Vyhľadávanie zájazdu

Santorini, Oia a maximum z GréckaTermíny a ceny

Santorini, Oia a maximum z Grécka

Skvelé! Ideme do Grécka. Perfektný zájazd pre veľkých aj malých. Po stopách solúnskych vierozvestcov, Alexandra Macedónskeho, bojovníkov zo Sparty, prvých olympijských víťazov až do rodiska demokracie. Grécko je skvelý výber a jedinečný program, ktorý nemá na Slovensku či v Čechách obdoby. Koniec koncov, to je predsa . Exkluzívne ako vždy! Na záver odletíme na fantastické Santorini do luxusného hotela s výhľadom priamo na kalderu. Je v Oia naozaj najkrajší západ slnka na svete?

deň 1 - 1 -

Odletíme z Viedne do Grécka. Lietadlo smeruje na sever do známeho Solúnu, ktorý pozná svet aj ako Thessaloniki. Krátky dvojhodinový let a začíname loviť zážitky v krajine, ktorá dala svetu demokraciu, filozofiu, kalokagatiu a antiku. Práve do Grécka smeroval aj náš prvý zájazd v časoch, kedy sa CK iba rozbiehalo na svoju dráhu a chceme, aby tradícia pokračovala ďalej. Prechádzka Solúnom cez jeho lákavú promenádu s Bielou vežou a sochou Alexandra Veľkého. S jeho postavou sa na tejto ceste ešte stretneme a o jeho živote sa dozviete viac! Solún je metropolou severného Grécka a budete cítiť ako krásne toto mesto pulzuje. Rímske aj byzantské stopy sa miešajú s trhoviskami, kaviarničkami, vôňou grilovaných souvlaki a hneď v prvých momentoch Grécku podľahnete. Vedeli ste, že nielen Istanbul má svoju Haghiu Sofiu? Prečo si práve tu rímsky cisár Galérius postavil svoju rezidenciu? Prvá noc v Grécku

deň 2 - 2 -

Deň nabitý nielen starovekými zážitkami. Opustíme Solún s jeho príjemnou polohou a po raňajkách sa vydáme po stopách starovekej Macedónie, na mieste, kde sa zrodila legenda menom Alexander Veľký. Jeho postava nás fascinuje, stopujeme ju od Grécka až po Pamír a teraz sa ocitneme v starovekej Pelle. Práve tu sa v 4.storočí pr.Kr. Alexander Veľký narodil a vy sa prejdete týmito miestami. Ideme ku koreňom vecí a príbehov!  Po prehliadke sa presunieme do Vergíny, hlavného mesta starovekých Macedóncov, kde prišiel o život Alexandrov otec Filip II. Počuli ste o jeho okázalej hrobke plnej zlata? Jej nález by sa dal prirovnať k objaveniu Tutanchamóna! Práve tu v starovekej Vergine (UNESCO) mal byť pochovaný aj Alexander Veľký, ale nikdy k tomu nedošlo. Unikátne príbehy na unikátnych miestach a pokračujeme ďalej k slávnym kláštorom v Meteore. Meteora je symbolom severného Grécka a my hneď v prvých momentoch pochopíme prečo je to tak. Nestojí tu len jeden kláštor, ale za stáročia tu vyrástlo až 24 dokonalých kláštorov. Kedysi sa tu na pláňach starej Tesálie preháňali kentaury a dnes tu vládne ticho a pokoj. Prvé kláštory vznikli na skalách už v 11.storočí a odvtedy ľudí fascinujú. Ako vznikli? Kto ich vôbec postaval? Pozrieme si tie najkrajšie a spravíme tu fotografie na ktoré budete ešte doma dlho spomínať.

deň 3 - 3 -

Po zdolaní najkrajších gréckych kláštorov sa vydáme na juh. Opustíme starobylú krajinu Tesálie a smerujeme na najposvätnejšie miesto Grékov, do tajomných Delf. Thermopyly sa stali symbolom grécko-perzských vojen a udatnosti Sparťanov bojujúcich proti Xerxésovi. Poznáte niekoho kto toto miesto videl na vlastné oči? My sa ním prejdeme a rozpovieme si príbehy legendárnych vojen. Táto cesta je cestou po najslávnejších starovekých miestach Grécka. Pokračujeme do krásnej dedinky Arachova. Dramatická poloha na vrchole kopca z nej robí jednu z najzaujímavejších panorám a presne takto si Arachovu vychutnáme. Ak ste o nej ešte nikdy nepočuli, budete veľmi prekvapení. Dáte si dnes na obed mousaku, gemistu alebo uprednostníte stifado? Pohárik ouza snáď neodmietnete. Poznáte nápoj Rakomelo? Staroveké Delfy sa vynoria z kopcovitej krajiny Fokáie a krásnu kulisu nám dotvorí pohorie Parnasos. Veštiareň v Delfách fascinuje generácie ľudí dodnes, no v staroveku sa nič dôležité a významné bez nej nezaobišlo. Prečo tak starovekí ľudia verili na veštby a prečo boli práve Delfy tak dôležité? Prejdeme fotogenický Tholos, Apolónov chrám, ktorý preslávila Pýthia, ruiny pokladníc a pohľadáme slávny Omfalos. Napadlo by vás, že „pupok starovekého sveta“ ležal práve tu? V starovekom divadle si spravíme krásnu panorámu a napokon preskúmame aj antický štadión na ktorom pretekal aj slávny Delfský vozataj. Po prehliadke Delf sa vyberieme na Peloponéz, kam sa dostaneme takmer 3-kilometrovým mostom, ktorý otvorili deň pred začatím Olympijských hier v Aténach v roku 2004. Noc v Patrase.

deň 4 - 4 -

Ráno sa vydáme na jedno z najznámejších miest starovekého sveta. Legendárna Olympia a príbeh prvých Olympijských hier. Môžete ich sledovať v televízii, ale až toto miesto do vás vdýchne dušu Olympiády. Tá prvá sa tu konala v 776 pr.Kr., no jej legenda tu poletuje stále. Vydáme sa s odborníkom objavovať ruiny unikátneho miesta. Ukážeme si, kde stála dielňa sochára Feidia a kde vytvoril svoj div starovekého sveta. Vedeli ste, že ním bola chryselefantínová socha Dia Olympského? Obrovský Diov chrám, pokladnice pod pahorkom Kronos a olympijský štadión. Ulovíme zážitok a prebehneme si jednu dĺžku tak, ako bežci stáročia pred nami. Na toto budete spomínať! Cestou do byzantskej Mystry sa na chvíľku zastavíme v ruinách starovekej Mesénie, kde budeme obdivovať okázalý štadión aj odeon. Po skvelom obede v gréckej taverne na nás čaká fantastická Mystra. Nepočuli ste ešte o tomto mieste? O to viac budete prekvapení, aké poklady Peloponéz skrýva. Mystra v sebe nesie odkaz zabudnutej Byzancie a po páde Konštantínopolu v 15.storočí bola dokonca na chvíľku hlavným mestom celej ríše. Keď uvidíte ten kopec posiaty kláštormi, palácmi či ruinami, budete si pripadať ako v nejakej hre a nie v realite. Dlhé roky si toto miesto ľudia zamieňali s bájnou Spartou, ale to len preto, že nechápali akoby mohla byť Mystra tak unikátna. Vyberieme sa za najkrajšími byzantskými kláštormi a budeme medzi nimi takmer úplne sami. Najkrajšie fresky, pevnosť s výhľadom na starobylú krajinu Lakónie posiatu horami Taygetos a neskutočný pokoj.

deň 5 - 5 -

Dnešný deň sa bude niesť v znamení najznámejších starovekých miest Grécka. Legendárna Sparta, s ktorej príbehom sme sa stretli už pri Termopylách. Konečne sa prejdeme jej ruinami a posedíme si s výhľadom na divadlo a mohutný Taygetos. Prečo majú Atény tak veľa starovekých pamiatok a Sparta sa takmer stratila z máp? Prečo nemala Sparta žiadne hradby a ako to v meste vyzeralo počas jej najväčšej slávy? Toto je lepšie, než dejepis v škole, pretože tu sa tých miest môžete dotknúť! Po Sparte nás čaká severný Peloponéz a najdokonalejšie antické divadlo krajiny. Epidauros! Vitajte v meste, rodisku boha Asklépia, ktoré poznalo najznámejšie grécke tragédie, či komédie. Za liečbou sem prichádzali ľudia z celého starovekého sveta. Vysvetlíme si prečo. Viete, ako sa volala Asklepiova dcéra? Hygieia. Počas moru v Aténach orákulum z Delf povýšilo Hygieiu na bohyňu. Bola zodpovedná za čistotu, zdravé prostredie a teda vlastne za hygienu. Dnes sa bohyňa istotne teší, keďže celý svet volá po hygiene, slovo ktoré pochádza z jej mena. Odporúčame kúpiť si krásne alabastrové hlavy Asklepia aj Hygiei. Budú sa pekne vynímať vo vašej obývačke. Epidauros preslávili chrámy a divadlo. Naozaj počujete spadnúť špendlík, ak sedíte na najvrchnejších sedadlách divadla? Argolida v sebe skrýva aj ďalšie prekvapenia a tak pokračujeme smer Mykény. Všetky miesta sú od seba vzdialené len krátke presuny mikrobusom, no budeme lietať medzi stáročiami. Takýto deň ste si nevedeli ani predstaviť. Bájne Mykény a zlatá maska kráľa Agamemnóna. Kam sa podela? To, že Heinrich Schliemann vykopal Tróju ste vedeli, ale viete, že svoju stopu zanechal aj tu? Prejdeme sa mestom kráľa Agamemnóna, ktorý sa stal nesmrteľným v Trójskej vojne. Levia brána, Atreova pokladnica aj slávne šachtové hroby. Je čas vybrať sa do Atén, no na to, aby sme sa do nich dostali musíme prejsť Korintom. Zastavíme sa pri Apolónovom chráme, no rovnako nás nadchne aj unikátny Korintský prieplav, ktorý si vychutnáme z vyhliadky. Budeme mať šťastie na trajekt, ktorý sa pomaličky plaví úzkym prieplavom? To budú fotografie! Pred tým ako splynieme s Aténami zastavíme pri byzantskom kláštore Daphni, ktorý sa dostal aj na zoznam UNESCO. Bude to už naša 9.UNESCO pamiatka na celej ceste a to máme pred sebou ešte aténsku Akropolu! Ubytujeme sa v Aténach a prvá prechádzka týmto zaujímavým mestom. Večera v gréckej taverne, ťahavé melódie gréckej hudby, ouzo a aténska atmosféra.

Ak chcete zažiť ešte viac vyberte si náš elitný hotel Grande Bretagne v Aténach. Nádherná historická budova priamo oproti parlamentu s najlepšou polohou v meste. Elizabeth Taylor, Sean Connery, Greta Garbo, Jay-Z, Maria Callas či Winston Churchil. Zoznam osobností je nekonečný a rovnako exkluzívna je hotelová história.

deň 6 - 6 -

Po aténskych raňajkách vyrazíme na výbežok pod Aténami, aby sme objavili unikátne miesto zvané Mys Sunion. Scénická cesta okolo miest, kam chodia Aténčania za oddychom zo svojho mesta. Sunion zdobí Poseidónov chrám, spomienka na zlatý vek starovekých Atén. Aténa a Poseidon kedysi súperili o to, kto bude chrániť Atény a dozvieme sa ako to s ich súbojom bolo. Chrám očaril aj Lorda Byrona, ktorý do jeho kameňov vyryl svoje meno. Krásne panorámy, výhľad na ostrovček Patrokles a po unikátnom mieste sa vraciame do Atén. Prejdeme sa štvrťou Monastiraki, večne živou, rušnou časťou Atén, kde sa naobedujeme v staručkej taverne Bairaktaris z roku 1879. Dnes drží podnik šiesta generácia a vedia tu pripraviť skutočne vynikajúce grécke jedlá. Nielen gyros, ale aj soutzoukakia, mousaka či pastitsio! Prejdeme sa byzantským kostolom Kapnikarea, známym blším trhom, nazrieme na rímsku Agoru s Vežou vetrov a zablúdime aj na Kerameikos. Grécka Agora so svojim Theseionom, ruinami a múzeom v miestach, kadiaľ sa prechádzali stoickí filozofi.  Krásne zachovaný chrám zasvätený Hefaistosovi, kde dodnes máte pocit, že antika neskončila, antika trvá. Pred západom slnka vyjdeme na pahorok Filoppapos hľadať zážitky. Práve tu na vás čaká najkrajší výhľad na Akropolu. Večer v lákavých uličkách Plaky a voľno v azda najmalebnejšej štvrti celých Atén. Posedíte si tu na gréckom víne a premietnete si zážitky z predošlých dní?

deň 7 - 7 -

Ráno zasvätíme Aténam a začneme hneď na najznámejšom mieste celého Grécka. Slávna Akropola! Kto ju postavil a prečo je tak dôležitá? Vyšliapeme nahor cez mramorové Propylae a ocitneme sa na posvätnom mieste, kde vyrástol chrám bohyne Athény, známy Parthenón. Z Erechteionu sa na nás budú pozerať zvodné Karyatidy a očarí nás aj divadlo Heroda Attika, či panoramatické výhľady na Atény. Vidíte v diaľke aj známy prístav Pireus? Užijeme si super moderné múzeum pod Akropolou a ocitneme sa aj v tieni Olympeionu a jeho impozantných ruín. Kráčame miestami, ktoré poznal Perikles, Sokrates, aj Platón. Cítite to?

Rozhodnete sa pozrieť si poklady v Národnom archeologickom múzeu alebo sa radšej odveziete zubačkou na pahorok Lykavittos a dáte si kávu s výhľadom na Atény? Možností je veľa a radi vás zorientujeme tak, aby ste si svoje posledné popoludnie vychutnali presne podľa vašej chuti. Kam vyraziť podvečer? Tak ako má Káhira svoju ulicu Muizz, Damašek či Bejrút ulicu Hamrá, tak Atény majú Ermou. Ermou je grécky výraz pre Hermésa, posla bohov syna Dia a plejády Maie. Na Ermou nájdete luxusné butiky (samotný Hermés Athens nájdete ale na ulici Stadiou), výborné reštaurácie či antikvariáty. Uprostred Ermou leží maličký kostolík Kapnikarea, ktorý patrí medzi najstaršie v Aténach. Tu si sadnite, zadívajte sa a započúvajte do Atén. 

Posledné dúšky ouza a posledná noc v meste, ktoré dalo svetu demokraciu.

deň 8 - 8 -

Alexander, Hygeia, Apolón, Zeus, Perikles, Stavros Niarchos, tých všetkých a mnohé ďalšie osobnosti či bohov sme na našej ceste spoznali. Teraz si zaslúžime oddych. Z Atén preletíme na Santorini. Ak sedíte pri okne na ľavej strane lietadla tak Vás Santorini privíta v plnej kráse a nádherne uvidíte celú kalderu. Transfer do Vášho luxusného hotela v dedinke Oia s nerušeným výhľadom na kalderu. Oddych. Večer sa vydajte na prechádzku do Oia ( 2 minúty peši) a na jej konci si pozrite legendárny západ slnka. Prvú večeru si skúste dať v Karma Greek, Sufiko Ikario a k tomu fľašu miestneho Assyrtika a prvý večer bude absolútne dokonalý. Pozor na schody!

deň 9 - 9 -

Pozrite sa ráno z okna a vidíte hlbokomorskú modrú farbu Egejského mora, ktoré vypĺňa hlboký sopečný kráter. Tam kdesi pod zemou to neustále buble  a priamo pred Vam vyrastá nový ostrov. Dajte si ľahké raňajky a la karte alebo si ich dajte priniesť priamo do izby. Vyskúšajte karamelizovaný banán s figami a džús z červeného grapefruitu. Oddychujte, relaxujte, okúpte sa v bazéne a dajte si ľadové latte. Slnko poriadne opaľuje. Nezabudnite na fotografie na instagram  a večer vyskúšajte ďalšiu reštauráciu Fino. Odporúčame chobotnicu na kus kuse alebo čiernu tresku na mrkvovom pyré,

deň 10 - 10 -

Dnešok venujte bohovi slnka Heliosovi. Nechajte ho nech vás hladí po celom tele, celý deň a verte, že to vie perfektne. Večer keď vládu prevezme boh tmy Thanatos tak vyskúšajte tretiu skvelú reštauráciu OiaGefsis a tu trebárs obyčajnú tradičnú moussaku. Večer Vás úplne dorazí boh spánku Hypnos.

deň 11 - 11 -

Dnešok venujte bohovi slnka Heliosovi. Nechajte ho nech vás hladí po celom tele, celý deň a verte, že to vie perfektne. Večer keď vládu prevezme boh tmy Thanatos tak vyskúšajte tretiu skvelú reštauráciu OiaGefsis a tu trebárs obyčajnú tradičnú moussaku. Večer Vás úplne dorazí boh spánku Hypnos.

deň 12 - 12 -

Naša cesta sa končí. Letíme domov. Z lietadla sa ešte raz pozrieme na Santorini, kalderu, Atlantídu a ponad Egejské more letíme do strednej Európy. Prílet domov a zdieľanie množstva zážitkov s rodinou a priateľmi.


Cena zahŕňa

prelet Atény - Santorini

letiskové poplatky

23 kg batožinu

ubytovanie v 3*- 4* hoteloch počas poznávacej časti v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

luxusné ubytovanie na Santorini s výhľadom na kalderu v 5* rezorte izba Wet allure suite

11 x raňajky

privátnu klimatizovanú VIP dopravu počas celého pobytu

všetky letiskové transfery v Grécku

prehliadka Solúnu

všetky cestné poplatky a lokálne dane

kvalitného sprievodcu počas poznávacej časti 1 - 7 deň

prehliadka bájnych Mykén

bohatý program nabitý informáciami

prehliadka Atén

západ slnka na Santorini

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

ostatnú stravu, vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -