Vyhľadávanie zájazdu

Nový Zéland - StredozemTermíny a ceny

Nový Zéland - Stredozem

Aj bez toho, aby ste videli film Pán prsteňov bol Nový Zéland destináciou známou nádhernou prírodou. Národ bez histórie má prírodu, akú nenájdete inde. Zelený ostrov obmývaný oceánom, z ktorého sa týčia mohutné hory, nádherné údolia a čisté jazerá. Oceán ponúka fantastické prírodné divadlo a ľudia sú tu takpovediac zbytoční. Nový Zéland Vás očarí.

deň 1 - 1 - Odlet z Európy kvalitnou leteckou spoločnosťou.

deň 2 - 2 -

Stále sme vo vzduchu.

deň 3 - 3 -

Prílet do CHRISTCHURCH, najväčšieho mesta Južného ostrova. Postupná aklimatizácia na južnú pologuľu a prehliadka mesta. V roku 2011 mesto zasiahlo viac zemetrasení a dnes sa opäť prebúdza ako najkultúrnejšie mesto Južného ostrova. Centrum mesta bolo postihnuté zemetraseniami v septembri 2010 a vo februári 2011. Pri druhom padla väčšina budov a mesto tak získalo novú panorámu. Stredom mesta je námestie Church square, kde stojí katedrála anglikánskej cirkvi. Momentálne je v rekonštrukcii po súdnych sporoch o jej demolácií. Rekonštrukčné práce začali v polovici roku 2019. Námestie samo o sebe je centrom a koná sa tu viacero akcií. Worcester street spája toto námestie s botanickou záhradou. Pri ktorej sa nachádza aj múzeum. Mesto sa spamätáva z najhoršieho a neustále sa buduje. Po zemetrasení v roku 2011 bola väčšina obchodov, bánk a iných verejných zariadení nahradená prevádzkami z lodných kontajnerov s názvom Restart. Na tomto mieste už dnes stoja opäť nové budovy a život sa pohol ďalej. My navštívime v rámci prechádzky po meste tie najdôležitejšie pamiatky. Christchurch je východiskovým bodom pri prieskume Antarktídy a na letisku tu je celá jedna časť vyhradená práve zásobovacím lietadlám pre túto biely kontinent. Je tu množstvo parkov, cez centrum tečie riečka s príjemnou promenádou a spomínaná botanická záhrada je úžasnou oázou uprostred mesta. Deň zakončíme večerou v niektorej z obľúbených reštaurácií.

deň 4 - 4 -

Skorý ranný odchod a vyrážame naprieč Južným ostrovom. Čaká nás celodenný presun až do hlavného mesta adrenalínu, QUEENSTOWN. Po opustení mesta prechádzame úrodnou krajinou, kde sa pestujú rôzne plodiny. Pri mestečku Geraldine začneme vstupovať do hôr. Cestou zazrieme prvé ľadovcové jazero Tekapo. Na jeho brehu sa nachádza malý kostolík Dobrého pastiera, ktorá sa často objavuje v publikáciách a dokumentárnych filmoch z Nového Zélandu. Pokračujeme ďalej až k jazeru Pukaki. Tak modrú vodu len ťažko niekde na svete nájdete. Pokiaľ nám vyjde počasie, na druhom konci jazera uvidíme najvyššiu horu krajiny, Aoraki / Mount Cook a budeme sa kochať krásami Južných Álp. Absolvujeme krátku prechádzku pod najvyššou horou Nového Zélandu. Horami a údoliami budeme pokračovať smerom na juh. Mesto Cromwell je dôležitá križovatka a nás privedie na cestu do Queenstownu. O 35km ďalej je most Kawarau, z ktorého sa v roku 1988 skočil prvý komerčný bungee na svete. Rieka Kawarau nás pomedzi najjužnejšie položené vinice na svete dovedie až na breh jazera Wakatipu a do Queenstownu. Prejdeme sa po brehoch jazera a centre mestečka. Na Južnom ostrove je to najživšie turistické mesto. Je východiskovým miestom pre viaceré výlety a je centrom adrenalínových športov, aj vďaka A.J.Hacketovi a jeho bungee jumpingu. Vyvezte sa lanovkou na vyhliadku na mesto, jazero a nádherné hory, alebo si sadnite do niektorej z reštaurácií. Výber je veľmi široký, inšpirujte sa v informáciách k zájazdu.

deň 5 - 5 -

S východom slnka vyrážame do najkrajšieho národného parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto miesto vyhlásilo za jedno z miest, ktoré musíte vo svojom živote navštíviť. Južný ostrov má množstvo zaujímavých miest, FJORDLAND a zátoka Milford Sound sú však na popredných priečkach. Nádherná scénická cesta, pozdĺž ktorej sa pasú stáda jeleňov a oviec nás privedie do mesta Te Anau na brehu rovnomenného jazera. Tu vstúpime do rozprávkovej krajiny. Cestu lemujú vysoké hory Južných Álp porastené bujným lesom a množstvom vodopádov. Po chvíli ich prestanete počítať. Budeme zastavovať na zaujímavých a fotogenických miestach. Vo vyšších polohách hľadajte vzácneho horského papagája Kea, ktorý žije iba v týchto horách. Najčastejšie ho vídame tuneli Homer. Za tunelom začneme klesať, až cez nádhernú „džungľu“ prídeme do Milford Sound, ktoré sa hrdí titulom najdaždivejšieho miesta Nového Zélandu a jedným z najdaždivejších miest na Zemi. Priamo v zátoke je možnosť absolvovať fakultatívnu 2-hodinovú plavbu loďou, ktorá vypláva na Tasmanove more. Výlet odporúčame objednať vopred, nakoľko je oň veľký záujem a je to hlavný dôvod, pre ktorý sem návštevníci chodia. Plavíme sa na moderných lodiach, ktoré sa pozdĺž skalnatých brehov doplavia až k ústiu do Tasmanovho mora. Je možné, že počas plavby zazrieme aj delfíny, tulene či veľryby. Vo vode loď občas sprevádzajú aj tučniaky, ktoré žijú na novozélandských brehoch. Príjemná plavba s výkladom v neuveriteľne krásnom prostredí. Po plavbe sa budeme vracať rovnakou cestou do Queenstown. Návrat do hotela a voľný program v meste.

deň 6 - 6 -

Pokračujeme v ceste po Novom Zélande smerom na západné pobrežie. Našou prvou zastávkou bude mestečko WANAKA na brehu rovnomenného jazera, ktoré je ukážkou, ako vyzeral Queenstown pred 20 rokmi. Spravíme si tu prestávku na kávu a krátku prechádzku po brehu jazera. Za mestom budeme prechádzať popri jazerách Hawea a Wanaka až vstúpime do národného parku Aspiring. Prejdeme sa cez nádherný prales so stromovými papraďorastmi k riečke a Blue Pools. Voda má počas roka v priemere 10-12°C, ale kto chce, môže sa okúpať v tyrkysovej vode. V lese rastie stromové papradie a ďalšie zaujímavé rastliny. Pri mestečku Haast, ktoré je často skúšané silnými povodňami, sa dostaneme na západné pobrežie. Stojíme na brehu Tasmanovho mora a na druhom konci je južný okraj Tasmánie, vzdialený približne 1800 kilometrov. Divoké pláže, na brehu prales so stromovým papradím a vysoké hory. To je charakteristika západného pobrežia. Mierime do mestečka Fox Glacier alebo Franz Josef. Známy ľadovec Fox Glacier je od februára 2019 pre verejnosť uzavretý. Povodne zničili prístupovú cestu a spôsoboli škody, ktoré neumožňujú bezpečný prístup k ľadovcu. Ľadovce sú v tejto oblasti známe najmä kvôli ich blízkosti k moru a tým, že schádzajú do nízkych nadmorských výšok. Po príchode do jedného z mestečiek sa ubytujeme a počkáme si na noc. Čaká nás prechádzka vo večerom lese, kde budeme hľadať svietiace "červy". Na Novom Zélande sú známe jaskyne, kde ich môžete vidieť, my vieme, kde ich vidno aj vonku, v lese. Stačí byť na správnom mieste, potichu a potme.

deň 7 - 7 -

Voľnejší a oddychovejší deň v okolí ľadovcov. Prejdeme sa údolím rieky Waiho až k vyhliadke na ľadovec Franz Josef. Nenáročná prechádzka v dĺžke zopár kilometrov, podľa aktuálneho stavu rieky a chodníka. Pokiaľ budete mať záujem a ak nám to počasie umožní, môžete sa vybrať na let vrtuľníkom, počas ktorého poletíte smerom k najvyššej hore Aoraki / Mt.Cook a okolo ľadovcov Fox a Franz Josef. Je na výber z viacerých možností, obľúbené sú tie s pristátim na niektorom z ľadovcov. Pomaly opustíme miesto s ľadovcami a pozdĺž nádherného pobrežia sa dostaneme na sever západného pobrežia. Tu sa v dedine Punakaiki nachádza zaujímavý skalný útvar – Palacinkové skaly. Prejdeme sa po krátkom náučnom chodníku a užijeme si príjemného vetríka vanúceho z mora. Okolo nás rastie palma Nikau, ktorá sa nevyskytuje nikde inde mimo Nového Zélandu. Žije iba na západnom pobreží oboch ostrovov a na Chathamských ostrovoch neďaleko novozélandského pobrežia. Rastie aj na ostrove Pitt na 44° a 18´ južnej šírky, čím sa stáva najjužnejšie rastúcou palmou vo voľnej prírode. Dnešný deň zakončíme na tomto pobreží.

deň 8 - 8 -

Západnému pobrežiu dáme zbohom a presunieme sa na východné. Cestou si urobíme prestávku v mestečku REEFTON, ktoré vyzerá ako zamrznuté v 19.st. Pôvodne zlatokopecké mesto sa stalo turistickou križovatkou a častou zastávkou na ceste z pobrežia na pobrežie. Bolo prvým mestom na Novom Zélande a aj južnej pologule, ktoré bolo elektrifikované už v roku 1888. Pokračujeme peknou cestou horami a údoliami až po kúpeľné mesto HANMER SPRINGS, kde môžete ochutnať vynikajúce bravčové rebrá. Po objavení horúcich prameňov si tu postupne novozélandská vláda vybudovala kúpele a užívala ich od roku 1883. Pre verejnosť sa stali dostupnými až v neskoršej dobe, po vybudovaní nového mosta. Ten pôvodný z roku 1864 vydržal iba 10 rokov, odvial ho vietor. Po obede a prechádzke po meste máme pred sebou cestu otvorenou krajinou do mesta KAIKOURA, ktoré je známe ako jedno z najlepších na sledovanie veľrýb na svete. Ak ste gurmáni a máte radi dary mora, Kaikoura je tým správnym miestom na výbornú večeru. Po príchode do Kaikoury sa prejdeme mestom, alebo po dlhej a širokej pláži na sever od centra mesta. Ráno sme stáli na západnom pobreží a večer stojíme na východnom.

deň 9 - 9 -

Skoro ráno vynecháme raňajky a vyrazíme na pozorovanie veľrýb. 2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovať veľryby a unikátne delfíny tmavé (Dusky dolphin), ktoré sú endemické pre Nový Zéland. Plavba začína v centre v bývalej železničnej stanici na okraji centra mesta. Tu je registrácia a inštruktážne video pred plavbou a dozviete sa niečo o ekológií tohto miesta a základné informácie o zvieratách, ktoré ideme hľadať. Pobrežie v okolí Kaikoury je vo veľkej obľube vorvaních samcov, ktoré sa sem chodia kŕmiť do hlbočiny na okraji zrázu, ktorý je len pár kilometrov od mesta. Vorvane sú známe tým, že sa vedia ponoriť do veľkých hĺbok. Okrem vorvaňov sem chodia aj iné druhy veľrýb. Nakoľko sa nachádzame na otvorenom mori, nie je zaručené, že ich uvidíme. V takom prípade spoločnosť časť peňazí vracia. Veríme však, že veľryby vidieť budeme. Vyhúpaní po plavbe, si dáme raňajky a pozrieme sa na miesto, kde odpočívajú uškatce. Point Kean je ich obľúbeným miestom a ležia tu často priamo pri chodníku. Držte sa od nich ďalej, kusanec od uškatca nie je nič príjemné, predsa len sú to divé zvieratá. Z tohto miesta ideme na sever do vinárskej oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína svetovej kvality. Sauvignon blanc alebo chardonnay či pinot noir? Jazda pomedzi vinohrady je veľmi príjemná. Prečo majú v každom vinohrade vysadené ruže? Povieme si niečo o histórií tohto raja vinárov. Podvečer prichádzame do prístavného mestečka PICTON, ktoré bude našou bodkou za Južným ostrovom. Prejdeme sa po príjemnej promenáde v malom prístave a pripravíme s na plavbu na severný ostrov.

deň 10 - 10 -

V ranných hodinách absolvujeme cestu trajektom z Južného ostrova na Severný. 3,5 hodinová plavba, počas ktorej prejdeme približne 100 km. V minulosti bol obávaným miestom kvôli silným prúdom, ktoré sa v tomto prielive vyskytujú. Dnešné lode s nimi však už nemajú problém a my budeme mať príjemnú a hladkú plavbu. Užite si výhľad pokiaľ sa budeme plaviť pomedzi hory na Južnom ostrove. Po zdolaní Cookovho prielivu pristaneme v hlavnom meste ostrova. WELLINGTON. Po týždni strávenom v prírode je pre nás Wellington veľkou zmenou. Tu sa k nám pripojí skupinka ktorá začína cestu na Severnom ostrove. Prejdeme sa centrom mesta. Vyvezieme sa pozemnou lanovkou z centra mesta do botanickej záhrady. Prejdeme sa nádherným parkom a budeme hľadať vtáky kākā. Veľký papagáj trávi veľa času v korunách stromov a jeho škrek je tu často počuť. Prejdeme botanickou záhradou naprieč až do rozária Lady Norwoodovej. Historickým cintorínom a lávkou ponad diaľnicu sa dostaneme k budove parlamentu s prezývkou Úľ (Beehive). Sami uvidíte prečo ju dostala. Na opačnej strane križovatky sa nachádza jedna z najväčších drevenných stavieb na svete, Victoria university. Pokračujeme na nábrežie, ktoré sa postupne mení na oddychovú zónu s množstvom kaviarní, reštaurácií a iných aktivít. Prechádzku zakončíme pri múzeu Te Papa, na ktoré sa budeme tešiť nasledujúci deň. Večeru si dáme v niektorej z reštaurácií, veľký výber je na pešej zóne Cuba street.

deň 11 - 11 -

Po raňajkách sa pripravíme na cestu. Pred odchodom z Wellingtonu ešte navštívime jedno veľmi pekné múzeum. Národné múzeum Te Papa Tongarewa, čo doslovne znamená „kontajner pokladov“, je veľmi pekne a moderne zariadené múzeum. Nájdete tu zaujímavú expozíciu venovanú miestnej flóre a faune. Tá je tu vďaka dlhodobej izolácií jedinečná. V rámci tejto expozície je tu aj zakonzervované telo jedného z najväčších kalmárov Hamiltonovych, aké boli kedy nájdené, alebo ulovené. Kedysi bol známy pod názvom krak obrovský. Ďalšou zujímavou expozíciou je celé poschodie venované maorskej kultúre a histórii. Tu si môžte prečítať kópiu zmluvy z Waitangi, alebo pozrieť, ako vyzerali nástroje, odevy a ďalšie veci denného života prvých usadlíkov na ostrovoch s menom Aotearoa – Krajina dlhého bieleho oblaku. Súčasťou sú putovné a dočasné výstavy a zhrada s novozélandskými rastlinami. Po tejto návšteve nasadneme do autobusu a vydáme sa na sever. Prechádzame kultúrnou krajinou a príjemnými malými mestečkami, až pokiaľ sa dostaneme na úpätie stále aktívnej sopky Ruapehu. Do parku vstúpime zo západnej strany a neustále budeme mať výhľady na sopky národného parku Tongariro. Hlavnými atrakciami sú tu sopky. Ruapehu je tá najvyššia a Ngauruhoe je zasa vďaka filmovej trilógií Pán Prsteňov tou najznámejšou. V parku je množstvo dlhších aj náročnejších trekov, niektoré aj viacdňové. My sa prejdeme nenáročným chodníkom k vodopádu Taranaki s krásnymi výhľadmi na všetky strany. Dobre udržiavaný chodník nás povedie rôznymi porastami až k samotnému vodopádu. Dnes prespíme v tieni sopiek.

deň 12 - 12 -

Ráno sa odvezieme na koniec cesty v národnom parku, lyžiarskeho strediska Whakapapa. Kto bude mať záujem, vyvezie sa lanovkou na vyhliadku Knoll Ridge pod vrcholom Ruapehu. Táto oblasť je najpopulárnejším lyžiarskym strediskom na severnom ostrove. Z Tongariro pokračujeme k ďalšiemu „naj“, a tým je najväčšie jazero Nového Zélandu, jazero TAUPO, ktoré vzniklo sopečnou explóziou. Jej následky sledovali aj európania v antickom svete. Len nevedeli, kde sa výbuch odohral. V rovnomennom meste budeme mať čas na krátku prechádzku. Mesto je populárnym letoviskom, kam sa chodia domáci rekreovať. Neďaleko centra mesta sa nachádza HUKA FALLS s nádherne belasou vodou. Prejdeme sa ponad úzky a malý kaňon, ktorým voda preteká po samotný vodopád. V blízkosti si záujemcovia fakultatívne môžu vyskúšať jet boating, pri ktorom sa čln rúti rýchlosťou 90 km/h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde inde by ste mali vyskúšať tento zážitok, ako v krajine jeho pôvodu. Jetboaty boli poprvýkrát skonštruované a využívané v roku 1954 práve na Novom Zélande Billom Hamiltonom, aby sa vedeli rýchlo plaviť po plytkých a dravých riekach. Dnes je z nich celosvetová atrakcia. Po tomto adrenalínovom zážitku sadneme do autobusu a vstupujeme do oblasti termálnej energie. Už okolo Huka falls bude vidno rôzne zariadenia na využívanie tejto sily z útrob Zeme. Pomedzi gejzíry a geotermálne polia sa dostaneme až do mesta Rotorua, hlavného mesta maorov. Na mieste, kde je dnes Rotorua, bolo centrum tejto kultúry.

deň 13 - 13 -

Na okraji Rotoruy sa nachádza miesto s názvom Whakarewarewa, ktorého plný názov je TeWhakarewarewatangaOTeOpeTauaAWahiao, čo znamená Miesto stretávaní bojových skupín Wahiao. Tu stála už v roku 1325 pevnosť TePuia. Whakarewarewa je oblasť známa výskytom termálnych prameňov, gejzírov a bublajúceho sírového bahna. V minulosti tu bolo viac ako 500 jazierok s horúcou vodou a 65 gejzírov. Z nich je dnes aktívnych 7 a jeden z nich, Pohutu, je najvyšším gejzírom na Novom Zélande. Aktívny je približne 20x za deň (každú 1¼ hodinu) a vodu chrlí do výšky až 30 metrov. Keďže sa nachádzame v kultúrnom centre maorov, navštívime v tomto areáli aj tradičný stretávací dom, kde pôjdeme na vystúpenie umeleckého súboru a uvidíme tradičné haky (tance so spevmi). V tomto istom areáli ešte môžete navštíviť skanzen a pozrieť sa tak na tradičné bývanie maorov, rezbársku dielňu s prvotriednymi umeleckými dielami. TePuia je známa tým, že tu pracujú najlepší rezbári krajiny. Často používajú tradičné drevo stromu kauri. TePuia je taktiež súčasťou celoštátneho projektu na záchranu vtákov kiwi. V špeciálnom zariadení tu chovajú zranené, alebo v zajatí vyliahnuté vtáky, ktoré pripravujú na vypustenie do voľnej prírody.

V roku 1998 robil Sir Peter Jackson letecký prieskum a neďaleko mestečka Matamata objavil obrovskú farmu s nádhernou plastickou krajinou, bez ciest a elektrických stĺpov. Vedel, že objavil miesto, kde by žili Hobiti, ak by žili v tejto dobe. Na tomto mieste vznikol za pomoci armády Kraj a  Hobitov a v roku 1999 sa tu začalo s filmovaním. Kulisy boli natoľko kvalitné, že sa ich podarilo zachovať a my sa tak máme možnosť pozrieť na miesto, ktoré fanúšikom tejto ságy zhmotnilo ich predstavy o domovine na juhu Stredozeme. 44 hobitích príbytkov je zrekonštruovaných a sprístupnených verejnosti, vrátane slávnej reštaurácie U Zeleného draka. Poprechádzame sa aj my pomedzi domčeky, tak si pred odchodom pozrite film, aby ste si vedeli predstaviť, čo sa kde odohrávalo. Hobbiton je atraktívny aj pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi. Nový Zéland svojou fascinujúcou prírodou dal tejto ságe nové, reálne rozmery. Opustíme Kraj a presunieme sa do Aucklandu. 

V bývalom hlavnom meste AUCKLAND nás privíta najvyššia stavba na južnej pologuli, Sky Tower,vysoká 328 metrov. Večerná individuálna prechádzka prístavom a centrom Aucklandu.

deň 14 - 14 -

Celodenná prehliadka Aucklandu. Toto multikultúrne mesto je mestom s najpočetnejšou populáciou ľudí z Tichomoria. Našu prechádzku mestom začneme na hlavnom námestí mesta Aoeta square, kde sa nachádza aj radnica. Pokračujeme v historickom Albert parku, odkiaľ prejdeme na hlavnú obchobnú ulicu mesta, Queen Street. Okolo Britomartu, centrálnej stanice, prejdeme do prístavu. Sadneme na miestny trajekt a pôjdeme na výlet na polostrov Davenport. Tu bol Auckland pôvodne založený a je tu viacero starých budov, v ktorých sú kaviarne a reštaurácie. Z prístavu sa prejdeme na pomedzi rodinné domly až na vyhliadku z Viktóriinho kopca. Odtiaľto sa nám naskytne krásny výhľad na panorámu moderného Aucklandu a uvidíme aj kopce, uprostred ktorých je postavený. Ľudská atmosféra tejto časti Aucklandu Vás dostane. Po návrate do centra odporúčame sa vyviezť na vyhliadku a odvážlivci si môžu skočiť dolu zo Sky Tower. Poobede bude voľný program. Niekto chce nakupovať, niekto sa túlať v prístave, alebo navštíviť niektoré z múzeí, zoo alebo akvárium. Ak máte radi vyhliadky, „vybehnite“ si na Eden Hill a pozrite si mesto z inej perspektívy. Fanúšikovia hudobnej skupiny U2 sa často v rámci voľna vyberú na One Tree Hill. Oni už vedia prečo. Hľadáte niečo konkrétne na večeru? Auckland ponúka širokú paletu reštaurácií. Mesto má multikultúrnu atmosféru a vďaka tomu si tu nájde každý to svoje. Od klasickej európskej, cez kórejskú až po tie najluxusnejšie v krajine. Stačí si len vybrať.

deň 15 - 15 -

Koniec. Lúčime sa s južnými moriami, zelenou divočinou Zélandu a odlietame domov.

deň 16 - 16 - Prílet.


Cena zahŕňa

12 x ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

dopravu počas celého pobytu 

slovenského sprievodcu

prehliadku a vstupné do Hobbitonu

asistenčné služby  

najlepšie poistenie proti insolventnosti

trajekt Picton - Wellington

letiskové transfery na Novom Zélande

miestne dane a poplatky

vstupné do národných parkov

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -