Vyhľadávanie zájazdu

Nový Zéland a veľké mestá AustrálieTermíny a ceny

Nový Zéland a veľké mestá Austrálie

Nádherná cesta na druhý koniec sveta. Filmová Stredozem a veľkolepé austrálske mestá. Podrobne spoznáte oba ostrovy Nového Zélandu, ktorý sa považuje za najlepšiu krajinu na život a pookrejeme v teplej Austrálii. Ak máte viac času, tak ste si vybrali ideálny zájazd. Aklimatizujete sa na časový posun a potom už v plnej sile uvidíte Mt.Cook, najdaždivejšie miesto na zemi Milford Sound, veľryby v Kaikoure, aktívnu sopku Ruapehú, gejzíry v Rotorua, maorské tance, delfíny, najkrajšiu prímorskú cestu na svete a legendárnu stavbu opery v Sydney. Nemáte dosť? Môžete sa vybrať aj do srdca austrálskeho kontinentu na Ayers Rock či na najstrmšiu železnicu na svete. Cesta naprieč najvyspelejšími civilizáciami južných morí v kvalitnom prevedení od .

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy a dlhý let na druhý koniec sveta, kvalitnou leteckou spoločnosťou.

deň 2 - 2 -

Stále sme vo vzduchu, ale už na južnej pologuli.

deň 3 - 3 -

Prílet do CHRISTCHURCH, najväčšieho mesta Južného ostrova. Postupná aklimatizácia na južnú pologuľu a prehliadka mesta. V roku 2011 mesto zasiahlo viac zemetrasení a dnes sa opäť prebúdza ako najkultúrnejšie mesto Južného ostrova. Centrum mesta bolo postihnuté zemetraseniami v septembri 2010 a vo februári 2011. Pri druhom padla väčšina budov a mesto tak získalo novú panorámu. Cathedral square je námestie v strede mesta, kde stojí katedrála anglikánskej cirkvi. Momentálne je v rekonštrukcii po súdnych sporoch o jej demolácií. Rekonštrukčné práce začali v polovici roku 2019. Námestie samo o sebe je centrom a koná sa tu viacero akcií. Worcester street spája toto námestie s botanickou záhradou, pri ktorej sa nachádza aj múzeum Canterbury, pri ktorom rastie symbol Nového Zélandu, strieborná papradina, teda Ponga. Mesto sa spamätáva z najhoršieho a neustále sa buduje. Po zemetrasení v roku 2011 bola väčšina obchodov, bánk a iných verejných zariadení nahradená prevádzkami z lodných kontajnerov s názvom Restart. Na tomto mieste už dnes stoja opäť nové budovy a život sa pohol ďalej. My navštívime v rámci prechádzky po meste tie najdôležitejšie pamiatky. Christchurch je východiskovým bodom pri prieskume Antarktídy a na letisku tu je celá jedna časť vyhradená práve zásobovacím lietadlám pre tento biely kontinent. Je tu množstvo parkov, cez centrum tečie riečka Avon s príjemnou promenádou a spomínaná botanická záhrada je úžasnou oázou uprostred mesta. Deň zakončíme večerou v niektorej z obľúbených reštaurácií.

deň 4 - 4 -

Skorý ranný odchod a vyrážame naprieč Južným ostrovom. Čaká nás celodenný presun až do hlavného mesta adrenalínu, QUEENSTOWN. Po opustení mesta prechádzame úrodnou krajinou, kde sa pestujú rôzne plodiny. Pri mestečku Geraldine začneme vstupovať do hôr. Cestou zazrieme prvé ľadovcové jazero Tekapo. Na jeho brehu sa nachádza malý kostolík Dobrého pastiera, ktorý sa často objavuje v publikáciách a dokumentárnych filmoch z Nového Zélandu. Pokračujeme ďalej až k jazeru Pukaki. Tak modrú vodu len ťažko niekde na svete nájdete. Ochutnáte tu najlepšie sashimi z lososa? Pokiaľ nám vyjde počasie, na druhom konci jazera uvidíme najvyššiu horu krajiny, Aoraki / Mount Cook a budeme sa kochať krásami Južných Álp. Absolvujeme krátku prechádzku pod najvyššou horou Nového Zélandu. Horami a údoliami budeme pokračovať smerom na juh. Mesto Cromwell je dôležitá križovatka a nás privedie na cestu do Queenstownu. O 35km ďalej je most Kawarau, z ktorého sa v roku 1988 skočil prvý komerčný bungee na svete. Rieka Kawarau nás pomedzi najjužnejšie položené vinice na svete dovedie až na breh jazera Wakatipu a do Queenstownu. Prejdeme sa po brehoch jazera a centrom malého mestečka. Na Južnom ostrove je to najživšie turistické mesto. Je východiskovým miestom pre viaceré výlety a je centrom adrenalínových športov, aj vďaka A.J.Hacketovi a jeho bungee jumpingu. Vyvezte sa lanovkou na vyhliadku na mesto, jazero a nádherné hory, alebo si sadnite do niektorej z reštaurácií. Výber je veľmi široký, inšpirujte sa v informáciách k zájazdu.

deň 5 - 5 -

S východom slnka vyrážame do najkrajšieho národného parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto miesto vyhlásilo za jedno z miest, ktoré musíte vo svojom živote navštíviť. Južný ostrov má množstvo zaujímavých miest, FJORDLAND a zátoka Milford Sound sú však na popredných priečkach. Nádherná scénická cesta, pozdĺž ktorej sa pasú stáda jeleňov a oviec nás privedie do mesta Te Anau na brehu rovnomenného jazera. Tu vstúpime do rozprávkovej krajiny. Cestu lemujú vysoké hory Južných Álp porastené bujným lesom a množstvom vodopádov. Po chvíli ich prestanete počítať. Budeme zastavovať na zaujímavých a fotogenických miestach. Vo vyšších polohách hľadajte vzácneho horského papagája Kea, ktorý žije iba v týchto horách. Najčastejšie ho vídame v tuneli Homer. Za tunelom začneme klesať, až cez nádhernú „džungľu“ prídeme do Milford Sound, ktoré sa hrdí titulom najdaždivejšieho miesta Nového Zélandu a jedným z najdaždivejších miest na Zemi. Priamo v zátoke je možnosť absolvovať fakultatívnu 2-hodinovú plavbu loďou, ktorá vypláva na Tasmanove more. Výlet odporúčame objednať vopred, nakoľko je oň veľký záujem a je to hlavný dôvod, pre ktorý sem návštevníci chodia. Plavíme sa na moderných lodiach, ktoré sa pozdĺž skalnatých brehov doplavia až k ústiu do Tasmanovho mora. Je možné, že počas plavby zazrieme aj delfíny, tulene či veľryby. Vo vode loď občas sprevádzajú aj tučniaky, ktoré žijú na novozélandských brehoch. Príjemná plavba s výkladom v neuveriteľne krásnom prostredí. Po plavbe sa budeme vracať rovnakou cestou do Queenstown. Návrat do hotela a voľný program v meste.

deň 6 - 6 -

Pokračujeme v ceste po Novom Zélande smerom na západné pobrežie. Našou prvou zastávkou bude mestečko WANAKA na brehu rovnomenného jazera, ktoré je ukážkou, ako vyzeral Queenstown pred 20 rokmi. Spravíme si tu prestávku na kávu a krátku prechádzku po brehu jazera. Za mestom budeme prechádzať popri jazerách Hawea a Wanaka až vstúpime do národného parku Aspiring. Prejdeme sa cez nádherný prales so stromovými papraďorastmi k riečke a Blue Pools. Voda má počas roka v priemere 10-12°C, ale kto chce, môže sa okúpať v tyrkysovej vode. V lese rastie stromové papradie a ďalšie zaujímavé rastliny. Pri mestečku Haast, ktoré je často skúšané silnými povodňami, sa dostaneme na západné pobrežie. Stojíme na brehu Tasmanovho mora a na druhom konci je južný okraj Tasmánie, vzdialený približne 1800 kilometrov. Divoké pláže, na brehu prales so stromovým papradím a vysoké hory. To je charakteristika západného pobrežia. Mierime do mestečka Fox Glacier alebo Franz Josef. Známy ľadovec Fox Glacier je od februára 2019 pre verejnosť uzavretý. Povodne zničili prístupovú cestu a spôsobili škody, ktoré neumožňujú bezpečný prístup k ľadovcu. Ľadovce sú v tejto oblasti známe najmä kvôli ich blízkosti k moru a tým, že schádzajú do nízkych nadmorských výšok. Po príchode do jedného z mestečiek sa ubytujeme a počkáme si na noc. Čaká nás prechádzka vo večerom lese, kde budeme hľadať svietiace "červy". Na Novom Zélande sú známe jaskyne, kde ich môžete vidieť, my vieme, kde ich vidno aj vonku, v lese. Stačí byť na správnom mieste, potichu a potme.

deň 7 - 7 -

Voľnejší a oddychovejší deň v okolí ľadovcov. Prejdeme sa údolím rieky Waiho až k vyhliadke na ľadovec Franz Josef. Nenáročná prechádzka v dĺžke zopár kilometrov dostupná podľa aktuálneho stavu rieky a chodníka. Pokiaľ budete mať záujem a ak nám to počasie umožní, môžete sa vybrať na let vrtuľníkom, počas ktorého poletíte smerom k najvyššej hore Aoraki / Mt.Cook a okolo ľadovcov Fox a Franz Josef. Je na výber z viacerých možností, obľúbené sú tie s pristátím na niektorom z ľadovcov. Pomaly opustíme miesto s ľadovcami a pozdĺž nádherného pobrežia sa dostaneme na sever západného pobrežia. Tu sa v dedine Punakaiki nachádza zaujímavý skalný útvar – Palacinkové skaly. Prejdeme sa po krátkom náučnom chodníku a užijeme si príjemného vetríka vanúceho z mora. Okolo nás rastie palma Nikau, ktorá sa nevyskytuje nikde inde mimo Nového Zélandu. Žije iba na západnom pobreží oboch ostrovov a na Chathamských ostrovoch neďaleko novozélandského pobrežia. Rastie aj na ostrove Pitt na 44° a 18´ južnej šírky, čím sa stáva najjužnejšie rastúcou palmou vo voľnej prírode. Dnešný deň zakončíme na tomto pobreží.

deň 8 - 8 -

Západnému pobrežiu dáme zbohom a presunieme sa na východné. Cestou si urobíme prestávku v mestečku REEFTON, ktoré vyzerá ako zamrznuté v 19.st. Pôvodne zlatokopecké mesto sa stalo turistickou križovatkou a častou zastávkou na ceste z pobrežia na pobrežie. Bolo prvým mestom na Novom Zélande a aj južnej pologule, ktoré bolo elektrifikované už v roku 1888. Pokračujeme peknou cestou horami a údoliami až po kúpeľné mesto HANMER SPRINGS, kde môžete ochutnať vynikajúce bravčové rebrá. Po objavení horúcich prameňov si tu postupne novozélandská vláda vybudovala kúpele a užívala ich od roku 1883. Pre verejnosť sa stali dostupnými až v neskoršej dobe, po vybudovaní nového mosta. Ten pôvodný z roku 1864 vydržal iba 10 rokov, odvial ho vietor. Po obede a prechádzke po meste máme pred sebou cestu otvorenou krajinou do mesta KAIKOURA, ktoré je známe ako jedno z najlepších na sledovanie veľrýb na svete. Ak ste gurmáni a máte radi dary mora, Kaikoura je tým správnym miestom na výbornú večeru. Po príchode do Kaikoury sa prejdeme mestom, alebo po dlhej a širokej pláži na sever od centra mesta. Ráno sme stáli na západnom pobreží a večer stojíme na východnom.

deň 9 - 9 -

Skoro ráno vynecháme raňajky a vyrazíme na pozorovanie veľrýb. 2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovať veľryby a unikátne delfíny tmavé (Dusky dolphin), ktoré sú endemické pre Nový Zéland. Plavba začína v centre v bývalej železničnej stanici na okraji centra mesta. Tu je registrácia a inštruktážne video pred plavbou a dozviete sa niečo o ekológií tohto miesta a základné informácie o zvieratách, ktoré ideme hľadať. Pobrežie v okolí Kaikoury je vo veľkej obľube vorvaních samcov, ktoré sa sem chodia kŕmiť do hlbočiny na okraji zrázu, ktorý je len pár kilometrov od mesta. Vorvane sú známe tým, že sa vedia ponoriť do veľkých hĺbok. Okrem vorvaňov sem chodia aj iné druhy veľrýb. Nakoľko sa nachádzame na otvorenom mori, nie je zaručené, že ich uvidíme. V takom prípade spoločnosť časť peňazí vracia. Veríme však, že veľryby vidieť budeme. Vyhúpaní po plavbe, si dáme raňajky a pozrieme sa na miesto, kde odpočívajú uškatce. Point Kean je ich obľúbeným miestom a ležia tu často priamo pri chodníku. Držte sa od nich ďalej, kusanec od uškatca nie je nič príjemné, predsa len sú to divé zvieratá. Z tohto miesta ideme na sever do vinárskej oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína svetovej kvality. Sauvignon blanc alebo chardonnay či pinot noir? Jazda pomedzi vinohrady je veľmi príjemná. Prečo majú v každom vinohrade vysadené ruže? Povieme si niečo o histórií tohto raja vinárov. Podvečer prichádzame do prístavného mestečka PICTON, ktoré bude našou bodkou za Južným ostrovom. Prejdeme sa po príjemnej promenáde v malom prístave a pripravíme sa na plavbu na Severný ostrov.

deň 10 - 10 -

V ranných hodinách absolvujeme cestu trajektom z Južného ostrova na Severný. 3,5 hodinová plavba, počas ktorej prejdeme približne 100 km. V minulosti bol obávaným miestom kvôli silným prúdom, ktoré sa v tomto prielive vyskytujú. Dnešné lode s nimi však už nemajú problém a my budeme mať príjemnú a hladkú plavbu. Užite si výhľad pokiaľ sa budeme plaviť pomedzi hory na Južnom ostrove. Po zdolaní Cookovho prielivu sa doplavíme do hlavného meste Nového Zélandu. WELLINGTON. Po týždni strávenom v prírode je pre nás Wellington veľkou zmenou. Tu sa k nám pripojí skupinka, ktorá začína cestu na Severnom ostrove. Prejdeme sa centrom mesta. Vyvezieme sa pozemnou lanovkou z centra mesta do botanickej záhrady. Prejdeme sa nádherným parkom a budeme hľadať vtáky kākā. Veľký papagáj trávi veľa času v korunách stromov a jeho škrek je tu často počuť. Prejdeme naprieč botanickou záhradou až do rozária Lady Norwoodovej. Historickým cintorínom a nadjazdom ponad diaľnicu sa dostaneme k budove parlamentu s prezývkou Úľ (Beehive). Sami uvidíte prečo ju dostala. Na opačnej strane križovatky sa nachádza jedna z najväčších drevených stavieb na svete, Victoria university. Pokračujeme na nábrežie, ktoré sa postupne mení na oddychovú zónu s množstvom kaviarní, reštaurácií a iných aktivít. Prechádzku zakončíme pri múzeu Te Papa, na ktoré sa budeme tešiť nasledujúci deň. Večeru si dáme v niektorej z reštaurácií, veľký výber je na pešej zóne Cuba street.

deň 11 - 11 -

Po raňajkách sa pripravíme na cestu. Pred odchodom z Wellingtonu ešte navštívime jedno veľmi pekné múzeum. Národné múzeum Te Papa Tongarewa, čo doslovne znamená „kontajner pokladov“, je veľmi pekne a moderne zariadené múzeum. Nájdete tu zaujímavú expozíciu venovanú miestnej flóre a faune. Tá je tu vďaka dlhodobej izolácií jedinečná. V rámci tejto expozície je tu aj zakonzervované telo jedného z najväčších kalmárov Hamiltonových, aké boli kedy nájdené, alebo ulovené. Kedysi bol známy pod názvom krak obrovský. Ďalšou zaujímavou expozíciou je celé poschodie venované maorskej kultúre a histórii. Tu si môžete prečítať kópiu zmluvy z Waitangi, alebo pozrieť, ako vyzerali nástroje, odevy a ďalšie veci denného života prvých usadlíkov na ostrovoch s menom Aotearoa – Krajina dlhého bieleho oblaku. Súčasťou sú putovné a dočasné výstavy a záhrada s novozélandskými rastlinami. Po tejto návšteve nasadneme do autobusu a vydáme sa na sever. Prechádzame kultúrnou krajinou a príjemnými malými mestečkami, až pokiaľ sa dostaneme na úpätie stále aktívnej sopky Ruapehu. Do parku vstúpime zo západnej strany a neustále budeme mať výhľady na sopky národného parku Tongariro. Hlavnými atrakciami sú tu sopky. Ruapehu je tá najvyššia a Ngauruhoe je zasa vďaka filmovej trilógií Pán Prsteňov tou najznámejšou. V parku je množstvo dlhších aj náročnejších trekov, niektoré aj viacdňové. My sa prejdeme nenáročným chodníkom k vodopádu Taranaki s krásnymi výhľadmi na všetky strany. Dobre udržiavaný chodník nás povedie rôznymi porastami až k samotnému vodopádu. Dnes prespíme v tieni sopiek.

deň 12 - 12 -

Ráno sa odvezieme na koniec cesty v národnom parku, lyžiarskeho strediska Whakapapa. Kto bude mať záujem, vyvezie sa lanovkou na vyhliadku Knoll Ridge pod vrcholom Ruapehu. Táto oblasť je najpopulárnejším lyžiarskym strediskom na Severnom ostrove. Z N.P. Tongariro pokračujeme k ďalšiemu „naj“, a tým je najväčšie jazero Nového Zélandu, jazero TAUPO, ktoré vzniklo sopečnou explóziou. Jej následky sledovali aj Európania v antickom svete. Len nevedeli, kde sa výbuch odohral. V rovnomennom meste budeme mať čas na krátku prechádzku. Mesto je populárnym letoviskom, kam sa chodia domáci rekreovať. Neďaleko centra mesta sa nachádza HUKA FALLS s nádherne belasou vodou. Prejdeme sa ponad úzky a malý kaňon, ktorým voda preteká, až po samotný vodopád. V blízkosti si záujemcovia fakultatívne môžu vyskúšať jet boating, pri ktorom sa čln rúti rýchlosťou 90 km/h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde inde by ste mali vyskúšať tento zážitok, ak nie v krajine jeho pôvodu. Jetboaty boli po prvýkrát skonštruované a využívané v roku 1954 práve na Novom Zélande Billom Hamiltonom, aby sa vedeli rýchlo plaviť po plytkých a dravých riekach. Dnes je z nich celosvetová atrakcia. Po tomto adrenalínovom zážitku sadneme do autobusu a vstupujeme do oblasti termálnej energie. Už okolo Huka falls bude vidno rôzne zariadenia na využívanie tejto sily z útrob Zeme. Pomedzi gejzíry a geotermálne polia sa dostaneme až do mesta Rotorua, hlavného mesta Maorov. Na mieste, kde je dnes Rotorua, bolo centrum tejto kultúry.

deň 13 - 13 -

Na okraji Rotoruy sa nachádza miesto s názvom Whakarewarewa, ktorého plný názov je TeWhakarewarewatangaOTeOpeTauaAWahiao, čo znamená Miesto stretávaní bojových skupín Wahiao. Tu stála už v roku 1325 pevnosť TePuia. Whakarewarewa je oblasť známa výskytom termálnych prameňov, gejzírov a bublajúceho sírového bahna. V minulosti tu bolo viac ako 500 jazierok s horúcou vodou a 65 gejzírov. Z nich je dnes aktívnych 7 a jeden z nich, Pohutu, je najvyšším gejzírom na Novom Zélande a zároveň najvyšším gejzírom na južnej pologuli. Aktívny je približne 20x za deň (každú 1¼ hodinu) a vodu chrlí do výšky až 30 metrov. Keďže sa nachádzame v kultúrnom centre Maorov, navštívime v tomto areáli aj tradičný stretávací dom, kde pôjdeme na vystúpenie umeleckého súboru a uvidíme tradičné haky (tance so spevmi). V tomto istom areáli ešte môžete navštíviť skanzen a pozrieť sa tak na tradičné bývanie Maorov a ich rezbársku dielňu s prvotriednymi umeleckými dielami. TePuia je známa tým, že tu pracujú najlepší rezbári krajiny. Často používajú tradičné drevo stromu Kauri. TePuia je taktiež súčasťou celoštátneho projektu na záchranu vtákov kiwi. V špeciálnom zariadení tu chovajú zranené, alebo v zajatí vyliahnuté vtáky, ktoré pripravujú na vypustenie do voľnej prírody.

V roku 1998 robil Sir Peter Jackson letecký prieskum a neďaleko mestečka Matamata objavil obrovskú farmu s nádhernou plastickou krajinou, bez ciest a elektrických stĺpov. Vedel, že objavil miesto, kde by žili Hobiti, ak by žili v tejto dobe. Na tomto mieste vznikol za pomoci armády Kraj a  Hobitov a v roku 1999 sa tu začalo s filmovaním. Kulisy boli natoľko kvalitné, že sa ich podarilo zachovať a my sa tak máme možnosť pozrieť na miesto, ktoré fanúšikom tejto ságy zhmotnilo ich predstavy o domovine na juhu Stredozeme. 44 hobitích príbytkov je zrekonštruovaných a sprístupnených verejnosti, vrátane slávnej reštaurácie U Zeleného draka. Poprechádzame sa aj my pomedzi domčeky, tak si pred odchodom pozrite film, aby ste si vedeli predstaviť, čo sa kde odohrávalo. Hobbiton je atraktívny aj pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi. Nový Zéland svojou fascinujúcou prírodou dal tejto ságe nové, reálne rozmery. Opustíme Kraj a presunieme sa do Aucklandu. 

V bývalom hlavnom meste AUCKLAND nás privíta najvyššia stavba na južnej pologuli, Sky Tower, vysoká 328 metrov. Večerná individuálna prechádzka prístavom a centrom Aucklandu.

deň 14 - 14 -

Celodenná prehliadka Aucklandu. Toto multikultúrne mesto je mestom s najpočetnejšou populáciou ľudí z Tichomoria. Našu prechádzku mestom začneme na hlavnom námestí mesta, Aotea square, kde sa nachádza aj radnica. Pokračujeme v historickom Albert parku, odkiaľ prejdeme na hlavnú obchodnú ulicu mesta, Queen Street. Okolo Britomartu, centrálnej stanice, prejdeme do prístavu. Sadneme na miestny trajekt a pôjdeme na výlet na polostrov Devonport. Tu bol Auckland pôvodne založený a je tu viacero starých budov, v ktorých sú kaviarne a reštaurácie. Z prístavu sa prejdeme pomedzi rodinné domy až na vyhliadku z Viktóriinho kopca. Odtiaľto sa nám naskytne krásny výhľad na panorámu moderného Aucklandu a uvidíme aj kopce, uprostred ktorých je postavený. Ľudská atmosféra tejto časti Aucklandu Vás dostane. Po návrate do centra odporúčame vyviezť sa na vyhliadku a odvážlivci si môžu skočiť dolu zo Sky Tower. Poobede bude voľný program. Niekto chce nakupovať, niekto sa túlať v prístave, alebo navštíviť niektoré z múzeí, zoo alebo akvárium. Ak máte radi vyhliadky, „vybehnite“ si na Eden Hill a pozrite si mesto z inej perspektívy. Fanúšikovia hudobnej skupiny U2 sa často v rámci voľna vyberú na One Tree Hill. Oni už vedia prečo. Hľadáte niečo konkrétne na večeru? Auckland ponúka širokú paletu reštaurácií. Mesto má multikultúrnu atmosféru a vďaka tomu si tu nájde každý to svoje. Od klasickej európskej, cez kórejskú až po tie najluxusnejšie v krajine. Stačí si len vybrať.

deň 15 - 15 -

Prelet do Austrálie. MELBOURNE: najkultúrnejšie mesto krajiny a jedno z najväčších gréckych miest na svete. Dozviete sa prečo, a rovnako aj ktoré priezvisko je najčastejšie používané v Melbourne. Jedno Vás určite prekvapí. Okruh mestom a prechádzky po nábreží pri rieke Yarra. Prejdeme sa pešo všetkými známymi a dôležitými miestami. V Chinatowne si vysvetlíme symboliku čínskej brány pri vstupe do tejto štvrte. Pozrieme sa na dôležité budovy, ako napríklad budovu Kráľovského výstaviska (UNESCO) a budovu Parlamentu štátu Victoria. Kráľovské výstavisko pochádza z roku 1880 a bolo postavené za účelom usporiadania výstav poriadaných v rokoch 1851 – 1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roku 1855 a od roku 1856 tu parlament zasadal. Neďaleko sa nachádza hlavná katolícka katedrála svätého Patrika, ktorá má v skutočnosti titul bazilika minor a je sídlom arcibiskupa. Od baziliky je to len na skok do Fitzroy gardens. Príjemný mestský park slúži aj ako verejná botanická záhrada. Za návštevu tu stojí The Conservatory, malý skleník s nádhernými kvetmi. To už je na dohľad k dôležitej historickej budove. Je ňou pôvodný dom Jamesa Cooka, ktorý bol z Británie prevezený sem a znovu poskladaný. Je v ňom expozícia venovaná tomuto moreplavcovi, ktorý bol jedným z prvých belochov na pobreží dnešnej Austrálie. Na okraji centra mesta je aj miesto, ktoré je každoročne dejiskom jedného z najdôležitejších grandslamov, Australian Open. Federation square, miesto stretnutí, zhromaždení, koncertov a celkovo kultúrneho diania. Moderná architektúra tu dominuje a je kontrastom oproti historickým budovám na druhej strane cesty. Melbourne ponúka však ďaleko viac. Pozrite si krásne budovy radnice, katedrály svätého Pavla, alebo sa vyvezte na vyhliadku Eureka Skydeck, odkiaľ sa naskytne nádherný pohľad na mesto a okolie. Waterfront a priľahlé Docklands je rovnako obľúbeným miestom na oddych a nákupy. Hľadáte reštaurácie? Je ich tu neúrekom a pokiaľ hľadáte niečo špeciálne, Váš sprievodca Vám poradí.

deň 16 - 16 -

Dnes nás čaká vyhliadková jazda po pobreží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendárnej ceste, postavenej v čase hospodárskej krízy, ktorá dnes patrí k najkrajším v Austrálii, s cestami vinúcimi sa pozdĺž oceánu a pieskových pláží až k dvanástim apoštolom. Táto cesta je zároveň najväčším vojenským spomienkovým miestom na svete, keďže je celá venovaná vojakom padlým v prvej svetovej vojne a dĺžka pamätníka je 243 kilometrov. Vtedajšia vláda hľadala možnosť, ako zamestnať navrátivších vojakov po 1.svetovej vojne. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho miestach prechádza skalnatým pobrežím s nádhernými výhľadmi. Je tu množstvo zastávok, kde si vychutnáme tento jedinečný deň. Na mieste známom ako Koala cafe budeme mať šancu vidieť koaly, ktoré žijú v okolitých eukalyptových lesoch a viacero druhov papagájov ako Alisterus a Kakadu. Zastavíme na tých najkrajších plážach, aby sme sa poprechádzali po piesku a sledovali surferov. Jedna z najväčších značiek tohto športu pochádza z mestečka Torquay, ktoré je akousi vstupnou bránou na toho úžasné pobrežie. Naša cesta vedie cez mesto Apollo Bay, kde budeme mať čas na obed, a cez národný park Great Otway až po najslávnejšie skalné útvary 12 Apoštolov. Koľko ich vlastne je? Prejdeme sa na vyhliadku a pozrieme na to, čo očarilo už prvých obyvateľov tejto časti Austrálie. Z tohto miesta sa zvrtneme do vnútrozemia a najkratšou cestou mierime späť do Melbourne. Práve tu je množstvo fariem, kde budeme hľadať kengury. Na rozľahlých trávnatých plochách sa ich tu pasú desiatky až stovky. Sú divé a nedá sa tak povedať, kde a či ich uvidíme. Šanca je tu však vysoká. Po návrate do Melbourne nás čaká zaslúžená večera a individuálny relax.

deň 17 - 17 -

Opúšťame spolkový štát Victoria a preletíme 1000 km, ktoré oddeľujú dve najväčšie mestá v krajine a pristaneme v Sydney. SYDNEY rozhodne stojí za návštevu. Na trajekte v Sydney sa spoznali aj Lilah a Callum zo známeho románu Spoznal som ťa bosý. Po prílete sa hneď pustíme do prehliadky mesta. Prehliadku začneme v Hyde parku, na okraji ktorého stoja aj prvé budovy, ktoré boli vybudované v novej trestaneckej kolónií. Okolo knižnice a starej nemocnice prejdeme do botanickej záhrady Royal gardens a na jej opačnom konci vyjdeme pri Opere. Ikonická stavba, ktorá preslávila Sydney a je symbolom tohto mesta. Povieme si niečo o jej vzniku a jej autorovi, ktorý projekt opustil rozostavaný a nikdy dokončenú operu nevidel. Opera sa nachádza v lukratívnej štvrti s luxusnými reštauráciami a výškovými budovami. Uprostred sa nachádza prístav Circular Quay, odkiaľ odchádzajú lode slúžiace ako hromadná doprava a aj výletné lode. Pri prístave je aj stará štvrť The Rocks s galériami, reštauráciami a prístavom pre veľké, zaoceánske výletné lode. Ostaňte v tejto časti mesta a vychutnajte si jej úžasnú atmosféru a doprajte si chutnú večeru v niektorej z množstva možností. Sydney je multikultúrne mesto a odzrkadľuje sa to aj v ponuke reštaurácií. Sydney je mesto, kde sa neustále čosi deje, jeho vynikajúca poloha vás vyzýva, aby ste tu strávili viac dní a presne to aj spravíme.

deň 18 - 18 -

Uvoľnený a oddychový deň. Pokiaľ máte vlastný program, dnes je naň čas. Alebo pokračujte s CK sprievodcom v prehliadke mesta. Začneme tam, kde sme skončili včera. Prejdeme do štvrti The Rocks a prídeme na nájazd mosta Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou mesta a pohľad na záliv skrášľuje už od roku 1932. Prejdeme jeho celú dĺžku, približne 1000 metrov. Je z neho nádherný pohľad na panorámu mesta a slávnu operu. Prejdeme na druhú stranu a sadneme na loď, ktorá nás zavezie do Darling harbour, druhý mestský prístav. Tu sa rovnako ako aj v Circular Quay nachádza množstvo atrakcií a reštaurácií. Hlavnými atrakciami sú akvárium a námorné múzeum. V susednom nákupnom centre Harbourside je často vyhľadávané Hard Rock Cafe a množstvo obchodov. Na opačnom konci Tumbalong parku je čínska štvrť. Pokračujeme k mestskej radnici a k hlavnej anglikánskej katedrále, kostolu svätého Ondreja. Pristavíme sa pri soche kráľovnej Viktórie a vstúpime do budovy, ktorá bola po nej pomenovaná. Stavba je zapísaná na zozname kultúrnych pamiatok Austrálie. Zvnútra je nádherne zdobená a rekonštruovaná. Pôvodná tržnica dnes slúži ako nákupné centrum. Iným viktoriánskym nákupným centrom je Strand Arcade len o 1 blok ďalej na opačnej strane cesty. Iná, ale nemenej zaujímavá architektúra určite zaujme každého. V tejto časti mesta sa stále pohybujeme okolo vyhliadkovej veže, na ktorú sa určite vyplatí vyviezť a pozrieť na mesto z vtáčej perspektívy. Alebo si vyberte inú atrakciu, Sydney ich ponúka veľké množstvo. Navštívte akvárium, Zoo Taronga, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších na svete, galériu Nového južného Walesu a podobne. Večer si „skočte“ do opery na niektoré z predstavení. Sprievodca Vám pomôže s nákupom lístkov. Zažiť vystúpenie je iný zážitok, ako sa na budovu, i keď jedinečnú, pozerať zvonku.

deň 19 - 19 -

Deň venovaný odpočinku na niektorej zo slávnych pláží, alebo fakultatívny výlet do Modrých hôr. Vyrazíme z hotela skoro ráno a smerujeme na západ. Po približne 45 minútach prichádzame do známeho zveroparku Featherdale na predmestí Sydney. Tu sa môžete stretnúť s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, než sem prišli prví ľudia. Koaly, kengury, kazuáre, ježury a mnoho ďalších. Niektoré sú kontaktné a tak sa ich môžete aj dotknúť. Vo voľnej prírode to neskúšajte. O ďalšiu hodinu ďalej prichádzame do mestečka Katoomba, uprostred Modrých hôr. Tieto dostali názov podľa modrastého oparu, ktorý sa nad nimi drží. Sú to čiastočky vyparujúce sa z eukalyptových lesov a spôsobujú zvláštny lom svetla. Návštevnícke centrum je na mieste zvanom Echo Point, odkiaľ je výhľad na jeden z najkrajších a určite najznámejších vápencových útvarov, Tri sestry. Povieme si tu legendu, ako tieto skaly vznikli a prečo sa volajú Tri sestry. Z tohto miesta sa presunieme k ďalšej atrakcii, Scenic world. Tu sa prevezieme lanovkami, ktoré okrem príjemného zážitku aj držia určité rekordy. Je tu najstrmšia pozemná aj vzdušná lanovka. Prejdeme sa krátko nádherným pralesom a pozrieme sa na miestne vodopády. Týmto zakončíme nádherný a aktívny deň a vrátime sa do Sydney. Celodenný výlet, ktorý patrí medzi aktivity, ktoré by ste v Sydney mali zažiť. Viac si prečítajte v článku na našom Fóre.

deň 20 - 20 -

Fakultatívny výlet: Letíme do srdca austrálskeho Outbacku, k magickým skalám Uluru/Ayers rock, ktoré sú pre pôvodných obyvateľov Austrálie posvätnými. ULURU alebo AYERS ROCK: je inselberg, nesprávne označovaný ako monolit, päť kilometrov dlhý a viac než tristo metrov vysoký, leží takmer uprostred kontinentu. Skala, ktorá je dvakrát taká veľká ako centrálny Londýn, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory pôvodných obyvateľov Austrálie. Leží 335 kilometrov južne od najbližšieho mesta, Alice Springs a je tak na skutočne odľahlom mieste. Miestni obyvatelia tradičného kmeňa Pitjantjatjara Anangu ju považujú za najposvätnejšie miesto. V celej oblasti a aj na samotnej skale žije množstvo duchov ich predkov. Povieme si niektoré z legiend a príbehov, ktoré sa viažu k obdobiu pred príchodom človeka – Dreamtime / Dreaming (Čas snívania / Snívanie). Podľa jednej z nich Uluru postavili dvaja chlapci v období tvorenia sveta, ktorí sa tu hrali v bahne po daždi. Dnes sa po prílete pozrieme na tieto fascinujúce miesta. Množstvo skalných previsov, útvarov a zákutí tu pripomína tieto príbehy, alebo ukrývajú skalné maľby. V okolí Uluru strávime celé popoludnie až pokým sa tu západ slnka nepohrá s farbami a my si vychutnáme neustále sa meniacu scenériu uprostred suchej krajiny. Ubytovaní budeme v rezorte Yulara, čo je jediné miesto v blízkosti Uluru, kde je možné prespať. V rezorte sa nachádza od kempingu až po 5* hotel celá škála ubytovacích zariadení. Jedlo tu ponúka niekoľko reštaurácií, základné veci si môžete nakúpiť v malom supermarkete. Po rezorte jazdí autobusová doprava a tak sa viete prepravovať z jedného miesta na druhé, pokiaľ sa nechcete prechádzať. Zamestnanci sú všetci z kmeňa Anangu a tak sa tu aj môžete dozvedieť niečo o ich kultúre, alebo aj napríklad ako loviť s bumerangom. Rezort ponúka veľa možností.

deň 21 - 21 -

Ráno ešte strávime uprostred Austrálie a už nás čaká len návrat do Sydney a odlet domov.

deň 22 - 22 -

Odlet a prílet domov.


Cena zahŕňa

lokálny prelet Auckland – Melbourne 

lokálny prelet Melbourne – Sydney

19 x ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

dopravu počas celého pobytu

prehliadku a vstupné do Hobbitonu

sprievodcu po 18. deň

asistenčné služby  

najlepšie poistenie proti insolventnosti

trajekt Picton – Wellington

miestne dane a poplatky

vstupné do národných parkov

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, fakultatívne výlety, víza


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -