Vyhľadávanie zájazdu

Nórsko za polárny kruhTermíny a ceny

Nórsko za polárny kruh

Úvod
8 - dňový letecký zájazd

Úvod

Ríša polárneho dňa a polárneho svetla, ľadovcov, rýb, severských mestečiek a vikingských pamiatok sľubuje nedotknutá nórska nádhera. Spoznáme severské Bodo, polárny kruh, najkrajšiu nórsku jaskyňu Gronligrotta, najsilnejšie morské prúdenie, jedinečné súostrovie Lofoty a Vesterály, ktoré sú drsné ale aj oslnivo krásne, bránu Arktídy - Tromsø. Nezabudnuteľný je aj najsevernejší bod Európy Nordkapp a najsevernejšie mesto planéty Hammerfest.

 

Ubytovanie
8 x v hoteli 3*

Stravovanie
8 x raňajky

Poznámka
Zmena letových časov, odletových miest a programu vyhradená.

Doprava
Letecká

1. deň
Odlietame do Bodo s prestupom v Osle. Cestou z letiska sa zastavíme pri najsilnejšom morskom prúdení na svete Saltstraumen. Ubytujeme sa v meste Bodo, ktoré sa už v r. 2024 stane Európskym hlavným mestom kultúry. Vo večerných hodinách zažijeme fakultatívny výlet na losie safari.

2. deň
Trajektom sa presúvame na súostrovie Lofoty. Po vylodení pochopíme, prečo je toto súostrovie v nesmiernej obľube. Tu sa prudko stúpajúce, zubaté a strmé hory s pýchou odrážajú od morskej hladiny. Zoznámime sa s panenskou krajinou aj pôvabnými rybárskymi dedinami. Práve rybolov je hlavným zdrojom obživy domáceho obyvateľstva, ktoré tu má silnú tradíciu takmer od nepamäti. Zavítame do najjužnejšieho mesta súostrovia, do mesta s najkratším názvom na svete Å. Vstúpime aj do fotogenického malého mesta Reine.

3. deň
Celý deň strávime na súostroví Lofoty. Navštívime skanzen. Privíta nás romanticky situovaná dedina Kabelvag, ktorá je považovaná za jedno z najstarších rybárskych miest na Lofotách. Dedinské drevené domy kopírujú breh úzkej zátoky. Doprajeme si fakultatívnu plavbu v najvýchodnejšom fjorde Lofot, Trollfjorde, s dĺžkou len 2 km a šírkou 100 m. Počas plavby sa ocitneme medzi impozantnými strmými horami s nadmorskou výškou od 600 do 1100 metrov. Obratné manévre lode na úzkych miestach medzi horami budú našimi nezabudnuteľnými zážitkami. K zoznamu zážitkov si pripíšeme aj pozorovanie polnočného slnka, ktoré dodá oblohe magické svetlo.

4. deň
Presúvame sa na súostrovie Vesterály. Pôvabná krajina Lofot aj Vesterál nás očarí kľukatými cestami, popri ktorých budeme míňať stĺpy na sušenie rýb. Hinnaya, Andaya, Langaya a Hadselůya sú najväčšie ostrovy Vesterál a od doby Vikingov až po obdobie studenej vojny boli významným strategickým bodom. V krajine ako vystrihnutej z obrazu žije iba 32 tisíc obyvatelov. Vstupujeme do hlavného mesta Sortland, ktorému sa hovorí aj modré mesto. Neskôr sa presunieme do najsevernejšieho cípu ostrova Andůya, do mestečka Andenes. 40 m vysoký maják ukazuje námorníkom správny smer už od roku 1859. Maják je z doby, keď toto ospalé mesto bolo jedným z najväčších prístavov v Nórsku. Fakultatívne vyplávame na otvorené more, aby sme mohli zažiť veľrybie safari a pozorovať tak veľryby v ich prirodzenom prostredí.

5. deň
Trajektom sa presúvame do arktického Nórska vo svojej najkrajšej podobe, na ostrov Senja. Hlavné mesto Arktídy, Tromso, s prívlastkom „najsevernejšie“ ponúka spoznať katedrálu, pivovar aj univerzitu. Nasadneme do autokaru a prehliadneme si ostrov úchvatných panoramatických výhľadov do okolia.

6. deň
Po prehliadke najsevernejšieho mesta Tromso vyrážame smer Nordkapp. Cieľom je teraz najsevernejší bod Európy, kde si môžeme zakúpiť aj certifikát o prekročení tejto hranice.

7. deň
Vstupujeme do najsevernejšieho mesta našej planéty, Hammerfest. V meste sídli Kráľovská a staroveká spoločnosť ľadových medveďov, ktorej členom chcel byť kedysi slávny Elvis Presley. Naše pohľady upúta aj skalný útvar Kirkeporten, považovaný za okno do Severného mysu. V závere dňa absolvujeme ešte krátku prehliadku mesta Alta.

8. deň
Presunieme sa na letisko a odletíme do Viedne/Budapešti s prestupom v Osle.


Celková cena zahŕňa
Leteckú dopravu na trase Viedeň – Oslo - Bodo a Alta - Oslo - Viedeň/Budapešť vrátane letiskových a servisných poplatkov, transfer Bratislava – letisko - Bratislava, autokar počas pobytu, 7 x ubytovanie v hoteli 3* s raňajkami, trajekty podľa potreby (okrem plavby po Trollfjorde), vstupné na Nordkapp, sprievodcu CK SATUR.

Celková cena nezahŕňa
Doplatok za 1/1 izbu, za fakultatívny výlet na veľrybie safari, za plavbu po Trollfjorde, vstupy, pobytovú taxu a cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -