Vyhľadávanie zájazdu

Rovníková Afrika - Veľký okruhTermíny a ceny

Rovníková Afrika - Veľký okruh

Najmenej navštevované krajiny Afriky. Neuveriteľná cesta na miesta, kde ešte nikto nebol. Aj tu je jedinou cestovnou kanceláriou v SR aj ČR, ktorá má praktickú skúsenosti. To hovorí za všetko. Všetky 3 krajiny sú menej navštevované než Severná Kórea. Pritom sú veľmi bezpečné. Ubytovanie je prekvapujúco kvalitné ako aj strava. Odporúčame pre fajnšmekrov a znalcov našej planéty. Je to perfektná cesta, ktorú si v žiadnom prípade neviete zorganizovať samy a ani Vám ju nikto nezorganizuje. V dnešnej dobe ide o absolútny cestovateľský TOP. Čistokrvná expedícia pre skutočných cestovateľov.

deň 1 - 1 -

Prelet tesne k rovníku, radi vám zadovážime biznis class. 80% našich klientov na tento zájazd lieta “biznisom”.

deň 2 - 2 -

Prílet do jednej z najmenej navštevovaných krajín sveta. Krajina nevydáva víza, potom keď ich máte musíte mať známych, aby Vás do krajiny pustili a na každý pohyb potrebujete špeciálne permit, ktorého vybavenie trvá 3 dni. My v CK sme si týmto všetkým prešli a permity Vás budú už čakať. Ubytovanie v základnej cene je v 3 hviezdičkovom hoteli v centre mesta. Za doplatok je možný luxusný hotel Sofitel (na poslednej výprave sme v ňom spali) s privátnym golfovým ihriskom. Pešia prehliadka kompaktného starého mesta ale aj novovybudované Sipopo, ktoré je najmodernejšou časťou celej Afriky. Katedrála a nádherné námestie pred ňou, zreštaurovaný nádherný zelený dom Casa verde, tržnica a vskutku komplet staré mesto. No uvidíme aj moderné budovy ambasád USA, Španielska, Nigérie a Francúzska a stovky tzv. sociálnych domov, ktoré pôsobia značne luxusne. Možnosť zahrať si golf na 18 jamkovom ihrisku na ktorom nehral ani jeden Slovák či Čech. Zastavíme sa na domorodej pláži Arena Blanca, ktorá je najkrajšou plážou ostrova. Drevené pirogy, lokálne pivárničky priamo na pláži pôsobia romanticky. Pamätník na rok 1886 kedy sa stalo koloniálnym vlastníkom ostrova Španielsko. Zastavíme sa u obrovitánskych stromov ceiba, ktoré trčia rovné k oblohe až do výšky 40 až 50 metrov. Ide o národný symbol tohoto exotického štátu, ktorý je druhou najmenej navštevovanou krajinou dneška.

deň 3 - 3 -

Veľký okruh ostrovom Bioko, ktorý sa 300 rokov volal po portugalskom objaviteľovi Fernando Pó. Ide o vulkanický ostrov s najvyšším vrchom cez 3km. Tropický ostrov, džungľa, s majestátnymi stromami. Vyrazíme do Santiago de Baney, ktoré je hlavným mestom oblasti s prevažujúcou komunitou kmeňa Bubi a náš sprievodca pochádza práve odtiaľto. Z Bioko Norte prejdeme na juh do Bioko Sur až do mesta Riaba. Zastávka na mostoch (na ceste a ani na moste nestretneme prakticky žiadne autá) odkiaľ je najlepšia vyhliadka na džungľu a strmé údolia. Následne stúpanie do kráľovského mesta Moka. Kráľ Moka mal dvoch synov, ktorí sa volali Bioko a Malabo. Práve z Moka sú najkrajšie výhľady na celom ostrove. Na obed bocadillo atuna a Rioja v reštaurácii s výhľadom na prístav. Uvidíme dedinčanov predávať med, obrovské slimáky, dikobrazy? Tak ako je nové Malabo bohaté, je vidiek chudobný. Z Moka návrat do civilizácie, do druhého najväčšieho mesta ostrova do Luba. No my pôjdeme aj tu ešte ďalej na juhozápad. Najkrajší kostolík ostrova celý z dreva postavený v roku 1887 vidí minimum ľudí. Výstup hore do zvonice, so zvonmi z Barcelony, ktorým ukradli srdcia. Oóó aké výstižné.

deň 4 - 4 -

Odlet do slobodného mesta Libreville. Bývalú kolóniu Španielska vymeníme za Francúzsku. Tí sa do nepriechodnej džungle hlboko nedostali a krajina je minimálne ovplyvnená Európou. Domorodé zvyky sa tu zachovali viac než inde. Treba si uvedomiť, že je jedno, s ktorým kmeňom budeme v kontakte, nikto z týchto ľudí nikdy nepracoval. Tak úrodná krajina a malý počet obyvateľov spôsobujú, že ak nie ste nároční nepotrebujete robiť nič. A domorodci nároční nie sú. Hraničné formality zato náročné sú. Predložíme preukaz o očkovaní proti žltej zimnici a pozývací list, bez ktorého nás do krajiny nepustia. Náš partner je k dispozícii so všetkými svojimi kontaktami. Následne máme objednaný privátny transfer do hotela. Vitajte v jednej z najdrahších krajín aké ste kedy navštívili! Náš hotel je v najlepšej časti a spávajú v ňom delegácie zo sveta a populárne futbalové tímy. Brífing čo sa môže a čo nie. Zvykáme si na maximálne trópy, kde je každý pohyb námahou.

deň 5 - 5 -

Túto expedíciu pripravoval Ľuboš Fellner 8 rokov a v roku 2017 zrealizoval po prvý raz .V roku 2018 sme usporiadali 2 cesty. Stále ako jediná cestovná kancelária. Ste tu prví pred ostatnými. LIBREVILLE: vôňa mora, šum nádherných paliem a mútne vody rieky Gabon.. Prejdeme promenádou popri Guinejskom zálive, popri obrovskom bielom paláci prezidenta, ktorý nám jasne ukazuje kto je tu pánom. Budova francúzskej ambasády, hlavná budova pošty, kostoly a nové mešity postavené prezidentom. Na obed Regab a na večeru čerstvé ryby a šťava z tropického ovocia. Roztočíte to v baroch v Luis? Máme zopár horúcich tipov, ktoré zaručene nesklamú. Posledné nákupy pred cestou do džungle, balenie. Chceme sa predsa dostať ďalej než iní!

deň 6 - 6 -

Malým lietadielkom a vyhliadkovým letom preletíme nad Ponte Denis, vpravo vody Guinejského zálivu, vľavo džungľa kam oko dovidí. Pristávame v druhom najväčšom meste štátu v Port Gentil, kam žiadna cesta nevedie. Naše prenajaté autá nás po 20 minútach dovezú z letiska k prenajatej rýchlolodi, kde naložíme svoju batožinu a vyrážame na neuveriteľnú cestu po mori a potom po spleti lagún. Všade okolo džungľa, palmy, krokodíly a my frčíme naplno na juh cca 4 až 5 hodín. Omboué sa nachádza na brehu obrovskej lagúny Fernan Vaz. Exotické mestečko kde rázom pochopíte prečo túto krajinu Francúzi nevedeli poriadne ovládnuť. Nedá sa sem totižto dostať. Po obede vyrážame na veľmi kvalitných džípoch po terénnych cestách ďalej na juh. Autá máme veľmi kvalitné, aby sme vedeli cestu zrealizovať. Vstupujeme do celebritného národného parku Luango. Celá Afrika o ňom hovorí ako o svetovom prírodnom diamante, ale je možné, že na ploche 4 x väčšej než Vysoké Tatry budeme opäť absolútne samy. Ubytovanie v našej pralesnej lodži. Nájdete ešte energiu na večerné safari či plavbu k ústiu rieky do oceánu? Večera s francúzskym šarmom. Quiche lorraine, čerstvo ulovená morská ryba (často barakuda) a dezert.., a kto má chuť bude pokračovať “antimalarickým” džin tonicom či vínkom z Bordeaux. Vaša chatka je hneď pri lagúne a z terasy je výhľad na širokú rieku v ktorej plávajú krokodíly a hrochy. My sme však v absolútnom bezpečí! Stačí dodržiavať rady vášho CK sprievodcu, znalca Afriky. Na obrovských palmách v záhrade našej lodže rapotajú desiatky papagájov a behajú po nich opice. Ste v raji.

deň 7 - 7 -

National Geografic vyhlásil Gabon za “Last eden” = “Posledný raj” práve pre tento národný park. More, následne biele piesky pláže, po nej nasleduje lagúna s brakickou vodou, po lagúne obrovské sýtozelené lesy tropického pralesa a následne savana s nizučkou trávou. Kedysi bola celá Afrika takáto, na belostných plážach sa prechádzali divé zvieratá. Teraz už v Afrike nenájdete jediné miesto – teda okrem tohoto – ktoré by bolo bez ľudského zásahu a divé zvieratá by mali prístup na pláž. Gabon je exkluzívna destinácia pre odvážnych. Na lodičkách prejdeme cez rieku, potom na veľmi kvalitných 4x4 v safari úprave k pobrežiu, tam musíme použiť ďalšiu lodičku, aby sme sa dostali priamo na pláž. Logistika je náročná a v Afrike to musíte mať značne “ošetrené” inak neuvidíte nič. No my máme! Obrovský príboj a more plné veľkých rýb. Hodíte sa do vĺn? Pozor príboj je vskutku silný. Uvidíme tzv. “surfujúce hrochy”? Alebo slony a byvoly na pláži? Nám sa to na poslednej ceste podarilo. No na pláži sa niekedy prechádzajú gorily a v oceáne plávajú veľryby. Tento úlovok čaká na Vás! Následne prechod parkom po savanách kde (keďže sme tu jediní!) môžeme vystúpiť z aut a peši sa dostať do blízkosti stád zvierat. Je to obrovský zážitok byť kúsok od pralesných slonov, antilop Sitatunga, stáda potamochoer či stáda byvolov. Vždy ideme s profesionálnym rangerom pygmejského pôvodu, ktorý je v pralese ako doma. Potom sa zastavíme vo výskumnej stanici na pokraji džungle, ktorá pozoruje šimpanzy. Vidieť šimpanza vo voľnej prírode je obrovská vzácnosť. Všetky fotografie vo fotogalérii k tomuto zájazdu sú z našej cesty a tak si môžete urobiť obraz. Pôjdete večer loviť ďalšie zážitky? Lovili ste niekedy krokodílov? Túto noc máte šancu. Áno ide o veľmi dlhý deň. Plná penzia s francúzskym šarmom. Keď si predstavíte, že vajíčka sa dovážajú z Paríža, tak je zarážajúce čo dokážu vykúzliť. Budete veľmi spokojní!

deň 8 - 8 -

Ranné safari kedy je zvierat najviac. Je šanca dobehnúť čo sme prechádzajúce dva dni nevideli. Potom džípmi dlhá ale nádherná africká cesta na ktorej nestretneme žiadne iné autá späť do “civilizácie” a z malého prístavu vyrážame na našej prenajatej lodi proti prúdu. Neexistuje žiadna pravidelná doprava a ak sa loď pokazí tak musíme preletieť naspäť do hlavného mesta a ísť po zemi. No preferujeme cestu, ktorú používal aj lekár Albert Schweitzer, to jest po Ogooué. O rieke Ogooué ste zrejme nepočuli, no je to tretia či štvrtá najvodnatejšia rieka (podľa aktuálneho stavu prietoku) celej Afriky. Vraj má väčší prietok než Níl. No tu v ústi do lagúny je uzučká, ale hlboká je vyše 20 metrov, všade naokolo nádherné palmy, totálna nepriechodná džungľa, Tak ako smerujeme hore proti prúdu rieka je širšia a širšia, široká vyše kilometra s ostrovmi v prostriedku. Plavíme sa z provincie Ogooué -Maritime do Moyen Ogooué a sme tu jediná motorová loď. Toto je skutočné objavné dobrodružstvo! Zastavíme sa v dedinke Achouka či Ngomo. Ide o dedinky kmeňa Myene do ktorých nevedia žiadna cesta a dá sa dostať iba po vode. Peniaze tu nepotrebujú všetko si vyrobia samy, všetko tu rastie samo od seba. Banány, taro, maniok, karambola, najväčšie avokáda aké ste vo svojom živote videli. Ochutnáme! Vyrazili sme ráno a ak všetko dobre pôjde večer sme v hoteli v Lambaréné.

deň 9 - 9 -

Do obeda máme oddych, dáme si vyprať veci, dáme sa dokopy, poprechádzame sa v mestečku. Ochutnáte miestne špeciality ako dikobraza, korytnačku, opicu? Alebo dáte prednosť kvalitnému obedu v refektári nemocnice Alberta Schweitzera? V tejto istej miestnosti jedával so svojou rodinou a lekármi. Sme kúsok od rieky na kopčeku kde príjemne pofukuje. Nad obrovskými palmami lietajú najväčšie netopiere planéty (jedia ovocie) a pelikán Albert sa od Vás nechá kŕmiť. Ideme po stopách nositeľa Nobelovej ceny Alberta Schweitzera, prezrieme si jeho nemocnicu, múzeum s listami od britskej kráľovnej, prezidenta USA Roosevelta, vedca Alberta Einsteina a pochopíme, že kedysi bol celebritami iný druh ľudí. Chirurgická sála, pôrodnica, byt kde bývali, jeho piano. A jeho hrob (zomrel ako 90 ročný). Následne cesta prenajatou dopravou cez vrchy smer Ndjole. Zastavíme sa v neznámych mestečkách a budeme pozorovať nákladné autá naložené obrovskými stromami, aké ste nikdy v živote nevideli. Príroda sa drancuje a Posledný raj to má v kapitalizme ťažké. Večer kúsok od rovníka nastúpime na exotický klimatizovaný vlak, ktorým sa vydáme krížom cez celú krajinu.

deň 10 - 10 -

Ráno sa zobudíme na druhej strane krajiny. Naozaj sme prešli krížom cez džungľu a sme tu. Čaká nás naše auto a odvezie nás ďalej až necelých 30 km od hraníc s Republikou Kongo. Raňajky? Čo to je? No my máme krásne prestreté, teplé bagety, čerstvé ovocie a kávu, syry, proste paráda. Nasadáme na 4x4 a vyrážame do pralesa. 80% Gabonu zaberá aj dnes džungľa. Tzv. Gabonese Jungle belt je najväčšou nedotknutou plochou pralesa v Afrike. Vstupujeme do rezervácie a hľadáme veľmi vzácnu korisť. Ulovíme dnes ako Top zážitok mandrila? No nebude sám, tlupy majú od 20 do 200 kusov. My v CK máme miesto a vieme kam ísť. Pritom žiadny bedeker a nikde na internete sa pravdu nedozviete. Vždy skončíte tým, že nie je sezóna, nemáte sa tam ako dostať a nikto nevie ako mandrila nájsť. Mandril je najväčšou opicou našej planéty a najpestrofarebnejším cicavcom. Dostaneme sa k nim doslova na dotyk. Mandril je diurálna opica a v priebehu dňa neodpočíva a je prakticky neustále v pohybe. Stádo je preto veľmi aktívne a scény sa preto neustále menia. Všetky poplatky sú v cene zájazdu. Tento zážitok by som prirovnal k zážitku s gorilami v Ugande či Rwande. Spánok v hoteli vo Franceville.

deň 11 - 11 -

Prehliadka mesta na veterných vŕškoch, odkiaľ pochádza všemocná rodina prezidenta. Mesto založil Pietro Paulo Savorgnan de Brazza, po ktorom je pomenované hlavné mesto Republiky Kongo. Jeho cestovateľský boj s H.M. Stanleym sa dá porovnať s tým medzi Amundsenom a Scottom o dobytie Južného pólu. Prezident Omar Bongo sa vo Franceville narodil a je tu aj pochovaný. Teraz vládne jeho syn Ali. Najlepšie trhy a najkrajší futbalový štadión krajiny. Zlatá socha prezidenta. Kmeň Bateke (Teke) je odlišný od kmeňov v Libreville, Port Gentil, Ndjole, Oboué či Lambarené vo všetkom. Nočný vlak, alebo za príplatok cca 70 euro lietadlo späť do hlavného mesta. Nejde o ušetrenie, ide o to, že lietadlá teraz rušia častejšie než vlaky. Keď bude čo len trošku možnosť, poletíme.

deň 12 - 12 -

Ráno o 9.30 sme v Owendo. Transfer do hotela v hlavnom meste a zároveň náš rezervný deň. Dokončenie prehliadky mesta, kávička v najstaršej budove mesta, múzeá a nákup suvenírov. Poznáme miesta, kde predávajú nádherné masky. Gabonské masky zbieral aj Pablo Picasso či Fauvisti ako Maurice de Vlaminck či Henri Matisse. Gabonské masky kmeňa Fang sú “veľmi hlboké” a “pravdivé” hovorieval Picasso.. Zúčastníte sa v priebehu našej cesty na domorodom rituáli Bwiti? Ten sa snaží taktiež načrieť do hĺbky, do vašej prapodstaty. Duša sa oddelí od tela a vy sa dokážete porozprávať so svojimi predkami aj keď už nie sú medzi nami. Prečítajte si o zážitku Ľ. Fellnera z rituálu Bwiti na našom Fóre.

deň 13 - 13 -

Ťažká rozlúčka s rajom. Komu by sa chcelo z raja odísť, však. Našli sme si tu svojich priateľov. Transfer na letisko a odlet. Letenky sa bežne nedajú kúpiť. Prelet z málo navštevovanej krajiny do ešte menej navštevovanej. Doleteli sme na ostrov, ktorý je jednoducho od ruky. Navštívili sme bývalú španielsku kolóniu, potom francúzsku a teraz sme v bývalej portugalskej kolónii a opäť sa všetko zmenilo. Brazília je najväčšou portugalskou kolóniou a teraz sa nachádzame v tej najmenšej. Vitajte v štáte Svätý Tomáš a Princov ostrov. Skratku STP (São Tomé and Príncipe) prekladajú Somos Todos Primos (Sme všetci bratranci). Ostrov Svätého Tomáša bude možno najkrajším ostrovom aký ste kedy videli. Transfer z letiska, ubytovanie. Miestna mena sa volá Dobra a je dobrá, po výmene 50 euro sa s nás stanú milionári. Večera na ulici stojí okolo 1 eura. Na paličke tu dostanete ugrilované kalamáre, chobotničky, krevetky a buziu, čo sú slimáky (caracóis) a sú tu veľmi populárne. Trúfnete si? Keď to polejete “džindungu”, pikantnou omáčkou, tak je to vcelku chutné. Prehliadka centra hlavného mesta s katedrálou, prezidentským palácom a starou portugalskou pevnosťou. Zatancujete si kizombu?

deň 14 - 14 -

Stred sveta, to znie ako riadna hlúposť, no dnes tam budeme stáť. Preplavíme sa na malý ostrovček ku ktorému je priesečník rovníka a nultého poludníka najbližšie. Keď si pred sebou roztvoríte atlas sveta a zadívate sa na stred, tak presne tam budete stáť. Pôjdeme loďou a potom si asi 30 minút vystúpime k zaujímavému pamätníku. Sme presne na rovníku, nad oceánom, okolo palmy, zelená sa strieda s tyrkysovou. Potom nám prestrú na pláži a každý sa naje čerstvých rýb do sýtosti. Zapíjať to budeme kokosovým mliekom. Na záver sa vykúpeme na najkrajšej pláži s bielučkým pieskom, kde budeme len my. Nádherný koniec našej cesty.

deň 15 - 15 -

Odchod späť do hlavného mesta, posledná čokoláda od Claudio Coralla, ktorá je vraj najlepšia na svete a odlet.

deň 16 - 16 -

Prílet a zdieľanie neuveriteľných zážitkov z cesty po panenskej Afrike.


Cena zahŕňa

letiskové poplatky 

medzištátny let Gabon – Sv. Tomáš

medzištátny let Sv. Tomáš – Rovníková Guinea

vnútroštátny let v Gabone

sprievodcu

nočný vlak v Gabone

ubytovanie v Gabone je jednoduché, ale najlepšie čo existuje Viac o ubytovaní - tu.

plná penzia v Gabonských lodžiach 4x

všetky popísané aktivity v národných parkoch a permity

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

vreckové, prípadné neoficiálne hraničné poplatky a úplatky, lepšie ubytovanie, fakultatívne výlety a aktivity, ostatná strava, nápoje a vreckové, očkovanie proti žltej zimnici


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -