta pri Oslofjorde, večera.

3. deň - Raňajky. Naše putovanie začíname naprieč krajinou. Prvú zastávku si urobíme v meste Gjovik pri najväčšom nórskom jazere Mjosa. Pozornosť tu púta svetový unikát – hokejová hala Fjellhallen, považovaná za najväčšiu civilnú stavbu na svete. Je vytesaná do skaly a v r. 1994 v nej prebiehali hokejové zápasy zimných olympijských hier. V olympijskom meste Lillehamer (ZOH 1994) si nenecháme ujsť olympijský areál, skokanské mostíky a najväčší nórsky skanzen Maihaugen (nájdeme tu vyše 185 stavieb). Ubytovanie v okolí a večera.

4. deň - Raňajky. Pokračujeme cez rozsiahle údolie Gudbrandsdalen, až sa cez mestečko Dombås dostaneme do údolia Romsdal. Pozdĺž divokej rieky Rauma to už nie je ďaleko k najväčšej kolmej stene Európy – Trollveggen (Trolia stena), ktorá na niektorých miestach dosahuje výšku až 1100 m. Vychutnáme si jazdu po slávnej Veľkej ceste trollov (Trollstigen) stúpaním po 11 serpentínach. Na vrchole si z vyhliadky ešte raz pozrieme všetky zákruty, okolitú prírodu a vodopád. Zlatou cestou severu sa dostaneme až k fjordu Geiranger (UNESCO), ktorý je údajne jeden z najkrajších v krajine. Či je to naozaj tak, posúdite sami počas plavby trajektom cez celý fjord. Uchváti nás nielen okolitá príroda, ale aj vodopády s názvom Sedem sestier. Ubytovanie a večera.

5. deň - Raňajky. Ak sme ešte dostatočne nezasýtili všetky zmysly, určite sa to stane pri výhľade z vrchu Dalsnibba (1476 m n.m.), z ktorého sa s Geiranger fjordom rozlúčime. Čaká nás ešte Jostedalsbreen – najväčší ľadovec európskej pevniny (prehliadka časti národného parku spolu s Múzeom ľadovca). Je potrebné si ho vychutnať skôr, ako sa úplne stratí, keďže podľa posledných meraní sa jeho hrúbka zmenšuje. Presun smerom k Sognefjorden – ubytovanie v okolí a večera.

6. deň - Raňajky. Dnes sa budeme venovať najväčšiemu a najhlbšiemu nórskemu fjordu - Sognefjorden. V jeho okolí navštívime tie najzaujímavejšie miesta. Začneme prehliadkou jedného z najstarších drevených kostolíkov Nórska - Borgund. Prehliadka lososej farmy nás čaká v mestečku Lærdal. Pri troche šťastia uvidíme lososy vyskakovať priamo z tunajšieho vodopádu, čo je v lete veľká turistická atrakcia. Cez najdlhší cestný tunel na svete (24,5 km) sa presunieme k ďalšiemu bodu nášho programu. Približne hodinu a pol trvajúca cesta železnicou Flamsbana, to je cesta cez príkre svahy pomedzi takmer dokonalú nórsku prírodu. Kopce, vodopády, skalnaté útesy sú takmer na dosah ruky. Ešte stihneme plavbu po Naeroyfjorde – najužšom fjorde v Nórsku. Ubytovanie v okolí a večera.

7. deň - Raňajky. Vyberieme sa do magického Bergenu (UNESCO). Budeme obdivovať hanzovné domy historickej časti Bryggen. Z ostatných pamiatok treba spomenúť opevnenú historickú časť Bergenhus, katedrálu z 12. storočia či početné múzeá. Na svoje si prídu aj milovníci výhodných nákupov. Možnosť výletu pozemnou lanovkou na horu Floyen vo výške 320 m n.m., odkiaľ sa naskytá výhľad na mesto obklopené mnohými ostrovmi. Ubytovanie, večera a vychutnanie si večernej prechádzky mestom.

8. deň - Raňajky, individuálne voľno, transfer na letisko pri Bergene a odlet do Viedne/Budapešti, transfer do Bratislavy.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu na trase Viedeň – Oslo a Bergen – Viedeň/Budapešť (s prestupom), servisné poplatky, transfer Bratislava – Viedeň/Budapešť – Bratislava, autokar počas pobytu, 7x  ubytovanie v hoteli 3* s polpenziou, plavbu po fjorde Geiranger, plavbu po fjorde Naeroyfjord, lístok na železnicu Flåmsbana, sprievodcu CK SATUR.

Celková cena nezahŕňa - Doplatok za 1/1 izbu,vstupy, cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -