Vyhľadávanie zájazdu

Provensálsko a KatalánskoTermíny a ceny

Provensálsko a Katalánsko

Naša stará dobrá Európa je neustále magnetom. S sa môžete vybrať na cestu za umením, láskou, vôňou, nádhernou prírodou, morom a históriou. Magický región Provensálska prejdeme z každej strany a nevynecháme ani gurmánske zážitky či stáročnú voňavkársku tradíciu. Cestu zakončíme v modernej Barcelone a túlaním sa po Ramble a v stopách geniálneho architekta Gaudího. Blízka, a predsa netradičná stredomorská Európa.

deň 1 - 1 -

Odlet do NICE. Mesto, ktoré stelesňuje Francúzsku riviéru. Promenades des Anglais, legendárny hotel Negresco, mesto, ktoré milovali Chagall a Matisse. Centrum mesta a to najzaujímavejšie v okolí Cours Saleya. Kvetinový trh, cícerová palacinka a potraviny o úroveň vyššie. Nájdete energiu na výstup na vyhliadku nad mesto s výhľadom na starý prístav? Otvorili sme dvere do Provensálska, do mesta, kde sa narodil dobrodruh Giuseppe Garibaldi. Bol to zjednotiteľ Talianska alebo ako hovoria hlasy severnej ligy Talianska - deliteľ Afriky? Kto sa namočí do mora na štrkovej pláži s prekvapujúcou tyrkysovou vodou? Sme v Provence a začíname!

deň 2 - 2 -

GRASSE: hlavné mesto voňavkárstva, kde sa produkujú dve tretiny francúzskych prírodných aróm. V meste je niekoľko starých voňavkárskych domov ako Molinard či Fragonard. Príjemné podnebie prospieva jazmínu, ktorého sa tu ročne zožne 27 ton. Nad mestom bdie katedrála Notre Dame du Puy a v jej vnútri 3 Rubensove diela. Vojdeme dovnútra do starobylej fabriky a so sprievodcom si ju prejdeme. Odporúčame pozrieť si film Parfum – Príbeh vraha, resp. prečítať knihu od Patricka Süskinda. Opäť rozširujeme program. Krížom–krážom cestičkami Provance do možno najkrajšieho mestečka regiónu, Saint Paul de Vence. Pre gurmánov obed v úžasnej reštaurácii, kde nájdete originály diel Joana Miróa, Marca Chagalla či Pabla Picassa. CANNES: mesto filmových hviezd a dejisko legendárneho festivalu. Je už vskutku také zamerikanizované? Prechádzka po Boulevard de la Croisette s terasami nad morom, butikmi a budovou, kde sa odohráva filmový festival. Chodník slávy, pre zdatnejších peší výstup uličkami nad mesto. Alebo sa okúpete niekde na Croisette? Rue dę Antibes paralelná s promenádou, je obchodnou a najšarmantnejšou ulicou mesta. V bočných uličkách milé reštaurácie, obchodíky s vínom a syrmi. Určite si urobíte nádherný večer. Savoir vivre.

deň 3 - 3 -

Návšteva vinohradu spojená s degustáciou najlepších provensálskych vín a ochutnávkou viacerých druhov výborných syrov. Dnes prejdeme vidiekom. Takto ste si predstavovali Provence? Odporúčame pozrieť si film Dobrý ročník s Russellom Croweom v hlavnej úlohe. Nezdá sa Vám, že sa natáčalo práve tu? Vinice, odkiaľ sa berie hrozno iba pre toto chateau. Hrozno tu pestovali už Rimania v 2. storočí. Teraz už 18. generáciu za sebou s láskou vyrábajú najlepšie víno oblasti ženy, šľachtičné. Tradícia sa prenáša nie po meči, ale vždy z matky na dcéru... Úžasná atmosféra. Krátky presun k zálivu St. Tropez. Málo kilometrov a veľké zápchy. Mierime k najslávnejšej osade Azúrového pobrežia. ST. TROPEZ – legenda Azúrového pobrežia, plného reštaurácií a luxusných jácht. Stále slávna policajná stanica. Stretneme Brigitte Bardot obklopenú desiatkami psov? Presun do MARSEILLE.

deň 4 - 4 -

MARSEILLE: mesto založené Grékmi, pôsobisko Didiera D., Zinedina Z. Najväčšie mesto juhu, tretie najväčšie vo Francúzsku (tesne po Lyone) a vstupná brána Afriky do Francúzska. Marseillčania sa vždy v histórii rozhodli zle. Aj tak je Marseille krásne, živé veľkomesto, taviaci kotol Francúzska. Prechádzka okolo historického múzea do Starého prístavu (Vieux-Port) s jachtičkami a krčmičkami. Pastis s vodou a najlepšia bouillabaisse na svete. Neobyzantská bazilika posvätená Jánom Pavlom II, kde sa Vám bude zdať, že ste v Oriente. Obrazy lodí, medaily, plakety vďaky. Miesto, ktoré uznávajú kresťania, ale aj moslimovia. Nádherný výhľad, pútne miesto. Kúpite si mydlo? Dáte si k pastisu zrnko kávy a dnes Vám bude chutiť? Dnes sa opäť vyberieme do vnútrozemia až do Luberonu známeho dubovými lesmi a najlepšími hľuzovkami na svete. Tu v malých dedinkách žili umelci a tvorili tie najvýznamnejšie diela 20 storočia. ROUSSILION: najfarebnejšia dedinka v Provence, sýtočervené okrové lomy ako v Arizone. Tu žil Samuel Beckett, najvýznamnejší predstaviteľ absurdnej drámy.

deň 5 - 5 -

AVIGNON: mesto pápežov a konkurent Ríma. Prejdeme mestskými hradbami, pápežský palác si pozrieme zvonku a prejdeme mestom. Výhľad na preslávený most. Kúpite si dnes levanduľu či slávne nové pápežské víno? Presun do hotela. Pridávame zámok Markíza de Sade. Čo sa na tomto zámku dialo? Aký bol tento slobodomyseľný markíz v skutočnosti? Povieme si pri kávičke v šarmantnom stredovekom mestečku. Navyše blázinec, kde Van Gogh namaľoval svoje najznámejšie obrazy. Olivové sady, slnečnice, kosatce. Izba a posteľ umelca. Aké liečebné metódy sa používali vtedy a aké dnes? Zariadenie je totiž stále funkčné. No my sa dostaneme dovnútra. Veľký zážitok! Zo Saint-Rémy-de-Provence sa poberieme a smerujeme do malej krajiny, ktorá je mimo ciest bežného návštevníka. Krajina sediaca vo vysokých Pyrenejách. Hovorí sa, že bolo založené Karolom Veľkým, ktorý ako franský kráľ zjednotil obrovskú časť Európy ešte v 8.storočí. Ubytujeme sa v hlavnom meste krajiny, ktorá má rozlohu podobnú ako okres Považská Bystrica a je najvyššie položeným hlavným mestom v Európe, vo výške 1.023 m.n.m.

deň 6 - 6 -

Sme v maličkom štáte učupenom vysoko v Pyrenejách. S rozlohou 468km2 je 16-ta najmenšia krajina sveta a s populáciou 85.000 ľudí je jedenástou. Prejdeme sa historickým centrom mesta a ponoríme sa do tajov tejto málo známej krajiny. Zastavíme sa pri kostole Svätého Štefana z 11. storočia a aj pri fotogenickom Parížskom moste a pri skulptúrach, napríklad aj od slávne Dalího - Šľachta času. Mesto je obkolesené horami a údoliami. Jedno z nich je len pár desiatok kilometrov za hranicou mesta a je zapísané na zozname UNESCO - Madriu-Perafita-Claror Valley. Prístupné je iba pešo a po ceste je niekoľko útulní v prípade, že by sa zvrtlo počasie. My sa vyvezieme do hôr za mesto, pozrieme si okolité hory z vyhliadky Mirador Roc Del Quer a do hlavného mesta sa vrátime horskou cestou, aby sme z Pyrenejí mali ten správny pocit. Po obede sadneme do auta, opustíme Andorru a zvezieme sa do hrdej bašty Katalánska – BARCELONY.

deň 7 - 7 -

Celodenná prehliadka Barcelony. Picassovo múzeum, Sagrada Familia, poprechádzame sa po najznámejšom bulváre La Rambla plnom pouličných hercov, predajcov kvetín, vtákov a zlodejov, olympijský komplex, vyhliadka na mesto, Plaza Espagna a korida, ktorá sa nepoužíva, lebo je kastílska, pomník Krištofa Kolumba, Gaudího fenomenálne stavby Casa Batlló a Casa Milà (Perdera) kontra moderný penis Barcelony (Torre Agbar) od Jeana Nouvela, Plaza Catalunya – srdce mesta a najluxusnejšie obchody na Passeig de Gracia. Hrdí Katalánci, Nou Camp a Barca. Navštívite akvárium a dáte si večeru v prístave? Akú si dáte paellu? Mnohí považujú Barcelonu za jedno z najkrajších miest Európy.

deň 8 - 8 -

Voľný program v Barcelone a poobede odlet a prílet domov.


Cena zahŕňa

dopravu autobusom/mikrobusom po Provensálsku a Katalánsku 

všetky cestné poplatky

7 x ubytovanie v 3*-4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

7 x raňajky

prehliadky podľa programu

návšteva fabriky na voňavky,

prehliadka chateau aj s ochutnávkou vín

sprievodcu

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -