Vyhľadávanie zájazdu

Stredná Amerika Grand TourTermíny a ceny

Stredná Amerika Grand Tour

Šija, ktorá spája Severnú a Južnú Ameriku je domovom 8-mich krajín. Naša cesta Vám umožňuje na ex precestovať a spoznať rozličné indiánske kultúry, zažiť divočinu hmlových pralesov, pozrieť sa na aktívne sopky a na záver sa pokochať pohľadom na panamský prieplav. Španielsky conquistadores, mayovia, námorníci a moderné eko rezorty to všetko nájdete v tejto ceste po moderných republikách strednej Ameriky. Monumentálna indiánska história vás prekvapí, tri aktívne vulkány taktiež. Namočíme sa do dvoch najznámejších jazier (Atitlán a Nicaragua) a s úžasom budeme pozorovať mega stavbu panamského kanála. Koloniálne mestá Antigua a Granada vám pripomenú stredovekú Európu a relax bude na pobreží Pacifiku v oblasti Guancaste.

deň 1 - 1 -

Odlet z Európy smer americký kontinent. Ešte v ten istý deň pristaneme v najznámejšom letovisku Mexika, v Cancune. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu za „veľkú mláku“ chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť. Pobrežie Karibiku a pravlasť legendárnych indiánov. Zvládnete po prílete aj prvé mexické pivo alebo silnú tequilu? Mexiko sa už na Vás teší.

deň 2 - 2 -

Ráno nás čaká jediná pyramída na brehu mora, TULUM a začneme našu mayskú exkurziu. Mexické Tulum patrí medzi naše obľúbené výlety v rámci Mexika aj na iných zájazdoch. Hneď pod pyramídou dole je teplé Karibské more s peknou plážou. Pyramída v Tulume je asi najfotogenickejšou pyramídou na Yucatáne. Bola jednou z mála, ktorú dokonca ešte aj Španieli videli fungovať v priamom prenose. Tulum ako významné obchodné centrum sa nachádzalo okolo 140 km od Cancunu, dakedy bezvýznamnej rybárskej dediny. Je to jediná pyramída, ktorá je prístupná nachádzajúca sa priamo na karibskej pláži. Všetko, vrátane bohatej histórie, si vysvetlíme a ukážeme na mieste. Povieme si aj o cenote. Mayovia cenoty používali nielen ako zdroj pitnej vody, ale aj ako obetné studne. Ako je to možné? Vychladené mexické pivko, limetka a chrumkavé nachos - vyskúšate ich aj so štipľavými papričkami „jalapeňos“ alebo „chipotles“ alebo „guajillo“? V miestnej kuchyni sa vyznáme a radi Vám poradíme, čo treba jesť. Začnite pred odletom používať viac chilli, aby sa Vám na miestnú stravu lepšie prechádzalo. Na svoje si príde však úplne každý.

Pokračujeme do Belize – najoriginálnejšej a najfarebnejšej krajiny amerického kontinentu. BELIZE CITY – najväčšie mesto krajiny, ktoré už nie je jej hlavným mestom. Prečo sme tu a kde sú turisti? Sprievodca vám priblíži svojský miestny život. Vedeli ste, že miestne pivo patri k najlepším v Amerike?

Belize je najmladšou krajinou celého regiónu a je to destinácia, do ktorej by Vás najprv nenapadlo zavítať. Nenájdete tu ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodné reťazce, Walmarts a podobne. Ak sa aj nejaké objavili, čoskoro sa vytratili. Prípadne sa otvorili neoficiálne predajne (napr. Starbucks na Caye Caulker). Tu nemá nikto dôvod ísť do mesta a vyberať si nejaký produkt z ponuky 40 rôznych druhov. Títo ľudia takéto veci nepotrebujú. To, čo my v CK máme na Belize radi, je práve jeho neturistická stránka. Je pre nás zaujímavé tým, že sem chodí veľmi málo turistov, aj v tomto storočí sa sem takmer nikto nehrnie, a tým je táto krajina naozaj unikátna. Kto má rád bizár krajiny, Belize pochopí a neoľutuje, že sem nazrel. O Belize majú ľudia minimálne informácie, no my v CK Vám ho s nadšením predstavíme tak, že si ho akýmsi spôsobom zamilujete a dotvorí nám obraz o krajinách Strednej Ameriky. Oplatí sa! 

deň 3 - 3 -

Prehliadka BELIZE CITY. V Belize sa ešte stále dá zažiť pravá autenticita. Táto krajina má svoj vlastný život, ľudí len tak niečo nerozhodí, žijú si svojím pokojným tempom. Nepoznaná, neturistická a nezvyčajná krajina Strednej Ameriky. Belize City nie je hlavným mestom Belize, no žije tu najviac ľudí. Má okolo 70 000 obyvateľov, kde v porovnaní so slovenskými mestami môžeme hovoriť o malej Nitre. Pri prvej návšteve Belize City môžete zažiť kultúrny šok. Prechádzate po nespevnených a prašných cestách, pozorujete život miestnych a každým okamihom Vás Belize City udivuje. Starci posedávajú na chodníkoch a fajčia svoje cigary, deti so školskými taškami utekajú domov alebo sa idú niekde hrať, predavači predávajú čerstvé ovocie či kokosy, ľudia pod ošarpanými slnečníkmi obedujú morské dobroty či ryžu s fazuľou a popíjajú miestne pivo Belikin, robotníci sú takmer na každom rohu..tam stavajú dom, tam opravujú fasádu, inde cestu. Atmosféra je prevoňaná Karibikom, prach z cesty sa dvíha do vzduchu, ulice sú zaliate horúcim slnkom, hrá hudba, všade počuť karibské rytmy. Všetko je úplne iné, ako by ste čakali.

Belize je nesmierne zaujímavá krajina aj vďaka diverzite obyvateľstva, ktoré tu žije a ktoré tu môžeme stretnúť, ak budeme mať šťastie, nakoľko tu žije 14 obyvateľov na km². Môžeme tu stretnúť dokonca aj menomitov vo svojom tradičnom oblečení – minoritná komunita belochov, ktorých pôvod siaha do 16. storočia do Holandska, odkiaľ odišli a jedna vetva sa usadila v Belize. Sú známi tým, že odmietajú výdobytky našej doby, niektorí dokonca aj elektrinu, no majú autá a venujú sa poľnohospodárstvu. 

V prípade záujmu sprievodca na mieste zariadi pre skupinu navyše fakultatívny výlet na neďaleký exotický ostrov Caye Caulker. Farebný a exotický ostrov dlhý len niečo okolo 8 km s jedným mestečkom Caulker Village, kde žije okolo 2000 obyvateľov. Nachádza sa približne 30 km od prístavu v Belize City. Je veľmi obľúbený medzi medzi mladými ľuďmi (ulovíte zopár fotiek pre svoj Instagram?), nakoľko dýcha pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v miestnom bare len ťažko odoláte.

deň 4 - 4 -

Opúšťame Belize City a smerujeme do hlavného mesta – BELMOPANU, najmenšieho hlavného mesta na svete. Po ceste sa v prípade záujmu môžeme zastaviť ešte aj v miestnej ZOO, kde si pozrieme zaujímavé druhy živočíchov ako napr. vrešťan čierny (patrí medzi top 10 najhlučnejších živočíchov na svete, ktorého by ste v džungli počuli aj na 3 míle) alebo tapíry - národné zviera, či jaguáre, ktoré ešte voľné žijú južne v rezervácii Cockscomb Basin. 

Keď v roku 1961 na Belize udrel hurikán Hattie, prinieslo to nešťastie a obrovské škody. Všetky dôležité inštitúcie vtedy preniesli do Belmopanu a vytvorili tu nové hlavné mesto. Viete, ako vyzerá najkurióznejšia budova parlamentu? Názov mesta Belmopan je jednoduchá skladačka slov „Belize“ a „Mopán“. Mopán je rieka, ktorá pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde sa aj mení jej názov na Belize a pokračuje divokým korytom cez krajinu a vlieva sa severne pri Belize City do teplučkého Karibského mora. Náš autobus zastaví blízko hraníc s Guatemalou, pri tejto rieke. Mopán prekročíme kompou a pôjdeme navštíviť pyramídu XUNANTUNICH, do ktorej nás privedie cestička dlhá azda len 1 km. Prechádzka zeleným lesom k vstupnej bráne. Odporúčame pevnú obuv kvôli nerovnému terénu. 

Predkolumbovské mesto XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájneho mayského mesta uvidíme Belize aj Guatemalu. Vybehnete na Kamennú dámu a zadívate sa do zelenej Guatemaly, kde budeme nocovať. Tie výhľady sú neuveriteľne. V areáli je 6 "námestí", ktoré sú obklopené mohutnými pevnosťami a palácmi. Aj tu je jedna stavba dominantná, El Castillo. Toto mesto žilo asi o jedno cele storočie dlhšie než iné mayské mestá regiónu. 

Prechádzame do Guatemaly. Check-in v hoteli a dobrú noc na čarovnom koloniálnom ostrove FLORES.

deň 5 - 5 -

Ráno sme si vychutnali voňavú guatemalskú kávu, a sme pripravení vystúpiť na 70 metrovú pyramídu v jednom z najväčších mayských miest.

Mesto TIKAL bolo ukryté v Peténskom pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objavila expedícia vedená Modestom Méndezom, no dôkladnejší archeologický výskum prebiehal až od roku 1951. Ľudstvu sa tak odkryl unikátny svet mayskej civilizácie a dnes môžeme obdivovať ich tajomnú kultúru, i keď je pravdou, že Tikal je odhalený len na 30%. Minulý rok vedci pomocou laserového skenovania terénu zarasteného hustým pralesom našli desiatky tisíc obydlí, ktoré boli domovom Mayov. Zmapovali oblasť s rozlohou 2100 km² a objavili približne 60 000 stavieb. My vchádzame do areálu skoro ráno, kedy prales najviac ožíva. Celé je to tak trochu vzrušujúce a tak trochu tajomné. Cítime sa ako vo filme Indiana Jones! Začujeme vreskot vrešťanov? Zakričí dnes niekto "POZOR, je tu jaguár!"? Naša CK skupina je oveľa viac zomknutejšia a dáva pozor, no sme odhodlaní loviť zážitky na tomto mieste, ktoré by sa mohlo bez hanby zaradiť medzi 7 novodobých divov sveta. 

Časom sa ukázalo, že slávne mayské mesto Tikal predstavuje len zlomok mayskej metropoly, ktorá z väčšej časti zostala neodkrytá v hlbokej džungli. Uprostred Peténskej džungle, neďaleko ruín starovekého mayského mesta Tikal sa tak pod nánosom vegetácie nachádza doteraz neodkryté mesto! To je unikátne, že sme také niečo v tomto svete ešte stihli! Prechádzame pralesom, ktorý je plný života a zvukov. Z korún stromov počuť rev vrešťanov, človek by si myslel, že to môže byť jaguár, keďže na každom kroku vidieť značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu prináša novú vôňu pralesa a my kráčame cestou pomedzi vysoké stromy. Mohutné cédre, ceiby a palmy nám postupne odhaľujú prvé mayské stavby. Vysoko nad vrcholkami stromov vyčnievajú majestátne chrámy jedného z najmagickejších mayských miest. Dozvieme sa všetko potrebné a zaujímavé, ulovíme skvelé fotografie, z pyramídy sa zadívame do diaľky a predstavujeme si, aké to tu mohlo v minulosti vyzerať. 

Poobede možnosť plavby na člne na jazere Petén Itzá, ak bude dostatok času. Vychutnáme si dosýta aj miestnu skvelú kuchyňu. Ste veľmi hladný? Ochutnajte fiambre, obrovský šalát z 50 ingrediencií. Odporúčame aj morčací kak´ik, ktorý sa hodí k chuchitos, čo sú podstate známe "tamales" len na guatemalský spôsob...výber je ohromný. CK sprievodca Vám trpezlivo vysvetlí, čo treba ochutnať a vy sa rozhodnete. Na svoje si príde každý! Gurmánske zážitky Vás čakajú. 

deň 6 - 6 -

Odchod na juh do RIO DULCE (Sladká rieka). Dnes nás čaká presun naprieč exotickou Guatemalou do Hondurasu. Sme už tak ďaleko! Nad jazerom Izabal zhliadneme ako sa týči Castillo (kedysi aj väznica), ktoré tu stálo už v polovici 17. storočia a chránilo územie od nájazdov pirátov z Karibiku. My už prechádzame cez hlavnú ulicu, kde nájdete všetko, čo mesto ponúka. Ruch mestečka, dvíhajúci sa prach z ulice, plno áut, táto cesta vedie priamo na Honduras! Pozrieme sa, ako žijú a podnikajú domáci v domoch na koloch na rieke. Ostaneme chvíľu relaxovať pri dobrom jedle, studenej Corone a možnosti kúpať sa v rieke alebo vybehneme pozrieť hore na miesta, kde sú termálne pramene? Práve tu neďaleko pretekajú dve rieky, jedna s horúcou a druhá so studenou vodou, ktoré sa miešajú v prírodnom prameni. Budete mať chuť do neho skočiť? Domorodí ľudia verili, že má liečivé účinky. Krátka zastávka, aby sme vyskúšali toho, čo najviac a pokračujeme ďalej:

LIVINGSTON je mesto kreolov, Garifúnov, Karibov bez kontaktu s vnútrozemím. Zvláštny mix kultúr, ktorý nás láka spoznávať viac. Je to akoby ste sa z doterajšieho Latino sveta preniesli zrazu na Jamajku. Je to tu uplné iné ako vo zvyšku krajiny. Prach ulíc, nezorganizované budovy, angličtina na každom rohu a rastafariáni, ktorí nás lákajú do svojho sveta. Toto bol hlavný prístav Guatemaly pri Karibskom mori. Najlepšia garifúnska polievka z morských plodov sa podáva práve v Livingstone! Sme opäť pri Karibiku. Inak, ktorý rum je najlepší v Guatemale? Program organizuje a rum vyberá náš CK sprievodca tak, aby sme v dobrom čase prišli na hranicu s Hondurasom, ktorá sa na noc uzatvára. Cestujeme naprieč celou Strednou Amerikou a chceme predsa toho stihnúť veľmi veľa. 

Večerný príchod do koloniálneho mesta COPAN a sme v ďalšej krajine na našej ceste. HONDURAS. Divoký a tropický raj Honduras nás v CK udivuje vždy, keď doň vstupujeme. Zhlboka sa nadýchneme a pozorujeme ten život, ktorý tu akoby zastal. Milí ľudia, ktorí si hovoria Catrachos, sú dokonca modrookí a blond (pravdepodobne potomkovia španielskych pirátov) a obľubujú soccer. Banánové plantáže, voľne sa pasúce kravy, kŕdle detí, hudba punta. Večerné pivo Salva Vida, miestne cigary sú rovnako dobré ako tie kubánske a rum od susedov z Guatemaly umocnia dokonalú večernú atmosféru príchodu do Hondurasu. Ako sa asi cítil Krištof Kolumbus, keď priplával k jeho pobrežiu v roku 1502? Dobrú noc v štáte, ktorý pomenoval Kolumbus "Hĺbka". Dnes sme prešli kus cesty a treba si zaslúžene oddýchnúť. Zajtra lovíme zážitky v legendárnom Copáne. 

deň 7 - 7 - Copan s najdetailnejšími reliéfmi v mayskom svete, so sochami a úchvatným schodiskom. Popoludní fakultatívne na koňoch do miestnych hor, kde uvidíme indiánov v autentickom prostredí. Večerné posedenie na terase hotela a očarujúca atmosféra koloniálneho mesta.

deň 8 - 8 - Santa Rosa de Copan, typická scenéria provinčného mestečka ukrytého v horách. Predieranie sa serpentínami s dokonalými scenériami a príjemnou klímou, oblasť známa svojimi špičkovými cigarami. Pokúsime sa vstúpiť do miestnej fabriky na cigary. Popoludní prechod do El Salvadoru a prestávka v umeleckom mestečku La Palma, plnom remeselného umenia, tak typického pre El Salvador. Vyskúšame miestne tradičné jedlo – pupusas. SAN SALVADOR mesto v tradičnom latinskoamerickom prevedení. Už pohľad z autobusu vyráža dych. Poďte sa po San Salvadore prejsť! Večer príchod na pláže Pacifiku s čiernym vulkanickým pieskom.

deň 9 - 9 - Po dňoch cestovania a spoznávania si môžeme vychutnať miestne pláže Majahual, Tunco či Sunzal. Na promenáde možno ochutnáme čerstvých homárov a iné plody mora. Široký výber morských živočíchov sa zváža na miestne mólo skoro ráno a stojí za to si privstať. Štedrý El Salvador a západ slnka nad Pacifikom.

deň 10 - 10 - Odchod na hranicu s Guatemalou. Cestou sa osviežime čerstvými ananásmi. Panoráma hlavného mesta GUATEMALA CITY. Živá metropola, najväčšie mesto v strednej Amerike so 7 miliónmi obyvateľov má vždy čo ponúknuť. Autentickosť v priamom prenose. Minimum turistov, maximum poznania. Pouliční umelci, priateľská atmosféra a prekonávanie mýtov o nebezpečnosti Strednej Ameriky. Oddych na horskom salaši a ochutnávka miestnej bravčovej šunky. Salaš v Guatemale? Presvedčte sa! Večer príchod k brehom jedného z najkrajších jazier na svete – jazero Atitlan.

deň 11 - 11 - Prebudenie v raji. Panajachel a jazero ATITLAN. Celodenný výlet, plavba po jazere, krátky trek, jazero, sopky, tradičné suveníry. Návšteva piatich mestečiek na brehu jazera a tradičné tuktuky. V každom meste sa hovorí iným jazykom a tradičný kroj u domácich nesmie chýbať ani pri práci. Guatemala je najfotogenickejšia krajina regiónu.

deň 12 - 12 - Doobedňajší relax a odchod smer ANTIGUA: bývalé hlavné mesto na svahoch legendárnej sopky Vulcan de Agua. Kto nebol v Antigue, nebol v Guatemale. Najobľúbenejšie mesto v krajine len ťažko nájde konkurenciu na kontinente. Bohaté koloniálne dedičstvo, desiatky bazilík, útulných reštaurácií a jadeit na každom kroku. Výstup na horu nad mestom a nádherná panoráma.

deň 13 - 13 - Ranný odchod na sopku PACAYA. Aktívna sopka pripomína mesačnú krajinu. Vyjdeme na sopku pešo či na koni? Nezabudnuteľným zážitkom je prechádzať sa po teplých lávových kameňoch. Poobede dostatok času na mesto Antigua a jeho magickú atmosféru.

deň 14 - 14 - Odlet a prílet do hlavného mesta Nikaraguy, Managuy. Poďme po stopách Sandina a známej revolúcie, ktorá sa podobala tej kubánskej. Kto bol vlastne Sandino a kto bol Somosa? Návšteva miestneho malecónu. Nikaragua je pripravená presvedčiť nás, že má čo ponúknuť a mnohí ju označujú za klenot Strednej Ameriky.

deň 15 - 15 - Po kvalitných cestách sa presunieme z druhého najväčšieho mesta v Strednej Amerike do koloniálnej GRANADY. Granada tradične. Ráno na konskom povoze, lokálny trh a nádherný deň v azda najkrajšom meste strednej a južnej Ameriky. Či je to Antigua alebo Cartagena?

deň 16 - 16 - Národný park MOMBACHO. Prejdeme sa okolo kráterov a uvidíme aj následky explózií. Viete čo je to implozívny kráter? Povieme si všetko o miestnej flóre, faune, endemitoch. Uvidíme aj leňochoda? Bohatá príroda a skvelá káva. Kávu z miestnej plantáže samozrejme aj ochutnáme a potom si fakultatívne pozrieme kávové plantáže z vtáčej perspektívy prostredníctvom závesnej lanovky, ktorú milujú deti aj seniori. Ochutnajte skvelý miestny včelí med. Večer odpočinok v Granade.

deň 17 - 17 -

Odchod z Granady- Čaká nás ostrov Ometepe a jeho dve sopky. Aktívny Concepcion a spiaci Maderas. Múzeum miestnej predkolumbovskej kultúry. Kto tu žil a prečo si vybral ostrov OMETEPE? Punta Jesus Maria s naplavenými, tisíce rokov starými úlomkami keramiky a nezabudnuteľný výhľad na ostrovné vulkány. Ojo de Agua: lagúna s liečivou vodou zláka aj ľudí, čo sa neradi kúpu. Brehy jazera Nikaragua sú ako stvorené na kúpanie vo vlnách sladkého mora.

deň 18 - 18 - Odchod na hranice s Kostarikou. Príchod do najekologickejšej krajiny sveta. Priehrada ARENAL je najväčšou vodnou plochou v krajine. Nádherné scenérie nás zavedú do mesta LA FORTUNA. Najfotografovanejší vulkán v krajine ARENAL je jednou z desiatich najaktívnejších sopiek v Amerike. Spustíte sa cez dve doliny na kilometer dlhom lane? Zvládli to aj osemdesiatnici. Nechajte sa prehovoriť. Úžasné, intenzívne aktivity Kostariky vystrieda pohoda večerných sopečných termálnych prameňov.

deň 19 - 19 - Čo sme nestihli včera dokončíme dnes a možno nájdete odvahu na závesné mosty. Poobede presun do hlavného mesta Kostariky San José.

deň 20 - 20 -

Hlavné mesto Kostariky SAN JOSE, downtown a koloniálna architektúra. Poobede preletíme do Panamy. PANAMA CITY. New York Strednej Ameriky alebo mesto, kde sa zdanlivo všetko točí okolo prieplavu. Nie je to však tak. Prvé mesto, ktoré postavili belosi na brehoch Tichého oceánu, vitajte v hypermodernom Panama City. Pristávame v bývalej banánovej republike, ktorá sa mení na ekonomického jaguára a kde je domorodou menou americký dolár. Nepotrebujeme víza, žiadne očkovanie, voda sa v Panama city dá piť z kohútika. Vitajte v bezpečnej tropickej krajine plnej prekvapení. Historické mesto Panama City je pod patronátom Unesco. Nenecháme si ujsť Katedrálu Santo Domingo a oblúk zo 17 storočia Arco Chato, kvôli ktorému sa rozhodli postaviť Panamský kanál práve tu. Prezidentský palác, námestie Herrera a námestie Bolivar. Porozprávame si o legendárnom pirátovi Morganovi a v slávnej katedrále San José budeme obdivovať majestátny zlatý oltár (Altar de Oro), ktorý prežil, lebo ho pred pirátmi natreli na čierno. Tento oltár je považovaný za druhý najväčší poklad Panamy, hneď po panamskom kanály. Vstúpime aj dovnútra najvyššieho kostola San Francisco de Asisi, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou panorámy historického mesta. Večerná prechádzka modernou Panamou a budova odkiaľ unikli legendárne panamské dokumenty! Salud so 7 ročným rumom Abuelo, ktorého fabrika patrí rodine prezidenta. Ubytovanie v Panama city.

deň 21 - 21 -

Celodenná prehliadka Panama City a prehliadka Panamského kanála. Panama City je elegantným a prosperujúcim centrom bankovníctva, obchodu a dopravy. Modernou diaľnicou križujúcou oceán pomedzi mrakodrapy najmodernejšej časti mesta. Moderné vs historické mesto. Prejdeme krížom po avenida Balboa a vzdáme hold prvému Európanovi, ktorý uvidel Tichý oceán. Mamutie lode, ktoré plávajú Panamským prieplavom tesne pred nami. Viete aký je rozdiel medzi krokodílom a kajmanom? Uvidíme ich v rieke? Panamský prieplav je najvýznamnejšou vodnou cestou na svete. Tento zázrak techniky je dlhý 80 km a tiahne sa z Panama City na pobreží Tichého oceánu až do Colónu na pobreží Atlantického oceánu. Plavebné komory Miraflores, odkiaľ budeme pozorovať zoraďujúce sa lode. Uvidíme 2 komory, kde sa loď v každej zdvihne o 8 mestrov. Navštívime múzeum Panamského kanála a dozvieme sa ako to vyzeralo keď od roku 1914 až do roku 1999 kanál vlastnilo USA. A prečo musel Gustave Eiffe vypovedať na súde? Uvidíme aj obrovské lode prechádzajúce cez novovybudovaný kanál Cocoli otvorený v roku 2016. Najmenšia uskutočnená platba za plavbu kanálom bola 0.36 USD v roku 1928 a zaplatil ju Richard Halliburton, ktorý kanál preplával kraulom. V Cocoli teraz platia lode 1.5 milóna USD za jeden jediný prechod. Spoznali sme najúžasnejšiu svetovú skratku. Ochutnáme špeciality na rybacej tržnici ako napríklad fufu, či ceviche z chobotnice ku ktorému sa hodí ľahké pivo Panama. Ako zákusok si dáte la Michoacana alebo raspados? Bude čas kúpiť si ručne vyrábané suveníry od inidánov zo San Blas, alebo kvalitný panamský klobúk “Panamák”. Z pešej promenády plnej bežcov a cyklistov nafotíme “New Yorskú” panorámu novej Panama City najlepšie. Večer odlet z najbohatšieho mesta Strednej Ameriky domov.

deň 22 - 22 -

Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Strednú Ameriku poznáte lepšie než ktokoľvek iný.

 
 
 


Cena zahŕňa

prelet Guatemala – Managua

prelet San José - Panama

sprievodcu

raňajky na časti Nikaragua-Kostarika-Panama

prenajatú dopravu počas celého pobytu s Vašim šoférom

ubytovanie v hoteloch strednej triedy (miestne 3*-4*) v izbách pre dve osoby Viac o ubytovaní - tu.

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby

letiskové transfery 

Cena nezahŕňa

ostatnú stravu, letiskové poplatky, vstupné, iné fakultatívne výlety/aktivity


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -