Vyhľadávanie zájazdu

Špicbergy - plavba za 80. rovnobežkuTermíny a ceny

Špicbergy - plavba za 80. rovnobežku

Oslo a Longyearbyen - najsevernejšie mesto na svete. Výlety do opustených ruských miest a túra na ľadovci. Potom okružná plavba a 4 noci na výletnej lodi. Uvidíme ľadové medvede a veľryby? Magická hranica 80. Dramatická krajina fjordov, to najkrajšie z naozaj ďalekého severu.

deň 1 - 1 -

Naša cesta na kraj sveta sa začína v havnom meste krajiny, ktorej Špicbergy od roku 1925 patria. Nikdy inokedy si nebudete v Oslo pripadať tak na juhu ako na tejto ceste. Z Bratislavy do Oslo preletíte 1300 kilometrov, z Oslo do Longyearbyenu cez 2000 kilometrov.

deň 2 - 2 -

Z nášho hotela budete mať všetko na skok. Príďte do Oslo, aj keď ste tu boli pred pár rokmi. Bude vás baviť a budete ho vnímať celkom inak. K tomu obrazy Edvarda Muncha, krčma Harryho Holeho, Renzo Piano, Snohetta, komunistický kráľ, výborný vstup na cestu na ďaleký sever. Kvalitná prehliadka hlavného mesta Nórska.

deň 3 - 3 -

Oslo nie je pre Slovákov mesto, ktoré bežne opúšťajú s pocitom, že letia za svetlejšou nocou a treba sa priobliecť. Presne ten pocit zažijete aj vy. Košele s krátkymi rukávmi smeruju na spodok kufra a po štyroch hodinách letu pristávame tesne pod osemdesiatou rovnobežkou. Odtiaľto je už na severný pól bližšie ako do Oslo. A je to cítiť. Je polnoc, slnko vysoko nad horizontom. Fascinujúci pohľad z lietadla vystriedali značky s výstrahou Pozor! Ľadové medvede! Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov, najsevernejšia osada na svete s viac než 1000 obyvateľmi (má 2144). Osada na koloch na permafroste, jediné miesto v Nórsku, kde sa pri vstupe do domu vyzúva (dostanete teplé papuče). V okolí osady žije 3000 často hladných ľadových medveďov, preto sa neodporúča opúšťať mesto bez pušky. Nech vás neprekvapí nápis v obchode: Všetky ľadové medvede v tomto obchode sú už mŕtve. Prosím, odložte si zbraň u našich zamestnancov. Nesmiete tu chovať mačky, ulice tu nemajú čísla a zomrieť tu je nelegálne.

deň 4 - 4 -

Celodenná túra s miestnym sprievodcom na ľadovec a do špicberských hôr. Cestou si vysvetlíme, ako tu Nóri žijú a čím tento kus planéty fascinuje. Podvečer máme čas preskúmať zákutia Longyearbyenu a večer vám rezervujeme stôl v najsevernejšej gurmánskej reštaurácii na svete. Z nášho hotela v centre Longyearbyenu sem vedie asi polhodinová prechádzka arktickou prírodou, prichádzame presne na hranicu zóny bezpečnej pred ľadovými medveďmi. Treščie líčka, k nim švédske víno (vo vínnej pivnici majú viac než 20 000 fliaš a vyberieme si také, čo inde nedostanete), veľký zážitok.

deň 5 - 5 -

Svalbardská dohoda z roku 1920 prisúdila územie Nórsku, no všetci signatári dohody sem môžu voľne prichádzať a venovať sa hospodárskej činnosti. Aj preto tu v čase studenej vojny existovali štyri sovietske banské mestá, absolútne nerentabilné, s jediným cieľom, udržať sovietsku nohu v tejto časti sveta. Keď vám Longyearbyen pripadá ako koniec sveta, príďte do ruského Pyramiden (fakultatívne). Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na mesto duchov, keď ho Rusi v roku 1998 opustili. Opustené ubytovne baníkov, v ktorých oknách sa uhniezdili čajky, dom kultúry s vyloženými hudobnými nástrojmi, jedáleň, ktorá bola otvorená nonstop a baníci tu mohli jesť kedykoľvek a zdarma, najsevernejšia plaváreň na svete, najsevernejší klavír, najsevernejší, kedysi luxusný hotel, najsevernejšia socha Lenina. Ak ste boli v ukrajinskom meste Pripjať pri Černobyle, tu zažijete čosi podobné. Miestna spoločnosť si vyhradzuje právo zmeniť trasu samotnej plavby v prípade zlých poveternostných podmienok a prekážok, ktoré môžu brániť dosiahnutie cieľovej destinácie. Ale aj to patrí k objavovaniu Špicbergov a vy sa budete cítiť ako praví polárnici. 

deň 6 - 6 -

Posledné prípravy na plavbu, krátka prehliadka a nalodenie. Včera sme videli Pyramiden, dnes uvidíme Barentsburg. Sem nechodí nikto. Raz za mesiac privezie zásoby loď z Nemecka, raz za dva mesiace z Ruska. Inak si tu ľudia žijú sami, bez kontaktu so svetom. Neuveriteľné. Smerujeme k Prins Karls Forland.

deň 7 - 7 -

Smerujeme k ľadovcu Monaco, prechádzajúc popri množstve ostrovčekov, kde v lete hniezdia krásne kajky. Uvidíme aj ľadové medvede, ktoré ľúbia vajíčka kajok? Prekročíme 80° stupeň severnej zemepisnej šírky a priblížime sa k ostrovu Moffen s častým výskytom mrožov.

deň 8 - 8 -

Kráľovský fjord – najväčší fjord severozápadného pobrežia. Pláne tundry sa zmenili na alpínske končiare, ľadovce dramaticky klesajú do oceánu. Na konci fjordu nás čaká majestátny Kráľovský ľadovec. Ny-Ålesund: bývalá banícka osada, dnes tu sídlia vedci.

deň 9 - 9 -

Preskúmame najvýznamnejší systém fjordov v Špicbergoch. Obdivujeme krásne tvarované ľadovcové doliny, vyrezané obrovskými masami ľadu, ktoré kedysi pokrývali celú túto oblasť. Príchod do hlavného mesta. Rozlúčková večera v Longyearbyene. Nočná prechádzka mestom za bieleho dňa.

deň 10 - 10 - Rozlúčka s ďalekým severom, transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

ubytovanie v 3*-4* hoteloch v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

jedinečný program

sprievodcu počas dní 1-5

ubytovanie v kajutách pre dve osoby

plnú penziu na lodi

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla, osobné výdaje, výlety loďou z Longyearbyenu


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -