Vyhľadávanie zájazdu

Severné Macedónsko - krajina bohatej histórie Termíny a ceny

Severné Macedónsko - krajina bohatej histórie

Úvod - 8-dňový letecký zájazd

Perex - Objavte neznáme malebné Severné Macedónsko so stredovekými kláštormi či antickými ikonami ako Stobi a Hereclea Lyncestis. Spoznajte hlavné mesto Skopje, mesto Ohrid považované za "Jeruzalem Balkánu", ktoré je aj spolu s jazerom Ohrid mekkou turizmu, pochutnajte si na  miestnom víne a nechajte sa očariť krásou zeleného Údolia Matka a národným parkom Mavrovo.

Ubytovanie - 4* hotely

Stravovanie - raňajky

Poznámka - Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.

Doprava - Letecká.

1. deň - Transfer z Bratislavy do Viedne, odlet do hlavného mesta Severného Macedónska, Skopje. Transfer do hotela, ubytovanie, fakultatívne večera.

2. deň - Po raňajkách sa vyberieme do údolia Matka. V tejto rokline sa zachovalo veľa pamiatok zo stredoveku vrátane kostolov, kláštorov a pozostatkov stredovekého opevnenia mesta Matka. Údolie má približne 5000 ha, nachádza sa 15 km severozápadne od Skopje. Môžeme tu nájsť desiatky jaskýň a množstvo vzácnych endemických rastlín a živočíchov. Budeme mať možnosť zúčastniť sa plavby loďkou po jazere a neskôr si dáme tradičný macedónsky obed v miestnej reštaurácii s ponukou tradičných jedál. Popoludní sa vydáme naspäť do mesta Skopje, ktoré bolo obývané už 4000 rokov pred našim letopočtom, kde si spravíme prehliadku mesta. Pozrieme si krásne centrum mesta, starý bazár, hradné opevnenie a pamätný dom Matky Terezy. Ubytovanie, fakultatívne večera.

3. deň - Raňajky. Návšteva archeologického parku Stobi. V roku 168 p.n.l. Rimania porazili Perzea a Macedónsko bolo rozdelené na 4 nezávislé republiky. V roku 148 p.n.l. boli tieto republiky znova spojené do jednotnej Rímskej provincie. Za vlády cisára Augusta mesto rozkvitalo a stále rástlo. V rímskych časoch bolo mesto Stobi hlavným mestom provincie s názvom Macedonia Salutaris a jeho obyvatelia boli aj obyvateľmi Ríma, razili si dokonca aj vlastné mince. Mesto v roku 388 navštívil aj panovník Theodosius I. Neskôr v 5. storočí však mesto postihol sled katastrof. V roku 479, bolo mesto vyplienené Theodorichom, ostrogótskym kráľom. Obyvatelia si mesto opravili, no postihlo ich ďalšie nešťastie, v roku 518 Stobi zasiahlo rozsiahle zemetrasenie. V 6. storočí obyvatelia zažili Avarsko-slovanskú inváziu, ktorá kompletne zničila ekonomiku a infraštruktúru mesta. Región Stobi je v súčasnosti známy svojimi vinicami a vinárňami, preto sa presunieme do mestečka Demir Kapija, kde si aj my vychutnáme miestne víno a prejdeme sa po tamojších viniciach. Ubytovanie, fakultatívne večera.

4. deň - Raňajky. Dnes sa vyberieme do archeologickej oblasti Heraclea Lyncestis, antického macedónskeho mesta, ktorému neskôr vládli Rimania. Bolo založené Filipom II. Macedónskym v polovici 4. storočia p.n.l. Toto mesto je známe nádhernými mozaikami, antickým divadlom, rímskymi kúpeľmi. Práve Heraclea je najlepšie zachované mesto starovekej Macedónie v celej krajine. Mesto bolo dôležitým uzlom, viedla cez neho hlavná rímska cesta, Via Egnatia. Na kávičku sa zastavíme v blízkom meste Bitola, a pokiaľ nám to čas dovolí, pozrieme si aj výhľady. Večer dorazíme do Ohridu, starého mesta, na brehu jazera Ohrid - najväčšieho jazera v regióne. Ubytovanie, fakultatívne večera.

5. deň - Po raňajkách nás čaká výlet loďou z mesta Ohrid, ku kláštoru Sveti Naum, počas ktorej si užijeme krásne panoramatické výhľady. Kláštor je zasadený do krásnej zelene, kde sa rieka Čierny Drin vlieva do jazera a je akýmsi ostrovčekom pokoja v severozápadnom cípe krajiny. Ako väčšina byzantských kostolov, aj Sveti Naum bol postavený na vysokom skalnatom brale nad jazerom, obklopený lesmi a prameňmi živej vody, ktoré tvoria rieku Čierny Drin. Bol postavený na prelome 10. storočia mníchom Naumom. Macedónci veria, že ak priložíte ucho ku kamennej truhle vo vnútri kostola, budete počuť jeho tlkot srdca. Poobede sa presunieme do Ohridu, kde absolvujeme prehliadku mesta. Z úzkych uličiek na nás bude dýchať história staršia ako 3000 rokov. Mesto aj jazero sú zapísané v UNESCO. Prechádzkou ulicami sa dostaneme na najvyšší bod - Samuelovu pevnosť, kde sa nám naskytnú neopakovateľné výhľady na mesto a jazero. Navštívime aj Kostol Sv. Sofie, antické divadlo a stredoveký Kostol sv. Jána. Ubytovanie, fakultatívne večera.

6. deň - Raňajky. Individuálny program (možnosť kúpania sa v jazere, opaľovanie, spoznávanie mesta). Ubytovanie, fakultatívne večera.

7. deň - Po raňajkách sa vydáme na cestu naspäť do Skopje. Cestou cez Národný park Mavrovo sa budeme kochať nádhernými panoramatickými výhľadmi. V Mavrove navštívime aj skrytý Kláštor sv. Jovana Bigorského, ktorý je zasvätený Jánovi Krstiteľovi. História tohto majstrovského diela je stará 1000 rokov. V 16. storočí bol kláštor zničený Osmanmi, obyvatelia ho však v roku 1743 znova vybudovali, no v roku 2009 ho zasiahol rozsiahly požiar a väčšina stavby, ktorú uvidíme, je už z dnešných čias. Našťastie, niekoľko dôležitých artefaktov ako pozlátené ikony, ktorých pôvod sa datuje do 11. storočia, či nádherná drevená vyrezávaná stena s ikonami, požiar vydržali. Neskôr sa zastavíme ešte v mestečku Tetovo, predovšetkým, kvôli prekrásnej maľovanej mešite, ktorú miestni volajú Šarena Džamija. Podvečer príjazd do Skopje, ubytovanie, fakultatívne večera.

8. deň - Raňajky. Individuálne voľno. Transfer na letisko, odlet do Viedne a následne transfer do Bratislavy.


Celková cena zahŕňa - Leteckú dopravu do Skopje vrátane letiskových a servisných poplatkov. Transfer BA - letisko - BA. Miestne transfery. 7x ubytovanie v 4* hoteloch s raňajkami. Ochutnávku vína. Sprievodcu CK SATUR.

Celková cena nezahŕňa - Doplatok za jednolôžkovú izbu. Doplatok za 7 večerí. Vstupy, plavby. Pobytovú taxu. Cestovné poistenie.


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -