Vyhľadávanie zájazdu

Ríšou MayovTermíny a ceny

Ríšou Mayov

Mayovia vytvorili mocné a mysteriózne impérium, ktoré sa ťahalo cez južné Mexiko, Guatemalu, Belize a Honduras. Cestovaním po ich „ríši“ spoznáme ich ukryté poklady – fantastické mestá, pyramídy a chrámy. Tieto neuveriteľné architektonické skvosty dodnes hypnotizujú archeológov. Zvyšky tejto civilizácie sú viditeľné vo zvykoch, jazyku a oblečení indiánskych kmeňov. Ríša Mayov je jednou z najľahších ciest späť v čase.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy smer americký kontinent. Ešte v ten istý deň pristaneme v najznámejšom letovisku Mexika, v Cancune. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu za „veľkú mláku“ chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť. Pobrežie Karibiku a pravlasť legendárnych indiánov. Zvládnete po prílete aj prvé mexické pivo alebo silnú tequilu? Mexiko sa už na Vás teší.

deň 2 - 2 -

Ráno nás čaká jediná pyramída na brehu mora, TULUM a začneme našu mayskú exkurziu. Mexické Tulum patrí medzi naše obľúbené výlety v rámci Mexika aj na iných zájazdoch. Hneď pod pyramídou dole je teplé Karibské more s peknou plážou. Pyramída v Tulume je asi najfotogenickejšou pyramídou na Yucatáne. Bola jednou z mála, ktorú dokonca ešte aj Španieli videli fungovať v priamom prenose. Tulum ako významné obchodné centrum sa nachádzalo okolo 140 km od Cancunu, dakedy bezvýznamnej rybárskej dediny. Je to jediná pyramída, ktorá je prístupná nachádzajúca sa priamo na karibskej pláži. Všetko, vrátane bohatej histórie, si vysvetlíme a ukážeme na mieste. Povieme si aj o cenote. Mayovia cenoty používali nielen ako zdroj pitnej vody, ale aj ako obetné studne. Ako je to možné? Vychladené mexické pivko, limetka a chrumkavé nachos - vyskúšate ich aj so štipľavými papričkami „jalapeňos“ alebo „chipotles“ alebo „guajillo“? V miestnej kuchyni sa vyznáme a radi Vám poradíme, čo treba jesť. Začnite pred odletom používať viac chilli, aby sa Vám na miestnu stravu lepšie prechádzalo. Na svoje si príde však úplne každý.

Pokračujeme do Belize – najoriginálnejšej a najfarebnejšej krajiny amerického kontinentu. BELIZE CITY – najväčšie mesto krajiny, ktoré už nie je jej hlavným mestom. Prečo sme tu a kde sú turisti? Sprievodca vám priblíži svojský miestny život. Vedeli ste, že miestne pivo patri k najlepším v Amerike?

Belize je najmladšou krajinou celého regiónu a je to destinácia, do ktorej by Vás najprv nenapadlo zavítať. Nenájdete tu ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodné reťazce, Walmarts a podobne. Ak sa aj nejaké objavili, čoskoro sa vytratili. Prípadne sa otvorili neoficiálne predajne (napr. Starbucks na Caye Caulker). Tu nemá nikto dôvod ísť do mesta a vyberať si nejaký produkt z ponuky 40 rôznych druhov. Títo ľudia takéto veci nepotrebujú. To, čo my v CK máme na Belize radi, je práve jeho neturistická stránka. Je pre nás zaujímavé tým, že sem chodí veľmi málo turistov, aj v tomto storočí sa sem takmer nikto nehrnie, a tým je táto krajina naozaj unikátna. Kto má rád bizár krajiny, Belize pochopí a neoľutuje, že sem nazrel. O Belize majú ľudia minimálne informácie, no my v CK Vám ho s nadšením predstavíme tak, že si ho akýmsi spôsobom zamilujete a dotvorí nám obraz o krajinách Strednej Ameriky. Oplatí sa! 

deň 3 - 3 -

Prehliadka BELIZE CITY. V Belize sa ešte stále dá zažiť pravá autenticita. Táto krajina má svoj vlastný život, ľudí len tak niečo nerozhodí, žijú si svojím pokojným tempom. Nepoznaná, neturistická a nezvyčajná krajina Strednej Ameriky. Belize City nie je hlavným mestom Belize, no žije tu najviac ľudí. Má okolo 70 000 obyvateľov, kde v porovnaní so slovenskými mestami môžeme hovoriť o malej Nitre. Pri prvej návšteve Belize City môžete zažiť kultúrny šok. Prechádzate po nespevnených a prašných cestách, pozorujete život miestnych a každým okamihom Vás Belize City udivuje. Starci posedávajú na chodníkoch a fajčia svoje cigary, deti so školskými taškami utekajú domov alebo sa idú niekde hrať, predavači predávajú čerstvé ovocie či kokosy, ľudia pod ošarpanými slnečníkmi obedujú morské dobroty či ryžu s fazuľou a popíjajú miestne pivo Belikin, robotníci sú takmer na každom rohu.. tam stavajú dom, tam opravujú fasádu, inde cestu. Atmosféra je prevoňaná Karibikom, prach z cesty sa dvíha do vzduchu, ulice sú zaliate horúcim slnkom, hrá hudba, všade počuť karibské rytmy. Všetko je úplne iné, ako by ste čakali.

Belize je nesmierne zaujímavá krajina aj vďaka diverzite obyvateľstva, ktoré tu žije a ktoré tu môžeme stretnúť, ak budeme mať šťastie, nakoľko tu žije 14 obyvateľov na km². Môžeme tu stretnúť dokonca aj menomitov vo svojom tradičnom oblečení – minoritná komunita belochov, ktorých pôvod siaha do 16. storočia do Holandska, odkiaľ odišli a jedna vetva sa usadila v Belize. Sú známi tým, že odmietajú výdobytky našej doby, niektorí dokonca aj elektrinu, no majú autá a venujú sa poľnohospodárstvu. 

V prípade záujmu sprievodca na mieste zariadi pre skupinu navyše fakultatívny výlet na neďaleký exotický ostrov Caye Caulker. Farebný a exotický ostrov dlhý len niečo okolo 8 km s jedným mestečkom Caulker Village, kde žije okolo 2000 obyvateľov. Nachádza sa približne 30 km od prístavu v Belize City. Je veľmi obľúbený medzi mladými ľuďmi (ulovíte zopár fotiek pre svoj Instagram?), nakoľko dýcha pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v miestnom bare len ťažko odoláte.

deň 4 - 4 -

Opúšťame Belize City a smerujeme do hlavného mesta – BELMOPANU, najmenšieho hlavného mesta na svete. Po ceste sa v prípade záujmu môžeme zastaviť ešte aj v miestnej ZOO, kde si pozrieme zaujímavé druhy živočíchov ako napr. vrešťan čierny (patrí medzi top 10 najhlučnejších živočíchov na svete, ktorého by ste v džungli počuli aj na 3 míle) alebo tapíry - národné zviera, či jaguáre, ktoré ešte voľné žijú južne v rezervácii Cockscomb Basin. 

Keď v roku 1961 na Belize udrel hurikán Hattie, prinieslo to nešťastie a obrovské škody. Všetky dôležité inštitúcie vtedy preniesli do Belmopanu a vytvorili tu nové hlavné mesto. Viete, ako vyzerá najkurióznejšia budova parlamentu? Názov mesta Belmopan je jednoduchá skladačka slov „Belize“ a „Mopán“. Mopán je rieka, ktorá pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde sa aj mení jej názov na Belize a pokračuje divokým korytom cez krajinu a vlieva sa severne pri Belize City do teplučkého Karibského mora. Náš autobus zastaví blízko hraníc s Guatemalou, pri tejto rieke. Mopán prekročíme kompou a pôjdeme navštíviť pyramídu XUNANTUNICH, do ktorej nás privedie cestička dlhá azda len 1 km. Prechádzka zeleným lesom k vstupnej bráne. Odporúčame pevnú obuv kvôli nerovnému terénu. 

Predkolumbovské mesto XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájneho mayského mesta uvidíme Belize aj Guatemalu. Vybehnete na Kamennú dámu a zadívate sa do zelenej Guatemaly, kde budeme nocovať. Tie výhľady sú neuveriteľne. V areáli je 6 "námestí", ktoré sú obklopené mohutnými pevnosťami a palácmi. Aj tu je jedna stavba dominantná, El Castillo. Toto mesto žilo asi o jedno cele storočie dlhšie než iné mayské mestá regiónu. 

Prechádzame do Guatemaly. Check-in v hoteli a dobrú noc na čarovnom koloniálnom ostrove FLORES.

deň 5 - 5 -

Ráno sme si vychutnali voňavú guatemalskú kávu, a sme pripravení vystúpiť na 70 metrovú pyramídu v jednom z najväčších mayských miest.

Mesto TIKAL bolo ukryté v Peténskom pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objavila expedícia vedená Modestom Méndezom, no dôkladnejší archeologický výskum prebiehal až od roku 1951. Ľudstvu sa tak odkryl unikátny svet mayskej civilizácie a dnes môžeme obdivovať ich tajomnú kultúru, i keď je pravdou, že Tikal je odhalený len na 30%. Minulý rok vedci pomocou laserového skenovania terénu zarasteného hustým pralesom našli desiatky tisíc obydlí, ktoré boli domovom Mayov. Zmapovali oblasť s rozlohou 2100 km² a objavili približne 60 000 stavieb. My vchádzame do areálu skoro ráno, kedy prales najviac ožíva. Celé je to tak trochu vzrušujúce a tak trochu tajomné. Cítime sa ako vo filme Indiana Jones! Začujeme vreskot vrešťanov? Zakričí dnes niekto "POZOR, je tu jaguár!"? Naša CK skupina je oveľa viac zomknutejšia a dáva pozor, no sme odhodlaní loviť zážitky na tomto mieste, ktoré by sa mohlo bez hanby zaradiť medzi 7 novodobých divov sveta. 

Časom sa ukázalo, že slávne mayské mesto Tikal predstavuje len zlomok mayskej metropoly, ktorá z väčšej časti zostala neodkrytá v hlbokej džungli. Uprostred Peténskej džungle, neďaleko ruín starovekého mayského mesta Tikal sa tak pod nánosom vegetácie nachádza doteraz neodkryté mesto! To je unikátne, že sme také niečo v tomto svete ešte stihli! Prechádzame pralesom, ktorý je plný života a zvukov. Z korún stromov počuť rev vrešťanov, človek by si myslel, že to môže byť jaguár, keďže na každom kroku vidieť značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu prináša novú vôňu pralesa a my kráčame cestou pomedzi vysoké stromy. Mohutné cédre, ceiby a palmy nám postupne odhaľujú prvé mayské stavby. Vysoko nad vrcholkami stromov vyčnievajú majestátne chrámy jedného z najmagickejších mayských miest. Dozvieme sa všetko potrebné a zaujímavé, ulovíme skvelé fotografie, z pyramídy sa zadívame do diaľky a predstavujeme si, aké to tu mohlo v minulosti vyzerať. 

Poobede možnosť plavby na člne na jazere Petén Itzá, ak bude dostatok času. Vychutnáme si dosýta aj miestnu skvelú kuchyňu. Ste veľmi hladný? Ochutnajte fiambre, obrovský šalát z 50 ingrediencií. Odporúčame aj morčací kak´ik, ktorý sa hodí k chuchitos, čo sú podstate známe "tamales" len na guatemalský spôsob...výber je ohromný. CK sprievodca Vám trpezlivo vysvetlí, čo treba ochutnať a vy sa rozhodnete. Na svoje si príde každý! Gurmánske zážitky Vás čakajú. 

deň 6 - 6 -

Odchod na juh do RIO DULCE (Sladká rieka). Dnes nás čaká presun naprieč exotickou Guatemalou do Hondurasu. Sme už tak ďaleko! Nad jazerom Izabal zahliadneme ako sa týči Castillo (kedysi aj väznica), ktoré tu stálo už v polovici 17. storočia a chránilo územie od nájazdov pirátov z Karibiku. My už prechádzame cez hlavnú ulicu, kde nájdete všetko, čo mesto ponúka. Ruch mestečka, dvíhajúci sa prach z ulice, plno áut, táto cesta vedie priamo na Honduras! Pozrieme sa, ako žijú a podnikajú domáci v domoch na koloch na rieke. Ostaneme chvíľu relaxovať pri dobrom jedle, studenej Corone a možnosti kúpať sa v rieke alebo vybehneme pozrieť hore na miesta, kde sú termálne pramene? Práve tu neďaleko pretekajú dve rieky, jedna s horúcou a druhá so studenou vodou, ktoré sa miešajú v prírodnom prameni. Budete mať chuť do neho skočiť? Domorodí ľudia verili, že má liečivé účinky. Krátka zastávka, aby sme vyskúšali toho, čo najviac a pokračujeme ďalej:

LIVINGSTON je mesto kreolov, Garifúnov, Karibov bez kontaktu s vnútrozemím. Zvláštny mix kultúr, ktorý nás láka spoznávať viac. Je to akoby ste sa z doterajšieho Latino sveta preniesli zrazu na Jamajku. Je to tu úplne iné ako vo zvyšku krajiny. Prach ulíc, nezorganizované budovy, angličtina na každom rohu a rastafariáni, ktorí nás lákajú do svojho sveta. Toto bol hlavný prístav Guatemaly pri Karibskom mori. Najlepšia garifúnska polievka z morských plodov sa podáva práve v Livingstone! Sme opäť pri Karibiku. Inak, ktorý rum je najlepší v Guatemale? Program organizuje a rum vyberá náš CK sprievodca tak, aby sme v dobrom čase prišli na hranicu s Hondurasom, ktorá sa na noc uzatvára. Cestujeme naprieč celou Strednou Amerikou a chceme predsa toho stihnúť veľmi veľa. 

Večerný príchod do koloniálneho mesta COPAN a sme v ďalšej krajine na našej ceste. HONDURAS. Divoký a tropický raj Honduras nás v CK udivuje vždy, keď doň vstupujeme. Zhlboka sa nadýchneme a pozorujeme ten život, ktorý tu akoby zastal. Milí ľudia, ktorí si hovoria Catrachos, sú dokonca modrookí a blond (pravdepodobne potomkovia španielskych pirátov) a obľubujú soccer. Banánové plantáže, voľne sa pasúce kravy, kŕdle detí, hudba punta. Večerné pivo Salva Vida, miestne cigary sú rovnako dobré ako tie kubánske a rum od susedov z Guatemaly umocnia dokonalú večernú atmosféru príchodu do Hondurasu. Ako sa asi cítil Krištof Kolumbus, keď priplával k jeho pobrežiu v roku 1502? Dobrú noc v štáte, ktorý pomenoval Kolumbus "Hĺbka". Dnes sme prešli kus cesty a treba si zaslúžene oddýchnuť. Zajtra lovíme zážitky v legendárnom Copáne. 

deň 7 - 7 -

Ráno odchádzame na najznámejšiu pamiatku Hondurasu. Čo vieme o Copáne a čo tu najnovšie objavili? Prechádzame zelenou džungľou, do ktorej perfektne ladia jeho odkryté pyramídy. So zvedavosťou obzeráme každý väčší kameň na zemi. Prečo? Bežný turista to vôbec nevidí, lebo nevie kam sa ma pozerať. V Copáne je ešte mnoho neobjavených artefaktov. Mayovia do kameňov v Copáne vtesali rôzne odkazy a vyobrazenia, aby ich odkaz vydržal čo najdlhšie. Pre nás. Sú staré 500 až 1000 rokov. S CK sprievodcom sa im dôsledne pozriete a odhalíme aké posolstvá nám zanechali. To, že tu je veľa neobjavených končín, kde sa viete zatúlať ešte aj v tejto dobe, je geniálne na týchto krajinách. A možno že aj sami niečo objavíme? Cítiť sa ako v dobrodružnom filme je určite skvelý zážitok. Tu v Hondurase uvidíte snáď tie najdetailnejšie reliéfy v mayskom svete, spoločne so sochami, stélami a úchvatným schodiskom. Pri krásne zdobenom písme nejeden milovník latino sveta zadržiava dych. UNESCO to už vie. Dáme lekciu mayštiny? Oddýchneme si na zelenej tráve a ponad naše hlavy možno preletia aj papagáje a tukani. Popoludní tu je ďalšia skvelá možnosť aktivity. Vyberieme sa na koňoch do miestnych hôr, kde uvidíme indiánov v autentickom prostredí (fakultatívne)? Večer si posedíme na terase s dobrým drinkom a necháme sa opantať očarujúcou atmosférou koloniálneho mestečka. Kamienkami vydláždené uličky, fotogenické zákutia, biele domčeky s červenými strechami, španielske kostolíky dotvárajú auru mesta, ktorej sa nebudete vedieť nabažiť.

A čo si dnes dáme na večeru? Keď zavítate do Hondurasu, tak z každej strany sa na Vás budú valiť vône jedla, populárneho street food a človeku sa v tom všetkom bude samému len ťažko orientovať. Honduraská kuchyňa je akosi fúziou rôznych kuchýň - kuchyne domorodých Indiánov Lenca, ktorý žijú v Strednej Amerike a v Hondurase je ich najviac, karibskej kuchyne, španielskej kuchyne, kuchyne garifúnov, aj africkej kuchyne. Určite môžete ochutnať ich baleadu - jedno z najpopulárnejších jedál. Ide o kukuričnú tortillu, ktorá je naplnená mixom popučených fazuliek, vajíčok, avokáda, syra a štipľavej omáčky. Každopádne budete prekvapený sýtosťou a chuťou tohto jednoduchého skvostu. Odporúčame aj polievku Sopa de Caracol. Ak ste už boli v Karibiku, na Jamajke alebo na Bahamách, aj tam ste sa s touto polievkou mohli stretnúť pod názvom Bahamian chowder. Je to polievka z mušlí, do ktorej sa pridávajú banány, koriander, cesnak a chili a varí sa v kokosovom mlieku. Aby bola ešte viac ochutená, zeleninou na nej vôbec nešetria. Z polievok tu je obľúbená aj Tapado de pescado, čo je to polievka z rybieho mäska, kokosového mlieka, banánov, zemiakov, yuky, cibuľky a mixu korenín. A pokiaľ ste dostali chuť na niečo sladké, rozhodne sa zahryznite do tzv. rosquillas, podobne nám známym donutom alebo šiškám. Podobne sa pripravujú aj honduraské macheteadas, ktorých tvar pripomínajú naše langoše. Medzi populárne alkoholické drinky v Hondurase patrí gifiti (typ rumu, ktorý vytvorili Garifúni) a vino de coyol (z palmového stromu coyol), ktorého konzistencia je mliečna a svetlá. Nejde však o víno! Bude z čoho vyberať, ale s drinkami pozor, lebo zajtra vyrážame za ďalšími zážitkami.

deň 8 - 8 -

Dnes sa zastavíme v SANTA ROSA DE COPAN. Málo navštevované provinčné mestečko ukryté v horách ďaleko od veľkých pamiatok. Tiché a pokojné miesto s príjemnou klímou, ktoré má s koloniálnymi budovami, kľukatými uličkami, bujnou vegetáciou a milými domáci neskutočný šarm rovnako ako aj svoj názov. Vždy sa tu radi zastavíme, aby sme nasali tu pravú domácu atmosféru ďaleko od turistických miest.

Predierame sa serpentínami, aby sme navštívili tabakovú farmu a zoznámili sa s jej špičkovými cigarami. Vedeli ste, že Honduras pestuje naozaj veľmi kvalitný tabak? Táto oblasť je ním známa a preto sme tu. Honduras má veľmi rozsiahle tabakové plantáže! Väčšina ľudí si cigary spája s Kubou, no na Hondurase je skvelé práve to, že nám dovolia presne to, čo na Kube nie. Ak ste už boli v kubánskej fabrike, tak tá honduraská ju s prehľadom odstaví. Pokúsime sa vstúpiť do miestnej fabriky. Tu sa môžete voľne prejsť a pokojne si vyfotiť miestnych ako vyrábajú z toho najlepšieho tabaku dokonalú cigaru. Prečo sa to ešte stále dá? Miestni nie sú tak zvyknutí na turistov ako na Kube = z toho sa pokúsime vyťažiť čo najviac a vychutnať si tak ďalší dokonalý zážitok.

Následne prejdeme do najpreľudnenejšej krajiny Strednej Ameriky do počtu obyvateľov na 1m², EL SALVADOR. My v CK vnímame El Salvador tiež ako tu najdobrodružnejšiu zem regiónu. Čaká na nás hlavné mesto SAN SALVADOR, ktoré sa predstaví vo svojom tradičnom latinskoamerickom prevedení a rovnako impresívne čierne pláže LA LIBERTAD. Spravíme si zastávku v umeleckom mestečku LA PALMA, plnom remeselného umenia, tak typického pre El Salvador. Vyskúšame miestne tradičné jedlo pupusas a ak budú záujemcovia, tak sa okúpeme aj v Pacifiku. Pláž resp. piesok po ktorom kráčate je vulkanického pôvodu. Prekrásna španielčina tohto regiónu na nás pôsobí z každého rohu a každý deň tu je darom. Naučíme Vás zopár fráz, vďaka ktorým si nájdete možno aj zopár priateľov medzi domácimi.

deň 9 - 9 -

Salvador je celkom malá krajina ukrytá v Latinskej Amerike a leží skôr v tieni známejšej Guatemaly či Kostariky. Napriek tomu však stojí za návštevu, aby nám dotvorila kompletný pohľad na tento región. Máte vzťah k surfovaniu? Bude možnosť zapožičať si surf a počkať na tie správne vlny. Každého návštevníka poteší aj tunajšia kuchyňa. Po dňoch cestovania a spoznávania si môžeme oddýchnuť alebo si ísť vychutnať miestne vulkanické pláže Majahual, Tunco či Sunzal s čiernym pieskom. Na promenáde možno ochutnáme čerstvých homárov a iné plody mora. Široký výber morských živočíchov sa zváža na miestne mólo skoro ráno a stojí za to si trochu privstať. Čo jesť? Pupusa de queso con loroco, čo je vynikajúca verzia pupusas. Sú naplnené syrom a lorocom, a to je tropická rastlina kvitnúca v Salvadore. Ak ich chcete konzumovať úplne tradične, vypýtajte si k ním coleslaw (curtido) a salsu pripravenú z paradajok. Ďalšie tradičné jedlá sú Lomo Relleno, plnená hovädzia sviečkovica alebo bravčová panenka. Ak natrafíte na Panes Rellenos, tak to sú typické salvádorské sandwiche, ktoré bývajú ochutené špeciálnym korením pochádzajúcim zo salvádorského kmeňa Pipil. Ak máte radi ryžu, tak salvádorské casamiento bude pre Vás ako stvorené. Casamiento zo španielčiny znamená "zosobášený" a odráža to spojenie jeho dvoch hlavných ingrediencii ryže a fazule. A niečo sladké pod zub? Quesadilla Salvadoreña, je sladký salvádorsky (chlebový) koláč, ktorý nájdete v lokálnej pekárni. Tento koláčik sa výborne hodí ku kávičke alebo ako dezert za akýmkoľvek hlavným jedlom. Dezert Tres Leches je populárny snáď v každej latino krajine. Semitas, plnené ovocnou (guava, mango, maliny) sladkou plnkou. Fantasticky chutia napr. semita de piña (ananásové). Ako budete hľadať pupusas v pupuserias, tak pastelitos nájdete v pastelerias. Pastelitos sú malé buchtičky plnené sladkou náplňou. Z rôznych druhov empanad určite ochutnajte božské empanadas de leche, ktoré majú ľahkú krémovú vanilkovú plnku a sú perfektné na raňajky. Je toho mnoho a CK sprievodca je stále s Vami. Štedrý El Salvador a západ slnka nad Pacifikom.

Následne prejdeme do najpreľudnenejšej krajiny Strednej Ameriky do počtu obyvateľov na 1m², EL SALVADOR. My v CK vnímame El Salvador tiež ako tu najdobrodružnejšiu zem regiónu. Čaká na nás hlavné mesto SAN SALVADOR, ktoré sa predstaví vo svojom tradičnom latinskoamerickom prevedení a rovnako impresívne čierne pláže LA LIBERTAD. Spravíme si zastávku v umeleckom mestečku LA PALMA, plnom remeselného umenia, tak typického pre El Salvador. Vyskúšame miestne tradičné jedlo pupusas a ak budú záujemcovia, tak sa okúpeme aj v Pacifiku. Pláž resp. piesok po ktorom kráčate je vulkanického pôvodu. Prekrásna španielčina tohto regiónu na nás pôsobí z každého rohu a každý deň tu je darom. Naučíme Vás zopár fráz, vďaka ktorým si nájdete možno aj zopár priateľov medzi domácimi.

deň 10 - 10 -

Odchod na hranicu s Guatemalou. Cestou sa osviežime čerstvými ananásmi. Kde inde v Európe chutia tak skvelo ako tu? Možno iba na Azorách... Sú priamo zo zdroja! Naskytne sa nám panoráma hlavného mesta GUATEMALA CITY. Živá metropola, najväčšie mesto šije spájajúcej Severnú a Južnú Ameriku s 3,5 miliónmi obyvateľov prezývaná ako "Guate". Autentickosť v priamom prenose. Pouliční umelci, priateľská atmosféra a prekonávanie mýtov o nebezpečnosti Strednej Ameriky. 25 jazykov v jednej krajine a miestna mena pomenovaná po národnom vtákovi quetzal. Pulzujúce veľkomesto, plné života oslobodené od španielskej nadvlády už v roku 1821 v porovnaní s ostatkom krajiny, ktorú sme videli a zažili doteraz pôsobí na nás tak trochu v zvláštnom kontraste. Na poste hlavného mesta sa ocitlo po tom, čo bolo bývalé hlavné mesto Antigua zničené (1772) prírodnými katastrofami. Aj Guatemala city si vytrpela svoje, no svoj titul si udržala dodnes. Spravíme si zastávku a oddýchneme si na horskom salaši, kde ochutnáme čerstvú bravčovú šunku a syry. Že salaš v Guatemale?! Aj to je s CK možné! Každý deň je malým prekvapením. Hory v Guatemale sú v skutku nádherné. Guatemala má rozsiahly lesný porast. Už samotný jej názov pochádza zo slova Quuahtlemallan, čo znamená "zem lesov" a v počte pamiatok na zozname UNESCO má snáď absolútnu dominanciu spomedzi všetkých krajín sveta. A počet mayských pamiatok z éry pred príchodom Kolumusa? Tisíce a tisíce. Tieto miesta boli obývané už od pradávna. Večer príchod na miesto, ktoré sa ocitá v TOP 3 Guatemaly, čo musíte navštíviť, keď sem prídete. Ideme k brehom jedného z najkrajších jazier na svete – jazero Atitlan. Miesto večnej jari, ktoré údajne dáva dúhe farby a káve vlahu. A nie je to len jedno z najkrajších jazier sveta, ale aj najhlbších v celej Strednej Amerike! Je hlboké okolo 340 metrov a nemá odtok do mora.

deň 11 - 11 -

Prebudenie v raji. Panajachel a jazero ATITLAN. Dnes nás čaká opäť celodenný výlet. Skontrolujte si pamäť vo fotoaparátoch alebo v mobiloch. Poplavíme sa po jazere Atitlán, ktoré sa nám ukáže buď v nádhernom opare, alebo s jasným výhľadom v obkľúčení sopiek (San Pedro, Tolimán a Atitlán) vďaka ktorým pred 85 000 rokmi vzniklo. Zrak dvíhame k vyše 3000 metrovým nádherným vulkánom. Sú to najvyššie hory krajiny? Zďaleka nie. Museli by ste zamieriť na sever k hraniciam Mexika. Tento pohľad však stále berie dych a je to neuveriteľné. Zastavíme sa v malých mestečkách na brehu jazera, po ktorých jazdia ešte aj tradičné tuktuky. V každom meste sa hovorí iným jazykom a tradičný kroj u domácich nesmie chýbať ani pri práci. Guatemala je najfotogenickejšia krajina regiónu a tu sa vám to jednoznačne potvrdí. Ak ostane čas, okúpeme sa v teplej vode Atitlánu, v jednom prítoku, ktorý sa vlieva priamo do jazera. Stále však súhlasíme s tým, že na Guatemale je úžasné práve to, že tu ešte môžeme stretnúť staré mamy ešte v ich tradičnom oblečení. Obraz mayského sveta sa už možno trochu mení, no stále tu je stíhame uloviť autentické zážitky, a toto je skvelá príležitosť. To, čo sa vidí tu, na tomto mieste, sa o pár rokov už vytratí. Mladá generácia sa už prispôsobuje modernej dobe, no niektorí ešte radi medzi svoje záľuby zaradia napr. tkanie tradičným spôsobom. Majú Vaše deti takéto hobby? Zvyky sa majú predsa uchovávať pre budúce generácie. Stále živé náboženstvo, zvykové obrady a rituály. Mayská, milá, otvorená, občas trochu hanblivá, ale veľmi priateľská povaha. Najdominantnejší kmeň tu tvoria ľudia Kakchiquel a Tz’utujil. Sme v nadmorskej výške len čosi okolo 1500 metrov nad morom a počasie prevoniava vzduch sviežou jarou..

deň 12 - 12 -

Doobeda si dáme relax. Budíček podľa vlastnej nálady a na obed odchádzame smer ANTIGUA. Antigua je bývalé hlavné mesto na svahoch legendárnej sopky Vulcan de Agua "Vodná sopka". Kto nebol v Antigue, akoby ani nebol v Guatemale. Toto je to najobľúbenejšie mesto v krajine a naozaj len ťažko nájde konkurenciu na celom kontinente. Bohaté koloniálne dedičstvo, desiatky bazilík, útulných reštaurácií a jadeit na každom kroku. Výstup na horu nad mestom a nádherná panoráma "mirador". CK má najviac v obľube tzv. Cerro de la Cruz. Úchvatné barokové domy pastelových farieb, lemované aktívnymi sopkami a kávovými plantážami všade navôkol. Antigua bola založená v roku 1543 ako hlavné mesto Guatemalského kráľovstva, aby bola už o rok sužovaná požiarom, neskôr viacerými zemetraseniami, erupciami a záplavami, ktoré sa tu striedali celé dve storočia a napokon boli príčinou vzniku nového hlavného mesta krajiny a teda nie náhodou Antigua znamená “Stará”. Napriek všetkému je dodnes jedným z najpôvabnejších miest Latinskej Amerike, ktoré má zdá sa už všetky katastrofy za sebou. Mnohé budovy, hlavne kostoly, po pohromách nikdy neopravili a chátrajú. Stihnete ešte zachytiť ich tajomné čaro? Čaro Antiguy spočíva v tom, že tu na každom kroku zakopávate o históriu a my v CK musíme s tým iba súhlasiť. Aj múzea môžu byť zaujímavé a my zbožňujeme hlavne to, ktoré je venované jadeitu, polodrahokamu tak dôležitému pre mayskú civilizáciu. V múzeu sa dozvieme všetko o histórii jadeitu a môžeme obdivovať bohatý sortiment vystavených šperkov nielen z jadeitu, ale aj obsidiánu. Jadeit má podľa niektorých učení aj svoju ochrannú funkciu, vraj prináša do života odvahu, pokoj a šťastie, upokojuje myseľ a lieči celý organizmus. Antigua je jedným z mála miest na svete, kde sa dá okrem slávnejšieho zeleného kúpiť aj fialový jadeit. Bude súčasťou Vašich suvenírov? Odskočíme si aj na trh Nim Pot, kde budeme obdivovať fascinujúce drevené masky, ktoré sa spájajú s Guatemalou už od dávnej minulosti. Mnohé z nich boli tradične zdobené práve jadeitom a pochovávali s nimi mayských panovníkov. Okrem masiek tu nájdete aj repliky mayských odevov, rôzne sošky a umenie z dreva. Ak máte chuť na tradičnú kuchyňu a nechcete už vidieť ani jednu tortillu (typickú latinskoamerickú kukuričnú placku, počas zájazdu ich ochutnáte požehnane ak chcete), žiaden problém, poznáme kvalitné reštaurácie. Medzi naše najobľúbenejšie a CK-m odporúčané patrí určite Sobremesa (Parque Central, 4a Calle Oriente 4). Ak potrebujete len kávu a niečo menšie pod zub, skúste Café Condesa (La Casa del Conde, 5A Avenida Norte). Ak máte radi street food, v Parque la Merced choďte na rellenito de platano - vyprážaná banánová hmota plnená fazuľami. Na prvý pohľad čudné, ale zato chuťovo výborné! Nájdete tu aj mexické tacos či populárne empanády. Všetko možné z latino street food. Komplexný gastronomický zážitok.

deň 13 - 13 -

Dnešné dopoludnie vyplníme výstupom na vrchol sopky Pacaya, 2552 m n.m. Ranný odchod z hotela a pochod mesačnou krajinou okolo izraelskej elektrárne, ktorá funguje na sopečnej pare. Vyjdete na sopku pešo či na koni? Každý si vyberie podľa svojich síl. Prechádzať sa po teplých lávových kameňoch je nezabudnuteľným zážitkom. Paličky za drobný poplatok (1 USD na mieste) ocenia nie len starší Lovci zážitkov. Kráter je hlboký 50 metrov, bublá a parí sa z neho. Žeravej lávy sa nedotkneme, ale budeme ju pozorovať ako preteká okolo nás. Pacaya je jednou z najaktívnejších sopiek Guatemaly a posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 2010. Výstup bude trvať približne 2 hodiny. Jeho súčasťou sú aj prestávky na užívanie si výhľadov, ktoré sa nám ponúknu, ak bude mať počasie dobrú náladu. Na konci si doplníme svoje kalórie malou opekačkou. Naše tradične špekáčiky tu nenájdeme, no môžeme to spraviť na americký štýl. Opekané marshmallows s čokoládou a sušienkou je súčasť každého dobrého tábora na kontinente.
Poobede zídeme dole a stále máme dostatok času na mesto Antigua a jeho magickú atmosféru. Fakultatívne aktivity. CK sprievodca je stále k dispozícii a radí, čo s načatým dňom. Steaky, kostolíky a tradičné trhy, kde dokúpite posledné guatemalské farebné suveníry, ktoré už možno ani nebudeme mať kde dať. CK odporúča skvelé miesta, ktoré by bolo na škodu nechať si ujsť. Reštaurácia na vŕšku Cerro San Christóbal so skvelým výhľadom je perfektné miesto k obedu. Majú výborne ceviche, krevety a mnoho druhov rýb. Hneď vedľa nájdete organickú farmu, v ktorej pestujú zeleninu a je tam aj skleník s približne 200 druhmi orchideí. Finca la Azotea je malá rodinná kávová plantáž z roku 1883, ktorá vyváža aj do sveta. A naozaj kvalitná! Prechádzka procesom spracovania kávy, zber plodov aj ochutnávka špičkovej šálky v sympatickom autentickom prostredí. Dokonalá bodka za Guatemalou. Stihneme ešte večerný žúr? Odporúčame skočiť do La Sala na latino párty po ktorej pretancujeme do druhého dňa. Ráno smer letisko. Nezaspite!

deň 14 - 14 -

Rozlúčka so Strednou Amerikou a odlet domov. Aj Vy už spájajúcu Severnú a Južnú Ameriku vnímate inak?

deň 15 - 15 -

Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Strednú Ameriku poznáte lepšie než ktokoľvek iný.

 


Cena zahŕňa

1 ks veľkej batožiny do podpalubia  23kg

sprievodcu

prenajatú dopravu počas celého pobytu

ubytovanie v hoteloch strednej triedy (miestne 3*-4*) v  izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

mnoho originálnych zážitkov z dielne

letiskové transfery v Mexiku a Guatemale

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, Cancun Visitor tax 10 USD, vstupné a stravu.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -