Vyhľadávanie zájazdu

Poklad na Níle - od egyptskej Alexandrie až po Abu SimbelTermíny a ceny

Poklad na Níle - od egyptskej Alexandrie až po Abu Simbel

Úvod - 8-dňový letecký zájazd

Perex - Tak ako je „Egypt darom Nílu“, tak je jeho história darom pre dnešný svet a to od brehov Stredozemného mora až po púštne piesky, ktoré vanú až do Sudánu. Kedysi dávno práve pri dnešnej Káhire sa zrodili pyramídy, v Alexandrii vyrástol veľký maják, v Luxore vynikol zlatý vek faraónov, v Asuáne znovu povstala láska bohov a v Abu Simbel nechal Ramese II. pozdvihnúť seba na boha, aby ukázal svoju nehynúcu slávu.

Ubytovanie - 4* hotely, 5* loď

Stravovanie - plná penzia

Povinné doplatky - Povinné prepitné na lodi 80 USD (platí sa na mieste).

Poznámka - Trasa plavby a dni odchodov sa môžu meniť. Lodným itinerárom sa prispôsobuje následne aj program zájazdu.

Doprava - Letecká.

1. deň - Odlet z Bratislavy do egyptského letoviska Hurghada. Ubytovanie, večera v hoteli.

2. deň - V ranných hodinách odlet z Hurghady do Káhiry, ktorá je dejiskom jediných z existujúcich siedmych divov sveta. Prehliadka pyramíd v Gíze, ktoré sú bezpochyby unikátnym príkladom dokonalosti staroveku postavené faraónmi 4. dynastie. Panovníci Chufu, Rachef a Menkaure boli odhodlaní pre veľkolepé stavby. Veľká Chufuova pyramída obsahuje 2,5 milióna kamenných blokov, Rachefova sa zachovala najlepšie a Menkaureova je najmenšia. Ku pyramídovému komplexu patrí aj známa sfinga a údolný chrám zo žuly. Tisíce egyptských pokladov vystavuje aj archeologické múzeum, kde nechýba poklad Tutanchamona s „úžasnými vecami“, ako sa o nich v roku 1922 vyjadril jeho objaviteľ Howard Carter. Ubytovanie, večera v hoteli.

3. deň - Po raňajkách, cesta autobusom do Alexandrie, ktorú založil pred viac ako 2300 rokmi Alexander Veľký pri Stredozemnom mori. Prehliadka starej časti mesta, kde sú zachované katakomby či Pompeiov stĺp. Alexandrijská prímorská promenáda s pevnosťou je pamiatkou na svetový div – Alexandrijský maják, ktorý bol symbolom moci a slávy gréckej ríše. Vláda Ptolemaiovcov po smrti Alexandra Veľkého, dokázala z Alexandrie vytvoriť centrum svetového obchodu a vzdelanosti a jedno z najkrajších miest antiky, odkiaľ sa preslávila aj Kleopatra. Tu vznikla aj veľkolepá knižnica s najbohatšou zbierkou kníh vtedajšieho sveta. Dnes tu stojí celkom nová knižnica – Bibliotheca, ktorá je symbolom dnešnej Alexandrie. Návrat do Káhiry, večera v hoteli.

4. deň - V ranných hodinách odlet z Káhiry do Asuánu na juh Egypta, ktorý sa považuje za bránu do „Čiernej Afriky“. Tu bola postavená megalomanská priehrada High Dam, ktorá vytvára Násirovo jazero. Farebný Asuán, kde sa strieda zeleň so zlatistým pieskom ukrýva mnohé poklady, honosné hotely z dávnych čias, malé ostrovčeky, núbijské dedinky, katarakty, tisícročné chrámy ako je romantický Philae, zasvätený pre bohyňu Isis, ktorý bol presťahovaný na susedný ostrov, aby sa „neutopil“ v nílskych vodách. Ubytovanie na lodi, večera.

5. deň - Dobrodružstvo na rieke Níl pokračuje čarokrásnou plavbou z Asuánu s prúdom na sever. V skorých ranných hodinách je možnosť zájsť až na samý juh Egypta, ku nádherných chrámom Abu Simbel (fakultatívne), ktoré nechal postaviť slávny faraón Ramese II. pre seba a svoju krásnu manželku Neferatri. Sú to úžasné staroveké stavby a ešte úžasnejší novodobý projekt, kedy boli oba chrámy pre stúpajúci Níl presťahované. Po vyplávaní z Asuánu, loď zakotví pri dvetisíc ročnom chráme v Kom Ombo, kde steny sú plné tajomných hieroglyfov a dokonalých reliéfov, čo rozprávajú príbehy o faraónskom Egypte.

6. deň - Ešte za voňavého nílskeho rána je prehliadka najlepšie zachovaného egyptského chrámu v Edfu stojaceho 2300 rokov. Egypťania ho zasvätili pre statočného sokolieho boha Hora. Ešte v 19. storočí bol chrám do polovici zasypaný pieskom. Po odstránení hromady nánosov sa pre svet ukázal v plnej kráse s veľkou vstupnou bránou, čo vypovedá o jeho sláve. Práve tu sa každý rok stretával božský Horus so svojou krásnou bohyňou Hathor. Ich romantický príbeh je zvečnený na jeho stenách, ako aj víťazstvo Hora nad nepriateľským strýkom Sutechom. Z Edfu sa loď plaví ďalej do Luxoru, kde na jeho východnom brehu stoja dokonalé Amonove chrámy, Karnak a Luxor. Tie sú spojené obnovenou alejou kamenných sfíng dlhou tri kilometre. Po skončení prehliadky chrámov, návrat na loď, večera.

7. deň - Aj západný breh Luxoru je plný tých najúchvatnejších stavieb, od Údolia kráľov, kde sa za čias Novej ríše dávali dôstojne a v tom najväčšom prepychu pochovávať egyptskí faraóni, cez zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut v Dér el-Bahárí s božským výhľadom a Memnonove kolosy, ktoré sa kedysi nachádzali pred vstupom do chrámu faraóna Amenhotepa III. Celé okolie je posiate ruinami, úkrytmi, hrobkami šľachticov, starou remeselnou dedinou a to v náručí púštnych hôr, Nílu a zelených úrodných políčok. Po skončení prehliadky, odchod z Luxoru do Hurghady. Ubytovanie, večera.

8. deň - Odchod na letisko, odlet z Hurghady do Bratislavy.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu z Bratislavy. Servisné poplatky. Miestne transfery. 3x ubytovanie na 5* lodi s plnou penziou, 2x ubytovanie v 4* hoteli v Káhire s plnou penziou, 2x ubytovanie v 4* hoteli v Hurghade s plnou penziou. Vstupy do pamiatok, výlety a miestneho sprievodcu. 2 miestne prelety HRG-CAI, CAI-ASW. Vstupné vízum. Sprievodcu CK SATUR.

Celková cena nezahŕňa - Stravu a nápoje nezahrnuté v programe. Príplatok za jednolôžkovú izbu/kajutu. Fakultatívne výlety - Abu Simbel, let balónom nad Luxorom. Cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -