Vyhľadávanie zájazdu

Papua – Nová Guinea Termíny a ceny

Papua – Nová Guinea

deň 1 - ODLET Z PRAHY (VIEDNE) & LET NA TRASE: Odlet z Prahy do Port Moresby.

deň 3 - PORT MORESBY : Po prílete do Port Moresby krátky prelet nad fascinujúcou členitou krajinou papuánského vnútrozemia do Tari - vápencové skalné útvary sa vypínajú do výšky v neuveriteľných uhloch. Popoludní sa vydáme do okolitej prírody. Objavíme vysokohorské odrody orchideí, zázvoru a rododendronu a tiež až 13 druhov rajky - hojne sa tu vyskytujú predovšetkým rajka dlhoperá, rajka princeznina a rajka stužková.

deň 4 - KMEŇ HULI: Jednou z najvýraznejších a najsymbolickejších kultúr Papuy-Novej Guiney je kmeň Huli. Jeho príslušníci sú známi ako obávaní bojovníci, ktorí však majú jednu takmer ženskú vlastnosť - posadnutosť vlasmi. Podľa typických vysokých parochní im britskí kolonizátori začali hovoriť parochniar (wigmen). Tieto neprehliadnuteľné ozdoby sú doplnené perím rôznych druhov rajok, ktoré hrajú v kultúre kmeňa Huli veľmi dôležitú úlohu. Ponoríme sa do sveta tohto ľudu, ktorý tvrdošijne odmieta prijať výdobytky modernej civilizácie. Uvidíme, ako sa chlapci učia robiť parochne, tanec dievčat prijatých medzi ženy alebo ukážky tradičných pytačiek.

deň 5 - TARI – HIGHLANDS – MOUNT HAGEN: Prejazd dramatickou krajinou Highlands (teda vysočinou) do Mount Hagen. Cestou objavíme početné vodopády a tiesňavy, zastavíme sa v niektorých dedinkách pozdĺž cesty, kde bude možné nakúpiť drobné suveníry či miestne produkty. Odporúčame ochutnať čaj alebo kávu, ktoré tu rastú prakticky na každom kroku a ich kvalita vás veľmi milo prekvapí. Na vyhliadkových zastávkach môžete kúpiť úchvatné fotografie a nasajeme zemitú a nezabudnuteľnú atmosféru krajiny. Spoločnosť nám robia všadeprítomné rajky.

deň 6 - ÚDOLIE WHAGI: Ako prvý belosi a cudzinci vstúpili na toto územie Austrálčania James Taylor a bratia Mick Leahy a Dan Leahy a objavili v roku 1933 toto neobyčajne úrodné a pestré údolia pre ostatný svet. Táto oblasť odolávala objaviteľom vďaka odľahlosti a horským štítom dosahujúcim 4.000 - 4.500 m, ktoré ju ohraničujú. Napriek tomu tu boli nájdené vôbec najstaršie dôkazy poľnohospodárstva na svete, pretože v tunajšej nesmierne úrodnej pôde sa darí doslova každej plodine. Snáď len kaktus by tu z nadmiery živín zdochol. Krátku prehliadku Mount Hagen začneme na trhovisku a po tej už stúpame do masívu Kuta. Cestou zastávky na panoramatické výhľady nad mestom. Naším cieľom sú dediny Pogla a Avi, kde čaká ďalšie stretnutie s niekoľkými tradičnými a úplne odlišnými kmeňovými kulty: Hagen, kmeň Chimbu, tancujúce ženy kmeňa Sili Muli vystavujúce na obdiv svoje kypré tvary.

deň 7 - POHREBNÉ A PITEVNÉ RITUÁLY – MOKA A HOSTINA MUMU: Dnes sa vydáme na juh od Mount Hagen do údolia Nebilyer za ďalším tajomstvom neprebádanej spleti papuánskych národov a dialektov. Počas nášho putovania údolím sa nám naskytne fascinujúci pohľad do obchodných zvyklostí, pravidiel medzi-kmeňových sobášov aj spôsobu, akým sa Papuánci a ich spiritualizmus vyrovnávajú s výdobytky modernej doby, ktoré aj do týchto miest neúprosne prenikajú. Popri tradičnej ukážky pytačiek, oslavných piesní sa zoznámime s pohrebnými rituálmi a spôsoby, ako kmeňoví šamani určovali príčinu smrti a tiež rituálom recipročných darov moka. Ide v podstate o odovzdávaní darov s očakávaním, že druhá strana hodnotu daru dorovná a pridá ešte niečo navyše. Moka je práve tá časť daru, ktorú obdarovaný dostáva navrch pôvodnej hodnoty. Pridaná hodnota darcovi dodáva vyšší sociálny status a je teda vecou cti, vždy ponúknuť protistrane za jej dar niečo navyše. Výmenné stretnutia sa často stanú reťazcom automaticky sa zvyšujúcich záväzkov. Keď jeden z účastníkov nemôže plniť svoje záväzky, musia sa vzdať svojho výsostného postavenie na úkor protistrany. Na záver si vychutnáme gastronomický zážitok - hostinu mumu, teda lahodné pokrmy pripravené v zemnej peci.

deň 8 - BAHENNÝ ĽUD OD RIEKY ASARO: Cesta alpínskym lúkami, ktoré tu ale skôr pripomínajú savany do priesmyku Daul a mesta Goroka. Popoludňajšia prehliadka mesta v tieni 4509 m vysoké hory Mt. Wilhelm, vychádzka na vyhliadku Mt. Kiss a návšteva trhu s autentickým kmeňovým umením. Deň vyvrcholí stretnutím z bahennými ľuďmi kmeňa Asaro a ich nenapodobiteľnými maskami z bahna rieky Asaro. Legendárny príbeh o tom, ako otočiť už dávno prehranú bitku za pomoci masiek splácaných z lepivého bahna a kamienkov znie (ne) uveriteľne. Snáď nám dnes náčelník povie, ako to vtedy bolo v skutočnosti s tou bitkou ... Alebo sa žiadna neodohrala a je len o povedačku pre turistov? So šálkou skvelé papuánskej kávy si to necháme prejsť hlavou.

deň 9 - ÚDOLIE RAMU – KASSAM PASS: Na ceste údolím Ramu okolo dobytčích fariem a rozsiahlych cukrových a olivových plantáží si uvedomíme, ako je táto krajina nesmierne bohatá. A to ešte nie je všetko: ložiská zlata, striebra a medi ešte ani zďaleka nie sú vyčerpané. Pohľad z najvyššieho bodu priesmyku Kassam na rozhraní údolia Ramu a Markham je pastvou pre oči a jedinečným úlovkom pre fotografov. Pomaly zostúpime k oceánu, aby sme sa v Madang ubytovali v hoteli pri príjemnom teplom Pacifiku.

deň 10 - MADANG – BIL BIL – POSLEDNÝ SING SING: Z Madang sa vydáme do neďalekej dedinky Bil Bil s keramickou dielňou, kde sa dozvieme všetko o tradičnom, ale stále súčasnom spôsobe výroby keramických nádob. Následná návšteva dediny Bobe s ukážkou pobrežné dediny v životnej veľkosti. Tu si užijeme náš posledný sing sing - teda folklórny predstavenia. Mladé dievčatá nám predvedú, jako uloviť vyvoleného mládenca.

deň 11 - MADANG: Celodenná plavba k zaujímavým miestam okolo Madang s možnosťami na šnorchlovanie a kúpanie. V kľudnom tempe a za pohupovania lodi môžeme spokojne triediť spomienky a dojmy z cesty po tejto ako obyčajný krajine plnej farieb, vôní, jazykov a kultúr.

deň 12 - MADANG – PORT MORESBY – ODLET DO PRAHY (VIEDNE): Raňajky. Transfer na letisko, odlet do Port Moresby a následný odlet do Prahy (Viedne).

deň 13 - PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE):Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -