Vyhľadávanie zájazdu

Okavango a Viktóriine vodopádyTermíny a ceny

Okavango a Viktóriine vodopády

Zájazd po najkrajších miestach Afriky so záverom na safari v absolútnej divočine. Kapské mesto, najmohutnejšie vodopády a najluxusnejšie safari v Afrike. Doprajte si tento zážitok a pozrite sa na safari z iného pohľadu. Nechajte sa rozmaznávať luxusom v drsnej africkej divočine a pozorujte zvieratá v komornej atmosfére a s minimom turistov. Práve toto je tá Afrika, kde budete takmer sami.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy, prelet ponad celú Afriku až na jej koniec.

deň 2 - 2 -

Prílet do mesta, ktoré mnohí označujú za najkrajšie mesto sveta. A majú pravdu. Úžasná poloha medzi modrým oceánom a obrovskou Stolovou horou, svahy porastené vínnou révou evokujú raj na zemi. Aj preto naše prvé kroky budú viesť na úpätie Stolovej hory. Našimi autami sa vyvezieme k stanici lanovky, No tí čo chcú uloviť väčšie zážitky budú mať možnosť na “Stolovku” vystúpať pešo. CK pozná najlepší turistický chodník a vy sa dotknete úžasnej prírody v strede 3 miliónového mesta. Na výstup máte 2 hodinky. CK rekord je 52 minút. Lanovkári sa na vrchole hodinku poprechádzajú, dajú si výbornú kávičku, pofotia si damanov skalných. Prechádzka smeruje k Maclears Beacon a každý si vychutná výhľady na Robben island kde bol 18 rokov väznený Nelson Mandela, ale aj výhľady na Leviu hlavu, Diablov vrchol a 12 apoštolov na juhu. Už všetci chápeme prečo je Cape town tak oceňovaný. Spoločne sa zvezieme panoramatickou, otočnou lanovkou dole. Ubytovanie v absolútnom centre mesta. Večer prechádzka so sprievodcom najdlhšou ulicou mesta plnou historických viktoriánskych domov. Ochutnáte na večeru tanier s ražniči z pštrosa, krokodíla, kudu? Alebo vyskúšate steaky, ktoré môžu pokojne konkurovať tým argentínskym? Africká hudba nás dostane do varu. Sme v Afrike, na kontinente odkiaľ pochádzame a akosi to cítime. S CK sme tu ako doma!

deň 3 - 3 -

Za najkrajšieho svetla vyrážame na deň, ktorý bude pre Vás jedným z najlepších vo vašom živote. Hory a búrlivé more 50 km južne z Kapského mesta. Uškatce, tučniaky a hrozno plné cukru, ktoré tvorí úžasné vína. Kapské mesto a jeho okolie má úžasnú mikroklímu. Zátoky, kde bolo prekladisko dreva (Hout Bay), zátoky známe samovraždou desiatok veľrýb, mierime do národného parku Table Mountain (UNESCO), na absolútny juh kontinentu. Uvidíme už dnes pštrosy, antilopy a opice? 15 minútová prechádzka k majáku na Myse a potom úžasný hodinový treking (priama vzdialenosť medzi bodmi je 2.3 km) nádhernou prírodou okolo Diasovej pláže s úžasnými výhľadmi a fotopauzami k Mysu Dobrej nádeje. Tu v roku 1488 pristál Portugalec Bartolomeu Dias a v roku 1895 ho oboplával aj pradedo nášho riaditeľa Ľuba Fellnera. Už 25 rokov ho Bubáci navštevujú. Viete ako ďaleko je odtiaľto k vám domov? Kilometrovníky Vám to povedia. Miesto búrok, ktorého sa námorníci obávali, no keď ho zdolali, tak bola veľká šanca zbohatnutia. Ďalej na juh je už iba Antarktída. Po oboplávaní mysu už námorníci nemierili na juh, ale na východ do pokojnejších vôd. Nádherné pláže, tyrkysový ľadový oceán, raj pre vtáky, divoká príroda akú nájdete iba tu. Bludný Holanďan, vrchy hottentotov a obrovská zátoka False Bay. Tretie najstaršie mesto krajiny, stovky tučniakov. Vykúpete sa, či aspoň ovlažíte nohy? Pláže sú plné surfistov a žralokov bielych. Od júna do novembra je šanca vidieť veľryby. Pri pláži kde surfovala Agatha Christie odbočíme opäť k Stolovej hore a zamierime do nádherných viníc. Nie hocijakých, ale tých najstarších v subsaharskej Afrike s vyše 330 ročnou kontinuálnou históriou. Poprechádzame sa vinicami, scenérie sú nádherné. Hlavný dom je skvelou ukážkou prvej holandskej architektúry z čias prvého guvernéra Simona van der Stela (17. storočie). Ochutnáme 5 sort od Sauvignon Blanc cez barikové Chardonnay až po špeciálne sorty červeného. Pinotage je sorta ktorú si určite zamilujete. Za posledných 10 rokov vína z tejto unikátnej vinice dostali 66 zlatých medailí. No špecialitou je, že vínka z týchto viníc si vychutnával Napoleón Bonaparte, pruský a francúzsky králi, vo svojich dielach ho spomína Charles Dickens či Charles Baudelaire ho v Kvetoch zla prirovnáva k perám milovanej. Luxus, kvalita a história v jednom by mohli byť záverom nádherného dňa. No čaká nás ešte skvelá večera. Dáte dnes prioritu morským potvorám? Studený oceán produkuje to najlepšie na svete. Krevety, ustrice, úžasné mušle či ryba, ktorú nájdete iba tu v okolí mesta. V CK odporúčame reštauráciu Den Anker (Kotva) umiestnenú v starom hangári, no dnes ide o jednu z najluxusnejších reštaurácii mesta na brehoch prístavu. Mnoho druhov piva z rodinných pivovarov a vínna karta ocenená ako “Platinium” podľa Dinners club. Ideálny čas na rozhovory s novými kamarátmi., ktorí sa tak často na CK zájazdoch nájdu. Takýto deň plný zážitkov dokážeme zorganizovať po 25 rokoch skúseností a kontaktov! Sme tu pre Vás.

deň 4 - 4 -

So skúseným CK sprievodcom sa bezpečne prejdeme absolútnym centrom mesta, navštívime trhy s výrobkami a suvenírmi z celej Afriky. Úžasným zážitkom nielen pre fotografov bude pestrofarebná štvrť Bo- Kaap. Domčeky červenej, zelenej, žltej farby, hnedé, čierne, tyrkysové. Moslimská štvrť, indo-malajská komunita a koreniny od výmyslu sveta. Múzeum diamantov na mieste, kde sa ich ťaží a obchoduje sa s nimi najviac. Vysvetlíme si ťažbu, ale aj spracovanie a uvidíte kópie tých najznámejších a najdrahších diamantov sveta. Vkusné výrobky za najlepšie ceny. Futbalový štadión je architektonickým skvostom ako aj najnavštevovanejšia atrakcia celého kontinentu, ktorým je novo postavený Waterfront. Množstvo reštaurácii, obchodov, miesto prechádzok, kde sa vždy čosi deje. Dokonalá rozlúčka s Kapským mestom a ak Vám chýba adrenalín tak fakultatívne Vám vieme zabezpečiť aj potápanie s bielym žralokom (sezónne). Práve v okolí Kapského mesta sú najlepšie možnosti na jeho pozorovanie, pretože tu žije jeho najobľúbenejšia pochúťka, uškatec. Skúsite to? Objednajte si tento veľmi vyhľadávaný zážitok hneď teraz (fakultatívne).

deň 5 - 5 -

Dnes letíme na sever a čaká nás Zimbabwe, Victoria Falls. Skorý ranný presun na letisko a prelet s krátkym prestupom v Johannesburgu. Okolo obeda pristávame na Vic Falls. Z letiska pôjdeme do našej lodge - Pamusha - čo v jazyku Shona znamená "domov". Zložíme si veci na izby a pripravený sa odvezieme pred bránu parku. Vstúpime na miesto, kde Doktor Livingstone objavil nádherné monumentálne vodopády, ktoré domáci volajú Mosi Oa Tunya – Dym, ktorý hrmí. Presvedčíte sa o tom, že je to pravda. Budeme mať dostatok času na to, aby sme si tento prírodný div užili. V roku 2008 bol zvolený medzi 7 prírodných divov sveta. Ak ste boli na vodopádoch Iguazú alebo Niagara, tu si budete pripadať ako objaviteľ. Minimum návštevníkov Vám dodá tento pocit. Buďte opatrní, na väčšine úseku nie sú vybudované zábradlia. Dokonalá divočina. Prechádzka mestom a okolia, kde nie je ničím nezvyčajným, ak tu behajú slony, antilopy, na križovatke sa pasú prasata savanové a pred supermarketom sa kŕmia paviány. Zimbabwe sa postupne dostaneme pod kožu. Aký je rozdiel medzi Matabele a Shona? Odkiaľ a kto je Bobby?

deň 6 - 6 -

Voľný deň na vodopádoch, počas ktorého môžete absolvovať rôzne fakultatívne aktivity.

 

Ak ste aktívni a nemáte radi oddych keď ste na cestách, zvoľte si 3 v 1. Absolvujete vyhliadkový let vrtuľníkom ponad vodopády, stretnutie s levmi v súkromnej rezervácií a budete sa pri západe slnka plaviť po rieke Zambezi v národnom parku na kľudnej rieke nad vodopádmi. Tu máte šancu vidieť slony, žirafy, antilopy, hrochy a krokodíly na brehu alebo vo vode.

 

Let vrtuľníkom nezaberie veľa času. Viktóriine vodopády boli v roku 2008 zapísané na zoznam 7 prírodných divov. Preleťte sa ponad tento zázrak a užite si pohľad na „Dym ktorý hrmí“ z výšky 600m. Za 12 minút spravíte nad vodopádmi dve „osmičky“ a každý tak má šancu sa spravodlivo pokochať. Celá aktivita trvá približne 1,5 hodinu, odlety sú každých 30 minút. Poletíte nad horným tokom rieky pred vodopádmi a ponad samotné vodopády k miestu, kde začína úžasný kaňonový systém rieky Zambezi. Vstupné do národného parku vo výške 15 USD sa hradí priamo na mieste.

 

Ochrana prírody je čím ďalej tým aktuálnejšia téma. My v CK sa snažíme o podporu zmysluplných projektov. Jedným z nich je aj projekt na záchranu afrických levov. Záchranná stanica vo Victoria falls v spolupráci s organizáciou ALERT odchovávajú a pripravujú levie skupiny na vypustenie do voľnej prírody v Zimbabwe ale aj inde v Afrike. Pozrite sa zblízka na cieľ projektu, podporte túto unikátnu aktivitu a zažite stretnutie s levmi zoči-voči. Po jazde v chránenom aute v tesnej blízkosti levov sa dostanete do upravenej pozorovateľne, odkiaľ spravíte tie najúžasnejšie fotky kŕmiacich sa levov. Pozorovateľňa je pod úrovňou terénu a tak vaše fotografie budú mať unikátny uhol, aký vo voľnej prírode nedosiahnete. A navyše, títo majestátni páni savany budú od vás len na pár metrov. Dokonalý zážitok.

 

Splavovanie rieky Zambezi je považované za najdivokejší komerčný rafting na svete. To znamená, že je určený takmer pre každého. Množstvo perejí a kilometrov prejdených za jeden deň určuje hladina rieky. Zážitok je však garantovaný, či prejdete perejí 14 alebo 17. Táto poldenná aktivita býva najsilnejším zážitkom na zájazde vôbec. Bežne zdatný človek bez strachu z vody ho zvládne. Zažite pocit splavu teplej ale dravej vody, a spravte takto Vašu dovolenku viac adrenalínovou. Cena zahŕňa: dopravu, rafting, výstroj. Poplatok za vstup do národného parku vo výške 10 USD /1 osoba platí každý osobne priamo na mieste. V mesiacoch apríl a máj býva najvyššia hladina rieky a z bezpečnostných dôvodov sa rafting často neprevádzkuje. Pokiaľ je toto dôvod vašej cesty do Afriky, vyberte si iný termín. V prípade, že máte aktivitu objednanú a nebude sa z týchto dôvodov organizovať, sumu vám v plnej výške vrátime.

 

Ak chcete zažiť ďalšiu krajinu, vydajte sa na poldenný výlet do Zambie. Navštívite mestečko Livingstone a rovnomenné múzeum, ktoré sa venuje prírode a histórii tejto oblasti. Neďaleko sa nachádza ukážková tradičná dedina, kde naživo uvidíte, ako kedysi žili ľudia pri Victoria Falls. Cestou sa môžete pozrieť aj na vodopády zo Zambijskej strany. Z ktorej sú krajšie? Na to asi odpoveď neexistuje, z každej sú iné, ani lepšie, ani horšie.

 

Ešte nemáte dosť a máte radi veľa adrenalínu? Skočte si bungee do 111 metrovej rokliny, kde sa takmer dotknete vody v Zambezi. A ak chcete adrenalínu ešte viac, dajte si kombo. Na zipline prekonajte kaňon Zambezi a naviac sa zhúpnite na húpačke z mosta. Urobte krok do neznáma a pohúpajte sa na lane kúsok nad hladinou vody.

 

Jazdili ste v Thajsku, Indii alebo na Srí Lanke na indických slonoch? Postupne sa od tejto aktivity upúšťa a nahrádza sa vo svete interakciou. Zažite stretnutie s tým africkým. Nie je to tak bežné, nakoľko africké slony neboli používané ako pracovné a chýba tu táto história. O to je tento zážitok unikátnejší.

 

Potápali ste sa so žralokmi? Čo takto krokodíl? V malom nákupnom centre Elephant walk toto môžete zažiť. Ponorte sa do bazéna s obrovskými krokodílmi nílskymi.

 

Máte radi nákupy? Na miestnom trhu alebo v obchodíkoch na hlavnej ulici si užijete. Tu dokúpite to, čo Vám ešte chýba. Hľadajte a zjednávajte.

 

Koniec koncov, Victoria Falls je najlepšie miesto v Afrike na tieto aktivity. Vyberte si.

deň 7 - 7 -

Safari. Celodenné safari v Botswane na brehu rieky Chobe. Sadneme do štýlových safari áut a ideme sledovať hrochy, krokodíly, levy, impaly a hlavne slony. Kombinované safari na súši a na vode. Chobe patrí medzi desať najlepších parkov sveta a je jednoducho úžasné. A čo sa týka slonov ide o najlepší národný park sveta. Botswana má rastúcu populáciu vďaka dodržiavaniu zákazu lovu slonov. "Utekajú" sem slony aj z okolitých krajín a hľadajú tu bezpečie. A slon je jedno úžasné zviera — dokáže sa prispôsobiť extrémne suchej krajine, krajine akou je namíbska púšť, alebo zelenej krajine, akou je napríklad Zimbabwe. Stádo vedie alfa samica, ktorá si vychováva svoju nástupkyňu. Tú väčšinou nájdete na konci skupiny. V Botswane je CK každoročne od roku 1989, teda dlho pred ostatnými. Celý deň strávime v africkej divočine. BOTSWANA je africkou krajinou, ktorá predbehla aj väčšinu európskych krajín. Najstaršia africká demokracia, stabilná politika a trvalo udržateľný turistický ruch. Chobe je príkladom toho ako Afrika vie využiť svoje prírodné bohatstvo. Rozlúčime sa so skupinou, ktorá sa vracia do Zimbabwe a my sa chystáme na luxusné dobrodružstvo.

deň 8 - 8 -

Odchádzame na letisko v Kasane a nasadáme do malého lietadla, ktoré nás odvezie do absolútneho raja. Stúpame ponad národný park Chobe, ktorý má rozlohu neuveriteľných 11.000 km2. Priamo na Chobe nadväzujú rezervácie Savuti a Linyanti, ktoré plynule prechádzajú do rezervácie Moremi na okraji delty Okavanga. Objavuje sa pod nami prvá voda a to už vieme, že sme v Delte. Klesáme a my z okienka možno už teraz vidíme slony, alebo žirafy brodiace sa po kolená vo vode. Pristávame na prašnom air stripe. Čaká nás tu safari auto, ktoré nás odvezie do luxusnej lodge. Toto by tu nikto neočakával. Vstúpime do iného sveta a začína sa jedinečná starostlivosť, akú môžete zažiť iba v tých najluxusnejších hoteloch na svete. Kde sa to však vzalo tu, uprostred absolútnej divočiny?V delte Okavanga nenájdete štandardnú lodge, všetky sú na vysokej úrovni s perfektnými službami. Samotné ubytovanie Vás prekvapí. Či už si vyberiete „obyčajný“ luxusný stan, alebo si doprajete suitu, nebudete ľutovať. Stanov je tu vždy malý počet a prostredie je komorné. Suity majú vlastný personál a privátne stolovanie. Po ubytovaní a zoznámení sa s lodge si doprajeme prvý z gurmánskych zážitkov. Po obede odchádzame na safari. Lodge sa nachádzajú dostatočne ďaleko od seba a tak je safari vždy privátne a v buši alebo savane nestretneme žiadne auto. Cesty tu takmer neexistujú a autá trasy menia. Toto je skutočná divočina a skutočné safari.

deň 9 - 9 -

Budíme sa uprostred tohto raja. Štýlové raňajky a šálka čaju alebo kávy nás pripravia na ďalší dokonalý deň. Odchádzame na ďalšie ranné safari a hľadáme, čo nám príroda ponúkne. Delta Okavanga je vo všeobecnosti považovaná za jedinečný ekosystém, ktorý ponúka zvieratám dokonalé miesto na život. Zvieratá tu majú neustály zdroj pitnej vody, celoročná pastva pre bylinožravce a tým pádom aj celoročná potrava pre predátory. Nájdeme tu všetky zvieratá, ktoré do tejto časti Afriky patria. Zebry stepné sa tu preháňajú po otvorených priestranstvách ostrovov a žirafy obžierajú vyššie rastúce listy na stromoch. Slony majú toto miestne obzvlášť rady a nájdeme tu samotárov aj celé rodiny. Migrujú sem z Chobe, ktoré je známe ako park s najväčšou hustotou slonov na svete. V Botswane ich žije viac ako 150 tisíc a takmer 80% z nich práve v Chobe a Okavangu. Z antilop sú tu najrozšírenejšie vodárky, ktoré sú prispôsobené životu v mokradiach. Majú dlhšie zadné nohy a tak sa dokážu ľahšie pohybovať v bažinatých oblastiach. V juhovýchodných častiach nájdeme najrýchlejšie cicavce na Zemi, gepardy, ktoré tu tvoria zdravú populáciu. Leopardy sú noční lovci, majú však obľúbené miesta na odpočinok, ktoré miestni sprievodcovia poznajú a máme tak veľkú šancu nájsť aj tohto člena Veľkej päťky. Z CK Päťky tu máme šancu vidieť psy hyenovité. Tieto plaché zvieratá patria k najviac ohrozeným šelmám na svete. Levy sa vyskytujú v celej delte a ak prostredie poznáte, je možné ich tu ľahko objaviť. Vrátime sa do lodge späť na obed a po obede budeme pokračovať v hľadaní zvierat. Safari na takomto mieste sa nikdy neomrzí. Ďalší dokonalý deň je za nami.

deň 10 - 10 -

Podľa obdobia a stavu vody absolvujeme aj safari z loďky. Či už to bude pohodlnejšia motorová loď, alebo tradičné mokoro vydlabané z jedného kusa stromu, zážitok bude dokonalý. Plavba pokojnou prírodou je ako balzam na dušu. Celá delta je jednou veľkou sústavou kanálov a jazier. Voda je tu pokojná, pôsobí stojato, ale pomaličky sa neustále pohybuje k okraju Kalahari. Na veľkej časti je zarastená papyrusom, v ktorom sa ukrýva množstvo vtákov. Počas plavby je šanca vidieť hrochy, ktoré žijú v rodinách častokrát s viac ako 30 členmi. Dominantné samce kontrolujú svoje teritórium vo vode a zívaním zastrašujú každého, kto sa priblíži príliš blízko. Hrochy spôsobujú spolu s krokodílmi najviac smrteľných zranení v Afrike spomedzi zvierat. Naši sprievodcovia však vedia, pokiaľ sa môžme priblížiť aby sme boli v bezpečí. Na väčších ostrovoch sa dlhodobo zdržiavajú zvieratá, či už sú to stáda žiráf alebo zebier, alebo šelmy, ktoré sú silne teritoriálne. Vychutnajte si takúto pohodu počas dňa. Večer po návrate si sadnite pod nádhernú hviezdnu oblohu. Široko-ďaleko nie je žiadne svetelené znečistenie a tak pozorovanie oblohy je tu úžasným zážitkom. Sme na južnej pologuli, tak hľadáme Južný kríž, asi najtypickejšie a najznámejšie súhvezdie južnej oblohy. Na jeho okraji sa nachádza tmavá hmlovina Uhoľné vrece, viditeľná voľným okom. Je vzdialená od nášho slnka približne 590 svetelných rokov. V určitom období môžme vidieť Veľké a Malé Magellnove mraky. Sú to galaxie vzdialené 160.000 a 200.000 svetelných rokov od nášho slnka. Našli ste ich? Nočná obloha nás tu očarí.

deň 11 - 11 -

Ráno si vychutnáme posledné raňajky v tomto unikátnom prostredí. Rozlúčime sa s milým personálom a náš šofér nás odvezie na air strip k lietadlu. Nasadáme do lietadla a to nás ponad deltu prenesie na letisko do mesta Maun, kde prestúpime na let do Johannesburgu. Po prílete do Johannesburgu sa presunieme na náš gate k odletu domov. Tu budeme spomínať na neuveriteľné zážitky posledných dní. Vrátite sa ešte raz do tohto raja na Zemi?

deň 12 - 12 -

Prílet do Európy.


Cena zahŕňa

lokálne prelety

6 x ubytovanie v 3* a 4* hoteloch v  izbách pre dve osoby v JAR, Zimbabwe a Botswane s raňajkami

3 x ubytovanie v 5* luxusnej lodge v delte Okavanga s all inclusive (mimo prémiových značiek) Viac o ubytovaní - tu.

prehliadku Kapského mesta a Victoria Falls

safari v Chobe s luxusným obedom

safari podľa organizácie v kempe v Okavangu

letiskové transfery v Afrike privátnu dopravu počas prehliadok a safari

sprievodcu počas dní 1-8 

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, víza, povinné vstupné do pamiatok a atrakcií (Lanovka na Stolovú horu, Mys dobrej nádeje, Kolónia tučniakov v Simons Town, Viktóriine vodopády), ostatnú stravu, fakultatívny program a ostatné vstupné, prémiové služby


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -