Vyhľadávanie zájazdu

Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavbaTermíny a ceny

Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba

Magická cesta, ktorú sme pre Vás pripravili minulý rok. Pripravte sa na to najkrajšie z planéty Zem. Predĺžený pobyt v Torres del Paine a túra k legendárnym vežiam. Vyberiete sa aj v mačkách na ľadovec Perito Moreno? Plavme sa loďou na miesta, ktorých sa dotklo pred vami minimum ľudí. Dobyjeme spoločne Hornov mys?

deň 1 - 1 - Odlet z Viedne do Santiago de Chile, hlavného mesta Chile.

deň 2 - 2 -

Prehliadka jedného z najmodernejších a najbohatších miest Južnej Ameriky. Začneme pred prezidentským neoklasicistickým palácom Moneda (Palatio de la Moneda) s najväčšou vlajkou Chile, ktorá je vskutku obrovská. Námestie ústavy (Plaza de la Constitución) s jedinou sochou marxistu Salvadora Allendeho, ktorého v tejto budove Pinochet zabil. Metropolitná katedrála ohromných rozmerov a historická budova pošty. Blíži sa obed a to je čas na typické jedlo: ceviche = surové marinované ryby a k tomu pisco sour (pisco – vínovica, vaječné bielko, limetkový džús a na vrchu trošku angoustry). Znie to peruánsky, ale v Santiagu túto kombináciu považujú za svoju. Štvrte Belavista a Lastarria, kávička v Modrom a aj v Červenom dome. Nájdete silu vyjsť na najvyšší vrch Cerro San Cristóbal s 22 metrov vysokou sochou Panny Márie a s výhľadom na Gran Torre Santiago, druhý najvyšší mrakodrap kontinentu? Prejdeme rieku Mapocho a následne krížom cez celý nádherný park Forestral, kde sa zastavíme v múzeu. Užívame si svetovú metropolu, ktorá má dnes 8 miliónov obyvateľov a silnú vzdelanú kultivovanú vrstvu. Videli ste posledný film od Pabla Larraina?

deň 3 - 3 -

Celodenný výlet na pobrežie Tichého oceánu do najslávnejších chilských letovísk. Valparaiso je prezývané aj Perla Pacifiku alebo San Francisco Chile. Historické centrum chráni UNESCO. Slúžilo ako vstupná brána pre lode plaviace sa cez nebezpečný Magalhaesov prieliv. Najstaršia burza Latinskej Ameriky, prvá knižnica Chile, najstaršie španielske noviny na svete. Narodil sa tu Allende aj Pinochet, býval tu Pablo Neruda. Nemôžeme obísť. Viňa del Mar si pamätajú futbaloví fanúšikovia z majstrovstiev sveta v roku 1962. Československo tu porazilo Španielsko aj Juhosláviu. Sympatické pláže, kasíno v štýle art deco. Fakultatívne návšteva slávnych viníc v údolí Casablanca, ktorým prechádzame. Príprava na cestu na ďaleký juh, prípitok s carménère.

deň 4 - 4 -

Odlet do Punta Arenas (Piesočný bod), hlavného mesta chilskej Patagónie, pôsobiska slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Prečo prišiel práve sem? Ako ho vnímajú miestni? Spravíme si selfie pri Kukučínovej pamätnej tabuli. Po Matejovi Bencúrovi (Mateo Benkúr) je nazvaná v Punta Arenas poliklinika. Nadýchneme sa tradičnej chorvátskej atmosféry v cukrárni, ktorá vám pripomenie kuchyňu vašej babičky. Fernão de Magãlhaes, Portugalec z chudobnej šľachtickej rodiny, hrdina, ktorý ako prvý oboplával svet. Práve on pomenoval tieto oblasti Patagónia (podľa obrovských nôh domorodcov, noha = pata) a Ohňová zem (indiáni sa ohrievali pri ohňoch). Magãlhaes tu stretol ťavy bez hrbu – lamy a čierne husi, ktoré sa nešklbú, čo boli samozrejme tučniaky. Jeho sochu nájdeme na hlavnom námestí cestou do reštaurácie na najlepšie jahňacie sveta.

deň 5 - 5 -

Dopoludnia výlet na ostrov Isla Magdalena – k hniezdisku 150 tisíc tučniakov magellanských. Super zážitok. Zastavíme sa aj pri ostrove plnom tuleňov a potom sa už presunieme k najkrajšiemu národnému parku Chile Torres del Paine. 90 kilometrov severne od Punta Arenas je pamätník vetru a je čo oslavovať, veď tu bežne fúka 130km/h. Domáci vtipne tvrdia, že najlepší liek na toto počasie je Lamatex, čiže sveter z lamy – guanaco, ktoré dnes uvidíme. Na stĺpoch pri ceste sedia orly s čiernou hruďou (geranoaeatus melanoleucus). Čakajú na jedlo zadarmo. Po ceste prebehujú zajace a ak ich auto zrazí, orol sa naje a nemusí sa namáhať. Zastavujeme sa, fotíme patagónske pštrosy ňandu a potom nádherné ružové plameniaky, nad hlavou nám lietajú kondory. Tráva je neskutočné žltá, nájdete ju na vlajke provincie Magallanes a na nej trošku bieleho snehu a hore je nočná modrá obloha s vyobrazením Južného kríža. 3 noci prespíme v provincií Ultima Esperanza = Posledná nádej. Možnosť doobjednať si prémiový hotel Rio Serrano, z ktorého je krásny výhľadom na masív Torres del Paine. Odporúčame pre znalcov života a pre vášnivých fotografov. 

Originálne fotografie z tohoto zájazdu nájdete v našom blogu: Patagónia- Ohňová Zem - Hornov mys

deň 6 - 6 -

Nezabudnuteľné ráno. Celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine. Máme prenajatý kvalitný autobus a okrem slovenského aj domáceho sprievodcu, zastavujeme sa na najlepších bodoch na fotenie. Dnes je v pláne iba zopár kratučkých vychádzok k jazerám, vodopádom a na vyhliadky. Obed máme dnes vo forme balíčka a ak vyjde počasie, dáme si ho na tom najkrajšom mieste. Vyhliadka nad jazerom Pehoé, cez ktoré vidíme Cuernos del Paine a biele Cerro Paine Grande zahalené v oblakoch – rohy aj najvyšší vrch. Za tie roky vieme kde zastať! Pohľady pre bohov.

deň 7 - 7 -

Celodenný trek k vežiam masívu Paine. Vyrážame skoro ráno a fotografi budú nadšení z červených Cuernos del Paine nasvietených vychádzajúcim slnkom. Trek trvá asi 8 hodín a budete si ho pamätať navždy. Propaguje sa ako najkrajšia túra kontinentu. CK zabezpečuje špičkový servis: odvoz prenajatou dopravou až pod veže, po ktorých je pomenovaný celý národný park, presný popis trasy. Keď vyjdete nakoniec, na preslávenú vyhliadku, ten pohľad vám vyrazí dych. Od vysokohorského plesa sa týčia tri 2 kilometre vysoké zvislé žulové veže. Na okolitých vrchoch je sneh, no zároveň je juhoamerické teplo, cítiť tú exotiku. Ide o prírodný Taj Mahal. Najväčšou výhodou je, že naše prenajaté auto nás celý čas čaká dole, ak by ste nevládali. Pre zdatnejších naopak odporučíme (máme prejdené) následný okruh nad jazero Nordenskjöld. Alebo nemáte chuť na turistiku a dáte prednosť jazde na koňoch (slovenský sprievodca pre vás zabezpečí) miestami, kam by ste sa po vlastných nedostali? Či zostanete oddychovať v hoteli pri fľaške dobrého chilského vína s výhľadom, ktorému nemôžete uveriť? Torres del Paine je unikát.

deň 8 - 8 -

Presun na východnú stranu Ánd, do Argentíny, popoludní prehliadka Calafate. Máme čas si porozprávať príbehy. Patagónia vždy lákala dobrodruhov, hľadačov zlata, akými bol napríklad rodák z Bukurešti Julius Popper. Málokto vie, že Butch Cassidy a Sundance Kid (vo filme ich stvárnili Robert Redford a Paul Newman) sa tiež uchýlili po úspešných lúpežiach v USA sem do Patagónie. Patagónia nie je štát. Je to oblasť asi ako Škandinávia či Sibír. No Patagónia je trikrát menej zaľudnená než Sibír, toto je tá pravá divočina. Na večeru argentínske steaky zapíjame malbecom.

deň 9 - 9 -

Celodenný výlet na najkrajší argentínsky ľadovec Perito Moreno. Prechádzame sa po visutých chodníčkoch nad ľadovcom. Je viac možností, ale my pôjdeme na to najlepšie miesto poskytujúce najlepšie výhľady. Zhora je nádherný kontrast medzi zeleným lesom, bielym ľadovcom a modrou oblohou. Ľadovec sa hýbe rýchlosťou 2 až 2,5 metra za deň, čo je obrovská rýchlosť, veď iné ľadovce sa hýbu toľko za rok. Prichádzajúci ľad tlačí ten v strede a vpredu, ľad za silných zvukov praská a vyvoláva obrovské divadlo – pády ľadu. Predná stena je vysoká 60 až 70 metrov. Predstavte si, že sa ľad rozmerov 12-poschodového paneláku odtrhne a padne pod vami do najväčšieho jazera Argentíny. To je pecka! Vo všetkých ohľadoch. Od roku 1981 je Perito Moreno súčasťou zoznamu UNESCO. My v CK ho radíme na rovnakú úroveň ako nádherné vodopády Iguazú, teda na absolútnu špičku. Predná stena ľadovca, ktorá vchádza do jazera je široká 5 km, no vy ho máte ako na dlani. Súčasťou výletu je aj plavba loďkou popri južnej strane ľadovca. Keď si predstavíte, že nad hladinou mate síce 60 až 70 metrov, ale pod hladinou ďalších 170 metrov, zákonite sa prestávate cítiť ako vládca sveta a pán prírody. Okrem klasického výhľadu vám ponúkneme viac. Loďkou sa prevezieme až priamo k ľadovcu, obujeme si mačky, požičiame vám rukavice a vydáme sa priamo do jeho chladnej krásy. Mačky vám obujú inštruktori a nemusíte mať absolútne žiadne predošlé skúsenosti. Mačky držia na lade ako sekundové lepidlo a my vybiehame hore a dole a fotíme a fotíme (táto aktivita je fakultatívna, platí sa vopred a je určená pre osoby 18-65 rokov). Očakávajte teplotu okolo 10 až 15 stupňov, ľad sa topí a v nádherných modrých studničkách je čistočistá voda. Odporúčame ochutnať! Keby ste nemali iný zdroj vody, iba túto ľadovcovú, ktorá je bez akýchkoľvek minerálov, tak by ste sa vodou intoxikovali a umreli by ste. Vedeli ste takéto niečo? No my takúto chybu nespravíme. Na záver si nalejeme 12-ročnú whisky s 300-ročným ľadom nasekaným priamo z ľadovca. Ďalší typický ulovený CK zážitok! Návrat do Calafate okolo najväčšieho jazera – Lago Argentino.

deň 10 - 10 -

Odlet do Ushuaie, prehliadka najjužnejšieho mesta. Sme v Ohňovej zemi, ktorá má prezývku brána do pekla. Pritom ide o prírodný raj. Prejdeme sa po brehoch kanála Beagle pomenovaného podľa známej lode, na ktorej sa plavil 25-ročný Charles Darwin. Prístav, vojenské kasárne a budova bývalej väznice, avenida Maipu a San Martin. Večer odporúčame ochutnať preslávené kraby. Najlepšie kraby na planéte dostanete v Kirkenese v Nórsku, na Aljaške, na japonskom Hokaide, ale úplne najlepšie sú v tomto meste. Objednáte si kraba, odfotíte sa s ním (rozpätie klepiet je vyše metra) a potom nastanú hody, na ktoré budete dlho spomínať. Večer oslava v najjužnejšom Hard Rock Café našej planéty.

deň 11 - 11 -

Pôjdete si dnes zahrať golf na najjužnejšie ihrisko sveta? Alebo nakúpite tričká s nápisom Koniec sveta – Fin del Mundo? My máme pre vás pripravený celodenný výlet na off-road džípoch po Ohňovej zemi. Šinieme si to po preslávenej ceste č. 3, Buenos Aires je odtiaľto trikrát ďalej než Antarktída. Popíjajúc maté (národný nápoj Argentíny) sa prehupneme cez Garibaldiho sedlo a dostávame sa do oblakov. Je neuveriteľné, čo tieto autá prejdú. Krásne jazerá Lago Sarmiento a Lago Escondido. Zastavujeme sa u bobrích priehrad, obdivujeme staré stromy llenga (nothofagus pumilio) a ochutnávame calafate z pichľavých kríkov. Lago Fagnano ktoré domorodí indiáni nazývajú Cami (veľké). Nádherné, vyše 100 km dlhé jazero pozorujeme z jeho brehov, terénne autá idú po štrkovom brehu, potom po vode, voda špliecha vysoko nad auto. V prostriedku jazera sa stretávajú 2 kontinentálne dosky, Juhoamerická a Scotia a tá sa hýbe rýchlosťou centimeter za rok zo západu na východ. To je aj dôvod, prečo v Severnej aj Južnej Amerike idú Andy/Kordillery severo-južným smerom a práve tu vytáčajú 90-stupňový oblúk. Prvý to popísal práve Charles Darwin. Ushuaia je tak jediným mestom v Argentíne, do ktorého sa po zemi dostávate cez Andy. V cene je aj barbecue v zrube v srdci patagónskeho lesa – jedzte čo vládzete. Zakúria nám, nalejú vínko a servírujú typickú parillu, grilovačku, ktorú väčšina argentínskych rodín praktikuje na nedeľný obed. Čoripan je ugrilovaná klobása v chlebe. Na chlieb si dáte escaveche a na to tú klobásku a fakt je to super. Potom steaky, ktoré sú al punto. Cítiť, že kravy tu nestoja priviazané v maštali, ale chodia po pasienkoch. Kto nevidel patagónsky les, nežil na planéte Zem. Vy ste ho videli. Nalodenie sa na vašu dokonale luxusnú a zároveň expedičnú loď. Do kajuty vás dovedie komorník, ukloní sa, vaše kufre tu už čakajú (logistiku vám povie váš sprievodca). Kajuta je priestranná, svetlá, má skrine, stôl, kreslo všetko v kvalitných materiáloch. Televízor samozrejme nie, na to slúži práve veľké okno, kde vysielajú nádherný prírodopisný seriál 20 hodín denne. Sme na juhu a v čase našej plavby je svetlo dlhšie než na severnej pologuli. Objednávame pre vás kajuty, kde má každý obrovské okno a teda výhľad na prekrásnu prírodu. Svetlá Ushuaie miznú, vchádzame do úzkeho prielivu Murray. Večer prvý gurmánsky zážitok na palube a služby all inclusive.

deň 12 - 12 -

Výborné raňajky a prvý fantastický východ slnka. Keď v minulosti námorník oboplával Hornov mys, mohol jesť s jednou nohou vyloženou na stole. My skúsime dobyť toto bájne miesto. Ak nám počasie bude priať, vylodíme sa na ostrove, ktorý už stáročia láka dobrodruhov. Chilský kostol, maják, selfie s pamätníkom zobrazujúcim albatrosa s roztiahnutými krídlami. Je tu drsno, ale krásne. Na Hornov mys má prístup iba jediná loď na svete – tá vaša. Pokračujeme. Obed. Popoludní Wulaia Bay. Asi posledné miesto na našej plavbe, kde budeme spomínať okrem prírodnej krásy aj ľudskú civilizáciu. Charles Darwin tu na svojej expedícií skúmal príslušníkov kmeňa Yamana. Nádherná panoráma mora a ostrovov. Ľahká túra na vyhliadku. Neuveriteľné. Návrat na loď a ďalší gurmánsky zážitok.

deň 13 - 13 -

Vstaňte na východ slnka, oplatí sa! Potom opäť skvelé raňajky a sme v kanáli Beagle. V národnom parku Alberto de Agostini vstupujeme do Aleje ľadovcov. Obchádzame polostrov Brecknock, sme vystavení otvorenému Pacifiku a našu loď prvýkrát trochu hojdá. Raňajky a potom už fjord Alakaluf, popoludní úžina Agostini. Budú nám nad hlavami krúžiť kondory? Budú sa okolo nás plaviť tulene a veľryby? Ako vzniká patagónsky les? Už viete rozlíšiť Coihüe – patagónsky buk od Ñirre – antarktický buk. Pri poobedných výsadkoch dostávame pred nástupom na naše zodiaky teplú čokoládu s whisky, čo je veľmi príjemné. Niektorí si to dávajú bez čokolády. Treba zažiť. A večer sa o všetkom porozprávať pri fľaši výborného vína a skvelom jedle.

deň 14 - 14 -

Náš posledný deň na palube. Stále je čo objavovať a úchvatné scenérie nás budu sprevádzať aj tento deň.

deň 15 - 15 -

Všetko sa, žiaľ, raz skončí. Príchod do Punta Arenas, rozlúčka s našou posádkou. Sme úplne na juhu, no nájdete tu pamätník geografického stredu Chile, lebo podľa miestnych sa krajina končí na Antarktíde. Chile má teda dĺžku vyše štvrtiny obvodu Zeme, alebo vzdialenosť zo Skalice do Vladivostoku. My sme Chile dôkladne spoznali a dozvedeli sme sa to, o čom iní nechyrujú. Transfer na letisko a odlet domov z vysokokvalitnej dovolenky. Prelet Punta Arenas - Santiago de Chile a nocľah.

deň 16 - 16 - Odlet zo Santiaga, smer Európa

deň 17 - 17 - Prílet do Viedne. Túto cestu budete spracúvať v spomienkach veľmi dlho.


Cena zahŕňa

1 ks /23kg/ veľkej batožiny do podpalubia

drahé vnútroštátne prelety

transfery na letiská a z letísk

ubytovanie v izbách pre dve osoby v 3* a 4* hoteloch Viac o ubytovaní - tu.

raňajky (a na lodi bude plná penzia) 

-sprievodca počas pozemného programu (okrem vybraných termínov)

služby miestneho anglicky a španielsky hovoriaceho partnera

výlet k ľadovcu Perito Moreno

treking k vežiam Torres del Paine

výlet za tučniakmi na Isla Magdalena

celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine

prehliadku Santiaga, Valparaisa aj Punta Arenas

všetky výlety z lode

luxusnú plnú penziu na lodi

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

stravu (okrem uvedenej), letiskové poplatky


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -