Vyhľadávanie zájazdu

Saudská ArábiaTermíny a ceny

Saudská Arábia

Jedna z najuzavretejších krajín sveta sa mení zo dňa na deň. Krajina, kde kamkoľvek sa pozriete, vidíte prastarú históriu a exotiku, ktorá nikde inde na našej planéte nie je. Krajina bez masového turizmu, ktorá svoju históriu píše už od Abraháma a Izmaela. Saudská Arábia je bezpečná krajina, ktorá prvých odvážlivcov zaručene prekvapí.

deň 1 - 1 -

Odlet z Viedne ponad Turecko a Perzský záliv až ku pieskom Arábie. Navnaďte sa na cestu vynikajúcim blogom https://ck.sk/blog/prvy-slovak-v-mekke

deň 2 - 2 -

Cesta do krajiny, kde posledných 1440 rokov nebol skoro žiaden turista, ak nepočítame pútnikov. Už pri nasadaní do lietadla je všetko iné. Výraznejšie kontroly, ukazovatele smeru, kde sa práve nachádza Mekka, a aj naši spolucestujúci – pútnici, sú exotickejší. My sa pridáme k nim, veď aj my ideme na veľkú púť do absolútneho neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všade piesok. Sú bohatší než Dubaj, Ferrari a Lamborghini vidieť na každom rohu.  Arabi sú nepríjemní a nebudú sa s vami rozprávať, to počúvate všade.

Všetko je ale naopak! Pravdepodobne zažijeme dážď, prejdeme nádherné hory, uvidíme bežných nádherných ľudí, jedných z najpríjemnejších akých ste kedy na svojich cestách stretli.

Skoro ráno doletíme do Saudskej Arábie. Priamo z letiska zamierime do miest, kde Saudská Arábia vznikla, do miesta vzniku tvrdého moslimského smeru, wahhábizmu. Starý Dir´aiyah je pod patronátom UNESCO. Západne od hlavného mesta leží starými múrmi obohnané hlinené a kamenné mesto, bašta kráľovskej rodiny Saud, kde vznikli všetky 3 štáty. Prvé hlavné mesto emirátu Diryah tu bolo medzi rokmi 1744 až 1818. Práve vtedy Ibn Saud implementoval religiózne pravidlá Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš slovenský sprievodca Vám vysvetlí kde a prečo sa tie čierne burky a najtvrdšie pravidlá v moslimskom svete vzali. Toto miesto a priľahlé parky sú zároveň miestom pikniku Rijádčanov. Oranžová hlina nádherne kontrastuje so sýtou zeleňou datľových paliem. Obraz, ktorý videl aj Lawrence z Arábie. Okolo sú hory, kaňony a úžasný pokoj. Muezín zrazu preruší naše prechádzky, obchody sa zatvoria, všetko zastane. Je čas oddychu, čas rozjímania, čas modlitby. Teraz ste v šoku, nikde inde ste toto nezažili. No čoskoro si zvyknete. Sme v jednej z najexotickejších krajín dnešného sveta, v krajine, ktorá si na klasických turistov ešte nezvykla. No zároveň ide o maximálne bezpečnú krajinu s veľmi milými lokálcami.

Následne zamierime do centra Rijádu, ktorý si za hlavné mesto svojej krajiny zvolil prvý kráľ dnešnej Saudskej Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roku 1932. Vládna administratíva sa sem presunula až v roku 1982 z Džiddy. Pri svojom vzniku začiatkom 20.storočia malo mesto 30 000 obyvateľov. Teraz má Veľký Rijád vyše 8 miliónov. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všetko sa buduje.

Mamlaka, veža kráľovstva je najkrajším mrakodrapom a symbolom modernej Saudskej Arábie. Pripomína nám otvárač na pivo, no alkoholické pivo v krajine nenájdete. Vystúpite hore na vyhliadku? Každopádne si na to vymedzíme čas. Ideme sa najesť. Ženy sú na jednej strane v časti "Family", slobodní muži sú v inej časti reštaurácie "Singles". Opäť šok, ktorý inde nezažijete azda iba v židovských častiach Jeruzalemu. Nachádza sa tu aj najluxusnejšie nákupné centrum štátu. Prechádzame okolo ďalších mrakodrapov do najluxusnejšieho hotela mesta, do Ritz Carlton. Začiatkom roka 2018 tu korunný princ Mohamad bin Salman (MBS) väznil svojich príbuzných - princov a princezné a tak je hotel prezývaný „najkrajšia a najluxusnejšia väznica“. MBS vyzbieral ako výkupné – „dodanenie“ – 110 miliárd USD. Ochutnáte po prvý raz arabskú kávičku a k tomu najsladšie datle z oblasti Al Qassim, preslávené sukkary. Rijád prejdeme krížom krážom. Trhy s dobytkom, univerzity, vládne budovy, šokantný svet západnej civilizácie.

deň 3 - 3 -

Metropolu Rijád necháme za sebou a vnoríme sa do vnútra tajomného Nadždu. Tu 200km severozápadne od Rijádu je už život pomalý. Oázu Ushaiqer zbadali pred 1500 rokmi kočujúci beduíni a začali využívať dary prírody (datľové palmy a olivy). Ushaiqer sa stal zastávkou karaván na ceste do Mekky a dnes v ňom budeme obdivovať lokálnu architektúru typickú pre Nadžd. Prejdeme sa labyrintom tienistých uličiek a v tomto živom múzeu si zaspomíname na starú Arábiu. Tu ju ešte cítiť. Deň zakončíme v Buraidah, ktoré sa pýši prezývkou mesto datlí. Koniec koncov, tu sa koná najväčší festival datlí na svete. Aby toho nebolo málo, tak na predmestí Buraidah nájdeme aj najväčší ťaví trh na svete. Možnosť kúpiť si svoju ťavu budete mať aj vy! No možno dáte prednosť iba miestnej delikatese z ťavieho mäsa alebo skvelej zmrzline z ťavieho mlieka. 

 

deň 4 - 4 -

Smerujeme do Ha´ilu. Mesto, ktoré bolo zastávkou na trase ťavích karaván počas púte do Mekky. Svetové renomé si získalo dobrosrdečnosťou a charitou. V Ha´il sa každý cítil dobre. Dnes tu budeme my. Opäť žiadni turisti a hlavnou atrakciou budeme my. Zoberú nás do mešity? Sadneme na qahwu na rohu bin Rashid a zakecáme sa s vysmiatymi Ha´ilančanmi? Toto je svet, ktorý ešte len čaká na objavenie. Mesto historicky obývala rodina, ktorá bola hlavným rivalom dynastie Saudovcov a ťažila z obchodu a poľnohospodárstva. Podzemná voda, tak vzácna v púšti, je tu v hojnom množstve a mesto je dodnes niečo ako Nitra. Je hlavným poľnohospodárskym regiónom a či je to datľa, paradajka alebo nakladaná uhorka, bude  pravdepodobne z Ha´ilu. Kúsok za Ha´ilom v púšti al Nafúd sa skrýva svetové dedičstvo UNESCO. Skalné maľby ktoré sa datujú až do obdobia 9000 rokov pnl, patria medzi najstaršie ľudské stopy na našej planéte. Pradávni obyvatelia púšte si takto nechávali dôležité odkazy, mapy a dnes ich môžeme obdivovať aj my. Príroda sa zmení, objavia sa aj pieskové duny, opustené dediny a hory. Petroglyfy v okolí Jabal Umm Sinman ( Jubbah) budeme obdivovať spoločne.

deň 5 - 5 -

Krajina sa postupne mení a akosi nám "skrášlieva". Sme v púšti, ktorej kedysi dominovali Nabatejci a rôzne iné kočovné beduínske kmene. Kto sú to beduíni? Ako žili? Odkiaľ pochádza slovenské slovo razia? Vedeli ste, že Eskimáci a beduíni mali kedysi rovnaký zvyk, zabíjať novorodené dievčatá ak ich bolo v kmeni príliš veľa? Až keď prišlo kresťanstvo, resp. islam, tak sa tieto zvyky zmenili. Kmeň Nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu, zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh - mesto stratené v púšti, ktoré čas ohlodáva už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030, Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom. Prehliadka skalného mesta Hegra, ktoré je tak fantastické ako si ho predstavujete. Je lepšie než Petra? To už posúdite sami.

deň 6 - 6 -

Po raňajkách sa vyberieme na vyhliadku Harrát v parku kráľa Abdulazíza a po zdolaní kľukatej, strmej cesty sa dostaneme na vrchol, odkiaľ sa nám otvorí fantastická vyhliadka na Al Ula a okolitú krajinu. Al Ula opustíme a cez púšť smerujeme do svätého mesta. Našim cieľom je Medína, alebo presnejšie Al Madinah Al Munawwarah t.j. osvietené mesto, druhé najposvätnejšie miesto Islamu. Dôležitosť Medíny sa nedá ani popísať a v dôležitosti nad ňou je iba Mekka. Prehliadka mesta a príbehy prvých kalifov. Mestu dominuje prorokova mešita v jeho absolútnom centre. Práve tu je pochovaný prorok Muhammad ako aj kalifovia Abú Bakr či Umar. Vstup do mešity je povolený iba moslimom, nič to však nezmení na tom, že tu zažijete nesmierne autentickú atmosféru a spoločne stojíme na miestach, kde sa tvorili dejiny. Osvietená Medína ako prvá otvorila svoje dvere prorokovi Muhammadovi potom, ako ho zamietli v Taife a vyhnali z Mekky. Práve v Medíne začal Islam svoju cestu a práve tu je pochovaný posledný prorok, ktorý kráčal po zemi. Súčasťou Medíny je aj mešita Quba, kde Muhammad položil základný kameň najstaršej mešity na svete (tento titul sa snažia zobrať aj iné mešity ale faktom ostáva, že Quba je najstaršou mešitou v Saudskej Arábii). V horách okolo Medíny je aj miesto slávnej bitky pri Uhude, kde sa moslimovia stretli s armádou z Mekky a zároveň je jedinou, ktorú nevyhrali. Zaspomíname si tu spoločne na všetky tri veľké bitky a o to viac pochopíme význam Medíny. Nocľah v svätej Medíne.

deň 7 - 7 -

Džidda je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná Adamova Eva. Prvá žena zomrela práve tu, v starozákonnej Džidde. Len si to predstavte. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dych berúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami.

Nevynecháme ani Naseef house jeden z najstarších domov v meste postavenom z koralov, či Beit al Balad. Prechádzka starým mestom, kde turizmus ešte len začína. Nesmelé úsmevy, nevinné rozhovory a čistá radosť z toho, že ste tu. Saudská Arábia je niečo úplne iné ako zvyšné krajiny zálivu. 

Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džidde nájdete aj najväčšiu fontánu na svete a takisto nedokončenú budovu, ktorá mala ambície stať sa najvyššou budovou sveta. Džidda tower sa mala dotýkať nebies merať vyše 1km. Žiaľ peniaze vydali iba do cca 312 metrov a potom došli. Projekt si pozrieme počas našej prehliadky Džiddy.

deň 8 - 8 -

Náš posledný deň v Arábii. Prešli sme toho nesmierne veľa a spomienky budeme triediť až doma. Dnešný deň venujeme relaxu a oddychu v starobylej Džidde. Ranný jogging na promenáde, poobedňajšie nákupy a večerný čaj. Teraz je čas a priestor spomaliť a vychutnať si atmosféru mesta, ktoré symbolizuje celú Arábiu. Po celé tisícročia bola vstupnou a výstupnou bránou z krajiny. Džidda má aj svoju najlepšiu reštauráciu a možno aj vy chcete zakončiť túto fantastickú cestu vo veľkom štýle. Prejdite sa starou Džiddou a zastavte sa v Brioché. Tu zažijete saudskoarabské fusion. Perfektná lokalita v starej Džidde, ktorá nadväzuje na tie najlepšie gurmánske tradície. Tie sa v tomto starom meste tradujú už vyše 4000 rokov. Šéfkuchár Hakim spojil čaro starej Džiddy, dokonalosť francúzskej kuchyne a pridal tomu orientálny šmrnc. Výsledok? Jedna z najlepších reštaurácií. Ťaví toast, šafranové tagliatelle, jahňacie kotlety či quinoa šalát? 

Ak ale stále túžite po poznávaní, tak vyskúšajte krásny fakultatívny výlet do historického mesta Taif, ktoré je známe aj ako mesto ruží. Po východe slnka a skvelých raňajkách nasadneme do auta a potom, ako opustíme Džiddu, nás čakajú kľukaté horské cesty, ktoré nás dovedú až do cieľa. Taif je mesto, ktoré kedysi odmietlo proroka Muhammada. Ten kedysi ušiel z Mekky a hľadal útočisko práve v Taife. Miestni sa však báli pomsty Mekky, a tak ho požiadali aby Taif opustil. Prorok napokon skončil v Medíne, ktorú ste už videli. Dnešný Taif nikoho neodmietne. Mesto je neoficiálnym hlavným mestom krajiny počas letných mesiacov. Vďaka vysokej nadmorskej výške je tu v lete veľmi príjemne, zatiaľ čo Rijád či Džiddu spaľuje nemilosrdné slnko. V zimných mesiacoch tu môžete pre zmenu zažiť aj sneh a ľad! V okolí mesta je vyše 900 fariem pestujúcich ruže. Vyše 300.000.000 ruží putuje do najdrahších parfumov sveta. Privoňajte si k nim na miestnom trhu, či farme. Produkty z ruží sú zároveň veľmi milým suvenírom. Taif si vychutnáme aj z výšky, z vrcholu Jabal Daka s úžasnými panoramatickými výhľadmi a samozrejme nezabudneme ani palác Shubra, ktorý používal kráľ Abdulazíz. Po skvelom dni sa vrátime späť do Džiddy a sme si istí, že sa ešte raz vyberiete na promenádu a pre ďalšie gastrozážitky.

deň 9 - 9 -

Rozlúčka s Arábiou a odlet domov. Zvítanie sa s rodinou a priateľmi a zdieľanie spoločných zážitkov. Ako správni Lovci zážitkov ste ich zaručene ulovili obrovské množstvo!


Cena zahŕňa

23 kg check-in batožina

7 x ubytovanie v 3*-4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

privátnu dopravu počas celého pobytu 

jedinečný poznávací program

prehliadku Rijádu a Džiddy

prehliadku Medíny

prehliadku Madain Saleh

vstupné do pamiatok

sprievodcu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, víza do Saudskej Arábie, ostatnú stravu


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -