Vyhľadávanie zájazdu

Špicbergy - Rusi a ľadové medvedeTermíny a ceny

Špicbergy - Rusi a ľadové medvede

Oslo a Longyearbyen - najsevernejšie mesto na svete. Výlety do opustených ruských miest a túra na ľadovci. Spoznajte s nami naozaj ďaleký sever.

deň 1 - 1 -

Naša cesta na kraj sveta sa začína v hlavnom meste krajiny, ktorej Špicbergy od roku 1925 patria. Nikdy inokedy si nebudete v Oslo pripadať tak na juhu ako na tejto ceste. Z Bratislavy do Oslo preletíte 1300 kilometrov, z Oslo do Longyearbyenu cez 2000 kilometrov.

deň 2 - 2 -

Z nášho hotela budete mať všetko na skok. Príďte do Oslo, aj keď ste tu boli pred pár rokmi. Bude vás baviť a budete ho vnímať celkom inak. K tomu obrazy Edvarda Muncha, krčma Harryho Holeho, Renzo Piano, Snohetta, komunistický kráľ, výborný vstup na cestu na ďaleký sever. Kvalitná prehliadka hlavného mesta Nórska.

deň 3 - 3 -

Oslo nie je pre Slovákov mesto, ktoré bežne opúšťajú s pocitom, že letia za svetlejšou nocou a treba sa priobliecť. Presne ten pocit zažijete aj vy. Košele s krátkymi rukávmi smerujú na spodok kufra a po štyroch hodinách letu pristávame tesne pod osemdesiatou rovnobežkou. Odtiaľto je už na severný pól bližšie ako do Oslo. A je to cítiť. Je polnoc, slnko vysoko nad horizontom. Fascinujúci pohľad z lietadla vystriedali značky s výstrahou Pozor! Ľadové medvede! Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov, najsevernejšia osada na svete s viac než 1000 obyvateľmi (má 2144). Osada na koloch na permafroste, jediné miesto v Nórsku, kde sa pri vstupe do domu vyzúva (dostanete teplé papuče). V okolí osady žije 3000 často hladných ľadových medveďov, preto sa neodporúča opúšťať mesto bez pušky. Nech vás neprekvapí nápis v obchode: Všetky ľadové medvede v tomto obchode sú už mŕtve. Prosím, odložte si zbraň u našich zamestnancov. Nesmiete tu chovať mačky, ulice tu nemajú čísla a zomrieť tu je nelegálne.

deň 4 - 4 -

Celodenná túra s miestnym sprievodcom na ľadovec a do špicberských hôr. Cestou si vysvetlíme, ako tu Nóri žijú a čím tento kus planéty fascinuje. Podvečer máme čas preskúmať zákutia Longyearbyenu a večer vám rezervujeme stôl v najsevernejšej gurmánskej reštaurácii na svete. Z nášho hotela v centre Longyearbyenu sem vedie asi polhodinová prechádzka arktickou prírodou, prichádzame presne na hranicu zóny bezpečnej pred ľadovými medveďmi. Treščie líčka, k nim švédske víno (vo vínnej pivnici majú viac než 20 000 fliaš a vyberieme si také, čo inde nedostanete), veľký zážitok.

deň 5 - 5 -

Svalbardská dohoda z roku 1920 prisúdila územie Nórsku, no všetci signatári dohody sem môžu voľne prichádzať a venovať sa hospodárskej činnosti. Aj preto tu v čase studenej vojny existovali štyri sovietske banské mestá, absolútne nerentabilné, s jediným cieľom, udržať sovietsku nohu v tejto časti sveta. Keď vám Longyearbyen pripadá ako koniec sveta, príďte do ruského Pyramiden (fakultatívne, cena plavby 140 eur vrátane obeda). Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na mesto duchov, keď ho Rusi v roku 1998 opustili. Opustené ubytovne baníkov, v ktorých oknách sa uhniezdili čajky, dom kultúry s vyloženými hudobnými nástrojmi, jedáleň, ktorá bola otvorená nonstop a baníci tu mohli jesť kedykoľvek a zdarma, najsevernejšia plaváreň na svete, najsevernejší klavír, najsevernejší, kedysi luxusný hotel, najsevernejšia socha Lenina. Ak ste boli v ukrajinskom meste Pripjať pri Černobyle, tu zažijete čosi podobné. Miestna spoločnosť si vyhradzuje právo zmeniť trasu samotnej plavby, v prípade zlých poveternostných podmienok. Dosiahnutie cieľovej destinácie sa tak nemusí podariť. Objavovanie Špicbergov, tak bude ozajstným dobrodružstvom a vy sa budete cítiť ako praví polárnici. 

deň 6 - 6 -

Videli sme Pyramiden, dnes uvidíme Barentsburg (fakultatívne, cena 140 eur vrátane obeda). Aj samotná plavba je cieľ. Obed na palube lode pri ľadovci. Sem nechodí nikto. Raz za mesiac privezie zásoby loď z Nemecka, raz za dva mesiace z Ruska. Inak si tu ľudia žijú sami, bez kontaktu so svetom. Neuveriteľné. Miestna spoločnosť si vyhradzuje právo zmeniť trasu samotnej plavby, v prípade zlých poveternostných podmienok a dosiahnutie tak cieľovej destinácie sa nemusí podariť. Aj v tom spočíva dobrodružstvo objavovania Špicbergov.   

deň 7 - 7 -

Rozlúčka s ďalekým severom, transfer na letisko a odlet domov.


Cena zahŕňa

ubytovanie v kvalitnom hoteli v Oslo aj v Longyearbyene Viac o ubytovaní - tu.

program podľa popisu

asistenčné služby

najlepšie poistenie proti insolventnosti 

Cena nezahŕňa

letiskové poplatky, batožinu prepravovanú v batožinovom priestore lietadla, osobné výdaje, výlety loďou z Longyearbyenu


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -