Vyhľadávanie zájazdu

Špicbergy - plavba Termíny a ceny

Špicbergy - plavba

deň 1 - PRAHA (VIEDEŇ) – OSLO: Odlet do Osla, po prílete transfer do hotela, ubytovanie, voľno.

deň 2 - OSLO – LONGYEARBYEN: Odlet na Špicbergy. Ak čas dovolí, prechádzka po meste či návšteva Polárneho múzea. Nocľah v Longyearbyen.

deň 3 - KROSSFJORD – NY ALESUND: Plavba smerom k severu pozdĺž pobrežia, zakotvenie v Krossfjord, výlet na člnoch zodiac k topiacemu sa ľadovcu. Možnosť pozorovania polárnych líšok, vtáctva a tuleňov. Popoludní plavba do najsevernejšej osady sveta Ny Alesund, návšteva vtáčích kolónií v blízkosti miesta štartu vzducholode Italia pri pamätnom pokuse o dobytie severného pólu, ktorého sa zúčastnil aj polárnik František Běhounek. V okolí dediny sú sezónne hniezdiská bernikle bielolícej, rybárov dlhochvostých alebo husi krátkozobej.

deň 4 - LIEFDEFJORD – ANDOYA – MONACO: Plavba do ústia Liefdefjord a vylodenie v zálive Andoya, prechádzka tundrou s mnohými zástupcami arktickej fauny. Pokračovanie v plavbe fjordom k čelu ľadovca Monaco, obľúbenému miestu výskytu ľadových medveďov a ich koristi - tuleňov.

deň 5 - PHIPPSØYA – SEVEN ISLANDS: Na súostroví Seven Islands, 540 km od Severného pólu, dosiahneme najsevernejší bod našej expedície. V oblasti sa vyskytujú ľadové medvede, čajka snežná a čajka ružová, ktoré budeme pozorovať, než obrátime našu cestu na juhozápad.

deň 6 - LAAGØYA - SORGJORD: Malý ostrov Laagøya má jedinečnú lagúnu, ktorá poskytuje ideálne letné prostredie pre početnú kolóniu mrožov. Aj vo fjorde Sorg sú mrože častými návštevníkmi. Sú tu hroby veľrybárov zo 17. storočia. Počas výsadku možno narazíte na rodinky Snehule horskej.

deň 7 - HINLOPEN – ALKEFJELLET – NORDASTLANDET: Plavba úžinou Hinlopen, kde sa hojne vyskytujú tulene a ľadové medvede. Zastávka v scénickej vtáčej kolónii Alky veľkej Alkefjellet, obklopenej čadičovými stenami a ľadopádmi. Večerné vylodenie v zátoke Augustabukta na ostrove Nordaustlandet, kde možno naraziť na husi krátkozobé ale aj polárne soby.

deň 8 - BARENTSØYA – EDGESØYA: V zálive Freemansundet na mieste Sundeset stojí bývalý poľovnícky zrub, ktorý krátko navštívime, než sa vydáme po stopách Bernikly veľkej a sobov. Neskôr sa v zátoke Diskobukt pri ostrove Edgeøya vydáme na člnoch zodiac na pláž, na ktorej sú roztrúsené kmene stromov a veľrybie kosti až zo Sibíri. V okolitých skalách hniezdia alky, čajky trojprsté a čajky šedé. Na úpätí hôr tiež často hliadkujú polárne líšky a ľadové medvede.

deň 9 - HORNSUND: Ráno sa prebudíme medzi horami týčiacimi sa v zálive Hornsund na juhu West Spitsbergen - najväčšieho ostrova. Vrcholok Hornsundtind dosahuje 1.431 m a okolité Bautaen dávajú pôvod mena súostroviu Spitsbergen, teda špicaté hory. V blízkom okolí je až 14 ľadovcov a pobrežné vody brázdia tulene.

deň 10 - AHLSTRANDHALVØYA – RECHERCHEFJORDEN: Ranný výsadok v ústí fjordu Van Keulenfjorden. Na zamyslenie nad vzťahom k prírode nás môžu inšpirovať hromady kostí bieluhy, ktoré tu zostali po bezmyšlienkovom masakre tohto tvora v 19. storočí. Vo fjorde Recherchefjorden sa vydáme do tundry za sobmi.

deň 11 - LONGYEARBYEN – OSLO – PRAHA (VIEDEŇ): Priplávanie do Longyearbyen, veľmi skorý ranný transfer na letisko, odlet do Prahy (Viedne). Prílet do Prahy (Viedne).Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -