Vyhľadávanie zájazdu

Perfektná KeňaTermíny a ceny

Perfektná Keňa

Hľadáte cestu, kde si užijete safari dosýta a uvidíte rôznorodé parky? Na tejto safari ceste sa vydáme na trávnaté pláne, ktoré poskytujú život miliónom zvierat a patria k najfascinujúcejším oblastiam našej Zeme. Zebry, antilopy, pakone, levy, hyeny, nosorožce, plameniaky, o každom sa niečo dozviete od našich vysokokvalifikovaných sprievodcov a partnerov. Keňa nie je iba Masai Mara a Kilimandžáro, ale aj parky, ktoré sú menej známe. Práve tieto Vás dokonale prekvapia. Bude sa Vám viac páčiť exotické Samburu, alebo hornaté a zalesnené Aberdare?

deň 1 - 1 -

Check in a odlet do Afriky. 

deň 2 - 2 -

Čaká Vás safari, more a najlepšia dovolenka v Afrike. Odlet z Viedne, pristávame takmer priamo na rovníku. Hlavné mesto Kene NAIROBI. Transfer do nášho hotela. Večeru si dáme v reštaurácii U mäsožravcov - Carnivor, kde vyskúšate okrem iného aj krokodíla alebo pštrosa. Reštaurácia so štýlom. Nemusia sa tu báť ani vegetariáni, reštaurácia myslí aj na nich. Po vynikajúcich mäsách si nechajte, ak je to možné, miesto aj na dezert. Rovnako ako hlavný chod, aj tie stoja za to. Oddýchnite si pred nastávajúcimi dňami strávenými v divočine. Cikády, žaby, steaky, Redds a začína sa naša africká cesta. Do roku 1907 bolo Nairobi iba obrovským močiarom a za necelých 100 rokov z neho vyrástlo jedno z najväčších afrických miest. Mesto safari a cestovateľov dodnes spomína na poľovačku Teddyho Roosvelta, ktorý si odniesol viac než päťsto trofejí. Čo uvidíme my zajtra? Toto je Afrika.

deň 3 - 3 -

Ráno odchádzame z Nairobi a po obede prichádzame do SAMBURU. Malá rezervácia s mimoriadne bohatou faunou. Je súčasťou väčšieho celku spoločne s rezerváciou Buffalo Springs a Kora. Práve Kora a Samburu boli miestom, kde George a Joy Adamsovci vypúšťali do voľnej prírody levicu Elsu, známu z knihy a filmu Volanie divočiny. Rezervácia Kora bola neskôr miestom, kde George úspešne vypustil desiatky ďalších levov. Dnes tu pôsobí Saba Douglas-Hamilton – filmárka a riaditeľka výskumnej stanice na slony. Je dcérou zakladateľa organizácie Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Práve ona v Samburu natočila krátky fascinujúci príbeh, ako si levica osvojila mláďa priamorožca. Tento národný park je jedinečný kvôli svojej flóre a faune. Keňa má základné rozdelenie na parky pod rovníkom a parky nad rovníkom. Hlavne fauna sa tu odlišuje. V Samburu budeme hľadať zebry grévyho, žirafy sieťové, perličky supie, prasa bradavičnaté (púštna forma), psy hyenovité a gerenuky – žirafie gazely. V tejto oblasti sa vyskytuje aj pštros somálsky, sup palmový a ďalšie živočíchy, ktoré inde v bežných parkoch nenájdete. Okrem týchto „špecialitiek“ tu žijú aj tradičné africké druhy. Množstvo slonov, paviánov a mačiakov, gepardy, hyeny, levy a je tu najväčšia šanca na leopardy z celej Kene.

deň 4 - 4 -

Celodenné safari v Samburu. Pokračujeme v hľadaní skvostov tohto parku. Budeme prechádzať suchými oblasťami, ale aj pozdĺž rieky, kde rastú endemické palmy. Uvidíme v rieke Ewaso Ngiro hrochy a veľké krokodíly? V noci sa opäť započúvame do zvukov africkej divočiny. 

V Samburu žijú zvieratá, typické pre suché oblasti severne od rovníka. Hlavným lákadlom je populácia žiráf sieťových, ktoré majú na prvý pohľad inú kresbu ako ostatné žirafy. Gerenuk - gazela žirafia, je unikátna antilopa. Dlhé nohy, dlhý krk a malá hlava z nej robia veľmi zaujímavého tvora. Dokáže sa úplne vzpriamiť na zadných nohách a prednými si pridržiava konáre, aby sa nakŕmila. Ďalšou zaujímavou antilopou je priamorožec Beisa, ktorého tu nájdete na otvorených priestranstvách. Unikátna zebra Grévyho sa takisto vyskytuje iba na malom území Kene a Etiópie a možno v Južnom Sudáne. Je najväčšia z troch druhov zebier a má najjemnejšie pruhovanie. V parku taktiež nájdete somálsky poddruh pštrosa afrického. Na rozdiel od bežného pštrosieho samca sa v dobe toku somálskemu poddruhu zafarbí krk a beháky do modra. Toto už dokáže iba masajský poddruh, ktorému sa krk a beháky sfarbujú do ružova. Na palmách „doum(Hyphaene Thebaica), ktoré lemujú rieku Ewaso Njiro, hľadajte orlosupy strakaté - vzácne biele supy, ktoré sem zalietajú až zo Somálska. V rieke žije veľká populácia hrochov obojživelných a krokodílov nílskych. Hrochy každú noc opúšťajú rieku a vydávajú sa za pastvou. Často zájdu až desať kilometrov od vody a cestu si značkujú trusom. Krokodíly, ako všade inde, čakajú pod hladinou na svoju príležitosť a stiahnu pod vodu čokoľvek - od perličky po mladú žirafu. Samburu je aj domovom perličky supej a “neviditeľného” rýpoša lysého, žijúceho pod zemou. O jeho prítomnosti svedčia typické “krtince” posiate po celej rezervácii. Samburu je aj jedným z najlepších miest v Keni na pozorovanie leopardov a psov hyenovitých. V blízkosti vody nájdete aj skupiny levov a samotárskych gepardov.

deň 5 - 5 -

Rozlúčime sa s oblasťou levice Elsy a presunieme sa do národného parku Aberdare. Je to horský park s rôznou nadmorskou výškou a biotopmi. Je tu nížinný les, horský les, otvorené savany a náhorná plošina. V parku sú dva takzvané Treetops hotely. Hotel Treetop je známy tým, že v roku 1952 sem prišla britská princezná na safari, počas ktorého sa dozvedela, že jej zomrel otec, kráľ Juraj VI. Odvtedy sa hovorí, že Elizabeth II vošla do parku ako princezná a vyšla ako kráľovná. Druhý hotel je The Ark (Archa), ktorý má večer pred pohodlným sedením v bare nasvietené napájadlo. Najčastejšími návštevníkmi sú slony a byvoly. Pri troche šťastia uvidíme nosorožca dvojrohého, leoparda (v Aberdare je aj čierna forma), prasa pralesné, alebo antilopu bongo. Ak viete kde, nájdete tu leopardy priamo na ceste. Jeden samec je známy tým, že každý deň o 18:00 vychádza na obhliadku svojho revíra a prechádza sa po ceste, akoby vás ani nevidel. Toto je hlavný cieľ cesty do NP Aberdare. Počas jazdy cez deň je možné vidieť lobélie obrovské, rastliny typické pre vysokohorské regióny Mt.Kenya, Kilimanjaro, Ruvenzori a Virunga. Navečeriame sa a budeme čakať na signál, a pobežíme na terasu nad nasvietené nápajadlo a budeme veriť, že sa ukáže niektorý zo vzácnejších obyvateľov.

deň 6 - 6 -

Aberdare je jedinečný park pár desiatok kilometrov na sever od Nairobi. Zaberá veľkú časť pohoria Aberdare, ktorého najvyššie vrchy dosahujú 4000 m.n.m. Samotný park bol založený v roku 1950, aby ochránil rôznorodú prírodu tejto oblasti. Park je známy aj tým, že v roku 1952 tu bola na safari vtedajšia britská princezná Alžbeta. Počas tejto návštevy zomrel jej otec, kráľ Juraj VI, a Alžbeta opustila tento parku už de facto ako kráľovná. Na východe parku sú nížinné oblasti savanového typu, kde sa občas vyskytnú vzácne psy hyenovité. Les prechádza do hmlového pralesa, kde sa nachádzajú veľké stromy, ktoré sú domovom rôznych primátov. Najčastejšie uvidíte mačiaka diadémového, ale dobre sa hľadajú aj kontrastné guerézy pláštikové. Les je plný zvierat, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá. Otvorené priestranstvá sú vždy plné zveri a zvieratá často využívajú cesty ako svoje chodníky. Vo všeobecnosti sem nechodí veľa turistov, a tak tu majú kľud. V parku je veľké množstvo slonov, ktoré sú skôr príbuzné pralesných slonov z konžskej panvy. Majú tu aj jednu dospelú samicu s troma nohami. Byvoly sú prítomné všade a nakoľko je v parku aj niekoľko peších chodníkov, treba sa mať pri prechádzke na pozore. Žije tu aj prasa pralesné, ktoré je typické skôr pre konžskú nížinu. Je tu aj populácia antilopy bongo, je však veľmi zriedkavé ich vidieť. Park je aj záchrannou stanicou nosorožcov dvojrohých a prebieha tu ich výskum. Nad hranicou lesa sú rašeliniská a nad nimi už len alpínska oblasť s lobéliami a štvortisícovými horami. prejdeme viacerými oblasťami. Z džungle s guerézami, cez bambusový les až po otvorené rašeliniská. prejdeme naprieč parkom a vyjdeme na juhovýchode, aby sme sa napojili na cestu do Nairobi, kde nás už čaká hotel, oddych a ďalší deň odchod do Masai Mara.

deň 7 - 7 -

Raňajky formou švédskych stolov, oblečieme sa do safari úboru a vyrážame za zvieratami. Ideme za Afrikou, ako ste si ju vysnívali. Otvorená savana s ojedinelými akáciami, kde sa preháňajú antilopy, žirafy, slony a na všetko dohliadajú levy. Toto je Afrika, akú ste vždy chceli vidieť. Z Nairobi si to namierime na okraj Veľkej východoafrickej priekopovej prepadliny, aby sme mohli zísť na jej dno. Z okraja sa nám naskytne nádherný pohľad. Na dne prepadliny uvidíme prvé veľké stáda masajského dobytka. Po vstupe do skutočného Masailandu na pravej strane cesty je vybudované umelé napájadlo, kam prichádzajú masaji zo širokého okolia. O pár kilometrov ďalej už hľadajte prvé gazely thomsonove a grantove, zebry a dlhé žirafie krky trčiace ponad akácie. Prejdeme mestečkom Narok a dostávame sa do zóny priľahlej k najlepšiemu safari v Keni.

Masai Mara, prírodná rezervácia, je mylne označovaná ako národný park. Je spravovaná regionálnou vládou v meste Narok, hlavnom meste Masialandu. Jej názov je zložený z názvu dominantného kmeňa Maasai a slova Mara, ktoré charakterizuje krajinu posiatu kríkmi a stromami. Mara v jazyku maa znamená aj „bodkovaná“. Rovnaké meno nesie aj hlavná rieka, tečúca týmto územím. Rezervácia bola založená na ochranu prírody a najmä zvierat desať rokov po vzniku susedného národného parku Serengeti v Tanzánii, založeného nemeckým zoológom Gerhardom Grzimekom. Vonkajšie hranice týchto dvoch chránených území vytyčujú migračný koridor pakoní a zebier počas tohto prírodného zázraku. Migrujúce pakone sa v Maasai Mara zdržiavajú približne od júna do októbra. Práve veľká migrácia je hlavným lákadlom oboch parkov. Prvé exempláre prichádzajú koncom júna a rieku Mara prechádzajú postupne až do septembra. Postupne spásajú savanu od západu na východ a v polovici októbra sa združujú a vyrážajú na pochod smerom na juh do Tanzánie, ku kráteru Ngorongoro. Tu koncom januára odrodia svoje mladé a pokračujú okolo jazera Ndutu na sever Serengeti. V polovici júna sa v severnej časti Serengeti pakone pária a postupne prechádzajú do Kene do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrácie uzavreli. V oblasti Keekorok a ďalej na juhovýchod rezervácie je možné na hranici lesa vidieť nosorožce dvojrohé. Sú veľmi plaché a ich počty sú relatívne nízke. Pozdĺž riek a riečok hľadajte na vhodných stromoch leopardy. Je tu zdravá populácia, zazriete ich však ťažko, keďže sa cez deň skrývajú a na lov vyrážajú v noci. Celá oblasť od rieky Mara po Keekorok je obľúbená medzi gepardmi. Samce tu tvoria skupinky 3-5 jedincov, pokiaľ si nedobijú svoje územie, čo je približne v šiestich rokoch života. Samice sú samotárske a vidieť ich len občas, s mláďatami. Najčastejšie ich zahliadnete v oblasti okolo Fig Tree.  Večer rekapitulujete zážitky uprostred skutočnej divočiny.deň 8 - 8 -

Plná penzia počas celého dňa a safari na savane. Masai Mara je len naša. Hľadáme stáda slony, hrochy zívajúce vo vode, obrovské krokodíly, vyhrievajúce sa na slnku, levice starajúce sa o levíčatá, štíhleho geparda, splývajúceho s trávou, alebo statnú hyenu, hľadajúcu zvyšky. V Masai Mara máte šancu vidieť všetky vytúžené zvieratá. Tento park je aj súčasťou ekosystému, kde sa odohráva Veľká migrácia. Migruje tu 1,2 milióna pakoní, 500 tisíc zebier a 400 tisíc gaziel. Mimo migrácie sa v parku rovnako nachádzajú zvieratá a majú tak väčší kľud. Vždy tak zažijete výnimočné safari. Hľadáme tu všetky aj tie najvzácnejšie zvieratá a šanca je tu vždy. Či už to je nočný leopard, alebo najväčšia antilopa losia, savana Vám vždy ukáže niečo zaujímavé. Treba byť len trpezlivý a hľadať. A keď Vás už bolia oči, zatvorte ich, vdýchnite čistý vzduch divočiny a snívajte. O chvíľu Vás niekto aj tak zobudí s výkrikom, tam je! Žeby nosorožec? Noc strávime v kvalitnej 4* lodge priamo v národnom parku. Večer nám pred oknom budú behať paviány a pod nohami sa váľať damany.

deň 9 - 9 -

Návrat do Nairobi. Cestou z našej lodge ešte budeme hľadať zvieratá. Rána sú najlepšie na nájdenie skupín hyen vracajúcich sa z nočného lovu, alebo leviu rodinu nad čerstvo ulovenou korisťou. Budeme mať čas dokončiť započaté safari v najlepšej rezervácií vo Východnej Afrike a možno aj v celej Afrike. Vraciame sa rovnakou cestou do hlavného mesta. Po príchode do Nairobi sa v múzeu Karen Blixen dozviete viac o živote prvých afrických pionierov z Európy. Jednou z nich bola aj Dánka Karen Blixenová, zvečnená vo filme Spomienky na Afriku. Pozrite si tento film pred cestou a budete tak mať na mieste umocnený pocit. Neďaleko, v štvrti Langata nakŕmime žirafy, ktoré Vám štyridsaťcentimetrovým jazykom vyvolajú príjemné zimomriavky. Toto žirafie centrum je ďalším úspešným projektom, ktorý vypúšťa odchované žirafy rotschildove do voľnej prírody. Návrat do hotela a osvieženie sa v hotelovom bazéne.

deň 10 - 10 -

Ráno opúšťame Nairobi a o pár hodín vstupujeme do fantastického sveta, do národného parku Amboseli.

Park bol založený v roku 1974 a v roku 1991 bol zapísaný na zoznam UNESCO. Jeho názov pochádza z maasajského výrazu empusel, čo znamená „slané a suché miesto“. Park chráni jedinečný prírodný ekosystém na úpätí najvyššej hory Afriky. V minulosti bol park tvorený savanou, lesom a rozľahlým jazerom Amboseli. Toto však koncom minulého storočia vyschlo a v dnešnej dobe sa občas po silných dažďoch mení na silne alkalické jazero. Les, ktorý pokrýval väčšinu územia dnešného parku bol zdecimovaný sloními stádami. Dodnes je vidno zvyšky koreňov veľkých akácií, rozhádzaných po savane a polopúšti. Les sa takto postupne zmenšuje a ustupuje smerom ku Kilimandžáru.

Amboseli bolo vždy známe množstvom slonov. Pri obrovskom niekoľkoročnom suchu, ktoré sa skončilo v roku 2009, veľká časť populácie slonov opustila park spolu s ďalšími zvieratami. Dnes sa zvieratá postupne vracajú, život v parku nabieha do svojich pôvodných koľají a safari je tu opäť veľkolepé. Nečudo, že práve tu v roku 1972 vznikol projekt sledovania a výskumu slonov pod dohľadom biologičky Cynthie Mossovej. Sledovala viacero slonov, ale slonica Echo jej obzvlášť prirástla k srdcu. O nej a jej rodine bolo natočených niekoľko výborných dokumentárnych filmov. Bohužiaľ, Echo uhynula počas sucha v roku 2009...

Uprostred parku je močiar Longinye, ktorý je domovom hrochov a byvolov. Sem sa chodí dennodenne napiť aj takmer celá miestna populácia slonov. Podvečer ich tu tak môžete pozorovať tisícky, a je to naozaj pohľad a nezaplatenie! Práve tu si spravíte úžasné fotky slonov v pozadí s Kilimandžárom, ktoré tak obdivujeme v najkrajších cestovateľských katalógoch . Okolo močiara a jazera Leakey sa koncentrujú zvieratá. Hyeny často okupujú odvodňovacie kanály a rúry, kde sa schovávajú pred slnečnou páľavou. Pod lesom sa často ukrývajú gepardy a levy, ktoré tu lovia zebry, pakone a gazely. Jediné atraktívne zviera, ktoré sa tu nevyskytuje, je nosorožec, ktorý tu bol pytliakmi, bohužiaľ, kompletne vylovený. V buši na severnom okraji parku však nájdete vzácne gerenuky a občas aj priamorožce.

deň 11 - 11 -

Z Amboseli, zo safari pod Kilimandžárom, sa pomaly vraciame do Nairobi. Po ceste ešte máme šancu vidieť zvieratá a naposledy si tak užiť safari. Po návrate do Nairobi budeme mať do odchodu na letisko k dispozícií oddychovú zónu v kancelárii nášho miestneho partnera. Večerný odlet domov.

deň 12 - 12 -

Prílet a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.


Cena zahŕňa

9x ubytovanie v 4* hoteloch a lodgiach v izbe pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

plnú penziu počas šesť dní na safari (3,4,5,7,8,10)

dopravu terénnym autom typu Toyota Landcruiser počas safari 

vstupné do národných parkov a rezervácií (Masai Mara, Samburu, Amboseli, Aberdare)

sprievodcu počas safari v Masai Mara a Amboseli

letiskové transfery v Afrike

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

víza do Kene, prepitné, letiskové poplatky, sprievodcu v Samburu a Aberdare (po príchod do Nairobi).


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -