Vyhľadávanie zájazdu

Sumatra, Jáva, BaliTermíny a ceny

Sumatra, Jáva, Bali

Exotická cesta, ktorá splní Vaše sny o Indonézii. Cez rovníkový prales na sopku, kŕmenie orangutanov a pobyt v nádhernej prírode Sumatry. Tanečné vystúpenia, ryžové terasy, božské Bali na záver. Pod taktovkou skúseného slovenského sprievodcu do srdca fascinujúcej Indonézie.

deň 1 - 1 - Odlet z Európy a let kvalitnou leteckou spoločnosťou.

deň 2 - 2 -

Prílet do MEDANU. Selamat datang – vitajte. Najväčšie mesto na Sumatre, je trhovým, obchodným a dopravným centrom. Okolie Medanu je poľnohospodárska oblasť bohatá na tabak, kaučuk, palmový olej a kávu. Prvé dotyky s Indonéziou, zo všetkých sa stávajú milionári. Prehliadka Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra a najväčšieho mesta Indonézie mimo Jávy. Návšteva paláca Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A potom hlavná mešita (Masjid Raya) v marockom štýle a „Staré mesto“ Kesawan v centre Medanu.

deň 3 - 3 -

Ráno sa presunieme cez Binjai, Stabat a Sei do TANGKAHANU na okraji národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Cesta nám bude trvať približne 5 hodín. Mestečko Tangkahan sa nachádza na sútoku riek Buluh a Batang. Po ceste sa zastavíme na plantáži s palmovým olejom, čo je jeden z najdôležitejších príjmov miestnych obyvateľov. Poobede prechádzky po okolí, pozorovanie prírody, motýľov, kúpanie v rieke. Fakultatívne možnosti: Tubing (splavovanie na nafúknutých dušiach) na rieke a kúpanie sa vo vodopáde. Strávte čas v džungli a užite si osvieženie v rieke Batang. Neskôr popoludní spoločne nakŕmime a okúpeme slony. Dotknúť sa tohto obra a pomôcť mu sa očistiť od každodenného prachu a bahna je dokonalý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Podelíte sa o príjemnú vodu so slonmi? Noc na okraji džungle v jednoduchšom ubytovaní.

deň 4 - 4 -

Trojhodinový presun džípmi do dedinky BUKIT LAWANG s fotografickými zastávkami po ceste. Budeme prechádzať tradičnými a málo rozvinutými dedinkami a okolo nás budú kaučukové plantáže, háje olejových paliem a iných tropických rastlín. Popoludní absolvujeme trek do džungle s veľkou pravdepodobnosťou stretnutia s orangutanmi vo voľnej prírode. Nik nezaručí, že orangutany uvidíme, ale práve tu je na stretnutie najväčšia šanca. Na trek vyrazíme z dedinky Bukit Lawang, kde bola jedna zo staníc na reintrodukciu orangutanov do voľnej prírody. Projekt bol ukončený v roku 2015, ale ľudoopy sa ešte stále vracajú na toto miesto a radi stretávajú návštevníkov. Pomaly si ale zvykajú na absolútnu slobodu a bez problémov sa uživia v lese. Sú to jediné veľké ľudoopy na území Ázie a najväčšie zvieratá, ktoré žijú na stromoch. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Na treku džungľou strávime približne tri hodiny a budeme mať unikátny prírodný zážitok. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické Thomasove hulmany? Máte doma ratanový nábytok? Chcete vidieť ako to rastie? Fauna a flóra je tu naozaj jedinečná. Na hranici národného parku Gunung Leuser v mestečku Bukit Lawang prenocujeme.

deň 5 - 5 -

Po raňajkách odchádzame z jedinečného Bukit Lawang a presunieme sa do vysočiny Karo, horského mesta BERASTAGI (1300 m), základne pre výstup na sopku Sibayak. Budeme prechádzať hornatou krajinou a mestečkami Sembahe a Sibolangit. Po príchode do Berastagi pôjdeme pozrieť budhistickú pagodu Taman Alam Lumbini v dedine Dolat Rayat, ktorá je kópiou Shwedagonskej pagody v Mjanmarskom Yangone. Bola dokončená v roku 2010 a jej hlavná stúpa je vysoká 42 metrov. Rovnako ako aj v mjanmarskom origináli, aj tu sa nachádza Budhova relikvia a je tu zbierka tisícok podobizní Budhu zo všetkých kútov sveta. Želajte si niečo počas obchádzania mandaly a možno sa vám želanie vyplní. Na ovocnom trhu si kúpime a ochutnáme plody známe aj menej známe. Ochutnajte mangosteen, marakuju, salak, papáju, mango, pitaháju, jack fruit a ďalšie. Tak ako aj u nás, veľa druhov ovocia je sezónnych. Uvidíme, čo nám miestne farmy poskytnú a čo budeme môcť ochutnať. Salak, alebo „snake fruit“, je indonézske národné ovocie, ktoré pomáha pri črevných problémoch a obsahuje veľa beta-karoténu. Načo sú dobré ostatné? Ochutnáte čili grilovanú kukuricu, alebo radšej jahody? Dnes si oddýchneme pred nastávajúcim dňom v mestečku Berastagi.

deň 6 - 6 -

Skoré ranné vstávanie. Z nášho hotela odchádzame skoro ráno a autobusom sa dostaneme na úpätie sopky Sibayak. Pokiaľ je tma, posvietime si na chodník čelovkami. Počas trojhodinového trekingu, keď začne svitať spoznávame divokú prírodu tejto stále činnej sopky. Náš chodník prechádza zo zelenej džungle až do mesačnej krajiny. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvukové efekty, vzdušné prieduchy, para, síra, vôňa. Nádherný výhľad je odmenou za výstup. Na vrchole počkáme na východ slnka, ktorý nám ponúkne úžasný pohľad na okolité sopky. Zo sopečného kužeľa schádzame dolu a po zostupe si doprajeme zaslúžené kúpanie v termálnych prameňoch vytekajúcich zo sopky. Nadšení z treku sa  pripravíme sa na presun k jazeru Toba. Po ceste sa zastavíme v tradičnej dedine Dokan ľudí kmeňa Karo Batak. Pozrieme sa na jeden z najvyšších vodopádov Indonézie, 120 metrov vysoký Sipiso-piso. Prechádzame oblasťou ľudí Batak Simalungun, až popoludní prídeme do mesta Parapat a preplavíme sa na ostrov SAMOSIR, kde strávime nasledujúce 3 noci.

Prečítajte si náš blog o unikátnom Samosire

deň 7 - 7 -

Prírodný unikát - jazero Toba. Najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete. 100 km dĺžka, 30 km šírka a 505 m hĺbka, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. V roku 2020 bolo po 9 ročnom čakaní zapísané na zoznam svetových geologických unikátov UNESCO. Oddych na ostrove Samosir, polostrov Tuk Tuk. Odporúčame celodenný fakultatívny výlet (8:30 – 16:00) prenajatou loďou po jazere Toba. Zastávky v tradičných dedinkách, kde sa zoznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, kedysi obávaných ľudožrútov. V dedine Ambarita klanu Siallagan budeme obdivovať megalitické diela v podobe kamenných stoličiek a okrúhleho stola, ktoré slúžili počas stretnutí významných členov klanu, starešinov, kráľa a kráľovnú. Druhé podobné zoskupenie s dlhým stolom slúžilo ako rituálne popravisko. Neobyčajné sošky, masky, šamanské palice, ktoré sa dajú kúpiť len tu. Relax na jazere Toba – srdce Batakov.

deň 8 - 8 -

Relax na jazere Toba – srdce Batakov. Kúpanie, pešie prechádzky alebo možnosť zapožičať bicykel, alebo motorku. Pochutnáme si na tradičných batackých špecialitách. Dáte si zlatú rybku (ikan mas) priamo z jazera alebo radšej grilované bravčové mäso (babi panggang)?

deň 9 - 9 -

Transumatranskou „diaľnicou“ do Sipiroku, oblasti Mandailing batakov. Z ostrova Samosir sa preplavíme späť do Parapatu a povezieme sa 8 hodín. Počas tejto cesty sa zastavíme na plantážach s ananásmi, klinčekmi a kávou. Tieto produkty sa u nás bežne nepestujú a je preto je príjemné vidieť, ako vlastne tieto plody rastú. Zastavíme pri kúpeľoch Sipoholon, kde vyviera horúca voda z neďalekej hory Martimbang. Pred príchodom do Sipiroku sa prejdeme po ryžových políčkach, kde si vysvetlíme, ako sa ryža pestuje a spracováva. Počas dnešného presunu budeme okrem krásnej prírody vidieť aj batacké hrobky a naučíme sa niektoré indonézske slová. Selamat datang di Sipirok – Vitajte v Sipiroku. Sipirok sa nachádza v horách a preto tu môže v noci byť chladnejšie.

deň 10 - 10 -

Odchádzame zo Sipiroku a cestou cez dažďový prales budeme mať botanické okienko. V záhrade plnej korenín, ktoré možno poznáme ako vyzerajú a chutia, ale nevieme ako rastú. Máte predstavu ako rastie vanilka a ako dlho dozrieva? Rozoznáte rastlinu červeného korenia od bieleho a čierneho? Dá si niekto šťavu z kokosového orecha, ktorý priamo pred vašimi očami zo stromu odtrhne opica? Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a v dedinke Bonjol stojíme na magickom bode 0°,čiže na rovníku. Ako si takéto miesto predstavujete? Kúpime tričko s nápisom „I Crossed The Equator“, opustíme severnú pologuľu a ďalej cestujeme už len po južnej. S príchodom do mesta Bukittinggi vstupujeme na územie minangkabauskej kultúry. Ideme sa ubytovať a na večeru. Ochutnáte miestnu špecialitu „martabak“ alebo „nasi kapau“? Na pulte je vyložený široký výber príloh na dusenú ryžu. Stánky ale aj jednoduchšie reštaurácie s nasi kapau nájdete v blízkosti Clock Tower.

deň 11 - 11 -

Vitajte v Západnej Sumatre, ktorá je právom považovaná za klenot Indonézie. Viete čo je kopi luwak? Cibetková káva, o výrobe ktorej nie každý chce vedieť detaily. Kto by ale nechcel ochutnať najlepšiu kávu na svete priamo na mieste jej pôvodu? Pre záujemcov návšteva dedinky Palupuh, trek po stopách cibetky. Nachádzame sa v oblasti, kde rastie aj najväčší kvet na svete – Rafflesia Arnoldii. Budeme mať šťastie a bude práve kvitnúť? Táto rastlina nemá špecifický čas kvitnutia a kvet vydrží iba pár dní. Ak dostaneme informáciu o mieste kde sa kvet nachádza, pôjdeme džungľou až k nej. Budeme prekvapení jej „omamnou“ vôňou. Pešia prehliadka horského mesta Bukittingi (930 m), obkoleseného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). V meste, ktoré zohralo v histórii krajiny dôležitú úlohu si prejdeme tradičný trh, ktorý zaútočí na všetky naše zmysly a miestny Big Ben - Jam Gadang. Sme v centre minangkabauskej matriarchálnej kultúry, kde hlavné slovo má žena. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy, zdobené rastlinnými motívmi. Poobede prechádzky okolitou prírodou a kaňonmi s dych berúcimi výhľadmi. Nádherná bodka za Sumatrou a rozlúčková večera.

deň 12 - 12 -

Posledný deň na Sumatre. Po raňajkách presun na letisko v Padangu (cca 3 hod.) Cestou zastavíme na foto zastávkach ak nám to čas dovolí. Budeme prechádzať údolím Anai, kde je pekná príroda na záver našej cesty po Sumatre. Prelet do Jakarty (1,5 hod.), hlavného mesta najväčšej ostrovnej krajiny na svete. Transfer do hotela cca 1-2 hod. Podľa času príletu a príchodu na hotel budeme mať program. V Jakarte sa k nám pripoja ďalší cestujúci na pokračovanie v započatej ceste. Večerná Jakarta. Trúfnete si ochutnať pikantné dobroty v pouličnom warungu? Vyskúšajte niečo typickejšie pre Jávu. Aj keď si myslíte, že Indonéziu poznáte, sme na Jáve a tá sa od Sumatry trošku líši. Modernizácia tu pokročila a my budeme môcť porovnať tradičnú Sumatru s novodobou Jávou.

deň 13 - 13 -

Jakarta, najväčšie a najrušnejšie mesto krajiny, sídlo štátnych orgánov, centrum obchodu, mesto kontrastov - tradičné a moderné, bohaté a chudobné, sakrálne a svetské. Protiklady často stoja bok po boku v tejto metropole. Prehliadka moderného centra začne na obrovskom námestí Merdeka, v strede ktorého stojí 132 metrov vysoký monument nezávislosti Monas. Hneď v bezprostrednej blízkosti parku je mešita Istiqlal, najväčšia mešita v juhovýchodnej Ázii, do ktorej sa zmestí až 200.000 veriacich. Hneď oproti cez riečku Ciliwung stojí od roku 1901 katolícka katedrála Panny Márie, sídlo jakartského arcibiskupa. Tieto dve oproti stojace budovy sú nádherným príkladom náboženského spolužitia a slobody. Stará Batavia je jedinečnou ukážkou holandskej koloniálnej architektúry. Posedíme si v Café Batavia pri dobrom obede a káve, v štýlovej kaviarni pripomínajúcej koloniálne časy. Popri riečke Ciliwung prídeme do stále funkčného prístavu drevených škunerov „pinisi“, Sunda Kelapa, z ktorého odchádzajú tieto dvojsťažňové lode na okolité ostrovy. Poobede transfer na letisko a prelet do Yogyakarty.

deň 14 - 14 -

Brahma, Višnu, Šiva – hinduistická svätá trojica Trimutri a chrámy pre nich ľudskou rukou zhotovené – to je PRAMBANAN. Najväčší hinduistický chrámový komplex v Indonézii z 9. storočia pod záštitou UNESCO. Vedeli ste, že je starší o viac ako 250 rokov než Angkor Wat? Pozostáva z viac ako 240 samostatných chrámov. Detailné reliéfne zobrazenia hinduistickej mytológie a eposu Ramajána. Yogyakarte stále vládne sultán. Objasníme si prečo. Volá sa Hamengkubuwono. Koľký v poradí? Jednou z hlavných atrakcií mesta je „Kraton“ (sultánov palác). Palác je centrom tradičného života a napriek modernej dobe stále vyžaruje z neho duch dávnej minulosti. Prehliadka palácového komplexu a jeho expozícií. Yogyakarta je jedným z najvýznamnejších kultúrnych centier na Jáve. Nachádza sa na úpätí aktívnej sopky Merapi (2930 m). Gamelan, jávanský tanec, wayang kulit (kožené bábky), divadlo a iné prejavy tradičného umenia okúzlia každého návštevníka. Miestni remeselníci vynikajú v umení spracovania striebra, kože a v tvorení batiku. Malioboro, hlavná ulica, je tepnou mesta, vždy preplnená a známa svojim jedlom, nočným životom a pouličnými predavačmi. Vyskúšajte tradičný dopravný prostriedok becak (bicyklová rikša). Návšteva výrobne batiku, strieborných šperkov a bábok používaných pri tieňovom divadle Wayang Kulit. Kráľovské záhrady, vodný palác a sultánov hárem Taman Sari.

deň 15 - 15 -

BOROBUDUR jeden z najvýznamnejších budhistických chrámov na svete, taktiež pod záštitou UNESCO. Vznik sa datuje okolo roku 800. Je kamennou učebnicou budhistickej náuky. Chrám postavený na návrší má tvar terasovitej pyramídy. Päť štvorcových terás predstavuje pozemský svet, tri kruhovité terasy symbolizujú svet duchovný. Na samom vrchu 72 zvonovitých stúp so sochami Budhu a najvyššia symbolizujúca nirvánu, duchovnú slobodu a nebo. Návšteva Borobuduru je neopísateľným zážitkom a obohatí každého.

deň 16 - 16 -

Opúšťame Yogyakartu, celodenný presun pod sopku Bromo. Podľa dostupnosti a aktuálnej situácie pôjdeme buď autobusom, alebo vlakom. Štatisticky je Jáva trinásty najväčší ostrov na svete, ale čo sa týka počtu obyvateľov mu patrí svetové prvenstvo. Putujeme provinciami centrálnej a východnej Jávy. Budeme prechádzať prevažne kultúrnou krajinou a všade na vôkol budú dedinky a mestá s farmami a plantážami. Po Príchode do mesta Malang na úpätí sopky Bromo si krátko oddýchneme a pripravíme sa na výstup.

deň 17 - 17 -

Skoré vstávanie a odchod z hotela po polnoci. Prestúpime do džípov, ktorými sa vyvezieme do Národného parku Bromo Tengger Semeru. Impozantný východ slnka, farby sa menia z minúty na minútu. Pred nami sa odohráva nádherné divadlo prírody a ponúka sa panoramatický výhľad na sopky Semeru (3676 m), Bromo (2392 m) a ostatnú časť kaldery. Následne sa džípmi presunieme pod samotnú sopku Bromo. Kráčame pieskovým morom (Laut pasir) popri hinduistickom chráme a už vyhasnutej sopke Batok (2470m) až na samotný vrchol krátera. Nádherný výhľad priamo do útrob sopky i po okolí. Práve tu si človek uvedomí majestátnosť a silu prírody. Jedno z najfotogenickejších a najfotografovanejších miest celej Indonézie. Opúšťame Bromo a pokračujeme v ceste v ústrety ďalším dobrodružstvám na Bali. Potom, ako sa preplavíme cez úzky kanál, ktorý oddeľuje Jávu od Bali. Trajekt nás prevezie 5 kilometrov a ocitneme sa v hinduistickom svete. Naprieč Bali sa presunieme až do nášho hotela pri Denpasare.

deň 18 - 18 -

Bali je samostatná provincia s vlastným jazykom a kultúrou. Ostrov bohov a domov hinduistickej komunity. Taktiež populárna turistická destinácia a ostrov umenia. Sochári, maliari, kováči, šperkári... Ostrov znie tradičnou i modernou hudbou a vlní sa v rytme tanca. Je zmesou moderných turistických zariadení, s veľkou možnosťou nákupov, bohatá minulosť a pamiatky. Na Bali si každý nájde to svoje. Dnešný celodenný výlet bude smerovať do centrálnej časti východného Bali. Ostrov je známy pestovaním ryže a kávy. V nižších polohách sa pestuje ryža a vo vyšších káva. Jednou zo zastávok budú ryžové terasy Tegallalang. Vyhliadka a nádherné fotografie z vtáčieho pohľadu. Tajomstvo správneho sadenia a ťažká práca. Na miestnej kávovej a koreninovej farme si pozrieme rozličné druhy kávy a takisto uvidíme slávne cibetky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kávy kopi luwang. Z ryžových terás sa presunieme do chrámu a pohrebného komplexu Gunung Kawi z 11.storočia. Je to prekrásny chrám položený v tej najkrajšej prírode a vybrali sme ho preto, lebo nepatrí medzi tie celebritné chrámy a tým pádom tu ešte tento rok bude málo turistov. O to viac si vychutnáme atmosféru. Legenda tvrdí, že desať 7-metrových chrámov vytesal nechtami Anak Wungsu. Chrámy stráži majestátny banyán, posvätný strom a obľúbené zhromaždisko duchov a bohov. Surrealistická atmosféra. Stovkami schodov vyjdeme späť na vrchol a zadýchaní pokračujeme ďalej do nádherného chrámu Tirta Empul zasvätenému Višnuovi. Posvätný prameň a zdroj rieky Pakerisan si od Vás žiada rituálny kúpeľ pri ktorom sa môžete zbaviť prekliatia, choroby či si šťastie prikloniť na svoju stranu. Cez nádherný vidiek a uzučké romantické cestičky smerujeme do vysočiny. Príchod do Ubudu. Centrum, umelcov, rezbárov a miesto tých najlepších nákupov. Na konci Jalan Monkey forest prídeme do posvätného opičieho lesa, kde vládnu makaky. Držte si klobúky, tašky a fotoaparáty! No tie budete potrebovať. Malé makaky sa bláznia, skáču zo stromu na strom a dokonca výborne plávajú v jazierku. Prejdeme po meste a navštívime kráľovský palác. Po krátkej návšteve pokračujeme do chrámu Pura Taman Saraswati, známeho aj ako Vodný palác. Všade kde sa pohnete vidíte maličké obetné misky pre bôžikov, ktorí garantujú dobrú úrodu. Ich rozličné formy, tvary môžete obdivovať u miestnych rezbárov, práve oblasť UBUDu je známa kvalitnými dielňami a produktmi. Bohovia sú pre Bali živou vodou a nejakého si isto prinesiete domov. O bohoch a duchoch je aj množstvo príbehov. Najznámejší je epos Rámajána. Práve z tohto eposu vychádza množstvo tradičných tancov. Barong je miestny tanec, kde bojuje Barong – lev a Rangda –démon bývalej kráľovnej. Väčšina vystúpení je úžasne výpravná a používajú sa pri nich nádherne vypracované masky. Ďalším známym tancom je Kečak, ktorý sa odohráva večer, za svetla ohňa. Kultúra na tomto ostrove je veľmi bohatá. Spestríte si ním fakultatívne niektorý z vašich večerov? Vedeli ste, že na Bali existuje tzv. deň ticha (Nyepi), keď sa na ostrove nesmie ozvať žiadny zvuk a v tento deň ja zakázaná akákoľvek doprava? Keď si dosýta užijeme tradícií a kultúrneho dedičstva okolia Ubudu, presunieme sa späť na pláž.

deň 19 - 19 -

Po aktívnych dňoch cestovania a spoznávania Indonézie si doprajeme aj zaslúžený oddych pri vlnách Indického oceánu. Gastronomické špeciality, masáže, nákupy, fakultatívne aktivity, každý podľa svojho záujmu. Oddychový deň určený na vlastné aktivity. Budete sa kúpať, nakupovať, alebo ešte podniknete niektorý z množstva fakultatívnych výletov. Váš sprievodca vám na mieste poradí. Bali je celosvetovo obľúbená destinácia, ale aj napriek tomu tu nie sú najlepšie podmienky na kúpanie. Buďte pripravený na možné vlny, ktoré prajú surferom. Pláže nie sú snehobiele, ale sú príjemné, rozľahlé a ideálne na prechádzky. 

deň 20 - 20 -

Posledný BINTANG, čerstvý džús, masáž vo vlnách Indického oceánu, tuniakový steak, alebo radšej sate či soto ayam? Už ako znalci gastronómie, kultúry, histórie, geografie Indonézie opúšťame podľa mnohých raj na zemi. Transfer na letisko a odlet z Bali.

deň 21 - 21 - Plní zážitkov prilietame domov.


Cena zahŕňa

ubytovanie v izbách pre dve osoby v 2* - 5* hoteloch a bungalovoch s raňajkami Viac o ubytovaní - tu.

prepravu klimatizovanými prenajatými autobusmi

trajekty na ostrov Samosir a Bali

letenku z Jakarty do Yogyakarty

prelet Padang - Jakarta

sprievodcu a miestnych sprievodcov podľa potreby množstvo prehliadok a výletov

všetky vstupy do národných parkov podľa programu

stopovanie orangutanov

tubing v Bukit Lawang

najlepšie poistenie proti insolventnosti

asistenčné služby 

Cena nezahŕňa

Stravu okrem uvedenej, vstupné do pamiatok, letiskové poplatky, víza


Termíny

- Doprava: Odlet. miesto: Stravovanie: Ubytovanie: Priorita: -