Vyhľadávanie zájazdu

Srí Lanka, Južná IndiaTermíny a ceny

Srí Lanka, Južná India

Logická kombinácia ostrova cejlónskeho čaju s najzelenšími časťami Indie. Najkrajšie pamiatky Srí Lanky, slávna Sigiriya, sloní sirotinec v Pinnawale a najvýznamnejšie hinduistické pamiatky sveta. Bájny Madurai, židovská štvrť v Kochi. Táto cesta vás prekvapí a duchovne naplní.

deň 1 - 1 -

Odlet na Srí Lanku.

deň 2 - 2 -

Prílet do COLOMBA, hlavného mesta ostrova. Chystáte sa spoznať ostrov prezývaný “Perla Indického oceánu” lepšie než 99% domácich. Vojna medzi Sinhálcami a Tamilcami trvala tak dlho, že sever krajiny je absolútne neznámy. Aj keď vojna skončila už v roku 2009 a v krajine odvtedy vládne mier, Vy bude jedni z prvých turistov. Vychutnajte si to privilégium! Transfer krížom cez sviežu prírodu trópov do najstaršieho hlavného mesta. ANURADHAPURA (UNESCO): založená v 4. storočí pred n. l. bola počas 1400 rokov hlavným mestom Sinhálska, rozlohou veľká ako dnešný Paríž. Škoricové, ananásové plantáže, sýtozelené ryžové polia. Najlepšie banány ambulla budete zapíjať kokosovým arakom, CK Vás pozýva. Ruwanwelisaya vysoká 103 metrov je najkrajšia pagoda krajiny, biela, majestátna a nádherná. Prečo sa budhisti usmievajú a sú tak šťastní? Spýtajte sa na to mnícha, ktorý stojí vedľa vás! Poprechádzame sa popod korunu Sri Maha Bodhiya, najposvätnejšieho stromu budhizmu, ktorý pochádza z pôvodného stromu pod ktorým získal Budha osvietenie. Dokonalý začiatok našej cesty.

deň 3 - 3 -

Aj tento deň zažijete viac než iní. Pravý Cejlón, ktorý tu už o pár rokov nebude. Usmievavých domorodcov v ich dedinkách mimo klasických turistických trás. Nasadneme na Srí Lanský taxík – drevené káry ťahané vodnými byvolmi nás privezú až k jazeru plnému lotosových kvetov. Budeme sa plaviť na domorodých lodičkách krížom až k pralesu. Uvidíme divoké slony? Ako pestujú domorodci ryžu, kokos, betel a ako pripravujú lokálny čaj? Domčeky z prútia, hlinená pec na drevo, na oblečenie sarong a sárí. Pokoj, pokora a jednoduchý šťastný život v raji. Ako tu môžu mať tak čisto? Domorodý obed podávaný na banánovom liste je neuveriteľne chutný. Toto zažil málo kto. Užívame si pohostinnosť miestnych obyvateľov. Kundate gate dumi kun. Čo takto zajazdiť si na slonovi? Budete mať možnosť. Chodíme sem roky a toho malého slona domáci už volajú “Bubo”. Poobede navštívime skalné chrámy v DAMBULLA (UNESCO): budhistické sochy a impresívne fresky, komplex piatich jaskýň Aja Maha Vijara, sochy Upulvana a Samana, výjavy z pekla, veľký zlatý Budha a škriekajúce opice na mangovníku.

deň 4 - 4 -

SIGIRIYA: ôsmy div sveta, opevnený palác kráľa Kasyapu na 183 metrov vysokom brale, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Vystúpime až hore a budeme sa tešiť neuveriteľným výhľadom. Jedna z najkrajších scenérii aké ste kedy videli. POLONNARUWA (UNESCO) bola druhým hlavným mestom Cejlónu a my si ju užijeme na bicykloch. Autobus ide popri nás pre tých čo bicykel nemusia. Väčšinou sa ide po rovine, či mierne dole. Zavlažovacie systémy na rozlohe 2400 hektárov, postavené slávnym kráľom Parakrambahu, ruiny kráľovskej komnaty, citadela, lotosové kúpele, komplex Gal Vihara s kolosálnymi stvárneniami Budhu na granitovom kameni, najzachovalejšia nezrekonštruovaná dagoba na Srí Lanke. Po bicyklovaní sa osviežime čerstvým kokosovým orechom. Ďalší úžasný deň za nami.

deň 5 - 5 -

Dnes si vysvetlíme základy ajurvédskej medicíny. Miestne herbálne lieky na artritídu, zvýšenie libida či na depiláciu sú zázračné. Predvedieme! KANDY (UNESCO): kráľovské horské mesto a centrum sinhálskej kultúry. Daladamaligawa, chrám Budhovho zubu, ktorý je najposvätnejším miestom Srí Lanky, miesto viery a hrdosti. Prejdeme sa záhradou a ukážeme si ako rastú klinčeky, kurkuma či kardamon a všetky ingrediencie z ktorých sa vyrába to najlepšie karí. Ale aj iné rastlinky od A po Z., ktoré máte doma vo svojich koreničkách. Večer si môžete vychutnať známy sinhálsky tanec či ajurvédsku masáž.

deň 6 - 6 -

Venujeme sa najvzácnejšej komodite z ostrova zvaného Cejlón. Čajové plantáže, na ktorých sa pestuje originálny cejlónsky čaj, čajová fabrika, malebné scenérie čajovej krajiny, vodopády, horské masívy a všadeprítomná vôňa čaju. Sloní sirotinec v PINNAWALA na brehoch rieky Maoya bude na konci nášho poznávacieho okruhu najväčším zážitkom. 70 rozkošných sloníkov, ktoré sa spolu hrajú a šantia. Kŕmenie, kúpanie. Poobede odchádzame do Colomba.

deň 7 - 7 -

Odlet do Indie a prílet do piateho najväčšieho mesta Indie CHENNAI, transfer do Mahabalipuramu. MAHABALIPURAM – prímorské mestečko a významný prístav už v období narodenia Krista, známe svätyňami vytesanými z jedného kusu kameňa, ktoré patria k najkrajším na svete. Sú najkrajšie tie voľne položené, alebo tá pri morskom brehu, čo vydržala tsunami v 2004, zaradená do svetového dedičstva UNESCO? Priblížime si históriu tohto významného prístavného a obchodného mesta. Osviežime sa čerstvým kokosom, alebo prelisovanou cukrovou trstinou. Program je v CK perfektne nastavený a  my môžeme pokračovať v objavovaní. Stojíme pri najväčšom granitovom bas-reliéfe na svete, ktorý zobrazuje starodávny príbeh o zostupe posvätnej rieky Ganga na Zem. Sme ubytovaní kúsok od pláže v bengálskom zálive, chcete si na úvod cesty zaplávať, ochutnať čerstvo ulovené, morské špeciality v miestnych reštauráciách? CK Vám odporučí overenú reštauráciu. Zlatý západ slnka si pozrieme v parku, kde sa nachádza aj maják z 19. storočia, neďaleko si vychutnáme pohľad na palmamy posiate okolie. Prehliadka by nebola kompletná bez ikony mesta, ktorou je gigantický 250 tonový balvan, zdá sa, že v dôsledku optickej ilúzie sotva vydrží na svahu kopca. India si nás už od začiatku podmanila.

deň 8 - 8 -

Pokračujeme do mesta KANCHIPURAM. Jedno zo siedmych svätých miest Indie, jediné zasvätené Šivovi aj Višnovi. Magické miesto nazývane aj mestom tisícich chrámov. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši zo siedmeho storočia, ohromia detailnou architektúrou a prejdeme cez jednu z najvyšších gopurám - vstupných chrámových brán. Pestrofarebné hodvábne sári, ktoré patria k najkrajším v celej Indii. Nazrieme do tkáčskych dielní, kde sa toto tradičné indické oblečenie vyrába, na vyše storočných krosnách. Ochutnáme naše prvé, originálne, chutné a rozmanité thali. Nefalšovaná exotika.

deň 9 - 9 -

TIRUVANNAMALAI priťahujúci státisíce indických pútnikov. Prečo? Vysvetlíme si. Zažijeme silu tohto miesta aj my? Prejdeme sa gigantickým chrámovým komplexom a svoje myšlienky ukľudníme v jednom z ašrámov.  PONDICHERRY: bývalá francúzska kolónia s nezvyčajnou atmosférou kombinácie európskej kultúry a indických tradícií. Trikolóra na hôtel de ville a architektúra francúzskeho 18. storočia nech Vás nemýlia. Stále sme v Indii s jej plnými ulicami, rikšami a pouličnými trhmi. Návšteva ášramu v AUROVILLE – malej komunite vytvorenej kedysi okolo duchovného vodcu Šrí Auróbinda Ghóša, kde sa stále vyučuje joga. Stihneme lekciu? Niet rituálov, ani meditácie, stačí sa len oddať Božiemu princípu a sile. Zistíme ako žije komunita v indickom nezávislom území, s vlastnou menou a prejdeme pod mohutným banyanom. CK vám ukáže epicentrum komunity. Dych berúce prekvapenie nás len čaká, zlatá guľovitá stavba - Matrimandir, akoby z vesmíru. Svätyňa určená k meditácii, na jednu z 12 atribút, ktoré tu miestny dodržiavajú. Pochopíme, ktoré to sú a nie jednu si ´´zoberiem´´ so sebou. Princípy meditácie už stačí len praktizovať.

deň 10 - 10 -

Zadžogujeme si ráno s Indami a Indkami? Asi jediné mesto v Indii, kde ich uvidíte v kraťasoch. Z pobrežného Pondicherry sa presúvame do vnútrozemia. Z okien autobusu pozorujeme rušný dedinský život a vysvetľujeme si ako hlboko viera ovplyvňuje indických ľudí. Zastavujeme sa v známej reštaurácii a vychutnáme si Tandoori chicken s naanom. Tandžávúr (TANJORE): mesto, kde v roku 1010 vybudovali z jedného kusu kameňa úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) ako večnú pamiatku slávy ríše, ktorá odtiaľto siahala až po brehy Gangy. My na vrchole "veľkého chrámu" pozorujeme 81 tonovú kupolu v svetle zapadajúceho slnka. Ako to len v tých časoch mohli postaviť? Upúta nás aj monolitný 25 tonový býk Nandi, jeden z tých najväčších čo môžete v Indii nájsť. Tandžavúr je známy svojimi maľbami a bronzovými odliatkami sôch. Zoberieme Vás do domácej fabriky, kde si môžete pozrieť a vyskúšať odliať sošku tancujúceho boha Šivu. Tieto suveníry sú originálom a toto umenie pochádza práve odtiaľto. 

deň 11 - 11 -

TRICHY, ktoré spomína už Ptolemaios v druhom storočí p.n.l. Uprostred ktorého sa vo výške 84 metrov vypína skala s chrámom boha Ganeša. Za výhľadom z jej vrcholu musíme zdolať 437 kamenných schodov! Dovidíme aj na neďaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, ktorý si vzápätí pôjdeme aj pozrieť. Stavalo ho mnoho dynastií od 10. do 20. storočia a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektárov, čo ho robí najväčším hinduistickým, funkčným chrámom na svete. CK sprievodca Vás prevedie týmto labyrintom a zoberie Vás aj na vyhliadku, kde si tento rozsiahly komplex lepšie predstavíme. Vyznáme sa a ukážeme Vám aj sanctum sanctorum, najposvätnejšie miesto chrámu, kam môžu vstúpiť iba hinduisti. Pokračujeme ku ghátu, schodiskám posvätnej rieky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály miestnych ľudí. Presun do Madurai, do mesta božieho nektáru, mesta pútnikov, žobrákov, biznismenov, volských záprahov a rikší. Večeru si vychutnajte v jednej z mnohých reštaurácií na streche s výhľadom na gópury – nádherne zdobené veže chrámov. Slovenský sprievodca je neustále s Vami.

deň 12 - 12 -

Sme v MADURAI, druhom najväčšom meste štátu Tamil Nadu, ktorého pôdorys pripomína nákres lotosu. Najstaršie osídlené miesto na indickom subkontinente, mesto chrámov a festivalov. Obrovský zážitok. Hneď ráno navštívime chrám Meenakshi, okolo ktorého sa 2500 rokov točila história mesta. Množstvo úchvatných zobrazení bohov, bohýň a mýtických stvorení. Bude sa tadiaľ túlať aj chrámový slon? Chrám bol nominovaný za jeden z divov sveta. Toto musíme vidieť! Za pohľad určite stojí aj monumentálny palác Tirumala Nájaka. Jeho vnútorné nádvorie s rozmermi 75x52 m nádherne dopĺňa hustá spleť stĺpov po obvode. Monumentálne! Opúšťame štát Tamil nadu a scénickou cestou cez plantáže kaučukovníkov, kardamomu, kakaovníkov, zeleného korenia a paliem sa dostávame do prírodnej rezervácie Periyar v štáte Kerala. Organické ubytovanie a oddych od ruchu miest v zelenej prírode. Samota a stav blaženosti, dýchajte a relaxujte uprostred najzelenších miest južnej Indie.

deň 13 - 13 -

Rezervácia PERIYAR, najnavštevovanejšia v Južnej Indii. Potešíte sa návšteve záhrad korenia (zopakujeme si, čo nás naučila Srí Lanka?) a porovnáte si indický čaj s cejlónskym. Rezervácia PERIYAR pod vrcholom Anamudi (2695 m), najnavštevovanejšia v Južnej Indii, zaberá plochu 777 štvorcových kilometrov a poskytuje domov divým byvolom, diviakom, makakom, tisícke slonov, pár desiatkam tigrov a viac než dvesto druhom vtákov. Plavba po jazere Periyar je unikátnou príležitosťou na pozorovanie divokej zveri, pre neúnavných ponúkame trek v džungli s miestnym sprievodcom. Potešíte sa aj návšteve záhrad korenia (vedeli ste, ako rastie napríklad vanilka, či čierne korenie?) a spoznáte tajomstvo výroby miestneho čaju. Cez sýtozelené čajové plantáže transfer do prístavu a nalodenie sa na prenajatý hausbót. Ďalší vrchol našej cesty. Plavíme sa v tichom prostredí nádherných kanálov. Kormidlujeme a z paluby nášho hausbótu sledujeme život obyčajných miestnych ľudí v nádhernej indickej prírody. Aj toto je India! Zakotvíme pod palmamy. Otvoríme si čerstvé kokosové orechy, opečieme len pred malou chvíľou chytené rybky a pri západe slnka si povieme viac o neuveriteľnej Indii. Vzrušujúca noc na houseboate. 

deň 14 - 14 -

KOCHI v štáte Kerala. Znova na pobreží, Indiu sme prešli naskrz, z východu sme sa presunuli na západ. Kochi je jedným z mála miest v Indii, kde väčšinu obyvateľov netvoria hinduisti. Zasa iný svet. Ako prístav korenia ho poznali Gréci, Rimania, Arabi, Židia aj Číňania, preto má prívlastok "kráľovná arabského mora". Ďalší dôkaz neskutočnej indickej histórie. Kochi je mestečkom s najstarším kostolom v Indii (Kostol svätého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou pápežom Pavol IV.), mešitami a židovskou synagógou (najstaršou v celom Commonwealthe). Je zmesou portugalskej, holandskej a anglickej vidieckej osady na tropickom Malabarskom pobreží.

deň 15 - 15 -

Vychutnávame si zmes kultúr, pobrežných krčiem, reštaurácii, sympatických obchodíkov, židovské mesto, múzea, paláce, pláže, chrámy a to nie je všetko. Pozrieme si aj predstavenia Kathakali, klasické divadelno-tanečné vystúpenie, ktoré rozpráva o mytologických indických príbehoch. Príprava mejkup hercov má prísne pravidlá a príprava trvá niekoľko hodín. Súčasťou býva, chilli , ktoré aplikujú do očí, aby zobrazili postavu démona. Sedíme rovno v prvej rade. Rozlúčka, ako sa patrí. Stihneme sa ešte okúpať v arabskom mori? CK pozná pláž, kde nájdete iba miestnych. Zážitky sú ulovené, už si ich iba zhrnieme pri spoločnom obede. "Incredible India" nám bude chýbať. 

deň 16 - 16 - Odlet a prílet domov.


Cena zahŕňa

miestny prelet zo Srí Lanky do Indie

ubytovanie v nami overených hoteloch strednej triedy počas celého pobytu v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

raňajky

-sprievodcu počas pobytu

miestnych sprievodcov podľa potreby

dopravu počas celého pobytu prenajatým mikrobusom

plnú penziu na houseboatoch

návštevu výrobne čaju

všetky prehliadky

výlety

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

Cena nezahŕňa

stravu (okrem uvedenej), letiskové poplatky, prepitné, víza, vstupné do pamiatok a atrakcií


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -