Vyhľadávanie zájazdu

Posledný raj - Gabun, Rovníková Guinea, Sv. TomášTermíny a ceny

Posledný raj - Gabun, Rovníková Guinea, Sv. Tomáš

Toto je koniec. Nič nedotknutejšie už snáď okrem častí Ruska a Antarktídy nenájdete. Gabon - krajina, ktorá je celá vyplnená džungľou. Doslova „srdce zelenej temnoty“. Príroda v tom najlepšom. Surfujúce hrochy, najpestrofarebnejšie opice sveta - mandrily, šimpanzy, gorily. Na záver Stred sveta v Guinejskom zálive na Svätom Tomášovi a oddych na nádherných plážach najzelenšieho ostrova sveta. Exkluzívna cesta svetovej úrovne!

deň 1 - 1 -

Prelet tesne k rovníku do štátu ktorý National Geografic nazval Posledný raj.

deň 2 - 2 -

Domorodé zvyky sa v Gabone zachovali viac než inde. Neprítomnosť turistického ruchu robí cestu ťažšou, no o to zaujímavejšou. Náročné hraničné formality. Predložíme pozývací list, bez ktorého nás do krajiny nepustia. Napriek vízam, ktoré máme vybavené budeme platiť poplatok/úplatok 85 USD priamo na letisku. Mesto založili oslobodení otroci v roku 1849 na pobreží a dnes je veľké asi ako Bratislava. Sme opäť v našej Afrike, na kontinente ktorý v CK milujeme a dokonale poznáme. Náš partner je už na letisku k dispozícii so všetkými svojimi kontaktami a zrejme ich budeme musieť opäť využiť. Následne máme objednaný privátny transfer do hotela. Vitajte v jednej z najdrahších krajín aké ste kedy navštívili! Náš hotel je v najlepšej časti mesta a je považovaný za jeden z najlepších. Spávajú v ňom delegácie zo sveta a futbalové tímy. Brífing čo sa môže a čo nie. Zvykáme si na maximálne trópy, kde je každý pohyb námahou. Zatiaľ sme v civilizácii.

deň 3 - 3 -

Túto expedíciu pripravoval Ľuboš Fellner 8 rokov a v roku 2017 zrealizoval po prvý raz. Sme tu prví pred ostatnými. LIBREVILLE: vôňa mora, šum nádherných paliem a mútne vody rieky Gabon.. Prejdeme promenádou popri Guinejskom zálive, popri obrovskom bielom paláci prezidenta, ktorý nám jasne ukazuje kto je tu pánom. Budova francúzskej ambasády, hlavná budova pošty, kostoly a nové mešity postavené prezidentom. Na obed Regab a na večeru čerstvé ryby a šťava z tropického ovocia. Roztočíte to v baroch v Luis? Máme zopár horúcich tipov, ktoré zaručene nesklamú. Posledné nákupy pred cestou, balenie, veď sa chceme dostať ďalej než iní.

deň 4 - 4 -

Malým lietadielkom a vyhliadkovým letom preletíme nad Ponte Denis, vpravo vody Guinejského zálivu, vľavo džungľa kam oko dovidí. Pristávame v Port Gentil, kam žiadna cesta nevedie. Naše prenajaté autá nás povezú po novovybudovanej asfaltke až na koniec cesty. Prechádzame neuveriteľnou cestou v džungli pomedzi spleť lagún. Všade okolo džungľa, palmy a my frčíme naplno na juh cca 4 hodiny do Omboué na brehu obrovskej lagúny Fernan Vaz. Exotické mestečko kde rázom pochopíte prečo túto krajinu Francúzi nevedeli poriadne ovládnuť. Donedávna sa sem totižto nedalo dostať. Z Ombué to je "už len" 40 kilometrov. Autá máme veľmi kvalitné, aby sme vedeli cestu zrealizovať. Vstupujeme do celebritného národného parku Luango. Celá Afrika o ňom hovorí ako o svetovom prírodnom diamante, ale je možné, že na ploche 4 x väčšej než Vysoké Tatry budeme opäť absolútne samy. Ubytovanie v našej pralesnej lodži. Nájdete ešte energiu na večerné safari či plavbu k ústiu rieky? Večera s francúzskym šarmom. Quiche lorraine, čerstvo ulovená morská ryba (často barakuda) a dezert.., a kto má chuť bude pokračovať “antimalarickým” džin tonicom či vínkom z Bordeaux. Vaša chatka je hneď pri lagúne a z terasy je výhľad na širokú rieku v ktorej plávajú krokodíly a hrochy. Na obrovských palmách v záhradke lodže rapotajú desiatky papagájov a behajú po nich opice. Ste v raji.

deň 5 - 5 -

National Geografic vyhlásil Gabon za “Last eden” = Posledný raj práve pre tento národný park. Známy je plávajúcimi hrochmi, čo by bolo normálne, keby tieto neplávali v mori. V mori tu plávajú aj slony. Luango to je more, následne biele piesky pláže, po nej nasleduje lagúna s brakickou vodou, po nej obrovské sýtozelené lesy tropického pralesa a následne savana s nizučkou trávou. Kedysi bola celá Afrika takáto, na belostných plážach sa prechádzali divé zvieratá. Teraz už v Afrike nenájdete jediné miesto – teda okrem tohoto – ktoré by bolo bez ľudského zásahu a divé zvieratá by mali prístup na pláž. Gabon je exkluzívna destinácia pre odvážnych. Ako sa na pláž dostaneme? Na lodičkách cez rieku, potom na veľmi kvalitných 4x4 v safari úprave k pobrežiu, tam musíme použiť ďalšiu lodičku, aby sme sa dostali priamo na pláž. Logistika je náročná a v Afrike to musíte mať značne “ošetrené” inak neuvidíte nič. No my máme! Obrovský príboj a more plné veľkých rýb. Hodíte sa do vĺn? Pozor príboj je vskutku silný. Uvidíme tzv. “surfujúce hrochy”? Alebo slony a byvoly na pláži? Nám sa to na poslednej ceste podarilo. No na pláži sa niekedy prechádzajú gorily a v oceáne plávajú veľryby. Tento úlovok čaká na Vás! Následne prechod parkom po savanách kde (keďže sme tu jediní!) môžeme vystúpiť z aut a peši sa dostať do blízkosti stád zvierat. Je to obrovský zážitok byť kúsok od Pralesných slonov, antilop Sitatunga, stáda Potamochoer či stáda byvolov. Vždy máme so sebou profesionálnych rangerov pygmejského pôvodu. Potom sa zastavíme vo výskumnej stanici na pokraji džungle, ktorá pozoruje šimpanzy. Vidieť šimpanza vo voľnej prírode je obrovská vzácnosť. Všetky fotografie vo fotogalérii k tomuto zájazdu sú z našej cesty a tak si môžete urobiť obraz. Pôjdete večer loviť ďalšie zážitky? Lovili ste niekedy krokodílov? Túto noc máte šancu. Áno ide o veľmi dlhý deň. Plná penzia s francúzskym šarmom. Keď si predstavíte, že vajíčka sa dovážajú z Paríža, tak je zarážajúce čo dokážu vykúzliť. Budete veľmi spokojní!

deň 6 - 6 -

Ranné safari kedy je zvierat najviac. Je šanca dotiahnuť čo sme predchádzajúce dva dni nevideli. Potom džípmi dlhá ale nádherná africká cesta na ktorej nestretneme žiadne iné autá späť do “civilizácie” a z malého prístavu vyrážame na našej prenajatej lodi proti prúdu. Neexistuje žiadna pravidelná doprava a ak sa loď pokazí tak musíme preletieť naspäť do hlavného mesta a ísť po zemi. No preferujeme cestu, ktorú používal aj lekár Albert Schweitzer, to jest po Ogooué. O rieke Ogooué ste zrejme nepočuli, no je to tretia či štvrtá najvodnatejšia rieka celej Afriky. Vraj má väčší prietok než Níl. No tu v ústi do lagúny je uzučká, ale hlboká je vyše 20 metrov, všade naokolo nádherné palmy, totálna nepriechodná džungľa. No ako smerujeme hore proti prúdu rieka je širšia a širšia, široká vyše kilometra s ostrovmi v prostriedku. Plavíme sa z provincie Ogooué -Maritime do Moyen Ogooué a sme tu jediná motorová loď. Zastavíme sa v dedinke Achouka či Ngomo. Ide o dedinky kmeňa Myene do ktorých nevedie žiadna cesta a dá sa dostať iba po vode. Peniaze tu nepotrebujú všetko si vyrobia sami, všetko tu rastie samo. Banány, taro, maniok, karambola, najväčšie avokáda aké ste vo svojom živote videli. Ochutnáme! Vyrazili sme ráno a ak všetko dobre pôjde večer sme v hoteli v Lambaréné.

deň 7 - 7 -

Do obeda máme oddych, dáme si vyprať veci, dáme sa dokopy, poprechádzame sa v mestečku. Ochutnáte miestne špeciality ako dikobraza, korytnačku, opicu? Alebo dáte prednosť kvalitnému obedu v refektári nemocnice Alberta Schweitzera? V tejto istej miestnosti jedával so svojou rodinou a lekármi. Sme kúsok od rieky na kopčeku kde nádherne pofukuje. Nad obrovskými palmami lietajú najväčšie netopiere planéty (jedia ovocie) a pelikán Albert sa od Vás nechá kŕmiť. Ideme po stopách nositeľa Nobelovej ceny Alberta Schweitzera, prezrieme si jeho nemocnicu, múzeum s listami od britskej kráľovnej, prezidenta USA Roosevelta, vedca Alberta Einsteina a pochopíme, že kedysi bol celebritami iný druh ľudí. Chirurgická sála, pôrodnica, byt kde bývali, jeho piano. A jeho hrob (zomrel ako 90 ročný). Následne cesta prenajatou dopravou cez vrchy smer Ndjole. Zastavíme sa v neznámych mestečkách a budeme pozorovať nákladné autá naložené obrovskými stromami, aké ste nikdy v živote nevideli. Príroda sa drancuje a Posledný raj to má v kapitalizme ťažké. Večer kúsok od rovníka nastúpime na exotický klimatizovaný vlak, ktorým sa vydáme krížom cez celú krajinu.

deň 8 - 8 -

Ráno sa zobudíme na druhej strane krajiny. Naozaj sme prešli krížom cez džungľu a sme tu. Čaká nás naše auto a odvezie nás ďalej až necelých 30 km od hraníc s Republikou Kongo. Tomuto sa hovorí exotika. Každý kilometer bližšie k hranici sa ráta. Raňajky? Čo to je? No my máme krásne prestreté, teplé bagety, čerstvé ovocie a káva, syry, proste paráda. Nasadáme na 4x4 a vyrážame do pralesa. 80% Gabonu zaberá aj dnes džungľa. Tzv. Gabonese Jungle belt je najväčšou nedotknutou plochou pralesa v Afrike. Vstupujeme do rezervácie a hľadáme veľmi vzácnu korisť. Ulovíme dnes ako Top zážitok mandrila? No nebude sám, tlupy majú od 20 do 200 kusov. My v CK máme miesto a vieme kam ísť. Pritom žiadny bedeker a nikde na internete sa pravdu nedozviete. Vždy skončíte tým, že nie je sezóna, nemáte sa tam ako dostať a nikto nevie ako mandrila nájsť. Mandril je najväčšou opicou našej planéty a najpestrofarebnejším cicavcom. Dostaneme sa k nim doslova na dotyk. Mandril je diurálna opica a v priebehu dňa neodpočíva a je prakticky neustále v pohybe. Stádo je preto veľmi aktívne a scény sa preto neustále menia. Všetky poplatky sú v cene zájazdu. Tento zážitok by som prirovnal k zážitku s gorilami v Ugande či Rwande. Spánok v hoteli vo Franceville.

deň 9 - 9 -

Prehliadka mesta na veterných vŕškoch, odkiaľ pochádza všemocná rodina prezidenta. Mesto založil Pietro Paulo Savorgnan de Brazza, po ktorom je pomenované hlavné mesto Republiky Kongo. Jeho cestovateľský boj s H.M. Stanleym sa dá porovnať s tým medzi Amundsenom a Scottom o dobytie Južného pólu. Prezident Omar Bongo sa vo Franceville narodil a je tu aj pochovaný. Teraz vládne jeho syn Ali. Najlepšie trhy a najkrajší futbalový štadión krajiny. Zlatá socha prezidenta. Kmeň Bateke (Teke) je odlišný od kmeňov v Libreville, Port Gentil, Ndjole, Oboué či Lambarené vo všetkom. Nočný vlak, alebo za príplatok cca 70 euro lietadlo späť do hlavného mesta. Nejde o ušetrenie, ide o to, že lietadlá teraz rušia častejšie než vlaky. Ak bude možnosť letu, tak poletíme!

deň 10 - 10 -

Ráno o 9.30 sme v Owendo. Transfer do hotela v hlavnom meste a zároveň náš rezervný deň. Dokončenie prehliadky mesta, kávička v najstaršej budove mesta, múzeá a nákup suvenírov. Poznáme miesta, kde predávajú nádherné masky. Gabonské masky zbieral aj Pablo Picasso či Fauvisti ako Maurice de Vlaminck či Henri Matisse. Gabonské masky kmeňa Fang sú “veľmi hlboké” a “pravdivé” hovorieval Picasso.. Zúčastníte sa v priebehu našej cesty na domorodom rituáli Bwiti? Ten sa snaží načrieť do vašej prapodstaty. Duša sa oddelí od tela a vy sa dokážete porozprávať so svojimi predkami aj keď už nie sú medzi nami. Tento zážitok sa pokúsime zorganizovať, nie je však isté, či sa to podarí. Ide o skutočný ceremoniál a nie je isté, či zrovna v tieto dni budú naň pripravení záujemcovia. Nejedná sa o turistickú atrakciu a iniciovaní nemusia súhlasiť s prítomnosťou turistov. Prečítajte si o zážitku Ľ. Fellnera z rituálu Bwiti na našom Fóre.

deň 11 - 11 -

Ťažká rozlúčka s rajom. Komu by sa chcelo z raja odísť, však. Našli sme si tu svojich priateľov. Transfer na letisko a odlet. Letenky sa bežne nedajú kúpiť. Prelet z málo navštevovanej krajiny do ešte menej navštevovanej. Doleteli sme na ostrov, ktorý je jednoducho od ruky. Navštívili sme bývalú francúzsku kolóniu a teraz sme v bývalej portugalskej kolónii a opäť sa všetko zmenilo. Brazília je najväčšou portugalskou kolóniou a teraz sa nachádzame v tej najmenšej. Vitajte na ostrove Svätého Tomáša, ktorý bude zrejme najkrajším ostrovom aký ste kedy videli. Transfer z letiska, ubytovanie v hlavnom meste. Miestna mena sa volá Dobra a je dobrá, po výmene 50 euro sa z nás stanú milionári. Večera na ulici stojí okolo 1 eura. Na paličke tu dostanete grilované kalamáre, chobotničky, krevetky a buziu, čo sú slimáky (caracóis) a sú tu veľmi populárne. Trúfnete si? Keď to polejete “džindungu”, pikantnou omáčkou, tak je to vcelku chutné. Prehliadka centra mesta s katedrálou a prezidentským palácom oproti. Stará portugalská pevnosť. Zatancujete si kizombu?

deň 12 - 12 -

Stred sveta, to znie ako riadna hlúposť, no dnes tam budete stáť. Preplavíme sa na malý ostrovček ku ktorému je priesečník rovníka a nultého poludníka najbližšie. Keď si pred sebou roztvoríte atlas sveta a zadívate sa na stred, tak presne tam budete stáť. Pôjdeme loďou a potom si asi 30 minút vyšlapeme k zaujímavému pamätníku. Sme presne na rovníku, nad oceánom, okolo palmy, zelená sa strieda s tyrkysovou. Potom nám prestrú na pláži a každý sa naje čerstvých rýb do sýtosti. Zapíjať to budeme kokosovým mliekom. Na záver sa vykúpeme na najkrajšej pláži s bielučkým pieskom, kde budeme sami. Nádherný koniec našej cesty.

deň 13 - 13 -

Odchod späť do hlavného mesta, posledná čokoláda od Claudio Coralla, ktorá je vraj najlepšia na svete a odlet. Alebo si predĺžite pobyt na Svätom Tomášovi?

deň 14 - 14 -

Čudná, čudná Európa. Vitajte.


Cena zahŕňa

medzištátny let Gabon – Sv. Tomáš

vnútroštátny let v Gabone 1x

nočný vlak v Gabone 2x

ubytovanie je jednoduché (ale najlepšie, čo existuje) podľa popisu v Libreville 4* hotel, Sv. Tomáš jednoduchý 3* Viac o ubytovaní - tu.

sprievodcu

plná penzia v Gabonských lodžiach 4x

všetky popísané aktivity v národných parkoch a permity

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, vreckové, víza, hraničné poplatky, prípadné predĺženie na Sao Tomé, ostatná strava, nápoje, očkovanie proti žltej zimnici


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -