Vyhľadávanie zájazdu

Srí Lanka - ideálna kombináciaTermíny a ceny

Srí Lanka - ideálna kombinácia

Perex

Okruh, na ktorom zažijete Srí Lanku naplno. Ideálna kombinácia Vám umožní spoznať krásu tzv. „Kultúrneho trojuholníka“, kroky Budhu a jeho symboly, farby a vône tropických záhrad,  čaro a zber svetoznámeho čaju (čajových lístkov), koloniálnu históriu, nepoškvrnenú ostrovnú scenériu, typickú kuchyňu bohatú na chute a pritom ponechá dostatok času na odpočinok na plážach Indického oceánu, kde budeme vypúšťať korytnačky do mora. Zažijeme aj inú Srí Lanku, tradičnú jazdu vlakom v horskej oblasti Ella, kde si urobíme ikonické fotky.

Úvod

9, 11 resp. 12-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie

3* hotely počas okruhu, 4* hotel počas pobytu pri mori.

Stravovanie

Polpenzia. Možnosť doplatiť all inclusive počas pobytu pri mori.

Doprava

Letecká z Bratislavy, z Košíc alebo z Viedne.

Cena nezahrňuje

Obedy. Prepitné. Fakultatívne aktivity. Príplatok za jednolôžkovú izbu 650 EUR (Silvester, odlet z Bratislavy), 450 EUR (ostatné termíny 11 dní), 470 EUR (ostatné termíny 12 dní). Možnosť all inclusive len počas pobytovej časti za doplatok 210 EUR (Silvester odlet z Bratislavy), 150 EUR/pibyty 11 dní, 180 EUR/pobyty 12 dní. Cestovné poistenie.

Maximálna veľkosť skupiny

16

Upozornenie

Počas sviatkov môžu byť niektoré múzeá, pamiatky a fabriky zatvorené.

Silvester

„Iný kraj, iný mrav“, to presne vystihuje oslavy Silvestra na Srí Lanke. Celý deň sa nesie v duchu delobuchov, detských hier  a malých rodinných osláv. Všade rozvoniava tradičné kokosové pečivo. Žiadne okázalé a pompézne oslavy nečakajte, Silvester sa tu nesie v pokojnom duchu a deň sa končí prípitkom najmä zo strany turistov.

Program 1. deň

Odlet z  Európy.

Program 2. deň

Prílet na Srí Lanku, do hlavného mesta Colombo. Vitajte v tejto čarokrásnej a tajomnej krajine plnej mýtov a legiend.  Z letiska nás cesta povedie do oblasti Sigiriya. Zastavíme sa v sloňom sirotinci v Pinnawala, kde žije približne 70 slonov vrátane tých najhravejších a najrozkošnejších sloních mláďat, zachránených po rôznych zraneniach z džungle. Ich kŕmenie z fľašiek a kúpanie, ktoré prebieha niekoľko krát denne je najväčším zážitkom, kedy sa obrovské stádo slonov  presúva cez úzke uličky dediny k neďalekej rieke.

Program 3. deň

Sigirya čiže „Levia hora“, trón kráľa Kasyapa alebo „Pevnosť v oblakoch“, skala týčiaca sa strmých 200 m nad okolitý terén, patrí medzi tie najväčšie zaujímavosti a od roku 1982 je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na tejto pevnosti sa odohral príbeh zrady a boja o moc, ktorý môžeme čítať zo zvyškov kráľovského paláca a fresiek dievčenských postáv. Po „levích schodoch“ vystúpime až na vrchol tohto mimoriadneho monumentu. Pozrieme si stredoveké kráľovstvo Polonnaruwa. Mesto zostalo takmer v pôvodnej podobe napriek tomu, že je staré viac než 800 rokov. Jeho slávu pozdvihol kráľ Parakramabahu I. v 12. storočí. Mestom prechádzalo množstvo zavlažovacích kanálov, bolo tam postavených množstvo chrámov a sôch Budhu. Do dnešného dňa sa zachovali pomníky slávnych, ktoré slúžia ako modliace miesta.  Fakultatívne možnosť návštevy niektorého z Národných parkov – slonie safari.

Program 4. deň

Dambulla. Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle považujú mnohí za najspirituálnejšie miesto na Srí Lanke.  Mystickú atmosféru miesta vytvára až 150 sôch Budhu a množstvo farebných fresiek na stenách. Vstup do jednotlivých jaskýň je zo 100 m vysokého skalného masívu, ktorý otvára pohľad na nádhernú panorámu krajiny. Cestou z Dambully do Kandy navštívime dedinu Matale, ktorá je plná záhrad s korením a miestnym ovocím. Dozvieme sa podrobnosti o pestovaní jednotlivých druhov. Cesta nás povedie do Kandy, hlavného mesta sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815, keď nadvládu prevzali Briti. Uprostred mesta sa rozkladá umelo vytvorené jazero z roku 1807. Na jeho brehu stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka Dalada Maligawa - Chrám Budhovho zubu. Večerná prehliadka chrámu a návšteva typického predstavenia kandyjskej tanečnej skupiny.

Program 5. deň

Navštívime kráľovské botanické záhrady Peradeniya, kde najlepšie spoznáme bohatstvo a rozmanitosť miestnej flóry. Následne sa presunieme do „Malého Anglicka“ – horskej oblasti Nuwara Elyia a rovnomenného mestečka, ktoré je kráľovstvom najlepšieho srílanského čaju. Priemerná denná teplota v tejto oblasti dosahuje maximálne 20°C, vďaka čomu si ju obľúbili Angličania. Dodnes je tu možné vidieť stavby z koloniálnej éry, dokonca aj nové domy postavené v anglickom štýle, obklopené veľkými záhradami. Po ceste sa nám naskytne pohľad na úžasné vodopády a stráne svahov pokryté nekonečnými čajovníkovými plantážami. Návšteva továrne na čaj, kde sa vyrába ten najlepší čaj na svete – jedinečná možnosť ochutnať šálku toho pravého cejlónskeho čaju.

Program 6. deň

Kitulgala, nádherné miesto na západe krajiny, ukryté uprostred hustej vegetácie preslávil predovšetkým film „Most cez rieku Kwai“ – aj dnes ešte môžete vidieť miesto, kde stál. Mesto je známe i náleziskami pozostatkov prehistorických živočíchov a skeletov neznámych civilizácii. Veľkým lákadlom je rafting (možné zakúpiť na mieste u sprievodcu). A pred nami je už cesta do plážového rezortu.

Program 7. deň

Pobyt na pláži, možnosť ďalšieho individuálneho poznávania.

Program 8. deň

Pobyt na pláži, možnosť ďalšieho individuálneho poznávania.

Program 9. deň

Silvester - let z Viedne - pobyt sa končí, transfer na letisko, odlet. Odlety Bratislava - pobyt na pláži.

Program 10. deň

Pobyt na pláži. Pri 11-dňových zájazdoch transfer na letisko, odlet do Viedne.

Program 11. deň

Posledný deň vo večerných hodinách transfer na letisko.

Program 12. deň

Odlet do Bratislavy.

TERMÍN

17.02. - 27.02.2018

MIESTO A ČAS NÁSTUPU

Odchod transferového autobusu bude dňa 17. februára 2018 o 15:30 hod. z parkoviska pred Istropolisom, Trnavské mýto. K transferu sa prosím dostavte 15 min. pred plánovaným odchodom. Účasť na spoločnom transfere prosím nahlásiť obratom v pobočke CK SATUR.

 

Pre klientov, ktorí nevyužijú spoločný transfer: na letisko Schwechat sa dostavte s dostatočným časovým predstihom (2 hod. pred odletom). Check-in prebieha individuálne pri pultoch leteckej spoločnosti Turkish Airlines, terminál 1, pulty 179-182.

SPRIEVODCA

Mariana Hozlárová - bude Vás čakať pri transferovom autobuse.

DOPRAVA

Let zabezpečuje letecká spoločnosť TURKISH AIRLINES:

z/do:

TK1888  17FEB  VIE IST    19:00 23:20

TK730    18FEB  IST CMB  02:10 15:25

TK731    26FEB  CMB IST  21:25 06:25 + 1

TK1883  27FEB  IST VIE    09:25 09:45

Všetky uvedené časy sú miestne!

V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

 

DOLEŽITÉ UPOZORNENIE - BATOŽINA

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 30 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 8 kg (vrátane laptopu). Batožinu si podávate priamo do Colomba.

Po absolvovaní colnej a pasovej kontroly si vyzdvihnite batožinu a skontrolujte si ju. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou, pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.

BEZPEČNOSTNÉ PRAVIDLÁ NA LETISKÁCH

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny.

Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie.

Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny.

Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

 

PODMIENKY VSTUPU A VÍZA

K vstupu na Srí Lanku je potrebný platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Odporúčame vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Na vstup na Srí Lanku sú potrebné vstupné víza – vstupné kódy ETA. Cestujúci, ktorí si túto službu objednali prostredníctvom našej CK, obdržia vízum elektronicky prostredníctvom svojho predajcu.

UBYTOVANIE A STRAVOVANIE

Hotel SIGIRIYA VILLAGE, Sigiriya

Hotel ROYAL KANDYAN, Kandy

Hotel OAKRAY TEA BUSH, Ramboda

Hotel PANDANUS BEACH RESORT, Induruwa

Počas okruhu je zabezpečená polpenzia, počas pobytu polpenzia alebo all inclusive. Stravu a nápoje mimo tých, ktoré sú zahrnuté v programe si klienti hradia individuálne.

 

PROGRAM ZÁJAZDU

1. deň (17.2.)

Odlet z Viedne v neskorších popoludňajších hodinách cez Istanbul na Srí Lanku.

 

2. deň (18.2.)

Prílet na Srí Lanku v popoludňajších hodinách, presun do oblasti Sigiriya, ubytovanie, oddych po ceste.

 

3. deň (19.2.)

Sigiriya čiže „Levia hora“, trón kráľa Kasyapa , „Pevnosť v oblakoch“, skala týčiaca sa strmých 200 metrov nad okolitý terén, patrí medzi tie najväčšie zaujímavosti a je pokladaná za ôsmy div sveta. Na tejto pevnosti sa odohral príbeh zrady a boja o moc, ktorý môžeme čítať zo zvyškov kráľovského paláca a fresiek dievčenských postáv. Po „levích schodoch“ vystúpime až na vrchol tohto mimoriadneho monumentu. Pozrieme si stredoveké kráľovstvo Polonnaruwa. Mesto zostalo takmer v pôvodnej podobe napriek tomu, že je staré viac než 800 rokov. Jeho slávu pozdvihol kráľ Parakramabahu I. v 12. storočí. Harmóniu medzi sinhálskym a tamilským etnikom symbolizuje aj množstvo budhistických a hinduistických chrámov postavených v rámci jedného komplexu. Fakultatívne možnosť návštevy NP Minneriya – slonie safari.

 

4. deň (20.2.)

Dambulla. Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle považujú mnohí za najspirituálnejšie miesto na Sri Lanke.  Mystickú atmosféru miesta vytvára až 150 sôch Budhu a množstvo farebných fresiek na stenách. Vstup do jednotlivých jaskyní je zo 100 metrov vysokého skalného masívu, ktorý otvára pohľad na nádhernú panorámu krajiny. Cestou z Dambully do Kandy navštívime dedinu Matale, ktorá je plná záhrad s korením a miestnym ovocím. Dozvieme sa podrobnosti o pestovaní jednotlivých druhov. Cesta nás povedie do Kandy, hlavného mesta sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815, keď nadvládu prevzali Briti. Uprostred mesta sa rozkladá umelo vytvorené jazero z roku 1807. Na jeho brehu stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka Dalada Maligawa, Chrám Budhovho zubu.

 

5. deň (21.2.)

Zastavíme sa v sloňom sirotinci v Pinnawala, kde našlo svoj domov niekoľko stoviek sloních mláďat. Je to veľmi zaujímavé miesto pre všetky vekové kategórie, nakoľko sa dozvieme veľa o slonoch, ako sa o slony treba starať, ako ich kŕmiť a najväčším zážitkom je presun stád slonov k neďalekej rieke, kde prebieha ich kúpanie. Navštívime kráľovské botanické záhrady Peradenyia, kde najlepšie spoznáme bohatstvo a rozmanitosť miestnej flóry. Následne sa presunieme do „Malého Anglicka“ – horskej oblasti Nuwara Elyia a rovnomenného mestečka, ktoré je kráľovstvom najlepšieho srílanského čaju. Priemerná denná teplota v tejto oblasti dosahuje maximálne 20°C, vďaka čomu si ju obľúbili Angličania. Dodnes je tu možné vidieť stavby z koloniálnej éry, dokonca aj nové domy postavené v anglickom štýle, obklopené veľkými záhradami. Po ceste sa nám naskytne pohľad na úžasné vodopády a stráne svahov pokryté nekonečnými čajovníkovými plantážami. Návšteva továrne na čaj, kde sa vyrába ten najlepší čaj na svete – jedinečná možnosť ochutnať šálku toho pravého cejlónskeho čaju.

 

6. deň (22.2.)

Kitulgala, nádherné miesto na západe krajiny, ukryté uprostred hustej vegetácie preslávil predovšetkým film „Most cez rieku Kwai“ – aj dnes ešte môžete vidieť miesto, kde stál. Mesto je známe i náleziskami pozostatkov prehistorických živočíchov a skeletov neznámych civilizácii. Veľkou atrakciou je rafting na rieke (nahlásiť záujem vopred u sprievodcu). Pred nami je cesta do plážového rezortu, kde nás čaká už len dokonalý relax.

 

7. deň  - 11. deň (23.2.-27.2.)

Pobyt na pláži, možnosť ďalšieho individuálneho poznávania. Pred nami je záverečný deň v tejto nádhernej pokojnej krajine, budeme sa musieť rozlúčiť. Check-out z hotela, transfer na letisko. Odlet do Viedne.

 

Zmena programu vyhradená.

 

NAJZAUJÍMAVEJŠIE MIESTA

PINNAWALA – SLONÍ SIROTINEC

Pinnawela Elephant Orphanage je sloní sirotinec nachádzajúci sa v mestečku Kegala, asi v polovici cesty medzi hlavným mestom Srí Lanky Colombom a starou kráľovskou usadlosťou Kandy. Sirotinec bol založený v roku 1975, kedy začínal s piatimi slonmi. Rozprestiera sa na ploche 24 árov. Od roku 1984 sa tu narodilo viac ako 20 slonov a svojím aktuálnym stádom so 69 slonmi je najväčším svojho druhu na svete. V roku 1978 sa sirotinec dostal pod správu Národných zoologických záhrad a od roku 1982 začal aj s programom kontrolovaného rozmnožovania slonov.

Snahou parku je čo najviac prispôsobiť slonom životné podmienky, aké by mali vo voľnej prírode. Zvieratá sa väčšinu dňa pohybujú voľne a môžu si utvárať vlastné stáda. O 8.00 ráno mláďatá dostávajú mlieko a môžu voľne behať na 12 árovom zelenom trávniku.  Každý deň o 10.00 a o 14.00 zvieratá prejdú 400 metrov cez dedinu do neďalekej rieky Maha Oya, kde sa približne dve hodiny kúpu. Toto je hádam najzaujímavejšia turistická atrakcia, aj keď niektorým návštevníkom pri dupote a „cvale“ sedemdesiatich slonov cez prachom zvírenú dedinu nie je všetko jedno. Medzi 16.30 a 18.00 odvádzajú slonov do ich stajní, kde sa pripravujú na noc. Mláďatá dostávajú mlieko a dospeláci listy, litre vody a kilogramy rôzneho jedla. Ich najväčšou pochúťkou sú kokosové a palmové listy. Pre každé zviera je denne pripravených 75 kilogramov zelenej potravy, ktorá obsahuje trávu, kokosové orechy a inú chutnú zeleň a takisto kukuricu, ryžu a pomleté semienka a minerály. Dvakrát denne majú prístup k vode v rieke Maha Oya. Zaujímavosťou je napríklad trojnohá slonica Sama, ktorá prišla o nohu pri výbuchu nášľapnej míny. Hoci vie ako tak chodiť na troch nohách, očakáva sa, že časom bude vďaka nerovnomernému zaťaženiu chrbtice trpieť bolesťami.

 

SIGIRIYA

V dokonale naleštenej porcelánovej stene sa odráža postava kráľa Kashyapy. Po točitom schodišti stúpa vladár ďalej, až na vrchol Levovej skaly (Sigiriya) na Srí Lanke. Dômyselným hydraulickým systémom sa dočerpáva voda do horným nádrží a z útesu vyzývavo požmurkávajú polonahé krásky. Medzi mohutnými levími labami sa po kamenných schodoch dostanete do časom zabudnutej tlamy šelmy. Nie nadarmo sa jeden z unikátov Srí Lanky, ktorý od roku 1982 starostlivo stráži aj UNESCO, volá Sigiriya, v preklade Levia skala. Prvý staroveký hrad sa tu vyníma do kraja už od 5. storočia pred naším letopočtom. V treťom storočí pred Kristom staroveký hrad stihne na čas vystriedať budhistický kláštor. Potom tu opäť dostáva priestor sídlo panovníka a na trón sa usadzuje Kashyapa I.Z vrcholu nedobytnej hory s potešením sleduje, ako sa blízky les mení na palác obohatený o systém kanálov a romantických záhrad s nádržami. Až na plochý vrchol nechá kráľ vyviesť unikátny hydraulický systém zásobujúci horné nádrže s vodou. Starovekí majstri odviedli prácu tak kvalitne, že časti systému zostali funkčné dodnes. Západnú stranu skaly miloval kráľ rovnako ako dnešní turisti. 140 metrov do šírky a 40 metrov na výšku sa rozkladá ako gigantické plátno freska zachycujúca asi 500 dievčat i dám, veľakrát len ľahko oblečených. Avšak z pôvodnej krásy sa zachovala do dnes len jeho časť. V dobe, keď sa do Levovej skaly vrátili budhistický mnísi, bola časť krásy zničená.

 

POLONNARUWA

Skoro 1000 rokov stará Polonnaruwa je jedno zo starovekých kráľovských miest Srí Lanky a súčasť známeho kultúrneho trojuholníka. Aj keď kráľ Vijayabahu I. bol prvým kráľom tohto mesta, bol to kráľ Parakramabahu, ktorý preslávil toto mesto. Nechal tu postaviť monumentálne budovy, záhrady a parky a 2500 ha veľkú vodnú nádrž, ktorá je známa ako Parkrámovo more. Mesto je rozdelené do 2 hlavných častí – staré a nové mesto a následne do 5 ďalších častí ruín, ktoré zahrňujú známy štvoruholník, kráľovský palác, severnú a južnú časť a Rest House.

 

DAMBULLA

Mnohí ju považujú za stred kultúrneho trojuholníka a za jedno z najspirituálnejších miest na Srí Lanke. Dambulla je izolovaná rozľahlá skala, v ktorej sa ukrýva jaskynný chrámový komplex. V skale sa nachádza 5 jaskýň, najväčšia je dlhá 50 metrov a vysoká 6 metrov. Jaskyne boli úkrytom kráľa Walagamba, keď bol nútený ostať 14 rokov v exile. Keď sa v 1. storočí pred naším letopočtom vrátil na trón, nechal v jaskyniach postaviť veľkolepý chrám. Chrámy boli niekoľko krát opravované a znovu namaľované. V roku 1991 bola Dambulla zaradená do UNESCO. V chrámoch sa nachádza niekoľko sôch Budhu, vrátane 15 metrov dlhej sochy umierajúceho Budhu. Na stenách a stropoch sú maľby a fresky z 15. – 18. storočia. Pod chrámom je umiestnená i škola, kde študujú mnísi.

 

KANDY

Je jedno z najsvätejších miest budhizmu a zároveň posledným hlavným mestom zaniknutého Sinhálskeho kráľovstva. Je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mnoho Sinhálcov mesto do dnešných čias nazýva „Veľkým mestom“ (tak sa volalo až do 18. st.). Kandy leží uprostred ostrova v zelenom údolí, lemovanom horami. Mestom preteká najdlhšia srílanská rieka Mahaweli, ktorá sa vlieva do Indického oceánu.  Na brehu jazera sa nachádzajú najdôležitejšie svätyne a budhistické kláštory. Na severnom brehu je najznámejšia pamiatka Dalada Maligawa – chrám Budhovho zubu, kde je uložená najposvätnejšia relikvia budhistov. Zlatú schránku, ktorá ukrýva budhov zub je môžné pozorvať iba počas náboženských obradov. Při vstupe do chráme je vždy potrebné sa vyzuť. Veriaci vstupujú do chrámu s obetami, čo sú malé papierové košíčky naplnené kvetmi.

 

PERADENIYA

Je jednou z najvýznamnejších tropických botanických záhrad sveta a leží v srdci Srí Lanky. Obrovský areál sa rozkladá na ploche 59 hektárov a miestne zbierky sú naozaj bohaté na rôzne tropické dreviny a rastliny. Údajne sa tu pestuje okolo 4000 rôznych druhov. Nachádza sa tu sklenník s orchideami i záhrada s korením. V centre záhrady sa nachádza obrovský Ficus benghalensis, ktorého koruna zaberá plochu cca 16 árov.

 

NUWARA ELIYA

Hmlová hora, oblasť známa pestovaním ceylónskeho čaju. Oblasť sa vyznačuje suchým počasím, noci sú studené, dni jasné, čo núti čajové kríky vynaložiť svoju všetku energiu do rastu listov, teda ideálne podmienky pre pestovanie tých najlepších odrôd čajovníkov. Tradíciu cejlónskeho čaju založili Briti až koncom 19. storočia, kedy zakladali prvé čajovníkové plantáže. Do tej doby to bola krajina kávy. Napriek tomu, že sa ostrov oficiálne nazýva Srí Lanka, používa sa kvôli tradícii a zvuku mena na označenie čaju z tohto ostrova južne od Indie stále starý názov ostrova - Ceylon. Ceylónske čaje sa delia podľa nadmorskej výšky plantáží na Low Grown (nížinné , do výšky 650 mnm), Medium Grown (stredný do výšky 1300 mnm) a High Grown (vysokohorské, od 1300 do 2300 mnm). Najjemnejšie a najkvalitnejšie plantáže sú práve v oblasti Nuwara Eliya.

 

ORIENTAČNÉ CENY VSTUPOV

Vstupy do pamiatok uvedených v programe sú v cene zájazdu. Safari v niektorom z Národných parkov za doplatok - informáciu Vám dá sprievodca na mieste podľa počtu záujemcov.

DOPORUČENIA A UPOZORNENIA

Odporúčame si so sebou vziať EUR alebo USD, ktoré Vám zamenia všetky Srí Lanské banky za miestnu menu. Žiadajte hneď pri výmene, aby Vám veľké bankovky rozmenili na bankovky s menšou hodnotou. Na niektorých miestach je možné platiť i v USD, ale je ich málo. Bankomaty sú v každom veľkom meste, výber z nich je však limitovaný na 20.000 – 40.000 Rs. Na drobné výdavky odporúčame mať so sebou hotovosť cca 300 – 400 EUR (400 USD).

 

Vzhľadom na pohodový charakter zájazdu je možné cestovať s kufrom, batožinu nie je nutné nikde prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na prehliadky miest a návštevu pamiatok. Kvalitná obuv je nevyhnutná. Pri návšteve niektorých chrámov je nevyhnutné mať dlhé nohavice a ženy dlhé sukne a šatky na hlavy. Nezabudnite si pribaliť aj pláštenku alebo tenšiu nepremokavú bundu, slnečné okuliare, repelenty, plavky. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparát, financie,  cennosti) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety.

 

Srí Lanka je krajinou, kde sa koná počas roka množstvo festivalov (najmä v letných mesiacoch) a slávia sa rôzne náboženské sviatky. Počas niektorých týchto sviatkov a festivalov, je obmedzené podávanie alkoholických nápojov v hoteloch a niektoré pamiatky môžu byť zatvorené. Počas festivalu Perahera sa nekonajú predstavenia kandijských tanečných skupín.

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE O KRAJINE

Oficiálny názov:        Demokratická socialistická republika Srí Lanka

Rozloha:                  65,6 tisíc km2

Počet obyvateľov:        21,2 milióna

Zloženie obyvateľstva:       Najpočetnejší Sinhálci (74%), nasledujú Tamilci (18%) – delia sa na jaffno a kandy

Hlavné mesto:                  Colombo (cca 2 mil. obyvateľov)

Náboženstvo:                  Hlavným náboženstvom je budhizmus (cca 70%), nasleduje hinduizmus (15,5%), v menšej       

                                  miere (okolo 7%) zastúpení aj moslimovia a kresťania

Úradný jazyk:                  Sinhálčina, tamilčina (v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky)

Mena:                              Oficiálna mena sa nazýva srílanská rupia (skratka LKR). 1 rupia sa delí na 100 centov

                               Aktuálny kurz je približne 160 LKR / 1 EUR.

Časový posun:         +4 hodiny 30 minút (oproti SEČ)

 

 

ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA NAVŠTÍVENEJ OBLASTI

 

Počas tohto pobytovo-poznávacieho zájazdu navštívime najväčšie a najznámejšie pamiatky tejto nádhernej krajiny s miestnym sprievodcom, ktorý nás vtiahne do života miestnych obyvateľov, porozpráva nám o miestnych zvykoch a tradíciách. Vydáme sa po stopách Budhu, spoznáme jeho symboly, nadýchame sa exotických vôní korenín a čaju. Navštívime ostrov, ležiaci južne od Indie, ktorý patrí k najkrajším miestam na svete.

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE PRED CESTOU

 

CESTOVNÉ DOKLADY

Na vstup na Srí Lanku je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pre občanov SR platí vízová povinnosť. Požaduje sa udelenie tzv. ETA kódu prostredníctvom stránky http://www.eta.gov.lk/slvisa/, udelenie je spravidla obratom (prostredníctvom emailu).

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí (s pôsobnosťou pre Srí Lanku):

Embassy of the Slovak Republic

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi 110 021, India

tel.: 0091 11 2410 1015, 26111075, 26889071, 26885340

fax.: 0091 11 2687 7941

mobil (konzul): 0091 9811167780

e-mail: emb.delhi@mzv.sk

konzulát : cons.delhi@mzv.sk

 

Honorárny konzulát SR v Kolombe:

Honorary Consulate of the Slovak Republic

128 Nawala Road, Narahenpita, Colombo 5, Sri Lanka

tel.: 0094 11 4513 466, 4513 469

fax: 0094 11 4513 464

 

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované monzúnmi. Obdobie od novembra do apríla je obdobím sucha na južnom a západnom pobreží and takisto v horách, preto sa vo všeobecnosti považuje za vrcholnú turistickú sezónu. Máj až september sú najlepším obdobím na návštevu východného pobrežia, ako aj populárnych festivalov v Kandy. V každom prípade možno Srí Lanku zaradiť medzi celoročné destinácie – vždy sa nájde optimálne obdobie na návštevu niektorej časti krajiny.

 

ZDRAVIE

Na Srí Lanku nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie, doporučuje sa očkovanie proti tetanu, brušnému týfusu a hepatitíde A (viac o povinných a doporučených očkovaniach sa môžete dozvedieť napríklad na stránke www.medicus.sk,  alebo v špecializovaných centrách cestovnej medicíny – napríklad Ústav cudzokrajných chorôb, alebo www.inocem.sk). Riziko malárie je v oblastiach navštevovaných počas zájazdu nízke. Úroveň zdravotnej starostlivosti je vo veľkých mestách na slušnej úrovni, za ošetrenie sa platí.  Vzhľadom na to, že cestujete do exotickej krajiny, vybavte sa bežnými liekmi proti zvýšenej teplote a črevným problémom. Na Srí Lanke je v miestnom vodovode len úžitková voda. Pitná voda sa dá kúpiť v minimarketoch v plastikových fľašiach.

 

STRAVA A NÁPOJE

Základom je stravy je ryža, na ostrove sa pestuje približne 15 odrôd. Prílohou k ryži je karí, obvykle veľmi ostré. Karí môže byť pripravené s mäsom, alebo obvyklejšie len so zeleninou či vajíčkom. Prejavujú sa tiež vplyvy okolitých kuchýň, najmä koloniálnej holandskej a arabskej. Medzi populárne jedlá patria pittu – ryžová múka a nastrúhaný kokos, pečený v bambusovej rúrke a ochutený sambolom (strúhaný kokos s cibuľou, soľou, korením, paprikou a tuniakom), či lamprais – ryža v banánovom liste a ochutená buď baklažánom, krevetovou pastou, kuracím či jahňacím karí nebo mäsovými guľôčkami, následne ľahko pečená nad ohňom. Kráľom nealkoholických nápojov Srí Lanky je pochopiteľne čaj (známy pod označením ceylónsky – podľa pôvodného názvu ostrova). Obľúbená je aj šťava z kokosového orechu - thambili (u nás ľudovo známe pod „nesprávnym“ označením ako „kokosové mlieko“). Medzi miestne alkoholické nápoje patrí predovšetkým palmové víno a palmová pálenka – tzv. arak. Podobne ako v mnohých ázijských krajinách, aj na  Srí Lanke sa zásadne jedlo konzumuje pravou rukou - ľavá by mala zostať pod stolom, nakoľko sa považuje za „nečistú“ (pretože sa používa pri hygienických potrebách). Počas náboženských a štátnych sviatkov sa alkohol nepodáva ani v hoteloch.

 

DOPRAVA

Počas poznávacej časti treba rátať s dlhšími transfermi. Na mnohých miestach prebiehajú rekonštrukcie vozoviek, čo spôsobuje dlhší časť čakania alebo celkové spomalenie dopravy. Mnohé cesty nie sú dostatočne vybudované, čo sa do značnej miery odzrkadľuje na dobe trvania jednotlivých transferov.

 

PLÁŽE

Pláže na Srí Lanke sú verejné. Na mnohých miestach bývajú vzhľadom na pobrežie veľké vlny.

 

OCHARANA NEFAJČIAROV A MLADISTVÝCH

Platí zákaz fajčenia vo verejných priestoroch (v hoteloch sú vyhradené zvláštne fajčiarne). Ak si priveziete vlastné cigarety, musíte ich pri prílete oficiálne deklarovať na  colnici a zaplatiť  daň cca. 6.000RS (cca. 43€). Predaj alkoholu je povolený len osobám starším ako 21 rokov.

 

FOTOGRAFOVANIE

Fotografovanie je zakázané na letisku, v prístavoch a v blízkosti vojenských objektov. Zákonom zakázané je taktiež pózovanie pred chrámami, sochami a náboženskými maľbami. Vo všetkých kultúrnych pamiatkach potrebujete povolenie na fotografovanie (dostanete ho za poplatok na mieste). Ak chcete fotografovať miestnych, mali by ste sa (aspoň priateľskými gestami) opýtať, či s fotografovaním súhlasia. 

 

ELEKTRINA

Elektrická sieť na Srí Lanke má 230V -240V, elektrické zástrčky sú typu s 3 kolíčkami. Avšak kvôli neštandardným zásuvkám nie je možné používať európske spotrebiče, adaptéry je možné zohnať veľmi zriedkavo. Odporúčame adaptér vziať so sebou.

 

TELEFONOVANIE, INTERNET

Telefónny systém funguje pomerne spoľahlivo, väčšina hotelov umožňuje priame medzinárodné volanie. Pokrytie GSM signálom je vo veľkých mestách a plážových oblastiach je veľmi dobré. Prístup na internet je bezproblémový vďaka množstvu internetových kaviarní, resp. priamo v hoteli za poplatok.

 

KALENDÁR A SVIATKY

Srí Lanka má ohromné množstvo lokálnych sviatkov – budhistických, hinduistických, kresťanských aj moslimských. Celoštátnych je 26 sviatkov. V oficiálnom styku sa bežne používa gregoriánsky kalendár, veľký vplyv však má aj tradičný lunárny kalendár, ktorým sa riadia predovšetkým oslavy náboženských sviatkov. Náboženskou zaujímavosťou Srí Lanky sú posvätné miesta všetkých zúčastnených náboženstiev, takže napríklad k Adamovej hore putujú svorne ako kresťanský pútnik, tak moslim, budhista aj hinduista. Na každom kroku nás budú sprevádzať modlitby, hlavne počas prebiehajúcich sviatkov.

 

Najdôležitejšie (náboženské) sviatky – lunárny kalendár:

- Duruthu Perahera (januárový spln) – oslava Budhovej návštevy na Srí Lanke

- Navam Perahera (februárový spln) – sviatok v Kolombe, procesia 50 slonov

- Veľká Noc

- sinhálský a tamilský Nový rok (13. apríl) – presne v 1. minúte Nového roka (stanovené astrologicky) sa zapaľuje oheň pod nádobou s mliekom, pripravujú sa tradičné pokrmy a ľudia sa vzájomne obdarovávajú.

- Vesak(májový spln) - narodenie, osvietenie a vstup Budhu do mahaparinirvány

- Poson Poya (júnový spln) - príchod budhizmu na Srí Lanku

- Kandy Esala Perahera – (prelom júla a augusta) - najdôležitejší a najpestrofarebnejší sviatok Srí Lanky. Trvá 10 dní, vrcholom je procesia slonov a tanečníkov pri Chráme svätého zubu

- Kataragama (júl/august) -  masochistické hinduistické rituály a chodenie po žeravých uhlíkoch

- Dípaválí – (október/november) – sviatok svetiel na počesť bohyne bohatstva Lakšmí a víťazstva dobra nad zlom podľa mýtu o Rámovi

 

Najdôležitejšie štátne sviatky – gregoriánsky kalendár:

- 2. február – Deň nezávislosti

- 1. máj – Sviatok práce

- 22. máj – Deň národných hrdinov

 

VALUTOVÉ VYBAVENIE

Cudzinci si môžu valuty zameniť v zmenárňach, v hoteloch alebo v pobočkách národnej banky. Najmenej výhodný kurz je na letisku. Výmena na čiernom trhu sa neodporúča. Platba kreditnými kartami je možná takmer všade. Najrozšírenejšími sú VISA a MasterCard. Výber hotovosti z medzinárodných kariet je bezproblémový v bankomatoch vo veľkých mestách a turistických centrách.  Výmena cestovných šekov je bezproblémová, akceptovateľná je mena USD (dá sa platiť, drobnými mincami aj v USD).  Na letisku a v bankách sa dajú bez problémov zameniť aj EUR. Banky sú otvorené od pondelka do piatku od 9.00–13.00 hod, centrálna banka „Bank of Ceylon, York Street, Colombo 1“ od 8.00 – 22.00 hod. Výmenu odporúčame zapísať do „Customs and Immigration Form“.

Srí Lanka je relatívne lacná krajina, odporúčaná suma vreckového preto okrem výdavkov za stravu (obedy) a nápoje veľmi závisí od množstva nakúpených darčekov a suvenírov. Vo všeobecnosti, odporúčané množstvo peňazí na deň približne zodpovedá sume, ktorú by ste si zobrali na dovolenku do juhoeurópskych krajín. Minimálne odporúčame čiastku 300 EUR (400 USD).

Na Srí Lanke je možné zakúpiť celý rad vynikajúcich remeselných výrobkov. Obľúbené sú závesné masky, vyrezávané z dreva. Obľúbené sú tiež batikované látky a obrázky. Cennými suvenírmi sú aj drahokamy z nálezísk v okolí Ratnapury, a to najmä drahokamové odrody korundu (zafíry a rubíny). K ďalším obvyklým suvenírom patria kožené výrobky, lakované výrobky, bronz a samozrejme čaj.

 

ZJEDNÁVANIE CIEN A SPREPITNÉ

Sprepitné nie je očakávané v ľudovejších reštauráciách, v „lepších“ sa s ním počíta na úrovni cca 5%. Miestni sprievodcovia, očakávajú sprepitné cca 1 USD na osobu a deň, šoféri približne polovicu. Na trhu je možné zjednávať ceny suvenírov, nie však potravín.

 

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Úroveň kriminality je pomerne nízka, v turisticky frekventovaných miestach je  potrebná náležitá ostražitosť, predovšetkým voči vreckovým zlodejom. Najdlhšie trvajúca vojna v Ázii – konflikt predovšetkým v oblasti severnej Srí Lanky, kde operovala armáda povstaleckých tamilských tigrov (LTTE), bol oficiálne ukončený  vzdaním sa síl LTTE v máji 2009.

 

JAZYK A PÍSMO

Hlavným jazykom Srí Lanky je sinhálčina, indoárijský jazyk, príbuzný jazykom severnej Indie. V sinhálčine existujú veľké rozdiely medzi hovorovou formou jazyka a formou knižnou. V severnej časti Srí Lanky sa hovorí tamilčinou, ktorá patrí do drávidskej skupiny jazykov a je 18. najrozšírenejším jazykom sveta. Angličtina je rozšírená na celom území, obzvlášť u vyšších vrstiev spoločnosti je samozrejmosťou. Sinhálske písmo sa vyvinulo z indického brahmí niekedy okolo 3. st. p.n.l. Píše sa zľava doprava horizontálne, písmo je hláskové.

 

 

 

 

Vážená klientka/vážený klient,

nakoľko sa blíži termín Vašej cesty na SRÍ LANKU v termíne 18.2. – 28.2.2017, radi by sme Vám poskytli podrobnejšie informácie. Váš let zaisťuje spoločnosť FLYDUBAI

V DEŇ ODLETU 18.2.2017

Na letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa prosím dostavte v dostatočnom časovom predstihu a to najneskôr o 11:15 hod. V odletovej hale sa stretnete so sprievodcom. Check-in prebieha pri pultoch leteckej spol. FlyDubai na základe predloženia platného cestovného dokladu (pas). Skupinovú letenku bude mať so sebou sprievodca.
Sprievodca CK SATUR TRAVEL: p. MARCEL ŠMÁTRALA

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 20 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 7 kg (vrátane laptopu). Batožinu si podávate do cieľového letiska Colombo.

Pri batožine si treba dávať pozor na tekuté predmety a tekutiny, ktoré sa môžu v príručnej batožine prepravovať iba ak sú splnené podmienky: max 100 ml/1 ks, spolu max 1 l. Všetky tekuté predmety (napr. krémy, zubná pasta, parfum, toaletné vody, gély, spreje) musia byť zabalené v priehľadnom vrecku. Jedna osoba môže mať 1 plastové vrecko. Pri kontrole príručnej batožiny treba toto vrecko vytiahnuť.

Výnimku v rámci prepravy tekutín tvoria:
- lieky, ktoré potrebuje cestujúci užiť počas letu (recept alebo potvrdenie ošetrujúceho lekára)
- špeciálna strava pre chorých cestujúcich (napr. v prípade špeciálnej diéty)

Po vyzdvihnutí batožiny po prílete si ju skontrolujte. Prípadné poškodenie, resp. stratu nahláste ihneď pri okienku leteckej spoločnosti, ktorou ste leteli. Nezabudnite prosím, že ak by sa vyskytol akýkoľvek problém s batožinou (poškodenie, neskoré doručenie, strata), pre následné riešenie s leteckou spoločnosťou; resp. poisťovňou je nutné mať doklad (tzv. PIR Report) z letiska. Tento je nutné vybaviť ihneď po prílete, skôr, ako opustíte príletovú halu. Bez tohto dokladu nie je následné riešenie možné.

CESTOVNÉ DOKLADY A VÍZA

Budete potrebovať platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Na vstup na Srí Lanku sú potrebné vstupné víza – vstupné kódy cestujúci, ktorí si túto službu objednali prostredníctvom našej CK, obdržia elektronicky prostredníctvom svojej pobočky.

MENA

Odporúčame si so sebou vziať EUR alebo USD, ktoré Vám zamenia všetky Srí Lanské banky za miestnu menu. Žiadajte hneď pri výmene, aby Vám veľké bankovky rozmenili na bankovky s menšou hodnotou. Na niektorých miestach je možné platiť i v USD, ale je ich málo. Bankomaty sú v každom veľkom meste, výber z nich je však limitovaný na 20.000 – 40.000 Rs. Na drobné výdavky odporúčame mať so sebou hotovosť cca 300 – 400 EUR (400 USD).

UBYTOVANIE POČAS OKRUHU A POBYTU
- Hotel SIGIRIYA JUNGLES, Sigiriya
- Hotel OZO, Kandy
- Hotel OAK RAY TEA BUSH, Ramboda
- Hotel PANDANUS BEACH RESORT, Induruwa

STRAVOVANIE

Počas okruhu je zabezpečená polpenzia, počas pobytu polpenzia alebo all inclusive. Stravu a nápoje mimo tých, ktoré sú zahrnuté v programe si klienti hradia individuálne.

ČO SO SEBOU

Vzhľadom na pohodový charakter zájazdu je možné cestovať s kufrom, batožinu nie je nutné nikde prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na prehliadky miest a návštevu pamiatok. Kvalitná obuv je nevyhnutná. Pri návšteve niektorých chrámov je nevyhnutné mať dlhé nohavice a ženy dlhé sukne a šatky na hlavy. Nezabudnite si pribaliť aj pláštenku alebo tenšiu nepremokavú bundu, slnečné okuliare, repelenty, plavky. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparát, financie, cennosti...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety.

UPOZORNENIE

Srí Lanka je krajinou, kde sa koná počas roka množstvo festivalov a slávia sa rôzne náboženské sviatky. Počas niektorých týchto sviatkov a festivalov, je obmedzené podávanie alkoholických nápojov v hoteloch a niektoré pamiatky môžu byť zatvorené.

PROGRAM - SRÍ LANKA IDEÁLNA KOMBINÁCIA
18.2. - 28.2.2017

1. deň (18.2.)
Odlet z Bratislavy v popoludňajších hodinách (13:30 hod) cez Dubaj na Srí Lanku.

2. deň (19.2.)
Prílet na Srí Lanku v ranných hodinách a hneď sa vydáme objavovať túto nádhernú krajinu. Presunieme sa do oblasti Sigiriya. Cestou sa zastavíme v sloňom sirotinci v Pinnawala, kde našlo svoj domov niekoľko stoviek sloních mláďat. Je to veľmi zaujímavé miesto pre všetky vekové kategórie, nakoľko sa dozvieme veľa o slonoch, ako sa o slony treba starať, ako ich kŕmiť a najväčším zážitkom je presun stád slonov k neďalekej rieke, kde prebieha ich kúpanie.

3. deň (20.2.)
Sigiriya čiže „Levia hora“, trón kráľa Kasyapa , „Pevnosť v oblakoch“, skala týčiaca sa strmých 200 metrov nad okolitý terén, patrí medzi tie najväčšie zaujímavosti a je pokladaná za ôsmy div sveta. Na tejto pevnosti sa odohral príbeh zrady a boja o moc, ktorý môžeme čítať zo zvyškov kráľovského paláca a fresiek dievčenských postáv. Po „levích schodoch“ vystúpime až na vrchol tohto mimoriadneho monumentu. Pozrieme si stredoveké kráľovstvo Polonnaruwa. Mesto zostalo takmer v pôvodnej podobe napriek tomu, že je staré viac než 800 rokov. Jeho slávu pozdvihol kráľ Parakramabahu I. v 12. storočí. Harmóniu medzi sinhálskym a tamilským etnikom symbolizuje aj množstvo budhistických a hinduistických chrámov postavených v rámci jedného komplexu. Fakultatívne možnosť návštevy NP Minneriya – slonie safari.

4. deň (21.2.)
Dambulla. Zlaté jaskynné chrámy v Dambulle považujú mnohí za najspirituálnejšie miesto na Sri Lanke. Mystickú atmosféru miesta vytvára až 150 sôch Budhu a množstvo farebných fresiek na stenách. Vstup do jednotlivých jaskyní je zo 100 metrov vysokého skalného masívu, ktorý otvára pohľad na nádhernú panorámu krajiny. Cestou z Dambully do Kandy navštívime dedinu Matale, ktorá je plná záhrad s korením a miestnym ovocím. Dozvieme sa podrobnosti o pestovaní jednotlivých druhov. Cesta nás povedie do Kandy, hlavného mesta sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815, keď nadvládu prevzali Briti. Uprostred mesta sa rozkladá umelo vytvorené jazero z roku 1807. Na jeho brehu stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka Dalada Maligawa, Chrám Budhovho zubu. Večerná prehliadka chrámu a návšteva typického predstavenia kandyjskej tanečnej skupiny.

5. deň (22.2.)
Navštívime kráľovské botanické záhrady Peradenyia, kde najlepšie spoznáme bohatstvo a rozmanitosť miestnej flóry. Následne sa presunieme do „Malého Anglicka“ – horskej oblasti Nuwara Elyia a rovnomenného mestečka, ktoré je kráľovstvom najlepšieho srílanského čaju. Priemerná denná teplota v tejto oblasti dosahuje maximálne 20°C, vďaka čomu si ju obľúbili Angličania. Dodnes je tu možné vidieť stavby z koloniálnej éry, dokonca aj nové domy postavené v anglickom štýle, obklopené veľkými záhradami. Po ceste sa nám naskytne pohľad na úžasné vodopády a stráne svahov pokryté nekonečnými čajovníkovými plantážami. Návšteva továrne na čaj, kde sa vyrába ten najlepší čaj na svete – jedinečná možnosť ochutnať šálku toho pravého cejlónskeho čaju.

6. deň (23.2.)
Kitulgala, nádherné miesto na západe krajiny, ukryté uprostred hustej vegetácie preslávil predovšetkým film „Most cez rieku Kwai“ – aj dnes ešte môžete vidieť miesto, kde stál. Mesto je známe i náleziskami pozostatkov prehistorických živočíchov a skeletov neznámych civilizácii. Veľkou atrakciou je rafting na rieke (nahlásiť záujem vopred u sprievodcu). Pred nami je cesta do plážového rezortu, kde nás čaká už len dokonalý relax.

7. deň - 11. deň (24.2.-28.2.)
Pobyt na pláži, možnosť ďalšieho individuálneho poznávania. Pred nami je záverečný deň v tejto nádhernej pokojnej krajine, budeme sa musieť rozlúčiť. Check-out z hotela, transfer na letisko. V skorých ranných hodinách odlet do Bratislavy cez Dubaj.

Zmena programu vyhradená.


Cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Bratislavy, z Košíc alebo z Viedne. Transfer BA – letisko – BA (pri odlete z Viedne). Miestne transfery. 4x ubytovanie počas okruhu v 3* hoteloch s polpenziou. Vstupy do pamiatok, vystúpenie kandyjskej tanečnej skupiny. 4x/5x/6x ubytovanie počas pobytu v 4* hoteli s polpenziou. Sprievodca CK Satur počas okruhu. Silvestrovský večer.

Cena nezahŕňa

Servisné poplatky 450 EUR (Silvester, odlet z Bratislavy), 420 EUR (ostatné termíny). Vstupné víza (ETA kód) 60 EUR.

 


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -